STADSNIEUWS FEUILLETON. Hei Mysterie van Heatii Hover FLITSEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 NOV. 1023 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbohouden.) Eert experiment door WILLY VAN DER TAK. Do wetenschap staat tegenwoordig voor niets. Ze be-Xstralen je, totdat je al je lichamelijke mankementen op je duimpje kent, want het verontrustend feit. dat het doornuitsteeksel van je derde ruggegraatswervel een lichte aberatie naar links vertoont, tot het lugubere verschijnsel, dat het model van je rechter gToote teen min of meer een illustratie is van de beroemde woor den: „Himmelhoch jauchend, zum Tode betrübt". De kwantiteit en de kwaliteit van je hersens zijn tegenwoordig een publiek geheim en hebt u al gehoord van dat nieuwe instrument, waarmee je om zoo te zeggen iemand z'n intellec- tueclen inventaris kunt opmaken? Het is een heel simpel dingetje, dat zelf in een soort van impressionistisch proza den inhoud van de hersenen van het slachtoffer registreert. Het resultaat is natuurlijk nogal verward, en voor het gepubliceerd kan worden is verwijdering van eenlge ongewenschte elementen ge woonlijk niet overbodig. Ik heb laatst de proef genomen bij een H. B. S.'er, waardig representant van het opkomende geslacht, nadat ik net een heftig debat had aangehoord over de al of niet practisohe waarde van ons huidige onderwijssysteem. Dc één beweerde, dat „darling" 't eenige Engelsch© woord was geweest, dat hij zich herinneren kon. toen hij vlak na zijn eindexamen naar Engeland ging, en dat hij pas na een weelc ontdekte, dat1 dat een woord is, dat je slechts bij zeer speciale gelegenheden gebruikt, en zijn vrouw hield bij hoog en bij laag vol, dat i ze bij het vastmaken van zijn boorde- knoopje nog altijd gauw een berekening in cosinussen en tangenten maakte. Enfin, den volgenden dag heb ik j meteen den herseninhoud van een H. B. S.-leerling opgemeten, en toen ik 't resultaat na uren en uren werken ein delijk gezuiverd had van ballast als voetbaltermen en wat dies meer zij, en z\jn kennis van de verschillende vakken netjes soort bij soort gelegd had. bleek het volgende, niet onbevredigende re- sutaat verkregen: Mee tik un de. Het vierkant van de hypotenusa nee de som van de vierkanten nee in een rechthoekigen driehoek nou, in allen gevalle begint 't zoowat zóó. Algebra. Noem het gevraagde getal x. Dan krijgt men 2 x 13 y -j- 5 z 67. Dit deze vergelijking is x op te lossen. Mak kelijker dan ik dacht, alleen weet ik y en z ook niet, Goneometrie. Zooiets van cosinus en tangens, en zoo. Erg listig uitgekiend, maar je kunt SINT SERVAES. PROF. CHR. MERTZ - PHILIP LOOTS - ALG. NED. VERBOND, tl. Het „Spel vair Sint Servaes". Een korte beschouwing is hier wél op haar plaats. Midden in den allerbloedigsten wereld oorlog wordt door den dichter ons voor gesteld de geliefde volksheilige vair Maastricht, St. Servaes, de groote be strijder van hét Arlanisme, ajs de greote man van vrede.... Het was geenszins de bedoeling, een fel dramatisch gebeuren ten tooneele te voeren, zooals de schrijver zelf zegt, maar „uit de Middeleeuwsche Heiligen levens van St.. Servaes (o.a. ©ck van v. Veldeken), kwam de Heilige mij te gemoet als de groote man van vrede, licht en liefde, ook in zijn strijd. In de weergave hiervan moge opvatting van geheel en onderdeel en van dit spel haar motiveering vinden; tevens in de op dracht, mij gesteld: oen openluchtspel op het groote plein, vóór onzen St. Ser vaes". Over dit werk is in 1916 veel te doen geweest. Naast felle crltiek (heel vaak door een niet-juist begrip van opdracht en bedoeling) stond gelukkig veel waar deering. Een enkele aanhaling moge hier volgen: j. H, Rttsalng in het „Nieuws van den Dag": „De 'tnfereelen zijn spreken de vertooningen". Of. volkomen naar Vondel's zeggen: „Het t cone el is een levende schilderij". (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD 36) Het was zoo ontzettend leuk, mijn heer Mervyn, zei Violet, levendig, ik heb toch zoo'n pret .gehad! Hij veelde, dat zij haar met eenige bevreemding aankeek en dat haar blijde stem onder het spreken opeens veel kalmer werd. Dat doet me plezier, zeide hij, zich met geweld uit zijn angsten losruk kend. Vast. meer dan een pond. daar ben ik van overtuigd, ging Melian verder, die nog hcelcmaal in beslag genomen werd door haar „vangst". Kom mee, dan gaan we hem wegen. En dc beide meisjes, stralend van jeugd en levenslust, verdwenen naai de keuken waar de weegschaal was. Tegenstellingen.... niets dan tegen- stellingen, dacht Mervyn, terwijl hij aanstalten maakte om hen te volgen. Dat dacht ook een ander die getuige was geweest van de gebeurtenissen van dien morgen van begin tot eind zender zelf gezien te worden. er onmogelijk mee uitrekenen hoeveel sigaretten jc kan koopen als je blut bent. Stereometrie. Om duizelig van te worden dat gegoo chel met vlakken en lijnen en punten. De vent heeft er zelf ook geen notie van. want hij is driekwart van den tijd in de war. Staathuishoudkunde. Geen spat an. Je hebt vraag en je hebt aanbod. En als de vraag gTOoter is dan het aanbod krijg je hoe noem je het nou ook al weer. Als ik dat alle maal zoo goed' wist. zou ik gauw effetjes dc Beurs laten springen, in plaats van een stuk of wat lummels van jongens te vervelen Franse h. Oui, ouiO'est ca Cherchez la femmeUn peu d'amour, un peu de veineMon Dieu, assez al die nonsens devait en Hollandais, ce serais een hoop besparing van de travail D u i tsch. Trink, trlnk, Brtiderlein trink Wat een gedoe voor die Duitschers en dat allemaal uit mekaar te houden Der dessen dem den Meide dsn Kumroer und Meide den Schmerz Gelijk hebben ze, dat rijtje voor van avond leer ik niet zwijn ik wel door! Engelsch. Shakespeare.... Geen kwaaie vent, alleen zoo ellendig veel titelsen dan nog Diclcens, ouwe zeur leuke ke rels, die Engelsehen toch maar fijn leventje, niks als cricket en plus fours en goeie moppen Maar een taaltje, waar je heele gezicht bij vertrekt..,. Geschied-en is. Julius Caesar, en Karei de Vijfde, en dan Napoleon i3 dat niet die quibus, die es met de Pyramide van Austerlitz onder zijn arm thuis kwam? Enfin, de dooden moet je met rust laten A a r d r ij k s k u n d e Regen is neerslag uit den dampkring, en dan verdampt dat weer en dan kun nen ze 't weer laten regenen. Primitief ingericht, hoor! O ja, en bij Patcrswcl- de'in Limburg ligt laagveen of hoog veen. 't Wordt tijd, dattie weer eens lichtbeelden geeft.... Chemie. H20... H2, H4.Een metaal en een zuur geven een laag. N 'k Hoop dat z'n volgende proef weer mislukt... En je vergelijkingen op practicum moet je toch altijd overkalken, anders komen ze niet uit. Natuurkunde. Vijf jaar op gezwoegd, en ik zou je d'geen letter van na kunnen vertellen, behalve dat Newton de zwaartekracht gemaakt heeft. Anders zaten we nou allemaal in den hemel. HOOFDSTUK XIX. Tusschenspel: Kust! De nieuwsgierigheid van de beide meisjes was wel zwaar op de proef ge steld, en het moeilijkste was wel om te voldoen aan het verzoek van Mervyn, om met elkaar ook niet over de geheim zinnige gebeurtenis te praten, maar ze deden haar uiterste best om er aan te voldoen. Natuurlijk voelde Melian dc spanning het best. Zij had gemerkt, dat het vin den van dat vreemde ding haar oom veel dieper getroffen had, dan hij had willen laten blijken. En wat had hij ermee gedaan, toen zij naar binnen waren gegaan en hij alleen was achter gebleven? Had hij het. begraven of in den vijver gegooid? Zij begon zelf ook langzamerhand een gevoel te krijgen, alsof ze onder de dreiging van een groeiende vrees leefde. Meer dan eens dacht ze, dat het van haar oom ver keerd gezien was om haar een zoo strikt zwijgen op te leggen, en het ergste van alles vond ze, dat bet haar nu onmo gelijk geworden was, Helston Varne's hulp in te roepen. De belofte, die hij haar afgedwongen had dat ze hem in vertrouwen zou nemen als ze zich in moeilijkheden bevond, had diepen indruk op haar gemaakt. De Waar de muziek, die een integreerend deel van dit en van het openluchtspel uitmaakt blijkbaar zeer gced gezien door den auteur, want J. Róssing stem de er ten volle mede in: „Meer en meer toch wordt duidelijk, dat zang, muziek en dans, als rythmisch beweeg opgevat bij een operüuchtvoorstelling- noodzake lijk zijn" zelfs een zeer voorname plaats in dezen inneemt en van een eigenaardige schoonheid is; bovendien als laatste werk van den componist Ph. Loots hij schreef het „Dies Irae" nog op zijn ziekbed, dat zijn sterfbed werd de bekroning van een rijk en edel leven uitmaakt, is het een geluk kige gedachte, dit laatste lied van den groeten Haarlemmer nog eens te doen weerklinken. 't Is een daad van piëteit tegenover den componist, die zelf niet meer de uit voering bijwonen of leiden kon; 't is tevens een hulde aan datgene, wat men waarachtige schoonheid noemen mag, onafhankelijk van tijd of tijdstroomin- gen in de muziek. 't Moge tegelijk een geestelijk genot zijn, eenige ©ogenblikken te verwijlen in de sfeer van het rustige, het zuivere, liet blijde, het opbeurende, dat uit het geheele werk spreekt; misschien zal de onrust in een of andere ziel, al is het maar voor korten tijd, de plaats in ruimen voor de zalige vergetelheid, die over ons komt in de goede oogenblikken van ons leven, wanneer de hemel enkel blauw is en vol zon. „ONZE VLOOT". ONZE KOOPVAARDIJVLOOT. Woensdagavond trad in den schouwburg aan den Jansweg voor de leden der af- deeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" als spreker op J. W. J. Baron van Haer- solte met het onderwerp: „Onze Koop vaardijvloot. Zijn de Nederlanders een zeevarend volk?" De voorzitter, Jhr. O. van Lennep, in troduceerde den spreker met een kort woord en bracht hulde aan zijn voor ganger den heer H. M. van Bemmeler., die zioh door drukke bezigheden genood zaakt heeft gezien als voorzitter der af- deeling Haarlem te bedanken. De spreker begon met de vraag: Zijn de Nederlanders een zeevarend volk?" ontkennend te beantwoorden. Vroege: zou hij. zcoals velen thans nog, die vraag volmondig bevestigend hebben beant woord, maar langs verschillende wegen is hij tot een andere meening gekomen De lust, de ambitie, de belangstelling voor de zee gaat in Noord- en Zuld- I-Iolland boven het gemiddelde, daalt in Zeeland en Utrecht tot het gemiddelde, is in Groningen en Friesland beneden en in de overige provinciën vér beneden 't gemiddelde. Van de mannelijke Nederiandsc-he bevolking is slechts 1 pet. zeevarend (in Engeland 2 pet.) Maar 42 pet. van de mannelijke bevolking houdt zich met nijverheid bezig. Ons land is dus meer een nijverheids-, dan een zeevarend land. De jonge man ging vroeger naar zee uit lust tot avontuur, thans om zuiver economische redenen. Maar als is dit,- omstandigheden karen er nu wel naar om zich aan die belofte te houden, maar haar oom's verbod had haar den pas afgesneden. Haar verlangen om hem alles te vertellen, was ook daarom nog toegenomen, omdat ze, sinds hun laat ste ontmoeting, eenig idee had gekre gen van zijn eigenlijke beroep en haar belangstelling voor hem was daardoor nog levendiger geworden. Ook iets anders was den laats ten tijd tot haar bewustzijn doorgedrongen, dat was de slechte roep waarin Heath Hover stond. Ze herinnerde zich, dat ze bij haar aankomst direct de op merking had gemaakt, dat het er als een spookhuis uitzag en achteraf zag ze in, dat de manier, waarop haar oom haar om die opmerking had uitgelachen, verdacht overdreven was geweest. En daarbij kwam een omstandigheid, die haar nog verdachter leek. Op een goeden dag was ze met Joe aan het praten en drukte hem op het hart, dat hij toch vooral in een raam van haar slaapkamer een plankje zou spijkeren over een ruit die zij gebroken had, in afwachting van de gelegenheid, om die behoorlijk te laten repareeren. Ik ben er niets op gesteld, Joe. dat er nog meer vleermuizen naai- bin nen komen fladderen, veegde ze er aan tce, net als op dien avond, dat iV hier pas kwam. De oude man liet dc handvatten van VAN HAARLEM'S DAGBLAD KANTONGERECHT. Geen kundig kaaskooper. Er had schimmel en mijt in de kaas gezeten die C. R. aan R. verkocht had. Toevallig had de Keuringsdienst een stukje van die kaas onderzocht en nu stond C. R. voor den Kantonrechter. Hij had geen verstand van kaas, ver telde hij. Zelf kocht hij ze op de markt van V., een kaaskooper. V. had moeten weten dat de kaas slecht was. C. R. heeft de kaas trouwens aan V. terugge geven, door bemiddeling van den Keu ringsdienst. De kaasjes waren verkocht voor f 1,25 het stuk, wat den kanton rechter wel wat goedkoop voorkwam voor kaas van 40 plus. Hij veronder stelde, dat C. R. geweten heeft, dat er wat aan mankeerde. Verdachte vond heb niefc abnormaal goedkoop, het waren kleine kaasjes. Het O. M. meende, dat verdachte een slechte kaaskoopman is. Hij had moeten weten of onderzoeken of de kaasjes goed of slecht waren. Spr. vroeg f 15 of 15 dagen. De kantonrechter geloofde voor dit keer aan verdachte's onkunde. Schuldig verklaren moest hij hem, maar van straf ontsloeg hij C. R„ met de vermaning 'in den vervolge de kaasjes desnoods aan te boren voor hij ze verkocht. Waar mee verdachte een brevet van onkunde als koopman kroeg maai- vijftien gul den spaarde. HET JUBILEUM DER BAKKERIJ J. SMIT EN ZONEN In de Smedestraat wapperden vrooiyk de vlaggen Woensdag. Die hadden de bewoners uitgestoken uit sympathie voor den heer Smit, die dezen dag 25 jaar zijn bakkerij in die straat gevestigd had Hoe zij groeide in dien tijd hebben wij reeds beschreven. Het is niet te ver, wonderen, dat 's middags op de in „De Kroon" gehouden receptie talloozen den heer Smit Jr. kwamen gelukwenschen. vooral uit bakkerskringen in Haarlem Er waren niet minder dan 83 bloem stukken gezonden, door firma's die in relatie met den heer Smit staan, door cliënten ook, zoogoed als familie, ken, nissen en buren. De Smedestraatveree, niging en de Botermarktvereeniging zonden bloemstukken, De eerste koos daarvoor den symbolischen vorm van een aambeeld. Het kantoorpersoneel schonk den patroon een bronzen bord. vervaardigd door de firma Van Veen te Haarlem, voorstellende den lieer Smit met z\jn eersten knecht bij den oven. De filiaalhouders gaven een zilveren vaas met orchideeën. 's Avonds had in de bakkerij de huL aiging door het bakkerijpersoneel plaats. De heer Smit met zijn familie werd met applaus ontvangen de gansche bakke rij was feestelijk in bloemenversiering gezet. Een gemengd dubbel kwartet "uit het personeel zong een welluidend wel komstlied, waarbij mej. Schutte piano soeelde. de kruiwagen, dien hij juist wilde weg rijden, los en keek haar aan. En wanneer mag dat wel geweest zijn juffie? informeerde hij belangstel lend. Wel een paar dagen na mijn komst! Dat kan nooit een vleermuis ge weest zijn, zei hij hoofdschuddend. Het zal noe een heel tijdje duren, voor u die te zien krijgt, want die slapen nog weken lang! Maar het kan toch wel een ver dwaalde geweest zijn De oude boer grinnikte medelijdend en schudde nogmaals het hoofd. Dat is nooit een vleermuis geweest) herhaalde hij. Melian sperde de oogen wijd open. Wat was het. dan? vroeg ze. Maar de oude man werd zich eens klaps pijnlijk bewust, dat hij de gren zen der mededeelzaamheid, die zijn mees ter hem gesteld had, had overschreden' Wat het dan was? Niks, natuur lijk. U had gedroomd, juffrouw. Dat was het! En daarmee had hij den krui wagen weer opgenomen en was wegge reden met een vaart, die nieuwe vragen onmogelijk maakte. Maar zijn mede- deelingen hadden Melian verschrikt. Mocht haar kennis van de natuurlijke historie gebrekkig zijn. die van haar oom was hst zeker niet. En dat hij er zijn toevlucht tce meest nemen om midden No. 1354 f Namens het personeel sprak daarop de heer Th. Donk trio Hij vleide zich, dat dit het gewichtig ste moment van den dag mocht heeten de huldiging te midden van het perso neel. Hij bracht den patroon en diens cchtgenoote hulde voor wat zij met on, vermoeide werkkracht wisten te berei ken, en vestigde er speciaal de aandacht op, dat het strenge en onfeilbare oor deel van het publiek gimstig is geweest. Hij schetste de moeilijkheden in den oorlogstijd en wenschte den heer Smit toe, dat hij na 25 jaar weer mocht feest vieren. Het oudste lid van het personeel, de heer Kalf, onthulde nu het geschenk, een groot tegeltableau, vervaardigd door Heystee en Smit te Amsterdam, voor stellende de 'drie zaken te Haarlem. De jubilaris en zijn familie uitten een uitroep van bewondering. De heer Smit droeg veel van de hulde over op zijn vrouw en dankte geroerd. Hij noodigde allen op een feestavond, Zaterdag bij Brinkmann. De oudste depothouder, de heer Bon- (rère schonk nog een fruitmand met bloemen, een schoonzoon, de heer M. Joustra, hield een toespraak, en er werd eeii berijmde gelukwensch voorgelezen. Nog lang bleven allen gezellig bijeen om het jubileum te vieren. De firma kan er met voldoening op terug zien. VEREENIGING „HAARLEM-NOORD". Men schrijft ons: Ten huize van den heer H. J. Bur gers, Schoterweg 6, werd door enkele bewoners van het voormalig Schoten een bijeenkomst gehouden, waarin princi pieel werd besloten over te gaan tót op richting eener vereeniging, meer spe ciaal voor de bewoners van het kwar tier „Haarlem-Noord". Het doel der ver eeniging zal zijn het behartigen der be langen in het algemeen van de bewo ners in genoemd stadsgedeelte. Zij zal trachten eeii vriendschappelijken geest te wekken tusschen de bewoners onge acht van welke róügie of gezindte, om aan allen gelegenheid te bieden als lid tce te treden. Daartoe zal geen politieke of godsdienstige richting worden ge volgd; de vereeniging wil haar doel be reiken door het houden van o]>enbare en besloten bijeenkomsten, waarbij te vor men afdeelingen als muziek-, zang-, tooneel-, turn-, athletiek en andere clubs zullen meewerken. Het ligt verder in de bedoeling, nationale feestdagen te vieren en te trachten, b!j die gelegen heden zooveel mogelijk de medewerking der Overheid te winnen. De namen dei- leden van het voorloopig comité luiden als volgt: C. H. S. Heilker, voorzitter; J. Pronk, secretaris, J. F. van Halem, penning meester. Het is vanzelfsprekend, dat een en ander slechts voovloopig is vastge steld. Zoodra voldoende aanmeldingen zijn binnengekomen, zal een bijeenkomst ter nadere bespreking worden bijeenge roepen. in den winter een vleermuis ten tooneele te voeren, bewees wel heel duidelijk, dat er ergens iets niet in den haak was. Zou zij er hem eens met een grapje over intevpelleeren? Maar zij besloot dat toch maar liever niet te doen. Hij sou het misschien niet prettig vinden en dan hij zou zeker Joe een standje maken. En alles wees erop, dat hijzelf lang zoo sceptisch niet tegenover deze dingen stond, als hU het wilde doen voorkomen. Zij was er ook achtergekomen, dat voor haar oom hier kwam wonen, nie mand het op Heath Hover had kunnen uithouden, terwijl hij er al verscheidene maanden was. En ondanks alles scheen hij er best in zijn schik en sedert haar komst, bepaald gelukkig. Misschien haal de zij zich wel allerlei dwaasheden in het hoofd en wel beschouwd, had ze sedert haar komst nooit iets gezien. Vreemde geluiden konden door alle doodgewone dingen veroorzaakt wordén en wat andere „verschijnselen" betreft, daarbij kon haar verbeelding haar par ten hebben gespeeld. Best mogelijk da ze zich tenslotte voor nietsongerust maakte, Helston Varne had zich niet meer laten zien na dien eenen keer, toen hij haar in de schemering was achter op gereden, en eerlijk gezegd, had Melian het hem wel een beetje kwalijk genomen Hü had haar een kort briefje gestuurd, openhartig en vriendelijk, waarin hij HET PROBLEEM (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. IJSBOND HOLLAND'S NOORDER KWARTIER. In het verslag van den IJsbond Hol land's Noorderkwartier liet de zetter ons in het nummer van Dinsdagavond zeg gen; „Het aantal leden en het bedrag der contributie vertoonen ernsbigen ach teruitgang." Wij schreven evenwel: geen e rusti ger. achteruitgang. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: Erdtsieck, Schermerstraat 15 zwart, horloge; Vogel, Molenstraat 19, broche; Veenings, Oranjeboomstraat 23 d., tasch; Kern, Kruisweg 30 rood, cape; Menalda, Oranjeplein 28, duif; Weder- waal Korte Vlamingstraat 2 zwart, en-vel. met inhoud; v. d. Molen, Saen- redamstraat 4 d., foudraal van band; Boer, Harmenjansweg 92, geld; Versteeg Haarl. liedestraat 21, handschoen; Wer- terbeek, Achterweg 16, idem; de Vries, Schoterweg 80, horloge; Verputten, Saénredamstraat 38 rood, handschoe nen; Stokman, Beukenstraat 30, hand schoen; Kennel Fauna, hondje (zwart) gebracht door Metselaar, Heerensingel 137; herdershond gebraoht door Kleef man, Schoterstraat 17; katje (zwart wit) gebracht door Lak, Paul Kruger- straat 54; idem (grijs) gebracht door- Bos, Korte Reguüiersstraat 3; Derksen, v. 't Hoffstraat 90, lood; Horeman, Rese dastraat 11, nagelgarnituur; Slins, Al- lamdstraat 91, onderlijfje; Dietz, Hofdijk straat 18, portemonnaie met inhoud: Wedewer, Kruistochtstraat 54, idem; de Vrieze, Voorhelmstraat 9 rood, idem; Clouws, Brouwersvaart 134, pet; Bieren broodspot, Leidsöhes.tr aat 94, portemon- naie met inhoud; Jansen, Tulpenstraat 40 rood, plaat (ijzer), Kuiper Spaan- sehevaartstraat 39, rijwielbelastingmeik, v. d- Laar, Sparrenstraat 36, ring; Ter Horfst, Leidschestraat 66, schoenen; Bur. van Politie, Smedestraat, sleutel; v. Balen, M. v. Heemskerkstraat 20, sierspeld; Kolk, Klein Heiligland 64 B. schoorsteenpijp; Baas, M. v. Heems kerkstraat 49, sleutels. zijn aanbod tot hulp herhaalde en haar op het hart drukte, toch vooral niet te aarzelen van dat aanbod gebruik te maken, als de noodzakelijkheid daartoe zich voordeed. Dit briefje had zij zorg vuldig bewaard en zij had zich meer dan eens betrapt op den wensch, dat hij toch maar eens zou komen. Er ging zoo iets verfrisschends van zijn bijzondere persoonlijkheid uit. van zijn intelligente conversatie en daarbij kwam de aan trekkingskracht van zijn talent, dat de belofte inhield van een schitterende carrière eri het waas van geheimzinnig heid dat zijn beroep omgaf. Dit waren allemaal factoren om een man aan trekkelijk te maken in de oogen van een meisje van haar karakter en tempera ment. En in de afgeloopen maanden, het waren er nu bijna al drie, hadden de gedachten van Melian dikwijls ver toefd by Helston Varne. Het was de laatste dag van Violet's verblijf op Heath Hover; den volgenden dag moest ze weer aan het werk. Ze was een tevreden en blijmoedige ziel, maar he: contrast tusschen deze glo rieuze» Juni-dag en deze heerlijke streek en de benauwde lucht en het uitzicht op de zwartgerookte schoor steenpijpen, van haar Londensch ver blijf, was zelfs haar te machtig. Wordt vervolgd.). Dezelfde in een tijdschrift-artikel: „Het Roomsche Tocneel": „Het spel van Sint Servaes dient het ware volks- tooneeL Een groot deel der burgerij nam aan de vertooning deel, van alle standen en rangen en van verschillende leef tijden. Het speelde midden onder de in gezetenen. Er waren optochten in, er werd gezongen, er was muziekbegeleiding en een koor zangers en zangeressen buiten, tegenover het tooneel, dat den indruk weergaf van wat was geschied en gespeeld. Het Spel van Sint Servaes is een historiespel en een gewijd spel. Het houdt verband met stad en kerk; het doet herleven het oude Maastricht en den ouden Heilige. Het tooneel rijst achter de kerk, waar de grafstede is van- den Heilige en waar thans tentoongesteld waren de relieken van hem en relie ken, door hem uit Tongeren in veilige haven gebracht. Verleden en heden werden bij de ver tooning één. Bij het luiden der groote klok der St. Servatiuskerk, als op het tooneel Sc. Servatius dezer wereld ver scheiden is, en gedekt met glans en zijde, ten grave zal worden geleid, ver dween het heden. Het verleden bleef. Het graf sprak.,,. Het tooneel deed als vroeger tot het begrip van het volk, het sprak in beelden en gelijkenissen". Zcoals reeds gezegd. bedeelde de schrijver in het oorspronkelijke werk een fel drama te geven en in dit „decla- matorium" geen drama- en geen open luchtspel-vervanging; enkel en alleen een eenvoudig verhaal, dat het oor spronkelijke werk op den voet volgt. Wat in 1916 in herhaalde opvoeringen 'n oogenfeest was, is nu door den schrij ver verwerkt tot 'n eenvoudig, In. proza geschreven verhaal, dat de groote lijn, die door 't geheel loopt, zoo goed ais mogelijk, bijgehouden heeft. zoo: toc£i zit in onze zeevarenden nog het oude zeemansbloed. Man vaaTt het, veiligst op een Nederiandseh schip; onzé. schepen zijn goed, bediening en verple ging zijn er beter dan op schepen van andere naties en het personeel is zeer betrouwbaar. Spr. ging in het kort de geschiedenis van onze koopvaardijvaart en haar ups and downs na. Het is aan de energie en den ondernemingsgeest van mannen als Plate, Reuchiin, Op een Nooit te dan ken, dat onze koopvaardijvloot nu weer een uitstekend figuur maakt. Spr. vertoonde daarna tal van licht beelden op onze koopvaardij betrek king hebbend, zoowel op dsn lijndienst als den vracht/dienst.. Wij zagen oude en nieuwe schepen, zoowel van binnen als van buiten en kregen vooral een in druk van de luxe, die tegenwoordig op de groote booten heersaht. Ook var. het leven en dc oefeningen van de. zee lieden aan boord werd het een en ander vertoond. De voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante inleiding. Na de pauze wed nog een zevental grootere en kleinere films vertoond, waarbij vooral de gc/echts-oefeningen, gehouden door Hr. Ms. kruisers „Java" en „Sumatra" in 1927 beoosten Madoera zeer belangwekkend waren. De eerevoorzitter der afdeellng Haar lem, de burgemeester, de heer C, Maar schalk, v/as onder de aanwezigen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MA ER TE NS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F125. Een ernstig conflict ryst aan den vooravond van Sint Nicoiaas tusschen de Conservatieven, die volhouden, dat Sint Nicoiaas door den schoor steen komt en de Radicalen die op het standpunt staan dat sinds de invoering van centrale ver warming de Sint door het raam binnenkomt en de kousen dus in de onmiddellijke nabijheid daarvan moeten worden opgehangen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6