TWEEDE KAMER. lil Fa. ANTON DE R001J BINNENLAND St. Nicolaas Cadeau INGEZONDEN PHILIPS RADÏ0- T0ESTELLEN SCHEEPSBERICHTEN 1ADI0-PR0GRAMMA BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. En met de fee in 't netje Is hij naar huis gegaan. Hij rende als een hinde. De politie achter hem aan. Xaar boven liep hij haastig. Smeet alles op den grond. Paddestoel en tectje. Die hij in zijn netje vond. Maar daar op 't vloerkleed 1 ng 't feetje, 't scheen wel dood. Billy stond verlegen. Werd beurtlings bleek ep rood. O. lieve help. ik ben verlegen. Ze is dood en 't is mijn Schuld. Hij krabde zich het hoofd wanhopig, En was van berouw vervuld. Het kan voor Billy een onaangename geschiedenis worden, als hij inderdaad de fee gedood heeft. is 15 Anegang 14 Telefoon 11363 Dr H.NANNING'S I KHSADRUPPELS EETLUÖT-OPWEKKEND 1.30 p.fl. Bij de afdeeling Burgerlijke Recht spraak merkte de minister r.og op. dat hü nog get'4- conclusie nemen kon om den stand der kwestie in de vraag of er voor de strafrechtspleging bepaald opgeleide strafrechters noodig zijn. B; minister was bang. dat het verband met andere juridische vraagstukken wordt uit het oog verloren bij dergelijke spe cialisatie. INTIMUS. HET HOOGE WATER. DE HANDEN UIT DE MOUWEN Langs de Vecht. Aan de Vecht was tot gisterenmiddag nog geen verbetering ingetreden. Vele voormannen in de poldergemeenten zijn aan het einde van hun krachten. Wij spraken, schrijft het Hbld.. op het Gemeentehuis te Nederhorst-den Berg den gemeentesecretaris en den ontvanger die sedert Zondag slechts enkele uren slaap genoten hadden. Het Gemeentehuis staat evenals het geheele dorp Neder horst-den Berg. onder water. De burgemeester graaf Schimmelpen- ninck had den geheelen nacht mee de handen uit de mouwen gestoken op de bedreigde punten en wagens klei mee getrokken naar de plekken, waar een gat was gevallen. Het hoofd der lagere school, werkte als een polderjongen mee. Vol lof was men over de bewoners van den Horstermeerpolder. waarvan er somfliigen meer dan zeventig uur gewerkt hadden. Dinsdag werd eerst een val van enkele centimeters geconstateerd, veroorzaakt door het onderloopen van den Hoeker polder ten Westen van de Vecht, maar dit was slecht? van korten duur, want spoedig daarna kwam het water weer vijf cM. hooger. Gisteren is ook de Gasterpolder over stroomd. de dijken en kade rond den Blijkpolder sijpelen door. aan den Meer- uiterdijkschen polder, die de Horster- meer beschermt, werden 12.000 zakken verwerkt. De Horstermeer is gedeeltelijk ontruimd. Dinsdag Is behalve de Hoekerpolder, ook de Gasterpolder, die in aansluiting daarvan ligt-, ondergeloopen. De Kuijerpolder, ten Westen van de Nieuwe Vecht, is bezig vol te loopen. Een en ander is zonder ongelukken geschied. In den Kuijerpolder was het vorige Jaar nog voor f 20 000 verwerkt om de kaden op te hoogen. DE ZEE BINNEN DE DUINEN. TWEE WRAKKEN BIJ TEXEL EN AMELAND. Bij strandpaal 30, tusschen Bergen aan Zee en Camperduin, is de zee het land binnengedrongen en heeft aan den binnenkant van de duinen een groot-en plas gevormd, zooals op een andere plek in die omgeving reeds eerder werd ge maakt. Midden in dezen plas is nog een stuk duin blijven staan, meldt de N. R. Crt De „Tartar". DE TOL TE ZAANDIJK. De heeren J. G. van Wessem A. Jzn voorzitter en J. J, Dinkelberg, secretaris van de Zaansche afdeeling van de Alg Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, hebben, volgens de Tel., een adres tot H.M. de Koningin gericht waarin zij er op wijzen, dat de wegto'. te Zaandijk ernstig het verkec-r bemoei lijkt. Daar de gemeente Zaandijk door middel van dezen tol veel meer ontvang: dan voor het onderhoud van den weg ncodig is. verzoeken adressanten H. M aan de gemeente Zaandijk na afloop van den termijn t.w. 30 Juli 1929, geer. verlenging der concessie tot het heffen van weggeld toe te staan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regeL om nooit te vergeten! Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. -n ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kcpij den inzender niet teruggegeven. gemeentebestuur een minderheid daar vóór was Dit laatste ls logisch, daar de organisaties htm vertegenwoordigers in B. en W. en den Raad hebben. Het z\j my evenwel vergund als bc- lasting-betaler-niet-gemeentewerkman vooraf ernstig te protesteeren zoo tot die verhooging werd besloten en ik spreek hier zeker als één der zeer velen in de gemeente, die in dezelfde positie verkeeren. Het Is m. 1. ongeoorloofd, ui* den generalen belas-.ingpot, waarin wordt bijgedragen door honderden, die per gratie vacantie met behoud vai. loon krygen en voor hun uitstapjes moeten sparen, uitdeelingen te doen aan een ander deel der bijdragers, die het voordeel hebben door hun georgani seerd optreden macht uit te oefenen, ook op raadsleden. Het kan niet in de iyn liggen van de beheerders van dien pot. waarvan één onlangs op een biliyk verzoek van in woners der gemeente tot wegverbetering opmerkte, dat die maar moesten bydra- gen uit hun privé-kas, dan zou het wel gaan. Ook al was de toestand der gemeen'e- financiën nog zoo goed, blijft het ver strekken van extratjes aan een vaste groep in de gemeente ten koste van dc overigen een staaltje van willekeurig beheer der gemeentegelden. U dankend voor de plaatsruimte. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regeL TECHN. BUR. J. VAN DEN BERG ZIJLSTRAAT 87 TELEF. 11322 Algenib 27 Nov. van Santos, Rotter dam, naar Santa Fe. Alwaki passeerde 27 Nov, Finlsterre, Rotterdam naar Buenos Ayres. Almelo 25 Nov. van Guayaquil naar Paita. Abbekerk passeerde 28 Nov. 3 uur Pe- rim, Rotterdam naar Australië. Blitar 27 Nov. te Belawan Deli van Batavia. Billiton 27 Nov. van Aden, Beira naar Rotterdam. Bandoeng 28 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Brielle 26 Nov. van Valparaiso naar San Antonio. Bovenkerk 27 Nov. van Genua. Rot terdam naar Br.-Indië. Chr. Huygens 29 Nov. te Amsterdam van Batavia. Drechtstroom 27 Nov. te Burutu. W. Afrika naar Amstrdam. Delfland 27 Nov. 17 u., van Pernam- buco. Amsterdam naar Buenos Aires. Edam 28 Nov. te Antwerpen, Rotter dam naar New Orleans. Fauna 29 Nov. te Amsterdam van Hamburg. Grüpskerk 27 Nov. van Marseille naar Antwerpen. Beira naar Rotterdam. Generaal van f wie ten 28 Nov. van Rotterdam naar Batavia. Heemskerk 27 Nov. te Tanga. Beira naar Rotterdam. Indrapoera 28 Nov. 7 u. te Sabang. Rotterdam naar Java. Jagersfontein passeerde 24 Nov. Gi braltar. Amsterdam naar O. Afrika. Jason passeerde 27 Nov. de Azorcn, Guayaquil naar Amsterdam. Jagersfontein 27 Nov. te Malta. Am sterdam naar O.-Afrlka. Koudekerk 27 Nov. te Perlm. Bombay naar» Rotterdam. Kambangan 27 Nov. van Suez, Am sterdam naar Batavia. Kedoe passeerde 27 Nov. 20 u. Oues- sant. Rotterdam naar Java. Kinderdyk 28 Nov. te Rotterdam van Vancouver 1. van Hamburg. Mirach passeerde 27 Nov. Fernando Noronha, Rotterdam naar Santa Fé. Moena passeerde 27 Nov. Gibraltar. Amsterdam naar Batavia. Medan 27 Nov. 21 u. Dover, Rotter dam naar Batavia. Nebraska 25 Nov. van San Francisco naar Rotterdam. Polydorus 28 Nov. te Amsterdam van Middlesbro. Patria passeerde 28 Nov. 4 uur Kaap del Arms. 30 Nov. te Marseille ver wacht. Batavia naar Rotterdam. Rietfontein 26 Nov. te East Londen. Beira naar Rotterdam. Rijndam 28 Nov van Rotterdam naar New-York. Spaarndam 27 Nov. te Havana var. Rotterdam. Tjikembang 25 Nov. te Hongkong van Sjanghai. Telamon 26 Nov. van Pto. Plata naar St. Marc. Voiendam 27 Nov. te Havanr. var Rotterdam. Zeelandsa Ï3 Nov.- van Amsterdam n. Z.-Amerika. VRIJDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM. 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.30—2.00 Lunchmuzsek door het Trio Boris Lcnsky. 530—6.00 Pianoconcert door Sophie dc Vos. 7.15 Concert door het Om* rocp'orkcst. 7.157-45 Schipporsles. door C. A. M. van Kasteclc. 8.058.50 Kamermuziek door het Concertgebouw strijkkwartet. S.509.35 Nutslezing door Mr. M. r.cvcnhach: Huidige maatschappelijke verhoudingen. 9.35 (Vervolg) Kamermuziek. 1030 Persberichten. Daarna tot 11.00 Gramofoonmuzick. HUIZEN. 340.9 M. Na 6 uur 1852 M- 12,301.30 LuRchmuzlek door het K R. O.-trio. 3-004.C0 KRO. Vrouwenuurtje o. 1 v. Mej. Twaolfhovcn. 4.005.00 Gramofoonmuzick. 5.00—6.45 Concert. NCRV. Mevr. A. Mossel, sopraan- Mej. Rosier, alt Mej. E. Storm, piano. 7.007.30 KRO. Paedagoglc door Dr. J. v Dael 7.40 VPRO. Catechisatie. Spr-: Ds. I van Dr»»tv liet Oude Testament. VII. Dc Richters. Ds. G. v. Duyl: Paplus 1. Het Leven van Paulus. Jo Immink. zangeres. R. Grin, viool. J. Jansen, piano. DAVENTRT, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatcnconccrt (viool, piano). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert 2.50 Lezing. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. 3.40 Muziek 3.45 Voorlezing. 4.00 Muziek. 4.05 Muziek voor scholen. 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nisuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Schubert's piano# en vioolmuzie) 7-20 Cincma»praatjc. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 805 Concert. G. Tchcrniak. BaU» Iaika. E. Andlekovitch, viool. 9.00 l 'itz. uit een theater. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 John Bunyan»hcrdcnking. 9.50 Nieuwsberichten. 9-55 ..The Scot in Exile", een St. Andrew's avondprogramma. Met me# dewerking van Pijper D. Taylor. 11-05 Een verrassing. II.2012.20 Dansmuziek. rARIJS „RADIO-PARIS- 17W It. 13.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orke~tconcert. 8.5011.20 ..Wcrthcr". opera in 3 a eten van Massenet, met medew. v. 3111c. Pcrclli. zangeres. LANGENBERG. 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7 20 Virtuose muziek. \Vcrag«orkest. D Fcldin. cello. Daarna orkestconcert. KöNIGSWUSTERHAUSEN (ZEE* SEN), 1250 cn 1680 M. 1120—4.20 Lezingen. 4 205.20 Orkestconcert. 5.20—7 05 Lezingen 7 20 Wagncrconccrt, o. I. v. B. Scid* Ier-Winkler. 8 20 Lozing. S.50 t itz. u. h. Hoerenhuis onder T. van Jos. Wincklcr. HAMBURG 395 M. 3-35 Muziek voor 3 fluiten. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Volks» cn wandelliedjes door de Singschar Liederfrcundc. 9-50 Hcruitz. van buitcnl. stations. BRUSSEI. 509 U. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconccrt. 7.20 Gramofoonmuzick. 8.29 ,.l)c Graaf van Luxemburg"» operette vin P. Lchar. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 NOV. 1928 28 November. Een Landbonw-napraatje. Justitie. De preven tieve hechtenis. Woeker en Huurkoop. Het Huwelijk. Een Landbouw-napraatje van heden nacht. In totaal had minister Kan vyftien sprekers te beantwoorden. Bepaald op gewekt liet de minister den woorden stroom niet langs zich gaan. Hoe zijn stemming was, bleek wel uit de woorder. waarmede hij zijn rede is aangevan gen: „ik voel me als de klaagmuur van Jeruzalem." Overigens heeft de minister de vijf tien sprekers vliegensvlug beantwoord. In twintig minuten was hij klaar. Kan de Kamer daar nu mee tevreden zijn? De Kamer zeggen we. Want wij vinden een dergelijke korte beantwoording heel goed terecht sprak de heer v. d Heuvel van een landbouw-vragen-repe- titie. Enkele aanteekeningen over 's minis ters rede. Minister Kan kon niet inzien, dat het met den Landbouw zoo slecht is, als ie sprekers het wel willen voorstellen. En wat de regeeringszorg betreft de mi nister deelde mede, dat gedurende de laatste drie jaar de gelden, welke voor den landbouw beschikbaar zijn, met ongeveer 30 procent zijn verhoogd, ter wijl de uitgaven voor de andere depar tementen met ongeveer 18 procent zün verminderd. De minister zou gaarne meer consu lenten aanstellen, maar deze kwestie stuit af op financieele overwegingen. Overigens zal zooveel mogelijk contact worden gehouden met -het buitenland. In dit verband deelde Mr. Kan mede, dat hu voor de uit -te voeren bacon een rijksmerk heeft aangeboden. Samen werking met organisaties zal lüj na- turlijk gaarne zooveel mogelijk bevorde ren. Wat het pachtvraagstuk betreft, zei- de de bewindsman, dat een voor-ont werp bü de organisaties aanhangig is gemaakt, en dat hij hoopt spoedig met een voorstel te dezer zake te kunnen ko men. Het pachtvraagstuk moet echter niet worden geforceerd. De Justitie-begrooting had vandaag voortgang. Aan het sprekerslystje van gisteren werd nog een aantal woordvoerders toe gevoegd, die de bonte ry van onder werpen, welke ter sprake gebracht zün geworden nog wat bonter maakte. Wij hoorden nog mej. Katz en de heeren Knottenbelt, Zandt, MarChant, L. Visser en Beumer en mej. Meyer. Hunne opmerkingen kunnen herhaling te voorkomen het best met die van den minister ten antwoord, wor den saanogevat. De heeren Kleerek >per en Knotte- belt en mevr. Bakker-Nort, vroegen ver andering van de uitoefening van de ouderlijke macht door den vader, wegens een beveel aan macht. De minister zal op dit punt zeer voorzichtig zü"n, want hU wil niet de eenheid..en de zelfstan digheid van het gezin aantasten. De beslissingsbevoegdheid van der. man l niet een kwestie van macht, maar van verantwoordelükheid. Wanneer er maohtsm i s b r u i k is, dan zal er moe ten opgetreden worden. De klagers over het uitblijven van voorstellen tot wijziging van het huwe- iyicsrecht gisteren vooral de heer Knottenbelt wees de bewindsman e: op, dat dit een zeer moeilijke materie is, die niet zoo gemakkelijk op te lossen is, maar hij hoopte toch spoedig met een ontwerp bij de Kamer te kunnen bomen. Van een absolute gelijkstelling tusschen man en vrouw wil de minister niet weten. Daarin heeft hij de volko men instemming van mej. Katz. Zij eisohte van den minister het vasthou den aan de christelijke grondslagen van het huwelü'k en waar zij wist dat het handhaven daarvan bij minister Donner veilig is, hoopte zij, dat minister Donn?? met een ontwerp komt, omdat wanneer een ander minister zulks zou doen, door tegenzin in dingen, die de christelü'ke grondslagen aantasten, er waarschijn lijk niets tot stand zou kunnen ko men. Deze vrees van Rechts tegen dat aan tasten begreep Mr, Marchant niet. Is het geen teeken van zwakte, die vrees? vroeg hij. „Ach" antwoordde Mr. Beumer hem „waarom toch wil Mr. Marchant als dokter optreden? Voor de genezing van menschen met angst gevoelens is iemand noodig met een lieflijker gemoed, dan Mr. Marchant be zit". De minister deelde mede, dat een wetsontwerp betreffende de onder-toe- zichtstelling van drankzuchtigen bij den Raad van State is. Hij hoopte nog in staat te zijn verbetering te brengen in de actie van onderhoudsplichtigheid, vooral van kinderen tot ouders (waar aan heel wat schijnt te gaan ontbreken, helaas!) Hu is er nog niet zeker van in welke mate 'straf- of dwangmaat regelen zullen gewenscht zyn. Allerminst wil de minister de ellende van het huurkoop-systeem links laten liggen. Hij gevoelt zeer zeker de nood- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Het meest gesorteerd in Schooltasschen en Schooletui's zakelijkheid van ingrijpen evenzeer als ide noodzakelijkehid gevoeld werd door mej. Katz en den heer Beumer van middag. Maar de wegen liepen uiteen, toen het er op aankwam te bepalen, hoever het ingrijpen moest gaan. De heer Kortenhorst en vanmiddag mej. Katz voerden het pleit voor een breed- grupende Staatscommissie, die heel het terrein van den huurkoop zou overzien, ook moreel en sociaal. De minister (voorafgegaan door den heer Beumer) voelde daarvoor niets. Hy wil oogenblik- kelïjk Iets doen en daarom enkele be paalde concrete punten ter hand nemen. Hebben wy den zeer zacht sprekenden minister goed begrepen, dat hij er over denkt het uitgeven van bepaalde arti kelen in huurkoop te verbieden? Dat zou het kwaad wel by den wortel aan tasten! Aan de rechtbank de bevoegdheid te schenken woekercontracten te verminde ren in eindbedrag daarvoor deinst de minister terug. Want een geheel nieuw beginsel zou daarmede in ons burgeriyk recht intrede doen. Wat de rechtshulp betreft aan on- vermogenden. ook de minister ziet we) de kentering, die er in deze materie ls gekomen. Het is niet meer goed gaf de minister mej. Katz toe dat de advocaten, vcoral de Jonge, teveel pro- Deo zaken krijgen. Toch wilde hy niet zonder meer de vrüwillige juridische hulp het advocatenambt is een nobile officium uitschakelen. Wanneer mej. Katz vrceg om een wettelijke regeling van de richting, waarin zich de rechts kundige hulp aan onvermogenden gaa begeven, nJ. het ontstaan van bureaux voor rechtsbü'stand, dan aarzelde de mi nister met toe te geven dat van hem 't initiatief tot een wettelijke regeling moest uitgaan. Minister Donner overweegt om de leeken rechtspraak voor het Coll. Arb. Con tract tot onderwerp te maken van studie eener commissie. Daarna kwamen wij binnen de gren zen van het strafrecht. De communist jubelde over het Rus sische strafrecht, daar, in Rusland, is alles goed, hier te. lande ls het uiter mate slecht. In Rusland vertelde de communist krijgen de gevangenen 's zomers vacantie en ze komen zoo dol graag terug! Het daverend gelach, dat op die mededeeling volgde, bewees wel, dat men die jubeling nu niet direct voor de volle 100 pet. kon waardeeren. De minister kon het evenmin. Al miste hy dan de gegevens, om een objectief oordeel over het Russische gevangenis stelsel uit te spreken. Maar wel wist hy, dat de preventieve hechtenis, waarover gisteren de heer Duys en vandaag Mr. Marchant zeer klaagden, in Rusland heel wat slimmer is, dan hier te lande. De heer Marchant klaagde zeer hij noemde enkele voorbeelden, waarby de parketten met -het nemen van maat regelen van Hechtenis hechten" noem de dat de heer Marchant) wel heel snel waren geweest. Maar terecht maakte de minister er bezwaar tegen, dat Mr. Mar. chant voorbeelden genoemd had, die hy zoo maar niet op het eerste gezicht cri- tisch bezien kon. Zij waren voor hem nieuw. Overigens geloofde de minister, dat de re .hterlijke macht zich wel degelijk re kenschap geeft van de eischen, die de nieuwe bepalingen van het Wetboek van Strafvordering stellen. Maar hy vroeg de Kamer niet te vergeten, dat het nieuwe Wetboek het aantal gevallen, waarin preventieve hechtenis mogelijk is, heeft uitgebreid. Tevens echter zün er ook veel meer waarborgen gekomen. De minister zal diligent blüven t.a.v. een te lang houden in preventieve hech tenis. Wat ook mej Katz ernstig had aanbevolen, die toch in het algemeen meende niet in ongerustheid te verkee ren over de gestie van de rechterlijke macht, al merkte zij tevens op, dat ook maar één geval van ormoodige preven tieve hechtenis of ongemotiveerde ver lenging daarvan, één geval te veel is. Intusschen een circulaire op 't oogen- blik aan de rechterlijke macht acht de minister niet noodig. Mej. Meyer had voor dien betoogd, dat wat Mr. Duys mededeelde over de ge ringe vrijheden van preventief-zittenden geheel onjuist was. Wijziging van den stemplicht Mr. Donner gaat er niet toe over. Inter mezzo-kwestie. Wijziging van den stem plicht hadden gisteren de heeren Zandt en Beumer aanbevolen. Dat de eerste dezer beide afgevaar digden van den minister een bestryding vroeg van de pornografie, noemde de minister volslagen overbodig. De kwestie der regeling van de auteurs rechten op muziek ging de minister voorbij met de opmerking dat deze ma terie niet gemakkelijk is te regelen. De minister van Justitie had heel wat te beantwoorden hij had volkomen gelijk, toen hy sprak van een lappen deken-debat. Maar Mr. Donner ging op elk onderdeel in. ieder kreeg zijn ant woord op een wyze. die de grootste be wondering doet hebben voor 's minis ters kennis van zyn begrooting en de daarin vervatte onderwerpen. Het slot van 's ministers rede was een uitval van boosheid. Boosheid over den heer van Rappard. Die geklaagd had over de partijdig heid van een notaris-benoeming te Veenendaal. De minister verdedigde die benoeming, maar achtte 't wel den ergsten smaad, dien men een minister van Justitie kon doen: te zeggen, dat hij in zijn benoe mingen partijdig was. Het bü Hollum op Ameland gestran de stoomschip „Tartar", welks beman ning door een IJmuider boot werd op gepikt, is Dinsdagnacht in tweeën ge broken, zoodat het schip als reddeloos verloren moet worden beschouwd, meldt de Tel. Zware zeeën loopen over het wrak en verwoesten het zienderoogen. De strandvondery heeft veel hout ge borgen. Het zeewater staat nog hoog in het land. De passagiers voor de postboot van Holwerd moesten gisterenmiddag met wagens naar de valreep worden ge bracht. Zes man omgekomen? Omtrent het lot van de bemanning van een Noorschen schoener, die Zon dag voor De Koog is vergaan is nog weinig of niets met zekerheid te zeggen. Ook bij de reeder ij te Bergen zijn vol gens het Hbld. nog geen nadere berich ten binnengekomen, evenmin trouwens als by den Noorschen Consul. Naby het Westerslag op Texel zijn houten van de scheepssloep en. een eind verder, zwem- zwemvesten aangespoeld, wat vermoe den doet, dat de bemanning, waarschü'n- lUk zes man, is omgekomen. Het schip is grootendeels vernield en moet als verloren worden beschouwd; het zit hoog op het strand, 200 M. bezuiden paal 20. Men is thans bezig de lading hout te lossen. De schoener blü'kt ..Hol- dayl" te heeten. De beide ruwoliemo- toren, waarmede het schip was uitgerust, zijn onbruikbaar, Loods C. Suy f Het stoffeiyk overschot van den, bü de stranding van hei ss. ..Christian Mi- chelsen" bij Hoek van Holland omge komen Nederlandschen loods C. Spuy is van 's-Gravenzan-1e naar Den Hoek ge bracht. Door de daar aanwezige zee- loodsen werd de kist, welke gedekt was met de Hollandsche vlag. aan boord van een motorboot van het loodswezen ge dragen, waarna deze boot naar Vlissïn- gen vertrok. Van het loodsgebouw en de loodsbooten woei de vlag halfstok. De „Pres. van Heel". De stoomreddingboot „President van Heel" uit Hoek van Holland is op de werf van de firma De Jong te Vlaar- dingen gehaald meldt het Volk. Het blükt, dat de boot bü de laatste redding voor 10.000 schade heeft opgelcopen. DE GASCORRUPTIE. VOOR DE RECHTBANK. In de Doetinchemsche gascorruptie- affaire heeft Dinsdag de rechtbank te Arnhem uitspraak gedaan. De directeur van gas- en clectriciteitsbedrü'ven te Doetir.'hem. de heer G. P. werd vrij gesproken. omdat het wettig en overtui gend bewys van verduistering ten na- deele der gemeente niet geleverd was. De opzichter werd eveneens vry gespro ken. Te Leeuwarden zullen Zaterdag 8 December volgens het Volk zeven zaken tegen gasdirecteurer. acor de rechtbank bebardcia worden, dr directeuren wer den verdacht van corruptieve handelin gen. ST. NICOLAASFEEST BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Geachte Redactie. Het ingezonden stukje van den heer H. M. v. d. Hart, Hoofd van School 16, was mü als uit 't hart gegrepen. Een commissie uit den B. v. N. O. be paalt toch zeker welk stuk er ter gele genheid van het. St. Nicolaasfeest zal opgevoerd worden. En is er dan geen enkele stem gerezen, tegen 't voorstel, om de „Inneming van Den Briel" op te voeren? Dat is wel heel bedroevend. Er zijn toch zooveel andere tooneel- stukjes. Waarom nu juist een verheer- ïyking van den oorlog gekozen? En dat door onze opvoeders der jeugd. Waarom den oorlog met den mantel van roman tiek omhangen? Helpt ons toch de kin deren liefde, eerbied en verdraagzaam heid jegens zü'n medemenschen te lee- renl Het volgend jaar zal ik tenminste eerst informeeren, wat er gespeeld wordt, voordat ik mün bijdrage geef en beslis t weigeren, als er weer een oorlogsverheerlijking op 't programma staat. Ik hoop, dat velen met mü, dit 't volgend jaar .mocht 't noodig biyken, als protest zullen willen doen. Hoogachtend, HENRIETTE d. K. Münlieer, Zou u dit voor mij eens willen plaat sen in uw veelgelezen blad. als ongezon den stuk? In de courant van gisteravond las ik een stukje omtrent de winkelsluiting en St.-Nicolaas, dat de winkels open mogen blüven tot 12 uur 's nachts en op 5 December tot 10 uur, moet daar nu geen rekenschap meer worden gehou den omtrent het personeel? Is de dag voor hen niet lang genoeg, wyi andere menschen gezellig thuis zijn, moeten zü dan maar het loodje lij der.. of krügen zij daarvoor betaald? Nu is mijn vraag: kunnen de zaken- menschen dat dan zelf niet opknapper, om 5 Dec. zoolang te staan. Zooveel menschen komen dan geen inkoopen meer doen. Misschien is daar nog wel iets aan te veranderen. Met de meeste dank teeken ik mü TJw abonné M. M. (De Middenstandcentrale heeft in hare vergadering van gisteravond dit ingezonden stuk behandeld. Geconsta teerd werd dat het personeel in de di verse zaken werkzaam, afkeurt elke actie tot vervroegde winkelsluiting. Zij vin den voor hun patroons, doch óók voor zichzelf de St.-Nicolaasdrukte een pretje, waar 2ü bovendien voor betaald krijgen. VAN TETTER ING. Secr. Midd. Centrale VACANTIETOESLAG TE VELSEN. Vergun, mij het volgende in uw, ook in Velsen veel gelezen blad, te doen opnemen. Eenige dagen geleden las ik in uw blad dat in de gemeente Velsen de ge meentewerklieden door hun organisa ties hadden aangedrongen op verheo- g;ng van hun vacanticu.tkeeiir.g tot het dubbele van verleden jaar en da; in hel

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11