'S DAGBLAD Anthony Marston Dolende Ridder DONDERDAG 29 NOV. 1928 VIERDE BLAD LETTEREN EN KUNST. HET TOONEEL HAARLEM S TOONEEL. BE STRAFZAAK .MART BTJGAN" door HET VEREENIGD TOONEEL. Dinsdag zijn in den schouwburg aan den Jansweg de feestelijkheden ter her denking van het tienjarig bestaan van Haailem's Toonee' ingezet met een op voering van ..De SLrafzaak Mary Dugan" door Het Vereenigd Tooneel uit Amster- damJiaarlem's Tooneel heeft alle reden zijn twee lustrum feestelijk te vieren. want deze club heeft zich niet alleen in de 10 jaar van haar bestaan in de voor ste rij der Haarlemsche looneeivereer.i- gingen weten te plaatsen, zij verkeert thans ook in een zoo florissanten toe stand. dat zij vol vertrouwen de toe komst tegemoet kan zien. Het is bij H. T. niet alles zoo gemakkelijk gegaan. Aan een gezellig, opgewekt vereenigings leven heeft het bij H. T. nooit ontbroken, maar dat ging in de eerste jaren wel eens ten koste van de tooneeIspeelkunst. In de laatste jaren heeft deze club zich ook als tooneelvereeniging ernstig doen gelden en het is vooral crescendo ge gaan, nadat Johan Kaart Jr. de artis tieke leiding van deze dilettanten op zich heeft genomen. De laatste opvoe ringen van H. T. waren zóó verzorgd en stonden op zulk een peil, dat zij de ver gelijking met de voorstellingen der beste dilettantenvereenigingen ook buiten Haarlem konden doorstaan. Deze goede richting het dient bij dit tienjarig feest erkend te worden was Theo Bouwmeester met de stevige opvoering van Pomarius reeds ingeslagen en ik ge loof zeker, dat H. T. met haar flinke speelkrachten onder leiding van iemand als Kaart en met den vooruitstrevenden geest en den emst-igen wil van het te genwoordig bestuur het dilettanten-too- neel in veel opzichten in de toekomst ten voorbeeld zal kunnen strekken. Dat is het reeds in de wijze, waarop het gisteren haar feestelijkheden heeft ingezet. Niet met een opvoering van liefhebbers, maar een voortreffelijke ver tooning door het Vereenigd Tooneel uit Amsterdam heeft het bestuur van H. T. gemeend het tienjarig bestaan te moe ten herdenken. Zü, die mijn artikel .,Het Dilettantisme en het Beroepstooneel" hebben gelezen, zullen begrijpen, dat ik deze geste van H. T. niet alleen van harte toejuich, maar ook, dat ik deze daad die voor dilettanten in zeker opzicht van durf getuigt juist in dezen tijd van goedkoope abonnementsvoor stellingen als de beste reclame voor de vereeniging beschouw. Het zal blijken, dat men door dergelijke voorstellingen van beroepsgezelschappen geregeld op het jaarprogramma te plaatsen, de le den eer aan de vereeniging bindt dan hen er van afstoot. Dat Mary Dugan bij H. T. een over weldigend succes zou hebben, was te voorspellen. In dikwijls ademlooze span ning heeft de jury de zitting gevolgd en aan het slot kwam het enthousiasme tot uiting in een warme ovatie aan de ver dachte Nel Stants die bloemen kreeg den officier van justitie, de verdedi ger, den rechter, ja zelfs tot den schul dige incluis. Reeds te voren had men gelegenheid gehad den regisseur der eigen vereeniging de verdiende hulde te brengen na het door hem prachtig ge speelde scènetje van het oude heertje, een intermezzo, dat waarschijnlijk ner gens moer gewaardeerd is dan in dit mi lieu. De opvoering geeft mij geen aanlei ding tot nadere bespreking. Zij had de zelfde voortreffelijke qualiteiten, welke wij reeds na de eerste voorstelling te Haarlem en ook na de vertooning van deze „strafzaak" door twee andere gezel schappen in het 'licht mochten stellen. Ook nu bracht het spel van Paul Huf en Frits van Dijk de sterke spanning in de vertooning. Minny ten Hoven was in de rol van Gertrude Rice vervangen door Rie Beyer, een mij tot nu toe on bekende actrice, die met haar wei-over wogen spel en haar distinctie een pretti- gen indruk maakte. Onze jeugdige stad- genoote Georgette Hagedoorn was van de publiek-bank naar de getuigen-bank gepromoveerd en debuteerde heel ver dienstelijk als Feme Arthur. In Rob Geraerds herkenden velen een oud wer kend lid van de vereeniging, die in den tijd, dat de kersen nog bloeiden reeds lauweren bij H. T. had behaald! Al was zijn rol in deze strafzaak vrij wat min der sympathiek, het was duidelijk te zien dat hij in zijn ontwikkeling van student tot advocaat ook artistiek sterk ge groeid was. Als geheel was de opvoering van De Strafzaak van Marv Dugan een zeer ge lukkige inzet der feestelijkheden voor Haarlem's Tooneel. J. B. SCHUIL. VARIA TE IJMUIDEN. In 't Gouden Haantje; klucht in 3 bedrijven. door Otto Harting. „Dus, dames en heeren, denkt er om. het is een klucht!", zei de heer Rosa in zijn inleidend woord voor den aanvang der opvoering van „In 't Gouden Haantje", bij Varia. Ook zonder die toe lichting zou het publiek al heel spoedig gemerkt hebben. dat het een klucht was, 'n driedubbel overgehaalde klucht zelfs! Alles wat in andere Duitsche kluchten voor komt, krijgen wij in da; Gouden Haantje overgebakker. terug, maar het publiek smult er daarom niet minder lekker var.! Er is gisterenavond geschaterd, gegierd, gebruld van het lachen in Thalia! En daar was reden toe, want deze dolle klucht werd door Varia alleraardigst, vlot en grappig ge speeld. Om zoo'n stuk als In 't Gouden Haantje draaien de geroutineerde spe lers van Varia hun hand niet om. Ver beeld je, dat de heer D. J. Bals eenige moeite zou hebben met den pantoffel held Schwanneke! Hij heeft er al zoo veel van die Jan Ongelukken gespeeld, dat hij slechts op het tooneel behoeft te verschijnen of hij is hem van boven tot beneden. En ik verzeker u, uit stekend! Er zijn in Haarlem niet veel dilettanten, die zoo'n kluchtspelrol als Schwanneke, zoo vermakelijk en toch altijd fijn spelen. Je zit, als je den heer Bais op het. tooneel ziet, met hem in duizend nooden.Ende heer Holtslag speelt zoo 'n Gottlieb Boilman desnoods in zijn slaap. Hij weet precies wat in zo'n klucht noodïg is en zijn entrai neerend spel neemt de anderen mee en vult het tooneel 1 Voor de dames BoereeKarreman en RozaPeek zijn de verliefde dochters van Boilman ook maar peulschilletjes. Zij hebben zulk een prettige vrijheid en losheid in hun spel, dat liet hun als van zelf afgaat! En L. W. Boeree is een tegenspeler, die het hun allerminst moeilijk maakt. Hij was trouwens gis terenavond als de assessor-kok bij zonder goed op dreef! Het goede in zijn spel was dat hij ook onder de kokmuts voortdurend de as sessor en „jeune premier" bleef. De heer de Back, dien wij tot nu toe nog nooit in een groote rol zagen voldeed aardig als de jonge verliefde redacteur. Hij heeft nog wel niet het losse en vlotte in zijn spel van Boeree, maar het was beschaafd en vrü genoeg voor deze rol Het grootste succes was voor Jack Roza, die van Nudelich ook werkelijk een allerkoddigst kluchtspel-type maak. te. Hij droeg een pruik als een der Fra- telini en hij sprak als een buikspreker! Eiken keer als hij verscheen schoten de lach-salvo's door de zaal en je zou al Nurks in eigen persoon hebben moeten zijn om niet mee te lachen. Zoo hebben de beproefde leden, waar bij ik nog mevrouw Kok-Groen als me vrouw Boilman en mej. Boeree als het pittige dienstmeisje noem. Varia aan het succes geholpen. Maar wij zagen in dit Gouden Haantje toch ook heel wat nieuwelingen, die voor het meer- endeel voorhet eerst op de planken verschenen. Het is heel verstandig van Varia om zoo langzamerhand eens voor reserves te zorgen. Al jaren lang drijft deze vereeniging op dezelfde krachten en moest men zich daardoor zelfs tot stukken met kleine bezetting beperken. Nu debuteerden er op eens een vijftal nieuwe leden tegelijk en al zag men na tuurlijk wel heel goed het verschil, de regisseur had hen toch al aardig in het ensemble weten te voegen. Mej. St. Pech oogstte als mevr. Schwanneke zelfs zulk een lachsucces, dat zü een ty'dlang gewoon onverstaanbaar was. En zij had dit succes waarlijk niet alleen aan haar grime van oude zure juffrouw te dan ken, want ook haar spel was wezenlijk aardig. Zoo werd het een vlotte, grappige ver tooning, waarin alleen in het begin en in het derde bedrijf sommige spelers niet altüd even rolvast waren. Maar overigens liep het op rolletjes en ik ben zeker, dat de leden van Varia geen spyt hebben gehad van deze opvoering van „In 't Gouden Haantje" al is het dan ook maar een klucht. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct«. per regel. SCHILDERKUNST. HENRIETTE MARCUS. „Komt u mijn atelier eens bezoeken? myn werk is er te zien tot 4 December" aldus het gedrukte houtsnee-achtige kaartje waarmee mejuffrouw Marcus vrienden en bekenden in haar atelier, bovenin het gebouw der Haarlemsche Hypotheek Bank Inviteert. Wü zullen het niet ontkennen: het valt moeilük aan een uitnoodiging die zoo vriendelijk argeloos gesteld is geen gevolg te geven, en toch en tochIk houd myn hart vast dat alle 574 schil derende kunstenaars van Haarlem haar voorbeeld gaan volgen en „de krant "•in viteeren op hun hooggelegen werkplaat sen. Als wy dan gedwongen zouden wor den het „gelyke monniken gelijke kap pen" in toepassing te brengen, zyn we vooreerst nog niet gelukkig.en onze lezers evenmin. Als mijn hoofdredactie het goed vindt, zou ik dus willen zeg gen: laten we met dit verhaal van eer. bezoek geen precedent scheppen, zooals dat deftiglijk genoemd wordt. A bon entendeur, etc. Nu geloof ik ook stellig dat zulks in het belang van de kunstenaars zelf is. Althans in de meeste gevallen. Een paar belangwekkende producenten natuurlyk uitgezonderd, zal het meerendeel van hen meer gebaat zijn door nu en dan eens iets buitengewoon geslaagds op een expositie van Kunst zy ons Doel in te zenden, dan door de geheeie gemeen te in de cuisine binnen te laten.... waar de groenten nog schoon en het, vuur nog aangemaakt moeten worden. Juist op zulke exposities van K. z. o. D. heb ik van mejuffrouw Marcus wel eens aardige dingen gesignaleerd, jong werk met een wel krachtigen inslag; al staat het mU niet meer gedetailleerd voor den geest, dien indruk behield ik. Zij heeft nu in haar klein atelier een vijftiental werkjes opgehangen, meeren- deels landschappen uit het Luxemburg- sche, van compositie meest aardig ge vonden, van kleur vaak heel goed en juist, maar telkens zóó dat ge geneigd zyt te zeggen: wat zou daar een ver duiveld mooi ding van te maken zijn! Zoo iets zeg je natuurlijk niet tegen een jong schilderesje met zachte oogen en zachte stem. Dat kun je alleen maar denken en in de krant schrijven. Neen. mejuffrouw Marcus heeft, ge lukkig. niets van wat de Duitschers „ein Malweib" noemen. En daarom durf ik haar een klein beetje raad geven. Ik zou willen zeggen: nou moet u niet boos worden, maar doet dat niet meer, zoo'n expositietje in een klein kamertje, met nog een stalletje in de gang. 't Is alles zoo kleintjes, zoo kinderlijk, 't Is mis schien wel lief. maai- kunst is niet lief en u moet om andere dingen bezorgd zijn. Met al de goede reisnotities die u hebt meegebracht moet uw eerste „schil derij" nog gemaakt worden! Werp u daarop en laat de rest waaien. Een goed schilderij is geen ding van één dag, maar van een week, soms van ver scheidene. En het lukt niet eens altyd. Hindert niet. Dan is het toch een pres tatie geweest die vrucht draagt. Denk niet dat de „moderne" kunst die vluch tigheid als kenmerk aanvaardt. Zelfs de doeken van Derain, van De Segonsac. tydgenooten van ons, zijn bestudeerd, doorploegd. Maar ik behoef u dat niet te zeggen. U weet het best zelf. Nou dan". De zaak is dat mejuffrouw Marcus niet zonder talent is en dus onze be langstelling waard. Zü kan echter al leen haar zaak maar benadeelen door allerhand onrüps te vertoonen en met allerlei aanloopjes tevree te zijn in plaats van een worp te doen naar een com pleet, gaaf werkstuk, dat er in alle op zichten „is". Ik geloof stellig dat zü dat, vandaag of morgen, maken zaL J. H. DE BOIS. HET UITBREIDINGSPLAN VOOR DE TOEKOMST. Eenige weken geleden hebben wij een teekening gepubliceerd van de door Openbare Werken ontworpen uitbrei dingsplannen voor Haarlem-Noord. Om aan de c-ischen van de wet te voldoen, is thans ook een zoogenaamd „geraamte- plan" gemaakt voor de gronden van Haarlem-Noord die aan de gemeente Velsen (wük Santpoort) grenzen. Die teekening is op de secretarie voor be langhebbenden ter inzage gelegd. Veel wüzer worden de küklustigen evenwel niet. Grenzend aan de reeds bekende uitbreidingsplannen is op deze kaart een strook van 500 Meter breedte aan gegeven, die in de toekomst bebouwd zal worden. Het verdere gedeelte van Haarlem-Noord, dus dat gedeelte ten Zuiden van den Slaperdük. wordt voor- lóopig weiland gelaten. Eerst als er be hoefte aan blijkt te zyn, zullen de stra ten op het voor woningbouw aangewezen gedeelte ontworpen worden. Den eersten tijd zal daaraan evenwel geen behoefte zün. ONTVANGEN BOEKEN SINTERKLAAS-TAFEL. Nu komen de boeken bü bosjes om aandacht vragen en het wordt bezwaar- lük ze alle vóór de feesten door te le zen, nog bezwaarlyker, omdat er zoo veel moois en aardigs by is. da:: meer dan een simpele vermelding verdient Daar hébben wij by'voorbeeld de Herinneringen van Geertruida Carelsen (Haarlem. Tjeenk Willink). Niet uitsluitend doordat de schryfster Haarlemsche is. trekt haar boek onze aandacht. Maar wy weten dat deze be scheiden werkzame vrouw, een inte ressant leven achter zich heeft, dat zü a'.s correspondente te Berlyn van Het Nieuws van den Dag indertijd duizen den lezers had. die haar brieven om hun onopgesmukten styl hun frissche zake- lükheid waardeerden. Door die werk zaamheid kwam zy met interessante fi guren uit dien tyd in contact, waarover zy essays in de Gids en andere tijd schriften schreef en het spreekt vanzelf dat ook nu hare herinneringen naar die merkwaardige personen terug gaan en zy aan den sociaal-aristocraat Mo- ritz van Egiöy aan het echtpaar Lieb- knecht, aan Lilly Braun ook. eenige bladzüden wijdt, terwijl ook nu nog haar souvenirs aan kunstenaars als Clara Viebig en Theodor Fontane van belang zün. Dat mejuffrouw De Leeuw, kleindoch ter van den beroemden Zocher ook de tuinkunst in hare herinneringen be trekt, zal niemand verwonderen, die weet cat zü nog steeds vol belangstel ling en werklust de kinderen van Flora verzorgt. En er zullen vele oprechte Haarlemmers zün die aan de bladzüden over Geertruida's Haarlemschen kin- üertyd smullen willen. Het is zoodoende een prettig, eenvou dig en oprecht boek geworden dat, na tuurlijk, den stempel draagt van den leeftüd van wie het schreef, maar dat juist daardoor zijn eigen charme bezit, ook voor jongeren. Ook voor hen kan het zyn bekoring hebben weer eens te toeven in den tijd, dat men rustig zün zinnen verzorgde, keurig met zün woor den was. zich zelden gaan liet en in Hildebrandt en Professor Quack de fün- ste goudsmeden des woords erkende, 't Is anders geworden: nochtans waardeert men een boek als dit, het heeft in zün eenvoud een zekere cultuurhistorische waarde, waartoe zelfs de poëtische ontboezemingen in den aanhef, bijdra gen. Eros en de nieuwe God door P. H. van Moerkerken. Am sterdam. Van Kampen Zoon. Van dit verhaal hebben de lezers van De Gids dit jaar den primeur gehad. Toen reeds, bü fragmenten, kon men van den fünen geest die er in dezen stadgenoot huist, volop genieten. Nu het als zelfstandig werk is uitgekomen,zal het zich nieuwe waardeering venver ven, althans ik hoop het; voor den schrijver, doch niet minder voor de le zers. Zonder alles van dezen vrij vrucht baren auteur gelezen te hebben, kan men dat eigenlük moeilijk zeggen, maar ik heb toch eenigszins bij intuïtie ge voeld dat dit Eros-verhaal de figuur Van Moerkerken in het Hollandsche geestesleven van vandaag, heel zuiver en compleet representeert: In zijn werk en dit brengt het ongetwü'feld op het niveau van allen belangrijken arbeid uit iederen tüd zijn drie arbeiders bij voortduring, doch afwisselend bezig: de weter, de peinzer en de artist dragen het hunne bij tot het resultaat: het litteraire kunstwerk. Kunstwerk, dus het zal de artist zijn die den weter in toom, en den peinzer binnen eigen ter rein houdt; maar die beide heeren laten zich moeilijk temmen en het zün mis schien alleen de allergrootste artisten geweest die in hun drie-eenheid onop gemerkt dominant bleven. Weter is Eros' auteur, als vermoede- lük weinigen. Kunst en cultuur-histo ricus van groote, even breede als in dringende kennis. Als peinzer aan schouwt hij vermoedelük het doorgaand- anders-worden in vriendelijke afwach ting met lichte neiging tot minzame negatie. En als artist legt hy zich den band van zelfbedwang op en versmaadt geen detail, terwille eener breeder pein- ture, zoodat zün werk eerder aan een rüken en antieken mozaïekvloer dan aan een, de hemelen weerspiegelend berg meer doet denken. In die veelheid door te dringen is een loonend genot. Maar waartoe velen, die oppervlakkigheid liefhebben en rust missen, eerst ge bracht moeten worden. Mocht dit Eros- verhaal dat vooral in den aanvang zoo dichterlijk-waardig voortschrijdt, een groote menigte nieuwe vrienden voor Van Moerkerken's werk winnen, zü zouden het zich niet te beklagen heb ben. Het spel speelt in de vijfde eeuw na Christus, als de nieuwe godsdienst in Zuid Oost-Europa het Hellenisme begint te verdringen. Theodosius, de Christen- keizer van het Oost-Romeinsche Ryk, heeft zich de schoone Athenaïs tot vrouw genomen, tot Christin gemaakt en haar Eudokia gedoopt. In haar ziel hulst echter nog dc Helleer.sche geest, de geest der godin Athene waarnaar haar vader haar vernoemd had. Aan Theodosius' hof vindt zü in den dertig jaar ouderen Paulinus, vriend en ver trouwde des keizers, doch evenals Eudo kia doortrokken van Helleense hen geest en attische phüosoplhe. een gids eerst, een aanbidder daarna. Het conflict Is er en vermenigvuldigt rich. Eudokia's eer bied voor haren echtgenoot, haar nei ging tot Paulinus. diens nobel karakter, dat verraad jegens vriend en meester schuwt, de lichte zonnige levenswijsheid van Griekenland tegenover de somber- strenge met disputen overkropte opvat tingen van het Jonge Christendom, zie daar een kolfje r.aar van Moerkerken's hand. Wat ik in dit verhaal het. meest bewonder is de gevoeligheid waarmee de groeiende genegenheid tusschcn Pau linus en rijn keizerin geschilderd wordt; eerst daarna ga ik hem oei bewüzen voor de doordringende wijze, waarop hy de theologische er. philosophischc pro blemen van dien tijd voor ons bloot legt ais hadde hü op het Concilie te Efesus met de antagonisten aan "n tafel ge zeten! De verhouding tusschcn Paulinus cn Eudokia blijft onbezoedeld en van zuive ren aard. al blijft het. als bij meer dezer geestelüke genegenheden, een dubbeltje op zijn kar.:. Doch door een aardige in trige met een wcnderschooncn. Phrygi schen appel, verraadt zich hun genegen heia aar. Theodosius en daarmee wordt het tragisch einde een weg gebaand Pau linus sterft als banneling, vermoord door 's keizers afgezanten. Eudokia sterft te Jeruzalem na in de Kerk een Rust te hebben gevonden. Aan beider einde knoopt de knappe schrijver een reeks dialogen die stil en vol zün van veler- nana levensinzicht en levenswijsheid, en waarin tegenstrydigs en gelijkluidends op schoone wyze tot de slotsom voeren dat we het misschien toch nooit zullen weten wat daar ligt aan goeds cn kwaads op den bodem onzer zielen. Vindt men voor den Sinterklaas dit boekje te mooimen hange het aar. den kerstboom züncr vrienden. Het zal voor velen een fyn geschenk zijn. Daar is misschien ook de plaats voor een ander pracht.g boekje dat ons werd toegezonden, en wel De verborgen Schat van *t wUze hart, door J. Mathys Acket. Haarlem. Erven Bohn. Ook dit, voorwaar, is geen boekje dat men ter afieiding na vermoelenden ar beid in handen behoort te nemen. Is de lectuur ervan dan wederom vermoeiend? Neen, integendeel, heel klare gedachten rijn er in klaren vorm neergeschreven, maar juist daardoor zoudt ge kans loo- pen over veel wat nadere overdenking verdient, heen te glüden. Iemand, die veel heeft nagedacht en met zichzelf in het reine is gekomen over allerhande dingen, die den weinig denkenden mensch kunnen bezig houden in onrust, zoo iemand schrijft hier zün in- en uit richten op de wereld en haar bewoners. O. zegt hü. op pag. 23. „o, verborgen schat van 't wijze hart, dat in zich voelt 't Eeuwige als hoofdzaak en het TÜde- ly'ke als büzaak die verdwijnen moet." De filosoof spreekt, rustig en zeker cn zonder aanmatiging en ik ken niemand die er niet zonder profijt naar luisteren zoude. Profü't dan voor zün eigen inner- lük-ik, niet voor zün carrière of mate rieel bezit, of iets van dien aard; al kan een rijk Innerlyk leven soms het uiterlüke succes in de hand werken, re gel is dit helaas niet. Maar daar is dit boekje niet minder mooi om. Voor het oogenblik vermelden wü nu slechts de volgende uitgaven: Van de uitg. VALKHOFF Co. Amers foort: Cissy van Marxveldt: De Arcadia, een genoegelüke reis naar Spitsbergen. Dezelfde: Herinneringen. Verzamelde schetsen. Dezelfde: Het Hoogfatsoen van Herr Feuer. 3e druk. Dezelfde: Het nieuwe begin 3e druk. Van NIJGH EN VAN DITMAR'S Uitg. Rotterdam. W. van Italië van Embden: Sprekende portretten. Wl. A. Reymont: De Rebellie voor Ne derland bewerkt door B. IJssel dc Schepper. Van W. J. 'l'HIKME Cie. Zutfen: G. J. Hoogewerff, Felix Roma. Van P. N. VAN KAMPEN Zn.: P. H. van Moerkerken, De vraag zon der antwoord. 2e druk. Van N. V. LUCTOR ET EMERGO. Den Haag: August Heyting, Zondeval. Van Uitg. Mü ELSEVIER, Amsterdam: Jacob Paluöan, De velden rüpen. ver taling van A. en E. Huber. Van de Uitg. MIJ DE TIJDSTROOM: H. Bakels. De boeiende Vlierstruik. Ernst Toller, Het zwaluwenboek (ver taald door A. Mankes Zernike). Van VAN HOLKEMA éc WARENDORFF Anna van Renswoude. Noodkreet Martin Andersen Nexö. De familie Prank (vert. door Ch. Bienfalt). Van HOLLANDIA DRUKKERIJ. Baani Anna Hers. Martha's grootste levensles Van J. M. MEULENHOFF, Amsterdam: Adacce. Hft zorgeloozc dorp. J. H. DE BOIS. (Reeds in een der!, van de vorige oplaag opgenomen.) INTERNATIONALE ARBEIDERSHULP De afdeeling Haarlem der sectie Hol land der internationale Arbeidershuip nad tegen Dinsdagavond in een der za len van het gebouw „Rosenhageeen vergadering uitgeschreven, waarin do heer L. Seegers Ld van don Gemeente raad van Amsterdam zou spreken over: ..Doel en werken oer Internationale Ar- beidershulp". Dc heer Seegers deelde mede, dat de Internationale Arbeidershulp aanvanke lijk was ontstaan uit de Russische ar beiders met het doel de arbeiders en de boeren in de Sovjet Unie die in 1920 door den hongersnood bedreigd werden hulp te verlcer.cn. Dank zü de hulpactie door de I. A. H. ontwikkeld, behielden velen der arbei ders cn der boeren het leven. Daarna heeft de Internationale Arbeldershulp op alle manieren de arbeiders hulp ver leend by conflicten cn bij rampen die komen over de arbeidersklasse. Thans gebeuren er dingen, telde spr. die van dc Internationale ArbeJder&hulp geweldige krachtsinspanning gaan ver» eischen. Gaande is en wordt meer cn meer toe gepast de rationalisatie van het produc tieproces. Voor de arbeiders levert d:e rationalisatie nadeelen op. Door die me thode zün de arbeiders eerder afgewerkt dan vroeger. De Internationale Arbei dershulp wil dat die methode óók ten nutte van de arbeiders wordt aange wend. Ze wil den ..roofbouw" die nu op de arbeiderskracht wordt toegepast te gen gaan. Daarmede, ging spr voort, komen we op de sociale politiek. Noodlg is een be perkte arbeidsduur, en meer contróle op de gezondheid der arbeiders, voor den arbeider een gezonde woning, waar do man kar. uitrusten en weder op krach ten kan komen. Thans wordt de ratio nalisatie éénzijdig toegepast. Wl) willen haar mede gebruiken ten bate der arbe i ders. Spr. weet arbeiders die in Fords fabrieken werken hebben het hem zelf gezegd dat daar de arbeid zoo zwaar is geworden, dat de arbeiders, na 8 uur werken, zóó vermoeid zijn, dat ze bijna niet meer naar huis kunnen loopen. Dat is een gevolg van het gerationaliseerde productieproces. In Duitschland worden mede de na deelen voor de arbeiders van de ratio nalisatie ondervonden. Verleden jaar trad de wetgeving voor de arbeiders op. Maar de fabrikanten willen nu de wet niet meer toepassen. Dat heeft gemaakt dat nu een conflict in het Ruhrgebled is uitgebroken. Het is noodig. aldus spr., dat de arbeiders ;n andere landen ma ken dat dc Duitsche arbeiders dien stryd winnen. De Internationale Arbeiders- hulp wil daartoe medewerken door steun acties. Voorts wil de Internationale Arbei dershulp de arbeiders leeren hoe ze zich zelf helpen kunnen. Zoo zyn er in Duitschland nu reeds eigen kinderhui zen. De Internationale Arbeidershulp wil nu ook in Nederland gaan werken. Na- tuurlük zal in de eene streek anders moe ten worden opgetreden dan in de andere. In Drente bijv. zal aandacht aan de noo- dige verbetering van de woningtoestan den moeten worden geschonken. De ac tie daartoe moet van de arbeiders zelf uitgaan. Voor die Internationale Arbcl- dcrshulp riep spr. aller medewerking in. De contributie, die wordt gevraagd is, zeide spr. maar gering. Gaarne zien we. dat de arbeiders actief medewerken in dien dat noodig is. We willen de arbei ders mededeeling doen van hetgeen ge beurt op het wereld tooneel. In Rusland heeft de Internationale Arbeidershulp eigen filmfabrieken en voor het vervaar digen van de films werken bekwame filmartiesten. De sectie Holland wil die films ook in Nederland vertoonen. Maar dat zal al leen voor de leden kunnen geschieden. Te Haarlem kan het alléén geschieden, wanneer er van de afdeeling velen lid zün. De film tafercelen zün ontleend aan den strijd van de Russische arbeiden, in het heden en in het verleden. Nog zeide spr., dat het voor geen arbeider bezwaar kan zün lid der Internationale Arbeiders hulp te zün en dat het dat ook niet is voor anderen dan arbeiders, maar die sympathiek staan tegenover dc arbei dersklasse. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t 60 Cent» per regel. AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendük 225-229 Oude Gracht 151 FEUILLETON (Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. Kolonel Marston salueerde. Wel. kolonel? Ik "neb den aanvoerder van het stel, uwe Genade en acht van zijn man nen en ik weet precies hoe alles in zyn werk gegaan is. Kan de man binnen komen? Hij staat buiten, bij de wacht. De Hertog keek wel wat verbaasd, daar Marston op c-en eigenaardig-veel- beieekenenden toon sprak. Zeker, antwoordde hü- Woessel werd binnengeleid, gebonden. Marlborough's heele houding verstrak te. Hij keek der. Gedeputeerde aan met een blik. alsof hij hem vernietigen wil de. Dus u bent de schuldige, Herr Woessel! - De lip1" 'an den beschuldigde be gone^" .en: hij deed een poginr om wat ie zeggen, maar geen geluid kwam over rijn lippen. De Opperbevelhebber keerde zich naaT Marston. Wees zoo goed mij te ver tellen wat u ontdekt hebt. In weinig woorden was het geheeie verhaal gedaan. Woessel liet zün hoofd zinken. Door zün gewetenloosheid had hy zich groote rijkdommen verworven en dit was het eind ongenade en ondergang. De Hertog, wendde zich tot den ge vangene: Ik zal mij niet verder met u onle dig houden; u gaat terug naar Holland onder sterke geleide; uw meesters daar zuilen hooren wat gij misdreven hebt en over u rechten. Wat het einde zal zyn. daarover verkeeren noch u. noch ik in twyféL Wat de rest van uw mannen be treft, daar zal de provoost geweldige wel voor zorgen. Woessel werd weggeleidde Hertog wenschte dat Marston nog bleef. De eigendommen van Hen: Woessel zullen geconfiskeerd worden en ik za'. er voor zorgen, dat het huis en de lan derijen in uw bezit overgaan. Wy zü" voor goed verlost van een man. dien ik altijd gewantrouwd heb. de ergste soort vyand. een verrader. Kapitein Helle brand zal ook zyn belooning ontvan gen en de andere officieren en man schappen eveneens. Uw knecht, Mark Fagan zal vijftig guineas hebben. Toen kolonel Marston dit aan de mannen, die met hem mee waren ge weest, mededeelde, uitte iedereen zyn voldoening en toen Fagan vernam welk aandeel hem toegedacht was. kwamen de rimpeltjes weer om rijn ooghoeken. Ik heb nog nooit zooveel guineas bü elkaar gehad, sir. zei hy' maar toch zou ik er nog graag iets bü heb ben. Wat is dat. Mark? De rimpeltjes weiden dieper. Die duiven, sir. We hebben reel aan hen te danken en ik zou ze graag goed ver zorgd hebben. Marston glimlachte en knikte. Ze zijn voor Jou. hoor, zei hij. HOOFDSTUK XII. Een beroep op Anthony. Toen Anthony Marston zich van de smidse afwendde en op het punt stond Moonstone te bestügen. voelde hü. dat er op eens een hand op zün arm werd -elegd; het paard schrok, rukte aan der. teugel en zette zijn ooren overeind. An thony greep stevig den teugel vast. bang dat het dier er zonder hem vandoor zou gaan en draaide zich snel om om te 2ien wat voor nieuwe verrassing hem te wach ten stond. De laan die zich vóór hem uitstrekte, leidde naar het kleine plaatsje Alstadt aan de oevers van den Donau gelegen ongeveer op de manier waarop Colm aan de ry'rivier lag. Aan zyn rechter hand kon hü de vestingwallen onder scheiden, waarboven de vaan van den Keurvorst van Beieren wapperde; Mar ston bevond zich in het grensgebied van vü'anaelük land, maar de Keurvorst had weinig aanhangers in dit district, daar de bevolking streng Luthersch was en innerhjk groote sympathie voelde voor het verzet van de Hollanders en hun bor.dgenooten tegen de aanspraken van der. Franschen koning. Marston, hoewel hy geen ander gezel schap bü zich had dan één dienaar, was niet bang dat hü aangevallen zou wor den. daar hy" de sympathieën van deze streek kende. Niet dat een of ander avontuur hem onwelkom zou zün ge weest; integendeel hü was er juist in de stemming voor! Hy was op den terug weg van een zending waarby hü voor Marlborough's leger levensmiddelen en voeder ingekocht had. De Hertog stond e- op. dat de bevolking van de streken waar zün leger doortrok rechtvaardig behandeld werd en dat voor de voor raden die hy kocht, een behoorlijken pry's zou worden betaald. Dat was een van de redenen waarom hij zcoreei meer bemind was dan andere legerbevelheb bers. Marston had de mannen die hü bij zich had gehad vooruit gezonder, met wat zy in een wijden omtrek machtig hadden kunnen werden; een uur gele den waren zy met een veerboot den Donau overgestoken. Moonstone. An thony's paard, had een hoefijzer verlo ren en daarbü den ba! van zyn rechter voorpoot een weinig bezeerd; Marston was naar de smidse gegaan, die hü had opgemerkt toen hij drie dagen geleden door Alstadt was gereden, om daar zyn paard behoorlyk te laten verzorgen. De eigenaar van de smidse bleek de hoef- smeedkunst gelukkig uitstekend te ver staan. Mark was naar de .Gouden Adelaar gegaan om bedden te bespreken voor zyn meester en zichzelf, want Anthony was niet van plan voor den volgender. morgen vroeg den Donau over te ste ken; ook ai om zijn paard de rust te geven, die het zoozeer noodig had. Ofschoon de smid zooals gezegd zün werk zeer naar behooren had ver richt. was er in zün houding iets ge weest dat Marston bevreemd had. De man scheen norsch, prikkelbaar en af getrokken, in gespannen luistering r.aa- geluiden van buiten: eigenlük maar half bü zün werk. Maar Anthony was er ntet !n geslaagd om achter de reden van die vreemde houding t* komen. Nu voelde hij opeens dat zün arm aangeraakt werd. toch had hü geen stap gehoord die er op wees dat iemand na derde. Toen hij rondkeek ontdekte hij bü het lichtschünsel uit de smidse de omtrekken van een meisjesgezicht; zelfs de vage indruk die hü van het gericht kreeg deed hem zien. dat het meisje buitengewoon mooi was. Een lyn gericht met mooi-gevormde glanzende oogen cn een füne slanke hak kwam er uit een eenvoudig boerlnnenkleed; om haar hoofd had ze een rooden zakdoek ge bonden; haar voeten waren bioot; van daar dat hü haar nadering niet gehoord had. Wat is er? Wat wil je? vroeg hü- Ze keek hem met haar groote lich tende oogen ernstig aan. Hulp, meneer! Ik smeek u om mü te helpen. Om hemelswil, wüs me niet af! Terwül ze sprak hoorden zü iemand aankomen. De hand van het meisje, die no? op Marston's arm lag. beefde ge weldig. Wees maar niet bang; dat Is mün dienaar die uit de stad terug komt hü had de voetstappen herkend van Mark dien hü elk nogenbl'k verwachtte. Gelukkig, zuchtte het meisje met elndelooze verlichting. Dc dacht dat het.... Fagan verscheen, maar bleef oogen- bllkkelük stilstaan toer. hij zag. dat zyn heer niet alleen was. Hij was wel een beetje verbaasd over het toonceltjc dat hü zag. (Wordt vervolgd.?.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13