BUITENLANDSCH OVERZICHT tfintf Extra GROOTE UITVERKOOP VERWULFT 1 j Brillen en Pince-nez Opticien Federmann WARMOESSTRAAT 7 Vk cent DE AMNESTIE IN DE BELGISCHE KAMER. MAAR MEN KOMT GEEN STAP VERDER. INGEZONDEN ADVERTENTIEN. NAAIMACHINES ZATERDAGMORGEN 9 UUR Haarlem's Kleedingmag. S. DE VRIES Hollandsch Rund- en Kalfsvleesch m REGENT'T? WAARHEEN? GROOTE HOUTSTRAAT 151 I Een nuttig ST NICOLAASGESCHENK. J, A. STAATS - Kleermaker ANTON B0SSE HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 NOV. 1928 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu. PER REGEL. Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. In Marken bracht Omar ook z'n PRINCE sigaret. Hij had met de Markers daar reuze veel pret! (Wordt oeroolgd) Een rumoerig debat. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Belgische Kamer werd wederom de netelige kwestie der amnestie behan deld en ditmaal ging het bij de bespre kingen zeer rumoerig toeterwijl de oplossing niet gevonden werd. Van Cau- welaert kwam in botsing niet Jaspar. De laatste hield vast aan de voorwaarde ge steld volgens het ontwerp Janson. Jaspar eischte materieele rehabilitatie: d.w.z. teruggave van de civiele rechten aan de veroordeelden. Vandervelde hield een pleidooi voor dc amnestie, waarbij hij de houding van den minister van justi tie gispte, die volgens Vandervelde beïnvloed werd door zekere nationalisti sche sferen: zijn- veto over het ontwerp eer amnestie-commissie heeft de zaak in 't honderd gestuurd. En thans is de toestand zoo verward, ten aanzien van veroordeelden, wegens ernstige en kleinere vergrijpen, dat al leen amnestie orde in de juridische chaos kan brengen. Hoewel Vandervelde er tegen is, dat de veroordeelden hun civiele rechten on verkort terugkrijgen, hij meende dat België er toch vrede mee moest hebben, dat de veroordeelden hun rechten tot ten hoogste tien jaren terug krijgen. Volgens het Handelsblad hield Vandervelde voorts nog een pleidooi voor Borms die aijns inziens genoeg gelag betaald heelt. Over en weer werden daarna heftige woorden gesproken. Zelfs de ministers Huysman en Jansen en de socialisti sche oud-minister werden beleedigend persoonlijk. Nieuws werd er echter niet gezegd. Men putte zich uit in reeds vele malen herhaalde gemeenplaatsen. Het wordt nu hoog tijd dat men dezen knoop einde lijk eens doorhakt, om daarmee de laat ste herinneringen aan de vreeselijkste periode dezer eeuw uit te wisschen. F. A. Het beruchte Welfenfonds. Men mdkïït udït Berlijn aan de N. R. Grt.: Wij hebben enkele dagen geleden aan een Bedensch blad de sensationeele me- dödeelimg ontleend, dat koning Lode- wijk n van Beieren uit het zoogenaam de Welfenlonds een jaarlijksche subsidie had ontvangen. Bladen' van de Beier; sche volkspartij en de Duitschmationa- len verzekerden uUïrukkc-ljjk dat deze med'edeelingen onjuist waren. Gisteren echter puibdiceardten daze bladen een „van zeer gewaardeerde zijde" ontvan gen ingezonden staalt, waarin het vol- gonidte staat: De kwestie der soibsadiie van driehonderdduizend mark aan ko ning Lode wijk II was in welingelichte kringen sinds lang bekend. De koning echter en dit is hot belangrijkste heeft er niets vair geweten en mocht het ook niet weten. De beheerders van zijn vermogen hebben er zich wel voor gehoed om iots te vertellen. Zie hebben van het geld uit het Welfenfonds aan graaf Hdlstein 10 pCt, provisie betaald. Deze provisie kreeg de graaf omdat hij in 1870 in één weck van Versailles naar Hohenschwangau was gereisd om aan den koning een brief van Bismarck te doen toekomen, waarin stond dat ko; nimg Lodewijk namens de verbonden Duitsche vorston en de vrije staten aan koning Wilhelm van Pruisen den kei- Borstated moest aanbieden. De inzender zegt voorts dat vóór de komst van graaf Holstoin de toeizerskwestie er te Mün= chen uiterst erttiek voorstond. Pas door de komst van graaf Hdlstein te Hohen- Sohwanga/u keerde de rust terug. Internationale tentoonstellingen. De te Pm-ijs sinds 12 dezer gehouden conferentie tot regeflimg van hot inter nationale tentoonstellingswezen, heeft haar werkzaamheden beëindigd. In aansluiting aan de conventie van Berlijn van 1912 Is met medewerking van veertig staten een nieuwe conventie tot stand gekomen, die voorziet in liet scheppen van een internationaal tem (xxmstellingsinsti tuut, dat tot taak zal hebben, een regeling te treffen voor het houden van internationale tentoon stellingen, ben einde aldus aan het euvel van een te groot aantal van dergelijke tentoonstellingen een einde te maken. De conventie zal morgen onderteekend worden. Alweer uitsluiting. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Bochum meldt, heeft de vegoeringspre- sident Van Arm berg medegedeeld, dat de bond van staalin lus tricelen in het diefcrict Mark tot de uitsluiting van 11.507 arbeiders heeft besloten. Verscherping van het conflict. Wij lezen in de Telegraaf: De organisatie van werkgevers in de metaalindustrie van Midden-Duitschland heeft, naar de „Berliner Börsen-Cou- rier" meldt, de op 31 December a.s. af- loopende collectieve arbeidsovereenkomst met de organisatie van metaalbewerkers opgezegd. Ter motiveering va# deze opzegging wijst de organisatie van metaalindus- trieelen erop, dat de rendabiliteit der Midden-Duiteche metaalbedrijven reeds verleden jaar zeer ongunstig was. De organisatie van werkgevers is evenwel bereid, de thans opgezegde collectieve arbeidsovereenkomst te hernieuwen en ook na den 31sten December a.s. van kracht te- doen zijn, indien men erin slaagt een overeenkomst van langeren duur tot stand te brengen. Indien de metaalbewerkers loonsverhooging moch ten eischen, dan zullen de werkgevers daartegenover verlaging der loonen ver langen. Het gebied der organisatie omvat voornamelijk de provincie Saksen en den staat Anhalt. Naar de „Beriiner Börsen-Courier" verder verneemt, zullen morgen ook in de andere districten van het Algemeen Verbond van Duitsche Metaalindus- trieelen de collectieve arbeidsovereen komsten worden opgezegd, voorzoover zij op 31 December as. afloopen. Deze andere districten omvatten het gebied van Hannover, Brunswijk, Hamburg- stad, Hamburg-land en Kielland.. Treedt Marinkowitsj af? Volgens een bericht uit Belgrado is de minister van Buitanlandsche Zaken. Marinkowitsj, ernstig ziek. Zijn herstel zal naar alle waarschijnlijkheid gerui- men tijd duren. Men neemt in politie ke kringen dan ook als waarschijnlijk aan, dat Marinkowitsj ontslag zal aam vragen. Drummond in Warschau. De secretarisgeneraal van den Vol kenbond, Sir Eric Drummond, en de cnder-secrei aris, Scegimoera. die op het oogenblik te Warschau vertoeven, zijn door den president der republiek en Püsoedski ontvangen, meldt de Tel. Op een diner, dat des avonds door dan minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, werd gegeven, wees laatstge noemde er oip, dat de Volkenbondsidee in Polen steeds meer ingang vindt. Tweeduizend jaar zijn verlcopen, sedert de mensohen tot broederlijkheid wei-don aangespoord en nog steeds beantwoor, den de onderlinge verhoudingen niet aan de beginselen van hot evangelie; men behoeft zich dus niet te verwonde ren, dat dte Volkenbond zijn ideaal niot in tien jaar heeft kunnen verwezenlij ken. Zaleski begroette ten slotte Dnrnr mond als den onvermoeiden propagan dist van die Volkenbondlsidee. In zijn antwoord herinnerde de se cretarisgeneraal aan cle eerste ontmoe ting, die hij met Zaleski in Engeland heeft gehad. Wie had toen kunnen ge- looven, dat men elkaar na 15 jaar weer zou ontmoeten in Warschau, de hoofde stad van een onafhankelijk Polen. Sedert zijn laatste bezoek, nu vijf jaar geleden, heeft sir Eric grooten vooruit gang in Polen geconstateerd. Aan het slot. van zijn rede sprak Drummond zijn voldoening er over uit, dat Polen thans ook lid is geworden van den Vol- kenbondaraad. Radio en kabel moeilijkheden. LONDEN, 21 Nov. (Bonter). Bij de behandeling van het wetsonh werp op de telegrafische rUksveahinain- gen vei-klaaide de heer GTlraour, minis ter voor Schotland, die indertijd voor zitter was van de conferentie voor de rijksverbindingen, dat ce oprichting van een nieuwe maatschappij, welke een memsmelting zou zijn van alle Britsche radio- en kabelmaatschappijen noodza. kelijk was om verdere verliezen door concurrentie te voorkomen en de kabels te bewaren met het oog op de veiligheid en de geheimhouding. Geen ander stel sel zou den dominions hebben voldaan, die alle met Engeland vertegenwoordigd zijn in het ajdviseerend comité, ten einde de openbare belangen te beschermen. In oorlogstijd kan de regeering toezicht uitoefenen op de nieuwe maatschappij. Een door de arbeiderspartij ingedien de motie tot verwerping van het ont werp werd mot 25S tegen 154 stommen verworpen, waarna het in tweede lezing werd behandeld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. i ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. „jeugdherbergen". Naar aanleiding van het geen door Mr. van Dam en enkele andere z.g. voor standers van het J.H.-werk gesproken is over de gevaren, die aan het J. H. kleven, moeten mij toch de volgende op merkingen van het hart Op verzoek van de „Kennemer Vereeniging voor Jeugd- Herbergen" heeft de heer C. Blom verte- genw. van de Duitsche J. H. in Neder land geïnformeerd bij den voorzitter van het Verbond voor Duitsche Jeugd herbergen, den heer R. Schirnmann, of de vrees voor gevaren van zedelijken aard gegrond waren. Deze heeft toen het volgende teruggeschreven: „Tenslotte moet ik in verband met de bezwaren van den heer Van Dam en anderen nog zeggen, dat ik daarover meer dan verbaasd ben. Vertelt u hem toch alstublieft dat z'n vrees voor ze delijke en met name homosexueele ge varen van het jeugdtourisme en jeugd- herfcergenwerk bij een goed bestuur van de J. H. geheel uit de lucht gegrepen is." De secretaris van het Duitsche Ver bond voegt er nog aan toe: ,De beweringen van Mr. van Dam zijn natuurlijk van eiken grond ontbloot en ongerechtvaardigd. De vele Hollanders, die in de laatste jaren de Duitsche J. H. bezochten, zullen u dit onge twijfeld bevestigen". Het is mijn vaste overtuiging dat alle bezwaren, zooals ze ook nu weer ont zenuwd zijn voortkomen uit een ge brek aan enthousiasme voor het J H.- werk, dat zoekt naar excuses om dit tekort te verontschuldigen. Verder wou ik ook nog mededeelen dat de bezwaren van mr. van Dam over ontijdige oprich ting absoluut ongegrond zijn. Hierin toont hij zich zelfs „plus royallste que le roi", grooter ijveraar dan het N. J. T. zelf. De heer v. Deelen secr. van het Ne- derl. Jeugdleiders Instituut heeft nl. op de oprichtersvergadering van de ..Twent- sche Vereeniging voor de J. H." gezegd. „Het is altijd aangenaam, een kern te vinden, die reeds met liefde voor het doel gewerkt heeft. Het is altijd een prettig idee voor de de centrale leiding te weten, dat men niet alleen een orga nisatie 'op papier heeft, maar dat zs steunt op krachtige afdeelingen de fundamenten." M.a.w. het moet toch komen van plaatselijk werk. Ook hier dus geen spoor „ontijdig heid" en „voorbarigheid". De heer van Dam wil gevaren zien, waar ze niet zijn. Tenslotte wil ik nog mededeelen, dat wie zich op de hoogte wil houden met den stand van het J. H.-werk in Neder land, ik aanraad „de Jonge Gids" hèt tijdschrift der Jeugdbeweging to lozen. ABONNé. Oude Raamstraat 12. nieuwe stichting. Laat de Kennemer Vereeniging in plaats van steeds meer te trachten de groote jeugdbeweging van zich te vervreemden, liever zich or denen in het kader der landelijke orga nisatie en, zoolang dat nog niet het ge val is, aan haar Raad van Advies in hare statuten een betere functie waar borgen. Maar toen ik voorstelde het reglement op de toelating tot de Jeugd herbergen door den Raad van Advies te laten goedkeuren, wees de Kennemer vergadering dit uitdrukkelijk af. hoewel de voorzitter der grootste Haarlemsche Jeugdcentrale verklaard had, dat de al of niet aanneming van dit voorstel van beslissende be teekenis zou zijn en hoe wel de aanwezige hoofdinspecteur van het L. O. vóór mijn voorstel stemde! Op deze wijze toonen de inzender en zijn vrienden hun liefde voor het Jeugdher- bergenwerk! Door de jeugdbeweging van zich te vervreemden de onderwijs- autoriteiten af fce schrikken, als de klei ne groep vrije trekkers maar de lei ding heeft' Dit alles is hun goed recht. Maar laat men nu niet gaan verkondi gen, dat zij, die het jeugdherbergen- werk op een steviger basis willen bou wen, eigenlijk voor het werk niets voe len. Dat wordt al te dwaas! Met dank voor de Gaarne maak ik van de gelegenheid gebruik omtrent de z,g. gevaren van hét Jeugdherbergenwerk op de ge maakte opmerkingen te antwoorden. Ik heb mijnerzijds hierover geen- enkele meening geuit-, maar zoowel in de cou ranten als in de vergaderingen woorde lijk geciteerd wat de heeren Dr. C. P. Gunning en H. D. F. J. Deelen in de circulaire van het Nederl. Jeugdleiders Instituut hebben geschreven. In deze circulaire van 5 September 1928 staat te lezen: „De practijk in Duitschland heeft bewezen, dat naast groote voor- deelen, ook niet onbelangrijke nadeelen, paedagogische en moreele, kleven aan het gebruik maken van Jeugdherbergen Deze nadeelen, die men hier en daar zelfs gevaren kan noemen, zijn zoo groot dat het zeker op den weg van de ver- antwoordelijkae leiding der Nederland- sche Jeugd geacht kan worden te lig gen, deze nadeelen ernstig onder de oogen te zien. Dit vooropstellend hebben voorzitter en secretaris van het N. J. I. gemeend, daarbij geholpen door enkele belangstel lenden in het werk' der Jeugdherbergen, deze materie in studie te moeten ne men, daarbij overwegende, dat d-e naam van het Nederlandsche Jeugdrwerk bij een minder goed doordacht opzetten der Jeugdherbergen ernstig gevaar zou loopen." Op een vergadering op 24 October in Amsterdam, heeft daarop de heer K. Vorrink, de leider der A. J. C. in een zeer scherpe en krasse rede de gevaren van het Jeugdherbergenwerk geschilderd en het optreden van het Haarlemsche comité als onverantwoordelijk geken schetst. De vertegenwoordigei-s van de Kennemer Vereeniging hebben tegen Vorrink's schildering der gevaren toen geen woord gezegd. Nu is plotseling de brief uit Duitsch land verschenen. Op de vergadering van 7 November heeft echter de vertegen woordiger der Kennemer Vereeniging andere gedeelten uit 'n brief (denzelfden brief?) voorgelezen, waaruit bleek, dat wel degelijk in den aanvang ernstige bezwaren zijn gebleken. Het eenige wat uit den brief volgde, was hetzelfde, wat ik steeds heb beweerd, nl. dat de geva ren bij goede organisatie kunnen wor den gekeerd. Het door my voorgestelde compromis heeft op de vergadering van 7 Novem ber, naar ik verwacht, dc eenheid der landelijke organisatie voor Jeugdher bergen verzekerd. Laten we, hopen, dat de Kennemer Vereeniging zich daarbij zal aansluiten en hare statuten en regle menten daartoe geheel zal wijzigen. In dat geval zal het regiement op de toe lating en de organisatie der Jeugdher bergen worden vastgesteld door be stuur en Raad van Toezicht en advies der Stichting Nederlandsche Jeugd herbergen Centrale. Indien dat ge schiedt, zijn alle bezware verdwenen en kan de georganiseerde jeugdbeweging (die heel wat talrijker is dan de kleine groep vrije trekkers, die thans de ver eeniging alhier vormen) met gerustheid medewerken. Dan ongetwijfeld, maar niet eerder. De Nederlandsche Jeugdbeweging kan haar naam niet verbinden aan he: Jeugdherbergenwerk, als zy niet de noodige waarborgen heeft, dat dit werk degelijk is georganiseerd. De waarbor gen daarvoor geven m.l. de statuten der Mr. L. G. VAN DAM. Haarlem, 20 November 1928. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H. O. V. Ook de H. O. V. heeft Schubert her dacht en zy heeft het op waardige wyze gedaan. Het orkest had een bijzonder goeden avond: niet vaak heb ik de stemming zoo zuiver, het klankgehalte zoo edel en evenwichtig gehoord als dit maal. Alleen bij den inzet der Rosa- munde-Ouverture was het even minder gelukkig; spoedig herstelde het zich en een voortreffelijke vertolking, uitmun tend door klaarheid en fyne rhythmiek gewerd ons. We hebben deze Ouverture nog pas van het Residentie-orkest ge hoord, Van Anrooy neemt het tempo van het Allegro behagclyker, de nuan ceeringen veelvuldiger, de cantilene bree der, maar ook de accenten heftiger; Van Beinum laat het vlugger, vlakker, vir- tuoser spelen. Beide opvattingen hebben hun voor en tegen; de persoonlijke smaak moge beslissen aan welke men de voorkeur schenkt. Jac. van Kempen vierde de nagedach tenis van den grootmeester van het L:ed door de voordracht van een acht tal van Schuberts zangen. Van Kem pens eenigszins naar het weeke neigen de lyrische aanleg had wel zijn keuze in deze richting geleid. Ik had gaarne wat meer verscheidenheid gehoord: Schuberts muze was veelzijdig genoeg. Alleen in „die Allmacht" en op een en kele plaats in „Am Meere" worden grootscher uitbeelding, scherper tegen stellingen verlangd, doch juist hierin voldeed .de zanger het minst. De porta- menti schenen bij eerstgenoemd lied minder op hun plaats, verzwakten in elk geval de werking; in Am Meere zong onze tenor aanvankelijk bij herhaling iets te laag, en hij wekte eenige ver wondering door den Umlaut van „er- glanzte" en „Thranen" weg te laten. In de overige zes liederen gaf zijn stem als altijd veel bekoring en dus mocht hij veel bijval oogsten. Van Beinum speelde de pianopartij der liederen met veel distinctie, goeden smaak en aanpassings vermogen, zooals wij van den bekwamen klavierspeler en musicus mochten ver wachten. Het. hoogtepunt der Schubertherden- king werd gevormd door een bijzonder mooie vertolking van de „Unvollendete", een vertolking, waarin nagenoeg geen zwakke plekken waren te bespeuren. Als hemelsche balsem in een kristallen schaal kwam het Andante con moto tot ons; een piëteitvolle wijding van de na gedachtenis van het genie dat die god delijke inspiratie op vijf-en-twintigjari gen leeftijd ontving. De dank der hoor ders. die ondanks het woeden der ele menten in vrij grooten getale waren op gekomen gold zoowel orkestleden als dirigent: allen hadden goed werk ge daan en de dank was verdiend. KAREL DE JONG. ZANDVOORT ir. daan de clercq. De bekende heer Ir. Daan de Clercq, jarenlang propagandist voor geheel onthouding, vegetarisme en dierenbe scherming gaat Zandvoort verlaten. Zijn vertrek wordt algemeen betreurd. Om hem te huldigen is een afscheids avond georganiseerd, welke op Vrijdag 30 dezer in „Zomerlust" zal worden ge houden Een film „Na de parade" zal worden vertoond, terwijl de heer en me vrouw Fortuin (zang en piano) en de dames de Braai en Beekman (piano en cello) hunne medewerking hebben toe- HILLEGOM. de harmonie. De Hillegomsche Harmonie-kapel geeft Dinsdagavond a.s. haar eerste uitvoering van dezen winter. onderling belang De coöperatie „Onderling Belang" heeft haar jaarvergadering gehouden, de twintigste. Het aantal leden is 847, de omzetten der afdeelingen stegen. In totaal is er ruim f 45.000 winst maakt. De totale omzet was bijna f 400.000. Een pensioenfonds voor het personeel in eigen beheer is opgericht. Het dividend is vastgesteld als volgt: manufacturen 5 pet., kruidenierswaren 6 pc., bakkerij 12 pet. Bij de rondvraag zijn vele zaken be sproken. Een bestelauto wordt spoedig verwacht. Naar aanleiding van het be danken door den secretaris den heer D. Möhlmann, kwamen vele vragen en voorstellen los. Besloten is een extra gratificatie van f 200 te geven. De dankbetuiging voor het terugkomen op het plan van den se cretaris vond warmen bijval. Op 1 December moeten candidaten ge steld worden voor ce verkiezing van be stuursleden. Periodiek treden af de hee ren Veldhuis en Kaulfmann en de commissaris de heer W. J. G. Philippo. ^T/olrriacLRJb in feujaliiGUJ VOORAANSTAAND IN IN MEUBELMODELLEN IMP. N.V. R.A.M.I. LEEUWARDEN A/ASTERDAAA-N.Z.VOOR BURGWAL 75 BEGINT DE wegens gevorderd seizoen in het hoek KONINGSTRAAT. Deze UITVERKOOP biedt U ongekende voordeeïen, daar alle voorradige Winterjassen, Regenjassen, Jon gens Jassen, Jekkers, Costuums en Pantalons ver beneden de gewone prijzen verkocht worden. Zoolang de voorraad strekt verkoopen wij i WINTERJASSEN in alle kleuren vanaf 5.90 Zeer mooie WINTERJASSEN van 39.50 voor 18.90 WHIPCORD REGENJASSEN vanaf 6.90 FIETSJEKKERS van f 12.50 voor 7.90 FANTASIE COSTUUM vanaf w 8.90 BI. en zw. COSTUUMS, ook vischgraat- dessins vanaf 14.90 Een groote partij PANTALONS vanaf 1.29 Ziet voor verdere KOOPJES onze Etalages. Zegt het uw Vrienden en Kennissen en laat anderen niet de koopjes weghalen die voor U bestemd zijn. B!!!liil!!lil!!lUllL'lIlüMüli!!llllllilliIllül[iJl!FJIIIII]l]lll!l!lllllillllll Groote keuze met lichte of donkere randen 40 prima kwaliteit koopt u bij Groote Houtstraat 37 bij de Anegang Telefoon 11059 imiHiimimiimimnimuiiBniiiieiiii BUITENGEWONE AFSLAG van uitsluitend prima kwaliteit in de Vleeschhouwerij Warmoesstraat 7, Telef. 11593 ZIET DE PRIJZEN. GEHAKTper 5 ons f 0.35per 3 pond f 0.90 LAPPEN per 5 ons f 0.45, per 3 pond f 1.20 RIBLAPPEN per 5 ons f 0.55, per 3 pond f 1.50 ROLLADE per 5 ons f0.55, per 3 pond f 1-50 RIBSTUK en ROSBIEF per 5 ons f 0.60, per 3 pond f 1.65 BIEFSTUK per 5 ons f 0.80, per 2 pond f 1.50 HAAS per 5 ons f 0.80 LENDEN per 5 ons f 0.65 KALFSVLEESCH. KARBONADE per 5 ons f 0.50 FRICANDEAU per 5 ons f 0.80 GEHAKT per 5 ons f 0.65 LAPPEN per 5 ons f 0.70 Telefoon No. 11593. Naar SPIEKERMANN. 't Oudste en beste adres voor Parapluies, Tompouce's, Heerenparapluies en Wandelstokken. Electr. Reparatie-Inrichting LEIDSCHEVAART 246. Adres voor duurzame Kleeding naar Maat. RECLAME WINTERJAS f 40.—. 20 BARTELJORISSTR. BtJ DE KROCHT LAKGARNITUREN LAKCACHETS GEKLEURDE LAK IN LUXE DOOSJES effen en gevlamd Goud- en Zilverlak GRAVEEREN 40 cent per letter

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10