H. D. VERTELLINGEN FLITSEN FEUILLETON. HetMysterie van Heath Hover DE HELDERE HUISVROUW Condorzeep 12 ct. per groot dubbel stuk. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 NOV. 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Achter de tralies door HANS DE LA RIVE BOX. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1347 WACHTEN OP DEN TREIN Vader komt een half uur te vroeg op het station loopt heen en weer om te zien of ziin trein er soms al staat. maar wordt teleurgesteld kijkt doelloos om zich I gaat de wachtkamer bin- heen en verzekert aan I nen maar vindt die te zes witkielen dat hij zelf 9 benauwd en te vol. dus zijn tasch wel kan dra- vaat maar weer naar gen 1 buiten ziet menschen zich naar houdt zich eenige minu- hoort iemand een trein i vindt eindelijk zijn trein de andere ziide van perron haasten en rem mee. maar het is niet zijn trein ten bezig met het bestip cleeren van een dienstee, geling. waarmee hij niets te maken heeft afroepen en spoedt zich I naar het geluid, maa: het is weer de zijne niet en stapt aan boord, zich spijtig afvragende waar om hij niet wat lectuur heeft gekocht (Nadruk verboden.) Grijs waren de naakte wanden, grijs him sombere pakken en «rijs het streep je hemel, zichtbaar tusschen de zwarte tralies Door hun vingers bewogen de enve loppen en couverts, met de eentonige regelmaat van maóhine-rhvthme. Zij zaten naast elkaar met licht gebogen lijven on steeds klonk het schuifelen van papier in hun handen. John. ongetwü- feld de oudste, was groot en breed. Hij had een goedig gezicht, doch af en toe trok een rimpel van ernst door zijn hoog voorhoofd. Hij had groote grijze oogon en maakte een niet ongunstigon indruk. Zijn kameraad daarentegen was klein en mager. Hij was zwart van haar en had kleine, sluwe zwarte oogjes. HU had dunne samengeknepen lippen cn een klein snorretje Hü floot zachtjes ean oud straatdeuntje, terwijl hij kalm door.- werkte. „Heb ik je wel eens verteld van dat gevalletje met de blauwe enveloppe?" vroeg plotseling John en draalde zich naar zijn metgezel en toonde hem een groote, smalle enveloppe, ongetwijfeld een „dienst"-modcl Billy staakte zijn arbeid en schudde zijn kleine hoofd. „Nee, zoo lang we elkaar hier ken nen, heb ik daar nooit iets van gehoord. Was het een interessant zaakle?" „Dat zou ik meenen!" antwoordde John met een gemoedelijken glimlach; „het gebeurde twee jaar geleden onge veer, 't was met zoo'n enveloppe als ik hier in mijn hand heb. Een lange smalle van blauwgrijs papier, clat ruige, je weet wel!" De kleine sluwe man knikte en zijn zwarte oogjes tintelden van begrijpen. „Vertel maar op, maat: we hebben nog een half uur en zijn bijna klaar!" De lange John gooide het couvert voor zich cn stopte zijn handen in zijn broekzakken. Het was kil in -het enge vertrek met de twee tralicvenstertjes. „Nu twee Jaar geleden liep ik op een najaarsavond door een achterbuurt in Detroit. Ik had mijn vrouw beloofd con boodschap voor haar te doen, en daar de winkel nog al uit de buurt was liep 'ik een eenigszins beruchte stro a door, zooals we er daar nog al veel heb ben in de stad. Het was een Zaterdag avond en bar koud. Ik stapte flink doo: en verlangde er naar weer gauw thui te zUn. Maar er kwam een kink in de kabel, In den vorm van een „Is het maar een verzinseltje of is het waar gebeurd?" interrumpeerd-, Büly en er gleed een onderzoekende uit drukking langs zijn gelaat „Het is de zuivere waarheid, hoewol ik het geval in 't eerst ook niet kon geloo- ven. Hot was zóó vreemd en zóó onge- loofeljUkMaar luister! Ei- kwam een kink in de kabel in den vorm vam. een. dikken heer, gehuld in een 'prachtige pcOsji s; tiij stand midd.m in de vrij still: straat en scheen mij op te wachten. Toen ik hom bereikt had legde hij zijn hand even op mijn schouder en fluis terde mij too: „Wil je in tien minuten twintig dollar verdienen? Loop dar. langzaam met mij op, dan zal ik Je ver tellen, waar hot om gaat!" Nou, jc begrijpt, ik was verbaasd en voordat ik kon weigeren, trok hij mil al mee en liepen we samen in de richting van een drukke hoofdstraat. Hot heertje was al aardig op leeftijd en erg gejaagd. Op een donker plekje hielden we stil en toomde hü mij een klein pakje en een lange, blauwgrijze enveloppe, zonder adres of postzegel, doch dichtgeplakt „Wat wilt u?" vroeg ik. „Je hoeft niets anders te doen, dan het pakje en de en veloppe af te geven op nummer 426. Dat is daar, bij dien lantaarnpaal! Je belt eenvoudig aan en je zult worden geholpen door een kneoht of een jong meisje. Is liet de knecht, dan zeg je alleen: „Complimenten van Snoocks!" en verdwijnt na het pakje en de enve, loppe te hebben afgegeven.' Is het de jonge dame, dan zeg je: ,,Vrlendelüke groeten van Timmy!" en geeft de spul len ook af. Doe je hot?" Nu vond ik het geval wél eigenaardig, doch niet verdacht. Ik begreep, dat het een lioCdesgescliiedeniisje zou zijn, en ik vond het bij voorbaat al jammer voor liet meisje. Maar twintig dollar in mijn aohterzak en' por slot van rekening was er geen gevaar bij. Ik behoefde niet eens naar binnen te gaan „Allright!" zei ik dan ook en hield mijn hand al vast op. Tot mijn verbazing vertrouwde hot dikke heartje mijn eerlijke gezicht en gaf mü onmiddellijk het geld!" „Nou, nou! Nou nou!" zei de kleine Billy Jaloersch. „Ja!" vervolgde John langzaam. „Maar als ik alles vooruit geweten hadNou dan had ik het niet voor twee honderd dollar gedaan Ik IIcd dus naar hot huls ;(Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM M3TFORD 28) En die deur, wat was daar ook weer mee? Wel, die gaat vanzelf open als er een ongeluk in aantocht is. Het is ove rigens toch wonderlijk dat Mervyn er een eed op heeft gedaan dat het op den bewusten avond ook gebeurd is. Ja, dat is zeker eigenaardig, vooral omdat die Mervyn me nogal een nuch tere kerel lijkt. Uit de boeren die in de buurt wonen kan ik niets krijgen. Ik liob zeker al wel een kroon in dc verschillende kroegen uitgegeven in do paar dagen dat ik hier bon. om ze aan het praten te krijgen. Maar ze doen hun mond styf dicht, als je over Heath Hover begint. Dat zal wel waar zijn, zei Nashby. Zo gelooven vast, dat het ongeluk aanbrengt, als je over de legenden van dat hur's spreekt. Zoo! zoi Yarns glimlachend. Hü mccr.dc bij Nashby ztif een soortgelijke on belde aan. Toen de deur geopend werd., met ee>n rukgrepen sterke armen mij plotseling vast en werd ik naar binnen getrokken. „Hier hebben we den schavuit, haal nou de politie!" schreeuwde een vrouw. Je begrijpt, hoe tk vocht om los te komen, maar het hielp, niets. Ze gristen het pakje uit mijn nand en een lange slungel nam de Way, we enveloppe. Onderwijl werd ik stevig geboeid en in een walgelijk kot gegooid! Ik vloekte en raasde en rukte aan mijn touwen, maar niemand wilde naar mijn uitlag luisteren. Een vent duwde een vieze lap in mijn mond en maakte ein delijk licht. „Nou ben je geknipt!" zei hii met een glimlach. „We zullen .ie leeren, in eon leeg huis in te breken en een knap dienstmeisje haar hoofd op hol te bren gen. Je heb zeker nog meer op je gewe» ten?" Ik barstte zoo wat van woede en on macht, doch ze lieten ml) alleen en na een paai- uur, naar het scheen, kwamen drie agenten en een rechercheur of zoo iets Ik werd in een celwagen geduwd en kwam dood-op en geradbraakt op het hoofdbureau van politie aan Ik geloof dat Ik gek van woede en angst was. Ze leken wel beesten in dat vervloekte huis Hij wreef langs zijn hoog voorhoofd en gromde bij de herinnering. De kleine, zwarte was nu vol aandjaoht. Achter de tralies waren strepen zichtbaar van een vrsesalljke stortbui en het werd bijna schemerdonker. „Een toenfluisterde Blhy, in spanning. „En toen? Hot was verschrikkelijk .Ze hebben mü drie dagen vast gehouden en eindelijk mocht mijn vrouw komen en mijn twee meisjes. Ik zal nooit verge.- ten, hoe die ezels ml! behandelden. Ik kreeg een advocaat en toen was de el lende goddank voorbü. Het misverstand word opgelost en een week na mijn in vrijheidstelling las ik, dat de politie den likken man had gearresteerd" „En....?" „Hü kreeg vijf jaar, want hii had heel wat op zün kerfstok Onmiddellijk bij mijn arrestatie werd ik ontslagen uit myn benrekking. Ik was toen nachtpon her in het SpLendtd-hotel Een man met veel invloed, dien ik toevallig kende, was met myn lot begaan, omdat de hotel- directie mij niet terug wilde nemen .Doo: :!jn hulp kreeg ik toen dit baantje Een felle bliksemschicht deed een paars licht door de tralies glooien. „Wat oen weer!" bromde de verteller en hü stond op en knipte het electrisch licht aan. „We zyn er biina. oude jongen!" „Vandaag niet veel post voor Mich'-, gan!" antwoordde Büly, zich uitrekkend ..We gaan de. booht al in. laten we dl zakken zegelen! En wat deed Je met dié twintig dollar?" „Dat was het mooiste nog, die moes! ;k teruggeven aan de politie", grinnikte •John. Onder hun vosten begon het plot seling te ratelen en te dreunen. De postwagen van den nachttrein denderde over een wisselveld. Spoedig stond de express veilig onder de overkapping er. twee mannen in grijze jasjes sprongen op de vierkante stationtegels en reikten de postzakken aaai collega's over. Hoog boven hun hoofden kletterde de regen op de ronde stalen kap INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 cent* per regel. stelt hooge eisclien, en terecht. Haar linnen goed kan veel langer mee bij gebruik van goede waschproduo ten, waardoor zij belangrijk spaart. beantwoordt aan deze eischen, spaart Uw linnen. N.V. ZEEPFABRIEKEN v.L. DE HAAS VAN BRERO - Apeldo.ro Fabr. Edelweiss-Zeeppoeder, Sneeuwwitgloor en Toüetzeepcn terughoudendheid- opgemerkt te heb ben. En wat denk je er zelf van? vroeg hü. terwül hij den ander strak aan keek. Luister eens, Varne, je kunt het niet ontkennen, dat er op sommige p'.aatsen vreemde dingen gebeuren. Din gen die niet met het gewone verstand verklaard kunnen worden. Dat ben ik voor een deel met j? eens, Nashby. Er gebeuren soms zeker vreemde dingen, heele vreemde dingen zelfs. Maar dat ze niet verklaard kun nen worden, wel, daar denk ik anders over. Ik durf zonder opsr.üdery beweren, dat ik. als ik tyd genoeg heb en on gehinderd kan werken, en tenslotte, als ik er goed voor betaald word, in staat ben om alle spookhuizen van Engeland van hun spook te verlossen. Zün scherp gezicht was levendig ge worden. Nashby keek hem aan, vol bewondering om zijn moed. Deze laat ste was een doodgewone, breedgebouwde plattelands politieman met een vlerkan ten kop, die ongewapend er op uit zou kunnen gaan om een gewapenden mis dadiger te gaan arresteeren. Maar hij was op het land geboren en getogen en even bijgeloovig als de rest vac de een voudige buiter,menschen. Wel, mijnheer Varne, merkte hij op. waarom begint u niet direct me. Hrath Hover? VERHEVIGING ..GRUNO". De bijeenkomst der leden van „Gruno" op Zaterdag j.l. was in velerlei opzicht het bijwonen waard „Poëzie en Lied in Groningerland" Dat is een onderwerp, dat folkloristen stellig belang inboezemt. Wiil echter de büeenkomst enkel toegankeliik werd ge steld voor leden van „Gruno". werd de lezing, demonstratie meer. door den heer P. Groen, inspecteur bii het L. O. te Delft, jammer genoeg slechts voor een beperkten kring van toehoorders gehou den. Laat ons echter terstond vermelden dat de heer P. Groen zich zeer verdien stelijk heeft gemaakt door de samen stelling ter hand te nemen van het bin nenkort verschijnend „Groninger Liede renboek". Zoo zal toch voor hem die be lang stelt in folklore, de weg open liggen om het Lied in Groningen, de poëzie die haar omzweeft, op zich te laten inwer ken. Natuurlijk zal een kortweg opslaan van het liederenboek den snuffelaar aanvankelük niet wegwiis maken. Het Groninger dialect kan met onze gewone leesteekens slechts bii benadeling wor den neergeschreven. Dit mag met de meeste talen en tongvallen 't geval zyn. maar meestal is de weg niet moeilijk zich door mondelinge voorlichting te doen inwyden. Wie ten opzichte van het Groninger dialect zulke ernstige voor nemens koestert, zal wel een gediensti gen geest vinden die hem den weg wyst Maar 't is lang niet onverschillig, uit welke streek van Groningerland die Groninger komt. Is hii een echte „Stad. Jer" (bewoner van „de" stad Groniiv gen) dan hebt ge aan zün hulp niet veel, wül hij zelf dikwijls de meest kern achtige uitdrukkingen van Ommeland niet verstaat. Voor dezulken (aie folkloris ten n.l.) zou de heer P. Groen zich zeei verdienstelijk maken, wanneer hü nog eenmaal een avond wilde geven, toegan- kelük voor niet-uitsluitc-nd „Gruno", leden. Plezier zouden dia nieuwsgieriger, er zeker van hebben, den heer Groen te hooren spreken, uitduiden, zingen het Lied in Groningerland. Ik mag hier als referent geen scheiding maken tusschen Poëzie en Lied in die gewesten. Want ook voor spreker bleken d'ie belde be.- grippen niet te scheiden, zooals hü niet slechts meedeelde, maar ook in zyn uiteenzetting overduidelijk deed naar voren komen. Er was een tiid. dat spr, zelf geloofde aan gebrek aan zingens- lust in het Noorden. Totdat hü, door zich te begeven ander de menschen, tot andere gedachten kwam Maar ook ervoer hii. hoeveel poëzie nog is verborgen voor den Groninger zelf, die zich veelal niet bewust is, wel ke schatten liggen verborgen in zün lied. Kreeg spr niet ten antwoord var den bewaarder van ,,'t Hooge Hoes" te Slochteren. die hem ten slotte naar het heerlijke Slochter Bosch, naar den Om- melander Burg bracht: „och joa, wie zain 't ja nait. wie bin'n dr ja te steef bie(we zien het niet. we zijn e? te dicht by). Uit sprekers algemeen inleidend woorc kristalliseerden zich dan. onbewust wel licht, zulke prachtige staaltjes van kin derpoëzie (niet vóór kinderen. maai door kinderen), dat we eigenlijk zelf verbaasd stonden, vele dier kinderversjes (spelversjes, aftelvers.ies) nooit zoo mooi te hebben gevonden als op dezen avond Ook wy zelf „was 'n dr te stoef bie" Men zingt hier in Holland „Duimelot fc in 't water gevallen", maar als hier de eerste regel nog1 niet uit is. bracht' hét Groninger joch of „wicht" het vyfrege- ïig versje, en'heel wat kernachtiger, "ltèi). einde. Zoo gaat 't met „Mulders koe" met „Amsterdam die groote stad". Af telversjes? Spreker noteerde er een 50 In Holland schijnt het kind de langste aftelversjes te verzinnen, in Groningen is het doel. te weten wie liet moet „we. sen" bij het spel. en dat zoo snél mó- gelük. Hcor maar: „Eln twei direl. Aloes in brei. „Rot in kist. „Doe bist". Men ziet het. de beknoptheid der spreektaal helpt ook een handje me"-. Het lidwoord (een rat in de kist) is allang overboord geworpen. Ook de rüpsre jeugd (modern onder werp houdt daar niet van omhaal Waar wij smachtende blikken werpen op de maan, en met zslfmoordgedac-h- ;en rcnüloopen, zingt de Groninger Pros serpina: .Door komt mien vraler an. „Y kiekt mie aü nait an. „Y lopt mie staal veurbie. „Ik denk: „vk om mie". Tot de allermooiste oogenblikken re kenden we, als spr. het koor. dat ach ter hém op 't podium was opgesteld, unisono een tal der mooiste liedjes deed zingen. Wait een rijkdom in ihythme (een pracht-ontwerp voor een fox, trot!), wat een beknoptheid in het, ook in de „stad" gezongen: „Stiene bes top mden vuurdien, „Woar ik mie an waarm'n kan", De Groningers weten het: bij die ge- 'cgenheid is hun H.O.V.: VéUeman's harmonika, hun concertgebouworkest blaaspoep de Reiber en clubgenooten. Omdat ce voorwaarden die ik daar net noemde, daar niet vervuld zouden worden. Tüd zou ik misschien hebben, maar ongestoord zou ik zeker niet wezen, want ik zou eenigen tüd in het huis moeten wonen en, tenslotte, Mervyn is een allesbehalve gefortuneerd man. zooals je me verteld hebt, dus het zou cok geen lucratief karwei zün, Ja. hü heeft niet al te veel van het aardsche slük. Hü had het een of ander baantje in Indlë cn kwam daar met pensioen vandaag. De helft daarvan heeft hij verdisconteerd cm een uitvinding te exploitzeren, waarvan hij dacht, dat ze hem ryk zou maken, maar dat liep mis. Natuurlijk. Uitvindingen hebben wel eens iemand rük gemaakt, maar dat was •bijna nooit den uitvinder. Maar hoe zou ik op Heath Hover geïntroduceerd kunnen worden? Mün bezoek mag ab soluut niet in verband worden ge bracht met het mysterie. Natuurlijk niet! zei de ander haastig Het lieele geval wordt verondersteld in den doofpot te zün gestopt. Dat is onze eenige kans om ooit iets aan de weet te komen. Is er geen oud snijwerk in het huis. lambrizeerin gen en deuren of iets dergelijks, Dan kon ik er ais antiquair of 2cciets op afgaan. Wacht eens even. Ja, als ik me goed herinner is er een antieke schouw, en hun Mengelberg: Flapper van ,,'t Zuu-1 derdaip". Het koor zong er nog meer: het zong heel dsn avond. Ook de heer Green zong, de kellner, de verslaggevers, alles zong, We waren een avond in Gro= ningerland Toen ir Harkema. die den avond, had geopend met een uiteenzetting van der. inhoud van „Erlkönigs Tochter" (voor-, af door de zangvereeniging van Grunc uitgevoerd), het slotwoord sprak, was het niet zoo vroeg meer. Dat 't er na dien eerst reobt gezellig weid. behoef', geen betoog. We waren ook gekomen om verslag uit te brengen van de koor uitvoering. Het bleek ons echter al dra. dat koor en dirigent het werk meer had-, den gekozen om ook eens een groot stuk- re zingen. Wij hopen dat het hun is be vallen en besluiten met een felicitatie aan ds solisten, van wie Mei. Lcdewyks een hooge sopraan heeft van groote agi- liteit. en over een uitnemend-ontwlkkeic gehoor beschikt; Mej. Vos een klankvol le mezzo, die voor groote expansie vat baar is; de heer Weisz een mooi en vo lumineus bosgeluid en benijdenswaardi ge lichtheid van toonproductie. Voor de dames=saListen waren.er fraaie bloemen. G J. KALT, MÏDDENSTANDSCENTRALE. „De Middenstandscentrale voor Haar lem en omliggende gemeenten", houdt een vergadering voor de leden op Vrij dag, 23 November 1928, des avonds te half negen in de boven-Kroonzalen. De agenda vermeldt: I. Opening. 2 Notulen. 3. Mededeeh'ngen. 4. Afsoheïd van den heer G. J. Ben-* sink als directeur van het Kantoor Haarlem der Nederlandsohe Midden standsbont en begroeting van den nieu wen directeur, den heer G. Rhee Jr. 5. Het. verleenen van Kortingen. 6. Het organiseeren van bazars met steun van den H. en I. Middenstand. 7. De-Zakelijke Bedrüfsbelasting. 8. De Haven- en Kadegelden. 9. De Preeario-verordening. 10. Het Vredestractaat i.z. Huurkoop gasfornuizen. II. Het Nachtstroomtarief. 12. De Lichtdrukinrichting aange schaft door openb. Werken. 13. De Procedure Goedkoope Sam van Deventer. 14. De aansluiting van Patroons- en Br anohevakvereen igingen 15. Het adresboek 16. Rooilünen. 17. Plannen 1930. 18. De Jaarbeurs. 19. Concept-adres der aangesloten ver eenigen uit Velsen en Zandvoort. 20. Rondvraag en sluiting. MIDDELBAAR ONDERWIJS. De heer W. L. Pilaar, leeraar in de Wiskunde en de Maleische taal aan de Hocgere Burgerschool A verzoekt hem eervol ontslag te willen verleenen wegens ziekte en zulks met ingang van 1 Januari 1929. dan.die deur! Die is op zichzelf ook een curiositeit, met al dat cude Ijzerwerk. Je kunt je een beetje vermommen, als een soort oud professor, of zcoiets. Neen, ik geloof niet, dat ik dat doen zal. Ik zal het er zoomaar op wagen. En ik denk Nashby dat ik over een paar dagen wel alle geheimen van Heath Hover zal hebben ontdekt, tenminste voor zoover ze met ons geval in ver band staan. HOOFDSTUK XV. In dc val. In den loop van den morgen zag Mervyn van uit zyn slaapkamer een knappen, goedgekleeden vreemdeling, die op zijn gemak het pad van de dam kwam afgewandeld, hü nam hem 'nieuwsgierig op, want bezoekers waren zeldzaam. Daar Hij zelf onzichtbaar was kon hy den wandelaar nauwkeurig gade slaan. Hü zag b.v. dat de ander een scherp geteekend, bruingebrand gezicht had, en een lichten, stevigen tred. dat hij lang was en een goede houding bezat en toen begon hü zich af te vragen, wie hy' wel ken zijn, en wat hy hier te maken had. Misschien wei een vriend van Melian. een oude aan bidder. en die gedachte stemde hem even c»ianger.aam. Zc hadden h:i hier mee zün tweetjes zco genoeglijk; hy R.-K. RIJKSKIESKRING-ORGANI SATIE HAARLEM. Zaterdagmiddag vergaderde in het gebouw „St. Bavo" de R.-K. Rijkskies kring-organisatie Haarlem, onder voor zitterschap van Mr. J. N. J. E. Heer- kens TMjsson Behandeld werd het ont- werp-program 1929 van de R.-K. Staats partij. voor de vijfde vergadering van dc-n Partijraad, welke zal plaats vinden cp Vrijdag 23 en Zaterdag 24 November in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De agenda bevatte o.m. een voorstel van de R.-K. Kamercentrale Haarlem, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de Kaï.h Kamerfractie haar volle mede werking zal verleenen aan het wetsont werp, regelende de financieele verhou ding tusschen Rük en Gemeente, zoo dat dr voorstel nog in dit zittingsjaar tot wet worde verheven. Verder werd aangedrongen op doorvoering van de arbeidswet 1919, opdat de transport-ar beiders e.a. categorieën van arbeiders ook door wettelijken arbeidsduur wor den beschermd; dat het 48-stelsel in geen geval zal worden verlengd, doch zal worden vervangen door een stelsel, dat waarborgen geeft voor betere resul taten van het: onderwijs. Voorts kwam aan de orde een voorstel tot beperking van den vrouwen-arbeid, opdat de jonge man door' zijn arbeid in' de gelegenheid kome een gezin te stichten, de gehuwde man zijn gezin zal kunnen onderhou den enz. Verder deelde de voorzitter mede dat in den kieskring Haarlem 23009 was bijeengebracht voor het Dr. Schaepman- fonds. Breede besprekingen werden ten slotte gevoerd over de vraag, wie als No. 1 op de lijst zal fungeeren bij de Tweede Kamerverkiezing 1929. Defini tief kon hieromtrent nog geen zeker heid worden gegeven. KINDERVOEDING De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voed sel uit, in de Zoetestraat: Maandag 210 Dinsdag 210. Woensdag 213. Donderdag 215 Vrijdag 214, Zaterdag 184 porties, en in de Cronjéstraat: Maandag 90. Dins dag 94. Woensdag 88. Donderdag 88, Vrijdag 87, Zaterdag 87 porties. VEGETARIëRSBOND. De afdeeling Haarlem van den Ne- derlandschen Vegetariërsbond hield Zaterdagavond een matig bezochte bij eenkomst In de greote zaal van het ge bouw Cecilia in de Jansstraat. De heer Jan Tros uit Rotterdam sprak over „Onze nieuwe wereldbe schouwing". Spreker achtte de vroegere wereldbe schouwingen goed in het verband van den vroegeren tijd, thans, nu de na tuurwetenschappen zoo intens worden beoefend, is men gekomen tot een na tuur filosofische levenbeschouwing. Maar deze kunnen wij niet aanvaarden, zoo deed spreker uitkomen, als nog dagelijks een massa-moord van dieren plaats heeft om den menschen vleesch te bezorgen. Spreker pleitte dan ook voor vegetarisme. hoopte maar dat er geen rustverstoor ders van buitenaf zouden komen. Daarop dwaalden zyn gedachten naar een andere mogelijkheid, een. die nog veel minder aantrekkelijk was. Hij had genoeg var. geheimzinnige vreemdelin gen! Stel je voor, dat deze man eens met dezelfde soort boodschap kwam als de vorige! En terwyl deze gedachten door zün geest flitsten, liet hij zijn Browning-pistool in zün zak glijden. Toen maakte hy op zyn gemak aan stalten om den vreemde binnen te la ten. Ik ben bang, dat u me wel heel vrijpostig zult vinden, opende deze laat ste het gesprek. Maar ziet u mijn heer Mervyn, ik stel heel veel belang in oude huizen, oud houtsnijwerk, oude lambrizeeringen en dergelijke dingen, en ik heb veel over Heath Hover en zijn karakteristieke oudheden hooren vertellen. Mag ik my'zelf even voor stellen? Toen presenteerde hij zyn visitekaartje. Wérkelijk? Komt u binnen mynheer Meiston Varne, zei de ander, nadat hy' een blik liad geworpen op het kaartje. Er zyn hier inderdaad wel enkels ruïnes van cude meubels, maar ze zijn op een zolder opgeslagen en het zou zeker wel een week kosten, cm zs weer toonbaar te maken. Ziet u die mooie oude schouw daar? Ztker, het is een prachtstuk, ant- UITGAAN. The English Players. Het Tooneelgezelschap van Edward Stirling en Frank Reynolds van het Theater Albert I te Parys. dat reeds eenige malen te Haarlem is opgetreden o.a. met Pygmalion en White Cargo, geeft, a.s. Woensdag 21 November in óen Stadsschouwburg een voorstelling van Bernard Shaw's: Mrs. Warrens Profession. In de roiverdeeling: Margaret Vaughan, Winifred Willard. Bernard Merefield, Frank Reynolds, John Russel enz. MET PENSIOEN. Ingevolge een van den Pensioenraad te 's Gravenhage ontvangen schryven gedateerd 1 November 1923, verzoekt mevrouw J. v. Breemenvan Eek haar eervol ontslag te verleenen als onder- wijzeres aan de O. L. School no, 9, al hier, om te komen in 't genot van pensioen, en wel met ingang van 1 December a.s.. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM Het aantal genomen baden ln de afge loopen maand was: Badhuis Koudenhorn 1112 mannen, 420 vrouwen, totaal 1532, Badhuis Leiöscheplein 2036 m. 972 vr. 807 schoolbaden, totaal 3862. Badhuis Schotersingel 2236 m., 933 vr. 636 schoolbaden, totaal 3805. Badhuis Hofdijkplein 1506 m. 755 vr. 1067 schoolbaden, totaal 3328. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: J- Becker, Oranjestraat 142, broche met portret; Bloem, Korte Houtstraat 17 rd., fluwee- len ceintuur; H. Derogee, Leliestraat 31, étui met potlooden enz.; S. Roels, v. Oorschothofje 44 d, étui inh. pennen; Kennel „Fauna", Parklaan: hond (groe- nendaler), gebracht door Warmerdam, Jan Steenstraat 26; Herdershond ge bracht door Reüntjes, 2e Vooruitgang straat 22; grijswitte kat, gebracht door Welvaart, v, Zompelstraat 1. C. v. Dort, Gen. Botastraat 96, regenjas; J. Roosen, Oranjestraat 100, bruine portemonnaie m. inh.; J. v. Klaveren, Leidscheplein 8zw., portemonnaie met inhoud; G. v. de Deül, Baljuwslaan 19, idem idem; C. Fischer, Gen. Bothastraat 100, porte monnaie met brief; M. Roest, Genestet- straat 33, rijwielbeiastingmerk in étui; F. Bouwman, Voldersgracht 45 rd., idem idem; J. v. Essen, v. O. de Bruijnstraat 206, rijwielbeiastingmerk; K. Kullong, Ruy'chaverstraat 7, kinderringetje; A. H. Mes, Zuidpolderstraat 94, ring met sleutels; Bur. v. Politie, Smedestraat 9. stuk zink; A. Sinnige, Schèeperstraat 47, zweep; twee toegangskaarten, l,. Begy nestraat 14, G. A. Dra ijer, v. Ol- denbarneveltlaan 3. witte kat. woordde Varne geïnteresseerd. En hij begon uit te weiden met veel omhaal van technische termen die zijn gast heer al heel gauw gingen vervelen, en maakten, dat hij hem op de maan wenschte. Dat was nog het ergste van al die verzamelaars dat ze onschuldige menschen hun vreeselijk vaktaaltje lieten slikken. Het was wel jammer, dat Melian er niet was, dacht hü.Zy had ook nogal kük op dat soort dingen en kon er met kennis van zaken over mee praten. Maar plotseling bedacht hij zich dat het toch ook zijn goede zyde had, dat ze er niet was, want de vreem deling zag er knap uit en sprak be schaafd en met aangename stem. Als liet meisje hier was geweest, dan zouden de twee jongelui dadelijk overeenkomst- van smaak ontdekt en zoodoende waar schijnlijk sympathie voor elkander op gevat hebben. Dus was hü maar blij dat zij dien morgen met Joe naar Glancehurst was gereden. De vreemdeling bekeek alles op zyn gemak en bewonderde in het bijzonder de lambrizeering. Toen zei hy: ik zou heel graag het huis nog eens goed van buiten willen bekijken, mynheer Mervyn. Van den weg af, ziet het er buitengewoon schilderachtig uit. en nu ik het van binnen gezien heb. zal ik er nog veel meer schoonheden aan kunnen ontdekken. iWordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6