mmz BUITENLANDSCH OVERZICHT EEN WEINIG BEMOEDIGEND ANTWOORD. MARIANNE IN GENèVE EN MARIANNE IN PARIJS GEMENGD NIEUWS FRANKRIJK EN HET PLAN-DAWES. bij Verkoudheden en Koorts HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 NOV. 1928 DERDE BLAD De bewapeningswedijver. mGEZONDEN MEDEDEELINGEIf a 60 Cents per regel, BIJ VERSTOPPING, spijsverterings. storingen, maagbrandcn, congesties, alge meen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz,Josef"«bittcrwater. Volgens de in klinieken voer inwendige ziekten opgedane er.varingen is het „FranziJosef"swater een uiterst weldoend afvoermiddel. Bij Apoth. en Drog. verier. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Briand heeft voor de kamercommissie van Bultenlandsche Zaken gisteren een verklaring afgelegd over zijn politiek, waarin hij logischerwijze mededeelde, dat het te Locarno begonnen werk za! worden voortgezet. meldt de Brusselsche corr. van het Hbld. nog, da', daarin ten behoeve van België de clausule der meestbegunstigste natie is opgenomen, terwijl door België China's autonomie op het gebied de douane wordt erkend, zoodat op de Belgische produc ten het Chineesche tarief zal worden toegepast. België ziet af van het voor recht der consulaire rechtbanken. Volgens een andere bepaling van het verdrag zullen de in China gevestigde Belgen aan geen andere belasting heffing worden onderworpen dan die, welke ook voor de Chineezen gelden. Briand sprak daarbij tevens tegen, wat herhaalde malen den laatsten tijd beweerd werd, dat Marianne in Genève pacifiste en in Parijs militaöriste is! De phrase waarmee Briand deze bewe ring meende te moeten weerleggen was hoewel volkomen waar zeer opper vlakkig gekozen en demonstreert waar lijk treffend juist den huidigen, minder gunstigen toestand Briand dan merkte op, dat er landen zijn welker bewapening veel onrustbarender is en veel minder gerechtvaardigd is. dan die van Frank rijk Verontrustender bijvoorbeeld is de Russische bewapening en minder ge rechtvaardigd schijnt de Aimerikaan- sche, daar de Vereenigde Staten immers geen aanval te vreezen hebben. Deze woorden, waartegen weinig te zeggen valt, bewijzen dat de onderlinge wedijver de wereld weer parten speelt en zijn geenszins een ontkenning op de bewering dat Frankrijk daax aan mes doet. Voorts deelde Briand mede, dat de voorbereidende ontwapeningscommissie onder alle omstandigheden in het begin van het volgende jaar zal bijeenkomen, en dat Frankrijk ten allen tijde bereid is een algemeene veiligheids- en arbitrage-verdrag te aanvaarden, wan neer dat op de ontwapeningsconferentie wordt vastgesteld Hm! 't Is jammer dat men er wel voor zorgt dat de daarvoor noodzakelijke eenheid zoek blijft. F. A. Fransche luchtvaart. PARIJS, 23 Nov. (N.TA.) De mi nister-president Poincaré heeft de zit ting van den Nationalen Economischen Raad geopend. Hij hield een rede, waar in hij, van het vraagstuk der rationali seering uitgaande, de onderwerpen schetste, welke ter beraadslaging aan den nationalen economischen raad zijn voorgelegd. Het gaat in de eerste plaats om de reorganisatie van de burgerlijke luchtvaart en van den post-, telegraaf - en telefoondienst en om de nieuwe eco nomische organisatie des lands. Met name voor den wederopbouw der bur gerlijke luchtvloot stelde de premier krachtige medewerking der regeering in het vooruitzicht. De afdoening van het definitieve statuut van den nationa len raad, die tot dusver slechts voorloo- pig was samengesteld, zal zoo spoedig mogelijk van het parlement worden ge vraagd. Duitsche nooden. MüNCHEN, 28 Nov. (W.B.) De Beier- sche kamer van koophandel en in dustrie hield een plenaire vergadering, waaraan de presidenten van alle kamers van koophandel, vertegenwoordigers der staatsregeering, van industrie, han del enz. deelnamen. In drie redevoeringen werden de noo den van indoistrie en handel uiteen gezet en de opvatting uitgesproken, dat de regeering den landbouw ten koste van industrie en handel bevoordeelt. De Beitrsche ministerpresident dr. Held, die later in de vergadering ver soheen, kwam hiertegen op. en ver klaarde, dat den landbouw geen andere behandeling te beurt viel dan aan de andere takken van het economische le ven. Verdrag China-België NANKING-. 23 Nov. (Reuter)Tus- schen China en België is een nieuw verdrag gesloten. Vernomen wordt dat binnenkort ook nieuwe verdragen met Nederland en Italië zullen worden ge sloten. Uit gezaghebbende bron wordt medegedeeld.dat de gezanten van Frank rijk, Denemarken en Zweden eind van deze maand te Nanking zullen aankomen tot het openen van onderhandelingen over nieuwe verdragen met Wang, den minister van Buitenlandsche Zaken. Omtrent het te Nanking tusschen de Belgisch-Luxemburgsche economische unie en de Chineesche nationale re geering geteekende voorloopig verdrag, VERPLAATSING VAN WERKKRACHTEN. (Van onzen Londenschen correspondent) Een van de denkbeelden die de re= geering tracht te verwezenlijken voor de bestrijding van het nijpend vraag stuk der werkloosheid is de verplaatsing van ijdele arbeidskrachten naar distric ten waar zij misschien niet ijdel behoe ven te blijven. Zekere gebieden van hei land lijden ernstiger aan de werkloos: heidskwaal dan andere. Nergens is de ziekte zoo acuut als in de mij ndistrioten. In andere deelen van het land is de werkloosheid slechts een lichte onge steldheid of is ze geheel afwezig. Niet zonder succes zijn mijnwerkei's naar zul, ke betere landsdeelen overgeplaatst mei de noodige officieele hulp. Een paar- duizend werkloozen zijn aldus tewerk gesteld. En het proces gaat voort maar het is slechts een klein lapmiddel, dat het kwaad in zijn geheel allerminst krachtig aantast. Een Londensche huis vrouw heeft misschien den weg gewe, zen naar een betere oplossing. Zij heeft haar dienstmaagd in het huis vervangen door een dienstknecht in het huis, een jongen mijnwerker die zijn huishoudeüj- ken arbeid stukken beter verricht dan een lid van de gerokte soort. Eerst heb, ben wij het verschijnsel gehad van den intocht der vrouwen in de arbeidsgebie den van de mannen met wie zij gelei delijk op voet van gelijkheid gaan wer ken. Is deze mij nwerker, diens tknecht in huis het eerste symptoom van wisse ling van functies bij de seksen? Met het maatschappelijk verval dat sociolo, ren aan zulk een verschijnsel verbin den.? Ik zal de vraag niet beantwoorden te meer niet daar ik ben afgedwaald van mijn eigenlijk onderwerp, de ver plaatsing van arbeidskrachten in dit land. Ik wilde uw aandacht vestigen op de jongste statistieken, gepubliceerd door het ministerie voor Arbeid. Die cijfers toonen aan dat wat de regeering kunstmatig tracht te bewerken, reeds eenige jaren lang geschiedt onder den drang vair natuurlijke omstandigheden. Uit deze cijfers 'blijkt n.l. dat de cen tra van arbeid en dus van arbeidende bevolking zich meer en meer naar het zuiden van het land verplaatsen. Dit verschijnsel houdt natuurlijk verband met de nieuwe neiging allerlei moderne nijverheden in het zuiden te vestigen. Afgescheiden van het feit, dat nieuwe industrie een nieuwen aanwas van ar beidende bevolking meebrengt, die van dien beginne af werk vindt in de nieu we bedrijven, mag men tevens aamie, oen dat werklieden, die vroeger in de oudie gevestigde bedrijven van het cen trum en het noorden des lands hun brood verdienden, het laatste half do zijn jaren him heil hebben gezocht in de moderne industrieën van het Zui den. Dit geMt in nog meerdere mate voor hun kroost. Het verschijnsel ken, schetst ook de huidige ir.dustrieele po sitie in Engeland en is als zoodanig wat bedenkelijk. De voornaamste industrieën van het land, looiend elver ij. ijzer, en staalindustrie, textielnijverheid, in hc-t midden en het noorden van het land gelegen en die altijd de producten voor uitvoer hebben geleverd die moesten be talen voor den hoogen invoer van le vensmiddelen en grondstoffen, zijn in verval en vloeien haar overtollige werkkrachten af naar de moderne in dustrie in het zuiden, die in veel min dere mate voor uitroei werkr. daarente gen de binnenlandsche maakt, zoo gror dig mogelijk uitbuit, niet zelden met luxe of half-luxe producten, als kunst zijde, auto's, electrische toestellen en verder al die fabriekmatige zaken die worden gebruikt in moderne huishou dingen. Men weet dat door deze natuur, lijke en kunstmatige schiftingen in de arbeitiswereld de werkloosheid niet ver andert. Integendeel ze neemt nog toe en houdt al jaren lang zoo volhardend stand dat men haar is gaan beschou, wen als een permanent kwaad, dat voor geen geneesmiddelen zwicht. TEGEN DE NACHTCLUBS. Scotland Yard voert een rustelooze campagne tegen de Londensche nacht clubs. Deze campagne heeft reeds tot gevolg gehad, aldus het Hbld.. dat eenige dezer clubs hun deuren gesloten hebben. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in verband hiermede ver klaard. dat het vermoeden bestaat-, dat het vele geld, in het bezit van bepaalde politiebeambten aangetroffen, afkomstig is van de buitenlandsche eigenaars van nachtclubs. De Daily Chronicle verneemt thans, dat het waarschijnlijk is dat niet minder dan twee honderd van deze buitenlanders, van wie vele rijkaards zijn, die in het West End en in sportkringen bekend? mannen zijn, over de grens zullen worden gezet. Een aantal hunner zal een zachten wenk krygen, dat op hun verblijf in Engeland niet langer prijs wordt ge steld. BRANDENDE PASSAGIERS Naar uit Drontheim aan de Tel. wordt gemeld, heeft zich op het Noorsche kustvaartuig „Fröya" een eigenaardige gebeurtenis afgespeeld. Vlak voor den ingang van de fjord zag men plotseling uit een der eerste klas kajuiten vlammen slaan. Een ocgenblik later stormden vier in vlam men gehulde personen, twee dames en twee heeren. uit de kajuit het dek op. De kapitein snelde hen van <je com mandobrug af tegemoet, doch hij ver mocht geen hulp te verleenen. Daar hü vreesde, da thet geheele schip in vlam men zou opgaan, gaf hij bevel het schip aan den grond te zetten en de sloepen te strijken. Alvorens echter aan het be vel gevolg was gegeven, was de stuurman er reeds in geslaagd, de brandende op varenden van een wissen dood te red den; de brand in de kajuit werd kort daarop gebluscht. De vier slachtoffers werden naar het ziekenhuis overge- gebrcaht; een der dames verkeert in levensgevaar. Het bleek, dat het gezelschap spiri tualiën was gaan drinken; een der fles sen was gesprongen en de inhoud had vlam gevat, AMAN-OELLAH'S MOEILIJKHEDEN. Volgens de laatste berichten uit Oos telijk Afghanistan is thans ook de Sangoekhel-volksstam. die deel uitmaakt van de Sjinwaris, bij de anti-Afghaan- sche vijandelijkheden betrokken. De regeering heeft samenwerking ver kregen met eenige bevriende volksstam men en er worden krachtige pogingen gedaan om de orde te herstellen. Het luchtbombardement op de troepen en dorpen der opstandige volksstammen is niet zonder uitwerking gebleven op ver scheidene leden van den stam. De post uit Kaboel is ongedeerd te Torkham aangekomen EEN STROOM VAN KLEIN GELD. Een Amerikaansche financieele groep die overal weegtoestellen plaatst, heeft op de New Yorksche beurs een obli- jatieleening van een millioen dollar ge- sloten. Dat heeft tot gevolg gehad dat de Amerikaansche pers zich heeft bezig gehouden met de bedragen, die dagelijks worden uitgegeven aan vijf cent stukken, die door de handen van de bewoners van New York in de auto maten worden gestoken. In de New Yorksche telefooncentrale alleen wor den dagelijks 1.326.725 munstukken in de telefoonautomaten geworpen. Ongeveer 12.000 zilveren kwart-dol larstukken verdwijnen iederen dag in de muntgasmeters. Hoeveel stukken van een cent, dag in dag uit in omloop zijn. 'is niet met zekerheid te zeggen, doch de voorkoopautomaten, waarin men slechts een peny heeft te werpen, brengen het meeste op. Op de automatische weegtoestellen kan men zich voor één cent laten wegen, stukjes kauwgummi kan men voor één cent uit de automaat krijgen er. in de bioscopen vindt men automaten, waar men voor één cent een glas water kan krijgen. Verder heb ben we automaten voor suikergoed, luci fers en parfum. Een geweldige strcom van centen wisselt op deze wijze, dage lijks. van eigenaar. Hoe groot die stroom meet zijn. kan men slechts vermoeden, wanneer men weet. dat in New York alle maanden 60.000 menschen de zes weegtoestellen in een New Yorksch wa renhuis betreden. Verder heeft men kunnen vaststellen, dat op een weeg toestel, op straat, ongeveer 200 personen per dag zich laten wegen. Een fabri kant, die reeds 40.000 weegautomaten in omloop heeft, verklaarde, dat per jaar 450 millioen centen door de 40.000 wegtoesteHen worden ontvangen. D.w.z. dat iedere machine in het jaar 112 dollars of negen of tien dollars per maand op brengt. De pachter voor het plaatsen van automaten voor kauwgummi en van weegtoestellen op de 978 stations der New Yorksche onaergrondsche spoor baan, zet naar schatting per jaar alleen voor twee millioen dollars aan kauw gummi om. Zijn concessie omvat onge veer 8000 kauwgum mi-automaten en ongeveer 4000 weegtoestellen. Bij het gebruik van automaten speelt de vrouw een groote rol. Men heeft kunnen constateeren. dat de vrouw graag van de weegtoestellen gebruik maakt. Van den anderen kant, evenwel heeft een fabrikant van automatische weegtoestellen ontdekt, dat vrouwen, aan wie het niet gelukt is slank te blijven van de weegtoestellen niets meer moeten hebben, omdat omstanders kunnen zien, hoeveel het gewicht bedraagt. Deze ..ontdekking" voerde dan cok tot de in voering van het kaartjessysteem, waar op het gewicht is aangegeven. De fa brikant van deze weegtoestellen ver klaart, dat acht maal meer menschen zich op deze automaten laten wegen dan op de gewone weegmachines. Deze fabrikant heeft nog iets an ders uitgevonden, om de vrouwelijke clientèle te trekken doordien hij op het kaartje ook een korte voorspelling liet drukken. In het eerst waren die toe komstvoorspellingen niet alle opti mistisch, maar hij liet ook kaartjes drukken waarop niet alles te mooi werd voorgesteld, en ook wel eens werd ge twijfeld aan een goede tcekomst. Al spoedig regende het protesten van de vrouwelijke klanten. Ze wenschten, ést de voorspellingen uitsluitend goede dingen inhielden. De fabrikant haastte zich natuurlijk nieuwe kaartjes te laten drukken en op deze wijze werd natuur lijk slechts een toekomst van rozengeur en maneschijn voorspeld. De Federal Reserve Bank levert iede ren dag aar. de New Yorker banken acht ton in nikkel en vijf ton penny's tor waard? van resp. 75.C0C en 15.000 dol lars, Ondernemingen, die dagelijks een groote menigte kleine munten noodig hebben, kunnen zich dadelijk tot de Federal Reserve Bank wenden. De officieele onderhandelingen geopend. VREDESPOLITIEK. PARIJS IS WEER VILLE LUMIèRE. (Van onzen Parijschen correspondent). Zoo juist ontvangen dit laconieke communiquétje van het ministerie van Buitenlandsche Zaken: Mr. Poincaré. heeft hedenmiddag Mr. Von Hoesch. ambassadeur van het Reich ontvangen. Voor den outsider, voor hem die niet geregeld de politiek van de laatste maanden heeft gevolgd is het een niets zeggend berichtje en hij zal 't eenvou dig voor kennisgeving aannemen, maar wanneer men wèl de evenementen heeft gevolgd dan moet men hieraan een groote beteekenis hechten. Want ten eerste spreekt uit deze enkele regels Poincaré's wil om de door het Cartel des Gauches ingezette politiek tegenover Duitschland. de politiek van Locarno, voort te zetten ook al regeert hij nu met een Kabinet dat in héél veel op zichten gelukt op het oude Bloc Natio nal, en ten tweede werd met dit onder houd. waarop men in politieekn kring wachtte en waarvan blijkbaar nog niets mag uitlekken, de officieele onderhan deling met Duitschland over een na dere herziening van het plan-Dawes ge opc-nd. Nu we daaraan toe zijn willen we eens nagaan hoe de zaken staan en wat dat fameuse Amerikaansche plan aan Frank rijk, zwaarst geteisterde van al de oor logvoerende landen, heeft opgebracht. Nu met de audiëntie verleend aar. Von Hoesch de Conferentie van de Experts als het ware voorbereid is, is het. on derwerp van de grootste actualiteit. Het Plan is nu vier jaar in werking en Duitschland is zijn verplichting na gekomen. Tot nu toe. sedert het Plan werd onderteekend heeft het Reich zich ?r aan gehouden. De derde betaling be droeg 1500 millioen mark en het vierde jaar, loopend van eind Augustus 1927 tot eind Augustus 1928 heeft een totaal van 1 milliard 750 millioen goudmark hetzij in munt hetzij in betaling in na- tura. in de kas van de geallieerde lan den gevoerd We staan dus nu aan het begin van het vijfde jaar van het Plan. En dat vijfde jaar juist zal groote moei lijkheden opleveren omdat dan de groot ste betaling moet geschieden en het Reich deze quaestie dadelijk „verbindt" aan die van de ontruiming van Rijnland zeggend dat zoo'n groote opoffering slechts mogelijk is wanneer Duitsch land zich geheel vrij kan ontwikkelen. Hier dringen we door tot den kern van de zaak en allerlei andere politieke en I economische overwegingen komen er bij kijken. Laten we dat voor het oogen- blik althans even samenvatten in één woord: Rijnland. Duitschland dan moet in dit jaar aan de geallieerden een bedrag van 15 mil liard francs betalen. De „période de transition" is ten einde en we treden in het eerste „année type", zooals de sa- mensetllers van het Plan-Dawes dat hebben genoemd. Onze zegsman, die ons onder condi tie dat we hem niet zouden noemen de diverse cijfers en omstand'gheden mede deelde. heeft ons op onze vraag of het plan-Dawes rot nu toe .geregeld heeft gewerkt, spontaan geantwoord dat men tevreden mag zijn over de resultaten. Parker Gilbert, belast met de verwezen lijking en controle, heeft het trouwens zelf gezegd in een van zijn laatste rap porten. Hoeveel heeft Duitschland tot dus verre betaald? Voor het jaar-Dawes 19241925: 1000 millioen goud-mark. Voor 1925 1926: 1220 millioen goud-mark; voor 19261927: 1500 mililoen goudmark. voor 1927—1928: 1750 millioen goudmark, dus een totaal van 5470.000.000 goudmark of. omgerekend in Fransche francs 34 mil liard 820 millioen francs. Voor het loopende jaar dus van 1 September 1928 tot. eind Augustus 1929 moet Duitschland 2 milliard 500 mil lioen goudmark betalen. Dat is dus het .standaardjaar". Hoe komt die som van 15 milliard francs bijeen? was onze volgende vraag. De begrooting 1250 millioen mark. belasting op de transporten 200 millicen, interest en afschrijving ran de Duitsche spoorwegobligaties 600 millioen mark. U zei zcoeven dat Duit zhland di: jaar van het Plan 1750 millioen mark heeft betaald. Maar dat bedrag is niet alleen voor Frankrijk doch verdeeld on der de verschillende gealieerden. Kunt u mij zeggen hoe het werd verdeeld? Frankrijk heeft 885 millioen 258000 mark getoucheerd; Engeland 367.862.000; Italië 117.868.000; België 87.487.000; Ser vië 58.984.000: de Ver. Staten 85.106.000; Roemenië 14.826.000: Japan 10.000.000: Portugal 9.947.000; Griekenland 5.238.000 en tenslotte Polen 253.000 goudmark. En wat brengen de leveranties in natura op? Ik zal u enkele cijfers geven over het jaar dat 31 Augustus jL ten einde liep. Zooals u weet. ging onze zegsman verder, is Frankrijk in de leveranties in natura het meest geïnteresseerde land. De voornaamste contracten gaan na tuurlijk over de levering van steenkool en andere brandstoffen. In totaal, de bij-producten meegerekend gaat over 76 artikelen ter waarde van 142.547.000 Reichsmark. De rest gaat over de leve rantie van paarden, vee. schapen voor een waarde van 41.397.000 mark, voor 40.294.000 mark aan machinerieën en voor een bedrag van 26.656.000 mark aan verschillende andere artikelen. En hoe staat het met de betalingen van Duitschland tegenover België? Ik meen, de leveranties in natura? België heeft contracten voor 21.241 000 Reichsmark aan steenkool, 22.687.000 mark aan chemische artikelen en pro ducten; 10.624.000 mark machinerieën. 6109.000 voor schepen; 5.437.000 mark papier. 3.964.000 mark ijzer, staal en an dere metalen; dan 3.120.000 mark voor onder-prcducten van steenkool en voor 2.496.000 mark aan diversen. Waar het Plan tot dusverre bevre digende resultaten heeft opgeleverd is het en voor Duitschland en voor de Ge allieerden van het grootste belang om te trachten tot een overeenkomst te ko men teneinde het Plan ook verder te la ten werken. Het Plan-Dawes beoogde den eco nomischen wederopbouw van Duitsch- land en tegelijk en natuurlijk voorname lijk de betaling ran de schulden aan de geallieerden. Maar het succes van het Plan moet niet zijn eigenlijke natuur verdonkeremanen, als ik het zoo mag zeggen. De experts zelf hebben het plan niet bedoeld als een doel. doch eerder als een middel om practische resultaten te verkrijgen. De wederopbouw van Duitschland, waaraan men met succes gewerkt heeft, was niet alleen om zoo Duitschland in staat te stellen de Ge allieerden te betalen, maar een phase in de reconstructie van heel Europa. En zoo zien we dat Frankrijk met zijn Lccamo-poiitiek een wijze politiek voert als we het alleen maar eens van een puur-materialistisch standpunt beschou wen. Helderder dan onverschillig wat toonen de cijfers aan dat men met een vredespolitiek niet anders dan winnen kan. En in dien geest zullen dan ook de nieuwe onderhandelingen, hetzij ui Pa rijs, hetzij in Berlijn worden geopend. Citroen brengt licht. Parijs had eerlijk gezegd de oude re putatie van „ville lumière", van licht stad verloren. De blauw-geschilderde ruiten en straatlantaarns, overblijfsel uit den tüd van Zeppelin-raids waren ge bleven, de bezuin.gmg had zich van een ieder meester gemaakt en de voorspel ling dat dadelijk na den oorlog Parijs eens zoo feestelijk er zou uitzien als voor den oorlog, dat dank zij de gevorderde techniek de lichtreclame algemeen zou worden werd niet bewaarheid. Het heeft jaren geduurd en nu eerst, maar thans ook met verdubbelde kachten, wordt er weer aan gewerkt om van Parijs weer de Ville Lumière te maken. Citroën is tijdens de groote Exposi tion des Arts Dêcoratifs begonnen met de illuminatie van den Eifeltoren en Jacopozzï, uitvinder van de beweegbare lichtreclames maakte er werkelijk iets imposants van, zooa's van de gevels van het magazijn, du Louvre wanneer de maand van de kerstgeschenken aan breekt. Maardat bleven ten slotte lichtpunten in een donkeren nacht. Wat kon de groote boulevard zelfs er somber uitzien met al die zwarte gevels waarin geen lichtje vonkte, en hoe verlaten la gen daar de groote pleinen, zooals Place de la Concorde, in een bevende scheme ring van enkele straatlantaarns. Maar ook hierin kwam langzamerhand ver betering en zelfs de meest conservatie ven, zooals b.v. het aan alle Nederlan ders die Parijs bezochten bekende café de la Paix hebben ten slotte het voor beeld moeten volgen en hun gevels over laden met een stroom van licht. Thans is de boulevard weer één .schittering en steeds talrijker worden ook de lichtcou- ranten op hoekdaken. Toch ontbrak er nog iets aan: de illuminatie van het mooiste punt van Parijs, van de Place de la Concorde. Maar dat was niet al leen een héél moeilijke technische quaes tie doch ook een welke millioenen zou kosten. Ten slotte heeft men toch een oplossing gevonden. De zelfde fabrikant die voor reclamedoeleinden den Eifelto ren huurde heeft het geld verstrekt. En Jacopozzi is aan het werk getogen. De illuminatie, zoo luidde de opdracht, moet niet alleen voor feestelijke gelegenheden zijn maar iets blijvends. Het mag dus niets van een maskerade hebben, maar iets voornaams, in stijl met de monu menten en de statige paleizen op de Place de la Concorde. Daarbij moest hij rekening houden met het voorschrift van den prefect om zich slechts van één kleur licht te bedienen en vooral niet van rood. omdat deze kleur moet wor den gereserveerd voor de verkeerssigna- len. Jacopozzi is begonnen licht aan te brengen in de belde fonteinen, midden op 'net plein, die 's avonds zullen spul ten. Aan den voet van de Obelisk heeft hij schijnwerpers geplaatst, geheel ge camoufleerd (trouwens overal ls het ne gatief-licht), die in den donkeren nacht alleen de slanke zuil verlichten. De zwaar cementen leuningen van de Tuilerieën vormen een lichtende lijst rond het enorme plein. Dan vlamt in eens het allegorische beeld van Straats burg op. Sterke scliijnwerpers zijn in het voetstuk geplaatst. Het gebouw ran tic Automobile Club de France is precies icentick aan dat van het departement var. Marine. Boven de eerste en boven de tweede verdieping is een cementen ornament over de volle breedte van het gebouw. En daarachter heeft de deco rateur zijn lichten geplaatst zoodat de donkere gevels ineens overstroomd wor den met een zee van licht. Maar. hoe schitterend dit ook beloofde te worden, toch ontbrak er iets aan. Want het was te voorzien dat er in dat plein van licht gapingen, drie donkere plck- zouden komen welke het effect zou den verminderen, en wel de drie hoofd - toegangen; Rue Royale. Champs Elysécs cn de brug welke naar de Chambre des Députés leidt. Weer zouden er millioe- ren mee gemoeid zijn om daarin te voorzien. Want niet alleen durfde men het niet aan om zoo'n stroom te vergen van de stadsleiding, maar de gelden snhoten te kort om nog meer lampen aan te schaffen. Citroën was echter de meening toegedaan dat men, wanneer men iets wil doen. men het ook goed moet doen. Geen half werk. En na be spreking kwam men overeen, dat hij de aanschaffingskosten op zich zou nemen voor de verdere decoratie cn voor de speciale electromotoren welke den stroom zouden opwekken, terwijl de stad dan voor onderhoud etc. zou zorgen. Men weet, dat de kerk Madeleine en het Pal ais Bourbon, recht tegenover elkaar precies in denzelfden stijl zijn gebouwd. Jacopozzi begon nu deze beide gebou wen te verlichten, zoo, dat de statige builen en het beeldenfragment in hel der licht kwamen. En toen dat was ge schied was het de beurt aan den Are ^e Triomphc. Het werk is thans voltooid Voor het leest van den wapenstilstand heeft men ec a klein gedeelte er van ontstoken om e<n indruk te geven hoe het later zou 7l;n. Maar gisteravond eerst was het v.rk geheel voltooid cn men heeft slechts enkele g(*ioodigden gevraagd om hei oeuvre te komen bezichtigen. Daar we tot de bevoorrechten behoorden zou den we hier een beschrijving moeten ge- die omstandigheden dat men, tr. bewon dering. maar beter doet om te zwijgen, om niet eens tc trachten het met woor den te benaderen. Het ls overweldigend. Sober, maar zoo fijn van smaak, zoo feeëriek, zoo imposant. Thans eerst; met deze verlichting, ziet men hoe t< hi tierend dit pun: van Parijs is. Pa rijs is hiermede een attractie rijker geworden, een attractie welke méér waard is dan menige ..bolte nuit". tot voor kort de glanspunten van Parijs. Maar. het is r.iet alles goud wat er btinkt Tot dat de gemeenteraad de noodige credieten heeft toegestaan, zal alleen 's Zondags worden geïllumineerd, maar daarna eiken avond. Parijs is dan weer de ViOe Lumière. En nu we het toch over de verfraaiing van de stad hebben, een enkel woord over de straatdrukte Eiken dag wordt het probleem van de circulatie Ingewik kelder. De straten zijn te nauw ge worden voor het enorme toenemende verkeer. Daarom is thans In priniclpe besloten om overal, op alle drukke pun ten sous terrains te maken, voor passa ges voor den voetganger en voor hot stallen van autos De tramlijnen zullen uit het centrum worden verbannen tenminste wanneer ten slotte de partij- belangetjes in den gemeenteraad het niet zullen beletten. Want daarop moet men altijd rekenen. Getuige dit: dage lijks arriveeren aan de Gare Saint Lazare. in het hartje van ParUs. vier nillioen banheue bewoners die hun werk zaamheden in de hoofdstad hebben. Nu wordt het verkeer met de banlleue be lemmert door de groote internationale treinen die eveneens aan de Gare Saint Lazare arriveeren. Waren zU er niet dan zou men het aantal banlieue-treinen aanzienlijk kunnen uitbreiden. Er was een oplossing. Op 800 meter ran het sta tion heeft men de volle breedte en waur daar ook de emplacementen zijn, wilde men daar een station bouwen uitslui tend voor vertrek en aankomst van de internationale treinen. Het zou geen groote kosten met zich brengen, en het enorme voordeel zou zijn. dat het ban- hcueverkeer zoo zou vlotten. En van dat goede en logische plan waarvan millioe nen menschen voordcel zouden onder vinden... kan niets komen, omdat twee hotels die nu vlak bij de aankomst van de reizigers uit Engeland zijn er zich tegen verzetten. Ze hebben het kapitaal van een wereld magazijn achter zich en zoodoende zijn ze oppermachtig. Eu zoo goed dat een stuwende kracht kan zlin. kan het ook den vooruitgang stop zetten. HENRY A. TH. LESTURGEON Parijs, November. INGEZONDFN MEDEDEF.LINGEN a 60 cents per regel. SMIJNHARDT'S L*t vooral op dco cun Saoaplrlo d(M Ubltttto wt'.ng beschermd n|o t«0n» assssh «n vcrvtltcblag. p,y, 25, <0 co ;j HET OORLOGSTUIG. De Daily Express verneemt dat dc laatste proeven welke de vliegtuigen van de marine en de vloot hebben geno. men, uitkomsten hebben gehad, welke de Admiraliteit zeer verontrusten. Het is mogelijk dat daardoor groote wijzigin gen m de bouwpregrams zullen ge bracht worden, aldus de N. R. Crt. Luchtschepen en kruisers die milUoe- ncn bij miHloer.cn pend het stuk gekost hebben, bleken buitengewoon kwetsbaar voor de nieuwe vormen ran luchtaan vallen. met name ten gevolge van het gebruik van cicpteladlngcn die naar be, neden geworpen worden en topedo's. oio uit vliegtuigen gelanceerd en draadloos gestuurd worden. Alle voorzorgen die men tegen dit oor, logstuig beraamd had, zijn onvoldoen de gebleken. algemeene ongerustheid op dit stuk Ls in een vergadering van liet In stituut van ingenieurs en scheepsbou wers te Glasgow tot uiting gekomen. De ingenieur* Spanner, die bijzondere stu die van het vraagstuk heeft ge-maak', verklaarde dat een dieptelading ran 4 5 K.G., die onder de waterlijn tegen den wand van een groot oorlogsschip ont, plofte, voldoende was om het onbruik, baar te maken, zoo niot tot zinken tc brengen. De deskundigen weten dat hot onmogelijk is stalen scheepsbodems te malton, welke veilig zijn tegen do uit werking van ladingen van slechts 4,5 K.G DE SCHILDPAD VAN COOK LEEFT NOG. Op het Togo-ehand leeft nog een schildpad, die van Engeland door den wereldreiziger. Kapitein Cook, op een van zijn reizen naar dit eiland werd gebracht, om de daar regeerer.de konin gin als een vredesteeken bij de landing aan te bieden. De schildpad is thans 150 jaar oud. Ondanks alles is de schildpad van Cook nog verreweg niet de oudste, die er op de wereld te vin den is. Veel ouder is de schildpad Marmaduce in den Londenschen dieren tuin. die 200 jaar oud zou zijn, welken ouderdom nooit door een andere schild pad is bereikt. Bovendien zijn daar nog een half dozijn schildpadden te vinden die weldra 200 Jaar oud zullen zijn. WEET U REEDS? De menschchjke tong heeft elf spie ren. Spinnen hebben zes tot acht oogen. Puimsteen is een vulkanisch pro duct. De koffieboom brengt jaarlijks een pond bconen op. In Muiden-Afrika is de tan raak zoo heet, dat eieren door de zon hard wor den gekookt. Een volwassen leeuw kan sprongen ran negen meter achter elkaar ma ken. Roede haren waren in de oudheid zeer gewaardeerd. De Grieksche vrouwen uit de oude tijden verfden heur haren rood. Romeinsche vrouwen droegen pruiken n van onzen indruk. Maar er zijn van uit het roode hear der Germanen

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9