DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13938 Verschunt dagelijks, Behalve op Zon- 'en Feestdagen Dinsdag 27 November 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27Hi niet geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en II ADVERTENTIËN i5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen dorpen waar agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57VJ. Fo. per post door Nederland f 3.87J4- Losse nummers reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57)4, fo. per post f 0.65. II dubbele prijs- Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang# Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50.-; Arm- of Beenbreuk f 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA ZIE TWEEDE PAGINA DE RAMP VAN DE SALENT0. Alle opvarenden waarschijnlijk omgekomen. DE „NOORDZEE" EN DE „DORUS RIJKERS" VOEREN OM HET WRAK, DE GENIE LICHTTE BIJ. „De nachtwake bij het doodenschip" noemde een collega in een dichterlij kg bui vannacht het eentonige wachten in den kouden wind aan het einde van den Bloemendaalsohen Zeeweg, waar voor uit in de kokende zee bij het licht dei- maan vrij duidelijk de masten en een deel van brug en kaartenkamer van het Maandagmorgen vroeg op de buiten ste bank gestrande Italiaansche stoom schip „Salento" te zien waren. Druk was het er, als een lugubere illu minatie flonkerden de vele roode ach terlichten der tallooze auto's. En dicht bij eengedrongen, in groote groepen, stonden de honderden nieuwsgierigen, pratend, turend naar het westen, huive rend in den killen bries, die landin waarts woei. Menschen die er verstand van hadden, mannen van kust -en zee, waren het er over eens, dat het schier onmogelijk zou zijn, dat er nog levenden waren aan boord van het wrak, waar over onophoudelijk de brekers sloegen en het koude zilte water plaste. En zelden was er zoo'n tragisch scher pe tegenstelling; duizend meter van ons af, onbereikbaar nog het doodenschip tusschen de witte branding, en dat in een schitterenden nacht, die niet donker werd nu de maan telkens zilveren banden tooverde om zware, snel voort- schuivende wolkgevaarten, nu soms het bleeke, matblauwe licht over zee en duinen viel en in het vochtige strand zich de witte en grauwe wolken spiegel den. Maar welhaast te ernstig was de toe stand thans om daar aandacht aan te schenken, IJmuiden belde zoo nu en dan op. gaf berichten over wind en weer. de reddingsccmmissie beraadslaagde, er werd een flink plan opgezet. De genie in Utrecht was gewaarschuwd en zou met ■groote zoeklichten kernen, de Dorus Rij kers zou omstreeks middernacht van Nieuwediep in zee steken en ongeveer terzelfder tijd zou de Noordzee, een 750 paardekracht sterke sleepboot van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst met een vlet aan de tros den Nieuwen Waterweg verlaten. Een luitenant ter zee tweede klasse was intusschen met een korporaal-sei ner en een- morse-lamp uit Amsterdam gekomen en zoo nu en dan werd in het Italiaansch den mogelijk nog levenden opvarenden van het schip moed „inge seind". En verder was men voorlocpig nog machteloos iets uit te richten. En zoo stonden wij daar met nog vele an dere menschen te wachten, steeds maar te wachten of het mogelijk zou zijn nog iemand te redden, hoewel ieder fei telijk alle hoop reeds opgegeven had. Elf uur kwam het bericht, dat de zoeklichtauto's in aantocht waren en het werd een 'eind over twaalven voor de hóog-opgebouwd^ 'zware auto's met de enorme lampen arriveerden. De eerste luitenant der verllchtingstroepen, Swaan, liet spoedig het kleinste zoeklicht op stellen, tót aan het hek reed de auto, dan begon de dynamo te —erken eenlge soldaten in lange jassen bewogen het gevaarte, dan flitsten de koolspitsen aan en een rechte lichtbundel schoof vooruit in den grauwen nacht en belichtte de masten van het wrak. De grooiere lam pen werden opgesteld en om één urn- gingen de jalousietjes van het zoeklicht met 120 c.M. spiegeldiameter open en stond ook van hier een bundel licht over de woelige zee naar het wrak. Nu kon men aan boord weten, dat er gewerkt werd, practisch belang had dit beschijnen niet, maar het moreeie nut is zeer groot, de schipbreukelingen zouden weer nieuwen moed scheppen en het misschien nog wat uit kunnen houden. Teen was er weer rest. Een zeeman die langs het strand geloopen ha-l, bracht een reddingsboei van de „Salen to", de tweede al. In het wachthuisje van de Bloemendaalsche politie, waar nu het hoofdkwartier gevestigd was en koffie op een petroleumstel te dampen stond, werd druk geredeneerd, telkens rinkelde de telefoon, maar er gebeurde niets. Dan eerst als het half vier dóór is, schoolt men buiten samen, kijkt naar het Noord-Westen, kijkers worden voor de oogen gebracht en een eind buiten de pieren ontdekken we op en neer schom melend het dansende toplichtje van „den Dorus". De eene zoeklichtbundel zwaait omhoog, geel en grauw in het stuivende water en den regen. Als lange, vervaar lijke scheepskanonnen staan de bundels vooruit, wijzend de plaats waar het wrak licht en snel nadert nu de motor reddingsboot van het Marsdiep, terwijl aan allen kant er weer druk over „ge kankerd" wordt, dat IJmuiden er nog steeds geen heeft. Om half vier is be richt binnengekomen, uit IJmuiden, dat de Noordzee draadloos om lichtseinen heeft veraochL Er komt nu spanning in. Men ver keert nog steeds in het onzekere of op het wrak nog levenden zijn, men kan het-niet hopen haast, want het is. al meer dan. 24 uur geleden dat Maandag morgen om 3 uur 39 de marconist van de Salento kalm en rustig seinde, dat zijn accu-batterij defect raakte, zijn laatste woorden waren „lifeboat, tug boat" (reddingboot, sleepboot), daar blijkt wel uit, hoe de toestand was. En in het licht der schijnwerpers zien wy hoe het kaartenhuis vrijwel geheel kapot is, doorspoeld wordt bij iedere golf en wie kan het 24 uren uithouden, doornat en telkens geslagen door de overkomende rollers? Even dooven de zoeklichten, men zag een rood licht op het wrak, doch net blijkt een lantaarn te zijn die weerspie gelt. De „Dorus Rijkers" loopt nu aan de loefzij langs de Salento, zet zijn kop tegen den wind in, koerst om het wrak. Nog eens zien wij het bootje op er, neer gesmakt rond de masten dansen, en nog eens. Dan.... de Dorus stevent weg. Wij willen inlichtingen, doch men acht het niet nooaig deze aan de pers te verstrekken. En zoo moeten wij afgaan op geruchten die uit het wachthuisje tor de „buitenstaanders" doordringen en die melden, dat de Noordzee zijn vlet is kwij bgaraakt. De bemanning hiervan was echter op de sleepboot, zoodat geen nieuwe slachtoffers te betreuren zijn. Half vijf komt de Noordzee bij het wrak. even koerst de boot heen en weer, dan stevent zij weg. En dit zegt genoeg. Er leeft niemand meer van de- 27 mannen op de Sa lento, want zoo wild is de zee niet, dat dappere kerels als Co en Bot of kaptein Kolkman van het wrak weg zouder, gaan, als er ook nog maar eenig teeken van leven te bespeuren viel. Het is wel een heel sinistere gedach te te bedenken, dat daar op een der ver raderlijke banken voor Holland's dui- nenkust zeven-en-twintig menschen in den feilen storm het leven lieten. Snel voert de auto ons langs nacht stille wegen naar IJmuiden. Bij de sluis ligt de „Dorus Rijkers" we praten even met een der mannen, nieuws is er niet veel, wij weten het al. .Niets, meneer, niets op het schip dat ook maar op menschen leek. De kaar tenkamer ligt open, de brug is zwaar vernield, het dek is stukgeslagen. En het want is zoo beschadigd, dat ook hierin niemand redding heeft kunnen afwachten. We zijn er vyf keer omheen gevaren, op een afstand zoo breed als hier de straat vlakbij dus, maar er leefde niets meer. Als het dag 'is gaan we nog eens. maar het zal we! niet helpen. Als er nog maar één man leefde zouden wij het wel gemerkt hebben." En een ander, die ook langs de kade ijsbeert, heeft gehoord, dat de Noordzee ook niets gezien heeft. Nu ja, de Dorus gaat dus nog een keer om zekerheid te hebben, niet omdat men gelooft, dat er nog iemand in leven is op het doodenschip. De vuurtoren zwaait nog zijn licht bundels door den schemerigen maan nacht, en over het kanaal dat rustig ligt- tusschen de honderden lampen bij de sluizen, gloort achter dikke wolken een nieuwen dag. DE „DORUS RIJKERS" ONTDEKT OOK DEN TWEEDEN KEER GEEN LEVEN. BIJNA ALLEN DIRECT VERDRONKEN? De motorreddingsboot „Dorus Rijs kers'' uit Den Helder is later op den morgen voor de tweede maal uitgevas ren naar het wak van de „Salento". Maar ook ditmaal was er geen tccken van leven meer aan boord. De gehcele bemanning heeft derhalve bij deze scheepsramp het leven verloren. Alge» meen is men van meening, dat het grootste deel van de bemanning reeds direct na de stranding is verdronken. SINT NICOLAAS IN „REMBRANDT" Morgenmiddag, Zaterdag en Woensdag over een week zal om half drie Sint Ni- colaas een bezoek brengen in speciale kindervoorstellingen in het Rembrandt- theater. Er is een aardig programma en de kinderen krijgen allen een cadeautje. S.S. „SALENTO". (VOOR ZAND VOORT). Nu zingt weer de zte haar vreeselyk lied. Het bruisende water kookt en ziedt En beukt op het. kale strand, Deargindei jerkeeri een schip in nood Daar worstelen menschen met den dood. En blikken vol hoop naar 't land, Nu rijst het schip hoog uit de wilde golven, Dan zinkt het weer weg, voor ons oog bedolven, W'.' zien slechts de mast, een stip, Terwijl d' elementen hun hoogtij vieren, i\ et bulderend loeien en snerpend gieren, Vergaat voor ons oog een schip. Hoe ranselen golven in vliegend schuim Het dek en storten omlaag in 't ruim, Met alvernielende kracht, Hier baat geen doorzicht en koel beleid. Te ongelijk is die wilde strijd. Men hoopt zonder hoop en wacht; Zij staren naar land mét hun moede oogen. Zij zien hoe manmoedig de redders pogen, Zü zien hoe het staag mislukt, Een gil en een huivering vaart door hen heen, Een uitgeput mensch. een golf. en weer een, Is zijn kameraads ontrukt. Een nieuwe nacht en een nieuwe angst. De marteling duurt in het duister 't langst, De uren gaan traag voorbij, Er wordt geen hoop meer in 't hart gewekt, Slechts wordt het leven nog wat gerekt In het razende stormgety; Hun vriend de zee eischt hun krachtig leven, Den hoogsten prijs dien een vriend kan geven. Een golf en een laatste gil. Nog dreunt de zee en nog striemt de regen, De elementen vieren hun zege. Het wrak is voor altijd stil. P. GASUS. WERKLOOSHEID EN WERKVERSCHAFFING. ONTSLAG AAN „CONRAD" EN CENTR. WERKPLAATS. Mede in verband met de grooter wor dende werkloosheid is men thans reeds tot uitvoering overgegaan van het voor nemen om eenige werken in de gedaan te van werkverruiming voor de werklcoze arbeiders te doen plaats vinden. Thans zyn nog maar een klein aantal arbeiders te werk gesteld doch men verwacht dat spoedig meer zullen kunnen volgen. Men is bezig aan liet bouwklaar maken van de gronden ten oosten van het Am- sterdamsche kwartier en nog eenige werken in het zuiden der gemeente. Wy berichtten reeds eerder dat de werkloosheid grootere afmetingen aan neemt, welk verschijnsel tegen het na deren der wintermaanden zich steeds herhaalt. Nu schijnt het er wel e\-en minder rooskleurig voor te staan als voorgaande jaren daa men ons mede deelt dat o.a. al de losse arbeiders welke werkzaam waren op de Centrale Werk plaats hun ontslag hebben gekregen. Op deze werkplaatsen moet het den laatsten tyd buitengewoon slap zijn. Verder wer den ook een groot aantal arbeiders we gens slapte op de werf „Conrad" ont slagen. VERVERSCHINGSTENTJE AFGEBRAND. Op den hoek van den Heerenweg en de Spanjaardslaan stond een ververschings- tent van den heer T. Klinkenberg. Voorbijgangers ontdekten Maandag avond 5 minuten over acht, dat dit bouwt je van binnen in brand stond. De deur was niet met een slot gesloten, zoo dat zij die konden openen. Eenige voor werpen o.a. een tafeltje, eenige stoelen en een ketel hebben zij opgenomen en naar buiten gegooid. Inmiddels had het vuur al zoo'n omvang genomen, dat zij moesten vluchten. De brandweer werd gealarmeerd, De brandweer werd gealarmeerd, maar die kon in verband met den brand aan de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij geen materiaal sturen. Bovendien stond het houten gebouwtje al in lichte laaie, zoodat aan blusschen toch niet meer te denken was. Het gebouwtje brandde dan ook tot den grond toe af. bijna de geheele inventaris ging verloren. De schade wordt door verzekering ge dekt. De eigenaar heeft aan de politie mede gedeeld, dat hy en zijn vrouw omstreeks 6 uur het gebouwtje verlaten hadden. Zy hadden toen de deur met een gewoon slot en een hangslot gesloten. Het eigenaar dige is, dat de voorbijgangers die den brand ontdekte, de deur ongesloten vonen. Vele kijklustigen woonden het af branden van het gebouwtje bij. BRAND AAN DE HAARL. SCHEEPSBOUW MIJ. 2 werkplaatsen en 2 houtopslagplaatsen gedeeltelijk verbrand. MOEILIJK WERK VOOR DE BRANDWEER. Van de timmerloods bleef derc r over. De brandweer aan het nablusschen. Maandagavond is de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij, die haar kantoren en werkplaatsen aan den over kant van het Noorder Buiten-Spaarne heeft, opnieuw door brand getroffen. Dit is de tweede keer in een kort tijdsverloop. Op Donderdag 19 Juli is de timmermanswerkplaats uitgebrand, waar bij veel materiaal verloren is gegaan van een paketboot die voor Indië in aan bouw was. De brand van Maandagavond werd ontdekt door den roncierge van de fa briek der firma Hogenbirk aan den Spaarndammerweg. Hij zag rook ko men uit een der werkplaatsen aan dc- overzij van het Spaarne. Onmiddellijk belde hij den concierge van de Scheeps bouwmaatschappij op. waarop ook de brandweer gealarmeerd werd. De con cierge heeft ook nog getracht met de bluschmiddelen van de fabriek het vuur in de timmermansw erkplaats waar de brand ontstaan is te blusschen, maar daaraan was geen denken. Zeer snel greep het vuur om zich heen. Ket duurde Jan ook niet lang, of behalve de timmermanswerkplaats was ook de schilderswerkplaats aangets ri als ook twee groote houtopsla-gplaatsen. De brandweer stond voor een moeilijk werk. Reeds bij den vorlgen brand heb ben wy er op gewezen, dat de brand weermiddelen in dit gedeelte van het vergroote Haarlem niet toereikend zijn De wegen zijn hier heel smal. zoodat het voor de groote motorspuit niet mo gelijk is om dicht bij dit complex fa brieksgebouwen te komen. Er is nu een kleinere motorspuit in den maak. maar met de goedkeuring van de plannen is nog al getalmd, zoodat het nog minstens eenige maanden zal duren voor de nieu we motorspuit in Haarlem zal aanko men. Het is dringend noodig, dat daar mede spoed betracht wordt, omdat op dit moment onze brandweer in materiaa. absoluut te kort schiet. Maandagavond werd ook een brand in een ververs ching.- tentje aan de Spanjaardslaan gemeld. De brandweer moest toen volgens een opgaaf in het politie-rapport mede- deelen, dat geen materiaal gezonden kor. worden, omdat dat noodig was in den Veerpolder. Nu gold het slechts een houten ver- verschingstentje, maar als een ander pand in brand gestaan had, wat zou de brandweer dan hebben moeten doen? De brandweer dient nu de industrieën zich aan het Noorder Spaarne uitbrei den, ook te beschikken over een goede dryvende stoomspuit, of althans ovei een inrichting om een spuit over het water te vervoeren. Over de oorzaak van den brand is niets bekend. De concierge heeft nog om half 5 en om 6 uur een rondte dooi de gebouwen gemaakt, maar niets ont dekt. De staf van de brandweer was aan wezig. Door de slechte toegangswegen heeft het langen tijd geduurd voor de brand weer water kon geven. Te half negen was men zoover dat de eerste stralen op het snel om zich heen grijpende vuur gericht konden worden. Daar de groote motorspuit niet verder kon komen dan de fabriek van Cohen en Van der Laan, die 700 M. meer naar den kant van Spaarndam ligt, maar langs een eigen weg te bereiken is. moest een enorme lengte aan slangen worden uitgelegd. De brandweer werkte met vier stralen, 2800 meter slang was daar voor noodig. Aan clen overkant van het Spaarne verzamelde zich een reusachtige menigte, om het vuur gade te slaan. De roeiboot van de Scheepsbouwmaatschap pij zette vele belangstellenden of be langhebbenden over. o.a. wethouder Heerkens Thijssen. wethouder Rooden- burg. en enkele raadsleden. De baby spuit kon niet werken, omdat de slin ger van den starter tijdens den overtocht op de pont in het water viel. Men zou er trouwens bii cezen brand zooveel niet aan gehad hebben. Hoog sloegen de vlammen boven de brandende loodsen uit, aangewakkerd door den Noordwesten wind. Om half tien stond een groote party hout, ach ter in de timmerloods in lichtelaaie, de brand was toen op zijn hoogst. De schilderswerkplaats moest er gedeelte- lyk aan gelooven en ook het magazijn, dat aan de Spaarne-zijde voor de twee brandende gebouwen staat, liep ernstig gevaar. De brandweer zette er alles op, om hier het vuur vandaan te houden, aangezien er zich vaten benzine en car- bolineum in bevonden, De wind dreef de vlammen en vonkenregen in de richting van de groote scheepsbouwloods en smederij, die daarom duchtig nat gehou den werden. Groote rookwolken, verlicht door de maan dreven den Waarderpol- der in. De menschen aan den overkant op den wal zagen van den brand slechts de hoogoplaaiende vlammen, de rook en de vliegende vonken, daar de eigenlyke perceelen achter het kantoorgebouw stonden. Dit heeft door dat de wind er van af woei weinig gevaar geloopen. Door de ruiten scheen de rosse gloed. Ook het juist van stapel geloopen den wal liggende stoomschip Generaal v. d. Heyden. en een kleine op de hel ling staande vrachtboot benamen het uitzicht. In tegenstelling met den vori- gen brand hebben zy geen gevaar ge loopen. Nijpend was het gebrek aan water leiding. Do directie wees daar den wet houder nog eens op. De fabriek heeft wel Nortonpompen, maar daar de con cierge onmiddeliyk den electrlschen stroomtoevoer afgesloten heeft, konden die niet werken. Al het bluschwater moest dus uit het Spaarne gepompt worden. De motor spuit heeft van 's avonds half negen tot 's morgens half negen, dus twaalf uur aan één stuk doorgewerkt. Na een half uur rust om af te koelen Is zU weer be gonnen. De staf is er zeer tevreden over. Te half elf gisteravond was gevaar voor uitbreiding geweken. Den ganschen nacht zyn de brand weerlieden in de weer geweest. Zij wa ren hedenmorgen nog bezig met nablus schen. daar de hoopen hout nog smeul den. Daartusschen rit staken de magere overblijfsels van houtbewerkings. frais en zaagmachines, draaibanken. Een tien tal machines ls verloren, en daarby een groote voorraad duur hout, dat ge bruikt wordt voor binnenbetlmmering. dekhout enz. Van de timmerloods ston den nog slechts de vier muren, grys van asch, met groote gaten, waar eens de ramen waren. De schilderswerkplaats heeft vooral van binnen geleden. Het dak is er nog op. De brandweer had moeiiyk werk, om dat de gebouwen door drassig land be grensd worden aan twee zijden. Aan den anderen kant Ls het terrein der maat- schappy. met alle obstakels van stand pijpen, rails, kranen en hoopen mate rialen. Menig brandweerman is gestruikeld in een greppel, of een kuil op het stuk land. dat de scheepswerf van den weg scheidt. Van de directie', waarvan de heer W. P. van Dijk bij den brand tegenwoordig was vernemen wij. dat de schade, hoe wel nog niet geheel vast te stellen, groot is. doch waarschijnlijk beneden de hon derdduizend gulden. De loodsen waren op beurspolis verzekerd. Indirect is er schade voor de op stapel staande boo ten, ook voor de Generaal v. d. Heyden daar de betimmeringen niet afgewerkt kunnen worden. Men hoopt niemand van de 40 tim merlieden en de 6 schilders te behoeven ontslaan, maar zich te kunnen behelpen tot de loodsen herbouwd zyn, Tydens den brand was ir. K. Tesch- macher, lid van de directie niet aan wezig. GEVELS INGESTORT. OOSTERHOUT. 26 Nov. (VD.) Door het wassen van het riviertje de Donga is op verschillende plaatsen in West- Noord-Brabant het weiland overstroomd. Enkele woningen staan 50 c.M. in het water; zy zyn door de bewoners verla ten. De tramverbinding Oosterhout GeertruiaenbeTg is gestaakt, omda,t de weg onder water staat. Langs den Gorinchemschen straatweg onder Raamsdonk zyn van verschillen de huizen ce voorgevels onderspoeld en ingestort. De suikerfabriek te Statendam moest stop gezet worden. De electriscne verlichting te Oosterhout was gisteren enkele uren defect i DE BIETEN TE HAARLEMMERMEER. MEER DAN 21 MILLIOEN K.G. SUIKER. Nu de bietencampagne in den Haar lemmermeerpolder nagenoeg haar be slag heeft gekregen kunnen we om trent de uitkomsten van dit gewas do volgende belangrijke cyfers medodeelen, die begrypeiykerwUs op een globale schatting berusten. Gerekend wondt dat er in dezen pol der dit jaar ongeveer 4000 hektaren met bieten werden bezaaid; de gemid delde opbrengst bedraagt- 32000 K.G. per hek tare; dus in het geheel ongeveer 128.000.000 K.G,; het suikergehalte be draagt gemiddeld 17 pet, zoodat in den Haarlemmermeerpolder dit jaar aan sui ker wordt opgebracht ongeveer 21.760.000 K.G. Haarlem, 27 November. De Ondergang van het Schip Wy stonden aan den duinrand, hon derden in getal, en zagen vóór ons den ondergang van het schip. De felle storm joeg de golven hoog cp. dat zy raasden en oprezen in fel uitspattend wit schuim, en telkens weer woedend aan vielen op de gezonken Salento. Alleen de masten en de schoorsteen, met de daarachter gebouwde commandobrug en kaartenkamer. waren nog zichtbaar. Als een volgende golvemrazernU kwam aanrollen, brak het wilde water daar tegen, en het steeg cp in een wolkende, schuimende massa die over de commandobrug ui teens tortte. Het deed je telkens huiveren, want wy wis ten dat daar minstens twintig menschen aan boord waren, en de eenige hoop dat zy neg leefden scheen zich op die com. mandobrug te concentreer en. Vannacht ls zy üdel gebleken. Vannacht heeft de motorredimgboot uit Den Kelder, de Dorus RUkcrs, het wrak bereikt maar er geen teeken van leven meer op kun nen ontdekken Aan don duinrand stonden wy in massa, en zogen het hopclooze aan. 's Morgens was de IJmuiöer reddingboot omgeslagen by een poging om de Salen to te bereiken, en een van de rceiera verdronken. Nu lagen de IJmuldcr cn de Zoncl/oorter redding-booten daar bei» den onder ons, aan den duinvc:;. en de zee raasde wild als een woedende, ko kende krater, en het was duiiciyk ge noeg dat het niets zou baten om het opnieuw te probseren. Als een boot dat wrak kon bereiken zou zy er zonder cenigen twijfel op aan splinters geslagen worden, en er zouden nóg meer slacht» offers zyn. Die commandobrug van het Italiaan sche schip stak uit den kokenden hek senketel omhoog als een beeld van de bittere Ironie van dezen toestond. Com. mando! Zoo weinig commando hebben wy o|er de zee, dat wy daar op een nietigfn afstand van achthonderd me ters een scheepsromp moeten aanzien zonder iets te kunnen doen. Had er meer gedaan kunnen worden als cr beter materiaal was geweest? Deskundige opinie te IJmuiden zegt; .Misschien had de motorreddingboot Dorus Rykers, als die een paar uur na de stranding had kunnen komen het geen onmogelijk bleek doordat er ook scheepsrampen by Den Helder waren, waarbU haar assistentie vereischt werd dicht genoeg de Salento kunnen na» deren om reddingsboeien toe te gooien aan menschen die overboord zouden zyn gesprongen. Meer niet. En aangenomen dat or toen nog levenden aan boord waren. De Italianen moeten, door ge» brek aan kennis van de kust gesteld!-.rid, op de vierde bank zUn geloopen toen zy meenden nog veilig te zijn. De ban ken liggen voor dit gedeelte van de kust heel ver in zee. De zware met erts geladen boot moet dadeiyk zyn vol geslagen, en vermoedelijk is het grootste doel van de be manning onmiddeliyk by de stran ding ln de machinekamer en de hutten verdronken. Den overigen had den, zooals gezegd, misschien reddings middelen toegeworpen kunnen worden als de motorboot dadeiyk beschikbaar was geweest. Er is een motorboot voor IJmuiden in aanbouw. Maar ook dc mo tor-reddingboot zou de Salento niet aan boord hebben kunnen komen. Geen kans op." wy plegen ons te beroemen op de mo derne techniek. Maar de heele men- schenmassa, die daar Maandagmiddag aan den duinrand byeengedrongen stond, starend naar de ondergang van het schip en wetend hoe die arme kerels daar bezweken of al bezweken waren op enkele honderden meters afstand moet er de hope'.ooze tekortkomingen van hebben gevoeld. Op het gebied van het reddingswezen is een droevig beetje technische vooruitgang bereikt, wy ke ken omlaag naar die tamme twaalf- riems sloepjes uit Zandvoort en IJmui den. en zelden tegen elkaar: Drie eeuwen geleden hadden ze net zulke dingen. Er was geen motor-tractor bij om de bcot te sieepen en in zee te zetten van een glybaan af. Er bestonden nog geen mo tor-reddingbooten, ea geen schlet-appa-

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1