BEURSKRONIEK. STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON. Het Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 NOV. 1928 Het lot van de peseta. De rnarktstemming op onze beurs. Mexico's schuld. Emissies. De beurs. Amsterdam, 15 November. Een opmerkelijk verschijnsel in de flnancieele wereld ln de afgelcopen maanden was ongetwijfeld de fluctuatie van den Spaanschen pes®ia. welke voor verschillende ftoancieél-e instellingen verliezen heeft meegebracht. Tegen eind Juni werd in Spam je een commissie in gesteld, welke tot doel had. een dras tisch toezicht over de bmiitenlaindsehe wisseltmamsacties uit te oefenen. Verder had de commissie tot opdraohfc, op de markt zoo noodig ie opereeren, om de peseta op een bepaald peil te houden. Aam de commissie werden door de Re- geerling vergaande volmachten verleend terwijl de samenwerking en steun van de zijde cier Spaansche banken verze kerd werd. In het buitenl'airtdi werden c redde ten verzekerd tot, naar inen -ver klaart, een totaal van 10.000.030 pd.st. Daar de Bank van Spanje bovendien nog over zéér groots goudvoorraden heebfce te beschikken, mecsndc men over voldoende middelen te beschikken, om aan alle aanvallen op don wisselkoers het hoofd te bieden. Daarom acht men hot im flnancieele kringen te spijfclger, de mislukking van d'e nieuwe methoden tot zekere hoogte althans na vier maanden van praktijk te moeten consta- tceren. De fluctuaties zUn niet binnen de gestelde perken gehouden. De -wissel koers te Londen van c.a. 30.10 is nlog weer slechter, dan ten tijde dat de com missie werd ingesteld. Toen was de koers te Don-den namelijk 29.50. De speculatie is wel beperkt, maar niet vol ledig onderdrukt. Daarom hoopt men in flnancieele kringen, dat de commis sie sterk genoeg mag blijken om de noo- ülge maatregelen te treffen, ter fnui king van de huidige speculatieve cam pagne, voordat die al te groote afme tingen aanneemt. Men vraagt zich af. wat toch wel de reden kaïn zijn, dat onze beurs rtog be trekkelijk weinig activiteit blijft vér- toonen cn er zoo geringe 1-ust blijkt te beslaan, om iets te ondernemen. Men constateer toch. dat onze handel cn in dustrie een opgaande lUn vertoonem, vanwaar dan die dikwijls zoo ongeani- meeTde tendenz ter beurze? De oorzaak meet klaarblijkelijk hierin gezocht war den, dat licewel de positie van onze diverse ondernemingen kern gezond is, en het ook niet aan kapitaal mangelt de douanébarrières in het .buitenland nog dikwijls belangrijke hinderpalen aan de expansie van onze nationale indus trieën ln den weg leggen. Wanneer men daarbij dan nog in oogenschouw neemt, dat belangrijke cultures, suiker rubber ienz. in de komende jaren refeultaten zullen be zien geven, die in ieder geval ten achter zullen staan bij de laatste ja ren, dan heeft men vrij nauwkeurig een totaalindruk van de „feeling" in de markt. ï>e onderhandelingen tusschen het Amerllcaansch'e deskwndllgcncomité (van liet Intern, ban/fciierscomité) met de MexioaanscJhie regeering zijn in vollm gang. De .deskundigen stelden vtoor voor- loop'ge betalen van 30 mlllloen pesos per jaar, waarop de Mexlcaansche regee ring 20 m'Moen voorstelde. He't aantal jaarl'ükisc-he betalingen zou evenwel eerst kuntnen worden vastgesteld, nadat be paald- was. hoe grcot het bedrag der te consolideeren schuld zou zijn. Mén zet nu de besprekingen op basis van het „bod" der Mexieaansche regeering voort Van de nieuwe omissies noemen wij: 4667 aand. van 800 v. Berkei's Pa tent a 175 pet.;'2.500.000 aand. Ned. KabcTfabriek a 14Ö pot.; 1.000.000 aand. (10 pet. storting) Rott. Hyp. Bank van Nederlaaid; 300.000 doll. 7 1/2 pet. goud- pa-ndbr. Hungarian Italian Bank Ltd. a 93 1/2 pot.; een tranche van 'de 30.204.000 20 j. 4 1'2 pet. oonv. deb. gd. bonds der Atchison Topeka etc. Aanvankelijk was de stemming ter beurze in de afgcloopen overzlohtspe- riode tamelijk gunstig, doch later kreeg de lustelooze houding weer de overhand, daar het publiek zich bijna geheel af zijdig houdt en ook de speculatie niets onderneemt. Zooals al meermalen opge merkt. is de grondtoon, niet zoo slecht, dlaar deze tot voorname stimulans heeft de reëele positie der diverse onderne mingen. Maar de ten denzoo, dietot fluctuaties en speculaties e:i handel lei den, zijn afwezig. Bijzondere prikkels doen zich niet voor. Zoo kwamen ban ken. met een enkel puntje vcrscliil hier en daar. ongeveer op vorig niveau af. In de industrieel? afdeeling. die zich goed prijshoudend toonde, kwamen kunstzijde-vaarden een aantal punten hooger af, bij vrij aardige affaire. Philips, Jurgens. Draka, v. d. Bergh nagenoeg onveranderd. De Hol!. Kunstzijde heeft het proces tegen wijlen Loe wenste in gewonnen. Het was dus gerechtvaardigd, stroomarmen van de vergadering uit te sluiten, waar het stemming gold. De betaalbaarstel ling van het dividend wordt nu spoedig verwacht. Ned. Kabelfabriek ex claim c.a. 435 was vast van toon. Van Beikel met goeden grondtoon. In de olie-afdeeMng was Perlak vast en oploopend, bij tamelijk levendigen handel. Kon. olie ongeveer op vorig niveau, nl. c.a. 400. Het bericht, dat aancteelen Koninklijke aan de beurzen- te Zürich, Bazel en Genève geïntroduceerd wer den. waardoor toch de arbitrage uit gebreid werd en de wegen der inter nationale speculatie verruimd, bleef zon der eenigen invloed. Het totaal geplaat ste en volgestorte kapitaal der Ko ninklijke bedraagt nu nominaal 413.903.000. Zeer stil lagen rubbers, en niettegen staande de voortgezette daling der voor raden te Londen, brokkelden <Je koer sen hier meestal een punt of 5 (of meer) af per saldo. Scheepvaarten weer stil en luier, zoo dat de koersen meerendeels een punt of wat aifbrokkelden. Mijnwaarden stil, doch tamelijk vast van toon, o.a. voor Oost Borneo. Suikerwaarden het verhaal wordt eentonig zeer stil, en de laatste dia gen eerder iets luier, zoodat men op enkele kleine afwijkingen na, op het vorige peil sloot. Tabakken met zeer weïnig handel en daardoor kwam men hier ook al op een weinig verschillend niveau. Amerikaansöhe waarden soms vrij vost, overige buitenlandsche waarden verdeeld, BEURSMAN. „MOTET EN MADRIGAAL" NED VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Voordrachtavond. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniginge van Huls vrouwen heeft Donderdagavond in den schouwburg aan den Jansweg den le den een avond van hoogstaande kunst bereid. Het was nl. zoo gelukkig geweest mevrouw Rodie Medenbach, te 's-Gra- verJhage, bereid te vinden een voor drachtavond te geven, waarvoor zeer veel belangstelling getoond werd: de flink gevulde zaal beneden was geen plaats onbezet leverde een gezelli- gen aanblik op. Als wij ons niet vergis sen was het niet de eerste keer dat deze declamatrioe voor de Vereenlglng van Huisvrouwen optrad. Dat zoovelen nu de kennismaking zoo gaarne wilden her nieuwen pleit voor den gunstiger, indruk dien haar optreden toen had gemaakt, een indruk die zeker nog versterkt zal zijn door wat mevrouw Medenbach Don derdagavond te genieten gaf. Het hoogtepunt van den avond bereik te de kunstenares voor ons In „Het Verbetemishuis" van Felix Timmermans en dat het gehoor onder den invloed kwam van deze fijne, gevoelige kunst, was duidelijk merkbaar. Hoe innig en natuur!lik werd het stil le veeljarige leed van het oude Vlaam- sche vrouwtje uitgezegd! De vyf verzen uit „De Dienende Maagd" van Margot Vos, waarmede mevrouw Medenbach het program open de, werden ook niet uitmuntende dictie en intonatie voorgedragen en frisch en fleurig klonken de kinderliedjes van D. G. Spitzen. Na de pauze droeg de declamatrice nog een fragment uit Flierefluiter's Op onthoud voor, zeker niet minder goed dan de nummers die zij in het begin van den avond had ten beste gegeven. Zeer werd gewaardeerd de medewer king van het zangkoor der afdeeling. dat onder leiding van mevrouw Van Bilder- beek bij afwezigheid van de eigen lijke directrice, mevrouw Van Ees Lig bh art eenige liederen zong van Nelly van Snelrowaard Boudewijn en Schumann. De presidente, mevrouw Oohen Ter- vaert, dankte declamatrice en koor en riep de medewerking der leden in om het koor te steunen. EEN NIEUW HAARLEMSCH VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1345 A-CAPELLA KOOR. Haarlem is een nieuw a capella koor rijk, valk koor „Motet en Madrigaal" onder leiding slaat van niemand minder dan den Amsterdamsehen diri gent Sem Dresden. Motet en Madri gaal is ontstaan uit het vroegere Haar- lemsche Palestrinakoor van Anton Averkamp. Donderdag is dat nieuwe Haarlemsche a capcllakoor voor het eerst in het Concertgebouw te Amster dam voor den Amslerdamschen Bond van Christelijke zang- en muziekver- eenigingen opgetreden en deze uitvoe ring wordt in de Amsterdamse he bladen zeer geprezen. Zoo schrijft C. H. in het Algemeen Handelsblad. Hoi was prachtig! Maar het was ook leerzaam, juist om dat, hier onder de heeren, heel middel matige zar./ers staan, afgezien van en kele kelrierdiepe bassen. Wat dit koor eohter aan vrouwen stemmen rijk is. vind ik gewoon benij densvaardig: vooral de sopranen heb ben als groep de zeldzame combinatie van klanksuperioriteit, muzikaliteit en intelligentie. Als klankgeheel waren vooral de pia- nissimi van het gemengde koor meester lijk. in de forti was het gehalte minder en schaadde ook de wat overdreven voordracht van de mannen vooral van de bassen. De mis-fragmen'ten van Pa- Iestrina bijv. waren wat heterogeen van klank: de stemmen der vrouwen klon ken hierin opvallend blanker dan die der heeren. En toch, overal een telkens weer ontroerende zuiverheid, een vol maakte brheersching. Men zong Mis-f ragmen ten van Pa- lestrina en Caplet, Motettten van Or lando di Lasso, Lotti, Mozart, Bort- nianski en Verdi, volksliedzettmgen door Gevaert en Dresden, het raigflj-ne „Wandrers Nachtlied" van Diepen- brock en de „Irish Song" van Grain ger. Voor mij waren de hoogtepunten de zeldzaam luchtig gezongen Psalm 122 van Sweelinck, liet zeer moeilijke en hoogst dramatische „Crucifixus" van Lotti, .Xe Sommeil", bewerkt door Ge vaert, maar vooral de fragmenten uit Caplet's mis voor vrouwenkoor, waarna men voelde: het heilige schreed. BAZAR VAN „LUCTOR ET EMERGO". Het publiek, dat gewend is bazars te bezoeken, de introducés die door leden van de naar meer inkomsten dorstende vereeni'gingen meegenomen zijn naar fancy-fairs, verwachten, dat op dan ba zar iets aantrekkelijks te vinden zal zijn. Wel willen zij iets koopen, maar het zou voor him toch teleurstellend zijn. als het iets van- weinig waarde bleek te zijn. Die kans loopen zij niet op den bazar, dlie de Zeeuwsohe zangvsreeni- ging met den edht Zeeuwsahen naam „Luctor et Emergo" organiseerde in He t Blauwe Kruis aan de Oude Groenmarkt. Het is de eerste bazar, die deze ver- eeniging houdt, zij bestaat nog geen jaar. Toch, de bazars van deze verceni- ging zullen een reputatie krijgen, in dien ze alle zoo mooi zijn, als deze. Maar eerste voorwaarde daartoe is wel dat de vereenigimg kan groeien en bloeien, en dat wil juist deze fancy-f-air mogelijk maken. Een ruime opbrengst zal de da mes in staat stellen nieuwe muziek te koopen. De speciale attractie hier, bui ten de gewone zooals rad van avontuur, hengel vermaak, grabbelton, is wel de schilderijententoonstelling van dien heer Staal, in, een met tentdoek en een groo te vaderlajidsch-e vlag afgeschoten ruim te, die togen een dubbeltje toegankelijk is. 18 werken van békende meesters uit de Haagsohe school en uit den renais- sanoen-t-ljd zijn daar opgehangen. De heer Staal heeft ze bewerkt, en er al lergeestigste voorstellingen van gemaakt. Wat dunkt u var, een gezteht op list IJ van Kees Maris, voorgesteld door een kippeneitje. of opgeplakte koetjes bij een glaasje water, die Potter's „Vee aan stil Water" voorstellen? Dit is wel de grootste attraobie van den bazar. Er is een speciale catalogus voor gemaakt. Verder bevat deze vele tafels met ge schenken. mooie voorwerpen ter verlo ting. waardnder een. Walchersche pep. een theesohenkerij van de firma's Van Nelle en Westerveld, een keurig wiegje met tweelingen .waarvan men de na men moet raden. Het werd gemaakt door mevrouw Br-eél. De bazar is Zater dag open, 's middags en 's avonds. Er zal steeds muziek zijn.. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Op Maandag 19 dezer zal door boven gemelde vereeniging in de Gemeentelijke Concertzaal een concert worden gege ven met medewerking van hare af dee ling Kinderkoor Als soliste zal optreden mejuffrouw Jeanne Bacilek. eoloratuurzang-eres tc Amsterdam, terwijl de begeleiding van het Kinderkoor en de soliste in han den is van den heer Joh de Jong te Amsterdam. DE WERELD OP HAAR ERGST Wanneer vader gezegd heeft dat je mee mag naar den voetbalwedstrijd ais het droog blijft en dreigende wolken pakken zich samen. (Nadruk verboden.) NED. TOONEELVERBOND. Afdeeling Haarlem en Omstreken Dezer dagen hield de afdeeling Haar. tem van het Tooneelverbond een alge- meene vergadering. Aan het jaarverslag van den secreta ris ontleenen wij het volgende: Gezien den algemeenen noodtoestand, welke in het vereenigingsleven heerscht, mogen wij ons ledental bevredigend noe. men. echter er zal een doeltreffende propaganda ncodig zUn om de schare onzer leden te versterken. Deze propa ganda most natuurlijk in ae eerste plaats komen van de afdeeling zelf, maar ook dunkt mii van het hoofd-be. stuur. Want het is opmerkelijk hce wei nig in 't algemeen doel en wezen van het Tooneelverbond bekend Is bij het groote publiek. Er moet on middelen gezonnen worden om hieraan ruchtbaar heid te geven in uitgebreiden zin. Evenals vorige jaren gaven eenige toos neelgezslschappen reductie voor de le.- den bij gewone voorstellingen. Bovendien organiseerden wil een vier, tal zoogenaamde goedkoope voorstellin gen voor de leden Deze voorstellingen mochten zich in een levendige belangstelling verheugen, ook van de zijde van het Dubliek. Be halve deze vier tweeaguM-en's voorstel lingen werden ook een drietal cabaret-, avond-en aangeboden, waar de leden toe gang hadden uitsluitend met hunne in troducés tegen betaling van de stede lijke belasting. Tot sluiting van h©t seizoen werd Za: terdagavond 28 April in den Stads schouwburg een gratis voorstelling ge geven aan de leden, waarbii introducés en het publiek toegang hadden tegen betaling van 1 plus rechten. Deze avond werd gewild aan heit werk van Tooneelschool, de leerlingen lieten ons hun spel en vorderingen zien. Daarna kwamen de nlannen aan de orde voor het aanstaande seizoen. Het volgende werd besloten: Het bestuur der afdeeling zal de lei ding nemen in de aanstaande huldi ging van Speenhoff hier ter stede. Het bestuur is van meening. dat deze bij uit-, stek Hollandsche dichter ^zanger ook zooveel verdienste heeft on het gebied der tooneelschrijfkunst. dat het Too neelverbond gaarne zich zal belasten met de plannen voor Speenhoff's aanstaan de feest te Haarlem, de stad waar hij woont. Te zijner tijd zal een circulaire wor- ;n verspreid. Verder zal het bestuur voor de leden een drietal twee^fruldenssVoorsteUingen organiseeren, liefst te geven door goede gezelschappen, welke niet deelnemer aan de reeks van drie bestaande abon- iftmentsvoorstellingen. Bovendien stelt het bestuur zich voor dit jaar nog een biizonderen cabaret- vond te organiseeren Besloten werd een medaille beschik baar te stellen voor den tooneelwed- strljd van het Haarlemsch Tooneel. Aan de leden der afdeeling werd eer. gulden reductie verleend od den prijs der abonnementsvoorstelling in Stads schouwburg en Jansschouwfourg. Indien men nu bedenkt, tiiat de af deeling Haarlem van de Tooneelschool in ae iaaisie twee jaar het belangrijke oedrag heeft afgedragen van bij de achi nonderd gulden tot instandhouding dei Tooneelschool. dan zal toch ieder vrieno van het tooneel gaarne lid der afdeeling zijn, daar hieraan toch de bovenstaan de voordeelen verbonden ziin. terwiji nog andere plannen in wording zijn. net secretariaat is gevestigd Groote Houtstraat 145. CHRISTELIJKE MEISJES- VEREENIGING. Men schrijft ens: Dezer dagen werd in het gebouw dei H.J.M.V. een feestvergadering gehouden van den ring neKnemeriand, van het Nederlandsen Verbond van Christelijke Me.sjes Ver eenigingen. Ongeveer 400 meisjes waren bijeen gekomen. Allereerst om te luisteren naar de uitzending uit Huizen van de N.C.R.V., waar als spreeksters van de federatie van de Christelijke vereenigin- gen van en door meisjes optraden mej. M. W. Barger, met het onderwerp: „Verscheidenheid en toch eenheid in de federatie van Christelijke Vereeni- glngen van en door meisjes" en Jonk- vrouwe C van Asek van Wijk met het onderwerp: „Verscheidenheid en toch eenheid in den wereldbond van Chris telijke Jonge VrouwQ^' De vergadering, die onder leiding stond van de ringpresi-dente mevrouw M. WaardenburgLindeeye, had een zeer aangenaam verloop. Met aandacht werden de spreeksters beluisterd en de voordrachten en zangstukjes der ver schillende vereeniging vonden een dank baar gehoor. Ten slotte sprak mevrouw Swaan over haar arbeid in Indië, zij had tot onder werp van haar causerie: „Wat Indische meisjes noodig hebben". Indische meisjes, zeiöe spreekster, hebben even ais het Hollandsche meisje God noodig, dan liefde en ook kennis. Het Indische meisje zoowel het M-oham- medaansche als het heid-ensche meisj kennen God wel. Ze vreezen Hem. Door haar tot Christus te brengen leeren wij haar dat God in Hem de menschen lief heeft en dat drijft de vrees buiten Wü brengen haar de liefde, die wij haar moeten toonen in onzen wandel. Ten slotte hebben de Indische meisjes be- hcefte aan kennis. Die kennis beteeken: voor het meisje uit de binnenlanden iets anders dan voor het miesje uit de steden. In de binnenlanden worden nu kleine schooltjes opgericht en daar krij gen ze bij het gewone onderwijs ooi- les in koken en naaien en babyverzor ging. Spreekster hoopte, dat de meisjes die hier tegenwoordig zyn ook het In dische meisje zullen willen steunen, al lereerst door haar gebed, ook door haar geld voor den arbeid onder haar en als zij eens zelf mochten uitgaan door hun groote liefde. De presidente dankte ten sltte allen, die hadden meegewerkt tot het wel slagen van dezen avond, in 't bijzonder aan de firma Heenk voor het belange loos beschikbaar stellen van het radio toestel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR1SSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. CONGRES VAN WINKELBEDIENDEN Naar aanleiding van het bij de Twee de Kamer in afdeelingsonderzoek geno men ontwerp van wet op de winkelslui ting zal de algemeene Nederlandsche bond van Handels- en Kantoorbedien den op Zondag 9 December in Den Haag een groot congres voor winkelbedienden beleggen. GEVONDEN DIEREN EN VOOR- WERPEN Terug te bekomen bij: P. Herman, Lceuwerikstr. 73, twee auto»sleutels (Ford); G. H, C. Budding, Maerten v. Hcemskerkstr. 6, Fransch leesboek; M. van Wanrooij, Feitbstr. 5, 2 gummi broekspijpen cn een zak met visch» tuig; C. v. d. Steeg, Gen. Joubert» straat 57, bri^fkaaiten; T. Braaksma. Hoogcwoerdstraat 25, bruine vilten heed; J. Heythekkcr. Craycncsterlaan 2, witsbruin hondje; F. P. Rijstkamp, Vinkenstr. 31. jonge Dobcrmann(hond); G. Borg, Kastanjestraat 4, loterij» briefjes; J. Waayenburg. Wilhelmina» jark 12 zakmes aan ketting; G. J. G. Vos, Hofdijkstraat 48, blauwe pet; S. .T. Warmerdam, Gen. Cronjcstr. 7e rood, rozekrans; G. Vis, Atjchstr. 32, sta» tief in foudraal; T. Hofstc, Sillcmstr. 23, damcstasch met portcmonnaie m. inhoud; A. Sinnege, Schecperstr. 47, zweep; Kennel Fauna, Parklaan: grijze kat, gebracht door Meegdcs. Hooi» markt 2; donker grijze kat, gebracht door Bosman, Jansweg 42. UITGAAN GEM. CONCERTZAAL De Voddenraper van Parijs. Zondag geeft het Hollandsch Tooneel in de Gemeentelijke Concerzaal een op voering van „De Voddenraper van Pa rijs". Het drama wordt thans met zeer veel succes te Amsterdam opgevoerd. Va= der Jean, de voddenraper, wordt ge speeld door den bekenden soeler Hub.. Kievits. de rol van Vrouw Vautour door Rika Berkhout, welbekend uit „De Jantjes". Het stuk zal ongetwijfeld zijn reputatie van jaren ook bij deze opvoe# ring handhaven SCHOUWBURG JANSWEG. Dinsdag 20 November zal in boven- genoemden schouwburg door het Hol- landsch Tooneel. directie Louis de Vries, een populaire voorstelling gegeven wor den van het succes blijspel „4 Dagen uit het leven van een onfatsoenlijk meisje", met Louis de Vries in de rol van Vorst Ebersmark. Het stuk trekr te Amsterdam nog steeds volle zalen en bij vorige opvoe ringen hier ter stede had het ook een groot succes. (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD 26) Daar lag de steen. Een ruk, en hU zou het begeerde voorwerp in de hand houden. Hij keek om zich heen. niet vlug of schichtig, maar heel omstan dig. wol een minuut lang. Maar toen hij zich weer naar den steen keerde, leek het of daar een magische invloed van uitging, het was alsof er een stem sprak: Je kunt het niet! Je durft het niet? Och kom, niet durven? Herhaalde hij minachtend in zichzelf. Dat zullen we dan wel eens zien. HU boog zich over den steen, terwUl 1)11 de vingers van zUn handschoenen zoover naar voren trok, dat hij geen last zou hebben van de gaten. Teen richtte hU zich weer op, want een llamv geluid had zijn oor getroffen. Goeden avond, meneer Mervyn, goedenavond! Best weertje om een luchtje te scheppen, hoor! O goeden avond Pierce! Ja zeker, je slaapt beter, als je nog een hapje frissche lucht gehad hebt voor je naar bed gaat. De hoofd-opzichter van Sir John Tul- libard had het vUvervlak staan afkij ken. Nu hij zich omkeerde lichtte zijn pijp dofrocd in de duisternis. Dat zal wel waar wezen meneer. Maar mU zou het zo,nder dat ook heel best lUken! grinnikte de man. Ik zou je wel graag een glas bier aanbieden. Pierce, ging Mervyn voort, maar ik wil liever juffrouw Seward niet storen. Ze slaapt niet heel vast en om je de waarheid te zeggen, zou ik niet graag willen dat ze den schrik te pak ken kreeg van dit oude huis. Ik kan alleen maar hopen, dat niemand haar met die malle spookverhalen aan boord is gekomen. Ik zeker niet, meneer, antwoordde de man. Wel. drink dan dat glas bier mor gen maar inplaats van vanavond, zei Mervyn en er ging iets van hand tot hand. Toch geloof lk dat er Iemand tesen haar gebabbeld heeft, hoewel ik ze bU hoog en laag bezworen heb. het niet- te doen. Dank u wel. mijnheer! Nee, een mensch weet soms niet waar de klets praatjes vandaan komen. Maar de lui hier in de buurt zUn wel wat voor zichtiger geworden, sinds het ongeluk met dien vreemden man. Ze passen wel op dat ze niets loslaten. Ze zijn veel te bang, dat ze ingerekend zullen wor den. Zoo, denkon ze dat? Nu ik hoop dat ze dat dan nog zullen blijven doen. Maar weet je, ik begin langzamerhand meer dan genoeg van het lieele zaakje te krijgen en wou maar, dat die arme kerel maar een ander onderdak had gezocht, om zijn leven te eindigen, dan het mUne, of dat ik hem maar niet had gehoord en hem dus had laten zit ten waar hij was. Per slot van rekening was het toch op hetzelfde neergekomen en het had mij heel wat last bespaard. Dat had het zeker. Nogmaals dank meneer en goeden nacht. Mervyn vond, dat het tijd was ge worden om weer naar binnen te gaan. En toen hu langs den noodlottigen steen naar binnen ging, vroeg hij zich af, of de aanwezigheid van den opzich ter werkelijk toevallig was geweest, of niet. Had Nashby ieder in de streek die betrouwbaar was, in dienst genomen om hem bij dag en nacht in het oog te houden? En had Pierce hem zien bukken over den steen? Dan was het mis! Toen Mervyn geluidloos zijn voor deur weer binnenging, was zijn voor hoofd licht bepareld. ofschoon de nacht toch kil genoeg was. HOOFDSTUK XIV. Dc komst van Helslon Varnc. —Mijn overtuiging is, dat we dat zaakje van Heath Hoover wel op kunnen geven, zei Mr. Nashby tegen den politie ambtenaar, die hem voor dit onderzoek was toegevoegd, terwijl ze een pijp zaten te rooïen en een grog te drinken op de gezellige kamer van den inspec teur in Clancehurst. Absoluut. Nergens is ook maar een enkele aanwijziging. Tot nu toe is er niemand komen opdagen, die navraag naar den vreemdeling heeft gedaan en als je je goed herinnert, zag hij eruit als een buitenlander. Mervyn heeft ook verteld, dat hij iets vreemds in zijn uitspraak had. Dat alles wijst er wel op, dat Mervyn eigenlijk niets met den man had. Waar blijven dus de beweeg redenen tot een moord. Ik voor mij zoek altijd in de eerste plaats naar motieven. Als je die kent ben je in ieder geval niet ver van de oplossing van Je geval meer af. Dat is mijn vaste overtuiging! Motieven, zegt u? Zeker. Maar wat veer beweegrede nen ken Mervyn hebben gehad om dezen man te dcoaen? Eerst vlscht hij hem uit het ijs op in een kcuden winter nacht, met gevaar voor zijn eigen leven. dan haalt hU hem in huis en op de meest gastvrUe manier helpt hij hem Om zeep, wil je zeggen? Dat wil ik zeker niet zeggen, want als Mervyn hem naar de andere wereld had willen helpen, dan had hij hem in het Ijs laten zitten. Zoo dacht Steward er ook over. was het antwoord. Steward was des sprekers voorganger geweest bij het onderzoek en deze had dezelfde theorie gevormd, als nu door Nashby ten beste gegeven werd, n.l. dat het vergeefsche moeite zou zijn, het onderzoek voort te zetten. Toen was deze man op het tooneel verschenen, min of meer tot Nashby's verbazing. Hij kwam weliswaar niet direct van Scotland Yard. maar hij had goede in troducties. Eerlijk gezegd, was zijn komst Nashby heelemaa! niet naar zijn zin. Als er dan iets te ontdekken was, dan wenschte Nashby de eer daarvan voor zichzelf. HU was op die vreemde pottekükers niets gesteld. Ik heb niets tegen Steward in te brengen, ging de vreemde pottekUker voort, hij is een uitstekends kracht te oordeelen naar wat ik gehoord heb op zUn eigen gebied. Dat is iedereen toch alleen maar op zUn eigen gebied!, zei de inspecteur een beetje geprikkeld, en om dat te verbergen schoof hij den kristallen karaf naar den ander toe. Ik voor mij vind zei hU, dat je altijd je beste ontdekkingen doet juist als je van je eigen gebied afdwaalt. Je weet dat ik niet zoomaar wat zit te bluffen, ik heb ondervinding al is het dan ook niet hier te lande. zoo3ls u nooit in de gelegenheid ls, op te deen. Ik zeg nog eens, het is mUn bedceüng absoluut niet, om op te snUden, ik constateer alleen maar een feit. Dat weet ik wel. Varne, zei Nashby vriendeluk. Voor ons is het moe'lUk om ondervinding op te doen, en dat is onze schuld niet. Natuurlijk niet, het is alleen maar een kwestie van gelegenheid. Er ziin zeker tien menschen in de wereld, die er belang bij zouden hebben, me uit den weg te ruimen, en minstens vier. die gezworen hebben, het te zullen doen. Van deze vier zal er zeker een slagen, maar in dat geval zal het Scotland Yard niet gemakkelijk vallen de motie ven te ontdekken. Maar het ls nu een maal niet anders, er zUn gevaarlijker streken in de wereld, dan Enge'3nd, Nashby. eindigde hU terwUl hU ziin glas opnieuw vulde. Laten we op de Heath Hoover-zaak drinken! En op een gcede oplossing! voegde Nashby er aan toe, zUn glas opheffen de. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6