n nieuwe Japon H. D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON. Hei Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 26 OCT. 1928 (Nadruk verboden; aoteursrecbt voorbehouden.) Iemand Er hing een warmgeurende lucht over de volbloeiende hei. Van heel ver klon ken een paar laatste klokketonen en vloeiden langzaam weg ergens tot de ho rizon. naar een ver zwijgend dennen bosch, De natuur hield zich stil. Zij scheen bang te zijn haar zoete geur te verliezen en weer dor en bruin te wor den zooals zü te lang al zou moeten zijn. En ergens liep er iemand over de hei, alleen. De hooge gestalte ging gebogen, en zijn gang was zwaar en moedeloos. Hij liep niet alleen omdat hy het wilde zijn maar om dat er niemand met hem mee zou willen komen, want hij scheen een slechte man te zijn, die een zame. Hij had groote fouten begaan en veel wat goed was, ongelukkig gemaakt door zijn ontembaar vernielenden harts tocht. Ook trotsch en onbetrouwbaar was hij, want dit alles vertelden de men. schen van het dorp elkaar en zij zouden het toch wel weten. Maar om hem heen lag de geurende paarse hel, en boven hem was de hemel. Zü leek daar ais een zegen over de aar de te hangen, die diepe blauwe onein digheid. En toen scheen het of zij zich vergist hadden, de menschen van het dorp, hoe geloofwaardig zij ook spraken. Of zij beschuldigd hadden iets dat goed en onbevlekt was geweest. Want in de ziel van dien dolenden man lag niet zoo'n trots. Hij had het leven geleefd zooals het hem gegeven was, en het bevatte nog maar één onpeilbaar diep verdriet. Ergens aan de grens van de hei stond een paaltje. Het stond aan het wegje naar de schaapskooi en ze hadden het groen geverfd. Het diende tot niets. Langzaam liep de man er voorbij en hij zag een vlindertje, dat met zijn vleugel tjes was blijven plakken aan de dooden- de hardgroene verf. Het maakt zich vas ter en vaster in zijn doodsangst om los te komen, maar de oranje-roode vleu geltjes klampten zich dieper in het groen. Iets moois zou er verloren gaan, Maar er werd een stokje onder het lijfje gehouden, zoodat de kleine vlinder zich los kon maken van de verf. En zachtjes ook verdween de wreede vloeistof vanonder haar vleugeltjes voelde zij zich heel langzaam losser en levender worden. Alsof zij haar redding begreep zat zij doodstil alleen de voel- sprietjes zochten naar dat onbekende, dat haar helpen zou. Om haar heen was nu de groene verf weg, en zij kon haar eene vleugeltje weer bewegen. Voorzichtig hield de man een beuken blaadje tusschen het vleugeltje en de verf om het te beschermen voor een twee gevangenneming. En het duurde lang, maar eindelijk toch werd de kleine vlinder verlost. Op het steunende takje trilde en klapperde zij met haar vleugeltjes. Maar er kwam weer een hand om haar op te vangen, want zij had te veel doodsangst uitge staati om nu al de wereld weer in te kunnen. Op een heideplantje werd zij neerge zet en langen tijd oieef er niets dan stilte om haar heen. Toen de man zich boog om te zoeken naar iets op het heikleed, kon hij daar niet meer vinden wat hij verlangd had te zien. De kleine vlinder was gevlogen. Zij was haar zwervende leventje weer begonnen. En van ver over de hei klonken er klokketonen. Tegen de horizon stond daar het dennenbosch in de avondzon 'als een lang verfijnd silhouet. Aan de grens van de hei stond een paaltje dat groen was geverfd, en ver weg daarvan vloog een vlindertje. En ergens over de hei liep iemand d.e ge voeld en geholpen had. NEDERLANDSCHE KUNST TE LONDEN. O.A. 20 WERKEN VAN FRANS HALS Op de te Londen te houden groote ten toonstelling van Hollandsche kunst zal volgens een communiqué aan de pers, een 20-tal werken van Frans Hals geëx poseerd wordon. Zooals men weet worden uit het Frans Hals Museum geen doeken voor deze tentoonstelling afgestaan, de wer ken komen uit particuliere verza/melin- r-cn. Werken van Albert Cuyp, Van Ruysdael, Hobbema, Jan Steen, Ter- borch, P. de Hoogh en Vermeer, zullen aanwezig zijn. De musea te Amsterdam en Den Haag zullen hiervoor schilderijen afstaan. Meer dan veertig schilderijen van Rembrandt, den geheelen gang zijner ontwikkeling aantoonend, zijn kern en hoogtepunt der expositie. Zoo zal een der omvangrijkste doeken van Rembrandt, „Esther en Ahasverus" uit Sinaïa, het zomerverblijf der Roe- ui eensche koninklijke familie, naar Londen worden overgebracht. Naast de Haagsche school zal behalve Van Gogh en Toorop, ook Breitner ver tegenwoordigd zy'n. Tl'INBOüW EN PLANTKUNDE. De afd. Haarlem van de Kon. Ned. MIJ, voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdag 30 October a.s. een vergadering in café Brinkmann. De heer K. Volkersz. Riikstuinbouw- consulent te LIsse. houdt een lezing over het onderwerp: „Op welke wijze is de gebruikswaarde van tulpen als kweek-, perk* en trekplanten te verhoogen?" Verder Is er een onderlinge tentcon- hng. NIEUW LEVEN. De geheelonthouders-tooneelvereeni- ging „Nieuw Leven" is voornemens op 3 November een balavond te geven in de Gem. Concertzaal. 1-Iet belooft een gezellige avond te worden, daar het bestuur heeft gezorgd voor attracties en afwisselingen tijdens het dansen; de balmuziek staat onder leiding van den heer Stoeken. FAILLISSEMENT. Door de Haarlemsche rechtbank is in staat van faillissement verklaard A. Til. van Staveren, schilder te Aalsmeer, Oostelnderweg 342: curator Jhr. mr. L. U. Rengers Hora Sicca ma. alhier. ARROND.-RECHTBANK. Justus van Maurikjes? Op de Zaterdagsche markt in Zaan dam stond S. N. op 11 Augustus met sigaren. Luidkeels prees hij zijn waar aan: „Handwerk uitsluitend eigen fabri kaat uit de Oosterparkstraat in Amster dam". Die sigaartjes lagen in kistjes, waar Wascana op stond, netjes met een bandje er om. De heer D. Bulder was ook op de markt. Hij is bedrijfsleider in een, siga renfabriek, die den laatsten tijd te Lon den en Zaandam gevestigd is, maar sinds 1794 te Amsterdam bekend stond als „Justus van Maurik". De president meende hierin een litte rair anachronisme te zien, en waagde het op te merken, dat er in 1794 van Justus van Maurik eigenlijk nog heele- maal geen sprake was, omdat die een goede drie kwart eeuw later kwam. De getuige zat er ook wel een beetje mee, maar vond deze aannemelijke ver klaring: „Het zal zijn ovei-grootvader ge weest zijn". Dit literatuur-historische probleem naar genoegen van de Rechtbank opge lost zijnde vertelde getuige wat hij op de markt gezien had: Dat er bandjes om de eigen gemaakte sigaren zaten, precies gelijk aan die Welke het perso neel des heeren Bulder cm de 6-cents sigaartjes pleegt te doen, prijkend met den naam Justus van Mam-ik. Om het feit goed te kunnen constateeren liet de heer Bulder zijn zoon tien sigaren voor veertig cent koopen en met die bewij zen in handen een rechercheur den ver deren voorraad in beslag nemen, wegens het vestigen of uitbreiden van zijn han dels- of bedrijfsdebiet ten koste van een ander, door S, N. Nu stond S. N. ter zake van dat delict, kortweg genoemd oneerlijke mededinging, terecht en vertelde, dat hij de bandjes om de sigaren had gedaan omdat het een eisch van het publiek is, als sieraad en niet om den indruk te vestigen, dat het Justus van Maurikjes waren. Hij ves tigde er juist de aandacht op, dat het eigen handwerk was. Zoo had hij vroe ger ook al eens gedaan toen de sigaren in Karei I-kistjes lagen. De bandjes be stelde hij bij een N.V. in Amsterdam, die ze zonder bezwaar leverde. Hij dacht, dat de fabriek Justus van Maurik al lang geliquideerd was. Dat bevestigde zijn bediende, getuige M. Ricardo. die nog den Maandag na de in beslagneming weer J. v. M.-band jes gehaald had. Aan de drukkerij had den ze toen gezegd, dat het niet aardig van zijn patroon was om niets van de In beslagneming aan hen te zesgen. De verdediger, mr. M. A'. van Eek vond het wel wenschelijk om den druk ker eens te hooren. Om dezen en ook nog den directeur van „Justus van Mau rik" te hooren over de kwaliteit van de sigaren, die den naam van J. v. M. wel eens In discrediet kon brengen, werd zaak uitgesteld tot 15 November. UITSPRAKEN. 1. J. D.. koopman, wonende te Haar lem. diefstal, zes maanden gevangenis straf. 2. A. v. S., koopman, wonende te Haar- Iemmerliede en Spaarnwoude, heling drie maanden gevangenisstraf. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: Vergers. 2de Vooruitgangstraat 32, Ford-on der deel; Bros, Eikenstraat 1. bal, Wempe, Schouwtjeslaan 13, leesboek; Verloo, Hulststraat 8, paar beenpijpen voor motorrijder; Knossen, Julianapark 34 rd.. ceintuur damesmantel; J. Smits, De Clercqstraat 127, étui schrijfbehoef ten, G. de Lugt, Soendastraat 7, rijwiel- handbeschermer; Bur. van Politie, Sme- destraat. hondenpenning 0315; Dijkstra, Harmenjansstraat 47, herdershond; J, Gikengack, Nieuwe Groenmarkt 7, paar grijze handschoenen; Smink, Lange Veer straat 14 rd., bruine heerenhandschoen; Hovenier, Heerensingel 129 C, beige da meshoed; Van Andel, Kolkstraat 2' zw., dameshandschoen; Kuijk, Kruistocht- straat 11, kruiwagen; Kennel „Fauna". Parklaan: grijswitte kat, gebracht door Hetem, N. Spaarnwouderstraat 6, zwart witte kat, gebracht door Steenkist. Oli- vierstraat 9; Snijders, Iordensstraat 54 damesportemonnaie met inh., Bur. van Politie, Smedestraat, bruine heerenpor- temomiaie met inhoud, en een porte- monnaie met 4 ct.; Pollee, Gr. Hout straat 167, parapluie: A. Zwam, Heeren- weg 55. rijbéwijs t. n. van Kast; Ver hoef, Har mens jansweg 57 M, rywielbe- lastingmerk; IJkhout, Col term anstraat C, paar gymnastiekschoenen; Schoone- beek, Jansstraat 28, doublé speld met steentje; Hooglugt, Papen toren vest 16, bruin kinderschoentje; Nijssen, Lelie straat 7, zwarte gymnastiekschoen. DE MUIDER TOL. Het tarief te Muiden slechts toepasselijk op de met name genoemde personen en voor werpen. De Telegraaf schrijft: Hoewel het vonnis van den Hilversum, schen kantonrechter in de zaak tegen den Mulder tolgaarder, Kauderer, er belangrijk genoeg voor is, willen wij toch nu wij de beschikking hebben over een afschrift er van, de verleiding weer staan, het in zijn geheel af te drukken. Doch de passage, waar de kantonrech ter motiveert, waarom slechts voor de in het toltarief met name genoemde personen en voorwerpen tolgeld verschul digd is. willen wij ten gerieve van allen, die wel eens met den Muidertol te ma ken hebben en wie heeft dit in het Chineesche Nederland niet? niet ont houden. „De kantonrechter bespreekt hier het ;eval, dat het K. B. in kwestie, regelen de de verplichting in het algemeen tct tolbetaling, het sluiten der boomen niet dekt, „doordat de tolgaarder dit sluiten wèl kan doen bij weigering van toLbér taling, Wanneer het geldt een passagier of voetganger, een wagen, kar of chaise, niet nu het geldt een automobiel of rij wiel". Hij overweegt dan verder, „dat deze stelling steun vindt in het feit, dat tol beteekent een recht van passage of weggeld te heffen voor voorwerpen en tegen bedragen als in het tarief ge noemd: dat by het opmaken van dit tarief niet van machines, die zichzelf voort bewegen of door den bestuurder pedalee- rende worden voortbewogen, gedroomd is: dat onder wagen en kar derhalve geen auto of fiets kan worden begrepen, al spreekt men eeuwen later van Krafwa- gens ,of wagen met chauffeur, of te wel stoker, en karretje in plaats van vélo- cipède en automobiel; dat olifanten en giraffen evenmin voorzien zijn en niet met varkens of koebeesten vereenzelvigd mogen worden om tol volgens tarief te kunnen vorderen; dat ook de Hooge Raad in zijn arrest van 25 Februari 1889 heeft beslist, dat het sluiten der tolboomen niet is ge rechtvaardigd voor vervoermiddelen, die zooals vélocipèdes, niet in het tarief zijn begrepen, hoewel de Hooge Raad in zijn arrest van 10 Maart 1919 later heeft uit gemaakt, dat een met een hond bespan nen rijwiei een hondenkar is in den zin •an de Trekhonden wet. blijft in hoogste instantie beslist, dat in zake tollen een rijwlel'geen kar is. Dus al .staat de tien eeuwen oude tol van Muiden rechtens vast als de tolpaal zelve," de tolboom moet wijken voor den fietser en het motorrijwiel. Waarom dan niet voor het nog moderner vehikel, den automobiel? Men ziet het, een uitspraak niet alleen voor automobilisten en fietsers, doch ook voor menagerie-directeuren van het hoogste belang, althans voor zoo lang deze wantoestand nog duurt", besluit het VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1328 MOEILIJK BESLUIT Al» er een aanvoerder gekozen moet worden: Kees Kommer is ongetwijfeld de beste speler, Jan Bakker is eigenaar van den bal, het eenige beschikbare terreintje hoort aan Gerrit van Stuiteren'8 vader en Kees van Druten is verre weg de sterkste als het op vechten aankomt. (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON NO. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties VERKEERSVERBETERING TE DELFT. ZULLEN ENKELE GRACHTEN GEDEMPT WORDEN? De gecombineerde besturen der drie Delftsche middenstandsvereenigingen verzoeken 'den Raad het voorstel van B. en W. tot verlaging van de brug over de gracht aan de Brabantsche Turfmarkt nabij de Gasthuislaan en tot het maken van een nieuwe brug over de gracht aan de Gasthuislaan naby de Brabantsche Turfmarkt niet aan te nemen, doch te willen besluiten tot demping der grach ten aan de Molslaan, Gasthuislaan, Bra bantsche Turfmarkt en Achterom over te gaan. Adressanten achten het noodzakelijk, dat Delft een tosgang tot het stadscen trum krijgt van de zijde der Rotterdam- sche Poort, hetgeen zij een groot belang achten voor den Delftschen middenstand en noodzakelijk met het oog op de be vordering der marktgelegenheden, meldt het Hbld. Hierbij willen wij aanteekenen. dat be doelde grachten ongeveer evenwijdig loo- pen met het Oude Delft. Plannen tot demping zou een storm van verontwaar diging doen losbarsten, terwijl bedoelde grachten niet bepaald mooi zijn. De in het bovenstaande bericht ge noemde verbinding tusschen Rotterdam. sche poort en de Markt is inderdaad niet erg gunstig. Aan het Achterom bevindt zich naar men zegt het huis dat op Vermeer's „Straatje" voorkomt. HET ROODE KRUIS. EEN INTERNATIONALE ORGANISATIE. In de plenaire zitting van de Interna tionale Conferentie van het Roode Kruis is gisterenmorgen na uitvoerige toelich ting door den rapporteur der speciale commissies met 106 stemmen voor en 9 onthoudingen besloten, een Internatio nale Federatie te stichten, waarin de twee bekende Roode-Kruis-organisaties, t.w. het Internationaal Comité van het Roode Kruis en de Ligue des Sociétés de la Croix Rouge, zijn opgenomen. De vier organisaties en de vijf landen, die zich van stemming onthielden, behoo- ren tot de Scandinavische sectie en han delden aldus, omdat zij zich niet geheel conform konden verklaren met art. 6 der ontworpen statuten, waarin de verhou ding der onderafdeelingen tot het Inter nationaal Comité geregeld wordt. FOKKERS NAGEMAAKT. EEN SUCCES VOOR „TONY". In de N.R.C. lezen wü: „Bij een wandeling door de Ha zal het ons meermalen opvallen, dat op verscheidene stands Fokker-vliegtuigen zyn tentoongesteld, terwijl er toch een geheel andere naam boven den stand prijkt. Dit treft ons wel het sterkst bij de „Focke Wulf Flugzeugbau" en bij „Arado". Komen wij dan naderbij, ,dan blijkt dat het bewuste toestel geen Fokker product is, doch slechts een kunstige copie. Schooner reclame kon onze ver maarde landgenoot toch niet wenschen. Het feit immers, dat Duitsche vliegtuig constructeurs de Fokker-toestellen na bouwen m.a.w. van hooger hand ds opdracht hebben zulks te doen be wijst dat de zeer veeleischende Duitsche technici van het verkeersministerie de Fokker-constructie voor zeer veilig, de toestellen voor zeer succesrijk houden Ik heb zelfs van verscheidene zijden gehoord, dat het rUks-verkeersministerie ongeveer anderhalf jaar geleden, den heer Fokker verzocht zou hebben zijn bedrijf weder naar Duitschland te ver plaatsen. Fokker verlangde voor dezen stap een vergoeding van 5 millioen mark. doch hiermede kon het verkeers ministerie zich niet vereenigen. Mocht dit gerucht waarheid bevatten, dan blijkt hieruit toch wel hoezeer men in Duitschland op den steun van Fokker gesteld was. Het ziet er nu naar uit. dat na het afspringen van dit plan de twee genoemde firma's de opdracht hebben de meest succesrijke Fokker typen na te bouwen. Voor Arado is dit al heel eenvoudig, aangezien deze firma een vroegeren constructeur van Fokker in haar dienst heeft genomen". MINDER PORT TE BETALEN. EEN NIEUWE POSTZEGEL. De by Koninklijk besluit van 18 October 1928 ingevoerde verlaging van het port der brieven in het verkeer met Nederl.-Indië per landmail (voor een gewicht tot en met 20 gram of restend gedeelte van 20 gram 5 cent daarboven) treedt eerst in werking op een nader door den minister van waterstaat te bepalen datum. Zulks geldt ook voor het port der bij abonnement gefrankeerde nieuwsbladen en bijvoegels, per zeepost (per nummer of exemplaar voor een gewicht jan niet meer dan 55 gram 3/4 cent boven 55 ,ot en met 150 gram 11/2 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 50 gram 3/4 cent daarboven). De frankeerzegel' van 271/2 cent is ingesteld voor de voldoening met één zegel van het port en het aanteeken- recht van een brief van enkelvoudig ge wicht in het buitenlandsch verkeer. EINDHOVEN KRIJGT GAS UIT LIMBURG. DOOR 80 K.M. BUIS. Eerstdaags zal de gemeenteraad van Eindhoven, volgens het Volk, ter behan deling; worden voorgelegd, het rapport van den directeur der gemeentegasfa briek inzake het betrekken van gas uit de Staatsmijnen in Limburg en het stop zetten der eigen gasfabricatie, benevens het advies van B. en W„ dat in gelij ken zin adviseert. De Staatsmijnen, zoo blijkt uit het rapport, zullen de buizen leiding, welke lengte ruim 80 K.M.! be draagt, voor rekening nemen, zoodat hec gas „franco" Eindhoven binnenkomt. By dit quantum willen de Staatsmij nen het gas leveren ad 1.9 cent per M3. plus 1.3 cent aan transportkosten >s totaal 3.2 cent. Op het oogenblik is de kostprijs ruim 4.8 cent. De gemeente verplicht zich over macht uitgesloten tot een afname van 9 1/2 millioen M3. Thans bedraagt de afzet, medegerekend het verbruik door de Philips' fabrieken, zooals gezegd, 10 millioen M3. Bij kleine storingen kan de Eindho- vensche gashouder de gemeente drie kwart dag voorzien. Het is wel een zeer belangwekkende onderneming! EEN KOLOSSAAL WERKSTUK. In den nacht van Woensdag op Don derdag is een door de N.V. Machinefa briek Gebr. Stork te Hengelo gebouwde oververhitter, welke bestemd is voor Centrale Noord te Amsterdam en bere kend is voor 48 atm. spanning, per speclalen trein overgebracht naar AL- me'.o. Het gevaarte, dat bij. een lengte van 11 M. en een breedte van circa 5 M. een gewicht bezit van 38.400 K.G. is de grootste oververhitter, welke tot dus ver door deze machinefabriek werd af geleverd. Van Almelo naar Amsterdam gaat het vervoer van dit kolossale werkstuk per boot. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Eerst kijkt AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendijk 225-229 Oude Gracht 151 .(Een verhaal van duistere krachten) uit het Engclsch van BERTRAM MITFORD Nou wc het toch over hem hebben, zei de buitenman, dien de tragisch'? kant van het geval scheen te ontgaan, ik ben daarnet eens naar de ladder In hot Us gaan kUsen. of ik die eruit kon halen, maar die zit zoo vast als een huis. Die krijg je cr voorloopig niet uit, En dat is maar drommels goed ook, Joc, dat je haar er niet uit kunt krij gen, want heb jo niet in de gaten, dat ze zooals ze daar ligt. een prachtig be. wijsstuk is? Nu kreeg Joe's gemoedsrust toch een geweldigen schok. Dat laatste woord riep cc tl onplezierig beeld van de atmosfeer van een rechtbank by hem op. en van niets ter wereld heeft de landelijke gecs: zoo'n afkcer. dan var. justitie er. pcUtie Z9l er dan een gerechtelijke lijk schouwing gehouden worden? vroeg hy niet ccn plotseling opkomend respect goeie genade, meneer, ze zullen toch niet kunnen beweren, dat wii er de hand in hebben? Natuurlijk niet, oude jongen! Maar begrijp je niet. dat het eerste wait ze zul len vragen, zal zijn. hoe hü hier is ge. komen en waar hij vandaan kwam, en zulke dingen meer Nu, de positie van de ladder, die we precies hebben laten liggen, waar ze lag, zal mijn uitleg van hoe hU hier is gekomen, bevestigen- Daarom is het van drommels veei be lang, dat ze daar blijft. Begryp je me nu? Joe begreep het en hü begreep ook nog wat anders, want zün kleinzielige boeronsluwheid blies zün achterdochtig boerenverstand in, dat zün meester wel heel erg verlangend was, bewijsmateriaal bU te brengen Wel, ik heb dien heer niet gezien, antwoordde hi] met een ondertoon van wrevel in zün stem. u moet er goed aan denken, dat ik dat dadolyk gezegd heb, meneer. Ik heb hem niet gezien. Nee, nu zul je hem toch moeten zien, dus kom maar mee en bekyk hem goed. Daarna moet je het ponykarretje Inspannen en naar Glancehurst rüdcn om aan dokter Sandys en aan den in specteur van politie te zeggen dat ze di rect hierheen moeten kernen En kyk neg eens hier. Daar hangen de kleeren van den vreemdeling te drogen op dat rek. Ikzelf heb me niet verkleed., daar voor was ik niet nat genoeg. De kleeren hingen voor het keuken* vuur, dat nu lustig knapte en knetterde. Joe keek er met sterken afkeer naar. Langzamerhand maakte zich een vreeselyk vermoeden van hem meester. nJ„ dat. hy betrokken zou worden in de ve-rdenking van moord op een vreemde ling, dien hy nog niet eens gezien had en dat liü als logisch gevolg daar, van zeker opgehangen zou worden in de gevangenis van Glancehurst. Dat toeval lig deze inrichting om verschillende re denen voor dergelüke executies niet in aanmerking kwam. deed er niet toe. want dat wist hij niet. Nou, kom dan! zei zyn meester. Maar Joe bewoog zich niet. Verexcuus meneer! zei hü, maar dat doe ik liever niet. Ik heb gezegd dat ik hem niet gezien heb en daar biyf ik maar liever bij! O, staan de zaken zoo? nou maai-, je moest het toch liever wel deen, ze zullen je allerlei dingen vragen en we zyn hier maar met z'n tweeën in huis. Je zult in ieder geval moeten ge: tuigen en dat zul je veel beter kunnen, als je hebt gezien, wat er te zien is. Wees nou geen ezel. Ik wil alleen maar aai je zien zult. hoe de man lag, tcsa ;k hem gevonden heb. Natuurlijk zal ik hem niet aanraken of verplaatsen, vcor de dokter ei- geweest is. De oude man gaf ten slotte toe. hoewel zeer tegen zijn zin, cn volgde zijn meestér in de sterfkamer. Wie is hij toch meneer, vroeg hy met gedempte stem, toen hij eindelijk toch onder den indruk, op de stille ge laatstrekken neerza.g. Hy lijkt me een tamelyk nette man, om de waarheid te zeggen. Ik weet net zooveel van hem af, als jy. Zooals ik je vanmorgen al verteld heb, vraag ik de menschen nooit naar him naam of hei-komst en hij heeft me uit zichzelf niets verteld. Waarschijnlijk zou hy dat vanmorgen wel gedaan heb-, ben. de stakker! En maak nu maar dat je weg komt en haal den dokter en de politie; hoe eerder we al de narigheid achter den rug hebben hoe beter. Mervyn ging naar buiten, keek by het inspannen van den pony en zag den oude vertrekken. Dié zou wel een uur noodig hebben voor den heuvedlgen wen tusschen Heath Hover en Glancehurst Regelrecht heen en terug, Joe, was zün laatste verzoek. Op dit tochtje moet je nu eens niet by alle kroegen aanleg gen. En houd je niond goed dicht, hoor je. De eenige menschen waartegen je hem open mag doen, zijn de dokter en de inspecteur. Ais je tegen anderen er* ever spreekt, maakt dat de zaak vco: jou maar erger. Bigrepen? Nadat hy zün ouden knecht, naar zij.", meening, voldoende angst had aange jaagd, om hem tot zwijgen te dwingen en nadat hij hem had zien wegrijden, ging Mervyn terug naar liet huis. maar hy ging niet naar binnen. In plaats daarvan klomhij naar den dam, en keek uit naar den dichtgevroren vyver Hy had nu niets te doen. tot de ver tegenwoordigers van wetenschap en wei, zouden zijn gekomen en de gedachte om het huis te betreden stond hem tegen. Als er niet zooveel sneeuw op het ys had gelegen, was hij zyn schaatsen gaan ha len en had hij afleiding gezocht in ii* guurrijden, maar toen bedacht hij op eens, dat hij geen ontbyt gehad had. en plotseling voelde hy dat gemis sterk. Dus daalde hy het pad weer af, ging de keuken binnen en begon het noodigs byeen te zoeken. Hij was gewend voor zichzelf te zorgen en het duurde niet lang, of hy had thee gezet. Maar enkele dingen dje hij noodig had Waren in de woonkamer achtergebleven van dsn avond te voren. Dus toch maar naar de woonkamer! maar hü had niet veel zin -te gaan ontbüten in dezelfde kamer waar de onbekende doode lag. En terwyl hy verzamelde, wat hil noodig had om dat mee naar de keuken te ne men, gingen zyn gedachten weer naar het voorwerp, dat hü in een van de va zen op den schoorsteenmantel geborgen had. Dat haalde hü nu weer tc voorschijn, maar hy deed het met groote vcorzich* tigheid. Hy pakte het ding niet beet. maai- schudde het uit de vaas op taiel, en hij raakte het niet met ziin vingers aan maar met een stok.ie dat overgeble- vèn was van het aanmaakhout van het vuur. Toch zag het er onschuldig ge noeg uit een klein blinkend plaatje, niet grooter dan een paar centimeter, met vyf punten als een ster. Wat- was het allemaal toch vreemd, wat er gebeurd was peinsde hy. Die mysterieuze historie met de deurknop en de open deur. Nu zat die weer stijf dicht en de kruk stond in haar gewonen stand. Dit was de aanleiding tot het redden van den vreemdeling geweest, vcor een kort poosje maar, achteraf beschouwd. Hy herinnerde zich nu ook. hoe hy er zich over had verbaasd, dat. Ln tegenspraak met alle praatjes, het griezelige verschünsel iets goeds voor iemand bewerkt had, Maar dat „goeds" scheen niet sterk genoeg geweest te zijn om lang stand te houden, in zooverre was de gruwelyke overlevering niet in het ongelijk gesteld. Het was inderdaad heel merkwaardi g en hier. in het helde re daglicht kon hü zich veroorlooven. dit allemaal kalm te beredeneeren. Toch. terwyl hij naar het plaatje keek, maak* -e zich weer een beklemmende bsgoo- heling van hem meester en dat was ••ie; zendsr redendat wist niemand heter dan hij! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6