HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. OOK HOOG WATER IN ONZE OMGEVING. STADSNIEUWS SCHEEPSBERICHTEN DONDERDAG 29 NOV. 1928 DERDE BLAD PROVINCIALE STATEN VAN NOORD. HOLLAND. De overstroomingen tengevolge van het hooge water beperken zich in onze omgeving tot het onderloopen van bouw: en weiland. Ten Noorden van Spaarndam is bovenstaande foto bewijst het veel land ondergeloopen. De provinciale overheid, vergaderend in haar Statenzaal, had de gemeentelijke weer eens ter ouden Raadzale gedreven. Er is daar schoongemaakt en gerestau reerd, blijkbaar op z'n gronaigst-Hol- landsch. De gobelins stonden nog in de gang en wij zaten tusschen kale witte muren, hetgeen ik in mijn tijdelijk hol op ons verbouwd-wordende kantoor ook al sinds vele weken beleef. Maar de ongezelligheid der omgevtng werd goedgemaakt docr de vroolijke stemming van het edelachtbare college dat altijd wat dartel en roerig wordt als het uit de sombere lange pijpenla ten Prinsenhove wordt overgebracht en samengeperst in dit vierkante ver trek. Toch zweeft hier de traditie van de zooveel plechtiger gemeenteraden uit het grijze verleden. Maar het baat niet; heele fracties zitten gezellig te roeze moezen terwijl iemand van den over kant de charme van.zijn welsprekend heid op het gemeentebelang loslaat. De hamer-revue van den voorzitter was al dadelijk een succes, want veertien van de vijfentwintig agendapunten wer den „hamerstoots'* aangenomen, zoodav de vrees voor een avondzitting dadelijk verdween. Merkwaardigerwijze ging ook de gemeenterekening 1927 zoo maar on der den hamer door. Zelfs de heer Joosïen toonde geen belangstelling. Worden mis. schien alle krachten verzameld voor het begrootings-offensief, of krijgt de Raad heelemaal genoeg van het stormloopen Op de redoute-Slingenberg? De wethouder glimlachte breed, en be grijpelijk was het. Ik hoor hem in Ja nuari a.s. al zeggen, met zachte teleur stelling in zijn stalen orgaan: ,.Ik begrijp niet hoe de Raad nu neg met bezwaren tegen de rekening '27 kan komen. De Raad heeft er zich zonder een enke: woord mee vereenigd, en toen was deze begrooting toch ook al sinds weken be kend, zoodat de Raad alle factoren ter beoordeeling van den financiëelen toe stand tot zijn beschikking had." Of iets dergelijks. Maar laat ons niet op de Historie vooruitloopen. Plus ga change, plus c'est la même chose, en toch blijft het zoo belangrijk. De verordening regelende de pen- sionneering van wethouders werd thans in détail vastgelegd. Alleen de heer Joosten had nog een bezwaar, maar hij was tevreden met een uitspraak van B. en W. omtrent de bedoeling van een twijfelachtige clausule. B. en W aarzel den niet en namen hun juridische be slissing a bout portant. Als het in de advocatuur zoo toeging zou het vak te gronde gaan. Van de wethouderspensioenen be landden wij bij de havengelden, ook een onderwerp dat zijn laatste stadium be reikt had, en de voorzitter deed zich kennen als minderheid in het Ooilege en hield een uitvoerig, betoog tegen ver laging der havengelden. De quintessena van des burgemeesters rede was, dat Haarlem meer belang bij het verkeer te land dan bij dat te water heeft, en dat men door het laatste kunstmatig op te voeren het eerste aanmerkelijk be lemmeren zal, want de bruggen zullen zoo vaak en zoo lang open moeten zijn. Ook wees de burgemeester erop dat ver laging der havengelden niet ten goede komt aan de schippers. De wethouder van financiën stelde zich op het standpunt dat Haarlem te duur is met zijn havengelden en geen uitzonderlijke positie kan handhaven. Mr. Slingenberg vond dat de burge meester wat te veel generaliseerde. In- tusschen had des voorzitters rede vol doenden indruk gemaakt om bij te dra gen tot het verwerpen der amendemen ten die nóg meer verlaging wilden dan B. en W. Het amendement-Meyers werd verworpen met 2412 en dat van de heeren Van Liemt en De Braai met 23—13 stemmen, waarna het voorstel van B. en W. z. h. s. werd aangenomen In omstandigheden zooals deze als er voorstellen uit een gemeenteraad komen die verder willen gaan dan B. en w. kan het College niets beters overkomen daft een minderheid „in eigen boezem" die met kracht haar met. ning verdedigt om heelemaal geen con cessies te doen. Volgens de bekende theorie van den gulden middenweg neemt de Raad dan het voorstel van de meerderheid van het College aan. Ik weet niet of het met voorbedach ten rade zoo tactisch was uitgedokterd misschien was het alleen Fortuna d>» het zoo wilde maar in elk geval werk te het prachtig. Daarna de H. O. V. Drie Vrijheidsbonders en de heer Joosten hadden voorgesteld om haar voor 1928 f5000 extra-subsidie te geven. De heer Loosjes verdedigde als eerste onderteekenaar dit voorstel, de wethou. der van financiën bestreed hem. en de heeren spraken hun teleurstelling over eikaars houding uit. waarna het debat zich verder uitbreidde en al de dierbare oude argumenten door de Raadssfeer flitsten. De heer Loosjes had zyn voor stel inmiddels gewijzigd, en het ge vraagde bedrag teruggebracht tot dat van het huidige tekort der H. O. V. f3972 en vijf cent. Hij haalde het even wel niet en werd met een neuslengte 19 tegen 17 stemmen geklopt. Jammer voor de H. O. V.. maar ik ge loof niet dat haar leven van ait bedrag slechts eenmaal le geven, afhangt. Zoo als in het deba; rok weer duidelijk aan den dag kwam. is de geest bij de H. O. V. tegenwoordig uitstekend. Bestuur, diri gent, orkest en leden werken zeer een- V:? en cnthcus'ast samen. Het con- c. r:\: is in stUger.de Iyn. en dr kunstp est.aties zijn dat ook. Tal van nieuwe werken worden op de program ma's gebracht en het is voorwaar moei lijk te zeggen wie van de beide leiders de geestdriftig?:s de voorzitter, de heer Haitsir of de dirigent, de heer Edir ':num. Mijn indruk is dat men bezwaarlijk een beter tweetal zou kunnen vinden om de H. O. V. de finitief over haar financiëele moeilijk heden te helpen. Dr. Adrian stelde tegenover Mr. Slin- genberg's betoog: dat de H. O. V. tel kens terug zal komen als men haar niet aan de vaste subsidie van f 30.000 bindt en duidelijk zegt: hier moet het by blij ven, meer kunnen wij niet doen de meening, dat de gemeente deze vaste positie met recht zou kunnen innemen als zij genoeg aan het orkest gaf. Maar zij geeft z.i. te weinig (in vergelijking met andere gemeenten) en eischt zeer veel. Met dit laatste ben ik het volkomen eens. De gemeente eischt van het orkest te veel. Het aantal concerten (30 gewone en 15 buitengewone) is te hoog. M. i. is het vcor de toekomst van de H. O. V. veel belangrijker om deze eischen te ver lagen dan om op het moment het gerin ge tekort door een extra-subsidie te dek ken. Van het arbeidsvermogen van diri gent en orkestleden wordt quantitatief meer geëischt dan noodig is, dan het publiek zeif verlangt. Hoeveel menschen in Haarlem hebben de gelegenheid om dertig H. O. V.-concerten per jaar bij te wonen? Hoeveel leden err vereen:- ging, die daarop dan toch voor hun f25 recht hebben, doen het? Misschien zou het bestuur zeer in teressante en nuttig bruikbare gege vens verkrijgen als het eens een enquête onder de leden hield om te weten te ko men hoeveel concerten zy, elk voor zien, in een jaar hebben bijgewoond en hoe veel zij er voor hun geld verlangen. Laat men het orkest tcch den tyd en de rust geven om in een redelijk aan tal concerten het mooiste te geven dat het bereiken kan. Dan geeft men het een nieuwe aansporing tot nog grooter enthousiasme en nog beter prestaties Geen versnippering! Een kunstenaar is nu eenmaal geen arbeidsmachine, die men het heele jaar door in hetzelfde tempo en met dezelfde „efficiency" kan laten werken. Aller minst als initiatief en het uitvoeren van vele nieuwe werken voortdurend van hem worden verwacht. Geef hem zelf het gevoel dat de qualiteit van zijn pres taties boven de quantiteit wordt gesteld. Ik betwijfel sterk, ofschoon ik het hun niet gevraagd heb. of dirigent en musici van de H. O. V. dit gevoel ten opzichte van de gemeente Haarlem hebben. Dooi de aan hen gestelde eischen te verlagen kan men him een blijk van waardeering geven dat zegt: .Mijne heeren, uw kunstzinnige arbeid staat zoo hoog, dat wij u gaarne grooter vrijheid geven om hem intenser te kunnen beoefenen." Dit zou op dit moment in de historie der H. O. V. m. i. meer waarde hebben dan f 3972 en vijf cent extra in de ver- eenigingskas. Er werden nog wat punten van onder geschikt belang afgehandeld, de benoe mingen lokten nog een korte geheime zitting uit, en om zes uur was het afge- loopen. Vanavond zullen ongetwijfeld de heele Raad, de pers en vrij wat meer publiek bijeenkomen thans informeel, in de bovenzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw om mr. Slingenberg te hooren over het wetsontwerp tot her ziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. R. P. DE .SALENTO". Een lijk in zee. Woensdagmiddag zag de Bloemen- daalsche politie een lyk. drijvende in zee, op eenigen afstand van het wrak van de Salento. In samenwerking met de Velsensche politie heeft men ge tracht, het lijk aan het strand te krij gen, hetgeen echter niet gelukte, door dat het door den stroom verder zee waarts dreef. Een sloep van het schip? In de buitenhaven te LJmuiden is een zwarte sloep aan komen drijven, over dekt met een zeil. Er kon nog niet wor den vastgesteld, of deze afkomstig was van de „Salento". PERSONALIA. Op het in den Haag gehouden machinisten-examen ter verkrijging van diploma B. slaagde onze stadgenoot. de heer M. J. Dingboom. Sï NAGOGE-DIENSTEN. NED. ISRAëL. GEMEENTE. Van 30 Dec. af. Sabbath: Vrijdagavonddienst b\j den Ingang te 3.30 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagöienst te 1 uur. Avonddienst; te 4.41 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Donderdag, Ta'aniet Kabraniem: Aan vang van den dienst te 2.30 uur ter Synagoge. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur Zendagavond te 7 uur Donderdagavond niet. De diensten op Sabbath, alsmede op Ta'aniet Kabraniem des middags, wor den verricht ter Synagoge Lange Be- eynestraat 11. De overige diensten en Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeente- gebouw Lange Wijngaardstraat 14. (Zitting van Woensdag). Dr. De Hartogh heeft de grootste bewondering voor de arbeidstherapie in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De geneesheerdirecteur van de inrichting verdient daarvoor dank. Zijn salaris is niet in overeenstemming met zijn pres taties. Trouwens ook niet dat van d.e andere geneesheeren. Er zijn onder hen 2 vacatures door gebrek aan candidaten. Met genoegen heeft spr. bemerkt dat Ged. Staten dat nu inzien. Moge er nu zeer spoedig verbetering komen! Het op nemen van groepfoto's van krankzin nigen in jaarverslagen keurt spr. af. De heer Hoogland bespreekt het buitengewoon onderwijs in de provincie. Er wordt goed werk gedaan, maar uit breiding is noodig. vooral nazorg. Blinden, die opgeleid zyn voor steno typiste kunnen geen betrekking krijgen in een particuliere onderneming. Hier kan door de provincie en de gemeenten iets gedaan worden. Laat de provincie daarmede beginnen en trachten zulke onvolwaardige krachten in dienst te nemen. De heer Koster pleit voor zoo uit gebreid mogelijke voorziening van het platteland met goed water. Laat er toch niet telkens zoo'n angstvallige bereke ning worden gemaakt of de waterleve ring aan een bepaalde afgelegen woning wel rendabel is! De heer G u pin toont zich voor stander van de docr den Vrijheidsbond voorgestelde commissies van bijstand en grondt zijn meening o.a. hierop dat de Staten slechts enkele malen per jaar bijeenkom, n en het dus wenschelyk is dat Ged. Staten contact hebben met een der S'.aten representeerend college. Dit is wel gebleken by de onlangs met het Hoogovenbedryf gevoerde onderhande lingen. die plaats hadden op een tyd- stip. waarop de Staten niet bijeen wa ren. In de bedoelde commissies van by- stand moeten uitsluitend Statenleden zitting hebben; bepaalde deskundigen kunnen Ged. Staten zich altijd nog assu- meeren. De heer Ankersmit sluit zich aan bij het door den heer Hoogland gespro- ne inzake nazorg. Spr. vestigt er de aandacht op dat de keuringen, die bü alle openbare lichamen tegenwoordig plaats hebben, een gevaar beginnen te werden in zooverre dat die keuringen veel te streng zyn. Voor een zeer ge ringe afwijking werdt men dikwijls bui ten een .betrekking gehouden, waarin men uitstekend zou voldoen. Laatst kon iemand niet bij de Nederlandsche Bank worden aangenomen, cmdat hij.... 33 jaar was. Verder bestrijdt spr. wat hy noemt „het wonderlijke voorstel van de heeren Asscher cs." inzake de commissies van bijstand voor de bedrijven. Wanneer dit voorstel werd aangenomen zou de zaak er slechter door worden. De heer KI. de Vries pleit voor het' voortgaan van het geven van steun aan openluchtscholen. Voorts uit spr. zijn vrees dat Ged. Staten de arbeidsthera pie in de provinciale ziekenhuizen wil len beperken. De heer J. J. de Vries acht het ge- vaarlyk dat in een openbare vergade ring, naar aanleiding van krantenbe richten, opmerkingen worden gemaakt over onze reddingsmiddelen. Dit kan een verkeerden indruk wekken in het bui tenland. Verder wil spr. een spoedige herziening der eleetriciteitstarieven. De heer Weiss vraagt belastingver laging. Hoe moet de begrooting er eigen lijk uitzien, vóórdat men daartoe over gaat? Spr. en zijn vrienden verwachten veel van het wetsontwerp inzake de fi nancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten waarbij de personeele belas ting wordt afgeschaft. Wordt deze be lasting afgeschaft dan zullen vele kleine woningen vrij komen, want velen wonen nu in een kleinere woning dan zy zich financieel kunnen veroorloven, juist om de personeele belasting. Aan de werkloosheid kan de overheid eigenlijk weinig doen. De overheid is er nergens in geslaagd werk te verschaffen aan allen die dit noodig hebben. Hoe kan dan wel de werkloosheid bestreden worden? Door bevordering van den bloei van handel, nyverheid en scheepvaart. Ged. Staten zullen dus daarvoor in de provincie al het mogelijke moeten doen en by voorbeeld moeten maken dat ce scheepvaart niet Lever naar Zuid-Hol land gaat dan naar Noord-Holland. Ver schillende industrieën zijn den laatsten tyd uit Amsterdam verdwenen. Een Naaml. Vennootschap voor werkverrui ming is slechts een lapmiddel. En wat doen de vakvereenigingen om industrie naar Noordholland te krijgen? Niets, zij schrikken de industrieën eerder al door hun optreden. Verder gispt spr. het feit dat perso nen in Overheidsdienst buiten hun ge wone werkuren concurrentie aandoen aan arbeiders en kieine middenstanders. Er moet worden voorkomen dat de toe stand van dubbele inkomens blijft voort duren. Spr. vraagt voorls aan Ged. Staten er de Regeering op te wyzen dat de Gooi- sche stoomtram moet verdwijnen of veel verbeterd worden. Ook deze spreker brengt het reddings- wezen aan de Noord-Hollandsche kust ter sprake. Het materieel moet up to date zijn. Het ligt op den weg van Ged. Staten de reddingsmiddelen te verbete ren. Willen Ged. Staten een ernstig on derzoek doen? De Voorzitter doet medeaeeling van een nieuw rapport van den Hoofd ingenieur-Directeur van den Prov. Wa terstaat, waarin o.m. wordt gezegd dat de toestand over 't algemeen veel ver beterd is. Hierna wordt gepauzeerd. Na ae pauze is het woord aan den heer Van der Glas. deze wil geen oordeel vellen over het reddingswezen- materiaal. Hy heeft er geen verstand van. Maar het heelt spr. getroffen dat niemand der sprekers in deze vergade ring heeft gesproken van de nabestaan den van de redders, wanneer dezen by reddingspogingen omkomen. Weduwen en weezen krijgen 6 a 7 per week van de particuliere Redding Maat- schappyen. Nu wordt er al weer gebe deld by de particuliere liefdadigheid. Dit is een nationaal schandaal. Spr. vraagt van Ged. Staten te on derzoeker. of het mogelijk is een rechts positie te scheppen voor de redders en hun nabestaanden en of het reddings- werk niet van overheidswege kan wor den ter hand genomen. Spr. zegt dat de begrooting zoo al geen reactie, dan toch stilstand ver toont. De uitgaven voor onderwijs zyn verminderd. Ged. Staten hebben beloofd dat zij het buitengewoon onderwijs in ernstige overweging zouden nemen. Spr. hoopt dat er nu het volgend jaar re sultaten zullen komen. Met het insti tuut schoolartsen zyn we ook nog niet verder in dit gewest. Ook ten opzichte van de wijkverpleging bestaat stilstand. In 't belang van de werkverschaffing hebben Ged. Staten niets gedaan. Er moet onmiddellijk worden overgegaan tot een provinciale werkverschaffing. Er zyn in dit gewest 18311 werkloozen. Spr. noodigt Ged. Staten uit het ini tiatief te nemer, voor een provinciaal plan voor werkverschaffing en daarvoor de vcor bestrijding der werkloosheid uit getrokken post te verhoogen tot één millioen gulden. Mevr. Aukes heeft tot haar spyt niets in de stukken gevonden over de bebouwing van de duinpan aan zee. by Castricum. Spr. vraagt of het Theehuis op het Landgoed spoedig zal worden aanbesteed. De heer Miedcma betoogt dat er formeelen bezwaren tegen de commissies van bijstand zyn aan te voeren, maar het is meer gebeurd, dat later vastge legd wordt in de wet, waar eerst for- meele bezwaren tegen waren. De heer Stapel zegt dat met 1 Januari verlaging van de tarieven van het P. E. N. te wachten is. Maar de ge meenten die niet regelrecht betrekken van het P. E. N. zullen hierin niet dee- len. Het is billijk dat ook die gemeen ten eens voor verlaging van den stroom- prijs in aanmerking komen. Die prijs drukt 25eer op het platteland. Het ligt toch niet in de bedoeling die gemeen ten te dwingen hun bedrijven aan het P. E. N. over te doen? Mevr. Boissevain zegt dat men in 't buitenland wel weet, hoe buiten gewoon goed het Neclerlandsche redding- wezen is geregeld. Maar toch mag de opinie niet postvatten, dat het hier niet in orde zou zijn met het reddingwezen. Dat is goed georganiseerd. Van Re- geeringswege wordt evenwel lang ge draald met het aanwijzen van een plaats waar het reddingswezen verder kan georganiseerd worden. De heer A de Vries vindt met den heer Thomassen de prijzen voor kampee ren enz. op het Provinciaal Landgoed te hoog. Spr. dient namens zijn fractie een motie in. waarin aan Ged. Staten wordt gevraagd: a. van 1 Januari 1929 af ge legenheid te geven tot kampeeren a 10 cent per persoon en per dag. b: kinderen beneden 14 jaar onder geleide kosteloos toe te laten, c: de waarborgsom aan zienlijk te verminderen, d: aan ver- eenigingen collectief kampeeren moge lijk te maken. Dr. Vos verdedigt het voorstel van den Vrijheidsbond tot aanstelling van een medisch ambtenaar. Spr. bespreekt de tuberculoseverpleging, de tubercu losebestrijding onder het vee en de be strijding van andere besmettelijke ziek ten. De nazorg ten opzichte van de krankzinnigenverpleging is een zeer urgente zaak. Dit alles begint langza- mer-hand te komen binnen de grenzen van de bemoeiingen van het Provin ciaal bestuur. Het is spr.'s bedoeling dat gebruik gemaakt wordt van het particulier initiatief. Het in het leven roepen van een bepaalden dienst ligt niet in zijn bedoeling, maar er is een deskundig ambtenaar noodig, ook om controle uit te oefenen op de wijze waarop de subsidies voor gezondheids zorg worden besteed. Op adviezen van den inspecteur van de Volksgezondheid moet veel te lang gewacht worden, daar die ambtenaar het al zeer druk heeft. De heer Pothuis vraagt of Ged. Staten werkelijk niet wat meer kunnen doen voor de werkverruiming. Onwil lige gemeentebesturen kunnen worden aangemoedigd. Spr. verdedigt verder de vakvereenigingen, waarvan de heer Weiss zeide dat zy niets deden. In Amsterdam bestaat samenwerking met de vakcen trales. Laten Gedeputeerden van hun standpunt af komen en zeggen: wat Amsterdam deed zullen wij doen in de provincie. De heer W ij n k oop merkt op dat de heer Polak zegt dat de S.D.A.P. op den heer Bruch heeft gestemd omdat hij democratisch en vooruitstrevend is. Maar met zoo te stemmen hebben de socialis ten zich meer in de vingers gesneden. 3ij voorbeeld toen zy Dr. Vos in den Amsterdamschen Gemeenteraad of Mr. Bomans in Gedeputeerden brachten. Spr. gelooft, niet dat het nu met den Anti-Revolutionair hun erg zal mee vallen. Met commissies van bijstand, advies enz. bemoeit spr.'s party zien niet-, daar niet zij. maar de kapitalistische maat schappij, de verantwoordelijkheid heeft. De heeren van den Vrijheidsbond zijn blijkbaar niet ingenomen met de per sonen die bjj de bedrijven het heft in handen hebben. Terwiji de sociaal-de mocraten het we', prettig a-inden dat hun partijgenoot Van der Waerden da gelijks met de bedrijven verkeert. Het voorstel betreffende de commis sies wordt nu gebruikt voor een poli- tieken strijd tusschen Vrijheidsbond en SJDA.P. Het doet spr. genoegen dat zyn vijand Vander Glas betreffende de één millioen voor werkverruiming nu zijn (Wijn- koop's) voorstel heeft overgenomen. Sneller werk aan wegen en kanalen is mogelijk. Dat zal tenminste helpen voor de werkverschaffing. Over het voorstel KupersPothuis zul len Ged. Staten eerst prae-advies moeten geven. Bij een andere N.V. zyn treurige fouten gemaakt, zcodat die N.V. onder de arbeiders den bijnaam „de hel van Jipsinghuizen" heeft gekregen. Die fouten zullen in ieder geval in dit ge west moeten vermeden worden. Wat de heer Weiss wil. toen hij aan ce vakvereenigingen de bevordering der industrie wilde opdragen, is economisch fascisme. De vakvereeniging, de A. N. W. B. die ook het bedrijf steunde en samenwerkte met de patroons. heeft juist niet kunnen tegenhouden dat de diamantnijverheid te Amsterdam hard achteruit gaat. De heer Vader stelt met den heer Wijnkoop voor een bedrag van f 200.090 beschikbaar te stellen voor een fonds voor nagelaten betrekkingen van redders die hun leven hebben ver loren by pogingen tot redding aan onze kust. Dit voorstel wordt in handen van Ged. Stater, gesteld om prae-advies. De heer Van der Waerden merkt ten opzichte van de Commissies voor de bedrijven op dat de Staten altijd zoo veel mogelijk inlichtingen krijgen over de gestie van de bedrijven. Het is ook noodzakelijk dat dit gebeurt. Er zijn altijd open. royale mededeelinger. aan de Staten gedaan. Dat het deskundig element zou worden uitgeschakeld zou spr. in ieder geval een groote fout achten. Het is niet juist, dat de sociaal-demo craten het voorstel inzake de commissies gebruiken voor een politieken strijd tegen den Vrijheidsbond, zy zijn juist voorstanders van een soepele beörljfs- vorming, afgezien van politiek. Hierna wordt de vergadering geschorst tot Donderdagmorgen half 11. De heer Van der Waerden zal dan zijn rede voortzetten. TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. Handelsonderwijs toe te laten. Het examen moet echter blijden bestaan voor de kinderen, die reeds cenige jaren de school verlaten hebben en op kan toor of :n winkel werkzaam waren. De vergadering vereenigde zich hier mede. Het advies van het bestuur werd goed gekeurd. Na de rondvraag bracht de voorzitter dank aan mevrouw Van dor Meer. die als Ld aftreedt omdat zij'geen kind meer op een openbare school heeft, voor haar gedurende eenige jaren verleende mede werking: spreker deelde mede. dat haar belangstelling in de commissie en haar werk ten zeerste op prijs werd gesteld. Ook dankte de heer Loosjes Dr. C. L. de Liefde voor alles wat hij In het be lang der commissie heeft gedaan. Speciaal voor de secretaresse (mej. M. C. Berdenis van Berlekom) was hij altyd een gToote steun. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys hield Woensdagavond acht uur ten Stadhuize een vergadering onder leiding van den heer Vincent Loosjes. Het jaarverslag werd goedgekeurd. In bespreking kwam de aanbeveling in de vacatures der periodiek aftredende leden. Ais no. 1 werd weer geplaatst in groep A (ouders van leerlingen eener openbare school) de heer P. de Vries: in groep B (ouders van leerlingen eener bijzondere school) de heer M. L. A Klein; in groep C (onderwijzers eener ODenbare school) de heer G. Max: in groep D (onderwijzers eener bijzondere school) de heer G. J. Kappers; in groep E (overige inwoners der gemeente) de heer Vincent Loosjes. In de vacature van mej. J. Tibben, die wegens gezondheidsredenen ontslag nam werd gekozen no. 1 mej. M.W. C. He ij men; in de vacature van Dr. C. L. de Liefde, die niet meer behoort tot de ouders van leerlingen eener openbare school, werd no. 1 de heer M. J. Bleeker. Reorganisatie Handelsavondschool. B. en W verzochten van de Oommissie van Toezicht op het Lager Onderwijs advies over het volgende: ,X>e Directeur der gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs, rich: na overleg met de leeraren zijner school en met den heer Inspeoteur, tot B. en W. het verzoek, over te mogen gaan tot reorganisatie zijner school. Vermoedelijk zullen de goed georgani seerde avondscholen voor Handelsonder wijs opgenomen worden in de wet op het Middelbaar Onderwijs. De bedoeling van het programma, In gesteld in 1910, was de kinderen, die de 6de klasse eener gewone volksschool met vrucht doorloopen hadden, te kunnen toelaten. De eischen van toelating waren matig en werden mild toegepast om ook hun toegang tot de school te kunnen ver- leenen, die reeds eenige jaren de lagere school verlaten hadden en op kantoor of in winkel werkzaam waren. Deze na- komers drukten zoowel het peil van toelating als de resultaten van het on derwijs. Nu de 7-jarige leerplicht ingevoerd is. zou de directeur de eischen van toe lating hooger willen stellen. Als norm zou gesteld kunnen worden het met vrucht doorloopen hebben van de 7de klasse eener gewone lagere school alhier wat betreft de vakken Nederlandsen rekenen, schrijven, aardrijkskunde en geschiedenis. Verder zou voor de jongens en meisjes, die reeds korter of langer de school verlaten hebben en aan deze eischen van toelating niet meer voldoen een voorbereidende klasse aan dê school verbonden kunnen worden. Verder wenscht de directeur de leerstof die thans In de 5 jaren der avondschool plus 1 jaar van de vervolgcursussen wordt behandeld, in 5 jaar af te wer ken. zoodat alle leerlingen, die eind examen doen. zonder verdere studie in staat zullen zyn een Mercurius- diploma te halen voor Boekhouden. Nederlandsche handelscorrespondentie en de handelscorrespondentie in de door hen gekozen taal. Dit zal bereikbaar zyn als de toelatingseischen strenger worden toegepast en de cursus van 8 maanden wordt uitgebreid tot jaarcursus". Tot zoover het verzoek van den Directeur. Het bestuur is van meening. dat waar Burgemeester en Wethouders advies ver zoeken aan de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, voorna melijk de aandacht onzer Comm:ssie moet vallen op de aansluiting van Lagere school en Handelsavondschool. Met een verhoogen van het toelatings- peil en ce eisch. dat de leerlingen met vruchi de 7de klasse eener gewoon lagere school moeten doorloopen hebben, kan het- bestuur zich vereenigen. Ook met het instellen eer.er voorbereidingsklasse waardoor de overgang gemaakt wordt voor hen. <jie de schooljaren reeds langer achter den rug hebben. Wat echter betreft de verkorting van de vacantie en de aansluiting bij het Mercuriusdrploma als eindresultaat van het onderwijs meent het bestuur te moeten adviseeren hieromtrent geer. oordeel uit te spreken, daar dit interne aangelegenheden zijn van de Handels avondschool. die or.der het Middelbaar Onderwijs gerangschikt is. De heer L. van der Have stelde voor. de kinderen, aie de zevende klas der lagere school hebben doorloopen, zonder examen tot de Avondschool voor EUROPEANEN EN INLANDERS. Prof. dr. E. C J. Mohr. hoogleeraar te Utrecht en verbonden aan het Kolo niaal Instituut te Amsterdam heeft Woensdagavond in de sociëteit de Ver- eenlging voor de Vereeniging van jonge liberalen een zeer boeiend en glashelder betoog gehouden over den groei en de ontwikkeling der verhouding van Euro peanen en Inlanders in Nederlandsch» Oost-Indië. De verhouding tusschen beide groe pen is iets dat zich in den loop der til den gewijzigd heeft, zich ontwikkelde. Toen de Europeanen voor 't eerst met de inlanders in aanraking kwamen was de bevolking van Indlë de resultante van enkele groepen, er was ongeveer 700 jaar geleden een instrooming van Mo- hamedanen die niet in aantal, doch door cultuur bijvoorbeeld op Java een eenheid vormden, terwijl daarvóór reeds een Britsch, Indische groep die cultureel overheerschte in Indiö was gekomen. Tenslotte kwamen de Hollanders, in den beginne alleen om handel te drij ven, de zeevaarders werden betaald door kooplieden die in Amsterdam achter de iroene tafel bleven zitten en slechts eischten dat de koopvaarders voor zoo min mcgelijk geld zooveel waren mee brachten als maar mogelijk was. Er ontstonden echter vestigingen met pak huizen en de eerste Europeanen gingen in Indië binnen dikke muren wonen, er kwam wel eenige toenadering, de Inlan ders zagen tegen de Hollanders op. Na den compagniestUrf werd Indië wingewest en in de onmenschelijke toe standen als gevolg van het cultuurstelsel moest verandering komen. In het mid. den der vorige eeuw begon in Europa een humanistische strooming zich baan te breken met als gevolg dat ten leste in Indië, door mannen als Multatuli bij voorbeeld belangstelling voor den Inlan der groeide. Thans eischen sommigen In Indië vrijheid, los zijn van Holland. Maar. zei spreker, zy weten niet dat de grootste vryheid ligt in de eigen vrij. 'neidsbeperking. in het aanpassen In een gemeenschap. Daartoe moet er toenadering komen, beide groepen, Europeanen en inlanders moeten elkaar respecteeren en samen een nieuwe gemeenschap vormen. Want, zei spreker, laten wU eeriyk zyn en zeggen dat Holland Indië heusch niet kan missen. Wy hebben Indië een nieu we cultuur gebracht, er liepen eerder electrische treinen dan in ons land. wy werken beter dan andere koloniale mo gendheden. Spreker liet een groot aantal mooie lichtbeelden vertoonen. Onder de aan wezigen merkten wy o.a. op mr. J. J. Schrleke. regeeringsgemachügde voor 3lgcmeenc zaken by don Volksraad, thans hier te lande vertoevend. Binnendyk. 27 Nov. te Philadelphia v. Rotterdam. Beemsterdyk. 28 Nov. 18 u. v. Antwer pen n. Rotterdam. Djembcr 28 Nov. te Adelaide v. Rot terdam. Ganymedes 28 Nov. v. Bremen n. Hamburg. Gaasterland 28 Nov. v. Amsterdam n. Hamburg. Oaasterland 28 Nov. v. Amsterdam n. Hamburg. Hudson sl. 28 Nov. te Aden v. Rotter dam met een sleepboot en lichter op sleeptouw. Insulinde 28 Nov. 2 u. v. Port Said, Rotterdam n. Java. Koudekerk 27 Nov. v. Perim, Bom bay n. Rotterdam. Kield recht 28 Nov. te Antwerpen 7. Hamburg. Leerdam 28 Nov. te New-Orleans v. Rotterdam. Madioen 28 Nov. v. Rotterdam n. Ham burg. N'ias. 28 November van Amsterdam n. Rotterdam. Ouderkerk p. 26 Nov. Ouessant, Am sterdam n Japan. Prinses Juliana 28 Nov. van Batavia n. Amsterdam. RUnland 28 Nov. te Amsterdam van Hamburg. Rhea 28 Nov. v. Amsterdam n. Ham burg. Ryndam 28 Nor. 15 u. 30 m. v. Bou logne. Rotterdam n. New-York. Sibajak 28 Nov. njn. v. Rotterdam n Java. Tabanan 38 Nov. v. Rotterdam n. Hamburg. Venus 27 Nov. v. P. Barios n. King ston. Westerdyk. 28 Nov. tc New-York 7. Rotterdam. In aloude omgeving. De gemeenterekening als „hamerstuk". Havengelden herzien. De voorzitter als minderheid in het College. De H. O. V. krijgt geen extra subsidie. Te zware eischen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9