J LETTEREN EN KUNST. Kloosterhalsem LANGS DE STRAAT SCHEEPSBERICHTEN Grootste sorteering Assortimentskisten Jan v. d. Pigge, Gr. Houtstraat 81 INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 NOV. 1928 MUZIEK. LEDENCONCERT DER n. O. V. Berthe Seroen zong dc Shéhérazade van Maurice Ravel en haar tempera ment en intelligentie suggereerden de sprookjesachtige atmosfeer van het Oos ten, door Tristan Klingsor (eigenlijk Tristan Leclère) in zijn poëzie, door Ra- vel in zijn muziek gegeven. De toonzet ting dateert van 1903, de eerste uitvoe ring van 17 Mei 1904; men bewonderde het werk, men juichte het toe het mocht niet baten om Ravel, toen hU het volgende jaar, voor dc vierde maal, me dedong naar den Prix de Rome, den weg daartoe te effenen. Nu wordt hij vrijwel algemeen erkend a!s dc eerste der le vende Fransche toondichters nu zijn die anderen, die indertijd boven hem werden verkoren, vergeten of op den achter grond geraakt: de geschiedenis her haalt zich als die van Saïdjah's buffels. Temperament en intelligentie zU kenmerken de voordracht van Mevr. Se roen. In werk als Shéhérazade toont zij zich in haar volle, eerbiedwaardige kracht als kunstenares. De vocale be koring komt pas in de tweede plaats in aanmerking; de kracht der uitbeelding moet het doen, en het was dus geen wonder dat uitbundige toejuichingen aan de zangeres bewezen dat l>aar weergave grooten indruk had gemaakt. Heel de avond was aan Fransche kunst gewijd. Franck's magistrale Symphonle besloeg het eerste programmadcel; zij gaf ons de richting van een nu voorbijgegaan tijdperk: de chromatiek van een anderen Tristan dan Leclère, den Tristan van Wagner, wiens harmonie Franck op zui ver symphonlschen bodem overplantte. Ernstig en edel is deze muziek, als haar schepper was; doch zij loopt gevaar zwaar en zwoel te worden als de tempi te breed genomen worden, en dit gevaar werd gisteravond niet altijd vermeden: bij al het prijzenswaardige dat de voor dracht had, mag dit niet verzwegen wor den. En de onderlinge stemming der blaasinstrumenten heeft nog voortdu rende en nauwgezette controle noodig. In Franck's Symphonie hebben dc bla zers een zeer belangrijk aandeel en ma ken onvolkomenheden in de stemming zich gauw voelbaar. Minder was dit het geval in het slotnummer van het pro gramma. het Concerto van Albert Rous- sel, dat meer moderne allures heeft dan Franck of zelfs Ravel. Of het mooi is, weet ik niet; ik vermoed dat de meenin gen in dit opzicht nog al uiteen zullen loopen. Wat mij betreft: als het anders was dan het is. zou ik het misschien ook reeds mooi vinden. De orkestpartij in Ravel's werk werd door Van Beinum en zyn orkest volg zaam en verdienstelijk verklankt. Een enkele maal had men ze wellicht iets minder sterk kunnen wenschen; grooten- deels werd de tegenover de zangstem noodige bescheidenheid betracht en kwam een goed evenwichtig geheel tot stand. KAREL DE JONG. R.K. HARMONIE „ST. MICHAcL" HEEMSTEDE De Nestor der Heemsteedsche mu ziekgezelschappen trof reeds de voorbe reidselen, zijn twintigjarig jubileum het volgend jaar te herdenken cloor het uit schrijven van een groot concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, 't Was op dit gedenkwaardig feit dat de voorzit ter wees in zijn welkomstwoord, waarin hij tevens herinnerde, hoe onder den huldigen directeur den heer H. W. Hof meester het koor den weg opgaat dien de alom op hooger peil gerakende muziek korpsen al sinds een reeks jaren lieblien ingeslagen. In de luttele jaren dat direc teur Hofmeester den scepter zwaait, bracht hij het korps van uit de derde door de tweede naar de eerste afdeeling. Te Assendelft dezen zomer werd de eerste prijs toegewezen, die straks m den vorm van een fraaien zilveren lauwertak het vaandel zou gaan sieren, als de Weleenv heer Kapelaan Witkamp als geestelijk adviseur deze en nog an dere zegeteekenen zou hechten aan den reeds rijk behangen banier. Want ook in Oostzaan daad zloh het korps van gun stige zijde kennen, als wU ons goed her inneren. was het daar, dat slechts een verschil vair twee punten viel te consta- teeren, of ook hier zou een eersten prijs zyn toegekend. Vergezeld vair een geestig doorkruid woord verrichtte ka pelaan Witkamp de plechtigheid, lret edel metaal een plaats te geven op het vaandel, er tevens aan herinnerend hoe hij het muziekgezelschap niet slechts een gelegenheid tot ontspanning, doch ook een tot studie en inspanning zich denkt. Die inspanning zal niet slechts moe ten komen van de leden, maar ook van den directeur, die nu alreeds zóó ver is gevorderd met de alteratie van het korps, dat hij het bijbracht een gevoel voor gezond rythme. Wij haddon gele genheid, dat bij voortduring te consta- teeren, niet slechts in de feestelijke marschen, doch ook in de dikwijls vce!- eischende stukken van Vlessing, Suppé. re arrangementen van Planquctte. Maai' het eigenlijk terrein van zijn arbeid ligt vooralsnog in de vorming van den goe den toonaanzet bU de onderscheidene instrumentengroepen. Het harmonie gezelschap verkeert in dit opzicht steeds in een minder gunstige positie ten op zichte van het fanfarekorps. Hoeveel inspanning het kost den dilettant-klari nettist een goede Ansatz bij te brengen, moest men eeas van nabij meemaken. Hoe kritisch wordt onmiddellijk dc stemming, wanneer niet in dit opzicht het juiste begrip hecrscht bij den speler. Verwondering mag 't verder wekken, hoe de toch voor dilettanten geschreven stukken zijn gehouden in een toonaard (b.v. do marsch van Langlols) die voor het koper haast onoverkomelijke moei lijkheden met zich brengt. De toonaard Des is hier al we'nig practisch. Hoeveel beter klonk al dadelijk, vooral hel groot koper, in de fantasie van Sam Vlessing. Hier was aanwezig de klankgeving, die m .1 in vakterm ..dik" noemt, en die der*yds aan het korps van Kriens haar vermaardheid gaf. Zóó. maar ook zoo alleen, is het harmoniekorps een genot voor het oor. Geen wonder dat dir. Hof. mc-ester a'.zno in deze richting, die van den goeden toonaanzet, vorder arbeidt. Het zal dan ook niet uitblijven, of lie: zal hem gelukken, „St. Michaël" binnen afzienbaren tijd te vormen tot een korps, dat een sieraad zal zijn voor Heemste de's omgeving. De solist van den avond, de heer S. J. P aartal an, die in het bezit is van een bijzonder schoonklinkende Böhmfluit, toonde zich door zijn spel dit bezit alles zins waardig. De Rigoletto-fantasie, zoo als Lorregllo die zette, vraagt een knap speler, die over heel wat loonvorming en grijpvaardigheid heeft te beschikken om de uitvoering te maken tot het ge not, dat we van Paartman's spel beleef den. Zeer fraai blies hij ook het An dante uit het zesde fluitconcert van Demersseman, dat hij verwisselde voor een der programmanummers, en tenslotte bezorgde een pittig gespeelde polka (na. tuurlijk in variatie-vorm) hem de eind zege bij 't op virtuositeit beluste publiek. Nog speelde de heer Westerhoven verdienstelijk een clarinetsolo, die even als de soli van den heer Paartman i den vleugel werd begeleid door den directeur. G. J. KALT. HET TOONEEL. ALLIANCE FRANsAISE. I.A FETITE SCèNE. La Double Inconstance en Le Médecin Volant. Aller charmantstziedaar het woord, dat voor de opvoering van La Double Inconstance doöi' La Petite Scène past! Wij mogen hier van een model-op- voering van Marlvaux spreken. Met meer gratie, geest en distinctie kan men Marivaux moeilijk spelen. Het was al les even licht, voornaam, speelsch en dartel. In het kort het was Fransch! En MaTivaux is meer dan Mollière, die voor de geheele wereld schreef volkomen Fransch. Dit hebben wij bij deze exquise opvoering wel heel duide lijk gevoeld.- Acteurs van anderen land aard zouden onmogelijk in staat zijn een opvoering van La Double Incon stance in zulk een lichten toets, zoo vol fijne gratie en met zulk een alles ver overende charme te geven. En welk een harmonie in het spel van deze artisten! Dit was nu eens en hoe zelden krijgen wij dit, behalve van de Russen uit het buitenland een ensemble, ja, ik zou durven zeg gen. dat wij in den Haarlemschen Stadsschouwburg nog-nooit een Fransch gezelschap zagen optreden, dat een zoo harmonieus geheel vormde. Voortref felijk zijn deze artisten op elkander ingespeeld. Men voelt, dat de leden van La Petite Scène reeds jaren lang met elkander samenwerken en dat een op voering als van La Double Inconstance in alt eenvoudige; stijlvolle decor van zin tot zin is opgebouwd. Zij bleven heel den avond zooals Marivaux het wil komedianten. Het was spel, louter spel en dat voortdurend van achttiende eeuwsche gratie! Was het niet, of al deze figuren zoo uit een schilderij van Watteau op het tooneel waren gestapt?.Soms dacht men ook aan beeldjes van Sèvres-porselein! De twee dochters, ..van. een .knecht,, de prins, het boerinnetje, de seigneur. zij bewogen zich allen met dezelfde gratie, zij waren van een eleganoe en een souplesse voor Hollanders om er jaloersch op te worden. Alleen Arlequin en welk een geestig gespeelde Arlequin was hijstond daar boersch en plomp verloren tusschen, al werd ook zijn spel geen moment basomique. Het was een prachtig artistiek geheel, waarin niemand uit de lijst sprong en allen gelijkelijk samenwerkten om voor ons dit spel van Marivaux tot een vreug de voor de oogen te maken. Wamieer ik namen moest noemen, dan zouden het die van Marie Ange Rivair een zeer levendige Silvia, die meer dan „pop petje" alleen was en Hervé Alphand, de kostelijke Arlequin zijn. Deze twee leken mij in dit model-ensemble de sterkste krachten, maar bij een zoo vol maakte eenheid komt men er niet toe het spel individueel te bespreken. Het blijft alleen het voortreffelijk geheel te beoordeelen. Na de pauze kregen wij nog in een alleraardigst, zeer origineel décor een dol-vermakelijke opvoering van Moliè- re's Le Médecin Volant. Op het tooneel de schouwburgtent van Molière's rond trekkend L'Illustre Théatre, waarbij de kaarsenopsteker en de muzikanten kostelijk de vondst der twee muziekten ten Op de trapjes rechts en links voor de tent niet ontbreken. Dat décor was reeds dadelijk een aangename ver rassing en bracht onmiddellijk die pret tige. vrooUjke stemming, welke door deze klucht verlangd werd. En hoe boertig en toch steeds even fijn werd deze grap pige zeker bij 99 procent der toe schouwers onbekende farce van Mo lière in een voor ons Hollanders onge woon vlug tempo gespeeld. Ook hier in de regie tal van prachtige vondsten en daarbij komisch spel van Hervé Alphand in de drievoudige rol van Sganarelle. pseudo dokter en pseudo broer, dat kort weg meesterlijk genoemd mag worden Het was een genotvolle avond en voor de Alliance Francaise, die dit voortref felijk ensemble voor haar leden heeft doen optreden, een buitengewoon groot succes. Wij hopen La Petite Scène hier meer te zien. Fransche gratie en Fran sche geest, men kan ze ons niet genoej schenken. J. B. SCHUIL INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. ■n Huisapotheek voor 60 centen goed voor brand-, snij- en stoot* wonden, verouderde wonden, zonne brand, aambeien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer. koopt ge met een pot Akker's Kloosterbalsem, de snel werken de de merkwaardige veelzijdige zalf. ,,Geen goud zoo goed' Kampioenen. Nu lijn 11 op het R-embrandtplein juist weer was gaan rijden moesten de twee heeren er nog in. Zij worstelden om hun paraplu's dicht te krijgen, daar die tegen den wind in al te veel weer stand boden en ze het gebogen handvat hard noodig hadden om hun hoed op hun hoofd te klemmen, aangezien toch één hand vrij moest blijven om den conducteur op het achterbalcon te doen begrijpen, dat zij nog mee wilden. De tramgeleider was een man van goeden wille, een rasechte gemoedelijke Aim sterdamsche conducteur Maai de tram luten stoppen vermocht hij niet meer. De halte was te lang al gepasseerd. Toch wist de conducteur raad en dat oeduidde hij zijn aspirant»passagiers door elegant gebarenspel en welspreken de mimiek. Ze moesten maar naar de volgende halte loopen, „het was nog maar een rukkie", de tram zou wel gauw weer stoppen. De heeren met de para plus en de naar afwaaien neigende hoe den begrepen. Dan maar even mee» loopen, Anisterdamsche trams rijden niet hard, zU zouden ei- wel inspringen. Edoch, deze reed juist hard genoeg om alle hoog, en vèrspringevoluties ten cenenmale uit te sluiten. Alleen bleek dat niet zoo direct. Aanvankelijk liepen heeren in looppas. De conducteur was een en al attentie, moedigde zijn klanten van het achterbalcon af aan op de meest optimistische wil ze en ver loor ook den moed niet. toen het langer duurde dan aanvankelijk in het ver moeden der dravenden moet gelegen hebben. De looppas veranderde in een snelwandelpas en de snelwandelpas in een sukkeldrafje. De conducteur keek naar voren, of de halte nóg al niet in zicht was en knipoogde tegen den kam toorjongen die sigaren rookendi tegen een der balconspijlen leunde, vlak bij de treeplank om te laten zien. dat hij er toch niet uit viel De wind probeerde het nog eens met de hoeden, het gezicht van den conduce teur zei: „Volhouden", „Laat je niet kennen", „Houdt er den moed maar in", en zulke gemoedelijke uitdrukkin gen meer. Langzaam hief de conducteur zijn hand naar den belriem. begrijpen de, dat van hem meer activiteit moest uitgaan, naarmate die van zijn cliënten minderde. Omtrent de kiosk op de Munt stond de tram stil. De twee wandelden nu. Zij zullen tusschen de vier» en vijfhon» derd meter hebben afgelegd De con ducteur liet de tram od hen wachten. „Z:ot u wel, dat het nog makkelijk ging", zei hij en naai' den kantoorjon gen keek hij beslist boos. want die vroeg onder het opsteken van een versche si gaar of de heeren de goede tram wel hadden. Maar niet op alle trams staan vrien» aelyke conducteurs. Op een eenmanswagen bijvoorbeeld staat er heelemaal geen. en de bestuur» der heeft wel de functie van den com uucteur overgenomen, maar niet meer van diens gemoedelijkheid dan noodig is voor een goede verstandhouding tus schen hem en zijn cliënten en dan de tijdsruimte toelaat. Als hij rijdt en hij heeft zijn deuren eenmaal gesloten, dan is hü onverbiddelijk. Zelfs opspringen is dan verboden. Dat ondervond de meneer, die ook te laat was. die ook met regen en .wind worstelde, die ook een spurt genomen had en die de tram inhaalde. Zijn blik ken smeekten om toegang, door de ge» sloten deuren, waarnaast hij voortholde. De bestuurder, ongevoelig, wees naai' een volgende halte. Toen toonde deze meneer zich onver» zettelijk zoowel als practisch. Wat niet in de lijn der verwachtingen gelegen had, gebeurde, hij nam een koenen sprong, die hem de achtertreeplank als laatste redmiddel deed aanvaarden. De bestuurder wijdde zijn aandacht aan dien weg. Naderende de halte, blikte hij achterom en zocht nauwkeurig den weg af naai- zijn passagier, die in aantocht moest zijn. „Zeker om den hoek op een andere tram blijven wachten.", dacht de bestuurder bij het uitblijven van. re sultaten en zette ztin schakelcontact „op de negen", wat ae maximum snelheid be teekent. Acher op het treeplankje bungelde de meneer, krampachtig zich klemmend aan de van regen natte handgrepen. Uit het dakgootpijpje gutsten milde scheut jes hemelwater en bluschten het vuur in zijn sigaar. Onder ziin voeten knalden met verschrikkelijke knallen de „klap- pertjes", die de jeugd dien dag bij heek- doosjes tegelijk op de rails gelegd had om ze tegen regen- en windbederf te vrijwaren. Na veel wissels en veel kriSiingen kwam de vaste halte. En tevens het oogenblik dat waard was aan de verge» telheid te worden ontruikt. waarop de bestuurder in opperste verbazing de=_ zelfde blikken zag verschijnen voor de" nóg gesloten deuren, die hem een mi nuut geleden, maar vele honderden me ters achterwaarts om toegang smeekten Maar nu triomfeerden ze. Sindsdien leeft bii hem een onuitge sproken vermoeden van reizende we reldkampioenen incognito. K. P. IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. In ons interview met overste T. L. van Wagtendonk over het a.s. zestig jarig jubileum van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken in ons nummer van Woensdag is ter zetterij een zLn uitgevallen. Er stond: „En alweer dank zij de medewerking van de drie heeren, wier namen ik u zooeven genoemd heb, kon het bestuur de terreinen voor de som van f 60.000 in eigendom ontvan gen. Wat doe je als je geen geld hebt!" Aachte het woord „ontvangen" had moeten staan: „Maar nu was Leiden in last". NATUURHISTORISCHE VEREENI- GING. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging houdt Zondag 18 November onder leiding van den heer P. Cornet een excursie door de Amsterdamsche waterleiding-duinen en Zondag 25 No vember een vogc^excursie waar IJmui- den onder leiding van den heer J. Drij ver. In Lion d'Or zal de heer J. Dryver Vrijdag 23 November voor de afdee ling een lezing met lichtbeelden hou den over het Na ardenneer, VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond een bijeenkomst in een der zalen van het gebouw der Sociëteit „De Vereeniging", waar als spreekster optrad mevr. R. de VoogdVogel, lid van den Gemeenteraad van Heemstede met als onderwerp: „Nieuwe opvattin gen over het strafstelsel". De spreekster begon met te zeggen dat een bezoek aan een vrouwenge vangenis in de nabijheid van Boston (Amerika) en aan een aantal gevan genissen in Nederland, met name die in Rotterdam, voor haar aanleiding was geweest over het bovengenoemde onderwerp een lezing te houden. Allereerst gaf spreekster een over zicht van de redenen voor en de toe passing van straffen van het begin dei historie tot heden toe. Van de bloed wraak in de grijze oudheid leidde dit via de betrekkelijk willekeurige- en daardoor niet minder wreede straffen in de middeleeuwen en den lateren tijd tot de huidige, volgens het wetboek ge reglementeerde straffen in dezen tijd. Met verschillende voorbeelden uit den tijd der Hervorming en de Fransche revolutie lichtte spr. dit historisch over zicht nauwkeurig toe. Doel van de straffen en later van de strafstelsels was echter door de eeuwen heen: orde te brengen in den chaos en vervolgens handhaving van die orde. Nadat de spr. had stilgestaan bij het ontstaan en ook weer verdwijnen van de doodstraf en de toepassing van de straffen in den lateren tijd, waarbij spr. ook nog gelegenheid vond te wijzen op de moeilijkheid, dat bepaalde feiten in het eene land wèl en in het andere niet strafbaar zijn, ging zij over tot de toepassing van het huidige strafstelsel zooals zij die vond in de vrouwenge vangenis te Framingham bij Boston. Spr. las allereerst een brief voor van een Nederlandsch juriste in Amerika, waaruit bleek hoe deze vol lof was over de daar toegepaste straffen. Het hoofd beginsel van het strafstelsel en de be straffing in Amerika en wel in het bij zonder in de door haar bezochte in richting was: van een gevangene het beste te maken, wat er van te maken valt. en daarbij dan ook geen middel onbeproefd te laten, als daar zijn be hoorlijke, zelfs liefderijke verzorging, aangename omgeving; goed onderwijs en het aanleeren van een vak of am bacht. Vooral dit laatste is voor terugkeer en blijven in de maatschappij van het grootste belang en heeft er toe geleid dat men in Amerika in veel gevallen :aarne uit de gevangenis ontslagen ar beidskrachten in dienst neemt, wat dus het reclasseeringswerk in hooge mate vergemakkelijkt. Proeven van bekwaam heid in het onderwijs en den arbeid worden geregeld genomen terwijl bij ontslag een getuigschrift wordt mede gegeven. Uitvoerig lichtte spr. voorts de in richting en organisatie van de door haar bezochte gevangenis in Framingham toe met als tegenhanger een eveneens door haar bezochte vrouwengevangenis hier te lande. Die tegenstelling gaf spr. aanleiding als voorbeeld aan te halen de krank zinnigenverpleging voorheen en thans. Maar ook juist dit voorbeeld deed spreekster hopen, dat de inrichting van het strafstelsel in Nederland ook een maal op een zoo hoogen trap zal komen te staan als thans reeds in Amerika het geval is: dat men ook hier te lande de demoraliseerende celstraf zal om zetten in een straf waarbij het gevoel een hoofdfactor zal zijn. Na een levendige gedachtenwisseling sloot de Voorzitter onder dankzegging aan de spreekster voor haar zeer in teressante lezing dit deel der bijeen komst. welke daarna nog een huis houdelijk karakter droeg. Hoofdzakelijk werd hierin behandeld de beschrijvingsbrief voor de algemeens vergadering van den Bond van Jonge Liberalen op 22 en 23 December a,s. te Rotterdam te houden. Als afgevaardigden van de afd. Haar lem werden benoemd de heeren P. Sorgdrager. J. A. Fesman en A. J. Tom, aan wie de vergadering voor ver scheidene belangrijke voorstellen (o.a. de oprichting van een centraal orgaan „De Jonge Liberaal") een bindend mandaat verstrekte. Hiermede was deze goed bezochte en zeer geanimeerde huishoudelijke ver gadering geëindigd. Er traden weer eenige leden toe. Amstelland 15 te Hamburg v. A'dam. Alfeaid 15 te Hamburg v. Rotterdam. Arendskerk 14 v. Alexandrië, Sydney naar Rotterdam. Alphard 14 te Rosario, R'dam naar Santa Fé. Billiton van Beira, 14 v. Zanzibar. Bengkalis 11 te San Francisco van Los Angeles. Burgerdijk 14 0 u. 33 m. 1000 mijl West v. Valentia, Galveston n. R'dam. Breed ijk 14 v. New-York n. Java. Batoe 14 v. Rangoon n. Java. Boskoop 13 v. Corral n. Taliakuano. Bandoeng 15 te Soerabaja v. Batavia Bovenkerk 15 v. R'dam n. Bombay. Bennekom 14 middernacht te Duin kerken. Chili n. Rotterdam. Drechtstroom p. 14 Las Palmas, Am sterdam naar West-Afrika. Delfland p. 14 Los Palmas, Amster dam naar West-Afrika. Delfland p. 14 Los Palmas, Amster dam naai' Buenos Ayres. Dinteldijk 13 te Portland, Rotterdam n, Pacifickust. Edam 15 te Rotterdam v. Tampico. Flandria p. 14 12 u. Fernando No- ronha, Amsterdam n. Buenos Ayres. Gorontalo p. 14 2 u. n. Suez, Batavia n. Rotterdam. Helder 15 te Lagos, West-Afrika naar Amsterdam. Indrapoera p. 14 20 u. 50 m. Suez, Rotterdam n. Eatavia. Klipfontein 15 te Hamburg v. R'dam. Koningin der Nederlanden 15 te Ge nua, Amsterdam n. Batavia. Kilstroom 14 te Bordeau, Amsterdam n. West-Afrika. Kota Radja p. 15 4 u. Dover. Batavia naar Rotterdam. Kota Inten 14 v. Belawan, Batavia n. Rotterdam. Kieldrecht 15 te R'dam v. Calcutta. Lcchkatrane 11 v. San Franoi§oo, Rot terdam nasi: Pacifickust, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. PER REGEL. van f 4.- tot f 50.- per stuk Ziet heden de spec. Etalage Sigarenmag. „DE GEKROONDE MOOR" Mirach 14 v. Oporto, Rotterdam naar Santé Fé. Mart 15 te Hamburg v. Amsterdam. Moerdijk 10 v. Vancouver naar Rot terdam, 11 te Seattle. Modjokerto p. 16 6 u. Sagres, Rot terdam naar Batavia. Madioen 15 7 u. te Marseille, Bata via n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam p. 14 Cape Race. Rotterdam naar New York. Nieuw Holland 14 te Belawan Deli v. Singapore. Oldekerk 14 van Manilla, Japan n. Rotterdam. Polydorus 14 te Hamburg v. Ned.- Indië. Patria 15 9 u. van Colombo, Batavia naar Rotterdam. Parana van Pacifickust 12 v. Crissobal. Reggestroom 15 v. Amsterdam naar West-Afrika. Rijnland 15 te Amsterdam van West- Afrika. Riouw 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Rijperkerk 13 v. Port Natal n. Lou- renso Marques. Saleier 14 te Sabang, New-York naar Java. Soemba 13 te Sabang v. Amsterdam, vertr. naar Batavia. Scheldestroom p. 14 Las Palmas, W. Afrika naar Amsterdam. Stadsdijk 15 van Rangoon, Rotter dam naar Calcutta. Simaloer 14 v. Algiers, New-York n. Java. Sommelsdijk p. 14 Perim, Calcutta n. Rotterdam. Sitoebondo p. 15 17 u. Suez, Rotter dam naar Batavia. Tambora 15 10 u. te Belawan, Rot terdam naar Batavia. Tsjisondari 13 v. Hongkong naar Batavia. Tjikembang 14 te Sjanghai v. Hong kong. Van Heutsz 13 te Hongkong. Westerdijk p. 14 Dover, Rotterdam n. New-York Zeelandia 14 17 u. te en 18 u. v. Vi- Beunos Ayres n. Amsterdam. Kota Radja 15 te Londen, Batavia n. Rotterdam. Tapanoeli p. 15 11 van Gibraltar, Rot terdam naar Batavia. Voer den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie, In Haarlem's Dagblad van 14 Nov. 1928 vind ik onder het hoofd „De Pre- cario" een artikel waaruit ik meen te mogen concludeereh lo. dat de heer Van Liemt de Pre- cario-belasting wil afschaffen omdat z.i. uit eenige arresten van den Hoogen Raad zou kunnen worden afgeleid dat de luchtruimte boven den openbaren weg geen gemeentelijk belasting-object kan vormen. 2o. dat men ten Stadhuize besloten is de Preeario-belasting te blijven hef fen, desnoods onder een anderen naam (als bijv. Recognitie-recht) omdat men meent ten aanzien van uithangborden enz. bepaalde eischen te moeten kun nen stellen ten einde te voorkomen dat allerlei dwaze en voor 't verkeer lastige toestanden zouden ontstaan. Het is duidelijk dat de heer Van Liemt, actief en bekwaam verdediger der belangen van den handeldrijvenden middenstand als hij is, wel voorname lijk bedoeld zal hebben de winkeliers te bevrijden van de belasting op uithang borden, lichtreclames enz. „Men ten Stadhuize" wil echter de Precario-belasting handhaven wijl men bevreesd is dat de stad ontsierd en het verkeer ontwricht zullen worden als het Precario-hek van den dam is. Het is heel mooi gezegd, maar er is niemand die 't gelooft. Laat „men ten stadhuize" nu toch rondweg voor de waarheid uitkomen en zegen: „Wij willen de Precario- belasting niet missen omdat ze geld in 't laadje brengt en wij zullen er in 1929 nog f 1200 meer uit zien te halen dan in 1928". „Men ten Stadhuize" deelde niet d? meening van den heer Van Liemt ten aanzien van de arresten van den Hoogen Raad maar intusschen vindt men het toch veiliger de Precario-verordening zoodanig te wijzigen dat beroep op die arresten onmogelijk wordt. En in afwachting van die wijziging die de Gemeenteraad moet goedkeuren is men alvast begonnen met liet zenden van onderstaande circulaire aan hen die een antenne-draad hebben in de lucht boven den openbaren weg. „Wij deelen u mede. dat de door u verschuldigde recognitie voor het heb ben van een draad over den openbaren weg met ingang van 1 Januari 1929 nader is vastgesteld op f 2.50 per jaar". „Wij verzoeken u ons binnen 14 da gen na heden te berichten of door u met het bovenstaande accoord wordt ge gaan. Wanneer uw antwoord niet bin nen den gestelden termijn is ontvangen zal de aan u bij nevensvermeld schrij ven verleende vergunning met ingang van 1 Januari 1929 worden ingetrok ken". Dat is dus de stok achter de deur ofschoon het overigens nogal vriende lijk is dat men alleen maar hoeft te berichten of en dus niet dat men er mede accoord gaat en verder moet men om de vergunning te behouden slechts een antwoord (dus niet bepaald een toestemmend antwoord) zenden. Mis schien is 't niet zoo gemoedelijk be doeld maar zóó staat het er. Maar uit de laatste alinea der cir culaire blijkt toch dat „men ten stad huize" 't in z'n binnenste wèl eens is met den lieer Van Liemt en een even tueel beroep op den Hoogen Raad on mogelijk wil maken door een a priori accoord-verklaring. En zou ,jnen ten stadhuize" an* tenne-draad-recogr.itie van f 1 hebben verhoogd tot f 2.50 omdat er anders zulke dwaze toestanden zouden ont staan en (of) 't verkeer ontwricht zou worden? Die dwaze toestanden gaat men nu juist bevorderen. Immers het is niet denkbeeldig dat verschillende slacht offers er thans toe zullen komen het simpele draadje van de eene dakgoot r.aar de ander, dat niemand opmerkt, en dus aan niemand aanstoot geeft dan aan de heeren van 't Stadhuis, te ver vangen door een parapluie-, zinkenem mer-. kippenren-, schijven-, fietsenwiel- of andere dwaze antenne die niet over den openbaren weg gaat en dus geen belasting-object is. Het was niet erg, f 1 per jaar; f 2.50 ten stadhuize" er 't volgend jaar niet bedragje en wie zegt u dat „men ten stadhuize er 't volgend jaar niet f 5 van maakt en later f 10 als 't goed gaat? „Men ten stadhuize" heeft geld noodig veel geld. De Personeelsformatie komt (misschien) en die zal 't noodig maken dat er pl.m. 50 ambtenaren bijkomen en dat de salarissen der hoogere amb tenaren weer worden verhoogd. Men moet dus op de kleintjes letten (wat de inkomsten betreft, niet de uitgaven) en uit de burgerij zien te halen wat er uit te halen is. De belastingbetaler is immers toch eorvéable et taillable a merci: Maar laat „men ten stadhuize" 't dan niet doen onder 't mom van be scherming van stedenschoon of zoo iets, dat is te doorzichtig. N. N. HET BROKKENHUIS. Dringend kleedingstukkcn en beddegoed gevraagd. Het bestuur van het Brokkenhuis, dat onlangs in dit blad een dringend be roep heeft gedaan op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken, ter verkrijging van meerdere goederen en voorwerpen ten behoeve van de noodlijdende be volking moet thans tot zijn spijt mede- deelen. dat in tegenstelling van vorige jaren, het aantal ontvangen kleeding- stukken e.d. nog zeer gering is. De stroom van aanvragen neemt daaren tegen nog ontstellend toe, zeedat vele arme gezinnen, die zooals bij onder zoek bleek, de hulp niet kunnen ont beren, noodgedwongen moeten worden afgewezen. Dit is temeer te betreuren, daar het hier veelal geldt, ouden van dagen, zieken en werkloozen, gezinnen dus, die van zeer geringe inkomsten rond moeten komen en vrijwel aan alles gebrek hebben. Onder meer moest een oud moedertje, dat onze hulp had in geroepen voor verstrekking van een kachel en een warme, mantel worden afgewezen, daar een en ander niet meer in lie i magazijn aanwezig, is, .We zouden dit vrouwtje, sdat alleszins hulp waard is, echter zco gaarne willen helpen en vragen u, wie helpt ons hieraan? Wie helpt ons voorts aan een net te winterjas voor een fatsoenlijk per soon van middelbare grootte, die voor heen betere dagen heeft gehad en thans van een zeer bescheiden inkomen moet leven? Verder is er groote behoefte aan kin dergoed, warme jasjes, manteltjes en Jurkjes voor eiken leeftijd. Voorts doet het bestuur nog een vriendelijk beroep op H.H. winkeliers om bij eventueele balansopruiming etc. het Brokkenhuis te gedenken door toezending of laten afhalen van onverkoopbare incourante goederen en artikelen, die voor de be trokken gezinnen echter nog van zooveel waarde kunnen zijn. Helpt nu allen krachtig mede, de nood in de gezinnen te lenigen en daat nu een ieder die wat te missen heeft het onverwijld aan ons afdragen. De laatste 3 weken werd weder in vriendelijken dank ontvangen van mevr. J. F. A. te Heemstede 2 spring bakken en 1 pakje goed; van mevr. H. 1 doos met goed; van mevr. K. 1 kin derstoel; van mevr. B. de K Bloemen- daal 2 ledikanten en diversen; van mevr. S. 5 pr. schoenen; van mevr. K. 2 stoelen: van mevr. v. N. 1 pakje goed, 1 petroleum-kachél; van mevr. tr H.R. te Bloem endaal 2 doozen met goed; van N. N. 1 doos met goed; van mevr. v. d. H. R. 2 doozen met goed; van Mr. H. 1 gasfornuis en diversen; van mevr. Dr. M. 4 paar schoenen, 1 pakje goed en diversen; van mevr. ten K. 1 doos goed; van N. N. 1 pakje goed; van mevr, P. 1 pak kleeren. 5 pr. schoenen; van mevr. Wed. C. 2 pr. schoenen en eenige kleeding; van mevr. R. ondergoed en dameshoeden; van mevr. Dr. D. 1 stoeltje en 6 rollen zeil; van mevr. K. 1 wieg; van mevr. v. M. diverse artike len: van Mr. D. te Bloemendaal 2 doozen met goed; van Mevr. D. 1 divan. 2 heeren costuums en eenig ondergoed; van mevr. R. 2 heeren costuums; van mevr. B. 1 gasfornuis; van mevr. V. 1 ledikant; van mevr. O. de L. 2 doozen en 2 pakjes goed; van mevr. H. te Bloe mendaal 1 pak goed; van mevr. de H. 1 pakje goed; van mevr. de L. 1 zak goed; van mevr. R. 2 kachels, 1 pr. schoenen; van mevr. L. 1 pakje goed; van mevr. H. v. D. 1 pakje goed; van mevr. V. 1 hout ledikant, stroomatras, 1 petroleumkachel, 1 bloem tafeltje en diversen en van het Roode Kruis een mooie partij beddegoed. Gaarne worden nog goederen en voorwerpen van allerlei aard ingewacht, terwijl ook financieels bijdragen dank baar worden aanvaard. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgege ven worden aan het adres Kinderhuis- vest en telefonisch voor Haarlem bij mevr. G. N. v. d. Vangstde Gilde. Brederodestraat 14. tel. no. 11702 en bij mevr. G. S. de VeerBlok WUbrandi, Kleverlaan 50 tel. 12998 en te Bloemen daal bij mevr, M. LioniJungblut, Ryperweg 1. telef. 22115 en by mevr. E. A. Prinsen Geerlings-Biaauw, Platar.en- Jaan 6, telef. 22478. Het bestuur van het Brokkenhuis,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12