BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. GEEN STOPZETTING! 'T SOCIALISTISCH VOORSTEL VERWORPEN. BIOSCOOP HET BELASTINGVRAAGSTUK IN ENGELAND. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 NOV. 1928 ZESDE BLAD Pantserkruiser A wordt afgebouwd. Met 255 tegen 203 stemmen. 16 November. De replieken over de alpemeene beschouwingen voor de Staatsbcgrooting. De zevende dag der discussies. Het einde Dinsdag te verwachten. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na uitvoerige redevoeringen van de vertegenwoordiger,s van de Volkspartij, Democraten, Duitsch-Nationalen, en van het Centrum Wirth. voor de economi sche partij Drewita en vele anderen, •waaruit reeds bleek, dat de socialisten de vereischte meerderheid niet zouden halen, werd het democratische voorstel tot stopzetting van den kruiserbouw verworpen met 255 tegen 203 stemmen en 8 onthoudingen. Vóór stemden alleen de sociaal-de mocraten, met inbegrip van de tot hun partij behoorende ministers en de com munisten. De Duitsohe boerenpartij ont hield zich van stemming. Hiermede was ook het communstische voorstel ver worpen. Ettelijke voorstellen werden daarop naar de begrootingscommiss Le verwezen Daarna komt de communistische mo tie van wantrouwen tegen minister Groener in stemming. Deze wordt met 392 tegen 62 stemmen en 5 onthoudin gen verworpen. Vóór stemden slechts de communisten en de nationaal- socialisten. Hiermede is dus een politieke kwestie die driegde op een kabinetecrisis uit te loopen van de baan. Ten daele was dit conflict er éen. geboren uit de eerlijke overtuiging der socialisten die de ellende en de tekorten elders, stelden tegenover de schatten gelds die deze kruiser, waar ^als men de deskundigen die op de hand der soc.-democraten zijn, mag geloo- ven heel wat aan moet mankeeren moet kosten. Anderzijds is de pantser - kruiserkwestie een politiek verhanseld geval geworden, met als inzet de positie van den Rijksminister Groener, die be langrijke bestellingen had gedaan, die de toegestane creaieten reeds verre over schrijden. en het kabinet. De houding van Wirth en het centrum heeft in de zen den doorslag gegeven. Wirth's rede was werkelijk een gedocumenteerden aanval tegen de socialisten, die, hoewel hij de eerlijke logica van de socialisten miste, uit politiek oogpunt van beslis sende waarde was. Vcoral het argument van Wirth, dat thans schoon schip moest worden ge maakt, daar anders een slepende regee- ringscrisis onvermijdelijk was, hield steek. F. A. De schrik om 't hart. LONDEN, 16 Nov. De regeering sloeg heden in het Lagerhuis de schrik om het hart, toen haar meerderheid daalde tot zestien. Van de 615 leden van alle partijen stemden slechts 226 over een amendement over het twee- picegensteisel in fabrieken. Dit amende ment werd slechts met 122 tegen 10S stemmen verworpen, aldus het Hold. De regeering werd van de Arbeiders- banken ironisch tot aftreden aange maand. Hoe gering de meerderheid der regeering was, kan blijken als men weet dat nog een of twee liberalen met de regeering meestemden. Actie tegen Manixi. BOEDAPEST 15 November (Wolffbu- reau). Volgens een bericht uit Klausen- burg heeft de Rcemeensche premier Ma- niu den burgemeester van Klausenburg opgebeld en hem medegedeeld, dat door oproerige elementen een bstooging tegen da regeering te Klausenberg wordt ge organiseerd. De burgameester zou in structies hebben ontvangen, voor hand having der orde'te zorgen. Volgens de „Cuvantul" zullen de li beralen en de aanhangers van Averescu tegen 12 December, den datum dar ver kiezingen. een actie der studenten voor bereiden. Voorts zouden plannen be staan tot het plegen van sabotage in groote fabrieken en kolenmijnen. Boncour trekt zich terug. Het agentschap Havas deelt officieel mede. dat Frankrijks permanente ge delegeerde bij dan Volkenbaad, Paul- Boncour. zijn functie heeft neergelegd. Reeds Ddnsdag jl. heeft Pa.ul-Boncour. naar Havas verder nvsdédeeüfc, aan Briand een schrijven gericht, waarin hij de redenen uiteenzet, die hem zi. no pen, zijn verdere medewerking te sta ken. Deze redenen zijn in meeningsver- schillen gelegen, die met betrekking tot Paul-Bonccur's Volkenbondswerk in dsn -boezem der sociaal-democratische partij zyn ontstaan. Zijn aftreden als gedele geerde heeft hij eerst heden bekend ge maakt. ten einde te vermijden, dat de aangelegenheid in de gisteren gehou den Kamerzitting te berde zou worden gebracht. DE GROOTE BRAND IN MANNHEIM. De groote brand, die, zooals reeds gemeld, heeft gewoed in de pakhuizen van de vereeniging van Duiteche oliefa- brieken in Mannheim, heeft het copra- pakhuis, een gebouw van vier verdie pingen, geheel in de asch gelegd. Daar aan blusschen niet te denken viel, moest de brandweer zich beperken tot het be schermen van de belendende gebouwen. Door den wisselenden wind wenden de blusschingswerkzaamiheden zeer be moeilijkt. Op een gegeven oogenblik joeg de wind de vlammen zelfs naar het verbindingskanaal dat den Neckar met de handelshaven verbindt en aan den oever waarvan een groot pakhuis van de Rhenania staat. Verder meldt de Tel.: Aanvankelijk scheen het, dat brand weer en politie ook des nachts aanwezig zouden moeten blijven, doch om half- twaalf was de brand zoover gebluscht, daar nog slechte een brandwacht en een motorspuit behoefden achter te blijven. Het gevaar voor de aangrenzen de gebouwen was toen geweken. Bij de blusschingswerkzaamheden is de brandweerman Schlecht om het leven gekomen Toen men hem onder de puin ■hoopen vond, waren de levensgeesten nog niet geweken. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij spoedig overleed. Een tragische bijzonderheid is, dat Schlecht's verloofde, die telefoniste is. toen zij op het telefoonkantoor de ge sprekken controleerde, toevallig hoorde van den dood ran Schlecht. Zij zouden over enkele weken in het huwelijk zijn getreden Twee andere brandweerlieden, die we gens rookvergiftiging naar het zieken huis werden gebracht hoopt men in het leven te behouden. Als oorzaak van den brand wordt zelf ontbranding van copra genoemd. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt 2—3 millioen mark. AANSLAG VERIJDELD. Begin dezer maand kwam de Ber- lijnsch recherche, volgens de Tel., te weten, dat een aanslag zou worden ge pleegd op den auto der Deutsche Bank, waarmede geld wordt vervoerd. De roovers hadden zich in verbinding ge steld met den chauffeur, die inlichtingen zou geven over de door hem te volgen route en het bedrag aan geld, dat zich in zijn auto bevond. De aanslag zou Vrijdagochtend plaats hebben en wel was het plan opgemaakt dat de auto met de dieven den auto van de Deutsche Bank zou inhalen en er dwars voor stil houden, zoodat laatst genoemds wel moest stoppen. De auto riteiten hadden echter van het plan vernomen en de misdadigers in het oog gehouden. Eenige rechercheurs volgden hen onopgemerkt en konden de schelmen kort vcor de overval zou plaats hebben. anesteeren. De chauffeur heeft reeds bekend. STANDAARD.THEATER Rangkoet jeecn de Ge lukskat. Dc heer Van Been, die met zijn gezel schap vroeger wel in Scala is opgetre* den, heeft zes-enftwintig tooneelstukken geschreven en een der beste daarvan in het/ Standaard-theater gebracht. H?t stuk ..Rangkoetjeedaar gaat ie" is moeilijk in een paar woorden na te ver tellen. het is een iuchug. ietwat pikant gevalletje zonder grofheden er. met een goed slot. Betere criüek dan door mee te deelen, dat- het publick brult van her lachen kunnen wij mceiliik geven Na de pauze een Paramountfilm ..De Gelukskat" geheeten en gespeeld door Betty Bronscn. Ricartio Cortsz en nog wat andere artiesten Het is een film die in theaterkringen speelt, dc- mannelijke hoofdpersoon heeft zoo'r. last van dames die hem. op jacht naar souvenirs, bij den artiestenuitgang, de jas van 't lijf rukken, dat hil als eenige bruikbare middel om er van af te zijn. maar besluit te trouwen. En nu gaar. het tusschen een danseres die mei schandaaltjes reclame voor haar talen ten wil maken en een lief naaistertje, dat Betty Bronsan heet Hoe een groote gele poes als gelukskat optreedt en hce het ten slotte natuurlijk gelukkig af loopt-, moet ge zelf maar eens eraan zien, CINEMA PALACE. De Grootste Vijand; dc keer zijde van Se oorlogs-medailie. In onze filmrubriek hebben wij er on langs op gewezen, dat oorlocs films als ,,De Groote Parade" en ..What Price Glory" wel technisch knap ziin, msar het nadeel hebben, de hoofdpersonen tot helden te maken en den oorlog voor te stellen als een tentoonstelling van ridderlijkheid en moed. ..Vlammende Vleugels" is beter, maar tevens erg cliauvlnistisch. en het zou eerst na tal van andere oorlogsfilms ..De Grootste "vijand" züne die nu eens liet zien, dar. filmhelden er niet altiid lovend afko. men, dat er behalve vrooliike herber giersdochtertjes ook- nog vrouwen zyn, die ver achter de fronten liiden, die al de ellende van een ontwrichte wereld ondergaan. Metro-Goldwvn heeft de oorlogsmedaille die in ..De Groote Pa rade" zoo schitterde, nu eens omgedraaid en belicht. Een vrouw verliest haar man. nadat ze slechte één dag sedert het trouwen bij elkaar geweest ziin. in den oorlog, tie moeder ziet haar kind aan ondervo?: ding sterven, de geleerde ..met twee doctorstitels en een professoraat loopt met een zak als winterjas, de ..Schi?b:r beleeft betere tijtien dan ooit en de keukenmeid kookt een ..krachtig soepie" van tien oorlogs-gezinden pape gaai. Deze film bevat niet een lüstorie van „hij, zij en de oorlog" alleen, doch is op handige wijze gemaakt tot een doosje waarin de verschillende soorten van oorlogsellende bij elkaar gestopt zijn. En er buiten op zit een cüquet: „De groot ste vijand", hetgeen beteekent de Haai, aangekweekt door menschen die blin= delings het vaderland verheerlijken, die den soldaat benijden omdat hU mag gaan vechten. Dit is de groote waarde van deze rob prent, dat de oorlog nu eens getoond wordt zcoals hij zich deed gevoelen bij hen die achtergebleven waren Deze „Grootste Vijand" is een Ame- rikaansche film met veel goeds zoo als het steeds weerkeerend motief van de marcheerende soldaten maar ook met enkele fouten. Zoo vragen wij ons af waarom men in vredesnaam Lilian Gish, „het meisje met tranen in de oogen" nam voor de rol van vrouw en moeder. Wat zou bil voorbeeld Greta Gar bo hier niet vin gemaakt hebben! Maar om een paar goode dingen te noe men: de verschillende legers die ter. strijde trekken, het stempelen van de oproepingen, de goed getypeerde geleer de, het drukken van de kranten me oorlogsberichten, waarbii hei allc-en vreemd aandoet, dat men een groot Ne* öerlandsch dagblad van <ie persen zie: tomen. Maar enfin, over 't geheel genomen L- de film goed, keurig gefotografeerd en oezield door de scnoone anti-oorlog idee. Edwin Bron zorgde voor een uit stekende begeleiding, het büarograrcur.s bevat een aardigen twee.-acter met Ma:. Davidson en ziin stel. REMBRANDT-THEATER. Lon Chaney in het Spook van de Opera in Rembrand» Theater. Bij het hei-zien van deze fas- cineerende film bemerkt men, dat veel den eersten keer niet voldoende tot ons doorgedrongen is en dat men er een tweede maal nog veel meer van geniet Deze film, die uit den roman van Gas-, ton Leroux is getrokken, geeft Lon Chaney volop gelegenheid te tooneh wa; hij als filmartist presteert, terwijl Mary Philbïn op overtuigende wiize de rel ran Christine Daae vertolkt. In X kort is de inhoud ran ..het Spook van dc Opera" d«e volgends: Christine Daae. een jonge zangeres, is in ongelooflij k korten tijd van onbekend zangeresje tot operaster opgeklommen Zij staat onder den hypnotischen invloed van het Spook van de Opera; zii heeft het nog nooit gezien, alleen zijn prachtige stem ge hoord. Het eischt van haar. dat ze alle wereldsche gedachten zal bannen en al leen denken aan haar kunst Van haar verloofde. Raoul, graaf de Chagny, moet zij afstand doen. Hoewel haar het hart bloedt, zegt ze Raoul. dat ze nooit met hem zal kunnen trouwen. Gedurende een paniek in de Opera weet het Spook Christine te ontvoeren door allerlei ge heimzinnige gewelven onder het Opera, gebouw. Erik, hst spook, draagt een masker, dat zijn gelaat vrijwel geheel bedekt, maar de indruk is van dien aard, dat Christine doodeliik ontsteld is. Zij wil vluchten, maar zij vindt nergens een uitweg. Na eenigen tiid laai Erik haar vrij. op voorwaarde dat zij Raoul nooit terug zal zien. Christine's verlam gen naar Raoul is echter zoo sterk, dat zij haar belofte verbreekt, waarop de wraak van Erik volgt. Hij brengt haai" weer naar ziin onder- aarasche gewelven. Raoul stelt alles in het werk om haar uit de handen vac Erik te redden Met een rechercheur tracht hij de geheime -woonplaats van Erik te vinden. Zii begeven zich in ont zettende gevaren, daar Erik door allerlei electrische installaties de vreeseUJkste folteringen over ziin vervolgers kan uit storten. Om Raoul te redden, stemt Christine er ten slotte in toe. de vrouw van Erik te worden Op het laatste moment worden geluk; kig Christine, Raoul en de detective uit de handen ran het monster gered en het eind brengt Christine en Raoul op de huwelijksreis. Over die rest van het programma moe. Londen, 14 November. De regeering heeft aan het Parlement een wetsontwerp voor de hervorming van plaatselijk bestuur voorgelegd. Het ontwerp staat niet op zichzelf maar houdt ten nauwste verband met den maatregel, in Churchill's jongste begreo ting vervat, tot gedeeltelijke of geheele ontheffing voor verschillende bedrijven van den last van, plaatselijke belastin gen. Churchill heeft d'it plan ontworpen met 't d'oel de kwijnende industrie weer op de been te helpen en aldus indirect het brantienste vraagstuk ran het heden aaagsche Engeland, dat van de werk loosheid. te helpen oplossen. Die plaat selijke belastingen, „rates", worden ge heven op den grondslag van de waarde van onroerend bezit. En de opbrengst wordt door de gemeenten, gebruikt voor armen- en werkloosheidszorg en voor onderhoud van normale gemeentedien st en. aanleg en onderhoud van wegen er in begrepen. De financieele grondslag van gemeen te beheer wordt door de vermindering of afschaffing van de ..rates" voor in dustrieën geheel veranderd. En daarom meet ook d? vorm van plaatselijk be stuur geheel veranderd worden.Vandaar het eerstgenoemde ontwerp, dat thans door minister Nevilla Chamberlain ter tafel Is gebracht. Aan een zeer oud stelsel, dait aan plaateelyke autoriteiten de zorg en het beheer ran rale maatschappdiijke func ties overliet, toomt, wanneer tisze .ra ting "-voorstellen doorgaan, een einde. Als zoodanig zijn ze voor Engeland re- volutionnair. Men zal zich wellicht her inneren dat het geld, dat door de nij verheid niet langer in „rates" aal wor den opgebracht maar daarom niet min der r.ooiig zal zijn. voor een groot deel zal worden gevonden en gedeeltelijk reeds is gevonden in. verhoogde be lasting cp benzine. Het belangwekkende ran deze ..de- rating"-wetsvoorstellen is in de huidige phase dat blijkbaar niemand ook het betrokken ministerie niet er een touw aan vast kan maken. De regee- ringsoppositie, in pers en op podium, heeft ze tot mikpunt gemaakt ran bij tenden spot of erger. Gedurende do campagne voor de tusschentiidsche ver kiezing te Cheltenham heeft de candi- daat dor Conservatieven, voorgelicht door deskundige partijgenooten, ver klaard dat de stad dank zy de op han den zijnde plaatselijke bestuurshervor- i ming 2400 minder per jaar zal behoe ven uit te gewen. Nadat de conserva tieve canditiaat was gekozen kwam een ten we nu kort zijn. Wiüy Derby, die zich een groote plaats aan het veren-e ren is in Haarlem werd al direct by zijn optreden met luid applaus ontvangen en terecht. HU is een geestig conférencier met een animeerende voordracht. LUXOR THEATER. „Een dulvekch plan" en „Passie der Jeugd". Onze Duitsche reisjes worden voortge zet en we maken nu een tochtjo doo: de Harz. Voor hen die dat reisje ge. :naakt hebben is het een cenoc de vele schoone plekken weer te zien en voor ons die het niet doden is hec een reden ie meer om te denken aan hoeveel wc rem 1st hebben Het was weer orach lig. ..Een duivelsch plan" wordt slechts nog Zaterdag en Zondag vertoond, dit we motóen ons haasten om een werke lijk goed nummer te Éen. De hond die uitgencodigQ is door zijn collega's om iets uit ziin leven te vertel len, doet dit op een interessante manier Hoeveel zoo'n hemd ook weet te vertel len! Gelukkig voor hem komt de heek geschiedenis in het reine en eeniet hij verder een onbeaorgden ouden dag. Het Luxar.-Nieuws brengt ons weer eenige actueele gebeurtenissen van deze week. „Passie der Jeugd" is een dramatisch werk in 6 acten. De gymnasiast Rudolf Karsten heeft bii ziin oom en voogd geen lieflijk thuis. Deze ziet toe dat de jongeman het leven als eon ernstige taak opvat. De tante is juist liet tegen, overgestelde van haar man en zij doe: alles om den jongen het leven aange naam te maken. Een buur van hem is Rolf's leeraar Frank, met wiens dochter Ellen de jongeman sinds jaren Innig be vriend is. 's Avonds ontmoeten ze elkaar wel in den tuin en vertellen al hun vreugden en zorgen. Rolf's vriend. Max Hohlweg, pleegt zelfmoord omdat hij gevaar liep te blijven ritten en ae zaak was nog erger doordat hij betrapt was bü het bezoek aan een studenten- kroeg. Rolf organiseerde 's nachts een bijeenkomst op het graf van den over» led ene Een thema braoht hem in con.- fiict met den leeraar dien hij bij de her denkingsbijeenkomst reeds gebrutali seerd had. Hij wordt van de school ont slagen. Omdat hij zulk een vrees voor zUn oom heeft wil hii rich ran het le ven berooven. Nadat hij afscheid van El len genomen heeft hoort hil haar om hulp roepen. Hij keert terug en richt d's revolver nu op den man en schiet. Voor den politierechter wordt Rolf vrij gesproken; en zijn voogd en de vader van Ellen verklaren nu dat hun op voedingssysteem niet dcuede. Een prachtige speelfilm waarvan de vertolkers van de hoofdrollen, goed bij gestaan door de anderen, een dankbaar gebruik maakten. Het was een genot dit werk te aanschouwen. Een programma dat er wezen mag. Maandag. Dinsdag. Woensdag er. Donderdag wordt vertoond: „Cultuur en Wildernis", waarvan we al in ens blad van Donderdag j.l een uiteenzetting ga* ven Olympiade- films. De Ufa heeft door Willy Prager een reeks korte films van de Olympiade 1928 laten maken. Deze films geven de meest interessante momenten uit alle wed strijden die in Amsterdam zijn gespeeld, en geven te zamen een volledig beeld ran de Olympiade van dezen zomer. Bij dit bericht teekenen wij aan, dat de Luoe, de Italiaansche maatschappij die alleen de Olympische spelen mocht filmen in zeer nauwe relatie met ie Ufa staat. plaatselijk deskundige met de onthulling dat Cheltenham door den nieuwen maat regel integendeel 42000 pd.st. per jaar arrrer zou worden, anders gezegd, dat bedrag meer zou moeten uitgeven. De voorstelling was zoo deskundig en die redeneering zoo gedocumenteerd dat de uitspraak diepen indruk maakte. De nieuwe conservatieve vertegenwoordiger voor Cheltenham was er over veront rust. Hij moest bij de kiezers den In druk wekken dat hij gedurende den ver- Meringsvehftoobt een bedriegelUke voor stelling van zaken hal gegeven. Het verhaal gaat dat hy zich naar "t minis terie begaf om zekerheid te krijgen over de vraag hoe Cheltenham mot cc nieuwe ..rates" zou varen. Hy moet er drie versohillende antwoorden hebben gekregen. De onderminister van het be trokken departement heeft Inmiddels in het Lagerhuis verklaard dat de bere kening ran den plaatselijken deskundige ongerijmd was. Met de oorspronkelijke lering zijn er nu vijf. een toestand d:e door de tegenstanders van deze regee ring wordt uitgebuit als een treffende illustratie van de vage en verwarrende voorstelling, die cok ter allerbevoesti- ste plaatse ten aanzien ran de werking van den maatregel bestaat. Maar ook verscheidene vrienden der regeering. zoowel politici als gewone burgers, zijn over het moge1 lik effect van de ..derating"-voorstellen lang niet gerust. De moeilijkheden worden nog verhoogd door het feit dat ate gerote: van reeds oude wetten en besluiten eeci her schatting van de belastbare waarde van alle onroerende eigandonvneu in het land gaande is. Dit is oorzaak dat men slechte zeer ruw kan nagaan hoe hoog de opbrengst van het nieuw? be lastingstelsel zal zijn. De percentages, die van de oorspronkelijke ..rates" op de bedrijven zullen afgaan, zijn natuur lijk wel bepaald vastgesteld- Maar ook die oorspronkelijke ..rates" komen op een nieuwen grondslag te staan. De gTOOte fout van het nieuw stel sel heet te zijn dat zeer welvarende bedrijven cie eigenlijk geen verlich ting noodig hebben er wel bij zullen varen, terwijl kleine ondernemers er slechter aan toe zullen worden. Ik heb mij moeten bepalen tot eenige ra ij lesse opmerkingen over deze onge woon ingewikkelde geschiedenis Maar ze zullen den lezer althans een denk beeld geven van waar (het om gaat en hem wat wegwijs maken wanneer hij straks, bij de behandeling van het ,.ra- ttog"-cr.twerp in het 'Parlement er 'wel meer over te hooien zal krijgen. Replieken. Dus zijn we kort we willen en we mogen niet in herhalingen vervallen. De heer van GJJn beëindigde zijn rröe met rich aan te sluiten bij den beer Albarüa. waar deze het bestemmen van overschotten van staatsrekeningen volledig ziet behoor?n tot de taak var. den wetgever, dia van de regeering met de volksvertegenwoordiging. Hier «en taak» maar niet van de r eg coring afteen. De heer de Visser, de communist, wijdde zijn repliek geheel aan het sa- l&risvraagstuk. Het advies van de Oen Lr. Commissie voor Georganiseerd Over leg bevredigd? hem niet en hy diende twee moties in. die beide het doel heb ben vast te leggen, dat de regeer in g spoedig (vóór de verkiezingen van 1920* komen moet met een salarisregeling, zooate deze geldend in 1920. Dus herstel van art.. 40 ook. Vcoral had de com munist beswaar tegen de verhooging der salarissen voor de hoog ere ambte naren. Deze klachten ever het advies van cv C.C. voor G.O. leefden niet alken bij den communist. Immers reeds bij de algemeene beschouwingen hoorden wij daarover de heeren v. d. Tempel en Bulten, gisteren kwamen ook dé heer Krijger (c.-év) en opnieuw de heer Bul tra rich daarbij aansluiten. Ook de heer Krijger geloofde, dat de or.tevre denheid groot zou zijn. Hy riep de re geering zelf ce ra ran', woordelijk te dra gen voor de salarlsregeïing en nist cP last daarvan op het Georganiseerd Overleg te leggen. De heer Buken heeft den minister ran Financiën categorisch gevraagd het advies zoodanig te ver beteren, dat de groote gezinnen er voor- deelen van hebben zullen. De heer Krijger heeft voorts gepole miseerd met den heer Lingbeek wien hy verweet, de chr. school te haten, hoe wel de oplossing van den schoolstrijd een beslissing was van een rechtsvraag. Gewezen werd op den heer Cort v. d. Linden. Over en weer polemiseerden de heeren Schouten en Kersten over fort al-of niet noodzakelijke van h?t hand haven van art, 36 der Geref. GeCbofs- belyc'enis. De heer Marchant heeft drn minister van Financiën gedankt voor zijn ver dediging van het parlementaire stelsei. Tot dl", de Visser, die den heer Mar chant vroeg: .erkent gij de objectieve normen van liet christendom?", zei.de de de v- d. leider: wij vragen u niet naar uw godsbegrip, doet gij hét ons ook niet". De heer Marchant betoogde n. a. v Dr. de Visser's uitingen over een e. v. samengaan, dat de o.-h. de deur naar twee kanten openhoud;::. Voor de sa menwerking met de R.-K. wordt ge sproken over de christelijke grondslagen der maatschappij, voor de samenwerking met ae liberalen gooit hij de objectieve normen overboord. NEDERLANDSCHE FILM LIGA. 2de MATINEE. Over de tweede matinee der Nedsr- landsche filmliga in Amsterdam kunnen wij zeer kort zijn. Een goede documen taire film over Lapland lokt geen cri- tische beschouwing of bespreking uit; feitelijk evenmin Jack Feyder's „Visages d'enfants", een gewone speelfilm die zich weliswaar gunstig onderscheidt van het gros maar toch geen aanleiding geeft om haar te bezien als modern film- verschijn sel. dat uit technisch of ar tistiek oogpunt zeer de moeite waard is. Toch was ons gaan naar het Centraal Theater niet tevergeefs. Om één filmpje dat misschien vyf minuten ons bezig hield waren wij blij te zyn geko men. (Twee fragmenten uit „les Folies des vaillants".) Dit is ons in ziens het rijpste, het volmaakste werk dat wy van Germaine Dulac zagen. Bij een vorige gelegenheid hebben wy uit voerig over de beteekenis van deze film- het rijpste, het volmaakste werk dat wy van Germaine Dulac sagen. Bij een vorige gelegenheid hebben wij uitvoe rig over de betcckenls van deze film- kunstenaresse geschreven. En in aan sluiting daarop kunnen wy thans con- stateeren dat Germaine Dulac haar deel datgene te verfilmen, wat by uitstek alleen door middel der cinematografie te verbeelden valt in deze korte film volkomen bereikt heeft. Wederom be treedt zy het terrein van datgene wat bijna onderbewust is. zonder zooals de vorige maal den toeschouwer voor psychologische raadsels te stellen. De vorige film (La coquille du clergyman moge dan ook zeer interessant en om het leelijke woord nu ook eens te ge bruiken uit filmisch oogpunt zeer be langrijk zijn geweest, het. komt ons voor dat dit korte werkje zuiverder door z\jn a'.gemeene menschelijkheid is, en meer betcekenis h?eft vcor den groei van de artistieke film, omdat het min der speciaal is dan „La Coquille" De inhoud van deze korte film? Zij is evenmin als La Coquille na te ver tellen en dat is ó.i. juist het bewijs dat zy zuiver film, niet anecdotisch is. Hier is geen sprake van een scenario, evenals er bijvoorbeeld sprake zou kunnen zijn van een libretto. Deze film is een reeks van stemmingen die opgewekt worden door een bohémien-violht, bij andere bohémiens, by andere levenskinderen, en die passeerend. opgehouden worden even, geroerd worden even door het spel van den kunstenaar. Deze film Is een gedicht, een filmgedicht dat men niet licht zal vergeten. F. A. Aman Oellah. Op het Afghaanscbe ministerie van buïtenlandsrh? zaken werden onlangs films vertoond van West-Europa, Rus land en Turkije. Konir.g Aman Oellah trad zelf op als explicateur cn gaf over enkele cm dei-deel en ran zynEuropcesche reis uitvoerige beschouwingen tra beste. De heer Marchant heeft nog steeds niet kunnen begrijpen en hy wees op de verklaring van don heer Nolens in .een nacht van K?rst«n" dat de R.-K, niet als e?n gevolg van liet ver werpen van het gezantschap by don Paus. hebben samengewerkt me: de vri. en de sü. om tot een kabinet te ko men d;'. had de heer Marchant steeds verwacht. Wannier de party-Arte in vertegen woordigers-aantal toeneemt» dan zal de R.-K. party wel inzien a due Mr. Marchant dat de coalitie verkeerd is en zich fceereu tot de v.d. ca s.d. groe pen in het Parlemen".. Dr. Nolens was aanvankelijk niet van zin zich in hot replieken-debat te men gen: „Het haali terh niets uil" zekie hU in vertrouwen. En heeft hy zooveel on- gelUk? Toch betrad hij nog het spreekge stoelte. En wel omdat mr. Mare iawt ge zegd had: ..Dr. Nolens heeft nvij in den waan gebracht-, dat na het afstemmen van het gezantschap „de uiterste nood zaak" aanwez'g zou zyn". Dr. Nolens betoogde met een beroep op de ver schillende redevoeringen, waarin hU over „de utters*e noodzaak" gespreken had. dat hy steeds de v.d. en de s.d. gewaarschuwd had, uit zijne opmerkin gen geen lichtvaardige conclusies te trekken. Ook ging hy terug naar den nacht van 13 op 14 Novemfoer 1925. toen hy in zijn bekend? verklaring sprak over de moeilijkheden, die or voor de R.-KL groep zou rijn om politiek samen te werken roet d? groepen, welke ook. die zouden hebben, medegewerkt aan de verwerping van de geamtsc'vapspost Hiertoe behoorden ook de v.d. en de s. d. In zyn repliek betoogde de heer Al- bar da. dat d? sociale wetgeving voor- nameiyk te danken is geweest aan de sociaal-democrat; of ond?r haar In vloed. rechtstreeks of omdat men be vreesd was voor haar winnende macht. Hor tegen als historisch onjuist hebben rich verzet d; heer Marohamt. die op mannen wees als Tydeman en Bos. Goeman Borgcsius en van Houten, de heer Schokking. die sprak van het sociale gevoel dergenen, die de inwen dige zending in ons land begonnen: Hel dring, da Costa. Höveker en Prof. Ver aart. die de r.-k. pioniers der sociale beweging de revue deed passeaivn. De heer Arts polemiseerde mot Prof. Veraart en stelde nog eenmaal vast. dat bet gezantschap bij den Paus een R.-K. principieel punt is en moet zUn. De heer Korten borst pleit;? nog eens voor een actieve handelspolitiek, door by het onderhandelen over handels', ractatcei een dubbel tarief te gebruiken en achtte dit In overeenstemming met de aan bevelingen van het Comité Econcmique van den Volkenbond. Dinsdag repliceert de minister-presi dent. INTIMUS. BIOSCOOP. HOLLANDSCHE FILM- UNIVERSITEIT. In den Schouwburg aan den Jansweg werd Vrijdagavond voor een flink aan tal genoodigden een gast voorstelling van de ..Holfu" iHollar.dschc FÜm»UnL versitett) gegeven. De directeur, dc heer A. H. Boekraad, sprak cdn kort ope ningswoord. Hii dankte de bekende !ru gezetcnen van Haarlem cn omstreken voor hun bereidwilligheid, om hun naam op een lijst van aanbeveling te plaatsen. Hy zette het doel der Holfu uiteen; hot is namelijk niet de bedoeling om dra. ma's of kluchten te vertoornen. De „Holfu" is een instituut dat de film wil aanwenden voor een doel. waarvoor deze zoo uitermate geschikt is. n.l. voor de ontwikkeling en voor dc veredeling der menschen. De „Holfu" wil door de film doen zien de schoon heid der natuur, dc verscheidenheid der ralken. de vruchtbaarheid der aar de. de scheppingskracht der nyverhold, dc geheimzinnige verschijnselen der physlca, de geweldige kracht der na tuurwonderen. de werking der aarde, dc wondoren van liet heelal. Dit alles is sa. meegebracht in een verzameling van meer dan 4U1 filmwerken Spreker deelde mede. dat de „Holfu" reeds vele abonnés In ons land heeft. In Hilversum lieten zich blivoorixteld op een avond 150 personen als abonr.é in. schrijven. HU meent, dat de „Holfu" een heel goede toekomst tegemoet gaat en drukte tenslotte de hoop uit. dat ook in Haarlem een afdeeUng zal gesticht wer den. Hierna werd met de vertooning van de verschillende filmwerken een begin gemaakt. Allereerst kreceii we interes sante klikjes in de katoencultuur in de Vercenlgde Staten. We zagen planten, die van boven vol bloemen zaten en die van onderen reeds een riiken katoen- oogst gaven Hot tweede nummer bracht ons in den peest in dc kopermijn „Veta Verdc" In Mexico. Ook hier zagen we het. ganoche ontwikkelingsproces van het kop?r. van het oogenblik af. dat de ruwe ertsen uit de mUnen gehaald worden totdat het ln biokken van 96 DCt. zuiver koper voor verzending Rt-reed was Met greote b?lang9teliing keken dc aanwezigen ook naar de fabricate van het papier. Op één der verklarende by. schriften lazen we; „welk een chaotische toestand zou er op de wereld rijn als er geen papier en drukinkt bestonden". Dat werd in dit leerzame filmwerk wel heel duidelijk We zagen hoe dc oude AssyrlCrs rich met het primitieve spy. kerschrift behielpen. Herinnerd werd, dat men het aan de Ohineezen in het jaar 105 n. Chr. te danken heeft, dat het papier uitgevonden werd. Op het rock kwam o.a. ook een bladzijde van het eerste bosk uit het jaar 1456. Mee gedeeld werd, dat men er eerst in 1840 toe over ging om papier uit hout te ma ken Na de pauze werden nog vertoond: Aardkunde, Wetenschappen (de X-stra» len en hun toepassing) en Volkenkunde (de Inboorlingen van CentraaLAfrika en hun zeden en gebruiken). Ontheffingen voor de industrie? EEN INGEWIKKELDE GESCHIEDENIS. (Van onzen correspondent). t

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 19