HAARLEM'S DAGBLAD II D. VERTELLINGEN HET GEBRUIK VAN ELECTRICITEIT IN DE AMERIKAANSCHE HUISHOUDING. ADVIEZEN VOOR ZAKENMENSCHEN. FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle DONDERDAG 8 NOV. 1928 VIERDE BLAD Schrijft betere brieven! door HERBERT N. CAS SON. Een nieuw beroep. Niet te veel brieven! De Tien Fouten. I. Wy kannen onze lezers tot ons ge noegen mededeelen dat wij er wederom in geslaagd zUn op het copy-rechi be slag te leggen van een nieuwe serie brie ven van Herbert N. Casson „Adviezen voor zakenmenschen". Menigeen zal zich de zeer interessante brieven van dezen büzonderen auteur herinneren die wü vroeger reeds publiceerden. Dc nieuwe serie bestaat uit een viertal artikelen hoofdzakelijk gewüd aan den zakenbrief, die wy onzen lezers niet genoeg ter lezing kunnen aanbevelen. Er zijn veel dingen in het zakenleven, die wy veel te vluchtig behandelen. Aan niets echter besteden wij zoo weinig denkvermogen en nauwkeurigheid als aan de samenstelling van onze zaken brieven. Het schrüven van zakenbrieven is tegenwoordig zoo belangrijk gewor den, dat het een afzonderlek beroep diende te worden. Het is precies even belangrijk als het ontwerpen van plan nen. boekhouding en prijsberekening. Bij iedere groote firma diende een oorres pondent te zijn aangesteld, die niets anders doet, dan moeilijke brieven schrijven. Hij zou een zeer rendabele kracht zün en zijn kracht zou goede rente dragen. Vele groote firma's heb ben dat reeds ontdekt. Er zijn tegen woordig tientallen correspondenten in Engeland en Amerika, die tusschen 3000 en 12000 gulden per jaar verdienen. De best betaalden zijn nog altyd meer waard, dan zij ontvangen, hetgeen men waarschijnlijk van de goedkoopere krach ten niet kan beweren. Bij alle groote firma's schrüven te veel eraployé's brieven en onderteekenen ze namens de firma. Dat is een groote fout en een groot gevaar. NIET TE VEEL: De meeste firma's schryven trouwens te veel brieven. Dikwijls zou een kaart ruimschoots voldoende zijn. Dikwijls is ook in het geheel geen antwoord noo- dig. De groote massa brieven die dage lijks door een firma wordt verzonden is alleen veroorzaakt, doordat zoo'n direc teur meestal van meening is dat liet brieven schrijven voor hem de eenvou digste en aangenaamste bezigheid Is. Hij zit er kalm tientallen te dicteeren, in plaats iets anders te doen. dat hem moeilijker voorkomt. Er moesten min der en in plaats daarvan betere brieven worden geschreven. Het is niet gezegd, dat iemand, die ehef van een afdeeiing of directeur is, ook goede brieven kan schryven. Een van de bekwaamste zakenlieden is een zeer zwakke briefschrijver: Henry Ford schrijft nooit een brief alleen. Hij stelt handige lieden aan, die zijn brieven af doen. Hij is een van de weinige fabri kanten. die weten, dat men zoo weinig mogelijk tyd aan de schrijftafel moet doorbrengen. Slechts weinig firma's we ten. hoeveel haar correspondentie haar jaarlijks kost. Hoeveel ons echter bo vendien slechte brieven kosten aan ach teruitgang van de zaak en klantenver- lies, kan niemand weten. Menige slechte brief heeft reeds een proces gekost. BELEEFD: Weinig dingen zijn voor het zaken leven zoo schadelijk als onbeleefde brie ven. Gij weet stellig uit eigen ervaring, dat gy brieven hebt ontvangen, die gij nooit zult vergeten en ook nooit ver geven. Vancommercieel standpunt uit moe ten wij iederen brief als verkoopbrief beschouwen. Iedere brief heeft min of meer invloed op de balans. Iedere van deze brieven schenkt de firma nieuwe vrienden of helpt de oude verliezen. Iedere brief, die een kantoor verlaat, is een „vertegenwoordiger" of hy nu als verkooper optreedt, of een mededeeling moet overbrengen. Hij neemt in of hij stoot af. Hij draagt by tot de reputatie, die een firma geniét. Het goede brief schrijven is een nieuwe weg naar zake lijke successen en grootere winst. Het is een van de snelste en goedkoopste me thoden, een zaak vooruit te brengen. Weinig klanten kennen den chef van een firma persoonlijk, maar zy beoordcelen hem op grond van zijn brieven. Brieven mogen niet als een lastige for maliteit worden beschouwd. Iedere bin nenkomende brief brengt een gelegen heid en deze moet ten volle gewaardeerd en op hoogst tactvolle wijze behandeld worden. Het beste is, een secretaresse en niet een stenotypiste te hebben. Op alle gewone brieven schryft de directeur een woord: „ja" of „neen" of „zoo en zoo beantwoorden". Al deze gemakkelijke brieven geeft hy de secretaresse ter be antwoording en verspilt er zyn tyd niet mede. En zoo wordt zijn secretaresse geoefend, zakenbrieven te schrijven. Tenslotte komt hij tot de weinige be langrijke brieven; deze dicteert hy en gebruikt er tyd voor. Want wanneer hy een fout maakt in een van deze brie ven, dan kan zyn firma een ernstig ver lies lijden en een van haar beste klan ten verliezen. Hy kan zeer gemakkelijk zyn geheele dagsalaris met de beant woording van een dezer brieven verdie nen. DE TIEN FOUTEN. Er zijn tien fouten, die in de meeste onzer zakenbrieven telkens en telkens weer voorkomen. De brieven zyn: 1. Styf en formeel. 2. Onvolledig of onduidelijk. 3. Te negatief zy zeggen alleen, wat niet moet gebeuren. 4. Op opgewonden toon geschreven. 5. Slecht getypt, slecht ingedeeld, met te weinig alinea's. 6. Onpersoonlijk en oninteressant ge schreven. 7. Beleedigend, afstootend en geprik keld. 3. zy bevatten styi- en taalfouten. 9. Zy zyn te egocentrisch geschreven, alleen van het standpunt van den schrU- ver uit, vervullen derhalve hun voor naamste doel niet, middel te zyn, om tot overeenstemming te komen. 10. Zy zijn vol gemeenplaatsen. Van al deze fouten is de meest verspreide en de onsympathiekste de tiende. Het ge bruik van gemeenplaatsen deed als het ware een briefjargon ontstaan. Vier vijf den van de zakenbrieven zyn in het zelfde gemeenplaatselijke taaltje ge houden. (Nadruk verboden; auteursrecht voor behouden). KANTONGERECHT. Door onveilig sein gereden Hedenmorgen behandelde de kanton rechter een overtreding van art 73 van het algemeen reglement op de spoorwegen. Dit bepaalt, dat een machi nist niet een blok mag binnenrijden, voor het verlaten is door den vorigen trein. Een machinist uit Rotterdam had mei trein no. 4000 gereden van Leiden naar Amsterdam, op 26 November 1927. By den Ouden Weg te Haarlem was hy om kwart over zes 's morgens door onveilig sein gereden, naar zijn zeggen, omdat de remmen niet goed werkten. Hem en den treingeleider was ten ïaste gelegd het blok 500 M. te zyn bin nengereden. Of dit aan hun onoplet» tendheid te wyten was af aan ondeug( delykheid van het materiaal weid in het midden gelaten. Verschillende getuigen, die gehoord weiden, o.a, een inspecteur van de spoorwegen, meenden, dat het aan on oplettendheid te wyten was Wel mistte het zwaar dien morgen, maar toch moet duidelijk te zien geweest zyn. dat het voorsein groen en het hoofd- of af- standssein rood was. In het blok B D, dat verdachten binnen reden, stond, nog de trein no. 1000. De seinhuiswachter Gerritse, die dienst deed aan den blok- post, had dan ook geen melding ont= vangen van den volgenden oost, dat blok B D „ontblokt". d.w.z. geopend kou worden. Toen de seinhuiswachter dan ook trein 4000 zag binnen rijden, begon hy onmiddellijk te schreeuwen en met zijn armen te zwaaien. De trein kwam daarna tot stilstand Een ander blokwachler had in ziin huis uit het stooten van de wagens op elkaar dat hy hoorde de gevolgtrekking gemaakt, dat dit remmen zeer plotseling moet ge, beurd ziin. De machinist ontkende dit. Ky had het onveilig signaal wel gezien, en was begonnen t-s remmen, reeds voor de gebaren van den wachter De trein was echter doorgegleden, omdat het nat weer was In elk geval hadden verdachten dt hoofdgeleider was niet verschenen es- niet voor gezorgd, dat de trein het blok niet binnen reed. en dat vond het O M. ernstig genoeg om een boete van 75 of 25 dagen te eischen tegen eer. machinist, en 60 of 15 dagen tegen den in mindere mate schuldigen hoofd geleider. De machinist was reeds disciplinair gestraft door de Spoorwegen met in houding van 5 dagen loon. wat in hoo- ger beroep 6 dagen was geworden. Hier mede hield de kantom-echter rekening toen hy hem een boete oplegde van 25 of 10 dagen. De treingeleider werd ven oordeeld tot 15 of 10 dagen. UITSPRAKEN H. Th. J- F. S. het als bcstirurder van ccn vierwielig motorrijtuig daar» mede rijden op zoodanige wijze, dat dc vrijheid cn de veiligheid van het ver» keer op den weg wordt in gevaar ge» bracht f 25 subs. 5 dagen hechtenis; A- A. J. v. d. T. na verzet, f 20 subs. 20 dagen hechtenis. E. v. d. B. het des avonds met ccn onverlicht rijwiel rij den f 2 subs. 1 week tuchtschool J". \V. o'vertreding van art- 461 Sr. terug» gave aan de ouders, zonder toepassing van straf J. A. S. S. het voorhanden hebben van boter, niet voldoende aan de voorschriften f 5 subs. 5 dagen hechtenis. W. C- O. overtreding van de ongevallenwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. N. B. overtreding der Motor» cn Rijwiehvet f 3 subs. 3 dagen hecli» tcnis. M- M. "van T. idem f 30 subs. 30 dagen hechtenis met toewijzing van dc civiele vordering. J. F. G. overtreding der ongevallenwet f 5 subs: 5 da'w hechtcnis cn vrijspraak van een gc» dceltc der tenlastelegging. W. B. over» treding der ongevallenwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis. A. H. overtreding der ongevallenwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis; ,T- D. v. d. E. idem f 5 subs- 5 dagen hechtenis. J. P. J idem f 5 subs. 5 dagen hechtenis. P. J. R. idem f 5 subs- 5 dagen hechtenis. J. M. idem f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. K. over» treding van het Motor» cn Rijwiclfc» glement f 1 subs. 1 dag hechtenis. Th. .T. G het als bestuurder van een rij» wiel daarmede over een weg of rij» wiclpad rijden, terwijl niet is voldaan aan art. 59 van het Motor» cn Rijwiel» reglement f 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. J. S. het op een rijwiel rijdende niet den rechterkant van den weg houden f 0 50 subs. 1 dag hechtenis. G. J. liet als bestuurder van een 'vierwielig- mo-» torrijtuig daarmede met grootere srelheid dan 50 K-M. per uur rijden in de gemeente Blocmcndaal f 5 subs. 5 dagen hechtenis. ENGELSCH LEGERVLIEGTUIG VERMIST. LONDEN, 7 Nov. (V.D.) Naar het Engelsohe Luchtvaartdopartement me dedeelt, is gisteravond een militair vliegtuig van het vliegveld Catterick op gestegen tot het maken van een diens'- vlucht, zonder tot dusverre te ziin te ruggekeerd. Een uitgebreid onderzoek, dat ingesteld werd, is zonder resultaat gebleven. DE NEDERLANDSCHE VEREEN1GING. HET 25-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan der afdeeiing Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor cn Tramwegpersoneel wordt door het bestuur een historische feestuitgave uitgegeven. Dit boekwerkje bevat naast een voor woord van het afdeelingsbestuur een stuk van den Bondsvoorzitter den heer P. Moltmaker en van onzen oud-stad genoot P. Verten. Verder is het boekje getooid met de portretten der bestuurders en die van de oud-bestuurders, maar wat vooral de aandacht zal trekken zyn de fotogra fieën der oprichters van de afdeeiing en voorts copie van een schrijven hetwelk in 1903 by de eerste vergadering voor de oprichting werd verzonden en waarüit biykt dat het lidmaatschap geheim zou blijven met het oog op de vrees voor ont slag. Voorts de foto van den heer J. Oude geest. den tegenwoordigen leider der S.D. A. P.. maar in 1903 de leider van de uit gebroken spoorwegstaking en de door dezen gewisselde telegrammen welke be trekking hadden op de staking en door Oudegeest gezonden waren aan J. C. Se- lier, den leider van de staking hier ter stede. Het eerste telegram dat in die woelige dagen naar Haarlem werd gezonden luidde: „Wacht nader bericht. Niets zonder machtiging. Oudegeest"; het tweede telegram luidde „Amsterdam ligt stil, houd U gereed en 't derde: „Trein met Directie van Haag moet natuurlijk doorgelaten worden". Dit laatste tele gram hield verband met het feit dat de leider der afdeeiing Haarlem, de heer Seller, den trein waarin de Directie der Spoorwegen zat niet wilde doorlaten van' den Haag naar, Amsterdam. Hoewel la ter het telegram kwam werd toch de trein niet doorgelaten en kon de direc tie niet anders dan met een ander voer tuig naar Amsterdam vertrekken, Dit laatste voorval bewUst wel dat vooral te Haarlem de staking algemeen was. Het bestuur der afdeeiing zal een re ceptie houden op Zaterdag 17 November a.s. des middags van 3 tot 6 uur, terwyl dien zelfden avond en op 24 November een feestavond zal plaats vinden. Dit alles wordt gehouden in de Gem.Concert. zaal. Het programma voor deze avonden die beide hetzelfde zUn luidt als volgt: Opening door den voorzitter. Een her inneringswoord van den heer J. C. Seller voorzitter van het eerste bestuur sinds de oprichting en daarna de feestrede van den Bondsvoorzitter P. Moltmaker. Het Dubbel Mar.nenkwartet „Inter Nos" de declamator Willem van Capellen en de Arbeiders Muziekvereeniging ..Excel sior" zullen medewerking verleenen. Verder zal een tableau worden ver toond voorstellende een allegorische ver beelding'* van den 25-jarigen strijd en werkzaamheid der Ned. Vereeniging. Na afloop van den 25-jarigen strijd en werkzaamheid der Ned. Vereeniging. Na afloop der feestavonden zal een bal ae feestgenooten byeen houden. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Het glazen paleisje door BEP OTTEN. „In orde", zeide hy, en nadat hy weer ingestegen was, reed men verder. Zij hadden nog geen twintig mylen afigelegd, toen tot haar verbazing, er by- na weer geheel stilgehouden werd, "n plot selingen draai genomen, en zy een oude poort binnenreden, die voor hen geopend In een glazen paleisje, omgeven door witte lelies, woonde een klein, fyn elfje. Eiken nacht straalde het paleisje in "c maanlicht en de witte lelies straalden mee. De kabouters, die er langs kwa men, zagen door de glazen wanden 't elfje sluimeren op haar bloembedje. En ze namen eerbiedig hun mutsjes af, want dat sluimerende elfje in haar maanbelichte huisje, was 't mooiste uit heel hun sprookjesland. Maar er was ook een oude, kwade kabouter tus schen al die goede aardmannetjes. Hij had in zyn leven al heel wat kwaad ge daan en zyn geweten was zoo zwart a's de zwartste nacht. Hy keek nooit naar 't glazen paleisje in 't zilveren maanlicht, want dan zou hU pas goed gevoeld heb ben, hoe slecht hij zelf was. En dat is geen prettig gevoel! Hy liep altyd 'n een boog om het paleisje heen en als hij ook maar een stukje van de glazen wanden door de boomen zag schemeren, kneep hy zyn oogen styf dicht. Maar eens op een a-vond. toen hy weer booze plannen liep te maken en niet op den weg lette, stond hij opeens vlak voor 'c huis van 't elfje! Hy schrok en wou wegloopen, maar het was net of de ma nestralen een web om hem sponnen en hem zoo vasthielden En hy keek en keek naar 't huisje, dat hy nooit laad willen zien, 't huisje met de zacht-liohtende Naar het Engelseh van EDGAR WALLACE. 57) Selwyn trachtte haar fluisterend toe te spieken; hy was weer ongeveer op adem gekomen en had zijn volle plichts base! terug. „Maar die wagen van ons nu? Wy huurden hem by het uur", fluisterde hy met heesche stem, en zij bracht haar lippen naar zyn oor. „Shaddles zal er voor opdokken", zeide zy vergenoegd en zU verlustigde zich by voorbaat in het vooruitzicht. Korten tijd later hield de auto stil, en a-e twee looze passagiers hielden zich ge reed er af te springen. Om een hoekje van de ka-p glurende, begreep Lizzy de oorzaak van het oponthoud, Zij waren by eer. soort van schilderhuis gekomen en een van de inzittenden van den auto was bezig de deur te openen. Zij wist dat dit een telefoonstation voor chauffeurs en automobilisten was, nog vóór zy door het toestel hoorde spre ken. Weldra trad de man die getelefo neerd had weer naar buiten werd.. De opgewondermeid. van naar metgezel sloeg op haar over, toen hij zich tot -haar wendde. „Een oude familiebezitting fluisterde hy haar in. Een- landgoed, met aan- en bybehooren. Ik herkende het zoo gauw ik de poort gezien had" „Aan wien behoort het?" vroeg zy twijfelachtig. „Aan mij", klonk het verraste ant woord. Doch daarop inziende dat hij een weinig te boud gesproken had. liet hij volgen: „Eerlyk gezegd aan mevrouw de gravin. Allerberoerdst huis had er altijd het land aan. Moron Court, New bury. Echt gat Zy reden langs een uitgestrekten ol- menlaan, steeds vaart minderende. Sel wyn tikte Lizzy op den schouder, waar na zy zich van het rek liet giyden. en. de wijsheid van zijn besluit inziende, volgde zij hem. en doken zy juist bij- tyds weg in de schaduw van een zwaren olm, want in hetzelfde ocgenblik kwam de auto geheel tot stüslanö en deed het vernemen van tic stem van Lady Moron haar zoon een rilling over den rog loo- pen. .JEtyd naar den westelijken ingang: daar zult gy niemand aantreffen. Wat deed jy in Somerset, Ghesney?" „Dat vertel ik je later wel", ant woordde hy gemelijk. De auto reed een eind verder en de twee bespieders zagen hoe de forsche vrouw er langzaam achter aan liep. Hoe had zy geweten dat het gezelschap hier komen zou? Toen schoot het Lizzy te binnen, wat de reden moest geweest zijn voor het onderweg stilhouden bij het telefoonstation. „Leeiyke oude kast. niet waar?" fluis terde Moron. „Zie je dat donkere ding boven op het dak? Dat is de alarm klok werkt van uit de muziekzaal ;n geval van brand en zulk soort van dingen." Zy wachtten tot Lady Moron uit het gezicht verdwenen was, toen volgden zy behoedzaam. De westelijke ingang was door een rr.et glas overdekte koetspoort bereikbaar' en toen zy hejn genaderd waren, werd de deur juist gesloten. Mo ron keerde zich met een veelbeteekenend lachje tot het meisje, en nam een klein voorwerp uit zijn zak. ..Een looper". fluisterde hij, öooh zóó luid. dat hy zich verraden zou hebben, indien er een luisteraar in de nabijheid geweest was. Den sleutel in het slot stekende, draai de hy hom om en wenkte het meisje wanden, de zilver-witte lelies en "t teere. ranke elfje. En, opeens, werd 't elfje wakker. Ze lachte tegen hem cn opende haar deurtje. „Dag kaboutertje", zei ze met- een hoog. fyn stommetje, vind je mijn huisje zoo mooi? Zou Je ook wel in zoo'n huisje willen wonen?" „O. nee." zuchtte de kabouter. ,ik zou heelemaal niet passen in zoo'n prachtig paleis, ik ben heel erg slecht, moet u weten". t Elfje lachte. „Nietwaar", zei ze „Ja. heusch," hield de kabouter vol. ..ik heb pas weer heel leelyke plannetjes loopen maken." „Maar ik wed, dat je ze nu vergeten bent", zei 't elfje En werkelijk, de ka bouter kon zich niet één van z'n plan netjes meer herinneren. Hy keek haar met open mond aan. „Ja", zei 't elfje, „dat komt. doordat je zoo lang naar m'n huisje gekeken hebt; aJs je lang naar iets moois kijkt, dan gaat dat mooie door je oogen heen naar binnen en dar. wordt 't binnen in je óók mooi". „Ik geloof heusch, dat 't waar is", zei de kabouter. ..had ik dat maar eerder geweten! Nu ga ik eiken avond heel lang naar 't glazen paleisje in 't maanlicht kijken en als 't binnen in me heele maal mooi is geworden, dan wil ik er voor mezelf ook een bouwen!" hem te volgen. Een hal en een gang met een rood karpet, waaraan geen einde schoen te konten, strekte zich voor hen uit; aan het verste einde brandde een van de zoldering afhangende lamp. Mo ron sloop oneindig voorzichtig door de gang. tot hy halverwege bleef stilstaan, de hand waarschuwend tegen het meisje ophief, en heftig naar een deur wees. alvorens haar te beduiden dat zü voorbij deze moest sluipen. Iets verder bevond zich een breede, marmeren trap. Deze besteeg hy, en Lizzy, die zich voelde als een samenzweerster, volgde hem op de hielen. Zy moesten een schrikwekkend schouwspel aangeboden hebben. Van het hoofd tot de voeten witbestoven, boden hun aangezichten den aanblik van met stof bedekte maskers. Dc verfrommelde hoed van Lizzy hing scheef over haar eene oor. Boven aan de trap strekte zich een tweede gang uit, die even schaarsch verlicht was als de eerste. Hij bracht zyn hoofd vlak by het hare. „Dit is de galery van de muziekzaal!" Hy wees naar een kleine deur. ..Maak in 's hemelsnaam thans geen leven", ver zocht hij haar dringend, en opende de deur telkens een zeer klein eindje. De deur zelf lag verborgen :n dc schaduwen van de breede galery voor het orkest ken dus van beneden uit de zaai niet gezien worden. Onder het -binnen treden hoorden zij stemmen, en De „National Electric Light Associa tion" in Amerika heeft kortgeleden een zeer uitvoerig overzicht gepubliceerd van het gebruik van electrischen stroom in de Amerikaanse he huishouding. Dit gebruik is ginds grootor aan In welk ander land, waarover ons ^gegevens ter beschikking staan. In hoofdzaak is di' een gevolg van de gevoerde tarieven politiek cn de invoering van het stelsel van den verkoop op afbetaling van elec- trische apparaten. Tusschen de jaren 1922 en 1927 is het aantal stroomafne mers sterk toegenomen, nl. van 10 12 tot 17 1 2 millioen. Van de 120 millioen inwoners, welke ongeveer 27 millioen gezinnen vormen, hebben 17.5 millioen gezinnen of byna 65 pet. een aansluiting op het electri- sche net. Dit percentage moge op het eerste gezicht niet hoog lijken, her, komt in een geheel ander licht te staan, wanneer men bedenkt dat dit percenta ge in Berlijn slechts 28 bedraagUTenein- de zich een zoo zuiver mogelijk beeld te kunnen vormen omtrent de beteckenls van dit aantal aansluitingen is het vau belang het te verge!yken 'unet andere artikelen, welke in de huishouding voor komen. Het biykt dan dat van 1e 27.300.000 gezinnen er niet minder dan 18 millioen zy'n die een auto bezitten, 17 1'2 millioen zyn voorzien van een telefoonaansluiting. 11 millioen hebben een gmmophoon, terwijl 6 1/2 millioen een radio-installatie bezitten. Vooral het aantal hetwelk een gramophoon bezit, valt sterk op. De onderzoekingen werden voortgezet en men heeft nagegaan welk nuttig ef fect de stroomafnemers -van de in hun bezit zynde installatie wisten te verkrij gen. De 2.9 millioen stroomafnemers, welke de electriciteit uit zuivere zaken- overwegingen betrekken, bereikten een nuttig effect van 62 pet, welk percenta ge voor hen, die stroom bezigen uit in- dustrieele overwegingen 43,5 bedroeg. Zij die stroom gebruiken voor huishoudelU- ke doeleinden kwamen slechts tot een nuttig effect van 7 pet., welk gering percentage o.m. daardoor te verklaren is, dat het gebruik van electrische appa raten relatief van korten duur is. Hoewel vélen van oordeel zyn dal een belangryk percentage van het huis- houdeiyk budget gebruikt wordt voor gebruik van stroom en het aanschaffen vau huishou'delUke apparaten, biykt de ze opvatting niet Juist te zyn. De Ame rikaan gebruikt dooreen genomen per HET TOONEEL. GEZELSCHAP YERSTRAETE EN BRAAKENSIEK. Lolott op Inspectie, biyspel in drie bedrijven van Fric- deman Frederick. In het begin dachten wy een satire op de ambtenaarswereld te zullen krU- gen, maar al heel spoedig bleek het, dat de Duitscher Frledeman Frederick minder hooge aspirat ies had en wy ons met een gewoon kluchtje tevreden moesten stellen. Lolott. om wie het in deze Duitsche klucht te doer. is. is voor de eene helft ce vrouw van een dood- gewonen ambtenaar, voor de andere helft van een oud heertje, dat toevallig cte chef is van dezen ambtenaar. Met den eerste „liet zij in scheiding", met den tweede zal zij in de huweUJksboot stappen, wanneer de schcidingsacte in orde Is. Laat nu dat vrouwtje haar toe- komstigen man op zijn inspectiereis volgen, dan zitten wy natuurlijk al heel gauw met dit vrouwtje tusschen haar twee mannen midden in de klucht. Lolott bekommert zich weinig of nic*. cm het oorspronkeiyk plan van haar geestelijken vader wat hooger vlucht te nemen, zy heeft. om het maar eens populair uit te drukken lak aan al les; aan haar twee mannen eren goed als aan den schrUvcr Frederich, die voor haar entree nog zulke aardige plan nen had. zy schopt alles ongegeneerd zonder cenige egards in de war. de in spectie zoowel als dc ontworpen satire en laat aan het slot haar twee man nen me' hun beiden achter om er als hef klufie varj de 2 beroemde hon den met een derde van door re raan. Dat alb is meer graocig dan geestig, meer grof dan fyn. Kefc is de klucht, waarin het louter en alleen om ca malle situaties en de dwaze verwikkelingen te doen is. Frledeman Frederick heeft Lo lott''enkel in de wereld gerceper om als kluchtspelfiguurtje drie bedrijven lang de hoofdrol te spelen. Mevrouw Roosje Kohier—van Gelder is dat natuurlijk best toevertrouwd, zy brengt in haar optreden nog altyd iets mee. dat sterk aan de revue herinnert. Haar spel is byna aldoor wat al te nadrukkeiyk. als bestemd voor grootere zalen; het mist de fUne nuances. Maar in een klucht als Lolott op Inspectie hindert dat wei nig. zy heeft in lede geval voor zulk een rol het entraineerende, het vroo- lyke en opgewekte en toen zij als in de revue nog eens een Duitsch lied- zioh 7,00 klein mogelijk makende, slo pen zy naar de balustrade, tot zy aan een punt kwamen, waar het gevaar lijk werd. nog verder te gaan. Toen slaakte Selwyn een uitroep, die hun aanwezigheid bijna verried. Zich om- keerende, deelde hU haar mede hetgeen hy gezien 'nad. Zij is er niet by jufrouw Reddle bedoel Ik. Het is een oude dame met grijs haar," „Gy hebt dus uw dochter gezien, me vrouw Pinder?" „Ja, mevrouw, ik heb Lois gezien." Lois! Lizzy sloeg een hand voor haar mond. De moeder van Lois, en haar naam was Pinder! „Een zeer mooi meisje." sprak Lady Moron ou zalvenrien toen. „Een hef. knap meisje! Ik ben 2eer trotsch op haar. wat er ook gebeure!" „Wat denkt gij dat er met u gebeuren zal?' „Ik weet het niet, doch thans ben ik op alles voorbereid." Lizzy wierp een blik op haar metge zel. Met open mond stond hy in de zaal beneden hen te staren. „Zy is een te' mooie dochter om te verliezen. Er. daarom, mevrouw Pinder. zal ik u een voorstel doen. Het is mijr. wen-sch dat gij met uw dochter naar Zuld-Amerika vertrekt. Ik zal u jaar lijks een som uitbetalen, greater dan voor uw behoeften noodig zal zijn. Indien jaar voor zijn automobiel en de daar voor benoodigtie benadne 500 dollars en voor tabaksartikelen 100 dollars, ter wyl gemiddeld zijn stroom-rekenlng 28 dollars bedraagt per jaar, terwOl hU gemiddeld per Jaar 23 dollars besteedt voor hot aanschaffen van electrische huishoudelijke apparaten. Van do stroomrekening komen 78 pet. ten laste van de verlichting en 22 pet. voor het gebruik van apparaten. Van laatstbe doelde artikelen wordt het electrische scrUkyaer verreweg het meeste ge bruikt. Van de 17.5 millioen aangesloten huisgezinnen bezitten er 15.3 millioen* dus phm. 87.5 pet. een electrisch stryk- yzer. Daarna komen eerst de stofzuigers me; 33.8 pet. en in de derde plaats do waschmachlnes met 28.4 pet. Teneinde zich een beeld te kunr.en vormen over de afzetmogeiykheid der huishoudelijk a apparaten heelt men tabellen opgesteld, die aanwUzen bU welk inkomen men een dezer artikelen aanschaft. Zoo bleek aan de hand van de in 1924 betaalde inkom stenbelasting. dat er 7 millioen families waren, die een inkomen hadden van meer dan 1000 dollar en als koopers op traden van stofzuigers en waschmachl nes. Gemiddeld wordt per jaar in de Ame- rlkaansche huishouding 365 K.W.U., verbruikt, volgens de laatst beschik bare gegevens zelfs 400 K.W.U., dat wil dus zeggen per dag meer dan 1 K.W.U. Dit verbruik wordt per jaar per huisgezin in Duitsóhland geschat op niot meer dan 100 KAV.Ü. Er zUn m Amerika gezins-afnemers, welke per Jaar 3000 tot 4000 K.W.U. en meer verbruiken cn de Amerfkaanschc centrales zyn be zig dit verbruik in het huishouden tot 2 K.W.U. per dag te doen opvoeren. Ten einde het gebruik van huishoudelijke apparaten meer, populair te maken on daar waar deze nog niet ln gebruik zyn ingang te doen vinden gaat men er in Amerika veel toe over de be staande electrische Installaties te mo- derniseeren. Het is nl. gebleken, dat 50 pet. der bestaande installaties niet meer aan moderne eischen voldoet. Deze moderniseering heeft ook tenge volge gehad dat hef aantal nieuwe aan sluitingen is toegenomen. Daarby is evenwel gebleken, dat binnen circa anderhalf Jaar geen nieuwe aansluitin gen meer mogelijk zullen zyn op het bi- staande kabelnet MOLLERUa je kon zingen, u-as zy gelieel en nl ln haar element en wist zij met de heeren op het tooneel ook het publiek in de zaal in te palmen. Jules Verstraete staat met zijn sober spel wel heel ver van dat van Roosje Kóhler. Hij leek my gisteren allesbe halve rolvast, zoodat zyn spel nu or dan ook iets weifelends kreeg. Hoogst ko misch was hy in zyn Jongensachtige bewondering voor Lolott's liedje. Charles Braakcnsiek typeerde het oude. aftandsche hoertje heel grappig en Richard Flink deed zyn naam eer aan zoolang hy den „ambtenaar" kon zyn. Toen de vrouw ln het spel kwam, kreeg h'y' het in dubbelen zin blijkbaar benauwd. HU was tenminste in de eer ste helft, van het stuk veel beter op dreef don in de tweede helft. De heer Pleter Hansen toonde zich oen consciën tieus sprie in de rol van den directeur, wat wij ook van Wouter van Riescn in dc gedaante van den bode kunnerf zeg gen. Voor een abonnementsvoorstelling leek mU Lolott om in de beeldspraak van Frederich te blijven wel wat 'r. ma- ver kluifje toe. waarmee ik allerminst en onhcuschheid bedoel tegenover me vrouw Kohier-Van Gelder, wier per soontje ik integendeel in haar vele toi letten ten zeerste heb bewonderd. J. B. SCHUIL. MARGARINE DE OORZAAK VAN ENCEPHALITIS? MEDEDEELINGEN VAN DR. H. K. DE HAAS. Dr. H. K. de Haas. directeur van het Rottordamsche Genootschap voor Koe pokinenting heeft Maandagavond onder groote belangstelling een voordracht over „Voeding, inenting cn encephali tis" gehouden te Rotterdam. Hot betoog van den spreker kwam hierop neer, dat het gebruik van kunstboter (margarine) dusdanige veranderingen heeft te weeg gebracht in de samenstelling van de ve tochtige bestaoddcelen van hersen weefsel (lipoiden) dat onder den Invloed van verschillende virussoorten verwee- kingsverschUnselen (demyc-linlsatlc) op treden. Terwyi de meeste leden van de ence- phalitiscommissle uit den Gezondheids raad verhinderd waren, vereerde de di- reoteur-generaal van de Volksgezond heid, Mr. Lletaert Peerboltc deze voor dracht met zyn tegenwoordigheid. gij u daartoe verbinden wilt zult gy uw leven lang geen overlast meer ondervin den." Movrouw Pinder glimlachte en schud de het hoofd. „Mevrouw, uw aanbod komt te laat. Hadt gU het mij gedaan toen ik nog in de gevangenis was; indien het vergezeld u-ss gegaan van ernstige pogingen tot kwytsclieldlng van mUn wreede straf, dan zou ik voor u op m(jn knieën geval len zyn en u gezegend hebben. Thans evenwel, weet ik te veel." „Wat weet gU dan?" vroeg Lady Mo ron. Toen begon mevrouw Pinder te spre ken, cn terwyl zU voortging greep Lizzy de hand van den man die naast haar stond en vleide haar aangezicht tegen zyn arm. Gedurende het verhaal keerde hy zich éénmaal tot haar, met geheel veranderde gelaatstrekken, en hy glim lachte haar toe, als maakte hy uit haar gebaar alles op, waarvan haar het hart overvloeide. Mevrouw Pinder sprak onaf gebroken door, en zoodra zy geëindigd had. zeide de gravin: „Gy weet veel meer dan goed is voor myn rust. en vee! te veel voor de vei ligheid van myn vrienden." ,J>at is mij duidelijk", antwoordde Mary Pinder ernstig. (Wordt vervolga.r

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13