DATUMSTUKJES Lezing Dr, A. de Vletter 46e Jaargang No. 13933 Verschiint dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 21 November 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, roet geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en j ADVERTENTIËN i_s regels I 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per reeel. Abonnementen dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 3.571$. Fo. per post door Nederland 1 3.87H- Losse nummers reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement I 0.06. GeTl.ustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57^, fo. per post i 0.65. dubbele prijs- Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonnéi Uitkeeringen: Levenslange Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50Arm-of Beenbreuk f 100.. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: WOENSDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: The English Players „Mrs. Warren's Profession", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Marionetten theater „De Ohjf-tack" (G. J. M. Brug man) „Doctor Johannes Faust". 8 15 uur, Gem. Concertgebouw. Doopsgezind Zangkoor, dir. Jac. Zwaan, Oratorium „Samson", 8 uur. „De Kroon", Gr. Markt: Alliance fran- gaise. Frangois Porché „La légèreté frangaise". 8.30 uur. Cinema Palace: ,De Grootste Vijand", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Passie der Jeugd"; „Cultuur en Wildernis" 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Spook van de Opera". Tooneel: Willy Derby. 79; 9.15—11.15. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: Kluchtgezelschap Van Beem. „Rangkoetjeedaar gaat ie!" „De Geluksschat". 2.30 en 8 uur. Wijkhuis Leidschestraat 20: Bazar Ds. L. D. Poot. 2—5 en 710 uur. Bloemendaal. Bazar Ger. Kerk Vijverweg 35 uur en 's avonds na 7 u. Overveen: Raadhuis. Gemeente raad Bloemendaal, 10 uur van. en 2 uur n.m. DONDERDAG 22 NOVEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert. 34 uur. Schouwburg Jansweg: Marionetten theater „De Olyf-tack" (G. J. M. Brug man) „Doctor Johannes Faust", 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. v. Beinum. Schubert-Her- denking Jac. v. Kempen, zang. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Wijkhuis Leidschestraat 20: Bazar Ds. L. D. Poot. 25 en 710 uur. Heemstede: Raadhuis, Gemeente raad, 8 uur. RUBRIEK VOOR VRAGEN. Dc Rubriek voor Vragen zal in ons nummer van morgen worden .opgeno; men. Haarlem21 November. Schuttevaer. Wij hebben al bericht dat de beman, oiing van de Schuttevaer eerstdaags naar Plymouth zal vertrekken om de reddingsboot weer- zeeklaar te maken. Nu ontvang ik een brief van den gezag voerder, waaruit blijkt dat hii niet meer van plan is om den Atlantischen Oceaan van Engeland naar Amerika over te steken. Hij wil met spoed een .Jeibaan" laten maken, waarop de red-, dingsboot van boord van een schip in zee kan glijden. Als dat ö:ng klaar is wil hjj er eerst te Plymouth ..de duik proef" mee doen. dan met ziin beman ning en zijn boot aan boord van een Ooeaanstoomer gaan en op een vooral te bepalen datum in volle zee dit schip verlaten en koers zetten naar NewATork. Hij merkt hierbij op dal bii de ramp van de Engelsche mailboot Vestris en bij het vergaan van de reddingsboot van Rye Harboer opnieuw een groot aantal menschenlevens verloren is gegaan ten- govolge van kapsijzen. Ziin reddingsboot kan niet omslaan, en dit denkt hij nu voor de heele wereld te zullen bewijzen doot het bovenstaande plan uit te vce.- ren. Ik weet niet of een Engelsche reede- rij en een Engelsche gezagvoerder bereid zullen worden gevonden om hieraan hun medewerking te verleenen. en der halve mede de verantwoording te dee= len. Het is natuurlijk mogelijk dat het goed afloopt. Maar eerlijk gezegd vind ik het onzinnig dat een oude man van éénenzeventig jaar. zooals Schuttevaer, dergelijke malle waaghalzeriien onder neemt. Als het met alle geweld gebeu- ren moet, laat hii het dan aan veel jongeren overlaten Dat het met alle geweld schijnt te moeten gebeuren is ook al niet erg dui delijk. Aannemende dat Schuttevaer's boot inderdaad iets buitengewoons is, en erkennende dat er alle reden bestaat om het reddingsboot-wezen tot verdere ont-, wikkeling te brengen dit schijnt in zijn technisch en vooruitgang nogal ach ter te zijn gebleven bil den wonderbaar: lijken snellen vooruitgang van onzen tijd zien wij toch niet in waarom der gelijke overdreven demonstraties noodig zijn. Te minder, omdat er bil weislager eigenlijk nog niets afdcend bewezer worot. De Franschman Alain Gerbaul" dobbert al jaren lang over de Atlantb sche en Stille Oceanen in een bootje da- niet eens voor de zee is gebouwd Hij heeft er zónder bemanning, in zyn eentje stormen en zelfs orkanen mee getrotseerd. Hii beweert volstrekt niet öa.t zijn zeilboot onomslaanbaar is. Waaruit zullen wil nu moeten afleiden, als Schuttevaer slaagt in één enkelen tocht over driekwart of de helft van de Oceaanreis EngelandAmerika, dat hij de ware reddingsboot uitgevonden heeft, die verre superieur is aan zulke sim pele schuitjes als dat van Alain Ger- bault? Dit is een vraag van een leek maai- de logica lijkt onafwijsbaar. Misschien is ae oude heer Schutte, vaer er zich niet van bewust dat het Hollandsche publiek vrijwel genoeg heeft van deze historie. Men vindt het onverkwikkelijk en met reden dat een oude man dergelijke acrobatische duikproeven wil ondernemen plus een zeereis vol ontberingen, waarvoor zijn leeftijd hem ten eenenmale ongeschikt maakt, En men begrijpt niet dat de technische waarde van een uitvinding niet door enkele serieuze beproevingen bewezen kan worden zonder al deze bombarie en kunstmatige heldenkwee- kery. Want op dit laatste liiken derge lijke dingen erg veel. Als Schuttevaer misschien voornemens is om te trachten ziin patent in AmerL ka te verkoopen. en in den waan mocht verkeeren dat hii dat alleen bereiken kan door ondanks ziin hooeen leeftijd een Charles Lindberg of een Byrd in waaghalzigen moed te evenaren, dan ge loof ik dat hij zich vergist. De Amerika, nen zijn wel dol op reclame en helden veresring, maar zii zullen de boot niet koopen omdat de uitvinder een waag hals is en ziin naam in alle kranten ter wereld vermeld krijgt Zoo mal zijn zij niet. Ais goede zakenmenschen, zullen zij liet patent alleen koopen als de uit vinding technisch verantwoord is er. een belangrijke verbetering in het red ■dingwezen beteekent. Is dat zoo, dan ziin acrobatische zeeduiken en Coium- bische ontberingssreizen overbodig. De mislukte eerste tocht van Schut tevaer, met al de ruzies onder de be manning die ermee gepaard gingen heeft bewezen dat het scheepje dagen noodig had om den korten overtocht van de Noordzee onder gunstige weers, omstandigheden af te leggen. Wij kun nen ons dus wel zoo eenieszans voor, stellen wat het op den Oceaan moet worden. Een deskundig man. zee-offi cier, heeft mii verzekerd, dat het wel= slagen van dergelijke tochten veel min der afhing van de kwaliteit van de boot waarin hij wel vertrouwen had, het: geen hij ook in andere goedgebouwde kleine scheepjes zou stellen dan van het moreel van de bemanning Dit laat ste is de groote. alles-beheerscbende factor. Abnormale energie en uithoir dingsvermogen. buitengewone „hard heid" worden van de bemanning ver: eischt. En daarvoor bezit eeen enkele oudie man van-in -de.-zeventig meer de geschiktheid allerminst als leider. De menschen die voor dit nieuwe ex periment geld gegeven hebben, hadden het beter beschikbaar kunnen stellen om Schuttevaer de gelegenheid te ope, nen in het buitenland ziin uitvinding te demonstreeren zonder acrobatie en zonder Oceaanreis. Er worden al waag halzerijen genoeg ondernomen. Deze, die tot de malle soort behoort, kon beter achterwege blijven R. P. DE GEMEENTEREKENING EEN NADERE MEDEDEELING VAN B. EN W. Ter begeleiding van dc gemeentere; kening 1927 schrijven B- en W. aan den raad: Het batig slot van den gewonen dienst bedraagt f 14-877.75. welk bc> drag geheel wordt overgebracht naar den dienst van 1929. Na het sluiten van den gewonen dienst 1927 waren nog tc ontvangen aan gewone middelen: Straatbelasting 8.186-84; recognï» tien ter zake van vergunningen f 5.158.65; belasting op dc honden f 3.884.77: zakelijke belasting op het bedrijf f f4-Ó69-85; Schoolgelden f 15.393.69: Vergoeding wegens gebruik van lokalen f 1-510.56. Ondcrwiishïk dragen: Lager onderwijs f 74.392.73, Handelsonderwijs f 1.600. Nijverheids onderwijs f 115.770. Totaal f 191.762-73 Bijdragen ten behoeve van 't lager on; dcrwiis in de v.m. gemeende Schoten f 11-980, Schoolgelden en belastingen der v.m. gemeci.ten Schoten en Snanrndam f 6.558-74, Algeheel totaal f 248.505.83. Nog verschuldigd aan: Onderwijs; bijdragen: Lager onderwijs f 48.675-49- Nijvcrheidsonderwijs f 5000. Tdem ter; zake dc v.m. gemeenten Schoten en Spaarndam f 33-690. Samen f 87.365.49. Totaal dus f 161.140.34. FINANCIEFLE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. DE REDE VAN MR. SLINGENBERG. Ter aanvulling op ons bericht in het nummer van Maandag kunnen wij me- dedeelen, dat de openbare vergadering van den Vryzinnig-Democratischen Bond, waarin de wethouder van finan ciën Mr. M. Slingenberg een rede zal houden over „het wetsontwerp de Geer. betreffende de financieele verhouding van rijk en gemeenten en de beteekenis daarvan voor Haarlem", gehouden zal worden op Donderdag 29 November in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Er zal gelegenheid zijn voor debat en het stellen van vragen. TRAM EN ASPHALT. DE PLANNEN VOOR JANS STRAAT EN JANSWEG. BEWONERS BEMOEDIGD. De plannen voor de asphalteering en verbetering der verlichting voor de Jans straat en den Jansweg hangen al eeni ge jaren. Eens Is de asphalteering zelfs aanbesteed. Maar door tramaangelegen heden is van uitstel tot heden afstel ge komen. Daarom zijn de besturen van de Jans straat- en van de Janswegvereeniging naar den nieuwen wethouder van Open bare Werken getrokken om hun belan gen nog eens te bepleiten. Zij zijn zoo verzekerde men ons bemoedigd bij Mr. J. Gerritsz vandaan gegaan. Er is nu uitzicht dat binnen een jaar niet alleen de nieuwe Jansbrug klaar is. maar ook het asphalt en de betere ver lichting. Er moeten evenwel door het gemeen tebestuur nog eenige beslissingen geno men worden in tramaangelegenheden. Onze lezers wisten reeds, dat de tram directie het voornemen had om de Cein tuurbaan op te heffen en het gedeelte Station-Koninginneweg op te nemen in een nieuw in te stellen tramlijn Station- Kwakel Leidschevaart. Het is nu zeker dat die opheffing zak doorgaan Het is de bedoeling die 1 December in wer king te doen treden. Hangend is het plan om de tramlijn SoendapleinHeemstede niet meer door de Smedestraat te laten loopen, maar door de Jansstraat en den Jansweg. De bewoners hebben daarop niets tegen, te meer omdat er slechts één spoor zal komen en het tramverkeer slechts in één richting zal plaats hebben. Het bleek evenwel op de conferentie, dat B. en W. nog geen onverdeelde voorstanders zijn van die wijziging, omdat zij dan vreezen. dat het verkeer hoek Stationsolein— Jansweg nog gevaarlijker zal worden. Er wordt over die quaestte nog onder handeld. Daarmee samenhangt het af breken van de perceelen hoek Groote Markt en Jansstraat. De gemeente heeft de perceelen hotel „Hof van Holland" horlogewinkel van de firma Engelgeer en het hotel „Het Haasje" aangekocht. Het streven der gemeente is evenwel om de middelen van vervoer die van die verbetering profiteeren, een deel der kosten te laten betalen. Het vermoeden is, dat in al deze aan gelegenheden thans zeer spoedig een be slissing zal vallen. Daarop hopen dan ook de bewoners van de Jansstraat en den Jansweg. Mr. Gerritsz heeft hen toegezegd, alles ter bespoediging te zullen doen. DE POLITIE TE VELSEN. UITBREIDING. Burgemeester en Wethouders van Velsen, stellen thans aan den gemeen teraad voor, de sterkte van het politie corps van Velsen voor 1929 vast te stellen op 1 hoofdinspecteur, 1 inspecteur 2 klerken, 1 schrijver, 5 hoofdagenten, en 32 agenten. Het corps bestaat thans uit 1 hoofdinspecteur 1 inspecteur, 2 klerken, 1 schrijver, 5 hoofdagenten en 27 agenten. TEGEN DEN WOEKER. MAATREGELEN DER PROVINCIE. Ged. Staten van Noord-Holland schrij, ven aan de Prov. Staten, dat in de laatste jaren zich nu en dan gevallen hebben voorgedaan, waarin provinciale ambtenaren, die zich in schulden heb. oen gestoken, in handen van woekeraars zijn gevallen, die hun niet dan op zeer bezwarende voorwaarden eeld leenden en daartegenover bedongen dat zij hun salaris aan hen zouden cedeeren. Dezr akten werden aan het provinciaal be stuur be teekend en moesten dan als rechtsgeldig worden erkend. Ged. Staten ziin van oordeel dat dit euvel in de eerste plaats in het belang van den ambtenaar zelf. krachtig moe. worden bestreden. Zii ziin te rade ge gaan op welke wiize dit zou kunnen geschieden en hebben zich daarbij te, vens op de hoogte gesteld van de rege ling, die in enkele groote gemeenten, waar het kwaad zich ook had voorge, daan. is getroffen. Zij meenen dat deze zaak het best kan worden geregeld door een aanvul ling van het Ambtenarenreglement 1920 en wel door de opneming van een nieuw artikel 73 a. luidende als volgt: „Het is den ambtenaar verboden, als waarborg voor het nakomen van door hem of an deren aangegane verplichtingen, geheel of gedeeltelijk zijne bezoldiging aan an= deren over te dragen". De commissie voor georganiseerd over- og heeft zich hiermede vereenigd. Wij merken hierbll op. dat de ge ïsente Haarlem voor haar perscnee vel dezelfde bepalingen heeft ingevoerd maar daarnaast de gelegenheid heeft reopend om onder borgstelling der ge meente in noodzakelijke gevallen gek" op te nemen bii een voorschotkas. Ged Staten ziin bliikbaar niet geneigd dit voorbeeld van Haarlem te volgen. DE DOETINCHEMSCHE GASCORRUPTIEZAAK. ALLES VOOR RECLAME. Voor de rechtbank te Arnhem is Dins dag de bekende gascorruptiezaak te Doetinchem onder groote belangstelling van bewoners uit den Achterhoek be handeld. De gasdirecteur van Doetin chem, G. P., gedagvaard ter zake dat hij in October 1926 vier gascomforen. gashaarden en één gasoven zou hebben ontvreemd ten uadeele van die gemeen te, dat hij voorts gedurende de jaren 19251926 den opzichter der gasfabriek H. P., zou hebben bewogen, tot het weg nemen van hoeveelheden gas en electri- citeit. P. zou eveneens een gashaard en electrische stopcontacten gekregen heb ben. ïldus de TeL Een der getuigen, een wethouder uit Ulft kreeg in 1926 een gashaard thuis de wethouder meende dat leze voor de monstratie bestemd was De heer R. V.. wethouder van Doetin chem deelde mee, dat de raad en de gascommissie destijds besloten hadden, dat de directeur, om het gebruik van gas voor Doetinchem en den omtrek te propageeren, zich van verschillende fa ciliteiten, waaronder ook cadeaux vallen mocht bedienen. Nimmer is het voor propaganda uitgetrokken bedrag over schreden. De burgemeester, de heer H., ver klaarde. dat achteraf door den Raad verlof was verleend tot het aannemen van cadeaux. Getuige verklaarde, dat verdachte een man was, die het door den voorgaanden directeur in desolaten toestand achtergelaten bedrijf op schit terende wijze heeft weten te reorgani- seeren. De Officier van Justitie achtte dief stal van electriclteit bewezen, en wees er op, dat de belangrijkheid der zaak niet in overeenstemming was met de dikte van het dossier. Hij eischte 100 boete subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger drong op vrijspraak aan. De heeren Dr. A, de Vletter en Dr. W. H. C. van Esveld, onderscheidenlijk rector en conrector van het Kennemer Lyceum, hebben zich tot den ge meenteraad van Bloemendaal gewend met een adres, waarin zij voorstellen doen tot verbetering van den verkeers- toestand aan de Kleverlaan. Adressanten hebben kennis genomen van den brief van B. en W. aan den Gemeenteraad in zake den spoorweg overgang aan de Kleverlaan. Het gevaar is, zeggen zij, misschien op eenvoudiger wijze te verminderen dan door B. en W. is aangegeven; en wel door de straatbreedte, dus ook de spoor boom-wijdte, te vergrooten en den stoep aan de noordzijde van den straatweg door te trekken en mede onder de spoorboomen te brengen; door aan de zuidzijde van den straatweg, tusschen tramrails en straatweg, eveneens een pad aan te brengen (door verhooging en hekafsluiting van trambaan en straat weg) en bij gemeentelijke verordening hat op de fiets passeeren van den over gang na boomsluiting en wederom ope ning te verbieden. Voetgangers en fietsers zouden dan langs deze nieuwe trottoirs kunnen passeeren. Adressanten zijn zicïi be wust. dat deze verbetering van den toe stand technische bezwaren te overwin nen geeft, alsmede wijziging der ge meentelijke verordeningen medebrengt, welke beide moeilijkheden in het be lang van de openbare veiligheid stellig overwonnen kunnen worden. Een maat regel, die echter deze verbetering over bodig zou maken en die een radicale lossing zou zijn voor de verkeersmoei lijkheden. Is: doortrekking van den we? uit het Kinheimpark naar het Adriaan Stoopplein. Adressanten hebben de over tuiging, dat de aanleg van dezen weg op den duur toch komen zal en zouden het een vooruitziende politiek van h-t Gemeentebestuur vinden, als door dezer maatregel, die het is hun medege deeld hooge uitgaven met zich zou brengen, de tegenwoordige bezwaren op gelost zouden worden. DE MODERNE AMERIKAAN. (Sedert de Invoering van het alcoholverbod besteedt de Amerikaan het geld dat hij vroeger voor sterken drank uitgaf aan zijn klee ding, haarverzorging. mani cure, schoonheidsbewerking enz.) Ziet gij daar dien Adonis gaan, Zoo keurig, fijn en blank? 't is een moderne Amerikaan, Nu vrij van sterken drank; Er was een tijd dat hem het geld, Glad door het keelgat gleed, Maar thans wordt het door onzen held Aan 't uiterlijk besteed; Aanschouw zijn welgesneden pak, 'c Is modieus correct. Het smettelooze strooien dak, Dat 't schoon geheel bedekt; Een zijden zakdoek in zijn jas En sokken, ook van zij, Een zijden overhemd en las. Een prachtfiguur is hij: Zijn permanent gegolfde haar Verspreidt een zoeten geur. Het lijkt wel wat op dranklucht maar. t Is inderdaad odeur; Zijn huid Is perzikachtig blank. Door poeder, geen natuur. Zijn hand is welgevormd en slank Dank zij de manicuur; Als wandelende modeplaat, Schrijdt hij daar voort, precieus, Hij glimlacht lieflijk en hij praat Zelfs niet meer door zijn neus; Ziet gij daar dien Adonis gaan? Een wonderschoon tooneel Maar toch mankeert er nog wat aan Zijn gentleman's geheel; Zijn kaken gaan nog op en neer, in onvermoeid gekauw, Hij drinkt geen sterke dranken meer Maar blijft traditie van weleer, Zijn kauwboy afkomst trouw. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DE ANNEXATIE. DE TEKORTEN VAN SCHOTEN EN SPAARNDAM. Uit den kapitaaldiens* van de gemeen terekening van Haarlem over 1927 blijkt, dat de tekorten van Schoten waren: over 1926 f 248.643 en over de 4 eerste maanden van 1927 f 327.052. totaal dus f 575.695. Bij elkaar dus f 638.712. Van Spaamdam: over 1926 f 35.342 en over de 4 eerste maanden van 1927 f 27.675 totaal dus f 63.017. Elk jaar wordt 1/10 gedeelte van dit tekort via den kapitaaldienst ver rekend. Over 1927 is f 42.580 verrekend en over 1928 was f 50 000 uitgetrokken Toen waren namelijk de juiste cijfers over het tekort nog niet bekend. Eigenaardig is evenwel, dat op de rekening 1927 onder inkomsten voor komt een post van f 49.200 van het rijk ontvangen ter verrekening van het ten laste van de voormalige gemeenten Schoten en Spaarndam komende aan deel in de kwade posten der door het rijk geïnde belastingen. Was hei niet juister geweest om die f 49.200 in mindering te brengen van het tekort van f 638.712. Nu is over 1927 wel f 42.580 verrekend als 1/10 van het vermoedelijke tekort, maar feirelljk is uit den gewonen dienst niets daar voor gegeven. De rijksuitkeering was immers, notr f 6.620 hooger dan heigeen van de oude schuld van Schoten en Spaarndam be taald is. HET SPOORWEG PERSONEEL. WERKEN BIJ „WERKSPOOR". ONTPLOFFING IN VINCENNES. Munitiefabriek geëxplodeerd. EEN AANTAL DOODEN EN GEWONDEN. MISDAAD DE OORZAAK? PARIJS 20 Nov. (V.D.I Ia Je Pa- rijsche voorstad Vincennes, die tot den Parijschen vestinggordel behoort en waar een groote troepenmacht in garnizoen ligt, vloog hedenmiddag te 3.45 uur door onbekende oorzaak een munitie-depót in de lucht. Tol nog tot zijn 12 dooden gevonden. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Het bericht heeft in de Fransche Kamer, die juist vergaderde, groote beroering verwekt. PARIJS 20 Nov. (VD.) De Pre fectuur van Politie te Parijs deelt mede, dat de ontploffing in het centrum van de stad heeft plaats gehad. Behalve de dooden is er een groot aantal gewonden. Minister-president Poincaré heeft zich onmiddellijk naar de plaats des on- hells tegeven. Bijzonderheden ontbreken nog steeds. PARIJS, 20 Nov (N.T.A.) De munitiefabriek, waarin de ontploffing geschiedde bevindt zich in de nabijheid van den vestinggordel waarin perma nent eenige duizenden militairen zijn ondergebracht. Palnlevé de minister van oorlog, kwam spoedig na het gebeurde op de plaats des onheils aan en droeg de politie op een onderzoek in te stellen of het niet een mlsdfidigen aanslag betreft. VINCENNES, 20 Nov (B.T.A.) De ontploffing had plaats m de werkplaats voor de vervaardiging van patronen tijdens het overladen van kisten met slaghoedjes. Op het oogenblik der ontploffing had het meerendcel der arbeiders dc fabriek reeds verlaten. Nader vernemen wU nog: Volgens de eerste berichten waren onder do puinhoopen van de bijna ge heel verwoeste fabriek twaalf dooden en talrijke gewonden gevonden, doch latere berichten maken melding van een geringer aantal slachtoffers. HAARLEM'S HISTORIE. EEN MOOI PLAN DER VEREENIGING „HAERLEM". De vereeniging Haerlem. zotelende, zooals men weet. in het oude gebouw van de Hoofdwacht od ae Groote Markt heeft een mooi plant ontwikkeld om do belangstelling bij de schooljeugd voor de historie onzer stad te bevorderen. Dc vereenlging beschikt over een col lectie vaai 200 lantaarnplaatjes, betrek king hebbende op de geschiedenis van de stad en hear voornaamste gebouwen. Zij heeft nu stappen genomen om te bereiken dat deze vertoond zullen wor. den aan de leerlingen van de hoogste klassen der scholen, met een deskundk ge toelichting Dit aanschouwelijke ge- sciiicdenisonderwMs van Haarlem zal niet op vrije middagen maar in den ge wonen leertijd worden gegeven. Burge meester en Wethouders bleken, evenals de Inspecteur van het L O., veel voor het plan te gevoelen, en door B en W. is een circulaire gezonden aan de hoof, den der Openbare Lagere Scholen (later hoopt men ook het Bijzonder Onder, wijs en de onderwijsinrichtingen in de buitengemeenten te bereiken) In deze circulaire worden de hoofden uitgenoodigd om (elk vergezeld door een leerkracht van him school, die wellicht speciale belangstelling voor het onder werp koestert) om een voordracht bU le wonen die door den gemeente-archi varis den heer H. E. Knappert, lid van de vereeniging Haerlem. op Woensdag 28 dezer om half drie 's middags in de Hoofdwacht gehouden zal worden. B en W. schriiven verder: Het ligt voorts in onze bedoeling om op nader te bepalen data. binnen de gewone lesuren (bij voorkeur. In aan sluiting aan het speelkwartier. het laatste uur van den morgenschooltijd, van 10 3/4—113/4 uur) de projecties te doen herhalen voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen (telkens ln groepen van hoogsten 60 kinderen) waarbij dan, omdat zulks voor den heer Knappert tc tijdroovcr.d zoude worden, één (of meer) leerkracht (en) zich met de toelichting en ver klaring dient (dienen) te belasten. Te voren zou in de school (b.v. bij het ge schiedenis uur) eenige voorbereiding gewenscht zijn. Het initiatief der vereeniging Haerlem verdient alle toejuiching. Een mooi stuk werk dat den kinderen liefde voor hun stad en haar historie zal bijbren gen. ST. ELIZABETHS GASTHUIS. Regenten van deze Instelling hebben een uitnoodiging rond gezonden tot het bezichtigen van de gereed gekomen ver bouwing van het Gasthuis op Zaterdag 1 December des namiddags te 3 uur. VIJF MILITAIRE VLIEG TUIGEN VERONGELUKT. EEN DOODE EN DRIE GEWONDEN. WARSCHAU. 21 Nov. (V.D.) Gis teren zijn vijf Poclsche militaire vlieg tuigen tengevolge van den zwaren nvst verongelukt. Twee der machines stieten1 bij de landing op het vliegterrein te Warschau met zóóveel kracht teeen der grond, dat zij geheel vernield werden Van de lnz'ttenden was er één op «lag dood; de tweede werd zwaar gewond, Dc drie andere vliegtuigen werden bij nooa. laningen in den omtrek van de stad zwaar beschadigd, waarbij één der be stuurders gewond werd. Als vervolg op ons bericht van gis teren kunnen we thans mededeelen dat na een gehouden conferentie met de directie der Spoorwegen en besprekin gen met het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Metoalbewerkersbond ook de Nederlandsche Vereeniging, besloten heeft haar leden te adviseeren. om indien men daartoe wordt aangezocht tijdelijk tewerkstelling bij Werkspoor te aanvaarden. In de conferentie met de directie der Spoorwegen is komen vast te staan, dat alle rechten welke he' spoorwegperso neel momenteel bezit onverkort ge handhaafd 2ullen blijven. Eigenaardig in deze kwestie is. dat mede door den te ontvangen toeslag, het loon van de spoorwegmenschen niet on aanzienlijk hooger zal zijn, dan de vaste vaklieden bij Werkspoor momen teel verdienen. DE VERKEERSTOESTAND AAN DE KLEVERLAAN. VOORSTELLEN TOT VERBETERING. Noorderkerk - Velserstraat Hedenavond 8H uur „Conflicten in de opvoeding"

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1