TWEEDE KAMER. BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 NOV. 1928 23 Nov^nber. De Arbeidsbegrrooting wordt voortgezet Werk loosheidsverzekering. Handel en Nijverheid. Een schoolartsenmotie. De Volkshuisvesting. De Arbeidsbegrooting kabbelde maar rustig voort met oratorische golfjes langs den oever der openbaarheid rustig en eentonig. Eerst spoelde de afdeeling der Werk loosheidsverzekering voorbij. Eenig spreker was Dr. v d. Tempel. Hy meende, dat de minister heel wat beter wegen had kunnen bewandelen om tot een spoedig resultaat te komen met betrekking tot de werkloosheidsverzeke ring. De minister bestreedt dit. Een staatscommissie, als de heer v. d. Tem pel bedoelde kost gewooniyk heel veel tijd- Dr. Slotemaker kwam met de me- dedeeling, dat een voorontwerp-werk loosheidsverzekering vrijwel gereed is, om naar den Hoogen Raad van Arbeid gezonden te worden, als resultaat der verleden jaar aanvaarde motie. Als Dr. v. d. Tempel toejuicht de uit breiding van wat te Amsterdam ge schiedde tot het geheele land, nl. een onderzoek naar de gevolgen en de mate van werkloosheid in economisch en mo reel opzicht ook voor de kinderen, dan bleek uit 's ministers woorden, dat hij in ieder geval niet onsympahiek staat tegenover een zoodanige enquête. De afdeeling „Handel en Nijverheid" gleed langs den oever. Vijf sprekers. De heer Leenstra klaagde over de be legging der gelden door de Kamers van Koophandel. De minister zal onderzoe ken. De heeren van Wijnbergen en Krijger voerden het pleit voor het organiseeren aan het departement van een soort mid- denstandsdienst. die der. middenstand de gegevens zou kunnen bieden, welke hij noodig heeft voor een goed-georga- niseerd bedrijf. De minister kon mede- deelen. dat er reeds plannen in voorbe reiding zijn, en besprekingen gaande, om te brengen wat de evengenoemde heeren wenschten. De heer v. d. Bilt wide door de re geering doen ijken ook de automati sche meet- en weegwerktuigen. De mi nister moest erkennen, dat theoretisch en logisch en biliyk zulk Ijken zou ge- wenscht zijn. Maar: de besprekingen, die de bewindsman heeft gevoerd met den directeur van het IJkwezen die aan den kant van den heer v. d. Bilt staat hebben hem de overtuiging bijge bracht, dat de ijk van de automatische werktuigen nooit, althans nu nog niet, de absolute zekerheid tegen fraude bren gen kan, die noodig is. Om de eischen van het economisch leven was 't dat de heer Kortenhorst een kalenderhervorming noodzakelijk achtte. Met den minister was de heer Korten horst het eens, dat deze kwestie interna tionaal moet worden aangepakt. Bij deze internationale aanpak mag Nederland niet ontbreken. De minister zal over gaan tot de benoeming van een com missie in ons land, die de kwestie in stu die nemen kan. De Volksgezondheid dreef- langs ons heen. Veel critiek had de minister te incas- seeren van mevr. de Vrics-Bruins, cri tiek, dat de bewindsman niet veel meer gedaan heeft voor een opvoering van den stand der volksgezondheid. En dat door maatregelen te treffen voor kinde ren, die gevaar loopen t. b. c. te krijgen als gevolg van besmetting door onder wijzers, door drinkwatervoorziening overal, door de doorzetting van de plan nen voor de gezondheidsdiensten, door meerderen steun aan de tuberculose-be- strjjding en uitzetting van alles, wat daar tegen gedaan wordt. Dr. Vos, de andere medicus in de Kamer liet een geheel ander geluid hooren. Deze goed sprekend afgevaardigde loofde den mi nister voor wat hij deed, maar vroeg ook heel vriendelijk den minister de drinkwatervoorziening ten plattelande in het oog te houden, in het algemeen de opvoering der volkshygiene te bevorde ren door het vollj op te voeden. De minister, dankbaar voor de woor den van Dr. Vos, wierp mevr. de Vries- Bruins tegen, dat hij nu eenmaal niet alles kan. Maar overigens, wil hy gaar ne overwegen, of wat hem als nog noo dig was voorgedragen, ook mogelijk is, overwegen o.in. of het mogelijk is de grenzen van de Raden van Arbeid, van de keuringsdiensten en van de distric ten der tuberculosebestrijding te doen Samenvallen. Er was een onderwerp, dat aange sneden door Dr. Vos. ook door mevr. de Vrles-Bruin werd behandeld bij de algemeene beschouwing over de afdee ling, maar breeder bij de artikelen ter sprake kwam: de schoolartsendiensten of tewel het geneeskundig schooltoe zicht. Dr. Vos en mevr. de Vries-Bruins verdedigden dit. De minister antwoord de, dat ook de regeering de groote be- teekenis er van inziet: immers op de begrooting komt een memorie-post voor. Mevr. de Vries-Bruins nu wil voortgang in de kwestie brengen. Zij diende daar om een motie in luidende: „De Kamer van oordeel, dat het geneeskundig schooltoezicht een groot en blijvend hy giënisch belang vertegenwoordigt, ver zoekt de regeering overal waar het nood zakelijk en mogelijk is, de organisatie en uitvoering ter hand te nemen in samen werking met Provincie en Gemeenten." Wat is nu de bedoeling dezer motie? vroeg de minister. Is de bedoeling, dat ik oogenblikkelijk het schoolartsen wezen organiseerd, dan moet ik de mo tie afwijzen, omdat ik geen post tot ver hooging mijner begrooting aanvaarden kan. is echter de bedoeling, dat ik ai reede een plan ga opzetten, om, wan neer de gelden aanwezig zijn, oogen blikkelijk gereed te zijn, dan heb ik geen bezwaar de motie over te nemen. Wat de bedoeling was liet mevr. de Vries-Bruins in het midden. Het is voor haar van het meeste be lang. dat de motie aanvaard wordt. Dir.3dag wordt gestemd. Over de woningpolitiek en de betref fende discussies kunnen we kort zijn: het is altijd weer hetzelfde. Eenerzyds de heer v. d. Bergh, die des ministers woningpolitiek noemt .slap, futloos en zielloos", die een veel groo- tere activiteit zich op dit gebied wil zien ontwikkelen van regeeringswege, veel verder wil gaan dan alleen de opruiming van krotten, aan de andere zijde de re geering en mej. Katz. die betoogen, dat de woningnood voorbij is en dat, wan neer er in een gemeente behoefte is aan woningen, de Woningwet eerst een taak legt op de schouders van de gemeente, in de tweede plaats eerst op het Rijk, wanneer het particulier initiatief te kort schiet. De heeren Engels en v. d. Bilt wilden 't (natuurlijk voor het platteland) mo gelijk maken, dat arbeiders, die een huis bewonen van een Woningbouwvereer.i- glng op den duur daarvan eigenaar kun nen worden. De minister staat zeer sym pathiek tegenover deze gedachte er zijn reeds vereenigingen, die met het de partement overleggen over de technische en administratieve kwesties, die daarbij gemoeid zijn. De heer v. d. Bergh nam het den mi nister erg kwalijk, dat hij onlangs een model-bouwverordening had vastgelegd en geen .steun wilde geven aan bouw plannen in gemeenten, wier bouwveror deningen meer eischen stelden, dan des ministers model. Met een beroep op de Woningwet en de Gemeentewet betoog de Mr. v. d. Bergh. dat het volgens de wet. volstrekt onmogelijk is te bouwen beneden de eischen der gemeentelijke verordeningen. De minister zal onder zoeken. Eindelijk dan heeft minister Slote maker zijn begrooting aangenomen ge zien, zonder hoofdelijke stemming. Dinsdag de vaccinatie. INTIMUS. BEELDUITZENDING DOOR HILVERSUM. SPOEDIG IN GEREGELD GEBRUIK? Donderdag. gedurende de ochtend uren, hebben via den Hilversumschcn zender proefuitzendingen plaats gohal met den beeldzender, meldt de Tel. Zoowel in Amsterdam. Laren, Den Haag, Alkmaar als in Kopenhagen wa ren onbvangposten opgesteld, welke met uitzondering van dien te Alkmaar, er ten volle in slaagden de uitgezonden beel den, t.w. een portret v-an II.M. dc Ko ningin, Beethoven, Mary Pickford enz. te reconstrueer en. Ook de oontröle-ontvanger regis treerde deze transmissie naar behooren. Een technische bijzonderheid van zeer groot belang is, dat de noodzakelijke modulatie-diepte nog ver van de crlti- sche grens verwijderd ligt. Na de beeld-radio demonstratie, welke van 2428 November te Den Haag (plaats vinden, zullen nog enkele proe ven met lijnijuitzendingen worden on dernomen, hierna zal de beeldzender door de A.V.R.O. in geregeld gebruik kunnen worden gesteld. GEH. ONTHOUDERS ZANGKOOR „KUNST ADELT" Het; vroeger zoo gunstig bekend staande zangkoor „Kunst Adelt" dat wegens gebrek aan belangstelling voor eenlge maanden zijn oefeningen staak te. heeft thans met ongeveer 45 leden de repetities hervat. In gebouw „Zang en Vriendschap" wordt onder leiding van Meijer Smeer uit Amsterdam eiken Maandagavond gerepeteerd. Een nieuw bestuur is gevormd, waar van P. Coert, Rollandstraat 74, secre taris is. Op 5 Januari as. verleent het koor reeds medewerking op een Nieuwjaars viering van de Ned. Ver. tot Afschaf fing van Alcoholhoudende dranken. DIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. EEN PAKHUIS VOOR DE BUIT. Gedurende den laatsten tijd is er ir. loodsen op de terreinen van de fir ma Wm Müller Co.. te Rotterdam, door bazen verschillende malen gesto len, meldt het Hold. Het schijnt, dat deze diefstallen reeds geruimen tijd hebben plaats gevonden en dat zij zoo uitgebreid waren, dat de dieven zien daarvoor aan den linker Maasoever een pakhuis hadden ingerioht, waar zij de gestolen waren konden onderbrengen. De vorige week is de politie het com- piot op liet spoor gekomen en er zijr. eenigc bazen gearresteerd, waarvan er in het huls van bewaring zijn ingesloten en waarvan er ook wederom op vrije voe.ten zijn gesteld De politie heeft deze zaak in onderzoek NA DRIE JAAR. ZOEKGERAAKTE ARMBAND TERUGGEVONDEN. AMERSFOORT. 23 Nov. Op den eersten avond van de huwelijksreis mis te 's avonds de bruid van een in No vember 1925 te Amersfoort gehuwd paar haar platina armband met juweelen bezet. Het onderzoek van den auto, die de Jonggehuwden naar den trein had ge bracht leverde niets op. Toch werd daarin na oen paar dagen het kleinoo-I gevonden door een der chauffeurs der garage. Hij schonk het aan zijn meisje te Renswoude bij wie er thans na drie jaar door de politie beslag op gelegd wend. JEUGDHERBERGEN. De Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen organiseert op Dinsdag 11 December een lezing met lichtbeelden la dc aula van het Kennemer Lyceum, DE FONTEINLAAN. HET VERKEER IN TWEE RICHTINGEN. De Fonteinlaan dient naar ae meening van B. en W. zoo spoedig mogelijk te werden verbeterd. De bestaande toestand is in verband met het steeds toenemend verkeer zeer onvoldoende. Het ver dient geen aanbeveling ter plaatse één breeden modernen weg te doen aanleg gen. Immers door een dergelijken weg waarvoor het noodig zou zijn vele hoo rnen te i-ooier. zou de Hout in twee deckn worden gesplitst, waardoor de geslotenheid van het bosch zou verdwij nen. Het is .de bedoeling cm op de Fon teinlaan en op het Schelpenpad (tus- schen de paaltjes) een rijweg verharding van pl.m. G meter tc doen aanleggen, bestaande uit een asphalifrbetondek. Aangezien het voornemen bestaat om het verkeer over deze wegen te leiden onderscheidenlijk in de richting noord-zuid en zuid-noord, kan worden volstaan met den aanleg van een fiets pad en verhoogd voetpad aan de rech terzijde van die wegen. De aan deze verbetering verbonden kosten zijn geraamd op f 80.000. Aanvankelijk meenden B. en W. dat het hiervoor bedoeld plan te groot was opgezet. Het college was van oordeel, dat verbetering van den bestaanden toe stand een dergelijke uitgave niet noo dig maakte. Aan den directeur van Openbare Wer ken is dan ook verzooht na te gaan, of niet met een vereenvoudigd plan zou kunnen worden volstaan. Naar aanleiding daarvan deelt de directeur (na een overzicht te hebbea gegeven van het verkeer over de Fon teinlaan) in zijn rapport van 16 Octo ber 1928 mede, dat indien op grond van onoverkomcnlijke financieele bezwaren een eenvoudiger uitvoering wordt ge- wenseht, de navolgende oplossingen mo gelijk zyn: A. aanleg van den westelijken weg volgens het ingediende plan; aanleg van den oostelijken weg volgens het inge diende plan, met dien verstande, dat de aan te leggen asphaltryweg (tusschen de paaltjes) zou worden uitgevoerd met klinker materiaal, afkomstig van den ouden weg; hierdoor blyft het ryver- koer gesplitst, in tegenstelling met de oplossing B. De kosten zouden alsdan teruggebracht worden tot een geraamd bedrag ven f 61.300 en met een puin- levering door de gemeente en dunnere asphaltlaag tot f 55.400. B. nog eenvoudiger en derhalve om bovenvermelde redenen nog minder aan bevelenswaard zou zijn, het achter wege laten van den oostelijken rijweg (tusschen de paaltjes), maar dan toch aanleg van rijwielpad en voetpad. Hier voor wordt geraamd f 58.600 en met een puinlevering door de gemeente en dun nere asphaltlaag tot f 52,700. Het komt B. en W. voer, dat onder A en B genoemde oplossingen in verband met het drukke Verkeer en de te ver wachten toeneming ervan in de eerst komende jaren, weinig aanbevelens waard zijn. B. en W. zyn met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken van oordeel, dat net oorspron- kelyk door den directeur van Openbdre •Werken ingediend plan tot uitvoering dient te komen. De minderheid van B. en W. is van oordeel dat het belang van bovenbe doeld werk niet in verhouding is tot het kapitale bedrag ervoor benoodi^d. De stand van de gemeentekas maant neg immer tot voorzichtig beheer. Die minderheid acht zich derhalve niet ver- antavoord mede te werken aan een uit gave tot een bedrag, waaromtrent de vraag gewettigd is, of het mag worden besteed voor een wegverharding die wel licht wenscbelyk is, maar waarvan de noodzakelijkheid h.i. nog niet is geble ken. Zij zou zich dan ook willen beper ken tot eenige voorziening voor voet gangers en wielrijders, waarmede slechts een beperkt bedrag gemoeid zou zijn. DE WALMUREN DER NIEUWE GRACHT. E. en W. schryven aan den Raad: In het algemeen kux Len ce walmuren langs dc grachten ter hoogte van de waterlijn en daaronder niet dan met hocge kosten voor afdamming worden hersteld. Het gevolg daarvan is, dat daarmede zoolang mogelijk wordt ge wacht. Vooral by eer.igszins lagen water stand hebben de wallen daardoor een vervallen ajuizien Door de gelijktijdige vernieuwing van de Jansbrug er. de Manégebrug wordt het gedeelte van de Nieuwe Gracht, tusschen die bruggen. geheel afgesloten, welke gelegenheid moet worden aange grepen. om in een en ander te voor zien. Met betrekkelijk geringe kosten kan daardoor het waterpeil zooveel worden verlaagd, dat het mogelyk wordt de wallen ter plaatse onder de normale waterlijn afdoende te herstellen- Een dergeiyke gunstige gelegenheid komt waarschijniyk nooit meer voor. De aan de uit te voeren werkzaamhe den verbonden kosten worden geraamd op f 10.000. B. en W. stellen den raad voor ge noemd bedrag ter beschikking te stellen. VOOR EEN LIEFDADIG DOEL. In aansluiting op ons bericht be treffende de opvoering van „Een Zo merzotheid" op 30 November in den Stadsschouwburg, kunnen wy nog me- dedeelen, dat een eventueel batig saldo bestemd zal worden voor een nog nader door het bestuur van Cremer te bepalen liefdadig doel. PERSONALIA. De gediplomeerde van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde der M. T. S. te Haarlem, de heer C. Visser Jzn., is benoemd tot waterbouwkundige by den Provincialen Waterstaat van Zuid-Hol land. De heer J. Versteeg, gediplomeerde van de afdeeling Bouwkunde is ge plaatst als tijdeiyk teekenaar by den Sluisbouw te IJmuiden De heer P. Voe ten. gediplomeerde van de afdeeling Werktuigbouwkunde is geplaatst als tee- kenaar-constructeur bij de Utrcchtsche Machinefabriek ori. Frans Smulders te Utrecht. HET FRANS HALS MUSEUM. EEN ZAAL VOOR TENTOONSTELLINGEN. Tot voor kort werd de bovenhchtzaal van het Frans Halsmuseum beschik baar gestel^ voor het houden van ten toonstellingen. De directeur van dat museum meende echter, dat die zaal niet langer voor tydelijk gebruik be schikbaar behoorde te worden gesteld, omdat op den duur het steeds ver hangen van de zich in de zaal bevin dende kunstwerken nadeeiig voor deze zou blijken te zyn. Daar naar zyn oor deel aan een tentoonstellingszaal in deze gemeente zeker behoefte bestaat, stelde hy voor een dergelijke zaal achter het museum te doen bouwen. Met den directeur zyn B. en W. van oordeel, dat inderdaad behoefte bestaat aan een zaal welke aan redelijke eischen voldoet om daarin tentoonstellingen van beeldende kunsten te houden. Een. ge schikte gelegenheid om dis tentoon stellingen te houden is niet aanwezig, zoodat, gelijk in het adres van het Comité, aangewezen door in kunstaange legenheden belangstellende ingezetenen der gemeente wordt medegedeeld, vele belangryke gebeurtenissen op het gebied der beeldende kunsten, zooals tentoon stellingen van werken van Jan Toorop, Jan Veth, Floris Verster, Thorn Prik ker, e.a. die in andere gemeenten wel aan de ingezetenen konden worden ge boden, niet in deze' gemeente plaats vonden. B. en W. achten dit. uit een cultureel oogpunt bezien, een groot nadeel en hebben daarom den directeur van Open bare Werken uitgenoodlgd een plan voor den bouw eener zaal te ontwerpen. Het door dien directeur ingezonden plan vordert met inbegrip der aan te leggen centrale verwarming, een uitgaaf van f 27.750. Of by deze bouwkosten die bezwaarlijk eenigszins beteekendend zyn te verminderen, een sluitende exploitatie zal zyn te verkrygen, moet worden afgewacht. Doch ook by het verkrygen eener niet sluitende exploi tatie zyn B. en W. van meening, dat de uitgaaf zeker is gerechtvaardigd. Lm- mers behalve dat daardoor in de behoefte aan tentoonstellingsruimte wordt voo: zien, zal als gevolg der stichting by het- Frans Halsmuseum ook het be- zeeken van dat museum er door worden bevorderd. ZANG EN VRIENSCHAP. Commissies voor het eeuwfeest. Voor het in 1930 te vieren eeuwfeest van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" is, naar het Maandblad dier vereeniging meldt, een aantal com missies gevormd. Eere-voorzitter van alle commissies is de voorzitter van Zang en Vriendschap, dr. G. E. A. Broese van Groenou. Het centraal comité wordt gevormd door het bestuur der Liedertafel en het bestuur der eeuw feest-commissie, van welk laatste voor zitter is de heer Th. Wanders, secre taris de heer L. Schoorl *2s secretaris de heer N. Ryken, penningmeester en 2e penningmeester de heeren W. F. Andréa en F. Bley. Verder nemen hier in zitting alle voorzitters der verschil lende commissies. De commissies zyn verder als volgt samengesteld (de volg orde der drie eerste is als voorzitter, secretaris en penningmeester: Commissie voor openbare feestelijk heden, optochten enz. E. J. Hoefman-, H. T. Groeneveld, A. L. C. Smits; ver der de heeren F. Bley, P. Baggerman, J. G. Blom, E. G. Martens. Commissie voor huisvesting en reis- aangelegenheden: J. H. J. Penders, F. W. Grimberg, J. J. Lomans; verder de heeren W. F. Bremer en J. E. Voet. Commissie van voorbereiding voor concerten: J. van Parreeren, H. Dankel- man, P. Root; verder de heeren K. Bakker. J. van Peggelen, J. Lomans, C. Minderhout. Tentoonstellingscommissie: Jb. v. d. Velden. C. Doeven, C. J. Roodt: verder de heeren H. C. van Dyk, Th. van Haaren, H. C. Ploeg. Perscommissie (gedenkboek, program ma's, advertenties en reclame): Jb. Kuyper, R. Haverschmidt, K. van Eden, verder de heeren H. Pot, F Primo en N. Ryken. Administratie-commissie: C. Warnier; verder de secretarissen der commis sies. Financieele commissie: W. F. Bremer voorzitter, verder W. F. Andréa en de pennningmeesters der verschillende com missies. Commissie voor versleringen: H. de Lugt, D. Vring Jr., J. E Voet, verder de heeren N. J. Kruger, H. T. C. Höck. A. Joustra, M. Valent, G. Capteyn, M. de Graaf. Tevens is een dames-comité gevormd voor 1930 waarin zitting hebben de dames Ploeg, Voet. v. d. Velden, Groeneveld. Muyer, Otto, Bremer, De Ridder, Kra nenburg. Een algemeene vergadering van de eeuwfeest-commissies wordt gehouden Maandag 26 November, des avonds half r.egen by Brinkmann. Het Maandblad van de Liedertafel bevat .verder bUdragen over Fred. Roeske, den oud- en waarnemend diri gent tydens de ziekte van den heer Lieven Duvosel, over het door Italiaan- sche solisten gegeven kunstenaarsconcert het jubileum van de zangvereeniglng Caectlia in Den Haag in verband met het jubileum van Zang en Vriendschap, dat een half jaar eerder valt, een „Kien- lied". De heer H. oppert het denkbeeld, een gouden kroontje als dasspeld, of propagandaspeldje in te voeren, aange kondigd wordt de jaarlijksche kien- party op 20 December en het volgend concert op 22 Januari 1929 met mej. Hélèna Cals en den heer Renesse als solisten (zang en piano). VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGA NISATIE. Dinsdag 27 November as. houdt de af deeling Haarlem der VrUzinnig-Demo- cratische Jongeren Organisatie haar eerste studiekring-bijeenkomst in dii seizoen in „De Nijverheid". Door den heer M. J. van der Plas zal e?n inleiding gehouden worden over ..Het Economisch standpunt van den Vrijzinnig Democra- ischen Bond." DE H. O. V. GEEN VERHOOGING DER GEMEENTELIJKE SUBSIDIE. Bij de behandeling van den betrok ken post op de begroozing voor 1928 in ce raadsvergadering van 25 Januari j.I. werd het voorstel van de heeren Loosjes C.S. om aan de H.O.V. voor het jaar 1928 een extra-subsidie te geven van f 5000 in handen van B. en W. gesteld, om praeadvies. Dit. geschiedde zoo schrijven B. en W. thans aan den raad omdat de financieele toestand der H.O.V., zooals deze zich in 1928 zou ont wikkelen niet voldoende kon worden beoordeelen en omdat op dat tijdstip nog geen zekerheid was verkregen ten aan zien van het aldan niet toekennen van een provinciaal subsidie. Nu deze pun ten bekend zijn meenen B en W. den Raad in overweging te moeten geven op het denkbeeld van den heer Loosjes niet in te gaan. Het tekort over het boekjaar 1927 1928 bedraagt weliswaar f 3.972.05, doch tevens is zekerheid verkregen, dat te beginnen met het thans aangevangen vereenigingsjaar 19281929 op een vaste meerdere ontvangst van f 5000 per jaar kan worden gerekend. Indien met den huidigen financieelên opzet het voortbestaan der HO.V. in de toekomst is gewaarborgd, moet het mo gelyk zijn het thans bestaande tekort zy het geleid'Siyk, in te halen. Is zulks niet het geval, dan kan het verleenen van een extra-subsidie niet beschouwd worden als een oplossing van de moei lijkheden, waarin de H.O.V. verkeert, tenzij er in het verleenen van extra subsidie een zekere continuïteit komt (ook het vorig jaar werd een extra-sub- sidie verleend) en zoodoende het jaar- lijksch subsidie praktisch wordt ver hoogd. In dit opzicht is het standpunt van B. en W. bekend. Zy blijven van meening, dat, in verband met den finan- cieelen toestand der gemeente, deze met het verleenen van een jaarlyksch sub sidie van f 30.000 en door de faciliteiten toegestaan by de laatste wyziging der overeenkomst, voldoenden steun geeft. B. en W. stellen daarom voor het voorstel Loosjes niet aan te nemen. Indien in de toekomst de vereeniging onverhoopt zou moeten overgaan tot li quidatie en het thans bestaande tekort dat tijdstip nog niet of niet geheel zou zijn ingehaald, ware te overwegen, om dat bedrag uit de gemeentekas *e betalen zoo besluiten B. en W. EEN EIGENDOMS- QUAESTIE. B. EN W. WILLEN PROCEDEEREN. De N.V. Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken, heeft in den muur harer fabriek, welke gebouwd is tusschen de terreinen der gemeente-lichtfabrieken en haar eigen terrein, ramen aange bracht welke in strijd zyn met het be paalde bij art. 695 B. W. Hoewel B. en W. bereid waren aan genoemde N.V. toestemming te verleenen tot het hebben van die ramen, weigert zij een verklaring te onderteekeneu strekkende tot erkenning van de rech ten dezer gemeente. Door deze weige ring zullen de rechten dezer gemeen te geschaad owrden, waartegen dient te worden gewaakt. Onder overlegging van het door B. en W. ingewonnen rechtskundig advies stellen B. en W. den raad voor te be sluiten tot het instellen van een rechts vordering tegen de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken strekkende tot herstel van de rechten der gemeente. BLOEMENDAAL. RAADHUISBOUW EN UITBREIDINGSPLANNEN. LEZING Ir. J. GRATEMA. Vrijdagavond vond de uitgestelde le zing plaats over den Raadhuisbouw c.a. in Van Ouds het Raadhuis te Overveen. Bloemendaal's Bloei, die dezen avond organiseerde, om het publiek ook ken nis te doen nemen van deze voor de gemeente zoo belangrijke zaken, had het voorrecht om op Ir. J. Gratema uit Am sterdam als spreker beslag te leggen. De burgerij toonde door een flinke op komst. vooral uit intellectueele kringen, de bedoeling van B. B. op prijs te stel len. De burgemeester met de beide wet houders, een aantal gemeenteraadsleden, de gemeente-architect, de commissaris van politie en talxyke gemeente-ambte naren gaven van hunne belangstelling blijk. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van Bloemendaal's Eloei, Mr. F. J. D. Theyse, die in een geestige inleiding het bestaan en voortbestaan van de vereeniging verdedigde, dcor te wyzen op de talrijke onderwerpen, die haar hebben bezig gehouden. Nu de annexatie afgeloopen is, zegt spr., is de tijd gekomen, om weer te wer ken aan den bloei van Bloemendaal en deze vergadering dient dan, om den raadhuisbouw en allés wat daarmede sa menhangt te brengen voor de openbare meening. De Ver. doet dat niet met een vooruit vaststaande opinie, maar om door ernstige studie de bedoelingen van anderen te leeren verstaan. Dus geen stryd van kuil en zandhoop, van men- schen met lage neigingen en van Ka- ninefaten, maar een eeriyke bestudee ring van belangryke plannen. Ir. Gratema zeide eenigszins huiverig geweest te zyn, om als outsider de op dracht van B. B. te aanvaarden. HU wil dan ook slechts een globaal oordeel geven. Een voordeel van den outsider ln deze quaestie is het volgens spr. dat hy bui ten de partyen staat en frisch tegen over het onderwerp. Spr. merkt dan op, dat het overbodig is aan te toonen, dat Bloemendaal be hoort tot de mooiste plekken in ons va derland. Het Kolkje, Caprera, Wilhel- minaduin, Naaldenveld, de Zeeweg, v/ed- yveren in schoonheid. En op Bloemendaal rust de dure plicht, niet alleen tegenov-er zyn inwo ners, maar tegenóver de geheele ge meenschap, om deze schoonheden te be- 1 waren. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 cents per regel. Zooals een Rembrandt een vader- lancisch bezit is. zoo is ook het schoone in Bloemendaal een nationaal eigendom. Het oogenblik, om hierover te spreken is gunstig. Het is een geluk, dat er hier weinig is gebeurd in den tyd, dat in 't geheel niet bekend was, wat steden- oouw was. De tyd is gunstig, cmdat nog groote terreinen in enuele handen zyn en dus nog ongeschonden. Wordt dit anders, vervolgt spr., wat, zult ge dan met de terreinen doen, voor zoover het u gelukt ze in handen te krygen? Dit is een gewichtige vraag, omdat er een fyn verband is tusschen natuur schoon en gestyleerd schoon, dat is ar chitectuur. Voor BI. is het moment gunstig, om dat men staat voor een complex vraag stukken, die men gezameniyk kan op lossen. Naast den Raadhuisbouw enz. staat de verbreeding van den Bl.weg, die voor het toekomstig verkeer onvoldoende is. In de 18de eeuw vertoont de gemeente een mooi, eenvoudig karakter. Spr. vindt het zelfs niet gewaagd, om te zeggen, alle architectuur vóór 1800 is goed. Nu ziet men by uitzondering iets moois. Nu is er een streven, om het Raadhuis te hcuden in de oude omgeving. Maar wtl vervolgt spr. w.gèet, dat Bloemendaal is geworden van een dorp een ruime villawijk, waarvan het karakter is: de openheid en de villa. Dit is het belangrykste. Men kan den bouw partieel oplossen, maar spr. vindt het beter, om al de plannen, die zich juist nu voordoen, te combineeren. Spr. benydt Bloemendaal dat het in de gelegenheid is, deze idee te verwezen- lyken. Wat zou Amsterdam b.v. een der gelijke gelegenheid niet waard zijn? Maar Bioernendaal moet beter bou wen. dan men doet, waar ook, omdat het natuurschoon hooge plichten oplegt. Als men in de natuur gestyl eerde schoonheid ziet, dan onderstreept deze de schoon heid. Men kan dan ook gerust in de natuur bouwen, maar zeer tactvol. Voor de „kuil' is wat te zeggen uit historisch standpunt, maar een Raad huis is hier niet organisch op zyn plaats, bovendien is het terrein te klein en ge ven de toegangswegen niet voldoende contact, terwyl in de omgeving geen en kel behoorlyk gebouw is. De Zeeweg daaentegen is geografisch gced gelegen. Maar hier is noodig, dat flinke wegen als slagaderen naar dit hart leiden. De vraag, of het mogeiyk is, om in deze natuur een complex groote gebou wen te maken, beantwoordt spr. beves tigend, al geeft hij tce. dat het moeilyk zal zijn. Door geleidelyke inperking van de open natuur moet men komen tot de geslotenheid van een plein met raad huis enz. Spr. behandelt dan het plan de Jong, waarvan hy den opzet voortreffelijk vindt, al heeft hy bezwaren tegen en kele onderdeeleu. Voor het tot stand komen van zoo'n belangi-yk centrum acht spr. een zelf standige commissie noodig, wat Amster dam ook doet. Dit plan ligt ver boven de macht van B. en W. of de Raad, of van één persoon. Volgens spr. mag de Brouwerskolk nooit bebouwd worden en moet de Zee weg open blijven. Meerdere begroeiing acht hy gewenscht. Hier en daar een huis zou niet misstaan. Tot slot merkt spr. op, dat hy het be sluit van den Raad. cm in het duin te bouwen, een gced besluit vindt. Na de pauze werden een aantal lan taarnplaatjes vertoond uit het gemeen telijk archief, die ons oud-Bloemendaal toonden in haar eenvoudige schoonheid de statige buitens en ook de bonte lee- lykheid van onze nieuwe parken. Om elf uur werd de vergadering met een woord van dank van den voerzit- ter gesloten. HEEMSTEDE PLUIMVEETENTOONSTELLING Vandaag en morgen organiseert de pluimvee- en konijnenvereeniging „de Eendracht" in het RIK. Vereenigings- gebouw een tentoonstelling. Vrijdag waren alle dieren reeds in hun- hokken om de 3 keurmeesters in de gelegenheid te stellen de ruim 400 num mers te beoordeelen. Er zyn schitte rende inzendingen. Als iets byzonders noemen wy de collecties zwarte, blauwe en buff, orpingtons van den heer Jos. Pool f liet uit Ermelo. Verder fraaie col lecties Paduas en Sussex, Hollandsche hoenders, Leghorns en aardige sierkip- pen. Sier- en postduiven zyn in groote verscheidenheid aanwezig, evenzoo veel konynen, o<a. een inzending Angora- konijnen van de firma Sibein en Prins te Buitenvéldert. Mevr. Sibein demonstreert tydens de tentoonstelling de verzorging van haar dieren. Een aparte afdeeling vormt de in zending der konijnen die dezen zomer door de leden aan leerlingen der scholen verstrekt zyn. Over deze inzendingen is het bestuur alleszins tevreden. De diei-en (40 stuks van 7 rassen) zien er goed verzorgt uit. Ongetwyfeld zal deze tentoonstelling veel belangstelling trekken. HILLEGOM. Getrouwd: P. J. Brouwer en J. Jansen, L. van der Lans en W. Warmerdam. Bevallen: J. Granneman—Heeren z., W. M. A. GoemansVisser d., Th. C. .Hulsebosch—Dobbe z., D. Eland—van der Heyden d.. E. M. A. Weyersvan der Dussen z.. G. van Beelexr—Wysman d. Overleden: p. van Westerop m. 26 j. M. S. Bserings, wed. v. F. Wijngaarden 82 jaar y»

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6