HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Kalenders Firma Anton de Rooy Fa. Anton de Rooij VRIJDAG 30 NOV. 1928 VIERDE BLAD No. 3795 NOG EENS VERKOOP OP AFBETALING. In de Kamerzitting van Dinsdag heeft de heer Duys er bij den Minister op aangedrongen, dat een wettige regeling van den huurverkoop zou worden ont worpen. Dit denkbeeld hing om zoo te zeggen in de lucht; ongetwijfeld is het goed bedoeld en het kan geen kwaad, dat de Tweede Kamer mettertijd eens gele genheid zal hebben om de voor- en na- deelen van huurkoop, verkoop op af betaling en welke fraaie namen er ver der voor dit kwaad zijn uitgedacht, in den breede te bespreken. Als men zich maar niet voorstelt, dat met eenige wet, hoe fraai ook samengesteld, dat kwaad zal kunnen worden bedwongen of ook maar eenigszins getemperd. Dit is het kenmerk van onzen tijd, één van de kenmerken, dat men meent alle kwaad bij wet of verordening te kunnen regelen. Waarschijnlijk is dit een soort van zelfbedrog; men ziet het euvel, men weet er geen raad voor en is geneigd zich tot den wetgever te wen den om het te regelen, niet zoo zeer in de verwachting dat het daarmede wordt onderdrukt, als wel uit een half onbe wuste overweging, dat men nu gedaan heeft wat er aan te doen was en rustig tot een ander onderwerp van den dag kan overgaan. Wie zich even rekenschap geeft van wat verkoop op afbetaling e.d. eigenlijk is, moet, tenzij hij zichzelf iets wil wijsmaken, wel tot de conclusie ko men, dat geen enkele wet hier baten kan. Wat wil men regelen, hec bedrag van de levering, beperking van het aan tal artikelen dat op afbetaling mag wor den geleverd, beperking van de banken die dezen noodlottigen handel finan cieren of wensoht men in den trant van de banken van leening een register, waarin de namen van de köo- pers worden ingeschreven? Men kan aan deze systemen nog wel andere toe voegen, maar de beste jurist van onze departementen van bestuur zal nooit een vorm kunnen vinden, waarmede hij de menschen tegen hun eigen dwaas heden beschermt. Willen zij die botvie ren, dan zijn gemakkelijk wegen en mid delen te vinden, om alle mogelijke be palingen te ontduiken. Ik wil niet zeg gen, dat de heer Duys met zijn denk beeld te laat komt, hoewel het misschien iets meer kans op succes zou hebben ge had toen de eerste'teekenen van het nieuwe stelsel uit Amerika daarvan tot ons kwamen. Nu de gewoonte van koopen op afbetaling al eenige jaren ongestoord gaande is, kan men zich de moeite van wet of verordening wel sparen. De af betaling is langzamerhand een gewoon te geworden, waarvoor niemand zich meer geneert en die onder den invloed van listige adverteerders aan het pu bliek zelfs de gedachte bijbrengt, dat het bij het vroegere systeem „Jantje Con- tantje" achterlijk heeft geleefd en zich in moderne richting begeeft, wanneer het gaat koopen, wat het feitelijk niet betalen- kan. Op het gebied van dit soort reclame worden inderdaad kunststukken van casuïstiek geleverd; het is nog niet lang geleden, dat een Rotter.damsche onderneming de menschen uitnoodigen- de tot een bezoek aan haar afbetahngs. magazijn, met het onschuldigste gezicht van de wereld, dit systeem voor het pu bliek vergeleek bij het stelsel van de gemeente Rotterdam om leeningen uit te schrijven, wanneer er nieuwe bestra ting noodig was. „De gemeente", zoo zei deze listige adverteerder ongeveer, „geeft U dus het voorbeeld; zij is evenmin als gij in staat de kosten van het nieuwe plaveisel ineens op te brengen en stelt dus betaling op verschillende termijnen uit, terwijl zij daarvoor intusschen een redelijke rente betaalt. Waarom," zoo was dus de conclusie, „zoudt gij het voorbeeld niet volgen van Uw regeer ders en wat gij niet onmiddellijk beta len kunt over een bepaalden tijd, kort of lang, verdeelen?" En tot slot kwam dan 't tooverwoord: „spreek met dein chef' alsof deze heer een soort van boven- aardsche capaciteit zou bezitten, die het aan de menschen mogelijk zou ma ken, datgene waarvoor zij inderdaad geen geld hebben, niettemin zonder be zwaar te betalen. Ik heb dezen heer" persoonlijk nooit gezien, maar ik ken zijn type en dat is, dat bij kwitanties laat uitschrijven over achterstallige termijnbetalingen en niet gemakkelijk is, wanneer de voldoening wordt afgewe zen, oók niet, wanneer dat geschiedt om de beste reden ter wereld, namelijk dat de schuldenaar het geld niet heeft. Natuurlijk handelt hij zoo niet voor zyn plezier, maar hij moet eenvoudig uit zelfbehoud; zijn onderneming zou geen half jaar kunnen bestaan, wanneer hij niet strikt de hand hield aan de beta lingen, or de eenvoudige reden, dat hij op zijn beurt zijn leveranciers betalen moet, die op den tijd van disponeeren van gekscheren niet willen weten. Wij mogen in zooverre dankbaar zijn aan den heer Duys, dat hij ons de gele genheid geeft om het kwaad van de af betaling nog weer eens te bespreken. Er zijn menschen, die het systeem met overtuiging verdedigen, maar het, wan neer zij eerlijk willen blijven, toch niet verder kunnen brengen dan bijzondere artikelen, b.v. een motorfiets of een autotje voor een dokter, die een uitge strekte practijk in korten tijd moet be zoeken, een piano voor een onderwijzeres, die het instrument, dat zij noodig heeft, onmogelijk ineens kan betalen en soort gelijke andere gevallen, die (en daarop moet men vooral letten) altijd neerko men op de aanschaffing van artikelen, welke men tot uitoefening van zijn be roep noodig heeft. Inderdaad, voor deze gevallen is iets te zeggen; als het cre- diet niet meer bestond, zou het onmoge lijk zijn om de maatschappij nog een dag langer in stand te houden. Het zijn immers niet alleen de gemeenten, die leenen; ondernemingen doen dit even zeer, maar terwijl de gemeenten hun schulden altijd kunnen verhalen door de verhooging van belastingen, heb ben fabrieken en handelsondernemin gen, die dikwijls groote kapitalen lee- r.cn. redelijk uitzicht dat zij dc ver schuldigde rente en aflossing kunnen kwijten uit de opbrengst yan liun onder nemingen en in het ergste geval hun verplichtingen nog kunnen nakomen door den verkoop van him goederen. Vandaar dan ook, dat bij liquidatie zeer terecht de obligatiehouders altijd be taald worden, voordat de aandeelhouders recht hebben op een stuiver van het be zit. Die aandeelhouders worden be schouwd als de gezamenlijke onderne mers en de obligatiehouders als de per sonen, die hun geld hebben geleend. Het komt dus tenslotte neer op de vraag, of men bij het aangaan van een verplichting tot afbetaling redelijker wijze de zekerheid heeft, dat men ook aan die verplichting kan voldoen. In de meeste gevallen van afbetaling nu be- ,t by particulieren die zekerheid niet; integendeel kan men gerust zeggen, dat de zekerheid van het tegendeel aanwe zig is, b.v. bij het koopen van kleeren op afbetaling, die versleten zijn of vervan gen moeten worden, voordat de afbeta ling geëindigd is; bij het koopen aan meubelen, in het algemeen bij het koo pen van tal van weelde-artikelen, die men niet zoo zeer noodig heeft, maar wel graag zou willen bezitten, omdat dit aangenaam Is. De gladde tong van den verkooper vindt zwakke broeders (en vooral zusters) maar al te gemak kelijk bereid om zich voor te stellen, dat tenslotte een gulden de waarde van een rijksdaalder heeft en dat zy, al zien ze op het oogenblik van den aankoop niet goed in, hoe zij de termijnen zullen voldoen, later, wanneer de kwitantiën worden aangeboden, daartoe toch wel in staat zullen zyn. Hoe dat geschieden moet, daarmee breken zij hun hoofd niet- In een vage hoop op een buitenkansje maken zij zich niet bezorgd over een verplichting, die immers pas later moet worden nagekomen en zij vergeten, dat de tijd snel gaat en dat de kwitantieloo- per voor hen staat eer zij het weten Dit is het groote gevaar van het koopen op crediet, dat men meer aanschaft dan men noodig heeft en dus ook tot het koopen van dingen overgaat, die men zonder bezwaar zou kunnen missen. Natuurlijk kan men dit alles theore tisch wel gemakkelijk goedpraten, bij voorbeeld zóó: niemand moet meer ver plichtingen op zich nemen, dan die hij zeker weet te kunnen nakomen, maar om precies te weten hoe hoog die som wel is, moeten een huismoeder en een huisvader al vrflwat administratief in zicht bezitten, een eigenschap die tal van menschen nu eenmaal missen. En wanneer zij bij het aangaan van een nieuwe verplichting bij instinct al ge voelen, zouden dat zij de grens nu toch heusch overschrijden, dan is de agent van den verkooper daar, die hen zoetjes aan over die grens heenhelpt met toe zeggingen van gemakkelijkheid en ge moedelijkheid, die waarschijnlijk ver der gaan dan zijn lastgevers hem heb ben toegestaan. Er moet toch verkocht worden en hij werkt op provisie. Maar zelfs wanneer iedereen de gren zen van zijn financieele kunnen duide lijk vóór zich zag, dan nog is hij onbe wust van een gewichtigen factor in de berekening: de toekomst. Zelfs men schen met een vast en redelijk inkomen kunnen immers niet weten, welke moei lijkheden en tegenspoeden op hun pao liggen: ziekte, verliezen, noodzakelijk heid bij het steunen van familie en zoo meer, om van het verlies van de betrek king die toch altijd mogelijk is, maar in 't geheel niet te spreken. Voor zulke ge beurtenissen (en wie kan zeggen, da. hem die niet zullen overkomen) past sparenen 'nu is koopen op afbetaling juist <ie groote vijand van sparen, de rechtstreeksdhe tegenvoeter. Het spa ren helpt den mensch door moeilijke perioden heen, de afbetaling verzwaart die nog. Daarom is het moderne systeem een groot kwaad. Het beste middel van ve, weer is er niet aan te beginnen; want- is eenmaal de eerste stap gezet, dan zijn er tal van drogredenen en valsche voor spiegelingen te over, om er mee door te gaan. Meent men, dat dit met een wet telijke bepaling te genezen is? De heer Duys is te scherpzinnig, om dit niet in te zien. Maar dan moet hij ook geen papieren helpers afzenden op de onge- lukkigen, die al onder het systeem dei- afbetaling gebukt gaan, maar ons en zoovele anderen steunen, wanneer zij zeggen: begint er niet aan, koopt alleen a contant en zet den eersten stap niet op het pad, dat ten verderve leidt. J. C. P. DE MELK. De uitoefening van de controle op den melkverkoop vraagt van het perso neel van den Keuringsdienst een be langrijk deel van de werkkracht. De melk die ter onderzoek inkwam werd voor zooveel als praktisch resultaat te bereiken was, ook bacteriologisch onder zocht De leveranciers werden met de resultaten van het onderzoek in kennis gesteld. Regelmatig werd de reinheid van de melk gecontroleerd, terwijl zoowel by melkslyters als bij veehouders op goede behandeling werd aangedrongen. Door persoonlijk bezoek aan de veehouders werd bij inspectie der stallen op bijzon derheden gewezen. Het percentage water bevattende melk. genomen van melkslyters. was in 1927 1.6 pet. tegen 1-9 pet. in 1926. Het vet gehalte der melk was gemiddeld in het laatste jaar iets hocger. 17.2 pet. der on. derzochte monsters verkeerden in on deugdelijken toestond doordat de melk van nierziek vee afkomstig was. Van de monsters melk bij leveranciers genomen bevatten 2.9 pet. water. Over 1926 was dit percentage 5.5 pet. Een be langrijke vermindering dus! Reinheid en deugdelijke toestand lieten nog veel wenschen over, waartegen echter door den Keuringsdienst strengere maatrege 1-en gsr.omen werden. Ket percentage cndeug :li.'ke mor. j sters karnemelk is belangrijk lager I weest dan in het voorafgaande jaar. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD. HOLLAND. (Zitting van Donderdag.) De voorzitter deelt mede dat een mo tie is ingekomen van de heeren Kos- er en Kostelijk, waarin Ged. Sta ten worden uitgenoodigd die maatrege len te treffen, die noodig zijn om ook goed water te brengen in de woningen van verafwonenden. De heer Van der Waarden zet zijn Woensdag afgebroken rede voort, Spr, bestrijdt dat aan de arbeiders ex tra hooge prijzen voor electrisch licht worden gevraagd en zet uiteen dat de tariefstelling een zeer moeilijke en in- ;ewikke!de zaak is. De heer Van der Glas wil ieveren tegen kostprijs maar wat is de kostprijs? Deze kan voor dichtbij wonenden zeer hoog en voor verafwonenden zeer laag zijn. Want het brengen van de energie naar verafge legen plaatsen kost veel geld. Daarom moet een gemiddelde prijs worden vast gesteld. De provincie is een gevaarlijke concurrent voor de particuliere indus trie; dat bewijst dat het poldertarief goed getroffen is. De nu voorgestelde tariefsverlaging laat geen enkele reden meer voor wantrouwen. De heer Bomans (Ged. St.) zegt dat geen lange redeneeringen noodig zijn om de financieele politiek van Ged. St. te begrijpen, Na 1924 is het peil dei- belastingen gedaald na eerst sterk ver hoogd te zijn in vorige jaren. Toen was •het bekende batig saldo van 61/2 millioen. Toch is toen een matige belas ting geheven, van 5 pet., zoodat 4 mil lioen kon gereserveerd worden om de belastingen te nivelleeren. In de laatste jaar heeft de provincie op belasting gebied een unieke positie ingenomen Elke andere provincie laat ae belasting isselen, naar gelang van de wisselende behoeften. Die wisselende behoeften heeft Noord-Holland ook gekend, tóch is een constante belasting geheven. Door verwring.ng van de cijfers was het mo- jelyk geweest dat de f 400.000 niet uit het reservefonds behoefden genomen te worden. Maar dan zouden spr. verwijten getroffen hebben. Spr. bejammert het volstrekt niet dat uit het fonds geld zal genomen worden (nu voor het eersi na 5 jaar). Want daar is het juist voor bestemd. Het is eigenlijk bestemd ge heel te verdwijnen, voor de nivelleering van belasting. Spr. betoogt verder, dat „onvoorzien" niet te krap moet geraamd worden Wordt het ontwerp op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten wet dan zal geen wijziging der finan cieele politiek van Ged. Staten nood.g zijn, alleen zal dan nóg 10 pet. op de In komsten- en de Vermogensbelasting bij komen. De boekhoudkundige opmerkin gen van den heer De Wolff acht spr. meer theoretisch dan pract-isch juist. De inrichting van de begrooting deugt niet, dat is spr. eens, maar de methode van dubbel-boekhouden is voor de provincie onjuist. Het denkbeeld de provinciale begrooting zóó in te richten dat er een ver doorgevoerde splitsing komt tus schen den gewonen en den kapitaals- dienst heeft spr.'s volle sympathie, maar Ged. Staten hebben te bevoeg- der plaatse niet kunnen bereiken, dat de begrooting zóó kon worden ingericht. De heer Kooiman (Ged.) ant woordt in plaats van den heer Michels. Het is verheugend dat geen enkele aan merking is gemaakt op het beheer der Prov. Ziekenhuizen. Dit pleit wel voor den goeden arbeid der commissie van bestuur. Zoodra er meer aanvragen komen voor steun voor openluchtscholen zullen Ged. Staten een algemeene regeling trachten te maken. Ged. Staten hebben het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid verzocht een plan te ontwerpen voor geneeskun dig schooltoezicht met medewerking van de provincie en zullen er op aandrin gen dat deze zaak nu spoedig wordt ge regeld. Aandacht wordt ook geschonken aan den t-oestand van de veestallen in de provincie. Dit in antwoord op een vraag van den heer Zeeman. Aan Mevr. Miedema antwoordt spr. dat als de f 7000 voor zuigelingenzorg niet voldoende blijken, uit den post „on voorzien" zal geput worden. Aan Dr. Vos antwoordt spr. dat ten opzichte van de Volksgezondheid aan Ged. Staten een schema voor den geest staat. Daartoe behoort o.a. ook kleuter zorg. In het rapport naar aanleiding van motie-Polak zal van een en ander meer blijken. Betreffende den door den Vrijheids bond voorgestelden medischen ambte naar merkt spr. op dat Ged. Staten tot hun dienst hebben den verificatiediensf der Prov. Griffie. Ged. Staten zijn nog niet overtuigd, dat de aanstelling van een ambtenaar dringend noodzakelijk is. Intusschen zullen zij de zaak serieus na gaan en er op terugkeeren in het rap port naar aanleiding van de motie-Po lak. Zij zijn bereid de motie Asscher c.s. betreffende den medischen ambtenaar in prae- advies te nemen. Samenvoeging van kleine gemeenten in het Gooi zal op den duur niet kun nen uitblijven. Ged. Staten hebben voorstellen aan de Regeering gedaan ten opzichte van Petten en Zijpe. Eindelijk het betreffende wetsontwerp er nu. Ock samenvoeging van Bussum en Naar- den is gevraagd; maar de minister voel de meer voor samenwerking tusschen die gemeenten. In deze richting zijn Ged. Staten dus zeer zeker werkzaam. De heer Gerhard (Ged.) waar schuwt er tegen, de waarde van de ar- beidstherapie te hoog aan te slaan. Al werkt die therapie uitmuntend op den geest in de ziekenhuizen, genezing brengt zij niet. Aan het personeel wor den nu hoogère eischen gesteld in ver band met de arbeidstherapie. Aan die eischen wordt voldaan. Het personeel daarvoor hulde! De arbeid die in het ziekenhuis te Meaemblik geschiedt, staat op hetzelfde peil als in de andere ziekenhuizen. Maar daar wordt gesuk keld met gebrek aan terrein. De foto's in de verslagen hebben geen ander doel gehad dan de patiënten te laten zien in hun omgeving en aan den arbeid en om de goede resultaten van dien arbeid te toonen. Het is immers geen schande geestesziek te zijn. Ten opzichte van de nazorg deelt spr. mede, dat het vraagstuk van de nazorg bij Ged. Staten in ernstig onderzoek is. Binnen eenigen tijd zullen de resulta ten van dit onderzoek aan de Stater, worden overgelegd. Ged. Staten staan sympathiek tegenover het vraagstuk, afgescheiden van de vraag of zU vinden dat de provincie er iets aan moet doen Ook de nazorg voor de krankzinnigen is niet ontsnapt aan de aandacht van Ged. Staten. Zij willen ook gaarne overwe gen in hoeverre onvolwaardige arbeids krachten door de provincie kunnen ge bruikt worden. Ten opzichte van de keu ring van solliciteerende ambtenaren zegt spr. dat de overheid daarbij de grootst mogelijke zekerheid moet ver krijgen. Hierna wordt gepauzeerd. CVèrvolgzitfcing van Donderdag). Na de pauze was Donderdag het woord aan den heer Bruch (Ged.). die begon met een woord van hulde aan zyn ambtsvoorganger, den heer Van Lennep. Ged. Staten hebben niet in engen- zin dit provinciaal belang geïnterpre teerd, zooals wel gebleken is bij de verzorging der volksontwikkeling. Maar daarbij heeft toch altijd voorgezeten: de gemeente is primair. Zoo moet het ook zyn, volgens Ged. St., bij de be- sbryding der werkloosheidsbestrijding. Toch wordt dit vraagstuk als zeer ernstig beschouwd door Ged. Staten, vooral ook de moreele kant er van. Men is in gebreke gebleven aan te toonen dat één redelijke aanvraag om subsidie ge weigerd is. Het voorbeeld van Nieuwer Amstel is aangehaald, maar dat die ge meente geen subsidie heeft gekregen, komt doordat er nog moest worden aan getoond dat het hier werkverruiming be droeg. Deze motiveering is uitgebleven door de ziekte van den burgemeester van Nieuwer Amstel, den heer Col ij n. Dan zijn er gemeenten die trachten werk onder werkverruiming te brengen, dat daaronder niet behoort. Van het herscheppen van plassen en moerassen in cultuurgrond moet niet te veel verwacht worden. Bovendien is dit een verplaasing van werkloosheid want door de plemping zullen tal van ambtenaren en werk lieden aan de vuilverbrandingsinrich ting te Amsterdam op wachtgeld worden gesteld. Het dempen van plassen kan misschien tóch helpen in de werkloos heidsbestrijding, maar Noord-Holland biedt daarvoor niet zooveel objecten als andere provinciën. Met duinbebossching moet men buitengewoon voorzichtig zyn. Nu de N.V., die de heer Kupers en Pothuis willen. Ged. Staten zijn niet bereid tot on middellijke overneming van de motie der beide heeren. Met de oprichting van ae N.V. zyn de object-en voor werkver schaffing er nog niet En waarom doen de gemeenten het niet zelf? Is voorts de N.V. wel de meest geëigende vorm? Spr. meent van niet. De N.V. zal slechts met groote omslachtigheid kunnen werken. Ook zou de kans bestaan dat Amster dam niet meedoet en zelf aan den gang gaat men 'n N.V.. Dan zou er niet met vol doend redement kunnen gewerkt wor den. Ged. Staten stellen dus voor het denk beeld van de heeren Kupers en Pot huis In prae-advies te nemen. Ged. Staten onderschrijven geheel de opmerking van den heer Weiss dat er voor de nijverheid geen betere steun is dan goede wegen te water en te land. De motie-Van der Glas betreffende de 1 millioen ontraden Ged. Staten. Want een millioen schept geen werk. Aan den heer Polak antwoordt spr. dat de mogelijkheid van particulieren kanalenaanleg in overweging is. Spr. mag echter nog geen verwachtingen wekken. Ged. Staten zijn bereid de provincie groote offers te laten dragen voor de werkverruiming, maar zij loopen administratief telkens vast. En de wegenaanleg? Spr. hoopt dat wat hier in de Staten- 1 vergadering is gezegd, en geklaagd, zal doordringen tot de colleges, die ten op zichte van den wegenaanleg moeten medewerken. Ged. Staten zijn bereid er een goeden gang achter te zetten, maar niet alle colleges kunnen het par- ticulier belang bij het algemeen belang achter stellen. Gratis toelating van het Provinciaal Landgoed te Castricum, kunnen Ged, Staten niet aanbevelen. Men moet op duinterrein niet te veel personen toe laten. Ged. Staten geven den heer Thomas sen in overweging zijn voorstel in te trekken; als Ged. Staten toezeggen dat aan deelnemers van schoolreisjes, toch ten voor rijpere jeugd enz. vrije toe gang zal worden verleend. Wat het kampeeren betreft: Ged, Staten willen kinderen beneden 14 jaar vrij laten en f 2.50 per betalende persoon met een minimum van f 10 en een maximum van f 25 als waarborgsom eischen. Een theehuis zal worden gebouwd, een zeer eenvoudig project. Wat de motie van den heer Thomas sen cs. betreft, die willen Ged. Staten overnemen wanneer zij aldus wordt ge wijzigd dat Ged. Staten worden uitge noodigd te onderzoeken op welke wijze de provincie in het bezit van de duin terreinen kan geraken. Spr. maakt dan nog eenige opmerkin gen betreffende de bedrijven: Ged. Sta ten hebben in overweging dat voor alle afnemers zal gelden een vastrechttarief van pl.m. 5 cent per afgenomen K.W.U. De gemeenten die electriciteit van de provincie betrekken en dat door 'n eigen bedrijfje verder distribueeren komen niet in de eerste plaats voor tariefs verlaging in aanmerking, want die maken aardige winsten. De noodzakelijkheid van centrale gas- voorziening zien Ged. Staten niet in evenmin als de uitvoerbaarheid. Algemeene tariefsverlaging bij het waterleidingbedrijf kan alleen plaats hebben als het bedrijf absoluut safe is, De motie Koster—Kostelijk wordt door Ged. Staten overgenomen. Na de rede van den heer Bruch klonk applaus. De Voorzitter sluit zich namens Ged. Staten aan by de woorden die gespróken zijn van hulde aan de koene redders en van medelijden met de naaste betrekkingen van de slachtoffers. Spr. is het eens met mevr. Boissevain dat het reddingswezen by de Noord- Zuid-Hollandsche Redding Mij. in de beste handen is. Ged. Staten zijn voornemens bij het prae-advies op het voorstel van de heeren Vader en Wijnkoop rapport uit te bren gen r.sar ar.il:id:r.g van een d:ar her. in te stellen onderzoek naar het red- 0 lesmateriaal in de provincie INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN 60 Cl.. PER REGEL. SIGARENMAGAZIJN „DE GEKROONDE MOOR" GEVESTIGD Ao 1800 GROOTE HOUTSTRAAT 81 JAN VAN DER PIGGE 20 Uitgebreide collectie sigaren in de betere kwaliteiten. Assortimentkisten in prijzen ;t. Geïmporteerde Havanasigaren in kistjes van 10 en 25 stuk» f 5 f 50 per kit reynvaansigaren HOLLANDSCHE HAVANA'S Spr. zegt naar aanleiding van het voorstel inzake de commissies van bij stand dat. hij geneigd is zich aan te sluiten bij de meening van Prof. v. d. Pol dat die commissies niet door Ged. Sta ten kunnen worden Ingesteld en komt tot een tweeledige conclusie: le de com missies die men wil kunnen alleen ad- •seerende lichamen zijn, (Ged. Staten zouden ten volle verantwoordelijk blU- en); 2e wordt het voorstel aangenomen dan zou het initiatief alleen kunnen uit gaan niet van Prov. Staten, maar van Ged. Staten. Nu ae vraag: Zijn die commissies wenschely'k? Vele sprekers hebben ce wenschelijkheïd ontkend. Bovendien: in die commissies zouden we ook weer een evenredige vertegenwoordiging krijgen. Spr. vraagt den heer Asscher: Wat is .genlijk de reden van uw voorstel? Een feit dat er aanleiding toe gaf, heeft :ich toch niet voorgedaan? Spr. beschouwt de zaak als voldoende besproken en gelooft dat de Staten nu emakkelijk hun stem zullen kunnen be palen. De heer Polak zegt dat gaarne de door den heer Bruch gegeven redactie van de motie betreffende de duinstrook door de voorstellers wordt overgeno- en. De heer Asscher zegt dat de Vrij heidsbond het voorstel betreffende de commissies van bijstand handhaaft. Den heer Thomassen aanvaardt wat de heer Bruch heeft aangebeden in zake het Landgoed en trekt zijn motie in. De heer A. De Vries trekt zijn motie in betreffende het kampeerter rein. Het voorstel van de heeren Asscher s. inzake de commissies van bijstand wordt verworpen met 41 tegen 7 stem men. De motie van den heer Van der Glas, één millioen beschikbaar te stel len voor werkverschaffing, wordt ver worpen met 43 tegen 2 stemmen. Ged. Staten nemen over het voorstel van den heer Verschure inzake het uit breiden met 2 leden van de Commissies van Toezicht op de bedrijven. De begrooting wordt aangenomen. Hierna wordt de zomerzitting geslo- :en. De eerste najaarszitting heeft plaats Dinsdag as. te half 11. Voor 19291930 zullen de volgende belastingen geheven worden door de provincie; opcenten Hoofdsom belasting ge bouwde eigendommen. 20 Opcenten Hoofdsom belasting onge bouwde eigendommen. 20 opcenten Hoofdsom personeele be lasting. 5 opcenten op de Inkomstenbelasting, 5 opcenten op de Vermogensbelas ting. Besloten wordt verder f 400.000 uit het reservefonds te nemen. Besloten is de volgende geldleen in een aan te gaan: f 187,000 voor bouw nieuwe sluis te IJmuiden. f 1.158.000 voor uitbreiding Prov. Elec- triciteitsbedrijf. 600.000 voor uitbreidingswerken P, E. G. E. M. f 890.000 voor uitbreiding Prov. Wa terleiding. f 15.000 voor onvoorziene werken aan goed te Castricum. f 1.5000 voor onvoorziene werken aan de Prov. Ziekenhuizen. Groote keuze bij Anegang 14, Tel. 11963 ARROND.-RECHTBANK. De magnetiseur weer. Daar stond waarempel de magneti seur A. K. uit Haarlem, de vroegere politie-agent Donderdagmiddag weer in het beklaagdenbankje, in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter, wij meenen het vierde in dit jaar. Dat was al weer niet malsch, n.l. twee maal f 600 of twee maal 12 dagen hechtenis. Omdat hij weer twee patiënten gehol pen had. oftewel wegens het onbevoegd en zonder noodzaak uitoefenen der ge neeskunst. De eerste was mej. E. J. M„ een meisje, dat last van hartkloppingen, hoofdpijn en zeere beenen had. Een dok ter vermocht haar geen hulp te bren gen. Juffrouw M. dus had plaats ge nomen op de rustbank en de magneti seur streek haar langs de pijnlijke lichaamsdeelen over de kleeren, waar op de hartkloppingen aflieten, de hoofd pijn week en de zeere beenen hun recht op het populaire bijvoegelijk naamwoord verloren, en gewone beenen werden. De moeder van mej. M. had ook wel eens bij K. gekuurd. Ze betaalde ge woonlijk een gulden per visite. Of K. nu juist beloofd had iets aan haar kwa len te doen, kon ze niet zeggen. Maar vroeger liep ze niet, nu kon ze loopen, dat was zeker. Een juffrouw uit Beverwijk, de vol gende getuige was met pijn in de bee nen bij K. gekomen. Het strijken van den magnetiseur langs haar been had 'r maar best geholpen. Ook aan deze ge tuige vroeg verd. geen geld, zy legde iets neer, wat ze de andere patiënten ook had zien doen. Blijkbaar worden de patiënten tegelijk in één kamer behan deld. Verdachte erkende, wat de getuigen verklaard hadden, maar ontkende het beroep van geneeskundige te hebben uitgeoefend. De president veronderstelde, dat hij toch wel de bedoeling had om de men schen beter te maken. Het O. M. vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, rar. Kulnders uit Hil versum stelde vast, dat verd. juist niet heeft willen optreden als deskundige op geneeskundig gebied. Als een Katholiek een priester den zegen vraagt, en daar baat bij ondervindt, is dan de priester strafbaar, als hij den zegen geeft? En is een masseur, die wel zegt heil te bren gen. strafbaar voor zijn geneeskundige handelingen? Alleen reeds om een einde te maken aan de zenuwspanning waarin verdachte leeft, nu telkens rechercheurs aan zijn deur staan zou spr. vrijspraak will;: vragen, i/itspraak 13 Dcceeibcr, DE INT. ROODE HULP. Lezing met lichtbeelden. In gebouw ..Olympia" hield de afd. Haarlem der Internationale Roodo Hulp Woensdagavond een bijeenkomst, waar op dc heer Leo van Lakerveld sprak over 5 jaar I. R. H. Hij deed dat bij een col lectie zeer suggestieve en mooi uitge voerde lichtbeelden. In het eerste gedeelte gaven die een overzicht van den z.g witten terreur in de staten van Europa, die liggen tus schen de midden-Europeesche rijken en Rusland, nJ. Bulgarije. Roemenië. Polen, Hongarije en tevens Italië. De foto's gaven wel een realistisch beeld van de ellende, d.e de ruwe zeden in die landen teweeg brengen onder de klasse, die er de minderheid is. En de statistische opgaven lieten aan duidelijkheid niets te wenschen over. In tegenstelling met deze beelden kwamen er na de pauze, die de organi satie der I, R. H. toonden in Rusland en midden- en West-Europecsche lan den Een organisatie met arbeiders- tehuizen. kinderen-, zieken- en immi grantenhuizen enz. Ook hierbij gingen veel statistische gegevens. Pianomuziek luisterde dc bijeenkomst op. CHR HISTORISCHE KIESVER- EEMGING „GROEN VAN PRINSTERER". Deze vereeniging in Haarlem-Noord heeft dezer dagen een algemeen© ledcm- vergadering gehouden. Opgegeven wer den een 10-tal leden voor candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer, zulks ter vermelding op de door het Hoofdbestuur aan te leggen groslijst. Voorts werd een voorstel van den heer Joh. Visser inzake het Reglement op de Gemeentelijke KiesvereenLying na be spreking verwezen naar het bestuur dier vereeniging. In de plaats van den heer J. Horsmeier Jr., die als secretaris en als bestuurslid heeft bedankt, werd met algemeene stemmen de vroegere secre taris, de heer L. v. d. Waag, gekozen. Na het verrichten van nog eenig© huishoudelijke zaken, voerde de heer J. J. Delfos het woord over „De plaats van H. M. de Koningin in ons Staats bestel". Verschillende vragen werden beantwoord. Unaniem werd besloten meerdere avonden te beleggen waarop onderwerpen van soortgelijken aard zullen worden besproken. „HET GELE PASPOORT". Vanwege den Haarlemschen bestuur- dersbond en het Instituut voor arbei dersontwikkeling werd Woensdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal een filmavond gehouden. In de filmserie was eenige verandering gebracht buiten de schuld der leiding te Haarlem, daar „Het proces om 3,000.000 roebel" niet mocht worden op gevoerd, waarvoor in de plaats was ge geven „Het gele paspoort". Het allereerst werd een kleine teeken film vertoond en daarna de mooie film „Van Keizerstad tot Volksstad". In deze film kreeg men op duidelijke wijze te zien hoe de toestand in de millioencn- st-ad Wc-enen de laatste jaren veranderd is. Vroeger paleizen, nuttelooze vermaken en niet anders dan krotten en nog eens krotten en thans een uitstekende volks huisvesting. mooie badgelegenheden, scholen, leeszalen, kinderspeelplaatsen, in één woord precies het tegenovergestelde van voorheen. Daarna kwam de hoofdfilm „Het gele paspoort", welke reeds in een der plaatselijke theaters Is vertoond cn waarvan wij toen een recensie gaven. De volle zaal heeft van de vertoonde films genoten wat vele malen tot uiting kwam door luid applaus. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Wacht met het Koopen van een Vulpenhouder tot U in de anegang komt. Daar vindt U de grootste keuze. Wij hebben voor iedere hand de juiste pen. Uw naam wordt er gratis in gegraveerd en wij geven 2 jaar schriftelijke garantie op elke Vulpenhouder. Groote sorteering in; Mont Blanc Caw Swan Waterman Parker enz. enz. Het huis van Vertrouwen voor Vulpenhouders is Anegang 14 Anoion»; !4 Tol 1IS63

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11