AARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 NOV. 1928 VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. De havengelden. Het voorstel van B. en W. aan genomen. De toestand der H. O. V. Is Haarlem een Shylock? Het voorstel tot verleening extra sub sidie afgestemd. Vernieuwing walmuren Nieuwe Gracht. Gemakhuisje Kennemerplein, Benoe mingen, PUNT i. Mediedeeltagen en ingekomen stuk ken Ingekomen zyn: een' verzoekschrift van de Vereenn ging „Onderling Belang" om verminde ring van de belasting op vermakelijkhe den, voor zoover betreft het doen ge ven van muzlelt oen adres van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche On derwijzers, waarin zij er op aandringt bij het openbaar lager onderwijs geen onderwijzers te benoemen, die door hun vandelingen getoond hebben tegenstan ders van het openbaar lager onderwijs te 2ijn. een adhaesie-betuiglng van de Beurt- vaartvereenïging „Haarlem" met het voorstel van do heeren W. J. B. van I.iemt e. a. inzake de verlaging van haven; en kaaigeMen, (Te behandelen bij punt 9 van den oproepingsbrief). een amendement van den heer M. Meyers op het voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot vaststelling van eene verordening tot wijziging der ver.- O'.daning op de heffing van havengeld. (Te behandelen bij punt 9 van den oproepingsbrief) Gesteld worden in handen van B. on W. om prae-advies eon verzoekschrift van P. H, Meijer om een perceel grond aan het Santpcor- terpleln in koop te ontvangen. een verzoekschrift van G. kamminga om een stuk grond aan de Verlengde Marnixstraat in koop te ontvangen, een verzoekschrift van de Vereenh ging „Groen van Prinsterer" om aan haar te verkoopen een terrein, gelegen aan de Zomervaart. een verzoekschrift van Haarlemsche vroedvrouwen om de vergoeding voor verloskundige hulp aan stadspaüënten te verhoogen tot 20 per verlossing. Besloten wordt het raadsbesluit van 12 September 1928 no. 16 te wijzigen in dien zin dat de voor den aanleg van een wegbaan benoodigde grond en water aan de westzijde van den Schoterweg aan het Rijk in eigendom wordt afge staan tegen betaling van 1.—, Het havengeld. Bij de verdere behandeling van punt 9 voorstel van B. en W. ter zake van wljzh ging der verordening op de heffing van havengeld in de gemeente Haarlem met de daarop Ingediende amendementen betoogt de heer M e ij e r s nog, dat in veie plaatsen de tarieven voor de door vaart lager dan die te Haarlem 2ijn. Spr verdedigt verder het door hem inge diende amendement, dat we in ons vo; rig nummer mededeelden. De Voorzitter zegt, dat liij de min derheid in het college van B, en W. uitmaakt, die tegen een verlaging der tarieven is, Haarlem heeft belang bij cco doorgaand verkeer te water, maar mede bij een doorgaand verkeer te land. Verder staat de zaak zóó, dat de ge.- meente wel tarieven kan verlagen, maar dat dit niet ten goede komt aan de schippers. Diegenen voor wie goed eren moeten worden vervoerd, geven bij een verlaging der tarieven de schippers dan minder voor de vracht. Het doorgaand verkeer te water maakt dat de bruggen lang open moeten zijn, wat ten nadeele van het verkeer te land is. Wij zitten hier voor de Haarlemsche belangen. Eu dan oordeelt spr,, dat meer scheepvaart niet een Haarlemsch belang is Maar dat door meer scheepvaart het doorgaand verkeer te land belemmerd wordt. Voorts bij vermeerdering dei scheepvaart is ook meer personeel noo- dig. Om die redenen kan spr. niet mede gaan met een verlaging der tarieven. De heer Slingenberg merkt op, dat de inkomsten van de havern en de bruggengelden over 1928 geraamd zijn op 100-000. Indien men gedachtig is aan hetgeen moet uitgegeven worden voor de bediening der bruggen, de uni formen van het bedienend' personeel en andere zaken en dan. de balans gaat op.- maken dan komt er geen batig saldo, maar zijn de uitgaven evenredig aan de inkomsten. Men kan dus niet zegigen, zooals het orgaan van Schuttevaer deed, dat Haarlem een roofriddertaoti^k gaat loepassen. De Voorzitter is tegen elke verlaging der tarieven. Dat standpunt kan wor den geëerbiedigd, maar de voorzitter gaat daarbij iets te veel generaliseeren. De tarieven zijn hier aan den hoogen kant en dat uitzonderlijk standpunt dat Haarlem inneemt is niet meer te hand haven. Met de ingediende amendemem ten kan spr. niet medegaan. De heeren Van Liemt en de Braai willen, de tarieven voor de abonnemen ten gaan verlagen. Maar die tarieven zijn hier niet te hoog. In eenige geval.- ien wordt reeds bij abonnement een ver laging van 50 pOt. toegestaan. Het amendement der heeren wil bijv. bij drie keer per week een zoodanige reductie geven dat slechts 1V* cent per ton moet betaald worden. Spr. is van oordeel dat hot niet noodig is zulk een sterke verlaging der tarieven te geven. Wat aangaat het amendement van den heer Meijers wenscht spr. op te merken dat men ook aan liet verkeer te land moet gaan denken. De schippers hinderen ons bij het verkeer- te land, De Lange Brug moet soms geruimen tijd openstaan ter wille van het verkeer te water. Die brug geeft toegang naar het Amsterdamsche kwartier, dat is een ar, bciderskwartter. Het ligt niet op den weg der gemeente die stagnatie in het ver keer te land kunstmatig te gaan bevor: deren, In de replieken zegt de voorzitter, dat er een drama terzake van de Mui; dertol is geweest. Laat men nu niet gaan maken dat de Lange Brug een tweede drama wordtMen dient na te gaan of bij verlaging der tarieven al dan niet een Haarlemsch belang gepaard gaat. Spr. wenscht zijn standpunt te handhaven. Het amendement van den heer Meijers wordt verworpen met 24 stemmen tegen en 12 voor. Vóór stemden de leden Stam, Reinalda, Visser, Meijers, Keerwolf, Mevr. Maarschall, mej. Van Vliet en De Vos. Art. 1 van het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Het amendement der heeren Van Liemt en De Braai aangaande de abon nementen wordt verworpen met 25 stemmen tegen en 13 voor. Voor stem, den de leden Wolff, Joosten, Roodem burg, Peper, Visser, Keesen, Van Kes sel, Van Liemt, Keerwolf, Klein, Mevr. Maarschall, mej. van Vliet en de Braai. Mej. Berdenis van Be rle kom vraagt wat beteekent in het voorstel van B. en W. „zeven achtereenvolgende werkdagen". De heer Slingenberg ant woordt dat in de schipperij alle dagen werkdagen zijn. Het geheele voorstel van B. en W, wordt aangenomen. PUNT 10. Voorstel van B. en W. om te be sluiten, onder intrekking van een vroe ger Raadsbesluit, aan het gymnastiek lokaal van School no. 39 terug te geven de oorspronkelijke bestemming ten be hoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening en op dat lokaal te doen bouwen een verdieping voor de inrichting van twee gewone lokalen De heer Boes gaat niet mede met het voorstel van B en W. Indien ei- leslokalen zijn boven een gymnastiek lokaal dan is daar nadeel van te ver wachten voor het les geven in die lo, kalen en den goeden gang van het om derwfjs in die lokalen. De heer Meijers zou de ramen an ders geplaatst wenschen te zien. De heer Roodenburg ant* woordt dat ter zake van de quaes tie der ramen inlichtingen bij Openbare Wenken zal ingewonnen worden. Het bezwaar dat de heer Boes opperde kwam in de adviezen niot naar voren. In ieder geval zal zorg gedragen worden dat het ondcnvij3 zoo min mogelijk stoornis om dervinidt. De heer Boes zegt dat gebleken is dat onderwijs in een lokaal boven een gymnastieklokaal zooveel stoornis on dervond dat hst niet kon doorgaan. De heer Roodenburg zal de zaak onderzoeken. Het voorstel van B en W. wordt aam genomen met de stem van den heer Boe: tegen. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot verhuring der perceelen Groote Markt 29 en 33 aan onderscheidenlijk de tegenwoordige be woonster en den tegenwoordigen bewoner Goedgekeurd. PUNT 14. Een extra-subsidie aan de H. O. V.? Voorstel der heeren Loosjes, Adrian, mej. Berdenis van Berlekom en den heer Joosten, om aam de H. O. V. voor het jaar 1928 te geven een extra subsidie groot f 5000. Het voorstel werd bij de behandeling der begrooting voor 1928 in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Thans is dit prae-advies verschenen. B. en W. stellen voor het voorstel niet aan te nemen. De heer Loosjes zegt. idiait het praeodvies van B. en W. buitengewoon teleurstellend is. Het is gedaan op geen goede gronden. Voor zulk een praeadvies had men geen 10 maanden behoeven noodig te hebben. Het had dadelijk kun; nen gegeven worden. De grondtoon van het advies is: Barbertje moet hangen, en is Barbertje eenmaal goed dood, dan, zoo wordt gezegd in stadhuistaal, dan kan wellicht de begrafenis komen ten laste der gemeente. Immers B. en W. zeggen aan het einde van het prae- advies: „Indien in de toekomst de verj eeniging onverhoopt zou moeten over» gaan 'lot liquidatie en het thans' be staande tekort op dat tijdstip nog niet of niet geheel zou zijn ingehaald, ware te overwegen om dat bedrag uit de ge.- meentekas te betalen, Spr. herinnert aan hetgeen ter zake het voorstel is gezegd bij de behandes ling der gemeentebogrooting. De heer Slingenberg zeide toen te verwachten, dat de Provincie aan de H. O. V, zou geven een subsidie voor 1928. De ver klaring van den wethouder, heeft ge. maakt dat de voorstellers medegingen met het voorstel in handen van B, en W. om praeadvies te stellen. De Provinciale Staten besloten aan de H, O. V. te ge= ven een subsidie van 5000 maar die subsidie zal pas in 1929 worden uitge keerd. Dat heeft gemaakt dat de H.O.V, over het boekjaar 1927;'28 aal hebben een nadeelig saldo van 3972-05. In dat geval zou spr. de H. O. V. wil; len helpen. Te verwachten was dat B, en W. dat ook zouden willen doen, maar B. en W. willen dat niet doen, B, en W. willen dat de H, O. V. maai- met een schuld zal blijven voortsukkelen. Het ls nu zóó in de H. O. V., dat een ieder homogeen is, dat alles er goed voor el; kaar is. Het is in die omstandigheden gewensclvb de H.O.V. te gaan helpen. Om nu niet den schijn te wekken dal het te doen is om een blijvende verhoo ging der subsidie, maar alleen om te geraken tot dekking van het nadeelig saldo, wordt het bedrag genoemd in het voorstel veranderd en teruggebracht tot 3972.05. De heer Oversteegen wenscht te handhaven het bedrag van 5000. Dit wordt aÜéén door den heer Pepsr ondersteund en kan dus niet in behan, deling komen. De heer Slingenberg kaai begrlh pen, dat het praeadvies van B, en W. voor den heer Loosjes teleurstellend was. Teleurstellend is steeds een afwij zend praeadvies. Maar het gaat niet aan te zeggen dat de motiveering van het praeadvies van B. en W. minder juist is. Wat is de zaak? Bij de begrooting werd het voorstel ingediend. Er is toen Joosten, Grocnendaal, Gerritsz, Peper, opgemerkt, dat denkelijk dc Provincie wel subsidie aan de H.O.V. 2ou gaan1 geven en dat als de Provincie subsidie zou gaan geven de gemeente niet moest gaan doen wat het voorstel wilde. De heer Loosjes ging er daarna mede accoord dat het voorstel werd aangehou, den om eerst eens af te wachten wat de Provincie zou doen. Spr. had verwacht dat de Provincie subsidie zou geven over het geheele jaar 1928. Echter de Pre; vlnciale Staten besloten het subsidie te geven van 1 Ootober 1928 af. Dat het praeadvies zoolang uitbleef had zijn redenen. Eerst moest worden afgewacht de beslissing van de Provin ciale Staten. Die kwam pas in de maand Juli. Daarna kwam de vacantietijd. Er volgden de wethoudersvacaturen. Toen werd gemeend maar te moeten wachten retdat er een nieuw college van B. en W, was. Het college van B, en W. in nieu we samenstelling gaf het praeadvies eenstemmig. B. en W. zijn van meening dat na de reorganisatie de positie van de H. O. V aanmerkelijk sterker is geworden, maar juist daarom zijn ze van oordeel, dat het nu niet meer noodig is dat de gemeente een extra subsidie gaat geven, omdat at H. O. V. nu niet meer in groote moeilijk heden verkeert. Spr. heeft aan hot Be: stuur der H. O. V. gevraagd: zijn er nog schulden? Er werd geantwoord dat ex- geen enkele schuld meer is. Maar is het dan nog noodig dat, daar de gemeente reeijs 30.000 subsidie geeft, en zich dus reeds groote financieele offers voor de H.O.V. getroost, ze neg meer gaat geven? De heer Loosjes betoogt het is nu voor het laatst. Er is wel eens meer gezegd: nog één keer en. dan is het gedaan, maar daarna kwam men weer. Indien de Raad de zekex-lieid wil hebben dat nooit meer om verhooging der subsidie zal gevraagd worden, dan moet de raad zeggen: we geven nu niet meer, ge moe: u met de 30.000 die we u geven zien te red'clen, De Raad neemt dan een kordaat be sluit. Spr. is er van overtuigd, dat de H. O. V, met de bestaande subsidie en met hetgeen ze van de Provincie krijgt er financieel kan komen. Er ls nu een goed bestuur aan het hoofd van de H. O. V., allen verleenen de nood'ige mede werking om de zaken goed te doen loo; pen. Het gaat met de H. O. V. nu be* ter dan ooit. De heer Peper zegt, dat het noodig is dat de H.O.V. het nieuwe tijdperk in ican gaan zonder een remmend blok van het tekort van thans aan het been, Daarom is het noodig nu het voorstel tot lxet verleenen van een extra subsidie aan te nemen. Indien de Raad besluit meer subsidie te verleenen dan kan dat mede gebruikt worden om de salarissen der musici op peil te gaan brengen. De heer Joosten merkt op dat de heer Slingenberg terecht zeide dat de Raad een kordaat besluit moet nemen. Maar de vraag is wat is een kordaat besluit? Moet de Raad de H. O. V. in financieele moeilijkheden laten zitten of moet de Raad dat bedrag dat er nu aan tekort is gaan dekken, in aanmer king nemende, dat de H. O. V„ nu ze voortaan subsidie van de Provincie krijgt, zich daardoor zal kunnen red; den? Als ruu het tekort dat er is niet ges dekt wordt, dan zal dat tekort in de toekomst steeds op het budget van de H. O V. gaan drukken. De H.O.V. zal dan steeds moeten trachten over te hou den om dat tekort te kunnen delgen. De musici hebben nu een veel te laag sa* iaris. Het is noodig dat het Bestuur der H.O.V. gaat trachten de salarissen meer op peil te brengen. Haarlem's raad moet een kordaat besluit nemen. Maar dan is het verleenen van de extra subsidie Haarlem meer waardig dan het afwijzen 1 er van. De heer Loosjes repliceert dat in een onderhoud met den voorzitter van de H. O. V. «de wethouder zou gezegd hebben dat het wel wensehelijk was dat ei een nadeelig saldo was, daar anders öe musici om meer loon zouden vragen. Naar aanleiding daarvan wenscht spr. te verklaren dat hij het met den heer Peper eens is, dat men volle waaudeering moet hebben voor de musici en dat als de loonen van de musici niet voldoende zijn ze beter moeten gemaakt worden. De heer Slingenberg^ antwoordt dat de heer Loosjes bij het bedeelde on, derhoud niet aanwezig was en dat hij hem van het gevoerde gesprek geen me- dedeeling gedaan lxeeft. Spr. is van meening dat indien de salarissen der musici te laag zijn, commissarissen der H, O. V. met voorstellen tot salarisver, hooging moeten komen. Tegen den voor= zitter der H. O. V. heeft spr. gezegd, d'at hij wel geneigd was voor te stellen het bestuur der H. O. V. in financieele moei lijkheden op andere manier tegemoet te komen dan door een extra subsidie en wel door vei-leenen van reductie op de zaalhuur van het gemeentelijk concert; gebouw. Opmerkelijk is, dat, terwijl in het mondeling onderhoud nagenoeg over* eenstemming was verkregen met den voorzitter der H. O. V., later er een brief kwam, waai-ln het bestuur der I-I. O. V. mededeelde niet met het voorstel van den wethouder te kunnen mede gaan. Kennelijk ging het Bestuur van de H. O. V. daarvan uit: wij kunnen wel op steun van den Raad rekenen voor het verleenen van een extra subsidie, want de Raad is ons niet onwelwillend gezind. Spr. is van meening dat de H. O, V. nu niet meer in financieele moeilijklie; den zit. Met inbegrip van 30.000 sub sidie van de gemeente sluit de begroo ting voor 1928; 1929 en de balans geeft een batig slot. Maar er is een „boe; icingstekort" en niets anders. Dat „boe- kingstekort" komt aan de orde wanneer er eens sprake mocht zijn van een li, quidatie. In dat geval zullen B, en W. zich moeten gaan afvragen of ze de ac tiva van de H. O. V. zullen gaan over nemen of de H.O.V. op andere manier gaan steunen. De heer Adrian zegt, dat steeds ges hoord wordt: de gemeente doet reeds zooveel voor dc H. O V. en verdér de H. O. V. zou niet weder terug komen, maar de H. O. V. komt toch weder terug. Men heeft gelijk: de H. O. V. komt tel; kens weder terug, maai- dat komt, omdat de gemeente Haarlem zich plaatst op het foutieve standpunt dat de gemeente zooveel geeft. Een feit ls, aldus spr., dat de gemeen te Haarlem minder geeft dan elders aan een orkest gegeven wordt. Haarlem ls een Shylock. Haarlem eischt veel en geeft daarte* genover weinig wanneer men vergelijk: wat andere gemsenten deen. Groningen geeft 4501)0 subsidie, waarvoor 20 com certsn moeten gegeven worden; Utrecht geeft 56000 waarvoor geen concerten moeten gegeven worden en dan nog een extra toelage, Haarlem geeft aan zijn orkest 3D-000, waarvoor moeten gege ven worden 30 concerten en verder nog 15 buitengewone. Dat zijn cijfers die spreken, concludeert spr. Het gewijzigde voorstel der heeren Loosjes c.s. komt in stemming. Het wordt verworpen met 19 stemmen tegen en 17 voor. Vóór stemden de leden: Stam, Joosten, Grocnendaal, Adrian, Peper, Loosjes, Bijvoet, Reinalda, Visser, Meijers, Oversteegen, Mevr. Maarschalk mej. Van Vliet, de Breuk, mej. Berdenis van Berlekom, van de Kamp en de Vos. De heer Bartels was tijdens de stem ming niet in de Raadszaal, Vernieuwing walmuren Nieuwe Gracht. PUNT 18. Voorstel van B. en W. om hen te verleenen een crediet van f 10.000 voor vernieuwing van de walmuren langs de Nieuwe Gracht tusschen de Jansbrug en de Manégebrug. De heer Klein Schiphorst zou eerst wenschen dat werden onderzocht de totale kosten van de walherstelling. Het werk kan mee- en tegenvallen. De heer Gerritsz antwoordt, dat een onderzoek zal worden ingesteld. In dien mocht blijken dat meer noodig is dan nu wordt gevraagd, dan zal meer geld verzocht worden aan den Raad. Maar laat de Raad nu dit crediet ver leenen. Dan kan nu vast met de werk zaamheden worden begonnen. De heer Reinalda verdedigt het voorstel van B. en W. Nu twee bruggen gelijktijdig worden vernieuwd, is het een mooie gelegenheid tevens de wal muren te gaan onderhouden. Na de verlaging van het waterpeil kan worden nagegaan wat moet hersteld worden aan de walmuren. Spr. zou de zaak aan B. en W. willen overlaten die dan moeten handelen, gehoord de commissie voor Openbare Werken. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. PUNT 21. Voorstel van B. en W. om te ver leenen een crediet van f 4000 voor den aanleg van tegeltrottoirs met gras- strooken aan weerskanten van die trot toirs in de Ter Spijtstraat. Naar aanleiding van opmerkingen van de heeren Koppen en Van Kessel ver dedigt de heer Gerritsz het maken van tegelpaden met langs die paden een grasbezoding. Het landelijk karakter van de Ter Spijtstraat wordt dan be houden. Er wordt <ian een proef geno men met tegelpaden met een grasbezo ding en men krijgt daar ervaring mede. Spr. is er van overtuigd, dat het pu bliek de grasbermen zal gaan op prijs stellen en ze niet gaan vertrappen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. PUNT 19. B. en W. stellen voor te verwerpen het beroepschrift van R. A. M. de Heer Kloots, directeur der N.V. Noord- Hollandsche Exploitatiemaatschappij tegen het besluit van B. en W. waarbij vergunning is geweigerd tot verbouw van het perceel aan de Boekenrode- straat no. 2. De heer Wolzak heeft eenige be denkingen tegen de afwijzende beschik king van B. en W. Het gaat niet aan al leen ter wille van een welstandsbepaling geen verbouwing toe te staan van het perceel tot beneden en bovenwoning. De heer Heidstra gaat mede met B. en W. Er zijn -.van die artikelen in de Bouwverordening als in dit geval de art. 23 en 25 waarvan niet mag worden afgeweken. Waar is anders de conse quentie. De heer Gerritsz zegt, dat indien men het bepaald karakter van een kwar tier wil handhaven, men daartoe ook de noodige middelen moet aangrijpen en ter hand nemen. In dit geval viel de zaak onder het artikel der Heemsteed- sche verordening dat spreekt van den welstand. B. en W. deden dus niets on wettigs. Ter zake van een ander deel der beslissing van B. en W. is adressant in beroep gegaan bij de Kroon. De zaak komt dus bij de Kroon. Laat de Raad thans het voorstel van B. en W. aanne men. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 23 stemmen voor en 12 tegen. Tegen stemmen de leden Wolzak, Joosten, Groenendaal, Loerakker, Visser, Keesen, Van Kessel, Oversteegen. men'. Maarschall, mej. Berdenis van Berle kom, van de Kamp, de Braai en Klein Schiphorst. De heer Bartels was tijdens de stem ming niet in de Raadszaal. PUNT 22. Voorstel van B. en W. om hen te verleenen voor de verbetering van de Fonteinlaan c.a. een crediet van f 80.000. De heer Loosjes vraagt aanhouding van het voorstel daar zijn fractie zich nog over het voorstel moet beraden. Het voorstel wordt aangehouden. Gemakhuisje Kennémer- olein. PUNT 23. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen op het terrein aan het Ken- nemer plein alwaar de interlocal® auto bussen standplaats hebben, een gemaks huisje met buffet te doen bouwen en daarvoor een crediet van f 4000 te ver leenen. De heer Keesen vraagt of het de bedoeling is het buffet te gaan ver pachten. Mevrouw Maarscliall vraagt of het de bedoeling is dat meer gemak huizen in de gemeente zullen komen. Do heer Peper waagt of de wet houder garandeeren kan, dat dit gemak- huisje er nu inderdaad komen zal. Meer malen is reeds een besluit genomen tot het plaatsen van een gemakhuisje in de gemeente maar die besluiteta. werden niet uitgevoerd. De heer Van de Kamp vraagt waarom niet een wachtlokaal wordt ge maakt. Verder of het buffet zal worden verpacht en eindelijk of de afmetingen van het lokaal, er zal een buffet komen, niet in strijd zijn met de verelschte af metingen voor verloflokallteiten. De heer Gerritsz zegt, dat er ern stig naar zal worden gestreefd met de werkzaamheden ten spoedigste te begin nen mede uit een oogpunt van werkver ruiming. Wat aangaat het verder ge zegde, het ls goed, dat B. en W. de ge dane opmerkingen ter harte zullen ne men bij het doen van het voorstel aar den Raad ter zake van de exploitatie van het gebouwtje. Het wordt niet een soort van stationnetje, maar een ge bouwtje waar men een kleine vertering kan gebruiken. Er zal worden gezien of op meer plaatsen in de gemeente een gemakhuisje kan komen. De heer Van de Kamp zegt, dat het dus wordt een gebouwtje waarmede een vertering kan gebruikt worden. Maar dan zijn de afmetingen van de lokaliteit te klein. De gemeente zal daarmede geen goed voorbeeld geven. De heer Gerritsz antwoordt, dat is rekening moeten gehouden worden met de plaats die er is. Het voorstel van B. en W, wordt goed gekeurd. De Raad gaat over in een zitting met gesloten deuren. Als de deuren heropend worden deelt de heer Gerritsz mede dat naar aanleiding van opmerkingen van Ged. Staten wordt voorgesteld ten aanzien van de ophoogings en riole ringswerken waartoe in de voor vorige Raadszitting besluiten werden genomen niet te houden een onderhandsehe maar een openbare aanbesteding. Dit wordt goedgevonden. Benoemingen. Benoemd worden: tot lid der Commissie inzake de lichamelijke opvoeding (vacature Mr. Bruch) de heer Roodenburg. tot lid der Commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven (va cature Roodenburg) de heer Visser; tot lid der Commissie van bijstand in het beheer der gemeentefinanciën (vacature Roodenburg) de heer Wolzak; •tot gedelegeerden (Raadsleden) in de Commissie voor de Volksdouche bad huizen van „Het Witte Kruis" de heeren Joh. Visser en H. de Vos; tot tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan het Gymnasium, de heer J3. ten Have Jr.; tot Hoofd der School voor Voorbe reidend Lager Onderwijs no. 5 mej. N. C. De Boer; De benoeming van een onderwijzer aan school no. 12 en van een onderwij zeres aan school no, 13 worden aange houden. Bü de nu volgende Rondvraag komt aan de orde een vraag van den heer Peper: Kunnen B. en W. mede- deelen welke beweegredenen hen hebben bewogen, hoewel in hun handen is ge steld een adres om praeadvies ter zake van de al dan niet handhaving' van het instituut van schoten bewaarders zij heb ben aanbesteed het schoonmaken van de scholen. De heer Gerritsz antwoordt, dat onder de stukken voor den Raad een mededeeling was aangaande het loon van de schoonmaaksters en ter zake van de aanbesteding van het schoonmaken van de scholen. Daar geen der leden van den Raad bezwaar maakte, is de aanbesteding doorgegaan. De heer Peper zegt dat in de Raads zitting van 29 Juni in handen van B. en W. om praeadvies is gesteld eén adres tot het herstel van het instituut van schoolbewaarders. Toch, ondanks dat feit, adverteerden B. en W. op 27 Octo ber dat ze 12 November zouden aanbe steden het schoonhouden der schoollo kalen voor den tijd van vier jaar. B. en W. hebben dat praeadvies ter zake van het instituut der schoolbewaarders maar laten zwemmen, in de hoop dat nie mand daar op letten zou. Van een wet houder als de heer Gerritsz die als Raadslid steeds zeide, dat de Raad aan het hoofd der gemeente staat had spr. zooiets niet verwacht. Het getuigt van weinig eerbied voor den Raad. B. en W. zijn nu op een slink, sche manier hun vul gaan doordrijven. Dat ze dat hebben gedana strijdt met alles. De heer Gerritsz zegt dat de heer Peper van 24 October gelegenheid had gehad zijn bezwaren tegen het houden van een aanbesteding in te dienen. Hij had alle gelegenheid dat eerder te doen dan thans. De heer Peper vindt het gezegde door den wethouder een jammerlijke uitvlucht om zich van de zaak af te maken. Het stuk dat onder de Raads stukken lag is me ontgaan, voegt spr. daaraan toe. Iemand die speciaal werk maakt van onderwijszaken heeft mijn aandacht er op gevestigd. De wethou der kan de zaak niet goed praten. Het is een informeele handelwijze van B. en W. geweest. De lieer Oversteegen had ge vraagd: waarom B. en W. vergunning hebben geweigerd ter zake van een Rad van Avontuur op een bazar, die het In ternationaal Anti-militalrlstlsch Comité houden zou tot steun van dienstweige raars. De Voorzitter antwoordt, dat vol. gens art. 5 der Loterij wet is gehandeld Naar de meening van B. en W. viel de zaak en 'het doel van dezen bazar niet onder dat artikel. De heer Klein zegt, dat in het be gin van het jaar door hem is aange drongen op het maken van verbeterin gen in den toestand aan den Oudeweg. Er werd een crediet verleend, maar de weg is nog niet in orde gemaakt. Bij vernieuwing dringt spr. er op aan den weg spoedig in orde te doen maken. Verder zegt spr. dat in de Raadszit ting van 13 Juni is verklaard dat het met de waterloozing in het Schoter kwartier in orde wss. Spr. is echter ge bleken dat dit niet het geval is. Hoe staat het daarmede? De heer Gerritsz antwoordt, dat naar de Commissie van Openbare Wer ken gaat een voorstel tot het verleenen van een crediet tot het verbeteren van den Ouden weg van de viaduct af tot aan het zylyntje van den spoorweg bij de lichtfabrieken. Spr. hoopt dat het voor stel tegen de volgende Raadszitting bij den Raad zal kunnen worden ingediend. Op de tweede vraag van den heer Klein zal spr. in de volgende zitting trachten een antwoord te geven. De heer Castricum merkt op dat in een der vorige zittingen is besloten een luchtdrukmachine aan te schaffen. Tevens zou een bediende daarvoor aan gesteld worden. Aan spr. is medegedeeld dat sinds een paar jaar de luchtdrukken voor Openbare Werken bij een particu lier gedrukt worden. Is het waar dat de lichtdrukken nu belangrijk hooger zul len zijn dan die welke bij een particu lier werden gemaakt? De Voorzitter zegt, dat de vraag in een volgende vergadering zal beant woord worden. Daarna wordt de vergadering geslo ten. - - INGEZONDEN MEDEDEELINGEf? a 60 Cent» per regeJL Elk origineel tablet COFFEEASPIRIN evenals ook iedere verpakking moeten hel 5AYER-kruis dragen. Men welgere derhalve alle andere als „net zoo goed" aangeprezen preparaten, want deze kun- nen het echte Coffieasplrin tèch niet vervangen. Het beteekent buiten kijf do betrouwbaarste helper bij hoofdpijn, migraine, neuralgie, kiespijn enz. en werkt tevens opwekkend en verkwik» kend. Men verlange ifeed» Coffieasplrin in de oriëineele verpakking ken baar aan den oranjeband en hefBAYER» kruis. Losse tabletten welgere men. DE VASTE KEURING VAN „TUINBOUW EN PLANT- KUNDE" TE HAARLEM? DE HEER BOUWER OVER IEPENZIEK. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van de Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde in de tuinzaal van café Brinkmann, De voorzitter, de heer J. L. Bouwer, deelde mede, dat het Rijkssubsidie voor den Tuinbouwcursus op f 675 en dat voor den cursus Tuin-teekenen op f 325 blijft gehandhaafd. Verschillende nieuwe leden waren toegetreden. De voorzitter bracht als afgevaardigd*, verslag uit van de algemeene vergade ring te Amsterdam, Hoofdschotel daar op was de statutenwijziging, terwijl de heer Mensing opnieuw als algemeen secretaris-penningmeester werd gekozen. Een voorstel van de afd. Amsterdam tot uitgifte van een propaganda-boekje voor de maatschappij werd gunstig ont vangen. De plaats voor de algemeene verga dering en winterbijeenkomst werd nog niet vastgesteld. De voorzitter deelde verder mede, dat hij Dinsdagmiddag een conferentie had gehad met het bestuur der Vaste Keuring om deze naar Haarlem te ver plaatsen. De keuring is te Amsterdam niet druk bezocht en vrij slecht gehuis vest. Het Krelagefonds waarborgt de afd. Haarlem der maatschappij een zaal voor de keuring en voor haar vergaderingen in het Krelagehuis. Er was een gecombineerde vergadering van de afdeelingsbesturen uit den om trek vooraf gegaan, waarop de kwestie was besproken. Te Amsterdam werd het voorstel van den heer Bouwer met weinig sympathie ontvangen, men wil uit traditie daar blijven en vreesde voor verlies van zelfstandigheid der Maat schappij bij vestiging in het gebouw van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Na een verdediging van den heer Carlee kreeg de heer Bouwer den in druk, dat men er voor voelt de keuring gedeeltelijk, b.v. in Mei en Juni te Haarlem te houden. Hij bracht den heeren Carlee en DIx hulde voor hun initiatief in dezen. Naar aanleiding van een vraag deelde de secretaris, de heer R. M. v. d. Hart, mede. dat voorloopig niet iri het Kre lagehuis vergaderd zal worden, o.a. om dat er geen geschikte zaal is. Door de .gemeentekweekerij waren in gezonden exemplaren van Sparmannla en Eriobotria japonica een straatboom in Portugal. De heer Bouwer hield daarna een in leiding over de brochure van dr. Buys- man betreffende de iepenziekte. De iep, aldus de heer Bouwer, is als straat boom uiterst geschikt, men kan hem snoeien, inhakken, er langs graven, hy staat vroeg en lang in blad. Wij kunnen hem niet missen. De iepenziekte is spr. als directeur van Den Hout en Plantsoenen dus een gToote vijand. Tien jaar geleden in Schiedam maakte spr. er voor het eerst kennis mee. De ziekte teistert heel West-Europa. De heer Dominicus uit Schiedam en mej. Spierenburg, die onderzoekingen deden hebben met de zwam, de gravium ulml, nooit kunnen infecteeren. Het staat nog niet vast of de zwam oorzaak der ziekte is. Toch meent prof, Westerdijk, die een inleiding schreef op de brochure van dr. Buysman, dat het iepenziek een infectieziekte is. daar heeft zij bewij zen voor, die spr. noemde. Dr. Buysman komt tot de conclusie, dat minder 'vatbare boomen gekweekt moeten worden uit zaailingen bijvoor beeld. De heer Bouwer deelde mede wat te Haarlem, waar het ziek weinig voor komt, gedaan werd. Den laatsten tijd laat hij geen boomen meer om- maar alleen inhakken. De annexatie bracht een uitbreiding van het aantal zieke boomen. Dr. Buysman heeft spr. aangetoond, hoe het specifieke verdorren der bladeren ontstaat door versperring der voedsel- kanalen in den stam, door de sporen, De heer v. d. Hart zegde den voor zitter dank. De secretaris zal eerlang met plannen komen voor de viering van het 50-jarig bestaan der afdeeling. naar de voorzitter in antwoord op een vraag meedeelde. 13 December houd.t dr. W. G. N. v, d. Sleen een lezing n lichtbeelden over liet Himalaya-get

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10