m ■v&tfutaib Auid HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK. STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON. Het Mysterie van Heath Hover ZATERDAG 24 NOV. 1928 ZESDE BLAD New-York en de Amsterdamsche beurs. De ver beterde economische conjunctuur. Turksche schuld. Emissies. De beurs. Amsterdam 22 October. Het feit, dat de Amsterdamsche beurs Vooral de laatste dagen een opgewekt voorkomen had, werd meerendeels ver klaard als te zijn in sympathie met New York. Wallstreet geeft nog zeer dikwijls den toon aan en ook thans was dit weer het geval. Wanneer men dan bovendien ziet, hoe sedert de verkiezing van Hoover tot president der Ver. Sta ten, zich een buitengewone speculatie vlaag aan de New=Yorksohe beurs heeft vertoond .bij voortdurend oploopende koersen, dan ligt het vrijwel voor de hand, dat deze vloedgolf van optimisme onze markt niet onberoerd' kon laten. Want de speculatie aan gene zijde van den Ooeaan is niet geheel en al van grond ontbloot. Een van de belangrijk ste haussesfactoren is de verbetering van de conjunctuur in Amerika en in het algemeen. Dit vestigde onwillekeurig weer eens de aandacht op de ontegenzeggelijk be moedigende ontwikkeling van onze eigen economische positie welke door tal van in het oog springende aanwijzin gen geïllustreerd wordt. Zoo bleek de zer dagen dat op 12 November van dit jaar reeds het zelfde aantal schepen in de haven van Amsterdam was bim nengeloopen, als in het heele jaar 1921 terwijl de tonnage op dien dag reeds ciie van 1927 overtrof, by een toenemen de behoefte aan havenruimte. Onze handelsbeweging in October (invoer 240 mill., uitvoer 180 mill.) bleef zich, ten opziclute van het vorig jaar in opgaande lijn bewegen. De uitvoer na: melijk beliep in Jan.Oct. van dit jaar 1Ó52 milli. gld., de invoer 2252 mill. i.v. j. resp. 1582 en 2101). Ook hier dus aanzienlijke groei. De positie der nabuurlanden was na tuurlijk van groote beteekenis voor on zen handel. Het toegenomen absorbee- ringsvermcgen van het Duitsche afzet; gebied heeft onzen -export sterk beïn vloed. Onze Zuidelijke naburen mogen zich ook in een veel verbeterden toe, stand verheugen. Nu, twee jaar na de stabilisatie, is de ondernemingsgeest al daar opgeleefd, er heeft zich geen eco nomische crisis ontwikkeld en werk loosheid was vrijwel onbekend Inzake de Turksche staatsschulden werd het bericht verspreid, dat ds oven eemkomst, zooals die onlangs te Parijs tot stand kwam, definitief door de Na tionale Vertegenwoordiging was gerath ficeerd. Ditbleek evenwel wat voorba rig te zijn, aangezien Maandag a.s. pas door de Turksche sub-commissie, die het accoord bestudeerde, aan de Natio nale Vertegenwoordiging te Angora rap; port zal worden uitgebracht. Onder de emissies nemen de buiten- landsche weer een voorname plaats in, o.a. 150-000 pond sterling lYz pCt. Sta* bilisatdeleening Bulgarije a 96 3/4. 200.000 pond sterling 6 pOt. obl. Preus.- sische Elektr. A. G, a 93 Vz pCt„ ml:. 1-250-000 gew. aand. Sachsenwerk Licht und Kraft A. G. De emissie van Ber kei's Patent werd geheel geplaatst. De Gron. Hypotheekbank v. Nederland geeft 100 aandeelen ad 1000 (20 pCt. storten) uit tegen 175 pCt. voor vrije inschrijvers en 160 pCt voor aandeel houders. De beurs gaf in de achter, ons liggen de overzichtspericde een over het geheel genomen gunstige houding te zien, met kalme affaire, die soms in bepaalde hoeken tot flinke omzetten kon leiden De optimistische tendenz, die in aan sluiting op Amerika de overhand had. was oorzaak, dat het koerspeil zich over nagenoeg de heele linie min of meer kon verheffen, vergeleken met vorigen keer. In de bankafdeeling waren het vooral de cultuurbanken die een punt of wat monteerden. In de industrieele afdeeling werden Philips ex daim verhandeld. De stem ming was vast en de koers ex dair.i op ca 696XA, was boven vorig peil, daar de claim tot op 880 gld. verhandeld werd. Van Berkels en Intern. Gew. Beton vast. evenals Enka, die een punt of wat bo ven vorig peil uitkwam. Maekubee iets lager. v. d. Bergh annonceerde, dat de hoogere dividendbelasting beven de 9.05 pCt. op de gew. aand. A. door de ven nootschap zal worden gedragen. Gouda Kaarsen zal op een buitengewone ver gadering voorstellen met de kaarsenfa briek „Apollo" een fusie aan te gaan. Mijnaandeelen de laatste dagen stil. De Billiton declareerde een interim van 30 pCt. (v. j. 20 pCt). Totaal werd in 1927 70 pCt. uitgekeerd. In begin De: cember vindt een emissie van 5250 aan deelen van 1000 uitsluitend voor aan deelhouders plaats. Oliewaarden vast, waardoor de koer sen eenige punten konden verbeteren, vooral Koninklijke, op eenige flinke kooporders. Vast en opgewekt lagen ook rubbers, hoewel met beperkten handel. Diverse gunstige berichten, als: Betere rubber; prijzen in Amerika, verhoogde consump tie, vermindering der Lonaensche voor raden, waren oorzaak dat men in dezen hoek per saldo meestal een punt of 7 a 8 steeg. Scheepvaarten lagen wel zeer stil, doch de grondtoon, in overeenstemming met de algemeene marktstemming, was goed en de koersen kwamen dikwijls een puntje hooger af ten slotte. De handel in suikeraandeelen was wel van groote beteekenis, doch de grondtoon was goed, o.a. op iets betere suikerprijzen en men kwam dan ook hier eveneens een paar punten hooger af. In tabakken ging de laatste dagen wel wat meer om dan sinds lang het ge val was, maar veel was het toch niet. De grondtoon was bepaald vast en de koersverheffingen per saldo waren niet onaardig. Senembah bijv. monteerde, vergeleken met vorigen keer 15 punten. BEURSMAN GYMNASTIEKLOKAAL SCHOOL 39. Bij raadsbesluit van 3 Augustus 1927 werden B. en W. gemachtigd om. tot stichting van een nieuw gymnastiek lokaal aan School no. 39. met de be doeling om het bestaande lokaal te be stemmen voor twee gewone leslokalen, waaraan met aanvang van den cursus 1927—1928. dringend behoefte bestond. Door uitvoering van het laatste verkregen door het aanbrengen van een eenvoudige afscheiding telt de school thans zes in plaats van vier klasse- lokalen, maar het onderwijs in de licha melijke oefening is dientengevolge sedert aanvang van genoemden cursus, niet gegeven wegens gemis aan de daarvoor benoodigde localiteit. Ten einde hierin te kunnen voorzien hebben wij verschillende mogelijkheden met name nieuwbouw, of verbouw voor dit doel van een bestaand (in de nabij heid der school gelegen) pand doen on derzoeken. B. en W. zijn van oordeel, dat een doelmatige oplossing kan worden ver kregen door aan het vroegere gymna stieklokaal zijn oorspronkelijke bestem ming terug te geven en op dit lokaal een verdieping te doen bouwen voor twee klasse-lokalen. Met dit plan, hetwelk boven de andere het voordeel biedt, dat hef, geheel in één complex behouden blijft, kan de Com missie van bijstand in het beheer der openbare werken zich vereenigen. De lichtinval in een der vier oude lokalen zal daarbij tevens behooren te worden verbeterd. De kosten van een en ander worden geraamd op f 16.750 voor den bouw en f 2.150 voor meubilair. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Door de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" werd in October 1923 uitgegeven: Aan Brood en Brandstoffen f 36.70: aan geld (afdeelingen) f 547.75; aan nieuwe armen f 151.50; aan losse giften f 48; aan schoolgeld f 67.25; totaal f 851.20. OVER DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Lezing Jhr. Mollcrus voor „Mercurius". In een algemeene vergadering van de afdeeling Haarlem van den Naüonalen Bond van Handels- en Kantoor bedien - den Mercurius, Donderdagavond gehouden in de tuin zaal van Café Brinkmann heeft jhr. J. C. Molierus, secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel gesproken over dat instituut in het al gemeen, naar hij zeide in de eerste plaats om de nog veelvuldige misvat tingen van het doel der Kamer uit den weg te helpen ruimen. In zijn boeiende causerie schetste hij het ontstaan van de tegenwoordige 36 Kamers uit de vroegere, reeds sinds den Franschen tijd ontstane van gemeente wege ingestelde Kamers, die weinig on afhankelijkheid, macht en beteekenis hadden. In het bijzonder stelde hij dan de positie in het licht van het voornaam ste orgaan der Kamers, het Handels register, dat hij een burgerlijke stand voor den handel wilde noemen. Uit sprekers voorbeelden en gegevens bleek ten duidelijkste, dat het instituut hoogst nuttig is als informatiebureau voor han del en bedrijf en in geenen deele een geldafpersing of een drukkende last. zooals velen het in onwetendheid be schouwen. Spr. tipte aan. welke zaken voor het verplicht lidmaatschap in aanmer king komen en demonstreerde met cijfers hoe men het nut van het han delsregister sinds de oprichting in 1922 begrepen heeft, en er profijt van ■trekt. Een voorbeeld: een Haarlemmer, die afzet zoekt voor geglazuurde tegeltjes op de Bahama-eilanden krijgt daarvoor de adressen binnen enkele dagen. Na over het ingewikkelde verkiezings stelsel en de eenvoudiger kieswijze door enkele candidaatstelling, in Haarlem toegepast te hebben gesproken, schetste de uiteraard zeer deskundige spreker de inrichting en werkwijze van de Kamer en haar commissies, het subsidiestelsel en het cursussen-instituut. Tenslotte sprak hij er zijn vreugde over uit, dat niet alleen steeds meer zakenmenschen maar ook de regeering van den inlich tingendienst der Kamers gebruik maakt waarbij de secretarissen-beheerders de grootste coulance betrachten. Uit een aantal na afloop gemaakte op merkingen, bleek ten duidelijkste hoe zeer de aanwezigen <ie uiteenzetting met belangstelling gevolgd en begrepen had den. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 28 November 1928, des namiddags ten 1.30 ure, in de Oude Raadszaal ten Stadhuize. zoc noodig voort te zetten des avonds ien 8 ure. Aan de orde zal 'worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift mevr. J. van Breemen— van Eek om eervol ontslag onderwij zeres school no. 9. Alsvoren W. L. Pilaar om eervol ont- salg als leeraar H.B.S. A. met 5-jarigen cursus. 2. Balans, enz. 1927 Woningbouwver- eeniging Zorgvliet. 3. Rekening enz. bewaarschool voorm. Barbara Gasthuis. 4. Rekening 1927; a. Burgerlijk Arm bestuur; b. St. Elisabeth's of Groote Gast huis. 5. Rekening der gemeente over 1927 6. 2e gedeelte Kohier Straatbelasting enz. dienst 1928. 7. Vergunning waterleidingsbuis in jaagpad langs Amsterdamsche Vaart. 8. Verordening regelende pens ion- neering Wethouders. 9. Wijziging verordening heffing ha vengeld met amendement Van Liemt De Braai. 10. Bijbouw lokalen school 39. 11. Bijbouw tentoonstellingszaal Frans Halsmuseum. 12. Verhuring perceelen Groote Markt 29 en 33. 13. Verkoop grond. a. Kempstraat (C. J A. Molenaars). b. Eikenstraat (Bouw- en Aannemers bedrijf v.h. Gebr. Molenaar en Neute boom). 14. Voorstel Loosjes extra subsidie H.O.V. 15. Aankoop grond nabij Zomer- vaart. 16. Gverneming in beheer en onder houd gedeelte weg langs N. Spaarne. 17. Onderhoud orgel Groote- of St. Bavo Kerk. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1351 VUUR AANMAKEN Vader informeert of iedereen de krant heeft gelezen, hii wil haar ge bruiken om het vuur aan te maken ja, iedereen is er mee klaar, behalve Mientje. die de vrouwenrubriek nog wü zien rader zoekt de rubriek op en scheurt de pagir.3 eruit maakt een bal van de krant als moeder vraagt of hij de Vraag en Aan bod advertenties voor haar wil bewaren vader bevaart de vraag en aanbod annonces zijn oog valt op een ar tl kei. dat hii zelf vergeten heeft te lezen scheurt dit eruit tezamen met het raöioDrogramma op verzoek ran Jan maakt een prop van het restant en steekt er de kachel mee aan. die vijl minuten later weer uit gaat. (Nadruk verboden.) 18. Herstelling walmuren Nieuwe Gracht, 19. Beroepschrift tegen weigering ver gunning verbouw Boekenrodestraat 2. 20. Overeenkomst met de gemeente Heemstede inzake toelating leerlingen op de scholen voor Openbaar Lager On derwijs. 21. Aanleg trottoir enz. Ter Spijt straat. 22. Verbetering Fonteinlaan. 23. Bouw gemakhuisje Kennemer- plein. 24. Instelling rechtsvordering. 25. Overplaatsing onderwijzeres van school 25 naar school no. 22. 26. Benoeming: a. lid Commissie inzake lichamelijke opvoeding (vac. Mr. A. Bruch). b. lid Commissie van bijstand in het beheer der gem. bedrijven (vac. W Roodenburg) c. idem, idem gem. financiën (idem). d. twee gedelegeerden (raadsleden) in de Commissie voor de Volks-douchebad huizen van Het Witte Kruis (aftr. raads leden Joh. Visser en H. de Vos; herkies baar). e. tijdelijk leeraar lichamelijke oefe ning gymnasium. f. Hoofd school voorbereidend lager onderwijs no. 5. g. Onderwijzer school no. 12. h. Onderwijzeres school no. 13. VOORBEREIDEND L. O. Aangezien Mej. Th. Jorritsma, die bi) raadsbesluit van 13 Juni 1928 werd benoemd tot Hoofd der School voor Voorbereidend lager onderwijs no. 5 (aan het Leidsche plein 33) hare benoeming niet heeft aangenomen hebben B. en W. opnieuw sollicitanten opgeroepen. Thans bieden B. en W. de volgende aanbeveling aan: 1. mej N C de Boer, 2. mej. E. van der Net en 3. mej. T Boulonois. allen te Utrecht EEN GEMAKSHUISJE. Het wil B. en W. voorkomen, dat het terrein aan het Kennemerplein, alwaar de interlocale autobussen sedert eenigen tijd standplaats hebben, een goede ge legenheid biedt om daarop een gemak- huisje te doen bouwen. De kosten zijn geraamd op f 4.000. Mede ten gerieve van de reizigers die van de autobussen gebruik maken kan in bedoeld huisje een buffet worden on dergebracht. B. en W. stellen voor tot den bouw van dat gemakhuisje met buffet te be sluiten. BOUWTERREIN. C. J. A. Molenaars te Haarlem, wenscht van de gemeente in koop te ontvangen een gedeelte bouwterrein, gelegen aan de westzijde van de Kempstraat ter grootte van pLm. 647 M2., kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie G. no. 2755 ged., tegen den prijs van f 15 per M2. Het voornemen bestaat om op dien grond vier beneden- en bovenwoningen te bouwen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Met het door belanghebbende inge diend plan kunnen B. en W. zich ver eenigen. CABARETCLUB „DE DELFT' De Tooneel- en Cabaretclub „De Delft", ontstaan uit maar thans geheel afgescheiden van de zwemvereenigln; van dien naam, gaf Vrijdagavond in de zijzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw een welgeslaagde uitvoering. Nadat de nieuwe voorzitter, de heer Van den Berg, de talrijke aanwezigen had welkom geheeten. herinnerde hij aan het feit dat „De Delft" nu één laar bestaat. Spr riep dus de clementie ln voor hetgeen dezen avond zou gepres teerd worden. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de eenjarige spruit het er goed heeft afgebracht. Als de kleine nóg een jaar veider is. zal alles natuurlijk nog veel beter gaan, (zal er bij vocrveeld over 't algemeen duidelijker, meer de zaal in. gesprok enworden), maar er is thans reeds alle reden tot tevredenheid, het geen niet zeggen wil dat er geen reden is tot hard dóórstudeeren. Vergeten moet ook niet worden dat op het klein en primitieve tooneeitje in de zijzaal alles niet gemakkelijk tot zijn recht komt. De avond werd geopend met een komt. sche voordracht van een der leden, die zijn soldatehpakje kon aanhouden voör de daarop volgende klucht .Ben leu- gentjeom bestwil", die niet veel om het lijf had maar vlot werd gespeeld en waarom het publiek brulde en gierde van den lach. Twee dames in travestie zongen aardig en pakkende een cabaretliedje waarvan de leeftijd hoog en het succes groot was en de cabaretliedjes door den voorziter ten beste gegeven, ernstig en vroolijk. vielen eveneens zeer in den smaak. Vooral de geestige parodie op „Je Moeder alleen" pakte. Last not least willen wij de beschaafde kunst van den heer en mevrouw Zwang roemen, wier optreden bij de piano ni- tijd een pretig nummer van het pro gramma vormt. Het Engelsche liedje is hun „i Jt". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. PER REGEL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhui» MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. Er stonden nog een ge nummers op het programma, die wij niet meer hoorden maar die ook zeer zeker tot het welsla gen van den avond zullen hebben bijge dragen. De pret zou tot 3 uur duren. Tusschen de bed ij ven werd druk ge stept en gedanst. Vermeidan wü nog dat de dames-uit voerenden bloemen kregen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Hermcrs. Oranjcboomstr. 136. leerboek; Vroom en Drccsmann. Korte Vccrstr., broche; Bakker. Korte Hopstr. 15 zw„ cape; Presburg, Schotcrwog 4S rood, idem; Dekkers. Duvcnvoordcstr. 35. doos m'. chocolade; Klcve, v. 't Hoffstraat II. gewicht; Hendriks, Oost-*Indicstr. 126. kindcrhandschocnen; Vroom cn Drcos» mann. Korte Vccrstr.. handschoenen; Drcijcr.^ Brccstr. S, handschoenen; van Dijk. Kanariestr. 66. motorhandschoc» ncn; Kennel Fauna. Parklaan gebracht door: v. d. Lugt, Jansweg 25 rood. her. dershond; door Karrenbelt. Kolkstr 28 rood; door Heemskerk Turfmarkt 28. kat (grijs); door Vccncndaal, Sophia, str. 20, katje (roodachtig.wit); Froh. lich. Tcvlcrstr. 50. kaart; Kok. Elzen, plein 11. muts; Blankcrt. Kenncmcr» straat 50 rood. muts; Bureau van po. litie Smcdestraat. muts; v. Essen, O. dc Bruynstr. 206, pet; Vroom cn Drccsmann. Korte Vccrstr-, portc. monnaie met inhoud: Zanstra, v. d. Wcrfstr. 12. Heemstede, pakje rook» vleesch; Christiaans, Spnarnwoudcr# straat 91, rozekrans; Ruizenaars, Bin» nenweg 67 Heemstede, damcstasch m. inhoud: Crcmcrs. Amsterdamsche» vaart 58 food. wollen wantje; Ver» doom. Hofdijkplein 13. zakdoeken. Bureau van politic. Smcdostr.. auto» dop; Zwarter. Graaf v. Wicdstr. 24. dynamo; Balk, Gcncstctstr. 12. katje (griis'wit): v. Beek. Wonwcrmanstr. 56. lorgnet; Bureau van Politic. Smc» destr.. kindermuts; dc Wit, Gen. de la Rcystr. 3". manden; de Goede, Kloos» terstraat 7 zwart, muts; Nouwknd, Paul Krugerstraat 74, nijptang; Peet. oom, Asscndclvcrstr. 27. kinderpara. pluic; Nicuwcnhovcn, Pnrklnan 76 rood. portcmonnaic met inhoud; Kruipwijk. Bakkerstr. 22. portemon» naie met inhoud: Spronk. Julianapark 5.0 rood. rijwielbclnstingmcrk; Fran» sen. Biezen weg 96. Santpoort, idem; Zurcndonck. Gasthuissingel 40. een schoentje; Klabouw. Sacnredamstr. 38, idem. (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD 32) Hü lükt me heel geschikt en ver boven de middelmaat, antwoordde het meisje. Een gezellig prater en ver bazend ontwikkeld, zou hy weerko men? Daar ben ik van overtuigd! De droge humor van den toon en de spottende blik bezorgden den spreker een speelsch kneepje in zyn arm- Waag u niet aan voorspellingen, oom Seward, vooral waar het een vol- maakt-vreemde betreft. Volmaakt, zeg je? Hm hm! Ik verzeker je dat we dien meneer Vol maaktheid nog wel vaker zullen zien. Een prachtige naam! Maar ondertus- schen zal ik wat meer over hem ge waar zien te worden, dam dat hy familie van myn ouden vriend Vame Coates is, voor ik hem kan vragen, wat zijn be doelingen eigenlijk zijn. Maar achter dit masker van Tuchtigen scherts, was nog steeds de vage vrees, die hij nog niet van zich af kon zetten; de vrees dat hy zijn jonge levenslustige gezellin. die zoo plotseling zijn eenzaam leven was komen verhelderen, weer zou verlie zen. Hij wist dat zijn verlangen heel ego- istisch was. maar in zyn hart hoopte hij dat Mr. Helston Varne maar niet zou terugkomen. HOOFDSTUK XVH. Een praatje op den weg. Langzamerhand begonnen de dagen te lengen, hoewel het nog niet veel warmer was. En Melian was hoe langer hoe meer op Heath Hover ingeburgerd. Tot nu toe was ze tevreden geweest, maar allengs besloop haar het benauwend voorgevoel, dat ze niet altijd zoo tevre den zou blijven. Ze voelde een instinctief verlangen naar werk en wel naar werk om der wille van het werk zelf, ze kon het niet verdragen, langer stil te zit ten. Ze had hier ook geen vriendinnen van haar eigen leeftijd. Een paar jonge menschen hadden haar een visite ge maakt. toen ze hoorden dat zü op Heath Hover was komen wonen, maar met den besten wil van de wereld kon ze niets voor hen voelen. Het waren, een voudige beste brave menschen, maar van de meest alledaagsche soort. Tot op zekere hoogte en tenslotte in vry sterke mate vergoedde haar oom haar dit gemis aan gezelschap. Hij was een onderhoudend en ontwikkeld man en er was letterlijk geen onderwerp, dat ze niet van alle kanten bepraatten en bekeken. En het oude, grimmige Heath Hover, door spoken verontrust, scheen tot nieuw leven te ontwaken bü het voortdurend gelach en opgewekt ge sprek. dat tusschen zün muren op klonk. Haar oom was haar langzamerhand gaan verafgoden. Zyn vermogen om lief te hebben was in den loop der jaren eigenlijk afgestorven geweest-, want er was niemand in zyn leven, die hy zijn genegenheid bad kimnen schenken. De weinige familieleden en kennissen die hij bezat, waren hem onverschillig. Maar nu liad hü toch iemand ontmoet, die hy" al de liefde, welke zyn hart kon geven, ruimschoots waard was, en hü voelde, aat hij dagelijks meer ran haar ging houden. Hier vond hij van alles om te bewonderen, de lieve beschaafde schoonheid, de zonnige opgewektheid, de naïve en ongedwongen appreciatie van alles, wat ook hem interesseerde de blijde, jonge levenslust wel. zijn leven was toch niet waardeloos ge weest. En iederen dag nam zijn ge negenheid toe. Ze wandelden samen, maakten lange ritten en praatten tot in het oneindige. Geen wensch van haar bleef onvervuld, voorzoover bet in zyn macht lag, en zij, die de grenzen van die macht kende, dacht er zelfs niet. aan meer te vragen. En hü had nooit iets opgemerkt dat er op wees, dat zy ook maar eenigermate genoeg kreeg van dit leven, hoe aandachtig hij haar ook steeds gadesloeg. Een paar maal had hy" haar voorge steld. dat zü eens een vriendin te logeeren zou vragen, maar ze had altijd geantwoord, dat ze aan een dergelijke afwisseling absoluut geen behoefte had Ze was heel gelukkig zoo. Ze zou het heerlijk vinden, als Violet Glinock eens kon komen, maar dat kon nu eenmaal vooreerst niet. In afwachting daarvan vond ze het best, zooals het nu was. Mervyn hoorde deze uitspraak met genoegen, maar dit genoegen was toch niet onvermengd door een plotselinge gedachteHelston Varne! Want die had gebruik gemaakt van de invitatie, om spoedig weer eeris te komen. Hü was weergekomen, niet meer dat een keer of drie, maar het was Mervyn niet ontgaan, dat er tusschen hem en Melian groote sympathie was ontstaan. Zü praatten geanimeerd over alle mogelijke onderwerpen en konden het- in elk opzicht uitstekend met el kander vinden. Ten overvloede was Helston Varne een buitengewoon knappe, jonge man. Mervyn had informaties omtrent hem ingewonnen en had vernomen, dat, welk bercep hij ook mocht uitoefenen cn Mervyn verkeerde niet heelemaal meer in het duister omtrent den aard van zün tegenwoordigen werkkring hü er financieel niet afhankelijk van was Hy zat er heel warmpjes in en wa* hy op het oogenblik uitvoerde, deed hü alleen uit liefhebberÜ- Verder was hü na verwant aan een goeden ouden kameraad van hem. Coates, den resi dent van Baghnager. Wat hemzelf betrof, Mervyn had ook warme sympathie voor Helston Varne opgevat. Hij was een scherp karakter- beoordeelaar en zün oordeel was in elk opzicht gunstig uitgevallen. Hü merkte ook met inwendig amuse ment op, dat de lust tot nasporingen bü Varne's volgende bezoeken geheel ver dwenen scheen. Wat inspecteur Nashby daarvan wel zeggen zou, was een quaestie. waarover Mervyn zich het hoofd niet brak. En na drie bezoeken was Varne uit de streek verdwenen, nu ongeveer drie weken geleden. Dien middag wandelde Melian den heuvelachtigen weg in de richting van het punt waar deze de weg naar Laag- Gidding kruiste. Er woei een scherpe noord-westen wind die haar een gezonde blos op de wangen bracht en haar blauwe oogen nog eens zco helder deed schitteren. Zy genoot van de beweging en stapte met elastische schreden voort. Aan haar linkerhand strekte zich een d'-cht sche merig eikenbosch uit. aan den rechter kant liet een bladerlooze. hooge heg telkens kükjes toe over de golvende vallei. Hcewel het hier tamelijk ver het 'and in was, steeg van achter de verre duinen een zeedamp op. die de dalende zon deed vernevelen tot een blcedroode schü'L Plotseling deed het geluid van een fietsbel haar opküken. De fietser kwam den heuvel af-ge- freewheeid. Toen hü haar zag. remde hü uit alle macht, een niet gevaarlijk experiment, het volgende oogenblik stond hij naast de de fiets. Juffrouw Seward? Wel dat ls een onverwachte prettige ontmoeting. ïk was op weg naar uw oom. Dat zal hy zeker aardig vinden. Dan kunnen we S3men terugwandelcn. tenminste als u niet liever vooruit rüdt. voegde ze er schalks aan toe. Ja. d3t zou ik natuurlijk het al lerliefste doen! antwoordde hü in den zelfden toon. Wa3r komt u nu vandaan? zooals gewoonlijk van de „Houtsnip" in Laag- Gidding? Neen, ditmaal is het de „Konings kroon' in Glancehurst Wel. en wat hebt u al dien tijd uitgevcerd. vroeg ze. opgewekt door de onverwachte ontmoeting, teen ze samen den stellen en steenigen heuvel weer opklommen .(Wordt V' volgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 21