Heringa &Wuthfich, Haarlem LOTTGERING •••••••••••f9 »*yrlem's dagblad Centrale Verwarming (Adv. Ing. Mod.) de provinciale begrooting. HET AFDEELINGS VERSLAG. Verschonen is het verslag der afdee- lingen van de Prov. Staten van Noord- Holland over de Provinciale begrooting. Vele andere leden wezen op het bevre digend karakter der provinciale be grooting. Opgemerkt werd, dat de ge wone uitgaven en de gewone inkomsten elkander naderen, want die inkomsten bedragen f 3.730.000, terwijl de uitgaven bedragen f 3.686:0000. Er was een reserve van f 3.600.000. Het verlies op het Elec- triciteitsbedrijf is geheel gedekt en er kon zelfs f 200.000 gereserveerd worden, terwijl f 400.000, van de reserve gebruikt wordt om de begrooting sluitend te ma ken en de 20 en 5 opcenten in de vol gende jaren zullen kunnen worden ge handhaafd, zoodat belastingver hooging vermeden zal worden. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om f 400.000 aai; 't reservefonds te ont trekken teneinde de begrooting voor 1929 sluitend te maken, vond geen al- gemeene instemming. Verscheidene le den meenden, dat het niet noodig zal blijken een greep in het reservefonds te doen. Andere leden verdedigden deze greep «venwel. De verkiezing var den Gedeputeerde in de vacature van Lennep, werd be sproken. Door verschillende leden werd onjuist geacht, dat aan de Protestantsch Christelijke fractie opnieuw een zetel in Ged. Staten gegeven was, hoewel die fractie feitelijk niet meer bestaat, terwijl de beide groepen kleiner zijn dan de groep van den Vrijheidsbond. Van an dere zijde werd evenwel aangevoerd, dat de Protestantsch-Christelijke frac tie nog wel degelijk bestaat. Aangedrongen werd op uitvoering van het Westfriesche kanalenplan. Enkele leden wezen er ook thans weer op, dat het gewenscht zou zijn om door samenvoeging van gemeenten te komen tot grootere bestuurseenheden. Sommi gen betwijfelen het, of er in dit opzicht wel de noodige kracht uitgaat van Ge deputeerde Staten. dr. j. th. de visser ZIJN AFSCHEID VAN DE POLITIEK. Onze Haagsóhe correspondent schrijft: Naar ik uit de beste bron verneem, heeft dr. J. Th. de Visser het voorne men zich bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal niet meer beschikbaar te stellen. Tegelijkertijd dus medio 1929 wil hij zijn ontslag nemen als hoofdredac teur van het C. I-I. orgaan „De Ne derlander". Dr. de Visser bedoelt volledig afscheid te nemen van het politieke le ven. Dit vindt zijn oorzaak enkel en al leen in persoonlijke redenen: „De wijze kent zijn tijd" was Dr. de Visser's richtsnoer. het noordzeekanaal. EEN HAVEN VOOR DE HOOGOVENS. In de afdeelingen der Tweede Kaïmer, waar de Waterstaatsbegrooting behan deld is, vroeg minister v. d. Vegte, hoe het staat met de plannen tot verbetering van het Noordzeekanaal. Meu drong er op san, gezien het zeer groote verkeer en het langdurig oponthoud om vóór 1929 en in ieder geval vóór tot de ver- breeding wordt overgegaan, bij de Hem brug een stoompont in dienst te stel len. Aangedrongen werd op het tot stand komen van een haven voor het hoog oven bedrijf, waaraan de behoefte reeds lang is gevoeld. Men meende te weten, dat de directie van dit bedrijf reeds twee jaren op een beslissing van den minister ter zake heeft moeten wachten, en vroeg of dit juist is. Zoo ja. dan zag men daarin een treurig voorbeeld van de wijze, waarop, als gevolg van de tra ge behandeling van zaken, groote be langen worden geschaad. Men vroeg, of thans spoedig 'n beslissing kan worden tegemoet gezien en zoo ja, in welken zin. zandvoortsche politiek. GEEN VORMING VAN EEN BLOK VAN 9. Onze correspondent schrijft: In ons blad van Vrijdag jj. deelden wij mede, dat men pogingen aanwendt om een nieuw blok te vormen. Thans kunnen we mededeelen, dat deze po ging als mislukt zal moeten worden beschouwd, omdat de heeren Koning en v. d. Meije in geen geval wenschen toe te treden tot een combinatie waarin de heeren Druijf en Praenkel zitting hebben. ROZEKRUISERS-GENOOTSCHAP Voor het Centrum Haarlem van liet RozekruiscrsiGcnootschap, zal op Woensdag 14 November a.s. in het Remonstrantenhuis, Wilhclminastraat, dc heer Z. W. I.ecne spreken over *t onderwerp: Dc Christelijke Gosdicnst en het Ro/.ckruiscrs«occultismc. JïTR. RUYS DE BEERENBROtJCK ONGESTELD. Het Haagsch Correspondentiebureau seint, ons: Wij vernemen, dat Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Kamer, die wegens een acute ongesteldheid in het R. K. Ziekenhuis te 's Gravenhage is opgenomen, voor- ïoopig de Kamcrveaigaderineen niet aal kunnen presldeeren. maandag 12 nov. 1928 verkeersongevallen Te Haarlem. De 67-jarige A.K. liep Zaterdagmid dag in de Zuiderhoutlaan. Hij werd aangereden door een auto, die uit de richting Heemstede kwam, en kreeg een bloeduitstorting in zijn linkerbeen. Met denzelfden auto is hij naar zijn huls in Heemstede vervoerd. Het ongeval is te wijten aan het oversteken van de straat zonder opletten. Zondagmiddag kwart over twaalven reed een groote luxe auto van de Johan van Oldenbarneveltlaan den Heeren- weg op. om in de richting Heemstede te gaan. Dc gang was zeer kalm. Op den Heerenweg reed in de richting Haarlem de 17-Jarige W. E. uit Heem stede op zijn motorfiets, met twee vrienden achterop .De autobestuurder zag den motor aankomen op een af stand van ongeveer 10 M. en stopte nog tijdig, om den motor voor zijn wagen langs te laten gaan. De motor rijder hield echter recht aan en vloog tegen den auto aan. De motorfiets sloeg over den kop en alle drie wer den er afgeslingerd. E. brak zijn rechter been en is naar de Mariastichtïng ver voerd. De student P. van T., de eerste duozitter kreeg een wond aan het rech- teronderbeen en is naar zijn huis in de Koningstraat gebracht. De tweede duo zitter kwam met den schrijk vrij. De motor was zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De auto werd aan de voorzijde licht beschadigd. Hij was afkomstig uit Aerdenhout en werd be stuurd door een gast van den eige naar. het p.e.n. Over verlaging der tarieven. EEN WINST VAN li/a MILLIOEN. De afdeelingen der Prov. Staten van Noord-Holland die de voordrachten in zake het Provinciaal Electriciteitsbedryf behandelden, waren algemeen voldaan, dat tot tariefsverlaging zou worden overgegaan. De tarieven zijn nog te hoog om een algemeene doordringing der electricileit, vooral op het platteland en voor toepassing in de huishouding, mo gelijk te maken. Gaarne zou men van Ged.Sta ten vernemen in welke richting de voorgenomen tariefverlaging zich zal bewegen. Enkele leden stelden de vraag of ook ditmaal ae verlaging zich zou beper ken tot de afnemers die direct van wege de Provincie van stroom voorzien worden. Zij waren van meening, dat ook de „goedwillige gemeenten", dat zijn die, welke vrijwillig in den na-oorlogschen tijd van abnormale algemeene prijsver - hooging in een verhooging van den Kilo- wattprijs hebben toegestemd, ditmaal voor een veri aging van het engros tarief in aanmerking moesten komen. Andere leden merkten op, dat de rechtstreek- sche afnemers, wijl zij het duurst uit geweest zijn, toch zeker in de eerste plaats voor tariefverlaging in aanmer king kwamen. Maar ook indien tot ta riefverlaging voor gemeentelijke distri butiebedrijven zou kunnen worden over gegaan, diende men de zekerheid te heb ben, dat deze aan de afnemers zou ten goede komen; men vreesde echter, dat deze zekerheid staatsrechtelijk moeilijk zou zijn te verkrijgen. Ook werd ge vraagd, of het tarief der goedwillende gemeenten voor tegenwoordige verhou dingen te hoog is. Een lid stelde de vraag, of niet aan alle gemeenten tegen een uniform tarief kon worden geleverd. De wensohelijkheid werd uitgesproken van het doen van nauwkeurige ramin gen. Het verschil tusschen een geraam de winst van f 500.000 en een werkelijk bedrijfsoverschot van f 1.500.000, immers is te groot. EEN ONEERLIJKE VISCHBOER? Zaterdagavond deed een juffrouw op de Botermarkt haar inkoopen. Van een vischkoopman kocht zij visch en be taalde met een briefje van vijf en twinitg gulden. De vischboer deed net of hij een briefje van tien gulden had gekregen en gaf zooveel terug als in dat geval betaamd had. De juffrouw lette er niet op hoeveel zij terug kreeg en vervolgde haar weg. Even latei- in een winkel kwam zij tot de schrikbaren de ontdekking van wat gebeurd was. Het duurde niet lang of zij was ten tweede male bij het stalletje van den vischman, die bü hoog en bij laag be weerde. dat hy een briefje van tien ont vangen had. Hy bleek niet genegen vijf tien gulden terug te betalen. De juf frouw liep naar de politie, die zich nu met het geval bemoeit, en den koopman alsnog tot andere gedachten poogt te brengen. aanbesteding schoonmaak werk. Ten Raaöhuize werd hedenmorgen door B. en W. aanbesteed het schoon houden van gebouwen en meubelen, wasschen van ruiten, oliën van vloeren, e. d. in eenige stads- en schoolgebom wen te Haarlem van 1 Januari 1929 tot en met 31 December 1932. Het bestek was als volgt verdeeld: I. De stadsgebouwenII. A De gebou, wen voor het Lager Onderwijs. B. de scholen voor U.L.O a en b. C. de scho len voor buitengewoon Lager Onderwijs. HI. A. Het Gymnasium. B. de scholen voor Middelbaai- Onderwijs Er waren drie inschrijvingsbiljetten, n.l. van: C. Hulsebosch en Zn.. Haarlem: I. 2941.—. UI A. 340—. B. 26S6- N.V C.E.M.S.T.O.. Amsterdam I 1 4074.—; II A 114-4l>0-B 1689- C. 5760.—. D 14.844.—: Ill A 549. B 2350—, In massa 141.000. Indien de betalingstermijn cp 1/16 per maand gesteld wordt 140.150- Anisteraanische Industrieele Maat schappij voorheen W. H Spiegel, Am sterdam: 1 f 3400; II 170-200; III 4000: II a 141.6(H): B 2200; C 12.000; d 14.400;.m a soo; b 3200. V v HET FEEST VAN MARY FLEISCH- MANN. Zondag vierde de soldatenmoeder, mejuffrouw Mary Fleischmann haar 75sten verjaardag en de belangstelling daarbij betoond is zoo groot geweest, dat de kamers vol met bloemen ston den en stapels brieven, telegrammen en visitekaartjes de tafel bedekten. En steeds kwamen er weer nieuwe be zoekers, menschen waarmee mejuffrouw Fleischmann heeft samengewerkt of waar-voor zij de soldatenmoeder was. Gistermiddag heeft een deputatie van het garnizoen haar een kolossaal bloem stuk, bestaande uit een rieten tafel met chrysanten en vaste planten gebracht, gesierd met linten in Haarlemsche kleu ren. Majoor Gorter, die vergezeld was van den adjudant onderofficier, den korporaal Molenkamp en den dienst plichtigen soldaat Kranenborg, zeide dat van het tegenwoordige garnizoen slechts weinigen mejuffrouw Fleischmann ken nen, maar by overlevering weet men wat de soldatenmoeder voor de „jongens" en voor de gezinnen der soldaten be- teekende. Zij zette door, omdat ze over tuigd was voor een goed doel te werken, haar taak was lang niet altijd gemak kelijk. Ook was er een groot bloemstuk van „de Nationale" en van de Vereenigïng Onze Vloot,dat persoonlijk door den voorzitter H. M. van Bemmelen aange boden werd. „Het was een onvergetelijke dag." zei- de mejuffrouw Fleischmann. VECHTPARTIJ IN DE MAGDALE- NASTRAAT Te middernacht tusschen Zaterdag en Zondag is er in de Magdalenastraai nog al gevochten. De 52»jarige K. Z. kwam aan het politiebureau aangifte deen, dat hij van iemand een stomp in zijn gezicht gekregen had. Naar aanlei ding daarvan werd alras T. Z. K., 24 jaar, van afkomst een Pool. wonend in Aalsmeer, aan het bureau gebracht. Bij diens verhoor bleek hii aan de rechter zijde te bloeden. Het bleek, dat hij een steekwond van eenige c.M had. Hij is in liet St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Hij verkeerde dermate in staat van dronkenschap, dat hij zelf niet wist ge-, stoken te zijn. Als verdacht van het toebrengen van die steekwond is daarna od zijn beurt aangehouden J. v. d. Z.. een 32-jarige pakhuisknecht uit Haarlem. PORTEMONNAIES GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een portemonnaie, inhom dende ruim 19—, die geborgen was in een broek, welke hing in een bakkerij hier ter stede. Uit een andere broek, die daar hing werd een portemonnaie met 4-50 gestolen. LOOD UIT DE STAALWATERBRON In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft men zich toegang verschaft tot het gebouwtje van de Staalwater- bron, achter het Brongebouw. Eenige looden pijpen werden gestolen. ons station. DE UITGANGEN AAN HET KENNEMERPLEIN. In dc afdeelingen van de Tweede Kamer wezen sommige leden er op. dat de aan de noordzijde van het sta» tion te Haarlem bestaande uitgangen niet worden gebruikt, waardoor de bes woners van het aldaar gelegen stads» deel steeds een eind moeten omloo» pen. Zij drongen op openstelling van die uitgangen aan. (Wij herinneren er aan, dat pogingen door het gemeentebestuur om de di« rcctie der spoorwegen te bewegen bes doelde uitgangen in gebruik te stellen, geen succes gehad hebben). Voorts werd in de afdeelingen cr op gewezen, dat te Leiden het station van dc ïTaarlemmcrmcerlijn op grooten af* stand van het hoofdstation is gelegen. Men drong er op aan, dat de directie der spoorwegen zich in verbinding zou stellen met het gemeentebestuur van Leiden om aan dien onhoudbaren toe» stand een einde te maken. de opening der staten-generaal. MR TROELSTRA OVER HET WEGBLIJVEN DER S.D.A.P.'ers. Een onzer correspondenten schrijft: Zooals bekend is heeft op 't laatste con gres der SD.A.P. de quaestie of de Soc. Dem. Kamerleden al dan niet de ope ningsplechtigheid op den 3en Dinsdag in September zouden bijwonen, een punt van zeer langdurige discussie uit gemaakt. Het congres besloot toen met meerderheid van stemmen de fractie vrij te laten. In het 2e deel zijner gedenkschriften geeft mr. Troelstra, de vergrijsde en in valide geworden leider der S. D. A. P. nu zijn meening weer. „Zoolang de Kamer zelf meedoet aan een huldiging van de koningin, zooals deze steeds bij de opening plaats heeft, dienen wij er vandaan te blijven, zegt Mr. Troelstra, „Ik ben dan ook geen voorstander van de nieuwe tactiek, die de fractie in deze volgt. Ik acht deze kwestie niet rijp voor een dergelijke beslissing, zoolang men van burgerlijke zijde niet inziet, dat men een partij die bijna een vierde van ons volk omvat en op republikeinsch stand punt staat, niet in een dergelijke hulde moest betrekken. Ik begrijp, dat de ach tergrond van de nieuwe houding moet worden gezocht in de overweging, dat het wegblijven van de openingsplechtig heid slechts zoolang kon worden volge houden, als onze partij geen deel uit maakt van de regeering. Dat is evenwel nog niet 't geval en gezien de politieke constellatie is het waarschijnlijk, dat de toestand van thans nog jaren zal blijven bestaan." Wil men, schrijft mr. Troelstra. ons by de opening der Kamers aanwezig zien, dan heeft de Koningin zelf het initiatief te nemen, door den President van de Vereenigde Kamers te verzoeken, uit eerbied voor de overtuiging van anders denkenden. voor de schreeuwhulde a la Duymaer v. Twist c.s. geen toestenuning te geven. Mr. Troelstra meent, dat de fractie in breuk pleegde op 6e iaeëele belangen, waarvoor zij verantwoordelijk is, toen zij «sloot tot deelneming. over bebossching. PLANNEN DER PROVINCIE. In de afdeelingen der Prov. Staten van Noord Holland is gesproken over de be strijding der werkloosheid. De bevolking van deze provincie gaat jaarlijks met ongeveer 18000 zielen vooruit, dat ls meer dan industrie, handel, verkeer, land- en tuinbouw kunnen opnemen. De taak van de overheid, dus ook van de provincie, is om elk middel aan te grijpen, dat Op rationeele wijze meer werkgelegenheid waarborgt. Voor bebossching stelt het Rijk rui men steun beschikbaar. Mocht de uit breiding van het Provinciaal duinbezit op al te veel bezwaren stuiten, dan biedt de stichting van eene N.V. de ge legenheid om krachtens den Vllen titel der Onteigeningswet „werkzaam te zijn in het belang van de verhooging van de opbrengst van gronden", zooals elders reeds uit eenige verheugende voorbeel den blykt. Onnoodig is het, zich tot de duinen te beperken. Ook in het Gooi zijn nog heiden en meenten, die in cultuur ge bracht kunnen worden of waarvan de opbrengst kan worden vergroot, zonder het eigenaardig schoon van dit land schap aan te tasten, terwijl zoowel in de Vechtstreek als ten Noorden van het IJ plassen en moerassen zijn aan te wijzen, waarnaar niemand omkijkt, ook niet uit een oogpunt van natuurschoon, en die dus als aangewezen zijn om te worden herschapen in cultuurgrond. Wat de bebossching van enkele duin gebieden, buiten 't Provinciaal Land goed betreft, zou reeds terstond begon nen kunnen worden. Voor de waterwin ning bezit de Provincie immers enkele honderden H.A. duinen onder Bergen en te Wijk aan Zee. Die te Bergen gren zen aan de ontginningen van het Staats- boschbeheer te Schoorl, maar zij vor men daarmee eene schrille tegenstel ling. Hier, als te Wijk aan Zee, ware onmiddellijk mooi en nuttig werk tt- verrichten. ZONDER PLAATJE OP DE FIETS. Er zijn nog altijd menschen. die het er op wagen te rijden zonder belasting.- plaatje op hun fiets. Dat vooi hen de weg niet geheel en al veilig is blijkt wei uit de zeven processen verbaal, die Zon dagmorgen opgemaakt zijn door de por litie te Haarlem, wegens het rijden zon der plaatje. En dat zonder dat er be paald een val was opgezet. DE LEEUWEN GESTRAFT. De Ort. meldt, dat de directie van het circus Straszburger het beter heeft gevonden na het incident van Zaterdag, den heer Petersen rust te geven en de leeuwen eenigen tijd op te sluiten. UITGAAN. Jan Kubelik te Haarlem. Woensdag 14 November zal Jan Kubelik te Haarlem in den Stads» schouwburg het volgende programma ten gehoore brengen: Symphonic es» pagnole van Lalo, Romanze van Mo» zart, Pracludium van Bach, Introduc» tion et Ronde capriccioso van Saint» Saëns, He.xentanz van Pagan'mi en Zi» geunorweisen van Saraaate. HAARLEMSCHE KINDER OPERETTE VEREENIGÏNG. Zondag 18 November a.s. geeft deze bekende Kinder Operette Vereeniging onder leiding van mevrouw R. van Eden- van Eden, een opvoering in den Schouw burg Jansweg van „De Woudkoningin" de bekende kinder-operebte in twee be drijven van Mart. Schuyl. De bedoeling is net batig saldo af te staan aan de Haarlemsche Crèche. Wanneer wij ons de schitterende op voeringen in het voorjaar van „Jantje in Modderstad" door deze Kinder Ope rette Vereeniging herinneren dan geloo- ven wij dat den kinderen wederom een hoogst aangename middag te wachten staat te meer nog daar ook nu weel de bekende amateur-goochelaar, de heer W. G. Weijer Jr.. uit Aerdenhout, zijn gewaardeerde medewerking heeft toegezegd. ZONSVERDUISTERING. 't Was nogal donker vanmorgen, by opstaan. Natuurlijk wou juist dezen morgen het licht niet branden, omdat er een stop doorgeslagen was of zooiets. en als gevolg van die ellende vielen in de keuken klaterend de ontbijtbordjes aan scherven, zoodat iedereen, die la ter beneden kwam uit zijn of haar hu meur was, wegens den te plotselingen overgang van den slapenden in den wa kenden toestand. De honden leden aan een geestelijke depressie en lieten hun staait tusschen de beenen hangen. Al leen het astronomisch aangelegde lid van de familie was klaar wakker en sprak van een gedeeltelijke zonsverduis tering. waar iedereen het er volmaakt over eens was. dat de verduistering van morgen zoo volledig mogelijk was. Genoemd lid hield vol, dat het ge deeltelijk was. Den vorigen avond al had hij de kijk- glaasjes uit de petroleumstellen gepeu terd. en ze in de vlam gehouden tot ze goed zwart waren. De moeite was ver- geefsch. Het uitspansel was „zwaar be wolkt tot betrokken", mistroostig en grauw. Daarachter nu speede zich de ont moeting af tusschen Phoebus en Luna. Even vóór 8 uur 40 vond het eerste contact met de Maan plaats. Niemand kan het gezien hebben. De zon werd be dekt ongeveer 20 gr. links van het „ver tex", het bovenste punt van de zonne schijf. Het werd 8.52 en een vierde van de zonschyf moet bedekt geweest zijn, de grootste phase. Vermindering van licht zou niet of bijna niet waarneembaar zijn. Inderdaad, het werd aldoor lichter, maar ondoorzichtig bleef het hemel ruim. Egaal grijs was het aanzicht van liet zwerk, waarachter wy de Maan naar links wegtrekkend wisten, om te 11 mi nuten voor tien uur geheel te verdwij nen, even onder het midden van den Oostrand Te Tobolsk in Noord-Siberië zal het zicht naar wij hopen beter ge- weest^fcijn. De grootste phase, was daar 0.81 van de zonschyf en er zullen wel geleerden met groote kijkers gezeten hebben. Vanmiddag zal de zon stralend aan den hemel staan, maar dan zit het zwarte glaasje weer in het petroleum stel. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 November, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.3 mM. te Clermont; laagste barometerstand 726.6 m.M. te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 13 November: Matige tot krachtigen Zui delijken tot Westelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, regenbuien, later iets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Maandagmiddag 1 uur 758,5 m.M. Stand van gistermiddag 762. m.M. De barometerstand gaat hard ach teruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien, kl Houtstr. 13. Telef. 14112. THERMOMETERSTAND 12 Nov. Hoegstc gisteren. 4 F. 53 Laagste hedennacht F. 47 Heegste heden 12 uur F. 54 BURGERLIJKE «TAND HAARLEM, 12 Nov. Bevallen. 7 Nov.: E- M. Rcijns Scheepmaker z. E. C. JanscKoevoets d. 8 Nov. A. M. KerstenAdrian, Zu H. SchuursmaDekker d- C. G. Sneth» lageVerkerk z. 9 Nov. H. Rutte Nijssen z. J. M. Odcrkerkv. d. Wal z. A. RooscnBrinkmann z. 10 Nov. W. M. de Jongv. d. Kamp, d. Overleden: 9 Nov. G. Wcsseldijk. 81 j„ Leidschevaart. C. G. Verpoorten» Krooswijk, 74 j., Jansstraat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. •••••••••••99 GR. HOUTSTRAAT 5a TELEFOON 10771 voor Stoomen en Verven de nieuwe kerk te hillegom. HET OUDE DAT- GESPAARD BLUFT. Wii hebben reeds bijzonderheden me degedeeld over den bouw van een nieuwe Ned. Hervormde Kerk te Hil- legom. De toren, eigendom der gemeente en het Gothische gedeelte bij het voorma lige Raadhuis, het oude koor, blyven be houden. Al het andere wordt afgebroken. Bedoeld Gothisch gedeelte heeft historische waarde. Toen de Herv. Kerk in den Spaanschen tijd werd verwoest en verbrand, bleven dat deel en de to ren over. Daarna is er in brokjes en beetjes bijgebouwd en verbouwd, zoodat ten slotte ontstond wat er thans staat.. Achter in de kerk liggen vele graven en grafsteenen. Waarschijnlijk liggen er in het schip der kerk, onder den houten vloer ook graven; zelfs wordt er gespro ken van een onderaardsche gang, van de kerk naar het tegenwoordige gemeen tehuis. Het is dus niet onmogelijk, dat er bij de afbraak interessante dingen worden gevonden. Het oude wordt met piëteit behandeld. Bovendien zal men het Gothische deel waar noodig herstellen. Architect is de heer Herm. van der Kloot Meyburg te Voorburg, een be kend kerkbouwer. Alle groote ramen (glas in lood) zijn reeds voor de nieuwe kerk geschonken. De nieuwe kerk zal plaats bieden aan 1008 hoorders. De nieuwe kerk zal in het najaar van 1929 gereed zijn. KINDERVOEDING De vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voed sel uit, in de Zoetestraat: Maandag 177. Dinsdag 210. Woensdag 202, Donderdag 213, Vrijdag 209, Zaterdag 199 porties, en in de Cronjéstraat: Maandag 72, Dins dag 74, Woensdag 72, Donderdag 80, Vryag 76, Zaterdag 71 porties. TELEGRAMMEN DE KUNSTSCHATTEN DER HOHENZOLLERNS. BERLIJN, 12 Nov. (Wolffbureau) Volgens de „Montagpost" heeft de di recteur van het Berlijnsche Museum geheimraad Von Bede aan den ex-keizer in Doorn een brief gezonden met het verzoek, dal deze als hoofd van het Huis Hohenzollern aan zijn familieleden zal verbieden, de kunstschatten der familie Hohenzollern. welke zich in het buiten land bevinden, te gelde te maken. groote brand in helmond. BRANDSTICHTING DE OORZAAK? HELMOND, 12 Nov. Hedennacht om 2 uur is brand ontstaan in de opslag plaatsen van den heer Swinkels aan de Zuid-Willemsvaart te Helmond. Het ge bouw brandde totaal af terwijl ook en kele kermiswagens, die daar stonden, een prooi der vlammen werden. Heden morgen om 6 uur woedde ae brand nog voort. Omtrent den brand, die hedennacht te Helmond heeft gewoed, wordt ons nader geseind: De brand is ontstaan in de voorma lige houtwolfabriek „Wilhelmina" na bij de spoorbrug te Helmond. Een groot houten magazijn, in huur aan de fir ma Swïnkels. weverijen te Helmond, dat er naast stond, gevuld met wel, ging geheel in de vlammen op. Aan de ach terzijde van het magazijn stonden on der een afdak verscheidene kermiswa gens, waaronder vijf van den heer Lut- gens, in welke een draaimolen en een luchtschommel varen opgeborgen. Deze gingen alle in vlammen op. Ook een vrachtauto en een pakwagen van den heer J. van de± Vorst werden gedeelte lijk vernield. Vermoedelijk is brand stichting de oorzaak. De politie stelt oen onderzoek in. De schade is zeer groot. Bijna alles is verzekerd. de uitbarstingen der etna. (Zie ook le pagina.) CATANXA, 11 Nov. (N.T.A.) De uit barsting der Etna duurt onverminderd voort. Thans is reeds een gebied van 50 vier kante kilometers door de lava over stroomd. De geheele wijn- en fruitoogst ging verloren. Spoorwegbruggen zijn volkomen vernield, terwijl honderden gebouwen werden verwoest. De aangerichte schade wordt thans op 120 millioen gulden geschat. ROME, 10 November (V. D.) Volgens Zaterdagmiddag uit Catania ontvangen berichten zijn de uitbarstingen van den Etna, die gisteren eenigszins minder krachtig werden, weer opnieuw in he vigheid toegenomen. De snelheid, waar mee de lava zich voortbeweegt, is weer belangrijk grooter geworden. De straat weg ten Oosten van Mascali werd ver nield, evc™ als de spoorbrug in den spoorweg Catania-Messina. Reeds in den afgeloopen nacht begon de lava-massa de brug te ondermijnen. De verbinding met Messina wordt onderhouden door een stoombootdienst, terwijl men pogin gen doet om een gedeelte van het spoor wegverkeer om te leggen, aangezien de spoorweg ten Westen van Catania nog intact is. De lavastroom, die door de puinhoopen van Mascali gestuit was, heeft zich een nieuwen uitweg gezocht, waardoor Annunziata opnieuw bedreigd: wordt. De lavastroomen,. die tot aan den spoorweg warenvoortgedronigen hebben zich vereenigd en zijn daardoor aan op pervlakte en aan kracht toegenomen, Carrabba is "eindelijk ontruimd. Men verwacht, dat het nog in den loop van- Zaterdagavond door de lava zal worden vernield. Ook Annunziata en Poggio VI- vario moesten door de bewoners worden ontruimd, aangezien ook daar, in tegen stelling met wat men verwachtte, ern stig gevaar dreigt. ROME, 10 November (V. D.) In een heden uitgevaardigd decreet verbiedt Mussolini het houden van openbare in schrijvingen of inzamelingen ten bate van de slachtoffers van deuitbarstingen van den Etna. Hij motiveert dit verbod: met de verklaring, dat dit een regeerings zaak is. De ministerraad is voor Maan dag as. bijeengeroepen, ten einde alle maatregelen te treffen, die noodig zijn om de slachtoffers te helpen. VELE KINDEREN GEDOOD. MOSCOU, 11 Nov. (Wolffbureau). In Chodyretz in de buurt van Woronesj (Zuid-Rusland) is in een bioscoop gedu rende een kindervoorstelling brand uit gebroken. De schouwburg, die goed be zocht was, is volledig uitgebrand. Vele kinderen werden gedood. Alleen hun verkoolde lijken konden geborgen wor den. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. BOMAANSLAGEN. DUBLIN, 11 Nov. (Reuter). Er zijn hier vannacht twee bommen ontploft, een bij 't standbeeld van koning George H en een bij dat van koning Willem m. De aanslagen zijn gepleegd door uiterst republikeinen die den gedenkdag van den wapenstilstand wilden verstoren. De politie geeft zich alle moeite om de da ders op te sporen maar er is nog nie mand gearresteerd. DUBLIN, 12 Nov. Er heeft van nacht nog een derde bomontploffing plaats gehad en wel in de voorstad Ballsbriöge waar een niet geslaagde po ging werd gedaan, om de fontein, ge plaatst als een herinnering aan het be zoek van Koning Edward VII, te vernie len. autobus van een dijk gestort. ACHTTIEN PERSONEN ZWAAR GEWOND. PILSEN, 12 November (Wolffbureau) Op den weg bij Pilsen is een autobus waarschyfilyk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting aan het slingeren geraakt, van den twee meter hoogen dijk afgereden en eenige malen over een kop geslagen. Van de inzittenden wer den achttien personen zwaar gewond. BOTSING TUSSCHEN LOCO MOTIEVEN BERLIJN, 11 Nov. (Wolffbureaji). Op het station Rosengarten liep een rangeerende machine irp een locomotief die omgeworpen werd. Er werden 17 personen licht gewond- Het duurde verscheidene uren eer het baanvak Berlijn—Frankfort a. d. Oder weer vrij was gemaakt U.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2