BUITENLANDSCH OVERZICHT Wo©dJpMiIne Een nieuwe uitvinding RUBBER-LEDER HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 NOV. 1928 STRESEMANN'S GROOTE REDE. Van weinig beteekenis. ONGEMOTIVEERDE AANVAL VAN WESTARP. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Stresemann behandelde in zijn groote rede de buitenlandsche politiek, en in het bijzonder de quaestie der ontruiming, die de herstelbetalingen en die der ont wapening. De eerste zal in Genève door de Duit sche assemblee aangeroerd worden; en ten aanzien van dat plan, zeide de mi nister, eenige gemeenplaatsen, die niet temin waar zijn zooals: de bezetting is in krasse tegenstelling met de politiek; ontwikkeling; het was een diepe te- leuvsielllng voor het Duitsche volk dat zijn eischen afgewezen zijn; Duitschlar.d zal zich niet laten afbrengen van zijn overtuiging enz. Ook ten aanzien van de herstelbe talingen werden vage dingen gezegd; er was trouwens niets anders te zeggen. Immers, voorloopig moet men afwachten wat het onderzoek der deskundigen oplevert en men kan zich slechts ver eenigen met den wensch door Stresemann uitgesproken, dat het economisch ver mogen van het Duitsche Rijk niet over schat zal worden. Stresemann werd na zijn uiteenzet tingen hartelijk toegesproken. Geen wonder. Zijn verlanglijstje zag er goed uit! Stre::em?nn's opponenten, in de eerste plaat-. Westarp, vielen de buitenland sche politiek die door Stresemann sedert 19241925 is gevolgd natuurlijk aan en verweten den minister dat de Locarno- politiek en het vredesoffensief niet het verwachte resultaat hebben opgeleverd. „De politiek van Locarno is met een negatief resultaat geëindigd. Het ver trouwen in Engeland als onpartijdig garant van onze westgrens is ondanks ai Ie verklaringen aangaande de Pransch- Britsche overeenkomst niet hersteld. De i nygl-comedde van de onlwapenings- ber.preksngen heeft haar einde gevonden in de verklaring van Briand, dat Duitschland uit het verdrag van Lo carno geen aanspraken kan ontleenen op vervroegde ontruiming. Hieruit blijkt dat Locarno zijn doel heeft gemist, en daaruit moest de regeering haar con clusies trekken voor de toekomst. De „Germania" heeft dan ook reeds ge constateerd dat de geest van Locarno een schim is geworden". Ook dezen woorden kon men een grond van waarheid niet ontzeggen. Hoewel zij niets afdoen aan den buitengewoon belangrijken arbeid van Stresemann, dien men niet verantwoor delijk mag stellen voor zekere mis luk!: in gen die veeleer elders veroorzaakt warden. Westarp besloot met Duitsche hoog dravendheid, die er bij rechts als koek ln ging. De Centrum-man Kaas gispte de actie tegen Stresemar.a en maande tot beza digdheid aain Dr. Dernburg (Democraat) viel Westarp aan en merkte terecht op, dat deze met felheid verdragen heeft aan gevallen.. die hij indertijd zelf heeft verdedigd. Het geheele tafereel dat de Rijksdag bij deze gelegenheid bood, was echter niet zeer belangrijk. Vooral de rede van Westarp had achterwege kunnen blij ven. P. A. Het herstel-vraagstuk LONDEN, 19 Nov. (V. D.) Door be middeling van den Duitschen gezant te Londen heeft de Britsche regeering heden de Duitsche regeering een me morandum doen toekomen inzake haar standpunt ten opzichte van de kwestie der herstel-betalingen, in antwoord op het Duitsche memorandum van 30 Oc tober jl. Frankrijk en het herstel-vraagstuk. PARIJS, 19 November (VJD.) De Echo de Paris geeft in een uit voerig overzicht over den stand van de onderhandelingen inzake de schadever goeding uitdrukking aan ziin misnoegen over het feit. dat het Fransohe stand punt tot nu toe geen enkele maal dui delijk is uiteengezet. Tot nu toe heef: men geloofd dat een oplossing van het sdmdevergoedingsvraagstuk alleen mo. gelijk zou zlin wanneer de Vereenigdc Staten bereid zouden ziin het bedrag der oorlogsschulden te verminderen, zoodat de geallieerden Duitschland kon. den toestaan minder dan 2r/S milliard mark per Jaar te betalen. Bovendien zou een oplossing gevonden kunnen worden door het onderbrengen van een deel de: Duitsche obligaties op de markt te New York, Na de rede van president Coo- lidge is hiervan echter niets overgeble ven De Duitschers souden wellicht tot offers bereid zijn, wanneer od andere wijze geen vroegere ontruiming van het Rijnland kan worden verkregen. Doch sinds 0 October heeft Baldwin om par lementaire redenen verklaard, dat Enge land adviseert tot onmiddellijke ontrui, ming van de brughoofden. Bii de onder, handelingen üusschen Pariis. Londen. Brussel. Rome. Tokia en Berliin zijn cc gevolgen van deze beide- leiten reeds aan den dag getreden. Poincaré, aldus hot blad, heeft eerst verlangd, dat ck vroegere geallieerden on die Duitsohe no ta van 30 October met een collectieve nota zouden antwoorden Hii heeft zelis dei. wensch te kennen gegeven, dat de oude Raad van Ambassadeurs weer aan hot werk zou gaan. Het kabinet te Lon den hecfl in deze procedure echter nie: toegestemd. De overeenkomst turscbcr. Poincaré cn Churchill van 19 Oclobe. gaat ook niet zoover. Het Fran-;cho me morandum, tot de verzend!na waarvan in de besprekingen tusschen de geal lieerden werd besloten, is reeds eenige dagen in handen van de Duitsche re. geering. Een Britsch memorandum zal volgen, waarvan de tekst veel zwakker gesteld is dan de nota van Poincaré van 2 November. Poincaré wenscht. dat de deskundigen niet de besprekingen van 1924 over de betalingscapaciteit var. Duitschland zullen hervatten. Volgens het blad hebben de zaken sinds 19 October voor Frankriik geen gunstig verloop gehad. De benoeming van Sir Josiah Stamos en Sir Otto Nie- mayer tot vertegenwoordigers van Enge land is een weinig verheugend voortee- Het conflict in de ijzer-industrie. ESSEN, 19 Nov. (V. D.) Hot bericht van de overheid te Dusseldorf, dat nog steeds geen schadeloosstelling in het conflict in de ijzerindustrie bracht, heeft in wijde kringen in het Ruhrge- bied ten zeerste teleurgesteld. Algemeen was aangenomen, dat Maandag zeker heid zou verkregen worden omtrent het bijleggen der uitsluiting. Men heeft er op gerekend, dat reeds dezer dagen de ondernemingen hunne poorten weer zouden openen voor de uitgeslotenen Wanneer de vakvereenigingen eerst Dinsdag met hunne leden in contact treden om de nadere gegevens voor de verdere onderhandelingen te verkrijgen, dan kan men aannemen, dat de pairtijen eerst Donderdag tot onderhandelingen zullen komen. Zoodoende kan op een wederopnemen van het werk niet gere kend worden voor het begin van cle vol gende week. ^GEMENGD NIEUWS PARADIJS VOOR ECHTSCHEIDERS. In het parlement is een interpellatie gehouden over het aantal lichtzinnige' echtscheidingen dat in den laatsten tijd sterk toeneemt, zegt het Hbld De interpellant deelde o.a, mede, dat in de jaren 1891 tot '95 jaarlijks 143Ó huwelijken dooi scheiding ontbonden werden; het gemiddelds in de jaren 23 en 24 was ongeveer 6000 Het kemt voor dat menschen op jeugdigen leeftijd wel vijf of zesmaal trouwen. De interpellar.t pleitte voor een bepaling om belde- par, tijen na de scheiding voor bepaalden tijd een nieuw huweliik te verbieden. De minister vaar justitie erkende het mo= reele gevaar, dat gelegen is in het toe nemen van het aantal scheidingen. Het was zelfs mode geworden, verklaarde de minister, dat vreemdelingen naar Hon garije komen, om zioh te laten scheiden daar de Hongaarsche procedure gemak kelijk is. De minister voegde hieraan toe, dat ei' onderhamdelngen gaande zijn om deze aangelegenheid internationaal te regelen en tot betere toestanden te komen. AMERIKAANSCH ADVI- SEUR IN MOSKOU. Dc vorige week heeft de Amerikaan, sche financieele adviseur Dewey een bezoek van enkele dagen aan Meskou gebracht, dat nogal de nieuwsgierigheid heeft gaande gemaakt en waaraan na* tuurlijk allerlei anderstellingen werden vastgeknoopt Blijkens een telegram van het W. .B. te Warschau, waar hii inmiddels is te ruggekeerd. heeft de heer Dewey in een persgesprek verzekerd, dat hii naar Mos kou was gegaan uüt persoonlijke belang stelling, daar hii zich interesseert voor cle finanoieele organisatie in Rusland. Tijdens zijn verblijf aldaar heeft hij een onderhoud gehad met den plaats- vervangonden minister van buitenland, sche zaken. Litwinow. evenals met den minister van financiën en een lid van don raad van beheer van de Russische Staatsbank. Over internationale politiek was diaar, bij niet 'gesproken. (Hbld.) LEVENDE LIJKEN. Een vreemdsoortige historie wordt uit St. Nazaire vernomen. Uit de zee bij Le Orodslc werd dezer dagen het lijk van een oud man opgehaald, dat dooi de drie gebroeders Anacnnet herkend werd als dat van hun 83=jarigen vader. De gebroeders trokken rouwkleeren aan en een regeling werd getroffen voor de grafenis, ald-us meldt de Telegraaf. Toevallig nu kwamen de gendarmes te Le Croisic van de politie te St. Na zaire te weten, op welk uur de oude man zijn huis had verlaten. Toen een politieman zich aan de woning ver voegde om inlichtingen, deed de oude man zelf open! Zyn drie zoons werden dadelijk van de vergissing in kennis gesteld en eenige uren later bevonden zij zich verheugd en wel in de woning huns vaders. Eigenaardig is, dat een gelijksoortig verhaal uit Bordeaux wordt gemeld. Mme Eugène Bru verdween onlangs, en dezer dagen werd een Hik uit liet water opgehaald, dat identiek werd geacht met dat dei- vermiste vrouw Mme. Bru had haar valsch gebit thuis gelaten, cn het achtergelaten kunst-gebit paste precies ln den mond van de overledene. Ook hier werden toebereidselen getrof fen voor de begrafenis, dde drie dagen later zou plaats viniden Maar Mme. Bru was niet dood. Zii vertoefde bij een nicht cn had in de bladen haar eigen dood gelezen. Zii snelde naar het huis an haar dochter, die zti schreiende bij ie kist aantrof, terwiil vrienden haar .roostten. De bijzonderheden van het verrzlcn laten zich denken. Het lijk der ,-crd ronken vrouw is t hans naar het lij - uenhuis gebracht en de overlijdensakte van Mme. l?ru is te niet gedaan. NOG EEN LIEBERMANN- ZAAK. WAS DE OVEREENKOMST VALSCH? Zaterdag is te 's-Gravenhage voor het gerechtshof gepleit in de zaak tus schen de N.V. Holland-Amerika Verze kering Mij. in liquidatie en een groep aandeelhouders, meldt het Corr. bureau. Het geschil liep over den eisch door de N.V. in liquidatie aan aandeelhouders gesteld, tot bijstorting op aandeden. Dit geschil is onderworpen aan arbiters, voor wie door de aandeelhouders werd betoogd, dat de acte, waarin de overeen komst was vastgelegd, valsch was. Arbi ters hebben daama de zaak verwezen naar den burgerlijken rechter. De recht bank te Rotterdam maakte uit, dat van valsohheid geen sprake was. Voor de aandeelhouders trad op mr. Raymakers, voor de N.V. Holland-Ame rika Verzekeringmaatschappij in liqui datie jhr. mr. Van Doorne. Liebermann heeft in deze zaak de roofdrol gespeeld. Hij heeft den heer Taets van Amerongen bij zioh laten ko men en hem gezegd: u bent ritmeester bij de cavalerie geweest; u hebt natuur lijk veel relaties, gaat u nu tnaar de menschen toe en probeer nieuwe aandeelen te plaatsen. Daarop is de heer Taets van Ame rongen ingegaan. De acte is opge maakt op het kantoor der Holland-Ame rika Verzekering Mij. De liefhebbers behoefden slechts htm handteekening te plaatsen en later zouden de open ruim ten wel worden ingevuld. Op een vraag d.enaangaande, antwooitiae de heer Taets van Amerongen, steeds, dat na tuurlijk achter het woord .de eerste ondergeteekende" zou worden lngevuid de naam der N. V. Holland-Amerika. en achter den tweeden ondergeteekende de naam van appellant. Toen de onder tekende acte op het kantoor der Hol land-Amerika terug kwam heeft Lieber mann vlug zijn eigen naam ingevuld Zijn opzet was deze: de toestand de- N.V. was reeds mis. Liebermann had een groot aantal aandeelen, waarop een obligo rustte, dat gevaarlijk begon te worden, De vraag was dus: hoe kom ik er af! Het middel daartoe vond hij in de aankondiging van een nieuwe emissie Dit was camouflage, maar het gelukte hem langs dezen weg wonderwel om zijn overtollig aandeelenbezit kwijt te ra ken. Immers, de overeenkomst was door de invulling van Liebermann's naam met hem gesloten en de menschen kre gen dan ook oude aandeelen van Lieber mann thuis, in plaats van nieuwe aan deelen waarvoor zij meenden te hebben ingeschreven. Toen zij informeerden bij het kantoor der N.V. stelde de directeur Liebermann hen gerust: de nieuwe aan deelen waren nog niet gedrukt en de oude dienden slechts als recepissen. Men liet zich sussen, maar langzamer hand begon het uit te lekken, er kwam rumor in casa en men vroeg in de aan deelhoudersvergadering wat er nu moest geschieden. De rechtbank van Rotterdam ont kende dat er valsohheid was. Mr. Ray makers ontwikkelde eenige grieven tegen dit vonnis en mr. Van Doorne sprak voor de N.V. De conclusie van den procureur-gene raal werd bepaald op 6 December. VAN ONS HOF. De Koningin en Prinses Juliana brachten gisteren een met-officieel be zoek aan de glasfabriek te Leerdam en aan het slot Loevestein. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. n ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij deh inzender niet teruggegeven. EEN STEM UIT VOGELENZANG. Den bewoners van dit rustige en aan de uiterste grens van de gemeente Bloe mend aal gelegen plaatsje, is ook de veel besproken kwestie, waar eventueel het nieuwe Raadhuis onzer gemeente ge- plaatst moet worden, ter oore geko men. Wel is waar behooren wij niet tot de bevoorrechte bewoners dezer Gemeente, is de .communicatie met den zetel van gemeentebstuur zeer sleoht en tijdroo- vend en worden wjj in de gemeente-aan gelegenheden veelal genegeerd, toch meent steller dezes in bovengenoemde kwestie namens velen hier, ook eens een woord te moeten laten hooren. Ons komt de plaatsing van het nieuwe Raadhuis aan den Zeeweg absoluut absurd voor. De reis daarheen zou voor velen hier nog moeilijker en tijdrooven der worden als nu reeds het geval is. Ik verklaar, dat de gedachte alléén aan den bouw van een Raadhuis aan den Zeeweg een dwaasheid is c'.ie tot spotter nij aanleiding zal geven, al beweert heï gemeentebestuur, dat ln de toekoms' het Centrum dei' Gemeente zich daar heen zal verplaatsen. My dunkt dat nu toch wel afdoende gebleken is, dat er zeer weinig animo be staat om op de zandvlakte aan dien weg te bouwen en dat de hooge ideeën die men van dien weg had, gaandeweg wel in rook zullen opgaan Neen zelfs al zouden er geen bezwa ren zijn om het destijds door de ge meente aangekochte en voor Raadhuis bestemde stuk grond te Oven-een daar voor te gebruiken, dan nog ben ik het volkomen met den wethouder Van Ne- dcrh.asselt eens (ik merk daarbij op. dat ik geen geloofsgenoot van Z.Ed. ben en van partijdigheid dus geen sprake is) dat de juiste plaats voor liet nieuwe Raadhuis is aan de Westerlaan te Aer- denhout waar, zoo ik hoor de gemeente grond genoeg in eigendom heeft. Déar is het middelpunt onzer gemeen- te, daar is in de onmiddellijke nabijheid liet schoone en zich steeds meer uitbrei dende Aerdenhout met overvloedige bouwterreinen, daar vormt zich later, als de verkeerswegen (ik denk aan de Munterslaan waarvoor reeds plannen be staan) en de verbindingen verbeterd zijn vanzelf het centrum eer gemeente. Wel is waar zijn de Bloemendalers en Over- vensrs dan wat verder van het Raad huis verwijderd, maar daarentegen heb ben de Vogelenzangers die niet in het Raadhuis aangifte van een of ander te doen, zooals nu het geval is en wat tijd en geld kost. Zijn door het bestuur onzer gemeente in de laatste jaren al geen fouten genoeg gemaaat? Laten slechts noemen den kos'.caren Zeeweg waarvan wijlen oud-burgemeester Immink al vóór men er aan begon heeft verklaard dat het een fiasco zou worden, en Overveen en Bloeancndaal alleen schade kon brengen. <"erder het ontslag van de onderwijzeres aan de O. school alhier, die latei- door de besluiten van hoogerhand, weer in hare functie eer hersteld moest worden. En dan d nieuwe Kinheimweg die héél Bloemen- daal heeft geïsoleerd van het groote verkeer, waarvan vele .vinkeliers eigenaars van woningen de schade maar al te goed gevoelen. Moet deze blunder er nu nog bijko men? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. PER REGEL. Vogelenzang, Nov. 1328. R. SPORT EN SPEL HOCKEY. OLYMPISCHE NAKLANKEN! DE LEIDER DER BRITSCH. INDIëRS OVER ONS SPEL! Mr. Rosser, de verzorger van het Britsch-Indische hockeyrelftal heeft zijn mdrukken en meeningen geuit in de D H. Z. over de diverse liockevlanden van Europa. De bittere pil voor Duitschland 'Holland—Duitschland 2—1!) wordt ilaarin verguld, wat in het Duitsche kamp met vreugde geconstateerd wordt. Na een uitgebreid exposé over het Engelsche spel en Engelsche schrijft Mr. Rosser o.a.: Op het continent schijnt hockey zeer geliefd te zijn, doch het spel verkeer' .nog in de ontwikkelingsjaren Het spel der Indiërs was voor Europa een open baring! De meening was algemeen, dat het Indische spel een belangrijke stoot zou geven aan het peil der Europeesche speelwijze. Europa kon zich zelfs niet voorstellen, dat het hockeyspel tot technische volmaaktheid, die aan kunst grenst, kon opklimmen. Velen geloofden, dat het Indische elftal niet veel sterkei zou zijn, dan de Engelsche studenten elftallen, die zoo nu en dan over het vasteland toerden. Ik zag de meeste wedstrilden in Am, sterdam en naar mijn meening is kop van de Europeesche ranglijst aldus 1. Duitschland 2. Holland 3. België en Denemarken Hoewel Duitschland van Holland ver loor, plaats ik toch Duitschland no. 1 Duitschland had ter Olympiade pech, waardoor het verloor. Wanneer men niet aannemen wil. dat Duitschland er te ge, makkelijk over dacht, dan is het moei lijk de plotselinge inzinking wedstrijd, den belangrijksten van alle. te verklaren. Gedurende den geheelen wedstrijd wilde den Duitschers niets ge lukken. Holland daarentegen was niet meer te herkennen, zoo goed speelde het, dank zij den verscheid'c-nen oefen partijen met het Indische elftal; de fou: ten van den tegenstander werden ten volle uitgebuit. Eerst in de laatste 10 minuten schenen de Duitschers hun werkelijken vorm te vind'en en speelden toen meesterlijk. Maar die verbetering kwam te laat; Holland wan een groot- schen wedstrijd en verkreeg het recht tegen de Indiërs den Olympischen eind* strijd te spelen. Het liockevtournooi van de 9e Olympiade zal in herinnering blijven als een tournament met slechts één goeden wedstrijd, n.l Holland Duitschland. Dit is noch ironisch ge meend, noch in een naargeestige stem ming neergeschreven. Duitschland zal in de naaste toekomst een zeer gevaarlijk tegenstander zijn Het tracht zijn spel op dezelfde grond slagen te bouwen als het Indische. Het maakte een studie van het Indische spel met de bedoeling het later in de practijk zelf te beoefenen. Ook Holland werkt volgens een juiste methode, maar heeft slechts een gering aantal spelers om uit te kiezen. Niettegenstaande dat. kan men ervan verzekerd ziin. dat Hol land zijn tegenstanders uitnemend par-, tij zal geven. Tusschen Denemarken en België het verschil niet groot Beide landen kennen het spel. spelen volkomen fall en spelers en leiders ziin enthousiast. Het Belgische elftal, dat aan de Olym pische Spelen 192S deelnam, was ge traind door een Engelschman en belette gedurende 20 minuten den Indiërs te scoren. Dit houdt een belofte voor de toekomst in! De andere landen hopelijk neemt niemand het mij kwalijk, dat ik het zeg spélen nog zeer primitief, zoo iets van „kick-and-rush" Toch zijn zij volijverig en dat is een goede grondslag om op voort te bouwen. Het is vanzelf sprekend, dat hockey op het continent -.asten voet gekregen heeft. Ik kan voor spellen, zonder profeet te ziin, dat de lie Olympiade het fraaiste hockeyspel zal geven, dat ooit gezien is. Het van het Indische elftal ik zeg het met gerechtvaardigden trots heeft deze prachtige amateursport een gewel dige duw omhoog gegeven. Incöë moet in 1936 op zijn huid passen! Het deed mij groot plezier, dat de keepers op het continent niets van de Indische keepers behoefden te leeren. Het is zelfs een feit. dat wii veel van :en leerden. Wij zagen prachtig goal- keepen, dat het cog boeide! En ieder land had daarin ziin .ster"! Wij nemen onze hoeden voor hen af! De beste Hollandschc spelers! Van de Hbllanösche spelers waren Tresling, Ankerman. Duson Katte en Hardebeck de besten. Tresling, die nog aan het begin van ziin ho-ikey-loop. baan staat, heeft eigenschappen van een uitstekenden back. Aan een iuislen kijk op den bal, paart hii snelheid en een goede slag; alleen ontbreekt hem nog de noodftge routine. Wy oordeelen Harde beck als de beste keeper. In ziin spel te gen Indlë, in Arnhem, was slechts wei nig verschil tusschen hem en Dodtson. den keeper van Gambri'dKe. Het Duitsche elftal! Onder dé Duitschers vielen op: Haag. Hoboin. Muller, Haver beek. Wölfcje en bezit van. auto of fiets zijn, dan ook Kemmer. Theo Haag vormt naar niyn g«c-n halven d3g meer noodig om op hec meening een klasse op zichzelf, de beste De alom bekende Wood- Milne rubberfabriek is er in geslaagd, een nieuw zool-materiaal WOOD-M1LNE RUBBER LEDER te fabri- ceeren. Dit biedt enorme voordeelen boven gewoon zoolleder. Het is echter niet te vergelijken met gewone rubber, doch heeft alle eigenschappen van leder en wordt op dezelfde manier ver werkt (genaaid, gepend, genageld). Het duurt echter circa 3% maal zoolang, kost niet duurder, loopt aan genamer, glijdt niet uit en kan voor het meest elegante schoeisel gebezigd worden. Laat uwe schoenzolen repareeren verkrijgbaar bij alle moderne schoenmakers, in lederzaken en schoenwinkels. Eischt tevens dit zooimateriaal op uw nieuw schoeisel speler van Europa; is vrees evenwel, dat het stijgen der jaren hem zal doen verloren gaan voor het actieve spel, wat een groot verlies zal beteekenen. De Duitsche spelers zyn temperamentvol en trachten de fijne puntjes van het spel, zooals het gedemonstreerd werd door de Indiërs, te leeren. VOETBAL. OM DEN BEKER. Schoten 2—V. V. H. (4—1) Als scheidsrechter Koelman beginnen blaast is V. V. H. compleet; Schoten II heeft eenige invallers. Vóór de rust speelt Schoten II tegen den straffen wind in; goed voetbal is haast onmoge lijk. V. V. H. doelpunt het eerst, gehol pen door den wind. De midvoor van Sohoten houdt het spel erg op, inplaats van vlug af te geven; dit is niet de weg om succes te hebben. Maar nog voor rust maakt Scheten gelijk (11). Na de thee is Schoten steeds aanval lend; spoedig neemt zij de leiding (21) Schoten komt steeds weer opzetten en vergroot haar voorsprong (31). V.V.H. weert zich geducht, maar ook zij on dervindt den last van den sterken wind. Het is weer Schoten, die haar voor sprong vergroot (41). Merkwaardig is het, dat G. Dikmans, die anders altijd back speelt, maar nu eens in de voor hoede geplaatst werd, drie goals voor zijn rekening nam. Als het einde daar is, heeft Schoten H de volgende ronde bereikt. Haarlem 3I. V. O. 24) NA VERLENGING. Haarlem Hl, dat eerst den wind in den rug heeft, is dadelijk in den aan val. Er wordt goed gespeeld. Wegens hands wordt een penalty toegekend, <2ie als altijd door Mos benut wordt. (10). Zoo nu en dan onderneemt I.V.O. eenige weinig beteekenende aanvallen, die dcor de goed op dreef zijnde verdediging der roodbroéken worden afgeslagen. Aan de andere zijde scoort Borghout van dicht bij (20), waarna gedraaid wordlt. Na rust is Haarlem weer het eerst aanvallend, maar onverwacht scoort v. d. Kasteele tegen. (2—1), Haarlem blijft nog eeaiigen tijd ster ker; er ontstaat, een heftige déelwor- steling, maar dan is het gedaan met het Haailem-overwicht. Een mooie voor zet van Leuven wordt door Bergisch in doel geplaatst, waardoor de stand weer gelijk is. (2—2). De links buiten lost nog een hard schot tegen den paal, waarna het tijd is- In de verlenging heeft Haarlem eerst wind mee. De laatste 20 minuten speel de IV.O. reeds met 10 man. maar toch weet Jongkind aan I.V.O. de leiding te geven. i23). Haarlem geeft den moed nog niet op. maar weer weet Jongkind te scoren. Met 4 komt het einde. D. I. O.Spaarndam (31) De kampioenen van den Haarl. Bond hebben met groote moeite van Spaarn dam gewonnen. Het was bijna een „be ker-verrassing" geworden, want voor rust speelde Spaarndam verrassend goed. Spaandam ondernam eenige pittige aan vallen. Een schot belandde tegen de lat en vervolgens nog juist even over de lijn, waardoor Spaarndam niet onfortuinlijk de leiding nam, en tot de rust wist te behouden. Rust 01. Na de rust zag D.I.O. den ernst van de situatie in, en een ware belegering van het Spaarndamsohe déél begon. Spaarndam beschikte echter over een zeer goeden keeper en een stevige ver dediging. Spoedig was de stand gelijk, doordat de middenvoor een mooi, on houdbaar schot in zond. Na tien minu ten scoorde de linksbinnen, hiermee den stand op 21 brengend. Spaarndam bleef dapper volhouden, maar zy wist geen beter resultaat meer te behalen; nüegendeel wisfc D.I.O. in het laatste kwartier nog een penalty te benutten, zoodat de eindstand op 3—1 kwaan. J R. C. H. 3Spaarnevogels (8-1) De bezoekers beginnen met een gewel dig teimpo; hoewel R. C. H. den hevi- gen wind mee heeft, wordt ze geheel op eigen helft teruggedrongen. Wanneer de achterhoede talmt met wegwerken, doelpunt de linksbinnen der gasten. Het spel gaat nu meer gelijk op, hoewel de aanvallen der tweede klassers zeer ge vaarlijk blijven. Vrij onverwacht doelpunt Kedde dan met een hard schot, waarna even later de rechtsbuiten uit een corner aan R. C. H. de leiding geeft. Vlak vóór rust zendt Kedde van grooten afstand een hard schot in, dat langs den verras ten keeper in het doel verdwijnt. In de tweede helft blijkt Spaarnevo gels finaal uitgespeeld. Doorloopend is R. C. H. nu in den aanval, terwijl de achterhoede der bezoekers zich nog al eens verkeerd opstelt. Van Sinderen zorgt met een goed geplaatst schot voor den vierden goal, even later gevolgd door twee goals van Kedde. Spaarne vogels speelt nu totaal ontmoedigd ver der, waarvan Van Sinderen profiteert door nog tweemaal te scoren. TRAM- EN SPOOR WEG-COMPETITIE. R. E. T.—N. Z. H. (5—0) N. Z. H. heeft twee invallers; R. E. T. is volledig. De N.Z.H-ploeg voelt zich het eerste thuis op het gladde terrein, doch haar veelal gevaarlijke aanvallen leveren geen doelpunten op wegens te lang treuzelen voor het R.E.T.-doel. Na circa 20 minuten spelen weet Houtman via de deklat aan R.E.T. de leiding te bezor gen. Weinige minuten later is het de zelfde speler, die Hallensleben in de ge legenheid stelt, er 20 van te maken. Ongeveer tien minuten vóór rust ziet Entrop kans om er 30 van te maken; hij komt daarbij in botsing met den N.Z:H.-doelman, zoodat het hem on mogelijk is verder te spelen. Entrop wordt door Eom vervangen. Na een kwartier spelen, nadat N.Z.H. vergeefs getracht heeft den achterstand te verkleinen, maakt de invaller Bom er met een scherp schot via den paal 40 van. N.Z.H. kan de hechte achterhoede der R.E.T.'ers niet voorbij komen Hout man maakt er uit een zeer goed aan gegeven bal van Ma mik 5—0 van De R.E.T. won verdiend, al -zijn de cijfers eenigszins geflatteerd- ATHLETIEK. Het Wereldkampioenschap. Uit Parys wordt aan de Tel. gemeld: De heer Rousseau, secretaris-generaal van de U. C. I., deelde ons heden den uitslag mede van het referendum gehou den betreffende het protest van Italië. De ingekomen antwoorden luidden een stemmig, dat ook andere candidaten dan Nederland en Italië in aanmerking kunnen worden gebracht. SCHAATSENRIJDEN. Vijf Hollanders naar Davos. Te Bussum werd de algemeene verga dering van den Kon. Ned Schaatsen- rijdersbond gehouden. Aan de Tel. onti leenen we hierover het volgende: Voor wedstrijden werd een crediet van 500 toegestaan en voor uitzending van Nederlandsohe rijders naar het buiten land 1000, Voor elke provincie zal in den vervolge een kampioenschap schoon rijden plaats hebben. De kampioenswed strijden hardrijden zullen den komen* den winter in Den Haag worden verre den. Het Ned. kampioenschap sohoonrij- den voor dames, zal in Naaiden worden verreden, dat voor heeren in Deventer. Het bestuur stelt voor een wisselprys van 500 aan te bieden voor de wed* stryöen in Davos. Het vooistel werd bij acclamatie aangenomen. Dit jaar zullen worden uitgestuurd: Heiden. Hooftman, Kos, v. d. Scheer en mej. J. Brouwer.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10