BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. SUCCES VOOR PAINLEVé. ALS POINCARé INGRIJPT groote voordeelen 12 cent Condorzeep HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 NOV. 1928 De Socialisten lijden 3 nederlagen. Strooman Chéron. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. „Allen, die Duitschland bezocht heb ben, verklaren dat dit land zich militair organiseert en dat het Rijnland dcor 3iieuwe strategische spoorlijnen door kruist wordt. Daarom maakt de open bare meening zich bezorgd over het feit dat Frankrijk's Oostgrens open ligt". Aldus sprak Flandrin. de links repu blikein, by de behandeling der legerbe- grooting. Afgezien van het feit dat het ■betreurenswaardig is dat deze woorden gezegd wenden, ('t is of er nooit een wereldoorlog is geweest) en ook af gezien van de vraag, of zij gesproken moesten worden, het is een feit, dat zij de stemming vertolken waaronder de meerderheid der Kamer Painlevé's wen- schen inwilligde. Het voorstel van Renaudel, namens de socialisten, om de legerbegrooting terug te zenden, en haar te doen terug bren gen tot de cijfers van 1926 werd met groote meerderheid verworpen, temeer daar Chéron, de nieuwe minister van financiën de vertrouwenskwestie stelde. Evenmin slaagden de radicalen in sa menwerking met de socialisten er in, het voorstel van de laatsten, om de zitting te doen verdagen, er door te krijgen. En eindelijk leden de socialisten hun dorde nederlaag: Chastenet stelde voor een crediet van 10 millioen uit te trekken om aan alle verlofgangers vrij rc-izen te geven. Chéron zéide een millioen toe te wil len staan voor de gehuwde verlofgan ger-s, doch zie: Poincaré kwam tus- schen beide en bewees het „sbrooman- schap" van Chéron met de verklaring dat hU tegen iedere verhooging der Cre ole: cn was. En hy verbond hieraan de vertrouwenskwestie. Het voorstel Chastenet werd inderdaad verworpen..., F. A. Het arbeidstijdtarief ESSEN, 29 Oct. (V.D.) In tegenstel ling tot anders luidende berichten heb ben de drie metaalarbeidersbonden, wel ke deel hebben aan het tarief contract afgezien van de opzegging van de over eenkomst inzake arbeidstijd per 1 De cember. In zakenkringen wordt er o.a. op ge wezen, dat met het oog op den moei lijken toestand in de hangende onder handelingen mogelijkheid van opzeg ging \-ftn den overeenkomst niet ern stig overwogen is. Succesrijke regeeringsbemiddeling? BERLIJN, 29 Nov. (V.D.) Naai de „Berliner Boersenzeitung" verneemt, zou minister Severing, die als bemidde laar in het conflict in de ijzer-industrie gekozen is. reeds een bemiddelings voorstel uitgewerkt hebben. De bemid- delmgsondei-handelingen zullen niet meer in het Ruhrgebied plaats hebben, doch in Berlijn. Naar het blad verder verneemt, heb ben Donderdag in Berlijn aanwezige industrieelen der Rijnsch-Westfaal- sche industrie met leden van het Rijks- kabinet onderhandeld over de nieuwe bemiddeiingsactie. Het schijnt, dat het voorstel van Severing een voor de in dustrie aannemelijke basis vormt tos nieuwe onderhandelingen Er zou eenige waarschijnlijkheid be staan. dat de overeenstemming reeds Vrücag op deze basis zou kunnen worden bereikt, zoodat Maandag dan het werk kan worgen opgenomen. Optimisme te Parijs. PARIJS, 29 Nov. (V. D.) In de Se- naatscommissie voor buitenlandsche za ken, heeft de minister van buitenland sche zaken Briand een kort- overzicht ge geven van zijn besprekingen met den Duitsclien minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann te Thoiry in het jaar 192G en de besluiten die daarvan het gevolg zijn en in September jl. te Genève werden genomen. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de onderhan delingen, welke op het cogenblik gevoerd worden, binnenkort tot overeenstemming kunnen leiden, vaarby alle belangen bevredigd zullen worden. Poincaré deelde het vertrouwen van Briand en verklaarde, dat or geen be zwaren zijn voor een spoedig bijeenko men van de commjssie van deskundigen. De belde ministers hadden een aantal vragen, speciaal over de lierzioning van het Davesplan te beantwoorden. In do wandelgangen van den Senaat gaven leden van de commissie uiting aan hun voldoening over de mededeelingen van Briand en Poincaré. Onrust in Portugal? LONDEN, 29 Nov. (V. D.) De voor malige Portgueesche Minister-President Antonio Maria De Silva. die tot de de mocratische party behoort, is gearres teerd onder verdenking een complot ge smeed te hebben tegen de dictatuur. Da Silva bevond zich onder de politici, die by de instelling van de dictatuur uit Portugal verjaagd werden. Later werd hem de terugkeer naar Portugal toege staan. Kortelings hebben twee officieren van liet Departement van Oorlog, de voormalige Minister van Financiën, het lid van den Generalen Staf. Generaal Dc Cordes en Generaal Ferraz, Gouver neur dor Militaire Academie wegens meeuingsverschiilen met den Minister jan Oorlog hun functie neergelegd. Het voorstel van Britten van de baan. NEW-YORK, 29 Nov. (V. D.) Het voorstel van den voorzitter van de vloot- commissie van het Amerikaansche Re presentantenhuis Britten, dat de bijeen- roeping van een Engelsch-Amerikaan- sche ontwapeningsconferentie beoogde, heeft zooveel kritiek ontmoet, dat het reeds kan worden beschouwd als te zijn afgehandeld. Staatssecretaris Kellogg verklaarde, dat het voorstel in strijd is met de Ame rikaansche wetgeving en in tegenspraak is met de politiek der Vereenigde Sta ten. De arbeids conflicten. BERLIJN, 29 Nov. (V, D.) Na onder- handelingen, welke twaalf uur duurden, werden de besprekingen in het Ryks- ministerie van arbeid over het conflict in de metaalindustrie in het district Hagen-Schwelm geëindigd. Er kwam een nieuwe arbitrale uitspraak tot stand, welke onmiddellijk door de werknemers werd aanvaard, die bovendien verbin dend verklaring vroegen. De uitspraak werd door de werkgevers afgewezen. Niet veel hoop op bijlegging. KEULEN, 29 Nov. (V. D.) Onder den titel „Niet veel vertrouwen" schryft de „Kolnische Zeitung": De onderhandelingen tot bylegging van het conflict, die cic regeeringspresident Bergemenn eergisteren na een onder breking gedurende een week heeft her vat. worden door vele bladen gepubli ceerd onder titels, die er op zouden wij zen. dat alles een vlot verloop heeft en dat spoedig overeenstemming te ver wachten is. Bij een dergelyke voorstel ling is meestal de wensch de vader der gedachte. Zooals de zaken thans staan, is er geen reden voor groote verwach tingen. Was men reeds tiep dagen ge leden teleurgesteld na de verklaringen van vooraanstaande personen uit het openbare leven, die een spoedige oplos sing van het conflict verwachtten, by den tegenwoordigen stand van zaken doet men goed zich niet meer aan te veel hoop te wagen. Ofschoon gisteren van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds onderhandeld (d.w.z. meer ge sproken dan onderhandeld) is, is men vergeleken bij vroeger nog geen stap verder gekomen. In de eerste plaats heb ben de partijen niets van haar princi pieel standpunt prijs gegeven en er is evenmin een basis gevonden voor over eenstemming over de materieele zaken door concessies van beide zijden. Spaansche vertegen woordiger. MADRID. 29 Nov. (V. D.) Gomeld wordt, dat de Spaansche ambassadeur te Parijs Quinones Leone tot vertegen woordiger van Spanje by den Volken bond wordt benoemd. De schadevergoedings kwestie. r PARIJS, 29 Nov. (V. D.) In de Se naatscommissie van buitenlandsche za ken hebben, naar de „Matin" meldt Poincaré en Briand mededeelingen, ge daan over het program, dat zij bij de onderhandelingen over de definitieve re geling van het schadevergcedingsvraag- stuk denken af te werken. Dit program bestaat uit de volgende drie voornaam ste punten: 1. Bijeenkomst van de commissie van deskundigen ter vaststelling van het be drag der schadevergoeding. Verdeeling van de annuïteiten, welker aantal, in overeenstemming met de regeling tus- schen Frankrijk en de Vereenigde Sta ten, op 62 moet worden vastgesteld. 2. Mobilisatie van de schuld en uit gifte van internationale leeningen. 3. Politieke onderhandelingen over het vraagstuk der veiligheid. RADIO IN ZIEKEN. HUIZEN. In een ziekenhuis te Deptford heeft men een radio-installatie met 500 hoofd telefoons cn 6 luidsprekers in gebruik genomen. VIERDUIZEND VLIEG- MACHINES PER JAAR. CHICAGO, 29 Nov. (V. D.) De pro ductie van- vliegtuigen heeft zich de laatste jaren buitengewoon ontwikkeld. Volgens mededeelingen van de Han delskamer voor óe Luchtvaart zal de productie dit j3ar byna vierduizend vliegtuigen bedragen, die 75 millioen dollars kosten. Het vorige jaar werden 1900 vliegtuigen gemaakt ter waarde van 2 millioen dollars, terwyi er in 1921 nog in het geheel geen vliegtuigen voorden handel werden gemaakt. FRANK FLETCHER OVERLEDEN. NEW-YORK. 29 Nov. (V. D.) Admi- raai Frank Fletcher is op 73-javigen lecft-ijd overleden. 1-1 y heeft zich het meest onderscheiden by de troebelen in Mexico in 191L SINT SERVAES. PROF. CHR. MERTZ - PHILIP LOOTS - ALG. NED. VERBOND. m. De indeeling van het oorspronkelyke werk is in 4 declen elk van 2 tafereelen. Zooals reeds gezegd, wordt in dit „de- clamatorium" dezelfde indeeling enz. gevolgd. Korte inhoud. Eerste deel. Ie tafereel. De cantor Felix leidt met de kinderen het stuk in. Zeven jaren is de bisschop pelijke zetel onbezet en Tongeren treurt. Doch opnieuw zyn de bisschop pen en priesters met het volk vergaderd, om de keuze te beslissen. Twee pelgrims komen aan, De eene is de priester Servatius uit Jerusalem. Hy troost den zieken bedelaar Seger en belijdt Christus' leer voorOctavianus, den stadsprefect, voor de Romeinsche priesters, die de toekomst lezen in de duivenvlucht en voor den Germaanschen priester met de Warsaga. Vrede kondigt hij aan. 2e tafereel. Omringd door bisschoppen en volk, onder het „Miserere" van het koor, maakt Maximinus, aartsbisschop van Keulen, de mislukking der nieuwe keuze bekend, doch Servatius' gezel staat op, neemt van het altaar den staf van bisschop Valentijn en maakt zich be kend als de aartsengel Raphael. Hy wijst Servatius als nieuwen Bisschop aan. Nunc gaudere! Verheugt u, zingt het volk. Terwyl kinderkoor en maagdenkoor optreden met een jubelzang, wordt Servatius met het teeken des kruises ge- wyd. Hy houdt zyn eerste prediking en schenkt zyn eersten zegen, -waarna de stoet Tongeren binnentrekt. Tweede deel. Ie tafereel. De ryke Fulco, als alle lichtzinnige en weelde-ziieke Tongenaren, door Ser vatius bestreden, tracht een oproer te verwekken en den bisschop te verjagen. Superba, die van koopman Ruprecht stoffen kcopt. helpt met haar gezellin nen mede en Ruprecht strooit geld onder het volk. Octavianus laat hen begaan, zoo zU Rome's macht eerbiedi gen. Het opgezweepte volk stormt naar Servatius' woning, doch Vocatus, de priester, komt enkelen getrouwen ver halen, dat de engel Gods den Bis schop heeft gevoerd naar het veilige Tricht. 2e tafereel. Domitillus, des bisschops vertrouwde helper, komt te Tongeren en verhaalt aan Vocatus en de Christenen, dat Servatius zal komen op z'n doortocht van Rimini naai- Tricht. Hier volgt het relaas van den grooten stryd. .tegen de Ariaansche ketters, die Servatius bestreed en hoe hy den Keulschen Aarts bisschop Euphrates, eveneens Arius toe gedaan, versloeg .Het volk trekt Ser vatius tegemoet, terwyl de Romeinsche en Germaarische priester de onheilspel lende voorteekenen bespreken. Servatius komt, doch kan zijn volk slechts onheil aankondigen. De wrake Gods zal met de horden der Hunnen komen over de stad. Superba met Fulco en Ruprecht bespot ten hem, doch hy voorspelt nogmaals de straf aan Aliso, den gezant van Troys en zijn gevolg, die in naam van Gallië om uitkomst smeeken. Misschien kon het onheil nog gekeerd worden, zoo een waardig man op boetetocht naar Rome gaat om Gods vergeving af te smeeken. Op aandrang van allen zal Servatius zelve gaan. Derde deel. Ie tafereel. Servatius heeft Justinus met enkelen vooruitgezonden naar Tongeren om zyn komst te melden. Justinus verhaalt van de reis en de vele wonderen, die ge schiedden, en als Servatius zelve ver- schynt, hoopt een ieder op gunstigen uitslag' van den boetegang, doch hy kan geen hoop meer geven. Tongeren zal vergaan. Weenen-d vragen allen, dat hy by hen blijve, doch ook dit weigert God en Servatius trekt binnen de stad om de heilige relieken te halen en naar het veilige Tricht te brengen. 2e tafereel. Terwijl Octavianus met den Romein- schen en den Germaanschen priester de grootheid van Servatius erkennen, is Fulco met de zynen verstokt in zijn haat en juicht hy, nu de bisschop Voor goed heengaat, al zyn de vooruitzichten donker. Onder lustig gezang trekken Superba met haai vrouwen en Fulco naar hun feesten, terwijl Servatius van zyn treurend volk voorgoed afscheid! neemt en met de heilige relieken heen gaat naar Tricht. Vierde deel. Ie tafereel. Te Tricht. De kinderen vragen Felix, hoe de stad vol vreemden en pelgrims is. Een gezant van. vrede en licht zal komen. Deze mare ging in de landen rond en lokte groote scharen. Servatius bevestigt dit gerucht, doch niemand -weet nog, wie deze gezant zal zyn. Intusschen komen Tongenaren met Ruprecht en Fulco. zy dragen treurend de stc-rvende Superba, die vernederd en berouwvol Servatius komt vragen om genezing. De bedelaar Seger doet voor hen het woord. Doch de bisschop zal geen genezing geven, wel troost aan haar. die berouw betoont en terugkeert tot God. Dan gaat hy het H. Misoffer opdragen. 2e tafereel. Na zyn H. Mis keert Servatius zich tot het volk en kondigt Gods gezant aan. De engel Raphael verschynt en spreekt woorden van troost over den dood van den bisschop, die sterven gaat, wyi God hem roept. Servatius richt tot de zynen een laatste woord en sterft. Dan wekt de engel allen op, niet tot rouw, mar tot verblijdenis om het geluk en den roem van hun bisschop en allen met kinderkoor en maagden- koor zingen zyn glorievollen uitgang, God ter eer. DE VECHT ZAKT. De toestand bij Ridderkerk verbeterd. DE BOLKSBEEK HEEFT MEER DAN 1000 H.A. BLANK GEZET. Het water in de Vecht is gisteren vijf tien centimeter gezakt, zocdat het ge vaar voor doorbraak van de Vechtdij- ken zoo goed als geweken is. De dijken zijn intusschen ook belangTyk versterkt. Men heeft te Muiden kunnen spuien met het gevolg dat de zoo vurig be geerde val intrad. Bij Nieuwkoop. Uit Nieuwkoop wordt aan de NJt.Ct. gemeld: Het water dat door oen ope ning in de kade van den Krommen Mij drecht en Noordsohen Buurtschen pol der was binnengedrongen, heeft een uitweg gevonden in den polder Nieuw koop en Noorden. Na een dykje tus- schen beide laatstgenoemde polders doorgebroken te hebben, stroomt het thans met groote kracht den ongeveer 703 H.A. grooten boezem binnen. De lage weilanden zullen weldra onderge- loopen zijn en de erven aan den rand van den plas liggen met het water op één niveau. Met alle kracht zal worden gewerkt aan het herstel van de Krom me Mydrechtkade. Geschiedt dit niet met bekwamen spoed, dan zal het dorp spoedig last van het water in de huizen krijgen, Bij Ridderkerk, Hoewel de uitmaling van de onderge- 1 oppen polders Donkersloot en Woude alleen de taak is van het bestuur dier polders heeft het gemeentebestuur van Ridderkerk ter wille van het be lang van de bevolking, een groote pomp- boot van De Wit's Bergingsbedrijf te Rotterdam ontboden, die een uitmalings- capaciteit van 100 M3 per uur heeft. Deze pomp is gisteren reeds in .werking gesteld. Voorts laat het gemeentebe stuur de autobrandspuit ook water uit pompen, terwyl het gemaal dag en nacht draait, en de stroom door de ge meente voor dit doel kosteloos wordt verstrekt. In den kortst mogeiyken tyd zal dus het water uit de polders verdwe nen zijn. Het Kampereiiand. De overstrocming van het Kamper eiland is thans volstrekt niet erger dan vroeger, meldt de N.R.Ct. De bevolking zoekt geen goed heenkomen, omdat de boerenhuizen watervrij staan. Van red den van vee is geen sprake geweest. Het vee staat hoog en droog op stal. Een overstrooming van hét Kampereiland is niets abnormaals, en de toestand is thans volstrekt niet ernstig en heeft geen enkele reden tot ongerustheid ge geven. Het water valt. Langs de Bolksbeek. De ringdam, die in verband met de doorbraak van de Bolksbeek om de ope ning gelegd wordt, is Woensdag half klaar gekor n, mrk' f- Tel. Hy is van palen met zandzakken opgeworpen. On- dertussohen is het water gisteren nog gewassen; met groote kracht stroomt het door de opening. Zelfs zijn de Net- telhorsterlaan en de weg Borculo Lochem overstroomd; de oudste bewo ners dezer c treek hebben dat nog niet beleefd. Naar schatting is een 50-tal boerderijen geïsoleerd; er is meer dan 1000 H.A. grond overstroomd in het ge bied van de Bolksbeek; ook aan den rechterkant, is men steeds bezig gaten te dichten. Een opening in den linkerdyk onder Geesteren werd gisteren gedicht. Zoo lang de stroom zoo sterk blyfc, c:i het water niet zakt, ;s het zeer moeilyk, tel kens de ontstane gaten te dichten. In de Berkel was de waterstand giste ren te Borculo stationnair. s KANTONGERECHT. UITSPRAKEN J. V. \V. overtreding der Arbeids* wet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. C. R. schuldigverklaring, zonder toepas-- sing van straf. Th. D. G. vonnis d.d. 31 Oct. 1928 na verzet bekrachtigd. I'. K. vonnis d.d. 26 Sept. 1928 na ver; zet bekrachtigd. B. K. B. het als bc* stuurdcr van een vierwielig motorrijn tuig over den openbaren weg rijden met dit motorrijtuig op zoodanige wijze, dat dc veiligheid en het ver* keer in gevaar wordt gebracht f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. G. M. Ch. v. d. L. overtreding van het Motor* en Rijwielreglement f 20" subs. 20 da* gen hechtenis. \V. de G. idem f 10! subs. 10 dagen hechtenis. E. B. idem f 15 subs. 15 dagen en f 10 subs- 10 dagen hechtenis. J. V. overtreding van dc Motor* cn Rijwiclwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. P. K. overtreding van het Motor* cn Rïjwiclrcglcment f 20 subs. 20 dagen hechtenis. P. H. K. overtreding van art. 96 der algem. pol. verord. van Haarlem f 20 subs. 20 da* gen hechtenis. Ch. v. A. overtreding der ongevallenwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. M. idem f 5 subs. 5 da* gen hechtenis. A. N. overtreding der Jachtwet f 30 subs. 30 dagen hechte* nis. J. v. d. B. overtreding van dc Motor* en Rijwiclbeschikking cn van het Motor* en Rijwiclrcglcmcnt f 5 subs. 5 dagen hechtenis. L. N. v. D.. het Ioopcn over verboden grond f10 subs. 10 dagen hechtenis. J. G. over* treding der Arbeidswet 3 maal f 4 subs. 4 dagen hechtenis voor elke boe* te. P. H. van R. overtreding der Leer* plichtwct f 2 subs. dag hechtenis. J. dc W. overtreding der keuringsveror* dening van Beverwijk f 3 subs. 1 dag hechtenis. H. F. K. overtreding der Arbeidswet 4 maal f 20 subs. 10 dagen voor olkc boete. J. N. H. overtreding van het Motor* en Rijwielreglement f2 subs. 2 dagen hechtenis. J. J. K. idem f 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. NV. B. overtreding van dc pol. verord. van N'clscn f 2 subs. 2 dagen hechtenis. 1". NV. 1\ idem f 4 subs. 4 dagen hechte- nis. J. B. idem f 3 subs. 3 dagen hcch* tcnis. 29 November. Oorlogssuppletoires. Kleingoed. De havenwex-ken van IJmuiden. Een geldleening. Justitie afgedaan. De Donderdag wordt, wat den aan vang der vergaderingen betreft, gewoon- lyk gewyd aan het afdoen van klein- goed-ontwerpen. die voor afdoening zijn gereed gekomen. Gisteren duurde het doorhameren van het kleingoed langer dan gewoonlijk. Niet om de begrootingen af te doen voor 1929 voor het Pensioenfonds, voor het Kunstbedryf, niet om onteigeningen aan te nemen, niet om naturalisaties te aanvaarden, ook niet om de deelneming te verzekeren in het aandeelenkapitaal der K. L. M. En geen woord viel cr over het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van het Rijk van 42 millioen. Het doorhameren duurde ditmaal langer om drie wetsontwerpjes. Het eerste betrof het geval-de Reede. Dat beteekent dit. In '23 werd het le ger gereorganiseerd en -verschillende of ficieren kwamen dientengevolge op non activiteit. Ten onrechte en niet in over eenstemming met de wettelyke bepalin gen. ter zake van der officieren rechts positie. Eén officier, de heer de Reede heeft zich tot den rechter gewend en van den Hoogen Raad geiyk gekregen. De Staat is verplicht geworden den heer de Reede zyn volle salaris uit te beta len gedurende zijn non-activibeits-tyd. De heer de Reede had vele collega's, die in hetzelfde geval verkeerden en voor alle die heeren moest de financieele con sequentie getrokken worden. De daar voor benocdigde gelden werden thans aangevraagd by suppletoire begrooting. De heer Tilanus vroeg den minister van Defensie of er niet iets te doen is voor die officieren, die niet als de heer de Reede overtuigd waren van hun recht en om hun positie zooveel mogelyk te redden, pensioen hadden aangevraagd. De minister zal dit overwegen met zijn ambtgenoot van Financiën. Die de la kens tenslotte uitdeelt. De lieer K. ter Laan vond in het ont werp aanleiding om op de i-egeling dei- rechtspositie van onderofficieren aan te dringen. Als gevolg van de nieuwe Comptabili teitswet was 't nooaig. dat het haven bedrijf van IJmuiden opnieuw als staats bedrijf werd aangewezen. Het wetsontwerp daartoe strekkend werd gisteren echter geschorst. Want minister v. d. Vegte wilde meer. Hy nam in het ontwerp ook bepalingen op, die het heffen van retributies mede mogelyk maken voor het gebruik van de haveninrichtingen te IJmuiden. die zeide de deskundige heer Brautigam uitmuntend zyn, beter dan die te Huil b.v. Waar echter niet duidelyk uitkwam naar de meening van de heeren Ti lanus en van Gijn voor welke objec ten heffingen konden worden gedaan (dit alles was overgelaten aan latere Alg. Maatr. van Bestuur) daar wilden zij duidelyk uitschakelen, dat retribu ties konden geheven worden voor het gebruik van havenboorden en haven kommen. als in strijd met het geheele Waterstaatsrecht. Om de commissie van rapporteurs tyd te laten te overwegen hoe 't best de laatste heffingen uitge schakeld kunnen worden, is de behan deling van het ontwerp geschorst. De heer Brautigam had geen bezwa- ï-en tegen het heffen van havengelden, maar dan wilde hy een algemeene re geling en niet één voor IJmuiden alleen. Dan weer „Justitie"..t Nog hield „liet sclirikkelyke pleit van drang en vrijheid aan": het liep over de politie en het gevangeniswezen en het rijkstucht- en opvoedingswezen. De heer Kleerekoper. daarin byge- vallen door den heer Boon, stelde al reeds vast hoewel dit eigenlijk een onderwerp voor de wijziging van de Ge meentewet is dat zy er bezwaren te gen hebben, wanneer kleine gemeenten geen eigen gemeentelijke politie mogen behouden. De heer Kleerekoper maakte ook bezwaar tegen het schenken van subsidie aan de R.-K. politieschool te 's-Hertogenbosch. Beide heeren pleiten ook voor een commissie van toezicht by de examens voor het politiediploma. De minister gaf hierop geen duidelyk ant woord. De minister was vrijwel niet te ver staan. Over de polilie-reorganisatie zei hij niets. De R.-K. politieschool verde digde de minister. Waar de heer Klee rekoper ook over de Jachtwet had ge sproken, daar kwam uit *s ministers mond de mededeeling, dat hy het pre miestelsel, daarin geregeld, afkeurt. By de afdeeling van het gevangenis wezen hoorden wij de dames Bakker- Nort, Katz en Meyer en de heeren Klee rekoper. v. d. Heide en van Rappard. Op de vraag ven den lieer Kleere koper, tot verbetering van de positie van het gevangenispersoneel deelde de mi nister mede. dat hij deze positie op nieuw overweegt. Dezelfde afgevaardig de verzocht ook sociaal-democraten op te nemen in de colleges van Regenten. Op zich zelf had de minister daar tegen geen bezwaar er moeten alleen ge schikte menschen in die colleges komen, en dezulken vindt men zei de be windsman ook onder de soc.-demo craten. Wanneer de heer Kleerekoper over de lectuur klaagde en ook s.-d. lectuur eischte, omdat er protestantsche en R.-K. lectuur gegeven wordt dan noem de de minister die onderscheiding niet juist. De minister wilde het lezen van dagbladen 'hier vroegen de heeren Klee rekoper en v. d. Heide toelating van „het Volk") overlaten aan het oordeel van de regenten en de directeruen: op dit punt moet zeer geïndividualiseerd wor den. Mej*. MeUer pleitte er voor onder steund door Mr. van Rappard dat de inkomsten der gevangenen verdeeld wor den in 1/3 als uitgaanskas en 2 3 voor veraangenaming van het verblyf in de cel. De inkomsten nl. van het gevange- niswerk, waarvoor Mej. Meyer stukloon bepleitte. De aangelegenheid van de in- komstenverdeeling kon de minister niet aan de diligentie van de regentencolle ges overlaten: dit alles ligt vast in een algemeenen maatregel van bestuur. De heer v. d. Helde en Mej. Katz pleit ten voor meer vrouwen-bezoek als mid del fot zede Hike verbetering der gevan genen. Deze kwestie wil dc minister concreet bezien. Eik geval op zichzelf beziende, heeft de minister principieel hier geen bezwaar. Wanneer Mej. Katz pleitte voor meer godsdienstige verzorging der gevange nen. dan noemde de minister dit niet alleen om de zeer onderscheidene kerk genootschappen hier te lande, maar ook uit principe een zaak van de kerken. AVONDVERGADERING. De Lanrbouw in de artikelen. Vanavond werd de Landbouw in de atikelen doorgewerkt. Het voornaamste der weinig beteeke- nende discussie geven we weer. De minister deelde mede, dat hy gaarne het instellen van een Ryksmerk voor bacon ter hand zal nemen. De minister en Dr. Lovink waren het vol maakt er over eens. dat het overweging verdient, een algemeenen maatregel te nemen, die het mogelyk maakt den uit voer van bepaalde producten te verbie den, wanneer er gevaar is voor liet be- nadeelen van den goeden Nederland- schen naam in het buitenland door het uitvoeren van slechte producten. De minister is gaarne bereid, alles te doen om de wildschade die vooral in Overysel groot is tegen te gaan. Toen de heer v. d. Sluis er over klaagde, dat in de Jachtwet de rechtspositie van de haas beter is geregeld dan die van den boer, dan merkte de minister daartegen op. dat de boer ook geen schadeiyk wild is- Op verzoek van den minister van Bin- nen'.andsclie Zaken heeft de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten de landgoederen den Wolfsberg en den Muntberg onder Groesbeek gekocht. Op verzoek van den minister van Brnnen- landsche Zaken. Want de minister van Financiën wilde geen-aparte gelden ter beschikking voor aankoop stellen op de kapitaalsrekening. We! had hy geen be zwaar om uit de gewone middelen geld ter beschikking te stellen maar mocht ik, vroeg minister Kan, de heele verhooging op de Landbouwbegrootir.g ter beschikking stellen voor den aan koop van landgoederen? Zou er dan niet een onderzoek naar myn geestver mogens zyn ingesteld? vroeg hy. Daarom helpt hij met 8000 's jaars de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten. Ook de minister wil liever aankcop voor het Staatsboschbeheer. Ook de mi nister! Want de heeren v. d. Sluis, Ebels, Lovink, van Sasse en Beumer eens gezind bepleitten zij aankoop voor den Staat. En de vereeniging is tot weder verkoop direct bereid. Dus door de wenschen van de Ka mer gesteund tygt de bewindsman nog eens naar den minister, die de Rijks dubbeltjes beheert. En nu staat hij ster. ker. De minister deelde mede dat het vrij wel zeker is, dat de Ryksseruminrichting te Rotterdam blyft. By de afdeeling „Visscherijen' klaag de heer Duymaer van Twist over de overbevtssching van de Noordzee. De minister kon hier niét veel antwoorden: het internationaal overleg is nog niet afgeloopen. De heeren van Zadelhoff en Bulten! pleitten opnieuw voor „nachteiyke slui ting" van de groote rivieren voor de zalmvisscherij. De minister en Dr. Lovink betoogde, dat deze sluiting tengevolge zou hebben, dat de zalmen, die op onze benedenri vieren doorzwemmen, voor zoover niet op onze bovenrivieren worden gevangen, in hoofdzaak aan Duitschland zonder tegenprestatie ten goede koeien. Hier kan alleen internationaal iets worden bereikt. En dat internationaal overleg is nog niet geëindigd. Na middernacht werd de begrooting voor Binn. Zaken en Landbouw aan vaard. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. N.V. Meubeltransport Mij. v.h. VAN HULST Den Haag Haarlem Alexanderplein 1-25 MaerlenTen Heemskerk - straat 25a Tel. 13052 Tel. 15166 VERPAKKINGEN EN VERZENDINGEN naar binnen- en buitenland Deze man kent niet de die het regelmatig gebruik van CONDORZEEP geeft. Condorzcep is spaarzaam, geeft overvloedig schuim, is gegarandeerd zuiver, tast het weefsel en de fijne kleuren van Uw goed niet aan en Is de goedkoopste huishoud zeep. Per groot dubbel stuk N.V. ZEEPFABRIEKEN r.b. DE HAAS VAN BR ER O - Apeldoorn I'abr. r. Edclweiss-Zeeppocdcr, Sneeuwwïtgloor en Toüelrecpco

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6