HET NATIONAAL ZWEMFEEST VAN H.V.G.B. ZUS BRAUN EN MARIE BARON GEHULDIGD. DE GEREGELDE LUCHTPOSTDIENST OP INDIë IN ZICHT BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 NOV. 1928 VIERDE BLAD SPORT EN SPEL. S. VAN DER MEER WINT VOOR DE TWEEDE MAAL DEN HAARLEM'S DAGBLAD-BEKER. Mevrouw Braun door Dr. Merens gefeliciteerd. (Van links naar rechts): Dr. Merens, Zus Braun, Mevrouw Braun en Marie Baron. Dank zij de uitstekende voorbereiding en een voorbeeldige organisatie is het groote nationale zwemfeest van H.V.G.B. Donderdagavond in Stoop's Bad buiten gewoon geslaagd. Het was in alle opzichten schitterend en zooals dokter Merens later bij de prijsuitreiking zei. haast te schitte rend Alle sterren op het gebied van snel- zwemmen waren aanwezig en bij elk nummer laaide de geestdrift hoog op als in feilen kamp de rivalen elkander den eerepalm betwistten Zooals te verwach ten was had het zeer aantrekkelijk pro gramma een record aantal toeschouwers naar Stoop's Bad getrokken, waarbij vele ouders die bij de adspiran ten-nummers de verrichtingen hunner kinderen volg den. De jury bestaande uit mej. M. v. Om meren en de heeren Dr. W. E. Merens, voorzitter kamprechter, L. K. Anbhoni, Dr. M. J. Huizinga, J. Bongertman, J. Veldhof en E. W. Venema, secretaris der jury,, ving te half aoht met de adspiran- ten-nuimmers aan waarvoor ruina zestig deelnemers te verwerken waren. In de afdeeling 20 M. vrije slag jon gens tot en met 10 jaar, was K. Bongert man verreweg de snelste; hij won met een goeden crawl in 14 3/5 sec. welke tijd eveneens werd gemaakt door den win naar in lb (voor jongens van 10. tot 12 jaar). J. Hollander. In 1 C 40 M. vrije slag voor jongens 13 en 14 jaar bewees Ab v. d. Meer dat hij het snelle spoor van zijn broeder volgt; met 5 seconden voorsprong op no. 2 legde hij in 25 4/5 sec. beslag op den eersten prijs, waarmede hij nog 3/5 seconden beneden den tijd bleef van W. Hilarius in hetzelfde nummer voor jon gens van 15 en 16 jaar. Een mooie strijd was de 100 M. vrije slag voor heeren, om den Haarlem's Dagbladbeker. Onvergetelijk was de emotievolle kamp tusschen den nationalen kampioen I." Essen (Het IJ) en den H.V.G.B.er S. v. d. Meer. Pas op de laatste baan wist Van Essen iets uit te loopen en in 1 M. 6 1/5 sec. te winnen, met v. d. Meer als goede tweede in den voor hem ongekenden tijd van 1 M. 7 3/5 sec waardoor hij als eerstainkomende Haar lemmer den Haarlem's Dagbladbeker won. Do 100 M. schoolslag Dames Nationaal was zooals te verwachten was voor Ma li; Baron, die in den zeer goeden tijd van 1 M. 29 2/5 sec., haar tegenstandster ver achter liet. De tweede aankomende C. Huybers (IJ) deed er lm., 37 2,5 sec. over. De 100 M. schoolslag voor heeren (Nationaal) was evenals de 100 M. vrije slag vol spanning. De drie sterksten op dezen afstand, Korpershoek (R.Z.C.) Kooij (H.V.GJ3.) en Vrugt (D.W.R.) la gen in één serie. In den beginne had Kooy de lei ding en was Korpershoek de laatste, tot dat bij het ingaan van de 4e baan Kor pershoek kwam opzetten, gelijk kwam en daarna onhoudbaar voor de beide an deren de leiding naan om die niet weer af te staan. De strijd om de 2e en 3e plaats bleef emotievol, doch onbeslist; gelijktijdig tikten Kooij en Vrugt aan. Kooy wenschte niet over te zwemmen, waardoor Vrugt tweede werd. De ge maakte tijden waren Korpershoek 1 M. 22 2/5 sec., Kooij en Vrugt 1. 25 2/5 sec. De 4 maal 40 M. estafette voor Middel bare scholen om den Dr. Merens-beker, was voor het Gemeentelijk Lyceum in 1 m. 47 sec., de winnaar van verleden jaar, de H. B. S. B deed er 1 m. 51 1/5 sec. over. Het nummer 100 M. vrije slag Dames Nationaal bracht de zege aan zus Braun, die ook op deze baan superieur bleek in 1 M 15 sec. Voor het nummer 40 M. vrije slag heeren (nieuwelingen) bestond een on gekende animo, niet minder dan 51 heeren verschenen aan den start. Het IJ-lid J. van Os trom Soude was hier no. 1 in 23 3/5 sec. Een spannend verloop had de 4 maal 100 M. vrije slag estafette heeren (Na tionaal) waarbij de Haagsche Zwem en Polo Club triomfeerde. De bezetting van het nummer 100 M. Rugslag speciaal op verzoek ingelasoht, was niet groot. Bijna was de Olympische kampioenen, mej. Braun en deze baan geklopt, doordat ze zich reeds bij het eindpupnt waande, toen ze daar nog een paar meter van verwijderd was. Nog juist op tijd herstelde ze haar fout, doch de chronometer wees 1 M. 26 4/5 seconde aan, wat vei' boven haar record is. De dames Baron en Braun en de heer Kunst uit Utrecht gaven hierna een nummer schoonspringen ten beste. Na het nummer 40 M. vrije slag dames (nieuwelingen), waar mej. Ketelaar (HD.Z.) de snelste was in 27 4/5 sec., werd door de dames Braun en Baron een demonstratie kunstzwemmen gege ven waarbij sierlijkheid en behendig heid ten zeerste bewonderd werden. Zij oogstten een onbedaarlijk succes en be kranst verlieten ze 't water, om daarna door Dr. Merens te worden toegespro ken. Dr Merens huldigt Zus Braun en Marie Baron. In een kort speeohje wenschte hij haar geluk met de behaalde successen op de Olympische zwemwedstrijden, waarna hij de hoop uitsprak, dat al de reeds ondervonden huldigingen niet al te veel kwaad zouden stichten. Namens H V. G. B. ontvingen de beide zwemsters een herinneringsmedaille. Mevrouw Braun deelde in de hulde en ontving bloemen. Het drietal werd geest driftig toegejuioht. Het laatste nummer snelswemmen 4 maal 40 M. wisselslag estafette heeren nationaal gaf A Z. gelegenheid revanche te nemen. In een vinnige race wist de A. Z.-ploeg als no. 1 aan te tikken. De feestgevende vereeniglng zag haar ploeg met de heeren S. v. d. Meer, H. Kooij, H. Buiskool en J. Schouw, met 1/5 sec. verschil verliezen van Zian, die als tweede eindigde. De polowedstrijd H.V.G/B.A. Z. ver loor veel van zijn bekoring doordat bei de ploegen zeer onvolledig waren. H. V. G. B. verscheen als volgt; J. Glatz. Kemper, Bouwer, Brunt, Fehres, Mijnlieff, Holdrinet, Lagas, Hoogestein, Bannenberg, Coerengel, Anthoni, Markus. Jaeger. Het verloop was door de groote meer derheid van A. Z. zeer eentonig. De aan vallen van H. V. G. B. waren zeer spora disch en ongevaarlijk. A Z. voerde lang zaam maar zeker de score omhoog. Met rust was de stand 40 voor A_Z. Br VAN DEK MEEK De tweede helft was na een kleine opleving in den H. V. G. B.-aanval, een vrij saaie vertooning. A.Z. bracht den stand op 70 en vond het toen welletjes. H.V.G.B. zag geen kans om te doelpunten, zoodat met het eindsignaal van scheidsrechter Braam H.V.GJ. haar feest met een 70-neder- lag had besloten. Van Ommeren werd zeer gemist. Wegens het late uur (de polo-wed strijd eindigde te middernacht), werd wijselijk het nummer touwtrekken van de lijst afgevoerd en overgegaan tot de prijsuitreiking. Dr. Merens had voor ieder een geestig woord en reikte de vele prijzen op pret tige wijze uit. Hieronder volgen de gedetailleerde uitslagen: Ia. 20 M vrije slag jongens tot eD met 10 jaar: 1. K. Bongertman 14 3/5 sec-, 2. F. Beun 16 4/5 sec., 3. H. Mu» lock Houwer 18 2/5 scc.. 4. G. de Graaff 18 4/5 sec., 5. A. Hilarius 19 2/5 sec., 6. B. Vos 19 3/s scc-, 7. J. van Hemsbcrgcn 19 3/5 sec-, 8. B. Kal, 21 sec. Ib. 20 M. vrije slag jongens 11 en 12 jaar: 1. J. Hollander. 14 3/5 sec., 2. P. dc Jong 14 3/5 sec., 3. H- de Jong 15 2/5 sec.. 4. J. Kan 16 sec., 5. A- Mu» lock Houwer 16 sec., K. Moll 16 4/5 sec., 8. W. Miesman 17 1/5 scc., 9. E Badenhuizen 19 sec. Ie- 40 M. vrije slag. jongens 13 en 14 jaar. 1. A. v. d. Meer 25 4/5 sec.. 2. F. Asjes 30 4/5 sec-, 3 P de Graaf 31 1/5 sec., 4. P. Rol 31 2/5 sec. ld. 40 M. vrije slag jongens 15 cn 16 jaar: 1. \V. Hilarius 26 2/5 scc-; 2- M. Sandrock 27 scc.; 3. J Kerkhof 27 3/5 sec. II. 100 M. vrije slag Nationaal om den Haarlem's Dagbladbckcr: 1- H. v. Essen 1 m. 6 1/5 scc. (Het IJ), 2. S. v- d. Meer 1 m. 7/5 sec. (H-V-G-B.). 3. J. J. H. de Haas 1 m. 8 sec. (Zian). III. 100 M. schoolslag (Nationaal): 1. M. Baron. O-D-Z.. 1 m. 29 2/5 sec.; 2. C. Huybers. Het IJ. 1 tn. 37 2/5 sec.. 3. L. Kollcrie. DVV-R. 1 m. 38 2/5 sec. IV. 100 M. schoolslag Hccrcn (Na= tionaal). 1. L. Korpershoek. R.Z.C.. 1 m. .22 2/5 scc.. 2 en 3- H. Koov (H.V. G.B.) cn C- Vrugt. D.W.R. ƒ.25 2/5 sec., gewonnen door C. Vrugt. Kooy wenschte niet over tc zwemmen. V. 4 x 40 M. estafette van Middelb- scholen: 1. Gem. Lyceum I: S- Buis* kool, W. v. d. Weyden, P. Smit en D. Asjes 1 M. 47 sec- 2. H-B.S. B: C. Zeeman. J. Wolterson, P. C. dc Graaff, P. Rol, 1 m. 5I 1/5 scc. 3. Kcnncmcr Lyceum: R. Beukenkamp. E. de Graaf, G. Buhrman, C. v. Eendenburg» 1 m. 52 sec. VI. 40 M. vrije slag Heeren nieuwe» lingen: 1. J- van Ostrom Soude (IJ) 23 3/5 sec., 2. M. Sohat (U.Z-C.) 24 sec.; 3. E. G. J. v. d. Stadt (Nept.). 24 1/5 scc.. 4. C. J. Rijnberk (U.Z.C.) 24 3/5 scc. VIT. 100 M. vrije slag Dames Nati» onaal: 1. Mej. M. Braun. O-D.Z.. 1 m 15 scc.; 2. Mej. T. Baumcistcr. O.D-Z. 1 m. 1.17 1/5 scc-, 3. Mej. J. Grendel, O.D.Z., 1.20 sec. VIII. 4 x 100 M. vrije slag estafette Heeren Nationaal: 1. H.Z. cn P.C-: J. J. Prins. H. Lamster. O- van Leuven. G. Ingenheuvff 4 m. 47 1/5 scc. 2. Het IJ. S. Koe. B. van Es, J- van Ostrom Soude cn 11. van Essen. 4 m. 50 sec. 3 Amstcrd. Zwcmclub: W. Ambagtshcer P. Bannenberg. G. van Voorst, M. J. Koper 4 m. 51 sec. IX. 100 M. Rugslag Dames Natio- naai: 1- M. Braun, 1 m. 26 sec. X- 40 M. vrije slag Dames Nicuwci lingen: 1. D. Ketelaar. H.D.Z.. 27 4/5 sec-; 2. J. Otto (Het IJ). 28 3/5 sec.; 3. E. Sutherland Royaards. H-D.Z. 28 3/5 sec. (Na 2 maal overzwem^ men tusschen no. 2 en 3). XI. 4 x 40 M. wisselslag estafette Heeren (Nationaal): 1. A.Z. I: W. Am bragtshcer. P. Bannenberg. G. van Voorst, J- Koper in 1 m. 49 4/5 sec; 2. Zian: J. H. de Haas, G. Hegie, N. v. d. Voet, L. v. d. Waardt I tn. 54 4/5 sec. 3. H.V-GB.: S. v. d. Meer. H. Kooy. H~ Buiskool, J. Schouw, 1 m. 55 scc- XII- Waterpolowedstrijd: H.V.G.B I—A. Z. I 0—7. LAWNTENNIS. BESTUURSVERGADERING VAN DEN N. L. T. B. Ingrijpende verande ringen op til! Als het wintert, doet het tenisracke» 4jn winterslaap! Het ziin slechts enke .en, die de actieve tennissport ook thans beoefenen op open banen Anders op overdekte banen, waar druk getraind wordt, slagen worden verbeterd en ge. uefend; fouten worden bestreden. Even wel, al is de directe actie in de tennis sport eenigermate geluwd, de belangstel ling voor het spel van racket en ba, olijft bestaan, gedurende de volle twaall maanden van het jaar. Behalve haar gewone jaaTUiksche al- gemeene ledenvergadering waren de laatste jaren door het bestuur van den N. L. T. B ook z.g. „najaarsvergaderin gen" georganiseerd, waar meer kwesties van huishoudeliiken aard van het intie» me werk van den grooten bond werden behandeld, geregeld en besproken. Dit jaar was er niet zoo'n „najaars vergadering", Vermindering van belang stelling? Integendeel! Want ziet, daar komt de Centrale Propaganda Commis sie aandragen met voorstellen, die In grijpende veranderingen beteekenen! Eu het is een aan het biiua zekere gren. zende waarschijnlijkheid, dat de „na. jaars-vergadering" alsnog gehouden zal worden, al is het dan in het vroege voorjaar. De voorstellen, eigenlijk juister aan wijzingen van de Centrale Propaganda Commissie ziin deze: 1. het instellen van een algemeenc klasseering van spelers, zooals in an dere landen gebruikelijk is; 2. opheffing van de bestaande keuze- .ommissie en instelling van een nieuwe jommissie van slechts drie leden; c. aanschaffing van enkele nieuwe films voor de reeds bekend geworden en veel gewaardeerde propaganda^tennis, avonden: d. wijziging in de districts-indeelir.g waardoor een intensiever werking wordt verkregen en als gevolg daarvan meei practische gevolgen; e. instelling van een trainers-fonds, ten einde kleiner clubs behulpzaam te kunnen zijn bij het opkweeken var. jonge, veelbelovende krachten; f. wijziging in de competitie door het instellen van een .Jioofd-klasse"; nie. meer 7 nummers, doch 10 per wedstrijd; andere regeling voor de competitie ranglijsten (met punten nJ. 2 punten /oor een gewonnen wedstrijd. 1 punt voor een gelijk spel); een bepaling, dat één speler slechts op 2 nummers maxn maal per wedstrijd mag uitkomen. Hoewel de andere punten van meer of minder belang ziin voor den. in-com- petitie-spelendem.tennis.ser. is toch de xwestie sub. f speciaal voor hem van .iet grootste belang. De eerste klasse clubs zullen worden gepolst over deze nieuwe regelingen en wij zijn benieuwd naar den uitslag diei onderhandelingen. Zonder slag ol stoot zal dat niet zoo maar gaan. Want als zich direct opdringende- .madeelen", althans bezwaren, speciaal voor de klei nere, niet financieel krachtige eerste clubs, doen zich voor: meer banen, meer ieden, duurdere exploitatie. Een eventueele najaarsvergadering (de punten zijn belangrijk genoeg om zoo'n vergadering te wettigen!) zal hoogst interessant worden Wii vermoe den dat de nieuwe voorstellen, waarme ie wij dan speciaal de nieuwe competi. tie-voorstellen op het oog hebben, naast krachtige verdediging (van de gtoote clubs!) felle aanvallen (van de kleinere clubs!) te verduren zullen hebben. Tennissport is interessant op open en overdekte banen; tennissport kan ook interessant zijn aan beide ziiden van een groene tafel! DAMMEN. GROEPEN WED STRIJDEN ST.-BAVO. De laatste te spelen wedstrijd tusschen J. Draijer en P. Veen eindigde in re mise. De geheele uitslag is als volgt: Groep I: le prijs: B. H. Stevens, 6 punten; P. Veen 3 punten, J. Drayer 3 punten; J. A Stevens 0 p. Groep II: le prijs J. v. d. Zwan. 4 punten; 2. Jac Warmerdam, 2 punten, F. Broekman 0 p. Groep III le pr. J. Pruis 3 p., 2. H. v. d. Erf, 2 p. 3. A. Broekman 1 p. WEDSTRIJDEN OM DEN ST.-BAVO- BEKER. De drie tusschen St.-Bavo en Gezel lig Samenzijn niet- uitgespeelde partijen zijn arbitrair beslist en remise ver klaard. Hierdoor werd de uitslag 13—7 in het voordeel van Gezellig Samenzijn van Hillegom die daardoor voor een jaar beslag legde op den door St.-Bavo uit geloofden wisselbeker. OM DEN „KORENBEURS-BEKER" Maandag a_s. zullen in het clublokaal der Haarlemsche Damclub" de wed strijden om den „Korenbeursbeker" een aanvang nemen. De volgende tientallen zullen elkander in deze wedstrijden bekampen: Haar lemsche Damclub Hl; Damclub Haar lem II; Castricumsche Damclub I en Damclub IJmuiden I. JUBILEUM DAMCLUB „HAARLEM'. De Damclub ..Haarlem" zal in het voorjaar van 1929 haar 25-jarig bestaan op luisterrijke wijze vieren. Reeds thans worden plannen uitgewerkt om ter gele genheid van dit jubileum een aantal be langrijke wedstrijden te organLseeren. POSTDUIVEN. TENTOONSTELLING P. V. „OOIEVAAR". Bovengenoemde vereeniglng houdt op 17 en 18 November haar jaarlljksehe onderlinge tentoonstelling in het ge- gebouw „De Centrale-" aan het Spnar- ne. Keurmeester is de heer L. Gim- brère. Hoe de K. L. M. zich de organisatie denkt. Betere vliegvelden en service eerste vereisrhte. Voorloopig nog proefvluchten. Groot animo voor de luchtmail. De H-NAEN is heden on Schiphol en ver trekt 7 December weer. Maandelijksche diensten in 1929. Donderdagmiddag is op het Hoofd kantoor van de K.L.M te Den Haag een conferentie gehouden, waar pers vertegenwoordigers de directie vrager hebben gesteld omtrent de Indië-vluch- ten. Er is met de uitvoering van deze oostviuchten tegenslag ondervonden werd hun geantwoord, tegenslag, die te wijten was aan het ontbreken van een organisatie van den gronddienst. Men vergete niet. dat langs de route nog geen vaste depots met onderdeden bestaan en dat daar geen kundig per soneel. noch voldoende berichtgeving betreffende het te volgen traject be schikbaar is. Op de geheele reis van 13000 KM. ontmoeten de vliegtuig- bestuurders geen enkelen K. L. M - employé die gereed staat om de noodlge hulp te verleenen; steeds bevinden zij zich tegenover nieuwe menschen en in nieuwe omstandigheden. Indien evenwel een regelmatige we- kelljksche dienst bestaat met hier en daar een vertegenwoordiger van de K. L. M. langs de route, met goed Inge werkte agenten en personeel, met een vlot-werkende voorziening van olie en benzine, met radio, en weerberichten- dienst. met goede landingsterreinen enz. dan zal niet slechts de taak van den vliegtuigbestuurder veel lichter zijn maar dan zal ook de reisduur terug te brengen zijn tot één week. De thans zoo goed als volbrachte vlucht van de H-NAEN is intusschen van zeer gToote historische beteekenis in de ontwikkeling van het luchtver keer Amsterdam—Bataria. Intusschen zullen ook de volgende vluchten naar Indië hei nog loopende jaar en in 1929 nog het karakter dra gen van proefvluchten. Zeer belang rijke medewerking heef: de KLM. ten deze ondervonden van den directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie die voor de thans gemaakte retourvlucht en voor de daaraan voorafgegane vluch ten naar Indië een garantie van post vervoer verzekerde. Reeds nu heeft de aanbieding van poststukken de capa citeit der vliegtuigen overschreden. En ook is bewezen dat het publiek de snel heid van deze methode van postvervoer heeft weten te waar dee ren. Omvatte de gewone landmail In 1924 naar Indië nog 24000 brieven per week. in 1927 was dit aantal reeds tot 45000 oer week gestegen: daamoa«; daalde de minder snelle zeepost van 6000 tot 3000 b'ieven. Dp luchtmail van 300 K G (gem'd- dcld 21000 brieven) hoopt men tot 600 K.O. pe~ toestel te kunnen opvoeren. Voor den bouw van de vloot, welke den wekel'jkschen luchtd;en.«t Amster dam—Batavia moet onderhouden, zul len waarschljnklijk veel grootere vlieg tuigen met wellicht 3 motoren van 500 PK. of misschien wel 4 motoren van 600 P.K. moeten worden gebouwd. Voor de naaste toekomst zijn de plan nen als volst: De tweede post-retour- vlucht AmsterdamBatavia zal. wederom door de H-NAEN. doch met de heeren Dulme'.aar en FrUns als le en 2e piloot en Bruynesteln als werktuigkundige, op 7 December as. aanvangen. Dit vliegtuig zal omstreeks Kerstmis uit Indië terug- keeren en wordt begin Januari weer in Nederland verwacht. Dan volgen in Januari. Februari en Maart elke maand weer één retourvlucht en in April twee. Van begin Mei tot October zullen in verband niet den toe stand van de terreinen tengevolge van moessonregens tijdelijk geen postvluch- ten worden ondernomen, doch daarna zullen, in het laatste kwartier van 1929 de retourvluchten Iedere veertien dagen worden hen-at. evenals in de eerste maanden van 1930 en vervolgens, tot September, eenmaal per maand. De wekelijksche dienst zal zoo ver wacht de K.L.M.-directie in 1931 tot stand kunnen komen. Hedenmiddag te Schiphol. De H-NAEN zal heden Vrijdagmiddag op Schiphol landen. Was aanvankelijk de verwachting van 3 uur. hedenmorgen deelde men ons op Schiphol mede. dat het vliegtuig 's morgens 8 uur nog niet uit Boedapest vertrokken was wegens dikken mist, zoodat het zeker later zal worden. ZWARE BRAND TE WORMERVEER. EEN FABRIEK VERWOEST Te Wormerveer heeft Donderdagavond een groote uitslaande brand gewoed, waarbij het kapitale fabriekspand „Ve nezuela" van de firma W. J. Boon Co. een rpooi der vlammen is geworden. Te 9 uur werd de Wormerveersche brand weer gealarmeerd, Het pand „Venezuela" staat te midden van een complex fa brieksgebouwen aan den Zaanweg On der leiding van haar commandant den heer P. Klinkenberg bestreed de Wor- eersche brandweer, geassisteerd door die der gemeente Wormer, met al het be- .ïikbare materiaal het vuur. Doordat iet gebouw geheel afgescheiden stond van de ove-l«re fabrieken bood de branc voor de blusschers geen moeilijkheden. Het pand „Venezuela", dat geheel ver loren ging, was in gebruik voor de fa bricage van zoete chocolade, terwijl zich op de bovenverdieping de pakkerU en bergplaats voor emballage enz. bevond. Bestond er voor de omliggende fa brieksgebouwen geen onmiddellijk ge vaar. ditzelfde kon niet gezegd worden van de brandweerlieden, toen bleek, dat zich in het brandende gebouw een met ammoniak gevulde fabr.eksketel bevond. Gelukkig is deze doorgebrand, waardoor de inhoud in brand geraakte. De brand- weeren van de gemeenten Koog aan den Zaan, Zaandijk en Westzaan, waren met materiaal naar de plaats des onheils ge komen. doch behoefden geen assistentie te verleenen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Nadat het personeel om half zes de fabriek had verlaten, is nadien niemand meer in het pand ge weest. De schade wordt door verzekering gedekt. DE H-NAEN NADERT. HEDENMIDDAG OP SCHIPHOL? Volgens bij de K. L. M. binnengeko men bericht is het vüfde vliegtuig, de H-NAEN Donderdagmorgen te 6 u. 10 uit Constantinopel vertrokken en te 1 uur 35 te Boedapest aangekomen. Vermoedelijk zou de H-NAEN als zich geen incidenten voordoden, hedenmii dag ongeveer drie uur op Schiphol aam komen. TELEGRAMMEN MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Het hoofdbestuur der P. en T. deelt mede dat ook dit jaar weder gelegen heid zal worden gegeven tot verzending van Kerst- en Nieuwjaarstelegrammeii in het verkeer met NederlandschJndië. Suriname, Curasao en N.-Amerika. Bij de nieuwe regeling, welke in hoofdzaak met die van verleden jaar overeenkomt is bereikt dat voor alle bestemmingen in beide richtingen, dezelfde standaard, teksten ten getale van zestien zullen gelden. Men is voornemens ditmaal ook een proef te nemen met de invoe ring van dergelijke telegrammen in het Europeesche verkeer. Met de Engelsche administratie is hieromtrent in beginsel overeenstemming bereikt. Hier zullen echter geen standaardteksten worden gebruikt. De inhoud van Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen naar Engeland wordt geheel vrUgelaten. mits zij uit sluitend Kerst-, Nieuwjaars of gecom bineerde Kerst- en Nieuwjaarswensclier. bevatten. Voor dergelijke telegrammen zal de woord prijs tot de helft worden terugge bracht. T.z.t zullen nedere bijzonder, beden omtrent het tijdvak gedurende hetwelk dergelijke telegrammen kunnen worden verzonden enz. bekend worden gemaakt. 3 MENSCHEN TE WATER. VROUW OVERLEDEN. Te Minnertsga liep de 76-jarige S. Mollema. door de duisternis misleid, in een vaart. De dochter, die het ongeval bemerkte, sprong haar na: haar man trachtte belden te redden, hetgeen mis lukte. Met behulp van een bootje wer den de drenkelingen gered; vader en dochter werden met behulp van een zuurstofapparaat bijgebracht. De vrouw is later overleden, de toestand van den ouden heer is niet zonder gevaar, meldt het Hbld. VLIEGENDE VISCH. UITVOER NAAR ENGELAND. Steeds grooter wordt de verscheiden heid van artikelen, welke voor het lucht vervoer in aanmerking komen. Thans worden bU de K. L. M. op groote schaal proeven genomen met het vervoer van voor consumptie bestemde levende visch in verschillende richtingen. Dezer dagen ging een groote proefzending naar Engeland en de visch kwam tot groote tevredenheid van de ontvangers ln de beste conditie aan. Reeds voor de on middellijke toekomst opent dit vervoer goede vooruitzichten. EEN VRIJE KERSTWEEK. In verband met het dit iaar vallen van 24 en 31 December op Maar.dag moet het in de bedoeling van verschil lende werkgevers liggen op die dagen nun bedrijven stop te zetten, meldt het Hbld ZU hebben van dat voornemen kennis gegeven aan de Arbeidsinspectie met het verzoek het daardoor ontstane verzuim door overwerk te mogen inha len. In de maand December zou dan de werktyd met een half of één uur verlengd moeten worden, al naar gelang een of twee dagen vrilaf wordt gegeven. De directeurrfceneraal van den Arbeid heeft dienaangaande de mecning der verschillende vakcentrales gevraagd. 320 MAAL VEROORDEELD WEGEN? STROOPERIJ. De kantonrechter te Ter borg heeft den arbeider J. H. K. uit 's Heeren- berg. die reeds 300 maal wegens stroope- ry enz. werd veroordeeld, ln een zitting voor 20 overtredingen wegens stroopcry en het loopen op den grond van anderen veroordeeld tot 20 maal f 12 boete or 20 maal twaalf dagen hechtenis, meldt de Tel. IN WEINIGE WOORDEN. Te Rotterdam Is een heistelling omge vallen, waardoor twee huizen nog al ern stig beschadigd werden. De politie-agent die onlangs op den Noord-west-bui' msingel te 's-Graven- hage een Jongen dood schoot, had een klap in het gezicht gekregen. Eerst de zer dagen is hU weer aan liet werk kun nen gaan. Tüdens den winter zal waarschijnlijk de werkverschaffing voor werkloozen uit de groote steden stopgezet worden. De molen va" R"v«dnel te WttV b'J Duurstede is behcuden. hii wordt bin nenkort !n beheer overerdregen aan -te vereeniglng De Hollandsche Molen. De B W T.-st. 'ing te Amsterdam niet konden garandeeren. de stakers binnen drie maanden weer als chauf feur aan te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11