lil. St. Nicolaas Cadeau MIJNHARDT'S ZATERDAG 24 NOV. 1928 VRIJDAG 23 NOV. 1928 BIOSCOOP J.UXOR.THEATER „Een dief in den Nacht" <n „Het wrak van den Hesperus". Bij ons binnentreden in dit theater tverd onze aandacht onmiddellijk ge boeid door de typische kleederdrachten en de volksdansen in het Spreewoud. Dan volgt een leuke teekenfilm. „Ben dief in den Nacht" is een film werk in 6 acten. Aan den titel zou men denken dat men rillen zal van griezelig heden. Dit is echter niet het geval. Wei komt de diefstal tot stand, maar (en dat is juist het vreemde) de ontdekker wordt aangetroffen met de gestolen diamanten in zijn bezit en wordt dan ook voor den dader aangezien. Als de bewuste diamanten voor de tweede maal ontvreemd zijn begaan de dieven de stomheid de doek met het gestolene vlak voor de voeten van Sneeuwbal, de neger, te werpen. Deze geeft ze nu aan den de tective en de dieven krijgen hun stral erven ais de hoofdrolvertolkers hun be looning. De hoofdrollen in dit nummer worden goed vertolkt door Grace Dar- mond als Dorothy Durf en Herbert Hawlinson als Tom Valentine. Als tweede hoofdnummer zien we „Het wrak van den Hesperus". De vrou welijke hoofdrol in dit nummer was op gedragen aan Virginia Bradford, d:e zich op uitstekende wijze van haar taak heeft gekweten. Het is een echt zee- tmansdrama met den harden zeeman die liever zijn dochter dood op den bodem der zee ziet liggen dan haar aan den man harer keuze te geven, alleen omdat de Jongeman een neef is van dengene, die den zeeman veel leed heeft berok kend. In een vreeselijken storm (die aanschouwelijk wordt voorgesteld) ver gaat het schip en Dorothy Black is zoo goed als de eenige overlevende en ze wordt gered door den jongen Hazzard, dien ze werkelijk niet gedacht had ooit weer te zien. Voor de jonge menschen eindigt dit drama in een blijspel. Een nummer dat alleen al een gang naar het Luxor-Theater waard is. De bezoekers waren merkbaar onder den indruk. Ook het Luxor Nieuws is een belang rijk onderdeel van het programma met de actualiteiten van de laatste dagen. Het programma luidt: voor elk wat wils. REMBRANDT THEATER. „Liefde is geen speelgoed", waarin Marcel la Albani. Wilhelm Dieterié en Jack Trevor de hoofdrollen vervullen, is een film met boeienden inhoud en uitstekend spel De schatrijke weduw naar Dr. Hessenberg is hertrouwd met een zeer schoon vrouwtje Olga. Olga is voornamelijk met Dr. Hessenberg getrouwd om zijn fortuin. Ze stelt bij zonder veel belang in Paul Neuratb, een Jong acteur, de lieveling van het publiek. Ze tracht hem op alle manieren aan zich te binden. Haar laatste vondst is haar voorstel om een eigen filmmaat schappij voor hem te stichten. Paul twijfelt nog. Er zijn verscheidene samen komsten van Olga en Paul noodig om tot een besluit te komen, zeer tot misnoegen en verdriet van Paul's vrouwtje, Me lanie. Deze wendt zich in haar angst om Paul, tot Paul's besten jeugd-vrieud den ingenieur Hubert Berger, Gedu rende een der bijeenkomsten van Paul met Olga wordt Olga plotseling door een hartverlamming getroffen en sterft ze in Paul's armen, die geheel ontdaan is en Hubert Berger telefoneert-, die met Melanie zoo spoedig mogelijk komt. Paul en Melanie vinden elkaar weer, ■terwijl Hubert Berger zijn geluk krijgt in de liefde van het vroolijke dochtertje van Dr. Hessenberg. welke den flinken Hubert maaT al te graag als zijn schoon zoon begroet. Dus een blij-eindende film! Behalve het bijprogramma, dat heel goed ls. willen we een extra woord van lof spreken voor het aardige tooneel- nummer: Rer.ee Rogan's 8 Empire-Girls. Deze 8 Engelsche meisjes met haar groot repertoire, leuke kleedjes en gracieuse dansen wonnen stormenderhand het publick, toen ze met hun Engelsche ac cent en tongval een Ho'Jar.dsch liedje zongen Het klonk werkelijk alleraar digst. STANDAARD THEATER De Vrouw uit het Volk cn Mie als dame. Nadat het applaus geklaterd had en herhaaldelijk ..gehaald" had moeten worden kwam Mie nog eens voor het voetlicht, vlak er voor, en vertelde, dat haar gezelschap voo'n keer of tien twaalf per jaar ln het Standaard- theater komt. Dit keer was het voor '6 laatst van het jaar, omdat contracten elders hen bonden, daarom wenschte zy alle getrouwen nu maar vast een geluk kig uiteinde en een voorspoedig nieuw jaar. Tien tot twaalf keer komen Mie en Ko, dus ze hebben een dozijn nieuwe stukken per Jaar. Toch weten ae hun repertoire op peil te houden. Dit laatste stuk bijvoorbeeld ls voortreffelijk. Het heet ,X>e Vrouw uit het Volk", en word door Willy Chanson, Mie, zelf gemaakr. Geen wonder dus, dat de rol haar goed Hgt, vooral als ze de dame speelt. Annie de Vries vervult de titelrol en .verdient een compliment. Ko heeft het ditmaal tot de hooge positie van waschbaas met zes knechts gebracht, loopt in een kantoorjas rond met een behoorlijke pet op en heet af en toe Jaoobus. Met dot al blijft hü ge lukkig Ook het spel van cte anderen maakt, dat het gezelschap een voller zaal ver dient dan Vrijdag. Daar de film .De Witte Roos" ver brand is, wordt .Het Zigeunerkind" ver toond. Aangezien Lya de Putti en Jo- soph Schildkraut er de hoofdrollen in vervullen en de film uit de fabriek van Cecil B. de Mille komt, is aanbeveling overbodig. Het vorprogramma completeert het het geheel zeer gelukkig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL Ü00f=8T«nö'« Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten CINEMA PALACE. „Circusdilettanten" en „Beau Sabreur", twee goede films. Karl Dane mag dan een onbehouwen kop cn een niet-Amerikaansch-gestan- dariscerde figuur hebben, tot de goede film spelers van de Metro Goldwyn be hoort hij zeker. Hetgeen de man weer beweren heeft in Oircosdilettanten, waarin George K. Arthur zijn even goede tegenspeler is. Inhoudoch die is niet (te geven in enkele woorden, 't Ls een aaneenrijging van leuke en flauwe moppen, de film wordt dan ook geheel gedragen door de twee komiekelingen. Opmerkelijk is, dat in deze rolprent de circussfeer beter is weergegeven dan in bijvoorbeeld „Looping the Loop". Een aardig meisje met een pittig snuitje vervult de eenige vrouwelijke rol in deze amusante en pakkende film. De tweede hoofdfilm „Beau Sabreur" een soortement vervolg op „Beau Geste" werd door Paramount gemaakt onder goede regie en door knappe fotografen. Daar, aar. het randje der Sahara, leeft nog wat romantiek, daar kruipt een avontuurlijk-aangelegd schrijfstertje in de draagmand van een kameel, daar stormen nog de Touaregs op hun felle paarden over t woestijnzand. Verschei dene mooie scènes zagen wij in deze film. de inhoud" is goed, al is het sce nario wel wat erg gemakkelijk in el kaar gezet. Maar men wordt geboeid door deze rolprent, door de ragscherpe feto. de monteering, het spel der ver schillende hoofdpersonen. In het byprogrmma was werk van de Haagsche Orion-fümfabriek te bewon deren, de blijde intocht van Hdiegcan's nieuwen burgemeester kwam op het doek en niet onvermeld mogen wij laten het spel van den organist die heel mooi „Ramona" ten gehoore bracht. Bioscoopvoorstelling tn de Gem. ConcertzaaL In ons nummer van Donderdag heb ben we reeds medegedeeld, dat Zon dagavond in- de Gem. Ooncertzaial een bioscoopvoorstelling gegeven zal worden, afgewisseld met zang door de koren IJmuiden's a Cacapellakoor, Velsen's a Ca- pellalcoor en De Zaankanters. Ook zal het Dubbel Mannenkwartet Inter Nos zijn medewerking verleenen. Op het witte doek zal o.a. vertoond worden het filmwerk „De pleegkinderen van de gouddelvers", naar het beroemde boek van James Oliver Curwood. Het is een boeiend drama, waarin de spanning met elk bedrijf stijgt. Het stuk heeft een blij einde, want twee jonge men schen krijgen elkaar na vele weder waardigheden. Vooral het slot is pak kend. Een postkoets, waarin de held van het verhaal naar de gevangenis vervoerd wordt, kan niet verder reizen cmdat ze dcor pseudo-roovers overvallen wordt. Een schot weerklinkt, waarop de held schijnbaar dood ter aarde stort. De postkoets rijdt dan zonder hem weg. Het slot laat zich natuurlijk gemakkelijk raden. FILMNIEUWS Verlaat Grcta G&rbo Hollywood? De Exhibitors Daily Review verneemt dat Greta Garbo die binnenkort naar Zweden gaat, niet meer naar Hollywood terug zal keeren, hoewel haar contract met Metro-Gold wijn Mayer nog niet af- geloopen is. Greta Garbo voelde zich in Hollywood niet gelukkig en telkens waren er on aangenaamheden. Greta die erg zuinig leefde, heeft ongeveer 100.000 dollar over gespaard, daarvan zou zij rustig in haar vaderland gaan leven. „Ditjes und Datjes". In de FT.mkurier schrijft Lotte H. Eisner een artikel over Amsterdamsche bioscopen op Zondag. Zy zegt dat er te veel „Ditjes en Datjes", dus voorpro gramma is, daarbij gewaagt zij erken telijk van de Haarlemsche Polygoon. Het proces van Lien Deyers. De Film-Kurïer bevatte dezer dagen een uitvoerige beschouwing over de uit spraak van het „Arbeitsgericbt" in het proces van Lien Deyera contra de Fritz Lang Film Getseüsciiaft. Het blad wijst er op. dat het iriltüednen van acteurs cn aotrices in Duftschdand usance gewor den is, evenals in Amerika. Dat Fritz Lang meer voor het irftleenen kreeg don Lien Deyers verdiende, wordt goed 'gepraat dbor te zeggen, dat Lang groote risico liep toen hij de Ilolland- sche actrice engageerde. Het verbond van filmindust-rieelén rtfoemit de hou ding van Fri'tz Lang niet ïn strijd met de goede zaden, maar volkannen juist .q Helden thuis. Tom Mix gaf onlangs een partijtje waar veel cowboys en andere filmhelden aanwezig waren. B?n nieuwsgierige jour nalist bekeek de cowboy-attributen van Tom en vond een gToote revolver, die plotseling by ongeluk afging. Toen de kruitdamp optrok zag die verschrikte kranten dat de meeste „heïden" onder stoelen en tafel gekropen waren, de anderen stonden „hands up". Wat Tom Mix deed vermeldt het Amerikaansche bericht niet. Ufa-films in Amerika. De Ufa heeft met de World Wide Pic tures Inc. te New-York eon Overeen komst gesloten, volgens welke laatstge noemde onderneming alle films van de Ufa in Amerika en Canada zal exploi- teeren. Dit is de eerste maal. dat een Duitsehe filmondememiing haar gdheele productie in de Vereemgde Staten ge plaatst krijgt. Shakespeare als filmregisseur. Een Engefeoh fiTmJberioht meldt, dat Sir Frank Bsnsan. een theater-du rec- teur, een film maakt op aanwy- slngen van den overleden publicist en spiritist William Stea^. Ook de geest van Shakesjjeare zou zyn medewerking ver leenen. Do weduwe ran Stead is het medium, dat de aanwijzingen urt de geestenwereld ln de studio overbrengt. MUZIEK. VIERDE GEMEENTELIJK ORGEL CONCERT. Storm- en regenvlagen woedden gis; Leiavondeen gang naar de Concert zaal elsohte haast moed. We mogen wel daaraan toeschryven, dat de gemeente lijke concertzaal slechts schaarsch be: zet was, toen George Robert het con cert opende met de diepzinnige Fanta sia (in 't programma stond „Praelu- dium") en Fuga in c min, van Bacli. Het werk behoort niet tot de meestge, speelde en daardoor min of meer popu laire orgslstukken van den meester; po pulair zal het wel nooit worden, maai' toch hoop ik dat Robert door herhaal de audities ons met den inhoud gaande, weg meer vertrouwd zal maken. Mot Ingenomenheid zag ik de eveneens diep zinnige, maar wondermooie as-moll Fu- ge van Brahms op het programma, en ook hot hooren daarvan wekte verlam, gen naar spoedige herhaling. En het Concerto in d. min. van Wilhelm Frie- demann Bach wees voorwaar in de rich ting van een verre toekomst; de natuur klanken van het Allegretto voorspelden Mahlers eerste Symphonic. Dit alles was waard om er de ven. teuze en pluvieuze elementen voor te irotseeren; voeg er by dat Mevrouw Anna Stronck-Kappel de soliste van den avond was en ge zult u met my verwon deren dat de zaal tóch karig bezet was. Anna Kappel stond destijds, toen zij jonger was en meer optrad, in de eerste rij onzer zangeressen, en als mevrouw Noordewier Reddingius, verdient zy daar eigenlijk nog een plaats. De on verbiddelijke tijd moge heur haren ge bleekt hebben tot zilver-, tot sneeuw- wordens toe: de rijping der jaren bracht slechts ryping, geen teruggang van den geest en de blankheid ran de stem kan met die der haren wedijveren. Onver zwakt bleef de adel van klank en op vatting: slechts de tekstuitapraak mocht duidelijker zyn. Vol dastinotie zong zy Bach's aria „Jesu, deine Gna- demblicke" en by de aria uit de „Li, tanei" van Mozart was het moeilijk te beslissen of de heerlijke muziek dan wel de innige, reine zang de grootste beko ring schonken. Van de liederen van Hugo Wolf voldeed' het eerste, „Nun bin ich dein", my niet in die mate als de belde volgende, misschien ten deele wyl de kl&vierpartyen niet geheel voor orgel geschikt zyn; met een eigenaardig- naïef lied van Josef Pembaur besloot zy de reeks der zangnummers. Het concert was daarmee nog niet ten einde: George Robert ging een wed strijd met den stormwind aan door het eerste deel van de 6e Symphonic van Widor. te ontketenen, en hij won het glansrijk. Het loeien van den tempeest verstomde by de geluidsgolven die het gemeentelijk orgel uitzond, en wel vijf minuten na het dot van die geweldige Symphonie was de atmosfeer in de zaal nog niet tot rust gekomen en woei mijn sigarenaansteker daardoor uit. Dat was nu eens: Vicit vis virtutem, ons Haar, lemsch wapen kleurde er zich rooi van. Maar na de te ere zangen van Wolf en Pembaur deed dat lawaai wat ruw aan. Een minder bruut slotstuk ware hier wellicht beter op zijn plaats geweest. KAREL DE JONG. VAN BOEDAPEST NAAR HAARLEM. DE LAATSTE AAPJES KOETSIER. Gustav Hartmarm, de Beriynsche Droschke koetsier, die l'urore maakte door met zijn voorhistorisch vehikel van de Rykshoofdstad naar de Vüle Lu- mière en terug te ryden, heeft een vol geling gevonden in Samuel Polgó-r welke de laatste aapjeskoetsier is uit de Hon- gaaxsche hoofdstad. Echter doet Samuel Polgar de reis niet alleen, maar met twee kameraden, zoodat als Jerome K. Jerome nog geleefd had het hem zeker geïnspireerd zou hebben tot een nieuw boek „Three men" enz. Samuel Polgar maakt de reis ook wel drie maal zoo lang.. Hij doet een heele rondreis door Europa, van Budapest op 22 Augustus vertrokken kwam hy naar Weenen, over Salzburg en Lintz bereikte hy Praag, vandaar trok zyn bles hem naar Dres den, en Leipzig, met er tusschendoor een uitstapje naar München via Hannover, Oldenzaa 1 en Deventer leidde de weg naar Utrecht en Amsterdam. Vrydag- middag stond het koetsje m Haarlem. De internationale vlaggetjes er boven op dropen verdrietig van regen. De koetsier, ziin zoon en hun passagier, de heer Israël Katzur, alle drie oorlogsinvaliden zochten hun onderkomen in een smidse, om iets te laten herstellen, dat zeker stuk gewaaid was. By Utrecht had de storm byna in het water de reis een ontijdig einde doen nemen, aan twee kanten van den weg liep een vaart. Een auto ging him voor in het koude nat. Maar het bakje hield stand, dank zy vereende krachten. „Ja, Holland is een land van water en wind." Toch mooi, vonden ze, vooral de we gen, die zyn nergens zoo goed. Ze waren hier al twaalf dagen en bleven er nog tien. Ze hadden in Doorn ex-keizer Wilhelm een visite gemaakt en zyn portret cadeau gekregen. Nu wilden de drie naar Den Haag om de Koningin als eerste vrouwe des lands den dank te brengen van alle Hongaarsche vrou wen, voor wat de Nederlandsche na den oorlog voor het Hongaarsche kind deden. „Ja. er zyn in Hongarye nog ve?l kinderen, die Hollandsch spreken kun nen. De Hongaren zyn zeer koningsge zind. hun Staat is een koninkrijk zonder koning". De Hollanders vonden zy ge moedelijke lui. Samuel Polgar zat dertig jaar op de bok, maar als hij terug komt wordt hy taxi-chauffeur. Dan komt zyn bakje no. 132 in een museum. Maar voor het zoo ver is zal „Csillag", ..Ster", het door Londen cn Brussel. Parijs. Zürich, Rome en Belgrado trekken. Het is toch maar fyn om de' laatst aapjeskoetsier te mogen wezen. LICHAMELIJKE OPVOEDING Curatoren van het Gemeentelyk Gymnasium te Haarlem stellen voor den heer B ten Have Jr. aan bedeeld Gym nasium te benoemen tot ieeraar in de Lichamelijke Opvoeding gedurende den cursus 19281929. VAN WEDERSPANNIGE KOEIEN. EN EEN DIKKE KNUPPEL. Op een mooien avond ln den nazomer reed de heer A. M. M. per auto langs de Ringvaart en zag daar een schouw spel, dat hem als dierenliefhebber inte ressant leek. Er waren nj. een paal mannen bezig te trachten koe'en over de Ringvaart te laten zwemmen, terwijl eenige andere koeien al te water waren. Deze dieren, toebehoorend aan den vee houder P. S., te Haarlemmermeer, die een van de genoemde mannen was, moesten „verweid" worden, d.w.z. vejn de eene wei naar een andere worden gebraoht, die aan de overzijde van de Ringvaart was gelegen. Wanneer de dieren den weg naai de nieuwe wedde te voet hac'dien moeten afleggen, was daarvoor een omweg van een paar uur noodig geweest, want er is diaar geen brug in de buurt. Daarom koos de vee houder den waterweg. Een paar koeien die het méér gedaan hadden, waren vanzelf te water gegaan, maar er waren er ook twee, die halsstarrig weigerden en in koeientaal by hoog en by laag zwoeren, dat zy liever zouden sterven clan in dat natte water te gaan. Dit was den veehouder te veel. Die koeien zouden en moesten naar den overkant. En hy bedacht een middel. Een van zijn metgezellen ging in een bootje naar den overkant met een touw in de hand, waarvan net andere uitein. de geslagen was om de horens op de -.oppen der weöerspannige koeien. Toen de man met zijn touw aan den overkant gekomen was. begon hij er uit alle macht aan te trekken. Maar de koeien plantten haar pcoten in den Haartem- mermeerschen bodem en verroerden zich niet. Toen kwam het oogenblik, dat deze zaak voor den Politierechter bracht, het oogenblik waarop de veehouder een langen, stevigen knuppel ter hand nam en woest op de dieren begon los te ran selen. Hij gedroeg zich, zoo verklaarde de getuige M., als een bezetene. Hy sloeg de koeien, waar hy ze maar raken kon maar vooral op de horens. Wanneer een mensch ook maar één zoo'n slag had gekregen, zou hij een kinid des doods zyn geweest, zoo was de meening van den heer M. Het was verschrikkelijk om aan te zien. De heer M. had nog ge tracht S. aan het verstand te brengen, dat hij met zachtheid by dieren veel kon bereiken, maar op deze manier niets, maar er was met S. niets te be» ginnen. Hij ranselde maar. Een juffrouw, die ook by het geval tegenwoordig was geweest, verklaarde hetzelfde als de heer M. Een collega-veehouder zeade echter dat als het by dieren met zachtheid niet gaat, er wel eens hardheid moet worden gebruikt. „Zoiküt u uw koeien dan zoo ramse.- len?" vroeg de Politierechter. Waarop de veehouder dit merkwaar dige antwoord gaf: „Ik weet niet hoe ik dat zeggen moet, maar wat er voorkomt, dat beurt dan. Je moet wel eens van den nood een deugd maken!" De Politierechter verdiepte zich maar niet te veel in dit antwoord, over de be teekenis waarvan misschien wel een verhandeling zou zijn te sohrijven. maar gaf hetwoord aan het O.M., dat het gewenscht vond aan S., die overi gens goed bekend staat, by wijze van waarschuwing voor de toekomst een boste van 20 toe te dienen, subs. 20 da-gen hechtenis. De politierechter kon zich hiermede vereenigen. AANKOOP TERREINEN ZOMERWEG Op den 12en November jJ. zyn in pu blieke veiling gebracht vier perceelen weiland, gelegen aan den Zomerweg, kadastraal bekend gemeente Haarlem n, sectie Q. nos. 94. 96, 265, en 321, tezamen groote 6.49.75 H.A. Aangezien aankoop van deze vier per ceelen aan B. en W. voor de gemeente in het belang van de volkshuisvesting gewenscht voorkwam, hebben zy last gegeven te trachten deze voor een rede ly ken prys aan te koopen. Het resultaat van een en anders is, dat de gemeente eigenares is geworden 'voor een som van f 99.500. De op den aankoop gevallen kosten bedragen f 8.163.75, zoodat de totale aankoopsom bedraagt f 107.663.75 of pl.m. 1.66 per M2. welk bedrag pl.m. 4 cent per M2. lager wordt indien op het door B. en W. in te dienen verzoek het registratierecht ad f 2.487.50 door het Ryk zal zijn terug betaald. B. en W. stellen den raad voor dezen aankoop te bekrachtigen. nooit te vergeten Vampyr Stofzuiger f98.- BURGERLIJKE STAND ZANOVOORT. Geboren: Jurjcn, zoon van P. Fecn* ;;tra en M. Tigchclaar. Gehuwd: J. P. Heek en E- C. M. S. Uppcnkamp. Ondertrouwd: D. van de Water en A. J. M. van den Bos; K. Paap en W. G. den Otter. Overleden: A. Walg. oud 58 jaren, wonende te Amsterdam; E- Keesman, oud 76 jaren, echtgcnoote van S. Paap Vereenigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken I DRUKKERIJ1 L0URENS COSTER IHAARLEM Uitsluitend goed verzorgd druk werk. Op den tijd die wij beJoven. Tegen billijke prijzen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regeL Verkoopbureau Gr. Houtstraat 15 Telefoon 15497 HEEMSTEDE PERSONALIA. Aan de R.-K. Universiteit te Nyme- gen is geslaagd voor doctoraal examen in de Semiotische taal en letterkunde (met lof), pater P. van der Meer, O.P.. geboren te Heemstede. VOOR DEN VREDE Ds. N. Padt, van Zandvoort, sprak Vrydagavond in het gebouw van den Protestantenbond aan de Postlaan te Heemstede voor den Vrouwen Vrede bond over het onderwerp: „Op welke gronden kunnen en moeten wy den oor- log bes try den?" De Presidente, Mevrouw C. Mee ter- Neg rijn, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna zij mede deelde, dat deze vergadering uitgeschre ven was voor propaganda tegen den oor- log. Eigenlijk vond zy het treurig, dat een dergelyke bijeenkomst nog moet worden gehouden, omdat eigenlyk ieder een er van doordrongen moest zyn, dat een oorlog nooit meer gevoerd mag wor den: „Wij verklaren", zei spreekster, „den oorlog aan den oorlog, ook al keert de heele wereld zich tegen ons. Als de men schen elkaar respecteeren, zal er in deze wereld geen plaats meer zyn voor den oorlog. God zelf heeft gezegd, dat de menschen elkaar niet mogen dooden." De voorzitster wekte tenslotte de aan wezigen op, om als lid tot de organisatie toe te treden. zy verleende hierna het woord aan Ds. Padt. Als er één argument tegen den oorlog is, zei spreker, dan is het feit, dat we ons bewust worden, dat we menschen, le vende wezens zijn. Niet door geweld, maar door liefde alleen kunnen wy leven. Dat is, zei spreker haast geen Westersche uitspraak. Het is meer een Oostersche. Toch zal het geweld eens moeten buigen voor de liefde. De mensch is niet overal en altijd dezelfde. De mensch van het eene werelddeel is niet gelyk aan den mensch van het andere deel. De eene mensch beïnfluenceert den anderen. Wy hebben gezien het duistere van het le ven, de hel van het leven. En omdat we dat gezien hebben, moeten we tot de daad komen; dan moeten we komen tot het anti-militarisme. Wy hebben de hel van 19141918 meegemaakt, maar het jongere geslacht krygt nu nog lichtende oogen als het militaire muziek hoort. Daarom moet er met enthousiasme ge werkt worden ter bereiking van het hooge ideaal: den wereldvrede. Oorlog is met één woord gezegd een georgani seerde massa-moord. Daartegen dient, zei spreker, een vlammend protest te worden aangetee- kend. In de koude, hardvochtige leger- berichten wordt gesproken van eenheden, die in het vuur werden gesmeten. Uw kinderen en mijn kinderen hebben geen naam en geen ziel meer. Zy zyn een eenheid van tienduizenden, waarmede gaten in de regimenten gestopt worden. Aan de klauw leert men het dier kennen Oorlog is een koude wiskunde; het is in tellect; er zit geen hart in. Het is een leugen, dat we bang zyn, als we weige ren in den oorlog te gaan. We zyn paci fist, dus gruwen we van het geweld. Wie laf is, moet geen pacifist worden. De oor log vergrypt zich aan het wonderlyke lichaam der menschheid. Den strijd voor den vrede ziet Ds. Padt als een zedelijken strijd. Daarom acht hy het zoo goed, dat vrouwen zich organiseeren. Zij toch hebben hier een speciale taak te vervullen. Een man of fert alles, tot zelfs zyn leven toe, op aan een zaak. Met een vrouw is dat pre- cies andersom. De oorlog staat verder van den man, dan van de vrouw. Een vrouw, in wie de moeder niet meer leeft, is geen vrouw meer. Een moeder draagt op het ongeboren kind haar sfeer, haar geestelyk bezit, haar heel innerlyk wezen Wat het volgend geslacht wezen zal, hangt af van de vrouw van nu. Wat zij nu wezenlyk beleeft, zal zy overdragen op haar kind. Aan de vrouwen is de toe komst. Ten aanzien van den oorlog heb ben zy een roeping. Dat zy die roeping mogen verstaan en elkaar de hand ge ven om zich te weer te stellen. De vrouw van nu moet zyn de moeder van den nieuwen tyd, waarin geen geweld mag heerschen. Het Heemsteedsch Dameszangkoor luisterde den avond onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz met prachtigen zang op. Mevrouw Mee ter dankte tenslotte Ds. Padt voor zyn bezielend woord en het dameskoor voor de medewerking. KOLONIëN HET MOORD-COMPLOT OP BANKA. GEHEIME CHINEESCHE VER- EENIGING AAN 'T WERK? De correspondent van de „Locomotief" op Banka meldt omtrent ae jongste relletjes in mijn no. 19 naby Belinjoe, dat dé oorzaak van de moordbeweging nog in het duister ligt. Wel is uit het ingestelde onderzoek afdoende geble ken, dat de oorzaak in geen geval is te zoeken in ontevredenheid over de heer schende arbeidstoestanden by de mij nen seint- Aneta. De reden aldus beaoogt de corres pondent moet buiten de mijn gezocht worden. Het doel was kennelyk het grootste deel van het mynbestuur uit te moorden, Voo zoover zulks was na te gaan wijzen verschillend stukken, die men in beslag heeft genomen, in de richting van een verboden geheime Ohi- neesche vsreeniging. Hccwsl niets met zekerheid kan worden medegedeeld, het een feit, dat de mentaliteit van de gedurende het laatste jaar uit China aangebrachte koelies van een bedenke lijk gehalte is. EEN MOTORSTATÏSTÏEK. Wij ontvingen een interessant statis- tiekje van het aantal autos en motor fietsen dat thans op onzen aardbol rondtolt. Thans? Neen. het aantal is op dit oogenblik natuurlyk alweer groo- ter. want er is geen byhouden aan de productie der fabrieken. Maar kortgele den waren de getallen als volgt: Autos: Vereenigde Staten 23.127.000. Engeland 1.0.24.000, Frankrijk 981.000, Canada 820.000. Duitschland 369.000. Op de geheele wereld 29.548.000. MotorfietsenEuropa 1.578.000, Ver eenigde Staten 140,000. Australië 119.000. Azië 53.000, Afrika 52.000. REORGANISATIE VAN DEN RIJKS WATERSTAAT. In het November-nummer van „Maat- schappybelangen" tydschrift der Neder landsche maatschappy voor nijverheid en handel komt een uitvoerige beschou wing voor over reorganisatie van den dienst van Rykswaterstaat. In verschil lende artikelen is reeds gewezen op de noodzakelijkheid van een spoedige re organisatie. Met de reorganisatie wordt beoogd den dienst, zoodanig in te richten dat de werkzaamheden worden verricht zonder onnoodigen rompslomp en tydverlies, door de daarvoor meest aangewezen krachien en met een doelmatige arbeids- verdeeling, en waardoor bezuiniging mogelijk is. Waterstaat is zoo duur door de strceve ambtelijke organisatie. Zooals algemeen erkend wordt, schryft het blad. ontbreekt bij den Ryfcswater staatsdienst de noodige leiding, de re organisatiecommissie heeft voorgesteld een directeur-generaal te benoemen, hieraan is verre de voorkeur te geven boven meerheofdige leiding. De reorganisatie van den dienst zal geleidelijk moeten gaan. plotselinge in voering van alle aanbevolen maatrege len kan leiden tot ontwikkeling van den dienst. Aan den te benoemen directeur-gene raal ware dan op te dragen de verdere doorvoering va.n de reorganisatie op d?n grondslag als door de reorganisatie-com missie aangegeven binnen 'n nader te bepalen tydvak waarby de opheffing van de arrondissementen en de daarmede verband houdende regelingen niet on middellijk behoeven plaats te hebben. Verschillende hoofdambtenaren zouden misschien niet passen in het nieuwe kader, aanstelling van inspecteurs, als tijdelijke contróle-orgaan, acht het blad een gelukkig denkbeeld van de reor ganisatie-commissie. In aansluiting met het bovenstaande is ter beperking van instanties, ophef fing der arrondissementen het meest aangewezen middel. Tot slot pleit het blad voor spoe dige invoering van de reorganisatie, te meer daar thans belangryke ws:ken in de naaste toekomst aan de orde zyn. Laat men erve or waken, aldus hst blad, dat deze werken niet. zcoais ge schiedde bij de Zuiderzeewerken, een waterstaatswerk by uitnemendheid, aan den Waterstaatsdienst onttrokken wor den en als afzonderlijke diensten worden ingericht, waarvan afbrokkeling en ont binding het gevolg meet zyn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Hoofdpijn-Tabletten 60c' Laxeer-Tabietten .60ct Zenuw-Tablelten 75ct Staal-Tabietten90ct Maag-Tabletten 75ct 11 Bij Apoth. en Drogisten NIEUWE UITGAVEN. Bij de firma Schellens en Giltay te Amsterdam heeft het licht gezien: „Vijf jaar in sneeuw en ijs". Het is een be- schryving van het leven in het Noord poolgebied door den befaamden Sjef van Dongen. De eerste foto van Sjef, by zyn terugkeer uit Spitsbergen in Bergen (Noorwegen) gemaakt opent het boek. dat verder met ongeveer 100 illustraties naar origineele foto's is verlucht en door van Dongen is opgedragen aan zijn ouders, aan den heer Dresselhuys. di recteur der N.V. Nederlandsche Spits bergen-Compagnie en aan al zü'n vrien den. In het eerste gedeelte van het boek behandelt Sjef het leven op Spitsbergen, zooals hij het ook onlangs op zijn le zing in de Gem. Concertzaal heeft ge daan, maar nu natuurlyk veel uitvoeri ger. In het 12e hoofdstuk begint het span nend verhaal van het zoeken naar ge neraal Nobile en zyn metgezellen. Zoo als bekend maakte hy dezen avontuur lijken en gevaarvollen tocht met den Italiaanschen kapitein Sora. Aan het slot verdedigt van Dongen zich op waardige, ronde wyze tegen de later tegen hem door kapitein Sora ge richte beschuldigingen. Het geheele boek is een vlot geschre ven en onopgesmukt verhaal dat zeker een zeer groot aantal lezers zal vinden. De uitvoering is royaal. De uitgevers J. J. Romen en Zonen, te Roermond hebben het licht doen zien: „De Wetenschap der Heiligen". Het zyn beschouwingen over ascese en mystiek door P. van den Tempel OP., S. Theol. Lect. Dit boek is een vervolg van de be schouwingen over het Genadeleven, vroeger door denzelfden schrijver onder den titel „De Mensch Gods Beeld" ge publiceerd. De uitgevers Mij. „Kosmos" te Am sterdam geeft uit: „Losse Blaadjes" door Ward Vervarcke. Het zyn korte schetsen over uiteen- loopende onderwerpen, waaruit een groote liefde biykt voor menschen en dieren, voor alles wat ln de wereld leeft. Het boekje is voorzien van een zeer waardeerende inleiding van Herman Teirlinck, die o.m. zegt dat hy de „Losse Blaadjes" met 't meeste genoegen heeft gelezen en ze gaarne inleidt by het Vlaamsche publiek". Maar wy gelooven dat ook het Hol- Iandsche publiek deze .blaadjes" m«4| graagte zal lezen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10