HAARLEM'S DAGBLAD BERLIJNSCHE BRIEVEN. STADSNIEUWS FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder DINSDAG 13 NOV. 1928 DERDE BLAD (Van onzen oorrespondent) De Automobieltentoonstelling. Het conflict in de metaalindustrie. Weelde-hausse te Berlijn. In hei Roergebied rooken de tallooze schoorsteenen nog altijd niet. De hoog ovens zijn koud, de arbeiders spelen voetbal in de straten. Men is het weer eens niet over loons- verhoogingen eens kunnen worden. Tech nische bijzonderheden daarover interes- seeren ons natuurlijk niet. Maar van beteekenis is de mentaliteit der werk gevers, die ditmaal wel heel onaange naam op den voorgrond dringt. Ook de arbeiders hebben in de laatste jaren wel eens overdreven eischen gesteld en zün niet altijd verstandig genoeg ge weest om zich bij besluiten van de of- ficieéle bemiddelaars neer te leggen. Maar van arbeiderszijde had men ten slotte steeds voldoende discipline om, als volgens de wet de uitspraak van een bemiddelaar eenmaal bindend ver klaard was, ook geen verdere sabotage te plegen maar weer aan het werk te gaan. Ditmaal hebben de werkgevers, die over onwilligheid van hun arbeiders zoo vaak geklaagd hebben, zelf veel erger dingen gedaan. Zij hebben zich zelfs aan de verbindend-verklaring niet gestoord en tienduizenden arbeiders uit gesloten, die nu op straat staan en ook geen werkloozenuitkeering krügen, en zij hebben tegen de beslissing van den (ditmaal toevallig socialistischen) rijks minister van arbeid bij den gewonen rechter geprotesteerd. Een wijze van doen. die voor de eerste maal toegepast wordt, en die zelfs in de politieke par tijen, die anders steeds op de hand der werkgevers zijn, zeer veel kwaad bloed gezet heeft. Erger: ook een deel van de patroons gaat slechts onder protest met deze dwaze actie mede. Ten slotte zal alles wel weer in der minne geschikt worden, gelijk we dat in Duitschland bij arbeidsconflicten tegenwoordig gewend zijn. Maar na tuurlijk zijn intusschen tientallen mil- lioenen verloren gegaan, en dat dit maal dank zij de stijfkoppigheid van eenïge leiders der patroonsorganisatie. Een en ander toont wel aan, dat we langzaam maar zeker weer in een periode van conflicten verzeild geraakt zijn. Het feit, dat de sociaal-democra ten hun invloed sinds de jongste rijks dagverkiezingen hebben zien toenemen en dat arbeidersleiders weer in de rijks- regeering zitten, schijnt de werkgevers meer dan verstandig is. geprikkeld, en aan den anderen kant de arbeiders weer moediger gemaakt te hebben. Zien we deze dingen in grooter ver band, dan merken we op, dat waar ook de Dawesbetalingen dit jaar een ge weldige afmeting hebben aangenomen, wat weer den kringloop van hoogere belastingen, hoogere loonen, hoogere prijzen voor levensmiddelen enz. ten gevolge zal hebben, in Duitschland de eerstvolgende jaren crisesverschijnselen te verwachten zijn welke het vertrouwen in Duitsche ondernemingen stellig niet zal doen toenemen. Berlijn, 11 November. 5rezer dagen is in de groote tentoon stellingshallen van de stad Berlijn de na zeventien Jaren voor het eerst weer werkelijk internationale autoshow ge opend. En het moet al dadelijk gezegd worden: met schitterend resultaat. De» expositie overtreft inderdaad alle derge lijke, die men de laatste jaren in Parijs, Londen en andere centra genieten kon. en het is dan ook geen wonder dat vele duizenden vreemdelingen naar de Duit sche rijkshoofdstad gestroomd zijn, om dit schouwspel te genieten en bestellin, gen te doen. Immers, de auto is met den dag meer gebruiksvoorwerp geworden Luxewa gens worden, vooral ook in Duitschland dat steeds een zwak voor dit genre heeft gehad, nog altijd in ruime mate ge-, bouwd. Maar men tracht hier toch ook het voorbeeld van Amerika te volgen en seriewagens van betrekkelijk lagen prijs te maken. En werkelijk is voor 2 tot 3000 mark al een aardige keuze aan bruikbare auto's voorhanden. Wie op zijn gemak door Berlijn wan delt en het verkeer gadzslaat. merkt al dadelijk dat het aantal zelfbestuurders geweldig is toegenomen. Kleine wagens zijn bij tienduizenden in het verkeer, er. ook (femes ziet men reeds, ook in het drukste gewoel der wereldstad, in groo ten getale aan het stuurrad. De auto is hier populair geworden, en de verkeers politie en de bouwautoriteiten hebben handen vol werk om te trachten, zich aan te passen. Wat niet verhindert, dat de verkeers toes tanden toch reeds volko; men onhoudbaar geworden zijn. Onder deze omstandigheden is het geen wonder, dat xnillioenen menschen zich tot deze eerste internationale auto tentoonstelling na den wereldoorlog aan. getrokken gevoelen. Ook tal van Neder- landsche belangstellenden ziin hier aan gekomen en verdringen zich om de prachtige stands, terwiil bijzondere sportverslaggevers uit het vaderland hun oogen den kost geven om straks geleerde technische verslagen voor den iezer op te maken Een en ander behoort niet tot mijn departement en ik zal er u ook niet mee lastig vallen. Ofschoon ik aanneem dat vele lezers gaarne het een en ander van de ditmaal talrijke interessante technische nieuwigheden waaronder de automatische koppeling der Protos- N.A.G- wel de meest belangwekkende is zouden willen vernemen. Waarvoor zij dan maar de vakbladen moeten op: slaan! Ik wil mij hier bepalen tot eenige al- gemeene opmerkingen. In de eerste plaats is mij gebleken diat de Duitsche wagens nog altüd te duur zijn en te weinig aan seriefabricatie wordt gedaan. Zs zijn niet alleen te duur. maar ook te zwaar. Al zij toegegeven, dat de nieuwe achtcylinders schitterende voord-selen Dieden en het op den duur van de zes, cylinders wel winnen zullen Maar de gemiddelde burger koopt zulke wagens niet. En het moet er toch, bii de gewel dige afstanden in dit groote land, naar toe, dat de auto even populair wordt als in de Vereenigde Staten Natuurlijk is- dat ook een kwestie, die met de koop kracht samenhangt. En het mag als be kend verondersteld worden, dat die in Duitschland nog altijd bitter klein is. Het gevolg daarvan is dat de toestam den in ae Duitsche auto-industrie lang niet zoo schitterend ziin als men bij een wandeling rondom de tallooze weel, óerige Duitsche stands misschien zou vermoeden Dat is al net dezelfde schijn, die tegenwoordig overal in Duitschland den oningewijde op een dwaalspoor brengt. De Duitsche autofa brikanten bouwen wel groote nieuwe fa brieken, geven him auto's wel trotsciie Duitsche namen, winnen wel eerste prij zen op internationale rennen en tooien hun wagens dan met Duitsche kleuren maar in werkelijkheid ziin de bezit; ters van de aandeelenkanitalen zelfs van de meest beroemde fabrieken buitenlanders, of zullen het binnenkort vvorden, en ziin de nieuwe fabrieken met vreemd kapitaal tot stand geko men. De „Ueberfremdung" neemt ook op dit gebied met zoo geweldige snelheid toe, dat zelfs de trustplannen in deze branche waarschijnlijk tot nader order zullen uitgesteld moeten worden. Het staat wel vast, dat Duitschland met den dag meer werkstaat. technische on= dei-neming in dienst van buitenlandsch kapitaal wordt. En het mag daar niet eens al te zeer over klagen, al wordt het nationaal bewustzijn van zekere kringen er dan ook wellicht door versomberd. Want dit buitenlandsche kauitaal is nu eenmaal onmisbaar, willen de schoor steenen blijven rooken en de arbeiders hun loon ontvangen. Intusschen is de energie der Duirt- schers aan den anderen kant niet klein te krijgen En dat is voor Europa ten minste een verheugend verschijnsel. Van alle kanten komen berichten over nieuwe plannen. Berlijn, dat steeds vol wilskracht geweest is, geeft het voor beeld. Het wil wereldcentrum worden, al is voorloopig nog niet geheel duidelijk, waar de tientallen millioenen voor de uitvoering van reeksen kostbare plan nen vandaan zullen moeten komen. Men wil bouwen, wil een geweldig ten toonstellingscentrum maken, wil zelfs Amerika overbluffen, zij het dan ook wellicht met Amerikaansch geld! En het moet erkend worden: wat men tegen woordig bouwt, wordt op schitterende en smaakvolle moderne wijze uitgevoerd. De hernieuwde winkelstraten zijn een lust voor het oog. Weeldestraten zijn ontstaan, die den opperviakkigen be zoeker den indruk geven alsof we hier in geld zwemmen en de hoogste eischen ook aan de wijze van aanbieding stel len. En toch: wie achter de schermen vermag te zien, weet maar al te goed, dat zulke luxe-winkels in de meeste gevallen een kort leven hebben, en ver wondert er zich over, dat steeds weer de handeldrijvende middenstand er het geld voor over heeft om zooveel uiter lijkheid te betalen, waar men toch weten moest, dat klanten ontbreken om alleen reeds de enorme huren in deze allerdrukste straten goed te maken. Een ongezonde weeldehausse over- heerscht de gemoederen. Op gezette tijden volgen dan ook de faillissementen en ik ken zelfs gebouwen, waar bijna elke drie maanden nieuwe winkels in verschenen, van welke men met wis kunstige zekerheid zeggen kan, dat ze een even kort leven zullen hebben als de voorgangers. Slechts die winkels in Beriijnsche luxe-wijken kunnen in leven blijven, die filialen zyn van groo tere en reeds gevestigde goed-beklante zaken i^ oudere stadsgedeelten. Men wil nu echter tot eiken prijs het vreemdelingenverkeer doen toenemen. Een streven, dat waarlijk niet alleen in Duitschland te bemerken is, maar dat van dit land uit dan toch wél met bij zondere energie aangepakt wordt. En ook wel met zichtbaar succes! Al zie ik er voorloopig het geld niet uitkomen, dat er in gestoken wordt. De Duitscher schynt echter beter dan de Neder lander de juistheid van het spreekwoord in te zien, dat „de cost voor de baet uitgaet", en ziet er niet tegen op, poli tiek op langen termijn te voeren. Daar om zullen we ook in Nederland in de toekomst nog heel wat landelijke en stedelijke leeningen van Duitsche zijde op de markt zien brengen. Het zal dan steeds geraden zijn, eerst eens duch tig naar de soliditeit van een en ander te informeeren! Duitschland gaat zienderoogen vooruit. Maar er zouden wel eens onverwachte teleurstellingen kunnen komen. En wee dengene. die daar met zijn spaarduiten ln betrokken is! H. V. B. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Cents per regel. FEESTAVOND K ADERL AND STORM- VEREENIGING. De Wapenstilstand herdacht. De boven-voorzaaltjes van „De Kroon" zijn altijd gezellig voor een feestavond en de Haarlemsche Kaderlandstorm- vereeniging Kennemerland heeft een reputatie hoog te houden. Kan het dus anders dan dat de fuif van Zaterdag avond er een werd. waar ieder zich amuseerde? Natuurlijk werd er ge danst en met animo, maar dat toch niet alleen. Even nadat de heer A. Haccou als voorzitter met een hartelijk welkom vooral tot den garnizoenscommandant, majoor Gorter, en luitenant Hooy, den avond geopend had, kregen de heeren J. Eggink. O. Houwen en C. Steffelaar gelegenheid om hun publiek te amu seeren met het eerste bedrijf van „Een nieuwe Manier van Poffen", een blij spelletje in twee bedrijven door D. B. van Heuven. De voorzitter had cle mentie ingeroepen voor dit stukje, omdat er maar drie weken gestudeerd kon worden. Dat was niet noodig geweest. Vooral niet voor zijn eigen spel als kastelein Watervrees in het tweede be drijf, waarin hij de dankbaarste, maar ook de moeilijkste rol vervulde. De anderen speelden nu travesti, en met den heer De Vries als Watervrees' zoon gaven zy een zeer vlotte omlijsting van de leuke typeering van Watervrees. Het stukje was ingestudeerd onder leiding van den heer J. van Dommelen. Tusschen beide bedrijven blies de heer Van Tienhoven een trompet-solo waar bij de heer H. Wiersma hem begeleidde op den vleugel. Het was de gloednieuwe Amerikaansohe „Trumpet-blues" vanH. Lindney, een nummer, dat wij hopen nog eens te hooren. tenminste als het even gced vertolkt wordt als door deze heeren. De heer Chr. Overweg speelde vlot uit zijn hoofd, een potpourri van opera motieven, een stuk uit La Favorita van Donizetti, en een Faust-fantasie. Waar mee hij bewees een virtuoos te zijn. en de toehoorders aangenaam bezig hield Daarna werd de avond gevuld met dansen, om echter te twaalf uur nog even aan den ernst gewijd te zijn. De Wapenstilstandsdag begon immers, en onder stille aandacht hield de heer M. van Voolen een korte herdenkingsrede, waarin hij constateerde hoe na den oorlog een streven ontstond naar ver- duurzaming van den vrede. In de her innering der gruwelen van den wereld- krijg, die wij ons heden allen voor oogen moeten brengen, moeten wy een aansporing vinden tot vredeswerk. Over de middelen, over nationael of inter nationale ontwapening mag verschil van meening bestaan, de wereldvrede moet einddoel blijven, want dat is een internationaal zoowel als eon nationaal belang. Nadat deze rede gehouden was zongen allen het Wilhelmus. De avond was verder voor dansen met véle attracties bestemd, onder leiding van den heer J. R. Kuyk. De besturen van school- en zustervereenigingen hadden hun verte genwoordigers gezonden. MELAWAN GELAP. MOOI INDIë EN DE ZENDING. In de gemeentelijke concertzaal werd gisteren onder groote belangstelling voor t eerst hier ter stede een vertooning gegeven van de film „Melawan Gelap". De strijd tegen de duisternis, welke voor de Nederlandsche zending in Indië gemaakt werd door de Ned Ind. Film Mpy. te Buitenzorg, een tweelingzuster van de Polygoon. Dinsdag zal terzelf der plaatse een tweede voorstelling ge geven worden. De film welke vier lange acten groot is, bestaat feitelijk uit twee gedeelten. Het eerste, "t werk der zending in de Bataklanden op Sumatra in beeld bren gend. is 't spijt ons dit te moeten zeggen slecht. Louter bewegende prentbriefkaarten, losse kijkjes op een se fie kerkjes en wat scholen, in de le prozerie Lao-Si-Momo bij Kaoan-Djahé. portretten van blinden aan den arbeid, enz. Maar van het schitterende land waar i n de zending haar mooi werk ver richt, niets! Doch genoeg. Na deze teleurstelling want wij zijn van den operateur J. A. Ochse beter gewend het tweede deel: drie acten die opgenomen zijn op Borneo, Celebes en Noord-Nieuw-Guinea. Wanneer men het werk der zending zuiver objectief beschouwt, moet met vreugde geconstateerd worden, van welk een machtig cultureel belang Jiet zen dingswerk is voor de inlandsche bevol king, het Peronella-hospitaal te Djocja met zijn uitgebreiaen dienst van hulp- hospitaaltjes en inlandsche verplegers is hier wel een schoon getuigenis van. En is het, wat de buitengewesten betreft, niet voor een belangrijk deel te danken aan mannen als Adriani en Kruyt, dat daar in hun ressorten de maatschappe lijke toestanden zeer veel verbeterd zijn. Verdwenen dwaze uitwassen van de hei- aensche godsdiensten, als bijvoorbeeld het koppensnellen, niet door hun toe doen? Borneo met zijn machtige stroomen en zijn forschen tropischen woudopslag, de kampongs langs de rivieroevers on der schaduwende klappen:, Borneo zien wij op deze film van de „hekwieler" af. Ranke prauwen glijden over *t water, op een zendingsschool voor onderwijzers werken lenige, schrandere jongens. Da- jaks voeren hun dansen uit by rythmi- schen trommelslag. Dat alles is op het- celluloid vastgelegd en hoe mooi weet Ochse de wijdheid van het landschap in enkele beelden naar voren te brengen. Celebes: waar Adriani onder de To- radja's zijn bewonderenswaardig werk verrichtte en Kruyt het nog doet, het schoone Poso-meer, de paalwoningen, het berglandschap. Nieuw-Guinea waar de primitieve Papoea's ook de zegenin gen der westersche mentaliteit onder vinden en beseffen. waar zendeling Schneider moedig en volhardend ar beidt, de film toont het ons allemaal op het witte doek. De resultaten van het zendingswerk zijn te constateeren in de orde die er heerscht. in de wel wat vreemd aan doende vreugdesbetuigingen der Pa poea's als „hun" zendeling van verlof te rug keert naar zijn woning onder de klappers. Dat is een der belangrijke eigenschap pen van deze film. Een andere is, dat Ochse op bewon derenswaardige wijze het volksleven heeft gefilmd en de schoone Indische natuur. Wij hebben reeds heel wat In dische films gezien, maar nog geen die zoo ondorhoi.dend en technisch zoo mooi land en volk in velerlei schakee ringen weergeeft. Want er zijn vele beelden in Melawan Gelap" die elleen gekozen konden worden door een knap pen operateur, beelden die je Indië lee- ren kennen als een land, niet alleen van palmen en bruine menschen maar als een land met een wondere schoonheid in alles. EEN HULDIGING. In de stampvolle zaal van hotel Ro- zencaal te Overveen werd Zondagavond de heer J. C. Stolwijk gehuldigd door een daartoe samengestelde commissie en het publiek. De commissie bestond uit de heeren A. v. Schooten, J. Stol, G. de Vos J. v. d. Broek. 'J. Klinkenberg en den heer v. Ween. De heer Stolwijk, die se dert 12 12 jaar pianist is wend door verschillende aanwezigen toegesproken. Hij ontving een lauwertak, een stoel, een vulpen, bloemen, fruit, enz. De be zoekers zongen den Jubilaris tenslotte een huldigingslied toe dat door den heer G. de Vos vervaardigd was. PERSONALIA Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is voor het doctoraal examen rech ten geslaagd de heer P. Okma uit Haar lem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». PER REGEL. MUZIEK. NIET ALTIJD WERKT ZIJ VEREDE LEND. In onze goede stad woont een vuur werker. die ir. zijn vrijen tijd de muziek beoefent. Hij is nL lid van een muziek - vereeniging en speelt klarinet. Dan heeft hij een zoontje, dat cornet-a-piston leert blazen, iet wel: léért blazen en nóg een zoontje dat niet onverdienstelijk ,,«n piepertje van Vroom en Dreesmann" bespeelt. De vader zelf, de vuurwerker, noemde dit laatste instrument zoo (toen Maandag zUn zaak voor den Politierech ter werd behandeld), zonder een verdere aanduiding te geven. Wij vermoeden dat hij er zoo'n rood houten pijpje mee be doelde. aan welks uiteinde een slap. onschuldig uitziend zakje van ragfijne, dunne stof pleegt te hangen. Door in het houten pijpje te blazen kan men het zoo onschuldig uitziende zakje ge weldige afmetingen doen aannemen, aoodat het tenslotte groeit ton een af schrikwekkende worst. Volgens de al- meen geldende ofschoon nooit op schrift gestelde gebruiksaanwijzing neemt men daarna het pijpje uit den mond en dan blijkt pas dat het geheel een muziekinstrument is. want onder een erbarmelijk gejammer herneemt de reusachtige worst dan zijn vroegere slappe en karakteriooze gedaante. Het is voor buren niet prettig wan neer naast hen de tonen van een klari net. een comet-a-piston of een piepert je alle tegelijk of in afwisseling klinken. De buren van den vuurwerker maakten dan ook bezwaar en dit veroorzaakte op den duur een gespannen verhouding. „Deze menschen", zoo sprak de vuur werker. doelende op zyn twee buren die beiden als getuigen aanwezig waren, .hebben mij van mijn vrijheid willen berooven." „Hebben zij u willen opsluiten?" infor meerde de rechter. „Neen", antwoordde verdachte, „ma3r ik ben lid van een muziekvereeniging en als ik thuis ben dan blaas ik." En daartegen stelden dan, volgens verklaring van den vuurwerker, de bu ren hün muziek. Als wij hem goed ver staan hebben begiftigden zy ook hun kroost met piepertjes en moedigden de kinderen aan, daarvan in den tuin of op het erf een ruim gebruik te maken. Ook sloeg by wijze van begeleiding de vrouw van een der getuigen blikken déksels tegen elkaar. Het moet daar in die buurt stans een vroolijke boel zijn geweest. ,.ïk kan niet zeggen", zoo merkte de Politierechter op, „dat de muziek in dit geval een veredelenden invloed heeft gehad!" Ach neen: niet veredelend. Want het liep tenslotte heelemaal spaak. Verdach te verklaarde tenminste dat hij wel 11/2 jaar lang gesard was en eindelijk trok hij zich terug in zyn vesting en blies. Maar in deze houding kon hij niet blijven volharden. Op 2 October had zijn zoontje een klap gekregen van den knecht van een der buren en daarop liet verdachte zijn isolement varen, leg de zijn klarinet- neer en ging verhaul halen. Het gesprek kwam natuurlijk spoedig op de wederzijdsche muzikale prestaties, ook kwam de opvoeding dei- kinderen ter sprake en dart- alles niet op de zachtzinnigste wyze. De getuige ge waagde van harde woorden die gevallen waren. Bij woorden bleef het niet. Er kwa men twee vuistslagen by, voor eiken buurman één. De eene getuige kreeg, op den drempel van zijn winkel staande, van den vurigen vuurwerker-klarinettist een flinke n stomp op den neus en toen de andere buurman daar juist op aan kwam en infoi-meerde: „Zoo, zijn ze weer aan den gang?" ontving ook hy van ver dachte een stomp op het hoofd. Met deze vuistslagen had verdachte blijkbaar zijn woede nog niet voldoende gekoeld, want de tweece getuige maakte melding van deze tot hem door den vuur werker gerichte uiting: „He: spijt me. dat ik je nog niet meer op je duvel ge slagen heb". Ook werd door denzelfden buurman de volgende onlogische belofte aan verdachte toegeschreven„Voor iederen guldon boete dien ik krijg ver zuip ik hem!" De verklaringen van den vuurwerker werden nu en dan geaccompagneerd door langgerekte óóó's van de pu blieke tribune waar eenige familieleden of vrienden van de getuigen deze zaak met intense belangstelling volgden. De öóö's duidden blijkbaar sterken twij fel aan en groote verwondering over de beweringen van den klarinettist, die ten slotte veroordeeld werd tot f 15 boete of 10 dagen heohtenis. HAARLEM's MUZIEK INSTITUUT De directie van het Haarlems Mu ziek Instituut deelt ons mede. dat Vrij dagavond a.s. in het gebouw Caecllia Jansstraat, een piano;avond zal worden gegeven door den heer Jan Couvée. hoofdleeraar voor Piano-onderwijs aan het instituut. Medewerking verleent de heer R. Grin, hoofdleeraar voor viool. In den loop van dezen winter zullen nog 5 avonden gegeven worden, waarbij jonge Hollandsche kunstenaars hun mc: dewerking zullen verleenen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. per regel. En wat zegt U wel van dat artikel in het ochtendblad met die uitvoe rige bespreking van de nieuwe mode? Leve het mooie en gezonde in de richting der model Maar, hemeltje, wat had ik gisteren een hevige migraine. fis heb toen dadelijk COFFIE- ASPIRIN ingenomen, en dat heeft mij uitstekend geholpen, want even later voelde ik mij weer frisch en opgeknapt Natuurlijk, Mevrouw, want U weet toch dat Coffieaspirin niet alleen bij uitstek pijnstillend, maar tevens ook opwekkend en verkwikkend werkt Neem ook gij dus, zoodra zich ongesteldheden voordoen, met vol vertrouwen Coffieaspirin te baat Men lette op de origineele ver» lakking „Qoyek" en weigere losse Tabletten, LIEFDADIGHEIDSUITVOERING. Voor .Nazorg". Maandag 17 December as. geeft de Mannen-Zangvereeniging „Proza en Poëzie", directeur de heer J. Booda, een uitvoering in de Gem. Conceertzaal al hier, met medewerking van mej. De Petit, sopraan en den heer Jan Hoebcn (viool). De baten van dit concert komen ten goede aan de vorming van het fonds voor nazorg ten behoeve van geestelijk en lichamelijk gebrekkïgen. Gaarne bevelen wij dit concert aan in de aandacht van onze stadgenooten. ASJRAMA-LEZINGEN De afdeeüng Haarlem van de Neder» landsche Associatie voor de Theosophi- sche Werelduniversiteit deelt ons het volgende mede: Zoowel in het verleden als heden ten dage is de medische wetenschap In haar practische toepassing van ongeëvenaard vitaal belang voor de menschhcid. Van daar dat men rusteloos langs verschil lende banen deze wetenschap tracht te verdiepen, om zoodoende haar prakti sche waarde te vergrooten. Waar vroeger de psychologie in de medische wetenschap minder op den voorgrond trad, begint deze tegenwoor dig hierin een belangrijke rol te spelen. Het is voornamelijk uit dit nieuwe ge zichtspunt dat het Asjrama de genees kunde in zijn bijeenkomsten wenscht te belichten en het heeft daartoe reeds de heeren Dr. F. W. Zeylmans van Em- michoven uit den Haag en Drs. W. H. C. Tenhaeff uit Utrecht bereid gevonden om hun zienswijze te komen uiteen zetten. Dr. Zeylmans van Emmichoven. arts, spreekt op 21 November over: „Het ware mcnschenbeeld" en op 28 Novem ber over: „De beteekenis van ziekte en gezondheid". Drs. W. H. C. Tenhaeff, assistent bi) het psychologisch laboratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht, spreekt op 12 December over: „Wat is parapsycho logie?" en op 9 Januari over: „De be teekenis dei- parapsychologie voor dc geneeskunde, ethnologie. cultuurhisto rie. theologie en wijsbegeerte". De voordrachten worden gehouden in het gebouw van de Theosophia Stich ting. Nassauplein. 10-JARIG BESTAAN VAN HAARLEMS TOONEEL. Dc fecstwcck. Naar wij vernemen zijn in de data, waarop dc feestelijkheden van Haarlem's Toonecl zullen plaats vinden, eenige wijzingen gebracht. Thans zijn de volgende data defini tief vastgesteld: Tijdvak 1014 December: Tooneel- voorstclling Vereenigd Tooneel, Dir. Eduard Verkade en Dirk Verbeek. Zaterdag 9 Maart: Mi Oarème. Maandag 1 April (3e Paaschdag) receptie. Dinsdag 2 April: Weldadigheidsavond (Tooneelvoorsteliing voor ouden van dagen, hulpbehoevenden, verpleegden van liefdadige instellingen, etc). Woensdag 3 April: Kindermatlnée. Vrijdag 5 April: Eere-avond (Tooneel- wedstrijd voor één-aciers). Zondag 7 April: Diner. (Een verbaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 2) Mark Fagan had voor hy bij zijn te- genwoordigen meester in dienst was ge komen, zijn ervaringen opgedaan in Noord-Amerika, waar liij gejaagd en in de bosschen geleefd had en allerlei ge varen doorstaan had. Begiftigd met een geweldige slimheid, met een haast abnormale scherpte van gezicht en gehoor, die niet voor die der Indianen, waartusschen hij geleefd had, onderdeed, had hij zich gewoonten eigen gemaakt, die hem ook in een meer geciviliseerd land best te pas kwamen. Verduiveld! Voor een paar roeden van dit land zou ik wel verscheiden morgen van het mijne in Kerry willen geven, merkte Anthony op. Fagan gromde. Dat geluid beteekende bij hem dat hij iets belangrijks ontdekt tfra/v Anthony hield de teugels van Moon stone m keek zijn knecht ODóeraoe- kend aan. Wat is er? vroeg hij. Dat zullen de vliegen zijn, ant woordde Mark. Waar zit- je nu over te broeden? Ik verwachtte iets en ik geloof dat ik het gevonden heb. De listige kleine oogjes van den dienaar schitterden. Waar de „Spin" op zit te wachten, dat komt al naar het web toe. Hij hief zijn rijzweep omhoog en wees naar de rivier. De stralen van de on dergaande zon schitterden op het wa ter. dat wel bloedrood leek. In het mid den van den stroom zagen zy een veer boot die zoowel mannen als paarden vervoeren kon en die van de eene zijde naar de andere geroeid werd. Marston hield zijn hand boven de oogen. en keek scherp voor zich uit. Hij kon niets anders onderscheiden dan dat iemand of iets in het midden van de boot was; hij wist wel dat zijn knecht beter kon opmerken dan hij. Wat zie je daar? vroeg hij. Twee mannen en twee paarden en wat roeiers. Heeft dat iets te maken met onzen man? Zy zullen wel dezen kant uitkomen. Dat is niet gezegd. Mark haalde zijn schouders op; alsof hij wilde zeggen: ik heb toch gelijk. Daarbij, ais het er twee zijn, zal >in zgn handea «ai beöbea Zij bleven staan kijken. De boot be reikte den oever en was weldra door hert gebladerte aan hun oog onttrokken. Eenige minuien verstreken, toen kwa men twee ruitens den weg op. die van de hooge standplaats die Anthony en zijn knecht innamen op een wit hnt leek. Je hebt gelijk. Mark: ze komen dezen kant uit. Ik geloof nu ook, dat onze vriend uit dc herberg op ze wacht, Die ruiters behooren tot het leger, merkte Mark op: zy rijden als soldaten, niet als kooplieden. In dat geval behooren zy tot Marl borough's troepen; wij zullen het hun straks vragen. Ik zou eigenlijk liever eerst willen weten, sir, wat die man daarginds van plan is. zei Fagan. Ik geloof dat het wel de moeite is dat zaakje van dich terbij te bekijken. Marston, die nog niet over het verlies van zijn geld heen was zei: Ik heb wel lust om met dien .Meester Spin" een appeltje te schillen. Hij heeft wat van me te goed! Laten we dan onze paarden vast binden en kalm de gebeurtenissen af wachten, stelde Fagan voor; er is genoeg struikgewas hier om een heel regiment te verbergen. Anthony stemde toe. Aan den linkerkant was een boom gaard, <Rs aan den herbergier toebe hoorde; een lage heg scheidde deze van het pad. waarlangs Marston en zijn knecht gereden hadden; een hek ver derop gaf toegang tot den boomgaard. Zij reden binnen. Maar spoedig werd het rijden moeilijk door de lage takken van de boomen Anthony steeg af en Mark volgde zijn voorbeeld. Zal ik de paarden nemen, sir en ze vastbinden? Ja en geef ze hun voederzakken Mark verdween met de twee paarden over den heuvel; Marston ging op de afgebroken wortels van een boom zit ten. Door de afhangende takken kon hij op den weg zien, waar de twee rui ters langs moesten komen om naar Sehr te gaan. Na een poosje kwam Mark te rug met de mededeeling dat hij een be langrijke ontdekking had gedaan. De „Spin" is niet alleen, sir; er staan acht paarden in een schuur, ver derop op een afgelegen terrein aan den voet van den heuvel vlak bij een bosch, waar een riviertje door loopt. Drommels, dat wordt interessant Wat heb Je met onze paarden gedaan? Goed opgeborgen; het zal een hee le toer zyn om ze te vinden, tenminste voor anderen; ik zocht een plaats uit en toen ontdekte ik die schuur. Ik heb de paarden achtergelaten om eerst eens op onderzoek uit te gaan. Die schuur is ven ruwe blokken gemaakt, cöe slordig op elkaar geplaatst zijn; fc boa er mak kelijk doorheen zien. Ik heb de paar den geteld; acht waren het er; twee mannen waren er bij. de een was met de paarden bezig, de andere hield de wacht bij den ingang. De mannen wa ren allebei gewapend; de paarden had den een langen afstand afgelegd, dat zag ik wel. Verduiveld! riep Anthony vroolijk uit. Dat wordt een avontuur! Ik twijfel er nu niet meer aan of die bloed zuiger wacht op die reizigers daar; wU zullen eens zien of wij hem niet een kleine verrassing kunnen bereiden. Mark grinnikte. Ik heb u nog iets te vertellen, sir. zei hij. Toen ik door de reten stond te loeren, kwam Meester Spinnekop in eigen persoon en zei iets tegen den man, die by den ingang stond. Ik kon niet alles verstaan wat hij zei. maar twee woorden hoorde ik heel duidelijk: Ze komen! HOOFDSTUK II. Een gewichtige conferentie. Het was alsof er iets van avontuur in de lucht zweefde, of het tintelde in het bloed en toch waren er geen uiterlijke teekenen die er op wezen dat er spoe dig iets bijzonders zou gebeuren. Toch keken de beide mannen in den boomgaard hun wapens na; rapieren I werden Jcegemaak* m bsn scbedeaJ Anthony inspecteerde de kruitpan van liet pistool dat aan zyn rechterzijde hing. in evenwicht met zijn zwaard aan de linker. Verderop is het geboomte dichter, merkte Fagan op we kunnen den weg afkijken zonder zelf gezien te worden. Marston maakte een dankbaar gebruik van den wenk. Langzaam Uiepen de mannen de helling op, zorgend onder dc bescherming van de haag te blijven, totdat zy' een plaats bereikt hadden, waar een dichte groep notenboomen de grens van den boomgaard aan deze zijde vormde. Hier vonden zij een prachtigen schuilhoek: dichtoverhangende takken, die het hun mogelijk maakten door een netwerk van groen heen ongezien den weg af te kijken. Daar waohtten zij. Geen geluid verbrak de stilte om ko mende dingen aan te kondigen. De tijd scheen lang. Ik geloof tenslotte dat ze hecle- maal niet op den weg zijn, fluisterde Marston. BU de gedachte dat hi) tijd had verspild aan loos alarm, kwam een ontstemde trek op zijn gezicht. Mark antwoordde niet; alleen hief hij zachtjes zijn hand op. Iedere trek op zijn gezicht verried spanning; hij had iets van een dier dat op zijn prooi loert. Hij scheen dingen te bespeuren, gelui den te liooren. die zijn meester blijk» vervolgij

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9