BUITENLANDSCH OVERZICHT "Prim®® Vfi cent PANTSERKRUISER A. SENSATIONEELE REDE VAN DEN SOC.-DEMOCRAAT WELS. Mavnaes' vaseune- Chesebrough STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 NOV. 1928 VIJFDE BLAD Militaire „Spielerei?" Spijkers met koppen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Zoo is dan in behandeling gekomen het door de Duitsche Sociaal democraten ingediende voorstel tot stopzetting van den kruiserbouw. Zekere fracties van den Rijksdag hebben by de debatten menigen bitteren pil moeten slikken. Dat begon al bij den speech van den soc.-democraat Wels, die verklaarde dat het voorstel van zijn fractie het gevolg was van het resultaat der Rijksverkie zingen, waarbij de koers, die tot toen gevolgd werd, gewijzigd was en waarbij zich vooral de meening van het volk kon doen gelden. Voorts uitte spreker een aantal argumenten die niet mak kelijk te ontzenuwen zullen zijn: De Rijksminister is op de beslissing van het parlement, vooruitgeloopen en heeft be stellingen tot een bedrag van meer dan 30 millioen boven het hem toegestane bedrag gedaan. (Dit is te erger daar de RiJksweerminister wist. dat de pantser kwestie een politieke kwestie was en dat hij aldus den Rijksdag voor een fait accompli heeft geplaatst). De pantser kruiser van het type A zoo vervolgde Wels is volgens verklaringen van experts als admiraal von Galster,' een absoluut onbruikbaar instrument. Zelfs de vurige tegenstander van de s. d., kapitein Ehrhardt, heeft volgens Wels, verklaard dat de pantserkruiser een on ding is. Ehrhardt zou zelfs gesproken hebben van militaire „SpielereiI" Wels' speech nam verder een sensa- tioneelen loop toen hij verklaarde dat alle mogelijke middelen aangewend moeten worden om het gat in de be grooting van 6 a 700 millioen te stop pen. Spreker leest dan een en ander voor ©ver den toestand in het Waldenburger „hongersnoodgebïed". De communistische afgevaardigde Bertz interrumpeert dan herhaaldelijk, waarvoor hij tweemaal tot de orde geroepen wordt. Wels schildert dan den nood in Oost-Pruisen en verklaart, dat voor het geld. dat de pantserkruiser kost in ge noemd district 30.000 a 40.000 boeren gevestigd kunnen worden. Deze men- echen zouden een betere bescherming voor de Oostgrens vormen, dan een militair onbruikbaar parade-schip. Zoo lang te Berlijn en elders de woning nood nog zoo groot is, zoolang de sani taire toestanden waarin het proleta riaat moet leven, nog zoo jammerlijk zijn als thans, mag het geld van de belasting-betalers niet aan militair speelgoed weggegooid worden. Wanneer gij (tot rechts) dergelijke schepen wilt hebben, brengt dan zelf liet benoodvgde bedrag bijeen". (Levendige bijval bij de soc.-democraten) De communisten die op een waar lijk potsierlijk ondoelmatige wijze doo: deze debatten heen gelaveerd hebben trokken natuurlijk aan t kortste einde- Hun voorstel werd verworpen. In zijn antwoord dat feitelijk Wels' - argumenten niet kon raken, merkte Müller onder anderen op dat het schip niet gebouwd werd om als eventueel wapen tegen Rusland te dienen. „Ik wil deze bewering niet ernstig opnemen voor de Russische gezant er zelf mee voor den dag komt. (Kresfeinski, de Russische gezant die aanwezig was. lachtte bij deze opmerking). De gewraakte Rijksweerminister Groe ner n_ i dlaarna het woord, en werd met de kreet „hondsvot" begroet. Grotener gaf een zakelijke uiteenzet ting van het feit waarom zijnsinz'tens Duitschïand een vloot rioortlg heeft, en mn dte doelmatigheid van panitseMcruii- ser A. Tenslotte mérkte Groener op dat hij zijn pcsSfclte als rijksweermin j-stier bij hiel- staken van. den bouw va)n den pant serkruiser, niet zou kunnen verantwoor den. De Duirtsch n'atlonalen di'en'üe'n tn- tussch-em een voorstel in, dat wel teeke nend is voor de verderfelijke psychose die by sommige g-roépén nog heerschit; het behelsde het pllan om in geval het sociaal -democratische Voorstel wtondt. aangenomen, het hierdoor bespaarde bedrag voor den staat, en de afweer te gen luchtaanvallen te bestedien. Het debat dat volgde was min of meer humoristisch en tragisoh. Het is won derlijk dat er een week na die viering van het sluiten van den wapenstilstand met zooveel hartstoah'el jjke ambitie over het in stand houden van het oor logstuig gesproken kan worden I Wij ontvingen hedene~n tele gram van den volgenden inhoud: BERLIJN. 15 Nov. (V. D.) De scherpe rede. die het soc.-d^mooratisohe R''ks- daglid Wels hedenmiddag in den Rijks dag tyders het pantserkruiser-defctet hield, heeft zoowel bij de burgerlijke partijen als bij de reeeerin-gspartijOn groot opzr'en gebaard. Volgens betrouw bare mededelingen heeft heit kabinet na afloop van bet Rijks dag-debat een.' korte vergadering gehouden, waarin de bede van Wc us besproken werd. Een dér socaal-democratische ministers legde edhöeT geruststellende verklaringen af. Naar aanleiding van deze verklaring geflooft men in poTiltidke krfngen thans niet, dat ondanks de scherpe rede van Wels dé pantserkruiser -affaire het voortbestaan dier huidige regeering in gevaar zal brengen. Toch lijkt ons deze geruststellende verklaring van nogal verontrustende be teek ends. Het conflict dat zioh thans zoo heftig openbaart zal ridh vroeg of betrekkelijk binnenkort toch zeker op de huidige regesring wreken. F. A. MOREELE OVERWINNING VAN POINCARé. POINCARé. PARIJS, 15 Nov. (VD.) Heden avond nam de Pransche Kamer een motie van vertrouwen in de regeering Poincaré aan met 330 tegen 129 stem men. Het Handelsblad schrijft nog: De zitting der Kamer begon minder rumoerig dan men had verwacht. De communisten bleven rustig; de radica len zaten als verstijfd. Alleen de so cialisten legden bedrijvigheid a-an den dag en wachtten den eersten zin van de regeeringsvexklaring af om door ironisch gelach aan hun gevoelens lucht te geven. Deze zin zeide, dat de nieuwe regeering zou steunen op alle republi keinen. Het gelach der socialisten dwong de rechterzijde te antwoorden met luid ruchtig applaus, doch spoedig was de rust hersteld. De radicalen legden in- tusschen een volstrekte onverschillig heid aan dsn dag. De rechterzijde juichte nog de passages der regeeringsverkla- ring toe, die verklaren, dat de regeering bevrediging wenscht te geven aan de verlangens des volks tot het bevorderen van den weg naar een rechtvaardiger en humaner samenleving. De Kamer gaf daarop den eersten socialistischen interpellant Vincent Auriol, zonder te interrumpeeren, gele genheid een aanval te deen op Poincaré. Auriol kon zoovele malen als hijzelf wilde herhalen dat Poincaré naar rechts was verschoven tot het vervangen van de oude liberale politiek door een re actionaire politiek, en aat hij thans een poging deed om een scheuring te bren gen in de linkerzijde, hij kon zeifs zonder protest vragen, of hij de inzich ten aanvaardde van zijn nieuwen mede werker Fromagct, die onlangs een ver klaring aflegde om te protesteeren tegen de ontruiming van het Rijnland. Het was een. merkwaardig oogenblik to-en Auriol aan de radicalen vroeg, of zij tJha-ns hun repubhkeinsohsn plicht zouden doen en of zij krachtig het. reac- tionnair ministerie zouden bestrijden. De radicalen bleven onibs,vagelijk bet stilzwijgen bewaren. Het antwoord van Poincaré aan. de inter peil anten maakte zoo'n sterken in druk op de Kamer, dat de radicalen zelf getroffen bleken en een aanzienlijk deel hammer hem toejuichten. Poincaré zeide ter verdediging van het vormen van een kabinet zonder de radicalen. dat zoodra Frankrijk zioh zal hebben hersteld, men weer zou bunnen over gaan tot het inachtnemen varn strikte parlementaire regelen. Poincaré zette den tegenwoordigen stand der onder handelingen met Dui-tscMand over de schulden uiteen. Hij eindigde met een beroep op de vaderlandsliefde van alle partyen teneinde de regeering In staat ie stellen de discussies over de begroo ting en onderhandelingen over die schul den voort te zetten. De socialist RenaudeL die zijn aan vallen op Poincaré hervatte, bracht tooh hulde aan zijn eerlijkheid, waar mee hij een ovatie van de geheele Ka mer en alle partijen uitlokte. De eind stemming werd natuurlijk een triomf voor Poincaré. De radicale onthielden zich allen van stemming over het vo tum van vertrouwen. Wij vernemen nog: Poincaré verklaarde krachtig dat heit Inopportuun zou zijn den Godsvrede te breken zoolang Frankrijk niet volko men haar economische gezondheid en finanoieele evenwicht had herwenmstn. Hij zeide verder dat hij nooit degenen had1 begrepen, die de nationale eenheid eiscbem ten profijte vah een groep of partij. Het had daarom geen zin veran dering te brengen in zijn roedewerkers of het regeeringsprogTam. Hij verdedig de de artikelen 70 en 71, waarvan de le den der regcering met algemeen e Stem men den tekst en de procedure goed keurden. indien, zoo zeide hij, de uit schakeling van deze ariakelen de verda- i gtng shoe die van de Kamer moest rechtvaardigen, aou ik mij tot deze lal' heid niet hebben geleend. (Levendige toejuichingen). Poincaré gaf uiting aan het gevoel van smart dat hij gevoelde toen hij een regeering moest vormen ©onder de ra dicalen en socfahsten. Indien ik ben doorgegaan, is dit omdat alle personen, bevoegd mij van raad te déanan, ver klaarden dat ik ondanks alles een nieuw kabinet moest vormen en de besprekin gen met Groot-Brittannië, Italië, Duitschland en België begonnen, voort zetten. Poincaré deed een beroep op de Kamer de begrooting roet spoed aan te nemen. De Belgische amnestie. Er is in de berichten over den stry'd. die in België wordt gevoerd over de amnestie, een quaestie van eminente beteekenis, waarop tot nu toe het licht niet voldoende viel. aldus het Hbld. In het tractaat van Versailles hebben de onderteekenaars zich met zooveel woorden verplicht amnestie te verleener voor „deelneming aan oorlogsdaden, di: voor het teekenen van den wapenstil stand zyn gepleegd". Dat is op verzoek van Erzberger door Foch in de wapenstilstandsvoorwaarden opgenomen en vandaar in het verdrag van Versailles overgegaan. Nu ryst de waag of de veroordeeld? „activisten" daden hebben begaan, die vallen onder dien term. ja dan neen Hun vijanden in België .verfoeien hen. om de hulp aan den Duitschen bezetter door het activisme verleend. Maar in dat geval is België aan ziin handteeke- ning onder het verdrag van Versailles verplicht tot amnestie. Een der frontafgevaardigden, de Clercq, heeft daarop de aandacht vestigd door een motie die de prealabele quaestie raakt. De tegenstanders van een werkelijke amestie zitten met de motie verlegen en zoeken nu een uitweg uit deze moei lijkheid. De Duitsche minder heid in Opper-Silezië. Tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche minderheid in Pcolsch Opper- Silezië en van de Poolsche regeering i? een compromis bereikt in de kwestie van de sluiting van minderheidsscholen. De Volkenbondsraad had in Septembe: een daaromtrent ingekomen klacht naar de gemengde commissie-Oalander terug gewezen. Van de zes scholen, waar het over gaat. zullen drie gesloten blfjven en drie heropend worden In Opper-Silezië verheugt men zich erover, dat than? voor het eerst een moeiliike minder heidskwestie in directe onderhandelin gen tusschen regeering en minderheid geregeld is. (N.R.Crt) De sterkte der Britsche vloot. In het Lagerhuis deelde de Eerste Lord van de Admiraliteit in antwoord op een vraag mede, dat de Britsche vloot van den actieven dienst op 2 December 1912 uit 609 eenheden var alle klassen bestond, terwijl dit aanta" op 1 November 1928 399 bedroeg. Verder verklaarde de onder-minister Locker Lampson, dat geen overeenkoms: tusschen de Fransche en Britsche re geering of tusschen Fransche en Brit: sche firma's bestaat over de staalvoor siening voor bewapeningsdoeleinden. CADFAUTJE VOOR PILSUDSKI. De Fransche regeering heeft naar aan leiding van het jubileum van de Pool sche onafhankelijkheid door generaal Maurin aan Pilsudski een beeld van Sèvres-porcelein. dat den oorlogsmoed voorstelt, en een eeresabel laten over handigen. Deze sabel is in den tijd van het Fransche consulaat vervaardigd: Napoleon had hem bestemd tot eere geschenk voor een bijzonder dapper of ficier, Pilsudski is een groot bewon deraar van Napoleon. (N.R.Crt.) BRAND EN ZONNEBRAND. (Van onzen Londenschen correspondent). In dezen tijd van het jaar zien wij minder en minder van de zon. En zon nebrand is allerminst een phenomeen van dit seizoen. De zon is vriendelijker dan gewoonlijk in November van dit jaar; maar ze zorgt meer voor ver lichting dan voor verwarming. En toch openbaart ze nog latente hi-tte- mogelijkheden. zooals dezer dagen bleek uit een waarschuwing van den secre taris van den Londenschen Graaf- schapsraad. die rondvertelde dat de zonnestralen dezer dagen een, brandje hebben gestookt in de County Har- het vermaarde bestuursgebouw voor de County van Londen, aan den Times, tegenover de Parlementsgebouwen. De zon zocht voor dit snoode bedrijf der brandstichting den steun van den karaf, gevuld met water, die in het kozijn stond. De karaf werkte als een brand glas op papier dat juist in het brand punt der stralen lag. Indien zooiets mogelijk is in dezen tijd van het jaar hoe veel mogelijker moet het dan wel zijn midden in den Zomer. De L.C.C. heeft naar aanleiding van dit voorval aan de ambtenaren verteld dat zij waterkaraffen uit de zon moeten houden. De rest van de wereld kan de waarschuwing ook ter harte nemen. Wie weet hoeveel heide- en boschbranden zijn ontstaan door zonne stralen die brandstichtend vermogen kregen, vallend door „de ziel" van een gebroken Gesch. De slordige tnensch- heid werpt heel wat Gesschen in hei en boschgrond, na picnic of dagje-uit. Verscheidene menschen hebben na het geval van de L.C.C. in ingezonden stukken getuigd van gelijksoortige ge vallen. Een enkele goedige dame ging wat te ver. De zon had geschenen door een kom goudvisschen voor haar raam en naaiwerk, dat er achter lag aan het branden gebracht. Merkwaardigerwijze voegde zij er aan toe. bleven 6e goud visschen in de kom ongedeerd. HIJ WAS KWAAD! De voormalige wachtmeester by de politie. Hugo Schwarz. thans kapitein, wilde in het Mecklenburgsche dept. van binr.enl. zaken het hoofd der lands, politie spreken, omdat ziin verzoek om een toelage van de hand was gewezen. Hy drong door in de kamer van het hoofd der politie, nam een degen var. den wand en slingerde die door de rui. ten op straat. De minister-president trachtte vergeefs hem te kalmeeren Hij begaf zich naar het landsmuseum en vernielde daar met een dolkmes een schildery ter waarde van ruim 15.0CC mark. Schwarz werd gearresteerd en op gesloten. BELGISCHE NATUUR BESCHERMING. De correspondent van de N.R.C. te Brussel meldt, dat aldaar is opgericht een „Comité national de defense de Nature", dat zijn zetel zal hebben in het gebouw van de „Touring-Club de Bel- gique". In Vlaanderen bestaat naar men weet sedert lang reeds een Vereenigïne tot behoud van Natuur- en Steden schoon. welke zich. evenals de Vlaam, sche Toeristenbond, op het gebied der uatuurbescherming herhaaldelijk ver dienstel ijk wist te maken. Het bestuur van het nieuwe „comité national" is samengesteld uit de heeren P. Duchaine. president van de Touring Club de Belgique. voorzitter; Ernest van den Broeck. president van de Sociétc beige de Géologie. onder-voorzitter; Rahir, van de Cinquantenairemusea secretaris-generaal; E Devadder, gede legeerde van de Société d'Anthropologic de Bruxelles. secretaris. Doel van dit ..combinational" is het opmaken van een liist van alle land schappen welke voor bescherming in aanmerking komen, het bestudeeren van deze natuurmonumenten zoowel uit we tenschappelijk als toeristiek oogpuni enz. In de allereerste plaats wil het co mité werk maken van de verdediging der met verdwijning bedreigde duinen van de Vlaamsche kust. en het behoud van een deel der Kempische heide van het Hooge Veen, in de provinciën Luik en Luxemburg. DE LORD MAYOR'S SHOW. (Van onzen Londenschen correspon dent.) In een wereld die de snélheid eert. blijft er weinig tyd beschikbaar voor statig ceremonieel. Niettemin blijven eenige plechtigheden gehandhaafd, zijn legaten van de Middeleeuwen en zyn zoo zeer samengevlochten met het volks bestaan dat ze er niet aan kunnen wor den onttrokken. En juist om hun zeld zaamheid zijn ze zeer gewild. De plechti ge opening van het Parlement is een dier legaten. Het andere is de Lord Ma yor's Show. Beide gebeuriykheden bren gen het verleden levendig voor de oogen der bevolking. Eenige ongeduldige men schen hebben verklaard dat de Lord Mayor's Show onduldbare vertraging brengt in het nuttige verkeer van de City en zouden graag zien dat aan dit merkwaardig anachronisme een einde kwam. Dat dit zeer tegen den volkswil zou zyn kan worden afgeleid van het verschynsel der dichte drommen, die mooi weer of niet, maar dit- Jaar was hit weer zeer mooi reeds uren voor het begin van het vermaak trottoirs, bor dessen, raamkozijnen, straatlantaarns en en dakgoten bevolken. De Lord Mayor's Show had dit jaar aardige en waardige symbolische wagens. De waardigheid van de gebeurtenis is er met de jaren in alle opzichten op vooruit gegaan. Er was een tyd dat daar wel wat aan schortte, dat een circus meetrok in den stoet, dat clowns buitelingen maakten voor de no bele rossen, die de vergulde koets van den nieuwen burgervader voorttrokken. Er was een aantrekkelijk tableau van het drukkersbedrijf, met zetters van de 17de eeuw voor hun primitieve druK- k as ten aan den eenen kant en zetmachi nes en styp-inrichtingen van onzen tyd aan den anderen kant. De letters van het alphabet waren vertegenwoordigd door 25 padvinders, vermomd als looder. soldaatjes, ieder dragend een letter, zy vormden ,,'t legertje looden soldaten, waarmede de wereld kan worden ver overd". Als piece de resistance was be doeld een voorstelling van de ontwikke ling van het onderwys door de eeuwen, beginnend met soholieren uit den tyd van koning Alfred en eindigend in onze dagen. Deze historische onderwijs-voor- stel ling moest worden gezien als een speciale hulde aan het adres van den nieuwen burgemeester, Sir Kyneston Studd, die zich in zyn leven zeer ver dienstelijk heeft gemaakt voor de „Poly technic", een vermaarde Londensche in stelling voor technisch volksonderwijs. In bijzonderheden is deze Show elk jaar anders, maar in zijn karakter blijft hij middeneeuwsch. De City-gilden, de fi guren van Gog en Magog, de oude at tributen van bedryf en handwerk en ceremonie hielpen als steeds de moder ne Londenaars een oogenblik in het ver leden te doen leven. De koets van den Lord Mayor is op zichzelf een stuk van indrukwekkende antiquiteit. Anderhalve eeuw geleden werd dit voertuig voor het eerst gebruikt. De kosten voor den bouw kwamen voor rekening van de schepe nen die elk 50 pond sterling moesten of feren. Het jaarlyksch onderhoud beliep 60 pond sterling, dat door volgende schepenen eveneens moest worden op gebracht. De koets is natuur! yk vaak vernieuwd; in 1812 moest er niet minder dan 700 pond sterling aan worden be steed. Het vehikel vertegenwoordigt met dat al een soort schoonheid waar aan de nieuwere menschheid volstrekt ontwend is; ze ziet allicht liever een goede automobiel, streng in eenvoud. Maar in het kader van deze Show past de koets uiteraard prachtig, hoe zeer overigens van automobielen gespro ken de motor de laatste jaren zijn deel is gaan nemen in de voortbeweging. De meeste symbolische karren zyn na motorlorries geworden. Afgescheiden van de paarden van 's Burgervaders koets en die van het paardenvolk van leger en politiemacht is de Lord Mayer's INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct» PER REGEL. 17 egyptian cigarettes Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. iVIaastricht, ja, daar werd de St. Pieter bestegen. Met 'n PRINCE in den mond, met 't geval wat verlegen. (Wordt vervolgd) MOTOR-POST. (Van onzen Londenschen correspon dent.) Ter gelegenheid van een lezing voor het Instituut voor Transport hier is ver klaard dat de Britsche Posteryen nu per jaar 1200.000 pond stedling aan motor diensten uitgeven, terwijl 4000 postbe ambten een cursus voor het besturen van motorrUwielen of motorwagens heb ben ondergaan. Hieruit kan het publiek concludeeren dat de Posteryen tooh voortvarender zyn dan zy schijnen. Tot op den huldigen dag hoort- men hier klachten over den trekschuit-geest die nog by het postbestuur zou heerschen. Dat kan niet Juist zijn. In toepassing van moderne hulpmiddelen voor promp te postbestelling doet dit bestuur waar- schyniyk niet onder voor vooruitstre vende particuliere ondernemingen. De onlangs gereed gekomen ondergrond- sche spoorlyn voor vervoer van paketten (waarin de nieuwste mechanische listig heden toepassing vinden) is hiervan een bewys. Het kwaad gerucht, waarin zeer onrechtvaardig de postdienst in dit opzicht nog staat, komt waar- SGhymyk enkel en alleen voort uit de schaarsche handhaving van de be ruchte roode postwagens met paarden. Die wagens hebben een zeer slechten naam by de weggebruikers van Lon den. Het heet dat de bestuurders er V3n zich niets aantrekken van de onge schreven wetten en gebruiken van den openbaren weg en zonder gezag zich dezelfde rechten toeëigenen die de gens der brandweer toekomen. Daarbij veroorzaken ze natuurlijk als alle ver voer met paard en wagen opstopping en vertraging. Indien de postdienst zyn onverdienden naam van ouderwetschheid kwyt wil raken, moet hy de laatste res ten van een vroegere periode, die in den vorm der berucht* wagens biyven be staan, opruimen CHRYSANTEN. Wanneer darabuiten. in de stadspar ken, de bladeren der eiken in hei-rood pronken en de linde rich verguldt, wan neer do eerste storm wordt verwacht, die ons het restje van den zomer weg neemt, dan verschijnt de Chrysanthe mum. In Japan, in het land der Opgaande Zon, hadden zy rich reeds tot pracht- bloemen ontwikkeld, voor men in onze streken er aan dacht, ze te teelen. En toch waren ze ook eens in Japan vreem delingen, ze kwamen uit Ohlna, het geheimvolle land. het land van veie ge heimen en raadsels. He raadsel der chrysant is in tusschen opgelost, minstens, het raadsel van haar oorsprong, wat men niet van alle planten van het verre Oosten kan zeggen. Twee of drie oorspronkelijke soorten van de Chrysantemum heeft men kunnen vast stellen. In Japan noemt men de planten Kiku en onderscheidt men verschil lende soorten: de in den zomer bloelen de Natsugiku, de in den herfst bloeien de Niwagiku. de Kangiku, die in den winter bloeit, en de Fudangiku, welke het geheele jaar bloemen brengt. Alleen de Niwagiku heeft het tot een volkomen ontwikkeling gebracht. Reeds in de vroegste tyden werd ze tot keizer - ïyk wapen verheven, een zestien stra lende, dus eenvoudige chrysanthemum die met zestien kleine chrysanten is verbonden. Vermoedelijk hebben we hier met een soort symbolische voorstelling van de zon te doen. Het is het zinne- beeld van het lange leven, zooals ook het Japansche koningshuis het oudste op aarde is en sinds 600 jaar voor Christus regeert. De Japanner heeft een buitengewoon ontwikkelde bloemensymboliek, welke we nog niet voldoende kennen en daar voor ons vrijwel onverstaanbaar is. By hen komt het niet zoo zeer aan op grootsten volledigen bloei, maar op den totalen indruk, welke door den bloem wordt gewekt. Van de chrysanthemum wordt gezegd, dat het geen kunst is, een groote bloem te telen, doch dat de grootste moeilijkheid bestaat in het verkrijgen van prachtig loofwerk. Ten tyde van den grootsten bloei viert het hof het feest der Chrysanthemum in het keizerlijke park, waartoe de hooge ambtenaren, de in Japan vertoevende voornaamste Europeanen, geleerden en diplomaten worden uitgenoodigd. We zouden het een soort tentoonstelling van chrysanten noemen, want het feest be staat hierin, dat men tusschen de in groote menigte opgestelde planten wan delt en hun schoonheid bewondert. Ook het volk heeft op den negenden dag van de negende maand zyn Chry santhemum- feest. De eerste planten kwamen in 1789 naar Europa, in 1825 was de eerste chrysanten-tentoonstelling fee Londen. Toenmaals kende men slechts 27 soor ten en men teelde slechts naar verhou ding, kleine soorten. In 1832 werden te Weenen 55 soorten tentoongesteld. In 1862 had men reeds 400 soorten. Tegenwoordig hecht men weinig waarde aan de groote verscheidenheid der j soorten, doch zoekt de verouderde soor ten, door nieuw en betere te vervan gen. Intusschen ls deze teelt ook zeer vooruit gegaan. Men let zorgvuldig op de grootte var. de bloemen en tracht ceze te krijgen DE ZIEKEN VERPLEEGSTER «de vakkundige als er sprake Is van Vascline- Chescbrough. want zij heeft dagcll|ks dit voortreffelijke preparaat op voorschrift van den Dokter gebruikt om haar patiencen verlichting cc brengen. Vaselinc-Chcscbrough is een zuiver nacuurproducc. vrij van zuren, zonder smaak en reukcloos. De ervaren Ziekenverpleegster weet. dat dlit het beste Is cn gebruikt daarom uitsluitend (Spreek uit: TschlesbroJ kracht op een enkele bloem geconcen treerd. Doch niet alle soorten leen en zich daartoe. De Chrysanthemums met de groot© bloemen worden, tegenwoordig, voor namelijk in Frankrijk en Amerika geteeld. De klein-bloemige meer in Engeland, waarby natuurlijk ook het klimaat een rol speelt. Show vrijwel een „Motor Show" gewor- door bet voortdurend afsnijden van de «ütakkm. Daardoor woedt de geheel© DE WINKELWEEK BOTERMARKT, BARREYOETE STRA '.T, KEIZER STRAAT. Feestavond. De soo goéd geslaagde winkelweek van dé nog pas kort bestaande Boter markt- Barrevoetestraat.-Keizerstraat ver eeniging is besloten met een grooten feestavond. Woensdag to hot gebouw van den Haarl-emsohen Kegelbond. Het huis-orkest, Stosken's jazzband, braülït daar gezelligheid en dansmuricic. Geen plaats rondom den dansvloer bleef onbezet, want bdhalvo die winke liers m-ct ham familieleden had het be stuur degenen uit het publiek, dtto een prys gewonnen hebben uitgenoodigd en dat gaf een drukte van belang. Vooraf ging natuurlyk een officieel gedeelte, waarby de heer Jac. v. Maris aSs voor zitter van de vereanigïng het eerst het woord veerde. Wel mocht hij de winkel week een succes noemen en de winke liers, leden van deze zoo jor.ge vereehl- glng huldigen. Dank bracht hy hun, di© de prijzen schonken De jury die utt de heeren P. v. looy, J. F. Ma'töiot en F. H. Smit bestond, bracht hij dank cn zijn medebestuur ders lof voor al wat ze hieëpen bouwen. Terecht zwaaide hy het publiek lof toe dat deze dagen de straten vulde, zyn wensoh, dat de vereen ig-ing nog veel zal mogen doen in het belang van da buurt vond aller instemming. De heer Van Looy hield alvorens da pryzen uit te reiken als voorzitter dér jury een geestige rede, waarin hy do voorgeschiedenis schetste van het werk der jury. Alle winkeliers, die een prija in ontvangst kwamen r.emen kregen van hem een aardig toespraakje. De heer Van Maris bedankte hom hartelijk, de mensöhen in de zaal brach ten den bewoner hunner buurt, die rich zoo welwillend beschikbaar steldé, een ovatié. De heer Von MJaris had daarna het genoegen den winnaar van den pu blieksprijs, den heer Fleury een me daille te overhandigen. De prijrwünnaars uit het publiek mochten aan de taf él komen om con keuze te mak on uit een zestigtal co- deaiux, het oen al mooier dan hot an der. De tafel was spoedig leeg. cn daarmee het cfficicelc gedeelte afgeloopen. Het feest werd verder met dansen gevierd, waarby de cabaretclub ELK3. haar gewaardeerde medewerking ver leende. wy hébben de prestaties van de dames en heeren In dit geselscöiap reeds vele malen geroemd, ook nu hiel den zy hun reputatie hoog. Vooral het nummer Paardendressuur was origineel en briilant. ©en succes voor ce vier da mes en haar leider. NIEUWE DAMESKAPSALON. (De heer J. Speelman heeft een nieuwe dameskapsalon geopend Kleine Houtstraat 91. Hij is een ervaren dames kapper, want reeds jaren oefende hy dit bedryf uit aan de Voldersgracht. Nu is hy beter behuisd. Hy heeft achter den winkel twee boxen, waar de dames .bewerkt" worden, met de nieuwste electrische middelen. De heer Speelman is spcialiteit in haarwerken. Het lijdt geen twyfel of de dames zullen ook aan zyn nieuwe adres willen blijven voorzien worden van permanent wave, ondulation Marcel, en hoe het verder heet-en mag. PERSONALIA. Voor de vervulling van de vacante predikantsplaats by de Ned. Hervorm de kerk te Rotterdam is het volgende drietal opgemaakt: dr. F. W. A. Korlf te Heemstede; Ds. W. S. van Leeuwen te Velsen en De. A. K. Straatszna to Zandvoart

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15