RUST. HOE MEN DE KLEINTJES BEZIG HOUDT. 1 ..1 1 0 f) - i HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 NOV. 1928 Jeniïnci FLUWEELEN JURKEN. Ja, en nu mogen alle papa's en echt- genooten en andere „geldschieters" van ons vrouwen en meisjes nog zoo sip kij ken. en ze mogen mopperen cn de mo de verwenschen, en alle „Madelsires"' die over de mode schrijven en de vrou wen opstoken, verwenschen, er helpc niets aan. We moeten nu eenmaal alle maal een fluweelen jurk hebben dezen whiter! Is er iets fijners, eenvoudigers dan een fuweclen jurk? Welnu dan, hier zijn er een paa" exclusieve model len voor. In de eerste plaats dan links, een zwart fluweelen jurk, waarvan het lijfje links gesloten wordt met een rij knoopen, terwijl het grappige boven stuk van den rok rechts op dezelfde wijze gesloten wordt. De schulpen, ook aan den onderkant van de mouwen, zijn met felgroen afgebiesd. Er is 4 me ter fluweel van 90 e.M. breedte voor noo dig. Daarnaast een alleraardigste kin derjurk van pastelblauw fluweel, met een donkerblauwe, leeren ceintuur. De gesp valt precies boven het smokwerk, waarmee het panusau op zij in hél rokje is gezet. Kraag en manchetjes zijn van rose crêpe. Voor deze jurk is 2,25 M. stof van 90 c-M. breedte voldoende. De derde jonge dame toont ons een bui tengewoon smaakvolle japon van zwart velours. Ook hier is opzij een ruim pand gefronst ingezet. Van deze gelegenheid maakt men meteen gebruik om een me daillon van stiksels te maken, wat te vens een leuke garneering vormt. Kraagje en manchetjes zijn weer van rose crêpe. Drie en een halve meter stof van 90 c.M. zal wel toereikend zijn. En weet u( wat men dit seizoen ook zelfs van fluweel ziet? Waaiers, fluweelen waaiers ziet men, hoe ongelooflijk het ook moge schijnen. Het weder verschij nen van den waaier is op zichzelf al een gebeurtenis. Maar fluweelen waaiers.... Op het gebied van onze hoedjes is er ook wat nieuws. Het z genaamde bont-vilt is op het tooneel verschenen, dat wil zeggen een soon vilt met min of meer lange haren, en dat men, al naar de soort, noemt: vos- vilt, konijn-iilt, beer-vilt. MADELEINE. Meubeltjes van lucifersdoosjes. O 0 0 1 O 0 Voldoende rust een dringende noodzakelijkheid. De winterdagen breken aan, storm en regen wisselen elkaar af, maar he; liefelijke zonnetje treedt gelukkig ook nog te voorschijn. Het zonnetje, dat oud en jong naar buiten roept: het zonnetje, dat de kleuters doet draven en sprin gen en de gezichtjes met een zaoht rose tintje kleurt. Er komen nu vele dagen, dat het zonnetje zich geheel niet laat zien, wanneer de wind giert om de hui zen en de regen bij stroomen neerdaalt. Ja, dan moeten de kinders thuis blijven en hun bezigheden zoeken. Is het nie" heerlijk, moeders, uw kleuters gezellig om u heen te hebben? Moeder aan lie: hoofd van de tafel en de kinderen c-r om heen. En hoe heerlijk is het lar, niet, wanneer Moes vertelt of het 6611 en ander met de kleintjes knutselt. Hebt u met de kinderen wel eens fels van leege lucifersdoosjes en garen klosjes gemaakt? Welnu, spaart leege lucifersdoosjes, alle met hetzelfde merk, daar zij gelijke afsluitingen moeten hebben. Misschien vindt n in uw naaidoos nog weieenig1 garenklosjes. Groot en klein kan zich liiermee bezig houden. U kunt alleraardigst speelgoed maken van lucifersdoosjes, o.a. een trein, huis jes, een slaapkamer-ameublement etc. Maakt u nu eens met uw dochtertje een naaxiig meubilair voor haar poppenka- mer. Ik wil u hier eenige voorbeelden geven en u zult zien, dat u, wanneer v. deze meubeltjes hebt gemaakt, stel lb; zelf nog veel aardiger modellen te voor schijn brengt. Wij beginnen met een eenvoudigin stoel van vijf lucifersdoosjes. Zorg dat u lijm en kwastje bij de hand hebt. Het eerste doosje doet dienst als zitting, twee andere doosjes worden met- de lan ge zijde aan weerskanten er tegen aa*i geplaatst en geplakt. Wij hebben nu nog twee doosjes over, die op den korten zijkant geplaatst als leuning dier.st. doen. Pootjes maakt u wel het aardigst van houten kralen. Steek hiervoor een met lijm ingesmeerd lucifertje door de kraal en door den onderkant van het doosje. (Zie fig. a.) Nu een schrijftafeltje van 7 lucifersdoosjes. U plaatst twee keer drie doosjes op elkaar en ver bindt deze met éen doosje. Aan deladen worden knoopen of kralen genaaid als handvatten .(Zie fig. b.) Hierop volgt het tafeltje van één ga renklosje. waarop een 8-hoekig stukje karton, dat als tafelblad dienst doet. Naar eigen verkiezing kimt u het tafel blad versleren met rondjes of een ge- teekend randje. (Zie fig. c.) Nu nog als laatste model een sohemer- la,nipje van 2 garenklosjes op elkaar gelijmd en een kapje van gekleurd kar ton. Heel gemakkelijk kunt u een aller aardigst kapje maken van een papieren pasteibakje, ook weer met randjes ver sierd. Drie ronde kralen geven dit lamp je een allerliefst aanzien (Zie fig. d.) En moeders, hebt 11 de meubelt jes me', de kleuters zoover afgemaakt, dan komt de verfkwast er bij te pas. Een aardige, vroolijke kleur geeft den meubeltjes een snoezig effect. W. R. Gun u zelf de noodige rust: dat is een' raad die niet alleen door schoonheids specialiteiten wordt gegeven, maar die ook wel degelijk een dringende eisch voor het lichaam is. Stel u voor dat we maar steeds door- jachten en doorrennen, waar zou ten slotte het einde zijn in het ziekenhuis in bed. Waarom zouden we al die narig heid maar niet liever voorkomen, en ons bed de eer aandoen, waarop het recht heeft welk recht het tenslotte tccli wel op een andere manier zou opeischen. Intusschen is iedereen het er roerend over eens dat slapen een noodzakelijke functie is; zoo bij tijd en wijlen mag er eens iemand gevonden worden, die het minderwaardig vindt, dat we zoo onge veer een derde van ons leven slapend doorbrengen, maar bij hen wordt de theorie toch ook al spoedig door de praktijk in een hoekje geduwd. Zelfs ai is het mogelijk om eenige dagen en nachten geheel zonder slapen door te brengen, na verloop van enkele dagen is er gèei^ houden meer aan en moeten we slapen." De beste rust krijgen we, wanneer we niets meer dragen dat ook maar eenigs- zins knellen kan, waarna we in de ge makkelijkste houding gaan liggen en bij een open raam slapen, terwijl we onze zorgen zoolang maar eens op non-actiet zetten. Over die houding bij het slapen zyn sommigen het niet eens: er zijn er cie beweren dat op den rug liggen het meest ontspanning van alle spieren geeft, anderen zeggen dat Op de zij liggen met gestrekte boenen de Juiste houding is. weer anderen trekken hun been'en op, enzoovoort. Maar vraagt ge aan eenige menschen hoe zij het gemakkelijkst lig gen om te slapen, dan zullen hoogst waarschijnlijk alle antwoorden iets van elkaar verschillen. En dan is de hoeveelheid skiap nog zeer uiteenloopcnd- een baby in de wieg doet vrijwel niet anders dan slr<pen, en oude menschen hebben soms aan en kele uren slaap per etmaal ruim vol doende. Als gemiddelde slaaptijd wordt acht uur per etmaal genoemd: kinderen in den groei en jonge menschen hebben dit meestal noodig om overdag voldoen de uitgerust te zijn, terwijl jongere kin deren weer veel meer rust noodig hebben. Rust noemen wij dit bij kinderen, om dat het voor hen synoniem is met sla pen: een kind gaat niet rustig in een stoel zitten en blijft nu eens een half uurtje zoo uitrusten. Doet het dit wel, dan is het öf ziek, of het is na een paar minuten alweer overeind. Een kind moet de rust hebben van het slapen in bed. De meeste vrouwen hebben intusschen ook behoefte aan een goeden slaap van acht uur. Bij velen onder haar is die eisch zoo dringend, dat ieder uur het welk zij eventueel tekort zijn gekomen, ingehaald moet worden: pas als dit ge beurd is. voelen zij zich weer heelemaal uitgerust. Intusschen blijft bij de behoefte aan slaap een beetje bluf bij sommigen ook niet achterwege: zij beweren dat het haar niets hindert om laat uit te zijn en daardoor nog later in bed te komen en dan den volgenden morgen weer bijtijds op te zijn. Maar zij vermelden niet. dat zij öf een groot gat in den Zondag sla pen, waardoor die dag docr hen als een der melancholiekste dagen van de week wordt bestempeld; öf zij betalen eens in een paar weken tol aan dat nachtbraken en moeten een dag in bed blijven om weer op him verhaal te komen. Nooit is daarvan het gebrek aan slaap natuur lijk de schuld! Br zijn vrouwen die, wanneer de slaap hen overmant, bij weze van spreken, in alle houdingen en bij iedere gelegenheid kunnen slapen. Of zij nu op een stoel zitten of dat zij even met haar hoofd op een divankussen rusten, zij slapen even heel vast en voelen zich daarna weer geheel opgefrischt. Zooals de men schen vroeger zeiden: Als de slaap maar even door je lichaam is gegaan. Vijf minuten slaap kan al verkwikking brengen voor den heelen dag. Maar lang niet iedereen kan zich zoo gemakkelijk aan den slaap overgeven, sommigen krijgen wel het slaperige ge voel, maar worden klaar wakker, zoo dra zij er zich nu eens aan willen geven, terwijl anderen niet eens neiging tot slapen hebben, terwijl zij wel behoefte hebben aan rusten. Heel wat vrouwen gaan daarom iederen dag na den koffiemaaltijd een uurtje rusten: sommigen gunnen zich daarvoor een half uurrtje en zijn weer op zoodra er kwestie van kan zijn, dat er bezoek komt, daardoor bemerkt eigen lijk nooit iemand dat zy 's middags even gaan liggen. Anderen buiten dit middagslaapje uit tot een coquetterietje, waarbij het dienstmeisje instructies heeft, het even- tueele bezoek af te schepen met: Me vrouw rust. Sommigen laten zoo den middag voorbijgaan en komen pas weer voor den dag, wanneer het avond begint te worden, terwijl zij eigenlijk best met een half uurtje rust zouden kunnen volstaan. Maar voor menige vrouw die haar werk buitenshuis heeft, is zoo'n rust- tijdje een onbereikbaar iets: het kan echter al heerlijke rust en ontspanning geven, wanneer zij haar twaalfuurtje rustig gebruikt, zonder jachterig bood schappen doen of haastig verslinden van een boek. Als zij een vermoeienden werkkring heeft, moet zij gaan zitten zoodra zij er de kans voor krijgt, reist zij met trein of tram heen en weer, dan is dit vervoermiddel ook een welkome gelegenheid om eens flink uit te rus ten, zonder lectuur en zelfs zonder ge dachten: wie erg vermoeid is, kan zich aan dien toestand van gedachteloos heid heel gemakkelijk overgeven en het is heerlijk rustig. De eenige, die werkelijk slaap tekort kan komen zonder dat zij ze ln kan halen, is de moeder van een druk gezin: 's Avonds is het laat omdat er zooveel te naaien en te verstellen valt, 's mor gens spookt het kroost alweer vroeg rond. Maar voor haar ligt de voldoe ning in haar man en kinderen, die al die zorg als een mooie herinnering la ter steeds met zich zullen blijven om dragen, MENU. Gestoofde kalfskarbonaden, Aardappelen, Brusselsch lof, Appelstruif, De karbonaden worden gewasschen, gezouten en in boter vlug mooi bruin van kleur gebakken. Daarna wordt de jus met een scheutje water afgemaakt, de karbonaden worden in een vuurvast schoteltje gelegd, met de jus begoten, belegd met wat uitgetande schijfjes ci troen en met paneermeel bestrooid. Het schoteltje moet dan, met een deksel afgesloten, verder in een matig war men oven staan, zoodat de karbonaden zachtjes stovend gaar kunnen worden. Voor het dessert wordt genomen: 1 KG. moesappelen, 4 beschuiten, suiker naar smaak, boter'. 1 theelepel kaneel, 1 ons krenten, 2 eieren. Van de appelen wordt moes gekookt: deze wordt gezeefd en met suiker naar smaak afgemaakt. Dan worden de krenten er door geroerd, de kaneel en het laatst de goed geklutste eieren. In een vuurvast schoteltje wordt er de fijngemaakte beschuit over gestrooid, enkele klontjes boter worden er op ge legd, waarna het schoteltje in den oven wordt gezet om een bruin korstje te krijgen E. E. J.—P. EEN WERKZAKJE OM ZELF TE MAKEN. Om dit aardige werktaschje te maken voor borduur- of naai-gerei heeft men 75 centimeter van een vroolijk geklemde stof noodig en 25 centimeter mousseline voor de kraag en manchetten, voorts 'n stukje IJzerdraad voor armen en hals, zes pompoenen, een meter zwart linit van 1,5 centimeter breed en een lap katoen voor het opvullen van hoofd, handen en voeten. Eerst maakt men het hoofd. Een stukje mousseline ter groote van een gebak schoteltje wordt gevuld met katoen en ingehaald tot het ongeveer de grootte heeft van een tennisbal. De plaats, waar het balletje dichtgenaaid wordt is de bovenkant. Nu teekent en sohildert men er een gezicht op. Dan knipt men twee ovalen (ongeveer 5 centimeter lang) voor de voeten en nog zulk een stel voor de handen. Deze stukjes worden op dezelfde wijze als het hoofd gevuld en dichtge naaid desnoods ook beschilderd met vingers en nagels, voor wat betreft de handen en met knoopjes of gespjes voor wat betreft de voeten. Daarna knipt men de stof in tweeën en sny'dt aan den bovenkant 20 centime ter af voor de mouwen en muts. Uit de dubbele stof knipt men een driehoek, ook ongeveer 20 centimeter groot, en naait de overblijvende stukken aan elkaar, waardoor vanzelf de beenen gevormd worden, op de plaats waar de driehoek uitgeknipt is. Tot ongeveer 20 centimeter van boven af worden de zij' naden ook dichtgenaaid; daarna keert men het stuk binnenste-buiten en maakt de beentjes van onderen dicht en zet er sterk de voetjes aan. De zijnaden worden tot bovenaantce gezoomd en de beide bovenkanten van vóór en achter pand worden met plooitjes op een stuk je ijzerdraad bevestigd. Er bevinden zioh dus nu aan weerszijden zakgaten in de pop. welke twintig centimeter zijn van boven af. Nu neemt men twee stuk jes ijzerdraad, elk twintig centimeter lang. Men knipt twee mouwtjes van deze lengte, vult ze met katoen, naait zc dicht na er ijzerdraadjes ingestoken te hebben, zet er de handjes aan en be vestigt ze aan de zijkanten van het hoofd Het hoofd wordt nu stevig op het ijzerdraad gezet, dat zich aan den bo venkant van het pakje bevindt. Maan niet het lint een band rond het hoofd en daarna van de stof c-en mutsje, dat goed op het hoofd past en daarop desnoods met enkele steekjes wordt vastgezet Knip de mousseline in stukken en verza mel deze tot dofkraag en dofmanchet ten aan polsen en enkels. Maak of koop zes pompoenen voor punt van muts, voorkant harlekijnspak, en zakken aan weerskanten. Het overschot van het lint wordt rond den kraag gewikkeld met een strik opzij. Nu is de pop gereed om al uw nuttig naaigerei in zijn groote zak ken voor u te bewaren. JAPON EN MANTEL. RECEPT. Schoenlapperstaart. Neem op 10 groote beschuiten, 10 flinke zure appe len, 5 volle eetlepels suiker, 5 lepels bo ter, 4 eieren en 1 1/2 lepeltje kaneelpoe der. Men kookt op de gewone ma nier appelmoes en roert die dooreen met de geraspte beschuiten, de boter, de suiker, eierdooires en kaneel. Het aller laatste roert men er zoo luchtig moge lijk het stijfgeklopte eiwit door. waan;a men alles in een met boter besmeerden en fyn paneermeel bestrooiden taart vorm doet en deze schoenlapperstaart in 'a matig verwarmden even lichtbruin bakt. dat ongeveer 1/2 tot 3 4 uur kan duren. Op een zeef laten uitdampen. Men kan de taart warm of koud, naar believen, opdienen. Wij bieden onze lezeressen hier een aardige combinatie van een japon en een elganten wintermantel aan, welke ongetwijfeld in den smaak zal vallen. Goede rips of tweed is zeer geschikt voor de japon aangezien deze stoffen te wasschen zijn. Men lette er echter op dat de mouwen niet te strak gemaakt wor den daar deze stoffen ook een weinig krimpen in de waseh. Twee-méter-vijf- en-zeventig van 125 of 136 breed is ge noeg en dan houdt men nog lapjes over om een nieuwen kraag ts maken als de eerste leelijk wordt. Het patroon is on der no. 261 voor de maten 42, 44, 46 en 48 verkrijgbaar tegen inzending van 55 cent. Indien men de japon van zijde maakt heeft men 3,75 M. noodig van 90 breed. De japon heeft lange mouwen en een klokkende rok, welke uit twee stuk ken bestaat en aan den puntigen zoom van het lijfje gezet wordt. De mantel is een van die eenvoudige modellen, wélke men tegenwoordig zoo veel ziet dragen. De bontkraag en man chetten zijn los opgezet en kunnen ook op andere mantels gedragen worden. Tweed met opposum staat het aardigste of anders velours met mol of bever. Het patroon is voor de maten 42, 44, 46 en 48 onder No. 262 verkrijgbaar tegen in zending van 55 cent. HEEMSTEDE VON BRUCKEN FOCK- AVOND. Wij herinneren aan het Von Broeken Fock-concert dat Maandag a.s., den 26en gegeven zal worden in de kapel Nieuw- Vredenhof, ten bate van het schulddel- gingsfonds dier kapel. Er zullen dien avond alleen werken van den componist ten gehoor e worden gebracht, terwij! de heer von Brucken Fock zelf als pianist optreedt. Verder zal een kwartet, be staand© uit de dames mevr. Jonkheid— Peereboom, sopraan, mevr. van Tienho ven—Kouwling, alt en de heeren Wage naar, tenor en Lagas, bas. werken uit voeren, terwijl mevr. van Tienhoven nog een solo vervult. HET DIENSTBODEN- VRAAGSTUK. Enkele belangrijke punten voor beide partijen. In deze dagen van onafgebroken dienstboden-nood en verandering van betrekking door dienend personeel zijn er juridische voetangels in acht te ne men zoowel voor werkgeefsters als werkneemsters waaraan men vroeger niet zooveel aandacht behoefde te schenken. Hier zijn er enkele. Moet de aanstelling van een diiensbbo; de op schrift gesteld worden? Dit is niet absoluut noodzakelijk, ten zij de overeenkomst een jaar moet dm ren, in welk geval het zeer gewensoht is dit vast te leggen. Onder alle omstan digheden is het eohiter verstandig een of ander schriftelijk bewijs te hebben en daarom verdient het aanbeveling als beide partijen elkaar de afspraak in een brief bevestigen. Hoeveel opzegtermijn is noodig? Dat hangt af van de vraag hoe het loon wordt uitbetaald. Een dienstbode, die hoar loon per week ontvangt, kan met een week worden opgezegd of ook direct met een week extra loon. Ontvangt zij haar geld per maand, dam geschiedt de opzegging met een maand of met een maand Icon. De algemeeme regel is dat de dienstbode liaar betrekking opzegt met inachtneming van denzelfden ter mijn, wélke zij bij ontslag vaal haar mes vrouw zcu hebben gevorderd. De eenige gevallen waarin een dienst bode zender extra loon en zonder opzeg; termijn op staanien voet mag worden ontslagen zijn die, waarin zii weigert redelijke orders uit te voeren of waarin zij schuldig is aan oneerlijkheid of wan gedrag. In zulke gevallen als de eerste is wel te verstaan dat „redelijke orders" betrekking heeft op den arbeid, dien de dienstbode aanvaard heeft te doen toen zij in dienst trad. Men kan haar maar ndet alles opdragen wat mem wil, doch zij is verplicht datgene te doem wat, het gebruik getrouw, tot haar taak behoort en dat zij op zioh genomen heeft toen zij in dienst trad. Is het geven vam informaties en van een getuigschrift verplicht? Neen. Er is geen enkele wet, die zulks voorschrijft, maar het is zulk een oud gebruik en zóó algemeen, dat een mevrouw prac- tisch gespreken niet weigeren: kan ge; tuigen te geven als zii daarom gevraagd wordt uitgereikt en zoolang dit het ge lijke meening van dé schrijfster bevat ten over de dienstbode aam wie het wordt uitgereïdt en zoolang dit het gc; val is kam de diensfcbcdie geen actie te, gen haar vroegere mevrouw beginnen omdat haar „eerlijke meening" mis, schien een onjuiste was Maar een dienstbode kam haar beklag doen inge val haar valsche getuigen worden ver strekt of indien de gegeven informaties op onwaarheid berusten, bijvoorbeeld als een uitvloeisel ran haat van mevrouw jegens de dienstbode of opzet om de werkneemster in het vinden ran een andere betrekking tegen te werken. Zul. lee getuigschriften of informaties wor den echter niet vaak gegeven en zeker niet door menschen die zich het oude Spreekwoord tot leus kiezen. „Wie an-, deren wil beheerschen moet eerst zich zelf leeren beheersohen!" Mannen zijn als regel niet royaal met complimenten, vooral niet nè. hun trou wen .Een bekend schrijfster zei eens ove~ haar man: „Ik heb geleerd te begrijpen, dat hij als hij niet klaagt, tevreden is." EEN PRACTISCH SCHORTJE. Daar was nu eens echt behoefte aan, zullen onze lezeressen zeggen. Een huis- houdschortje van leuke snit! Het is nuttig en staat tegelijk, aantrekkelijk, het soort schortje, dat men steeds met plezier even voordoet. De geheele voor zijde van de japon wordt bedekt en de zijkanten komen tot ver op den rug. De garneering bestaat uit randjes vam har- monieerende kleuren, welke men naar keuze aan of op de stof kan zetten. Het knippatroon is verkrijgbaar onder 110. 259 voor de maten 42, 44, 46 en 48 en kost 55 cent. HEERENMODE. De mammen, lachen zoo graag een vrouw het prettig vindt met de mode mee te doen, maar nu is er toch waarlijk een man, die er rond voor uit komt, dat hij ook wel eenige verande ring zou willen zien! De burgemeester van Parijs verklaarde onlangs in een rede: „Ik ben eraan gewend geraakt te zien dat de damesmode telkens wisselt, maar ik ben beu van de eentonigheid van heerenkleeding HONDJES-SPEELGOED. Houdt u van een hond? Ik ook. Soms is hij jolig, soms humoristisch, soms weer van een statige schoonheid, ook wel valsoh maar hij is en blijft een beest, geen denkend wezen. Plechtig kwam de heer de groote speelgoedwinkel binnen, een jonge rui ge terrier aan een lijn. De heer vroeg ballen te zien, niet te groot en flink stevig. De gedienstige verkoopster zocht dadelijk een massief balletje uit haar voorraad en zei, terwijl zij een paar ste vige voetjes al tegen den bal zag schop pen „Deze is goed sterk, die kunnen ze haast niet kapot krijgen." De heer knikte tevreden, gooide den bal op den grond, moedigde den hond aan om de groote nu eens te probee- ren. De juffrouw keek en begreep. De hond snoof verachtelijk en- be greep niet. MOOI JURKJE VOOR KLEINE ZUS. Vorige week gaven wij een pelerine- manteltje voor kleine meisjes en hier is het jurkje, dat erbij zou kunnen om het geheel te volmaken als „deux-pièces". vooral als heb ook van fluweel wordt gemaakt. Het japonnetje is op dezelfde gedachte geïnspireerd en ontworpen met een rond schouderstuk en een klein pof mouwtje. Het jurkje kan geknipt wor den van 1 3/4 meter fluweel van 87,5 breed. Het patroon is bestemd voor kin deren van 2 tot 8 jaar met ruglengten van ongeveer 50 centimeter. Het pa troon kost 55 cent en is onder no. 26Q verkrijgbaar voor genoemde leeftijden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14