J HAARLEM'S DAGBLAD STEUN AAN HET REDDINGSWEZEN. GEMENGD NIEUWS Springende Handen Kloosterbalsem 1 BINNENLAND ELECTRICITEITSVOORZIENING. Bij Boodschappen doen, geen PUR0L vergeten. BURGERLIJKE STAND FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder VRIJDAG 30 NOV. 1928 DERDE BLAD Initiatief van Haarlemsche scholieren. LAAT ONS ALLEN BIJDRAGEN Door de Centrale Commissie van af gevaardigden van Haarlemsche School- vereenigingen wordt morgen aan de leerlingen der Lycea. Hoogere Burger scholen, Gymnasia, Hoogere Handels school enz., de hier onder staande cir culaire verzonden. Het initiatief tot deze enthousiaste actie ten bate van het reddingswezen, die wij by onze lezers warm aanbevelen, is uitgegaan van de Schoolvereeniging van het Kennemer Lyceum. Op de cir culaire zijn twee foto's geplaatst van de ramp van de ..Salento" die door Haarlem's Dagblad werden afgestaan. Ter vergemakkelijking stelt de admi nistratie van Haarlem's Dagblad zich natuurlijk eveneens gaarne ter beschik king voor het in ontvangst nemen van gelden die voor het boven omschreven doel beschikbaar worden gesteld en die dan zullen worden overgemaakt aan de Haarlemsche Bank. MEDE SCHOLIEREN! Wij zijn allen nog onder den Indruk van de vele ongelukken, die in den laat- sten storm op onze kust zijn gebeurd en denken met weemoed aan de vele slacht offers, die de zee de laatste dagen weer heeft geëischt. Wij hebben in de couranten gelezen, hoe kranig de bemanningen der ver schillende reddingbooten vrijwillig him gevaarlijk werk hebben gedaan. Wij hebben van dichtbij het wrak ge zien van de „Salento" waarvan de heele bemanning in de golven is omgekomen. Wij hebben over weinig anders meer ge dacht of gepraat. Wij hebben ook hoo- ren vertellen, al schijnt het onjuist te zijn, dat die Italiaansche zeelui mis schien gered hadden kunnen worden, als er in IJmuiden ook een motorredding boot zou zyn geweest. Er is een motorreddingboot voor IJmuiden besteld, maar de Redding maatschappij heeft eigenlijk het geld nog niet bij elkaar om die boot, die wel zestig duizend gulden kost, te betalen, want ze moet ook zorgen voor de nage laten betrekkingen van de mannen, die hun leven geofferd hebben om hun me- demenschen te redden. Net heeft in Zandvoort immers ook weer een van de redders zijn leven gelaten. Welnu, medescholieren, laten wij met elkaar eens trachten de Reddingmaat schappij het geld voor de nieuwe boot te verschaffen. Binnenkort is het St. Nicolaasfeest en Kerstfeest. Wij hebben allen onze liefste wenschen aan onze ouders kenbaar ge maakt. Als elk van ons nu aan onze oudeTs zou voorstellen, om het geld te geven, dat een van onze cadeaux zou kosten en we zouden dat geld eens inzamelen, zou den we dan geen aardig bedrag bü elkaar krijgen? Als we aan de leerlingen van alle Lycea, H. B. Scholen. Gymnasia. Han delsscholen enz. zouden voorstellen het zelfde te doen. misschien kregen we het heele bedrag dan wel bij elkaar. Zou het niet mooi zijn, als we tegen woordig konden zijn bij het te water laten van een boot die op ons initiatief door de leerlingen van alle scholen voor Middelbaar onderwijs in Nederland te zamen aan de Reddingmaatschappü ca deau kon worden gedaan? Wy zouden kunnen vragen die boot „St. Nïcolaas" of „Kerstfeest" te noe men, of heel anders. Wat doet het er toe! Wie voelt er voor, en wie doet er mee? De Centrale Commissie van a Afgevaardigden van Haar lemsche School ver eeni gin gen. Informatie- en correspondentie-adres: A. ZONDERVAN, Karmeltrap 2, Bloe- mendaal. Tel. Haarlem 22376. Bijdragen kunnen onder het motto: „Boot Jongeren van Nederland" gestort worden bij de kantoren der Haarlem sche Bankvereeniging ten gunste van haar Bijkantoor Bloemendaal of gegi reerd worden op Postgiro no. 12043 Haarlemsche Bankvereeniging, Bijkan toor Bloemendaal. Op elke school afzonderlijk kunnen de geperforeerde strooken van dit biljet verzameld worden en de bedragen ge zamenlijk worden overgemaakt. Op iedere school nu flink aan den ar beid! Een commissie of een kassier be noemd, enz. enz. Biljetten zijn nog te krijgen! De ondergeteekende, leerling van school klasse wenscht voor het doel „Boot Jongeren van Nederland" bij te dragen een bedrag van f (dit biljet op school in te leveren). De ondergeteekende, in relatie staande tot school wenscht voor het doel „Boot Jongeren van Nederland" bij te dragen een bedrag van hetwelk hij zal storten by de Haarl. B. V. Adres: zij gireeren Naam: RADIO-OMROEP IN BELGIë. De Radio-omroep in België bevindt zich nog in een ontwikkelings-stadiuon. Door de Regeering is een bijzondere commissie benoemd, die de verhouding op radiogebied in de andere landen moet bestudeeren en voorstellen moet indienen om ook in België een Staats omroep tot stand te brengen. Blijkens een voorloopig rapport, door deze commissie uitgebracht is er reeds besloten om den Duitschen Omroep als voorbeeld te kiezen. Op het oogenblik is de toestand in België zóó dat een geconcessionneerde maatschappij den radio-omroep ver zorgt. Deze organisatie heeft echter met groote financieele moeilijkheden te kampen, daar zij uitsluitend op de vrij willige bijdragen van de luisteraars is aangewezen. Van uit een juridisch standpunt beke ken, ressorteert het omroepbedrijf on der de directie van den Telegraafdienst, waarvan de Belgische Omroepmaat- schappij „Radio-Belgique" ook de zend vergunning gekregen heeft. De technische dienst staat onder toe- afcht van de post-autoriteiten. Remmend werkt op de popularisee ring van de radio in België het feit, dat omroepzenders met een grootere energie dan 3600 Watt niet geoorloofd zijn. Voor de zendvergunningen moeten de om roep maatschappijen aan het Rijk een bedrag van 200 Francs per gebruikte 100 Watt-energie betalen, terwijl de luis teraars in het bezit moeten zijn van een door de postautoriteiten uitgegeven luistervergunning, waarvoor zij jaar lijks slechts 20 francs behoeven te be talen. Clandestien luisteraars worden in België zwaar gestraft met gevangenis straf en hooge geldboeten. Eigenaardig is het, dat de huisheer in België de antenne van zijn huurder dulden moet. Hij mag alleen voor even- tueele schade aan het huis aange bracht, een vergoeding vragen. Tegenwoordig is in België alleen een omroepzender te Brussel voortdurend in bedrijf, terwijl nu en dan een tusschen - zender te Antwerpen uitzendingen geeft welke meer bestemd zijn voor de Vlaam- sche luisteraars. Ook een amateur-zendstation te Brus sel zend meermalen programma's uit. Naar wij vernemen, zal de nieuwe re geling in de oprichting van een aantal relayzendens, alsmede van een krach- tigen centralen zender voorzien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. Doe het dit jaar beter dan den C vorigen winter. Zorg dat ge een B pot Akker's Kloosterbalsem in huis 1 hebt en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar lederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker's „Geen goud zoo goed' LUCHTREIZEN DER TOEKOMST. De verkeersvliegtuigen worden steeds grooter. Rumpler, de vermaarde vlieg tuigen-bouwer heeft zich geuit ten gun ste van toestellen met onbegrensde spanning en men heeft inderdaad ln den jongs ten tijd ook reeds zeer aan zienlijke afmetingen bereikt. Op de „Ila", de onlangs te Berlijn gehouden „Internationale Luchtvaart-Tentoon stelling" heeft men het Rohrbachwater- vliegtuig „Romar" kunnen ben-onderen, dat een spanning van veertig meter had, voorts de iets kleinere „Super- wal" van Dornier, de „G. 31" het groot ste door Junkers gebouwde landvlieg- tuig en de „Vliegende Bar" van Far- man. In de naaste toekomst zullen ech ter vliegtuigen worden gebouwd, die in hun afmetingen alle reeds bekende toestellen overtreffen. Te Friedrichs- hafen wondt op het oogenblik gewerkt aan een Dornier-vliegtuig, dat niet min der dan tien motoren zal bezitten. Bij zonderheden over dit toestel zijn tot nu toe zoo goed als niet bekend gewor den. Toch is reeds uitgelekt, dat het toe stel een reusachtige tweedekker zal zijn. De motoren worden geborgen in bijzondere gondels, die zich tusschen de draagvlakken zullen bevinden en met elkaar door een gang zullen zijn verbonden, waardoor het geheele toestel den indruk van een driedekker zal ma ken. De „D. X", zoo zal dit toestel hee- tel. zal in tusschen, ondanks haar reus achtige afmetingen, toch niets anders zijn dan een etappe in de ontwikkeling van het verkeersvliegtuig. Opmerkelijk is overigens ook wel, dat Dornier, ver moedelijk om de draagkracht der toe stellen grooter te maken, terugkeert tot den tweedekker (zooals ook Ce „Alba- troswerke" dit met him bekende slaap wagenvliegtuigen hebben gedaan) en hiermede een grooteren weerstand van de lucht mee in koop neemt. Van geheel anderen aard zal het reus achtige vliegtuig worden, dat thans bij „Junkerswerke" te Dessau wordt ge bouwd. In dit toestel zullen voor de eerste maal in de geschiedenis van de vliegtuig-industrie, een deel van de plaatsen der passagiers alsook de mo toren, in de draagvlakken worden on der gebracht. Men beeft hier te doen met den eersten practischen stap in de richting van het „Nur-Flügel-Flugzeug" waarop prof. Junkers reeds bijna twin tig jaar geleden patent heeft genomen. By de tegenwoordige vliegtuigen be vindt zich de ruimte voor passagiers en bagage in den romp van het vliegtuig, in de richting waarin wordt gevlogen. Bij het „Nur-Flligel-Flugzeug" zal deze ruimte zich in de draagvlakken bevin den, en wel dwars op de vliegrichting. Junkers geeft dus aam de ruimte, gere serveerd voor passagiers en bagage den vorm van een kruis. In dit vliegtuig, dat voorloopig de „I. 38" wordt genoemd is de romp ook nog, zooals bij de te genwoordige verkeersvliegtuigen, voor het grootste gedeelte bestemd voor pas sagiers en bagage. Hier bij komen dan echter nieuwe plaatsen aan beide zij den van de voorste helft van deze eerste zioh in de vliegrichtii,g bevindende ca bine. In elke van deze zij-cabines, zul len nog vier plaatsen voor reizigers worden ondergebracht. Hier bevinden zioh tevens de motoren, die van buiten af geheel onzichtbaar zullen zijn. De motor, die zich het dichtst bij de passa giers bevindt, zal alleen in gebukte hou ding kunnen worden bereikt, daar de zij vlakken naar het :inde lager worden. Om den uitersten motor te kunnen be reiken, zal men geheel op de hurken moeten zitten. Een ideale toestand is zulks natuur lijk niet, maar wel een eerste stap in een nieuwe richting, die baanbrekend zal zijn voor de toekomst. De schaduw zijden van deze constructie zijn, dat de beide het meest naar buiten gelegen motoren moeilijk te bereiken zullen zijn, terwijl tevens de passagiers natuurlijk niet van het lawaai, dat de motoren ma ken, zullen verschoond blUven. Het nieuwe toestel van Junkers, dat overi gens geheel afwijkt van de tegenwoor dige toestellen, kon echter anders niet worden gebouwd. Wat nu in de eerste plaats moet worden gereikt, is, dat de motoren achter de plaatsen van de pas sagiers worden ondergebracht, zoodat de passagiers tijdens den tocht voor de motoren zullen zitten. Adus zal zich het gedruisch der motoren minder bemerk baar maken. Om dit mogelyk te maken, heeft men de drukschroeven noodig in plaats van treksohroeven, zooals Junkers ze tihans nog gebruikt. Deze laatste schroeven versterken het geluid, terwijl zij het naar achteren werpen en zijn dientengevolge dubbel hinderlijk voor de reizigers. Bovendien zal een middel moe ten worden gezocht, om de talrijke mo toren in staande houding te kunnen be reiken. De „I. 38" zal voorloopig alleen als landvliegtuig worden gebouwd. Later zal zij. volgens het oorspronkelijke plan. echter twee drijvers krygen, die in den vorm van groote booten, als organiscn deel van den romp zullen worden ver vaardigd. Dit is noodig, daar dit vlieg- tuig in ons tijdperk van Oceaantochten! voor het verkeer ovsr zee in aanmerking zal moeten komen. Het voorste gedeelte van den romp zal bestaan uit twee ver diepingen. Beneden zitten de piloten, daarboven de bestuurder van het vlieg tuig en de radio-telegrafisten. Zooals men riet, zal zich a~n boord van deze vliegtuigen reeds een geheele beman ning bevinden. Het plan tot het bouwen van een ..dubbele vliegboot", dat door Edmund Rumpler werd ontworpen, is ouder dan het plan van de „I. 38". In dit plan is reeds voorzien, hetgeen Junkers thans tracht te verwezenlijkenDe cabines voor honderd passagiers.zijn vrijwel geheel ondergebracht in de draagvlakken en door een doorloo- pende gang gescheiden ran de tien motoren, die zich in het achterste ge deelte van de vleugels bevinden. Door elke motor wordt een drukschroef in werking gezet. Door het groote aantal motoren wordt een prestatie-reserve van 40 pet. bereikt. Zelfs indien dus vier motoren buiten werking geraken, zal het vliegtuig zijn tocht kunnen voortzetten. Elk dezer motoren kan tijdens den tocht gemakkelijk worden bereikt. De geheele voorraad benzine wordt ondergebracht in de twee groote drijvers en al naar gelang de behoefte naar boven gepompt. Het gevaar voor brand wordt aanmer kelijk verminderd. Dit vliegtuig zou een snelheid van 300 kilometer per uur be reiken. Het eenige wat op het oogenblik nog ontbreekt om dit zorgvuldig uitge werkte en veel besproken plan ten uitvoer te brengen, is geld. Op he: oogenblik worden echter onderhande lingen gevoerd met financiers. Men kan slechts hopen, dat zy een gunstig resultaat zullen opleveren. Kan di* plan worden verwezenlijkt, dan zal het luchtverkeer over den Oceaan mogelijk worden en niet langer een kwestie van toeval zyn, zooals thans. BRUTALE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. Directeur op zijn kantoor vermoord. DE BRANDKAST GEPLUNDERD. De directeur van de N. V. A. de Haas Jr., Importmaatschappij sponzen enz. De heer P. C. lans is gisterenavond in zijn kantoor, gevestigd op den Oostzee dijk te Rotterdam vermoord, terwijl de brandkast leeggeplunderd is. Het kantoor is gelegen aan een slop, dat uitkomt op een binnenplaatsje, dat weer in verbinding staat met den Oost zeedijk door een hek met een poort. Gisterenavond bleef de heer lans lan ger uit dan gewoonlijk, zoodat zijn fa milieleden ongerust werden en ongeveer kwart over zeven het kantoor opbelden, evenwel zonder gehoor te krijgen. Daar men dit verdacht vond, is de dochter van den heer lans naar het kantoor ge gaan. Bij het slopje gekomen werd zij echter angstig en ging terug om den heer te Korte te halen, die aan den in gang van het slop woont. Samen traden zij nu het gebouw binnen en vonden de deur van het kantoor open. Op de trap, links van deze deur lag een be bloede actentasch. Onmiddellijk ging daarop de heer te Korte terug en haalde de politie. Toen deze gearriveerd waa drong men verder het gebouw binnen en vond in een ka mertje, voor het toilet, den heer lans met opengesneden keel op den grond liggen, doodgebloed. Men vermoedt, dat by beneden op de trap opgewacht Is door de daders, die met een hamer hem den schedel insloe gen. Hierop wijzen zoowel bloedspatten op den muur als ook de bebloede hamei- welke gevonden werd. Daarna moeten de daders het lichaam de trap hebben op gesleept en boven den hals afgesneden hebben, blijkbaar met de bedoeling ze kerheid te hebben omtrent den dood van het slachtoffer. Dat de daders eerst boven hun slach- offer den hals afgesneden kunnen heb ben. blijkt uit het vrijwel geheel ont breken van bloedsporen op de trap. De moordenaars hebben zich vervolgens meester gemaakt van de sleutels en hier mede alle kasten benevens de brandkast geopend, terwijl andere kasten nog open gebroken zijn. Er kon evenwel nog niet vastgesteld worden hoeveel vermist wordt, daar de procuratiehouder naar Den Haag was en eerst laat zou komen. Bij het onderzoek met een politiehond bleek, dat de hond voortdurend verder het slopje in wilde. Dit slopje komt uit op de Oost-Admiraliteitskade en is daar. van afgescheiden door een houten hek. waarboven zich nog een ijzeren hek be vindt. Een der houten spijlen nu is ver nield. Vermoedelijk hebben de daders vergeefs gepoog^ langs dezen weg te ontkomen. Men is er tot op dit oogen blik niet in geslaagd te ontdekken op welke wijze de daders zoowel binnenge komen zijn, als zich hebben kunnen ver. Het rapport der Commissie-v. Lynden var» Sanden- burg. Ryksconccssiestelsel. Opwekking door particuliere centrales? Electriciteitsraad. Het wetsontwerp, houdende „Alge- meene regelen ter zake van dc electri- citeitsvoorzienir.g" is bü dc Tweede Ka mer der Staten-Generaai Ingediend bü Koninklijke Boodschap var. 31 October 1928. Dit ontwerp is grootendeels geba seerd op het verslag der Staatscommis sie-Van Lynden van San denburg, welke commissie in 1921 werd ingesteld. Deze commissie is niet tot eenstemmigheid gekomen, verre van dat. er verschenen een meerderheids- en een minderheids- rapport en daarnaast nog een nota van het commissie-lid. den heer Maas. De meerderheid dezer Staatscommis sie wenschte voor de elektriciteitsbedrij ven een zoo groot mogelijke vrijheid en met in elk bijzónder geval de inwerking treding afhankelijk te stellen van een verkregen Rijksconcessie. De regeerings- bemoeiïng behoort volgens haar niet verder te gaan dan het houden van toc- zidht en het voorkomen van excessen Ter voorkoming van ondoelmatige op wekking van electriciteit zal de Minister het recht moeten hebben het tot stand- komen van bepaalde werken te verbie den. maar overigens dient deze opwek king vrij te zijn. Voor zoover de distri butie betreft, blijft deze in beginsel in handen der provincies, waarbij evenwel gebroken zal worden met het stelsel dat de Provinciale Besturen tegelijkertijd als koopman en wetgever kur.nen optreden De gemeentebesturen zullen de distri- buanten en detail zijn. De in het leven te roepen Centrale Commissie voor de electriciteitsvoorzienir.g zal den Minister omtrent de voorziening adviseeren, welke Commissie daarvoor de beschikking zal krijgen over een Rijksbureau. De minderheid der Commissie staat op een geheel ander standpunt. ZIJ wenscht voor de totstandkoming ran ieder electriciteitsbedrijf een Rijks concessie, ongeacht of men te doen heeft met een opwekkings- of distributie bedrijf. Voor de bestaande bedrijven geldt de eisch eener concessie niet,, zij zullen alleen voor wijzigingen of uitbreidin gen hunner werker, vergunning van den Minister behoeven. Een dergelijke ver gunning zal alleen kunnen worden ge weigerd, indien daardoor de algemeene electriciteitsvoorziening zou worden be moeilijkt. Ook de minderheid der com missie wenscht de Instelling eener Centrale Commissie voor de Electrici teitsvoorziening. Het nieuwe wetsontwerp gelijkt in vele opzichten op het bovenomschreven mir.derheidsrapport. Eigenaardig Is het daarbij op te merken, dat daarvoor de motiveering gebruikt wordt die de meer derheid der commissie bezigde waardoor de conclusies uit dezelfde feiten getrok ken geheel verschillend zijn. Blijkens de Memorie van Toezicht is de Minister van oordeel, dat het aanwezig zijn der bedri)ven-met -concessie cn de groote uitbreiding der electriciteitsvoorziening. die van deze concessies dus geen nadeel heeft ondervonden, aantoont dat 'tsy steem van 't verleenen van concessies juist gezien isDaartegenover staat de meening der meerderheid van de Staatscommis sie. welke zegt: de concessies zijn niet nadeellg geweest voor bovenbedoelde uitbreiding, zü kunnen dus zonder be zwaar vervallen. De bestaande conoessies beschouwt het ontwerp als door de wet verleend. Drie jaren na het in werking treden der wet zullen deze bestaande ooncessies even wel moeten worden herzien. Voor die bedrijven, welke op 1 Juni 1929 in wer king zijn. wordt de eisch der concessie niet gesteld, ai zal dc Minister dc be voegdheid hebben, ten aanzien dier werken bepalingen vast te stellen, welke evenwel niet meer bezwarend mogen zijn dan die welke de provinciale ver ordeningen bevatten, welke verordenin gen lntusschen r.a het in werking tre den der wet automatisch vervallen. Hieruit blijkt dus. dat de provinciale besturen worden uitgeschakeld. Evenals in het minderheidsrapport kunnen be drijven door den Minister tot samen werking worden verplicht. Bij Algcmeencn Maatregel van Bestuur kunnen voorschriften omtrent deugde lijkheid gesteld worden, terwijl ten slotte de Kroon een Electriciteitsraad instelt, welke den Minister heeft te adviseeren. De Minister van Waterstaat krijgt dus ten aanzien der electriciteitsvoor ziening bijna volledige zeggenschap. De taak der provincies is als geëindigd te beschouwen, alleen Gedeputeerde Staten houden toezicht. De bedrijven die voor dc algemeene voorziening hebben te zorgen, behoeven een rijksconcessie. Alleen de Electriciteitsraad beperkt de macht van den Minister. MOLLERUS. wijderen. De heer lans sluit 's avonds zelf de poort in het hek. of anders ge beurt dit door den heer P. C. van den Heuvel, wijnhandelaar, die op hetzelfde terrein kantoor en magazijnen heeft. De heer Van den Heuvel heeft dit hek open gehad van 10 minuten voor 6 tot 6 uur, om eenige kinderen, die op het terrein speelden uit te laten. Daarna Is het poortje op slot geweest. Het onderzoek wordt geleld door den hoofdcommissaris van politie en den In specteur Hermans, met den heer Mr. de Visser, officier van Justitie en Mr. van Es. Reeds verscheidene malen is gepoogd in het kantoor in te breken. Nog 14 da gen geleden is bemerkt, dat men aan 't slot gemorreld had. Een bebloede hamer en een bebloede hoed zijn in beslag genomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k ü'J Centi per regel. U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogis ten in doozen van 30 en 60 ct, en in tuben van 80 ct. 8 DALING DER TEMPERATUUR. ROME, 29 Nov. (V. D.) In geheel Ila- lië is een sterke daling van de tempe ratuur ingetreden. Aan de kust bij Ge nua is sneeuw gevallen. Uit andere streken wordt ongeveer gemeld. Voor de haven van Ka pels heerscht noodweer en men vreest voor het lot van verscheidene schepen. Dins dag en Woensdag kon geen enkel schip de haven van Napels verlaten. WINTER IN ZWITSER LAND. BAZEL. 29 Nov. (V. D.) Sinds Woens dagmorgen sneeuwt het in geheel Zwit serland tot aan het meer van Genève De temperatuur is om het vriespunt. Op de bergen is de sneeuwval nog sterker. Op de Rigi ligt 35 tot 40 c.M. versche sneeuw en heerscht een koude van 8 a 9 graden. Op sommige plaatsen is de wintersport reeds aangevangen. GROOTE SCHADE IN SPALATO. AORAM. 29 Nov. CV. D.) Naar lilt Spa- lato gemeld wordt, woedt sinas 2-1 uur in het noordelijk gedeelte van de Adriati- sche Zee een orkaan, die een buitenge wone snelheid bereikt. Een gedeelte van het strandbad van Spalato is verwoest. Dc barometer bereikte een stand van 733 m.M,, den laags ten stand sinds de oprichting van het observatorium aldaar. VELSEN Geboorten: J. HopmanKetelaar z. M. A. Kclbling—Lucas d. A. Radcma» kersDuinmcijcr z, A. C. van Hcssc» Iingen»Scholten z. C. Spring in 't Veld» Horsvcld d. S. H. Zeeuw- Mijzen d. H. A. MootTroost z. N. van Brcc» men—Visser d. A. KatKoster d. Overleden: Jan Willem Stccnmcijcr, 1 jaar, zoon van M. F. J. Stccnmeijer. Trijntje Johanna Klok, 77 j., wede, v. Smit: Cornclis dc Vries. 58 j., cchtgcn. van J. van Wort; Alida dc Fcbcr. 4 maanden, d. van P. de Feber. BENNEBROEK Bevallen: M. M. Huurman—Beere, z. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN èt 60 cent! per regel. AMSTERDAM NieuwendUk 225-229 UTRECHT Oude Gracht 151 (Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 17) Zeg maar wat ik voor je doen kan. Je kunt alles vertellen; ik heb geen ge heimen voor mijn dienaar. U moet mij helpen, herhaalde ze. Ik zag u drie dagen geleden door Al- stadt rijden; uw vriendelijk gezicht viel mij direct op. Maar ik had niet kunnen denken dat ik nog eens een beroep op uw hulp zou moeten doen. Ze snikte. Ik wil graag voor je doen wat ik kan. antwoordde Anthony vriendelijk, maar ik moet toch eerst weten wat je Van me wilt, niet waar? Mijn vader, schreide het meisje, ze hebben hem meegenomen naar de vesting: daar zullen ze hem nu wel op de pijnbank leggen en de afloopde afloopZe brak opeens af en trad gadeloos snikkend terzijde. Kom kind, niet direct den moed verliezen! Ik houd zooveel van hem, jammer de ze. hij is vader en moeder tegelijk voor me geweest. Och meneer, red hem toch, red hem als u kunt. Waarom is je vader gevangen ge nomen? Waarvan wordt hij beschul digd? Het is majoor Voltman, fluisterde zy gejaagd terwijl zij angstig rondkeek alsof de boomen haar hooren konden. Wie is majoor Voltmann? Weet u dat nietHet meisje scheen verbaasd. Dat is de comman dant van de vesting en hij is zoo.zoo. Zoo wat? Zoo hard! Zoo wreed! Zoo onver zettelijk! Er is hier niemand zooals hy\ behalve u zelf. meneer. Ik heb nog nooit zoo'n grooten man ge zien; in het fort haten ze hem en in Alstadt en overal in den omtrek. Maax je hebt me nog altijd niet verteld wat de reden is van de gevan genneming van je vader. Ze zeggen dat hij een spion is. Van wien? Anthony raakte in ver bazing. Van den grooten Engelschen gene raal. Van den Hertog van Marlborough? Ja meneer; ik geloof wel dat hij zoo heet. Marston lachte. Dat is een rare historie. De Hertog heeft geen spionnen noodig; die weet zelf meer dan een an der hem vertellen kan! Natuurlijk ls het ook niet waar. meneer, want mijn vader heeft zich nooit met dergelijke dingen ingelaten. Hij is groentenkweeker en houtskool brander aan den rand van het bosch. We brengen groenten en vruchten naar de vesting; hü of ik, of allebei waren eiken dag gewoon om met wat we leveren moestenze sloeg de oogen neer en zei verlegen: lk ben verloofd met korporaal Gotlich: hij is een Hollander en is bij de bezetting van de vesting Hoe komt een Hollander onder den Keurvorst te dienen? Hij is groot gebracht ln Ratlsbon door een tante; zijn ouders zijn allebei gestorven toen hij nog heel jong was; zoo is het gekomen dat hij zich heeft laten aanwerven en nu de wapens draagt tegen zijn eigen volk. Ik begrijp het kind. Nu heeft hij er zeker spijt van? Jacob zoo heet hij haat ma joor Voltmann: al zoolang als de ma joor commandant van de vesting is. Nu haat hij hem nog veel meer dan vroe ger. Om wat hü met ie vader gedaan heeft? Het meisje boog het hoofd zoo diep dat Anthony alleen r.og maar den roo- den zakdoek zag. Neen meneer; het ls om mij. De majoor probeerde me te kussen hij kuste mij werkelijk en wilde me dwingen hem ook te kussen... Het meisje hief ineens het hoofd op. Ik beet hem! Hij loopt nu met een ver bonden hand. Marston lachte hartelijk. Flink zoo meisje, riep hij. En wat deed de ma joor? Dat gebeurde gisteren. Vandaag is mijn vader gearresteerd als spion. Wat een gemeenheid! Anthony's neiging om te lachen was hem geheel vergaan. Jacob heeft my verteld: toen ik aan de achterdeur was om wat te hoo ren. dat mijn vader zaldat hij zal. Anthony legde zijn hand op haar schouder. Den moed niet verliezen. Het is nog zoover Riet! Je vader leeft voorloopig nog en we zullen wel eens zien wat we er aan kunnen doen. Hij sloeg zijn blik op naar de vesting, die er grimmig en onheilspellend uit zag; een donkere steenmassa tegen een grauwe lucht. Hij had voldoende erva ring om te beseffen, dat de redding van een gevangene uit zulk een sterke plaats niet bepaald een gemakkelijke opdracht was. Zyn mannen had hij weggestuurd en om het alleen te do^n, hoogstens met de hulp van Fagan. grensde wer kelijk aan het onmogelijke. Maar ..on mogelijk" was tenslotte een woord dat in Mars ton's woordenboek niet voorkwam, vooral niet als een zwakke, onrechtvaar- dig-behandelde vrouw zijn hulp inriep. Het probleem is hoe we er ln moe ten komen, zei Anthony in zichzelf, maar zoo luid dat de anderen het konden ver staan. Ik denk dat ik daarvoor wel zorgen kan. zei het meisje dat Anna Geyer bleek te heeten gretig. mijn ver loofde zal bü den achteringang.zün en opendoen als ik klop. Dan ls één moeilijkheid overwon nen. riep Anthony uit. Alles tintelde reeds aan hem bij de gedachte aan het avontuur en dan nog wel een voor zulk een rechtvaardige zaak! Ik zal zorgen dat uw paard goed verzorgd wordt, meneer. Bü wie? By" Mendel, den smid; hü ls een vriend van mün vader en hü wacht alleen maarZü hield op alsof zü bang was om te veel te zeggen Waarop wacht hü? Marston voel de dat er meer achter dit alles zat dan het meisje verteld had. Ik moet het u wel vertellen, fluis terde ze na eenige aarzeling. al is het 't geheim van anderen. Ziet u, mün vader is erg bemind; ze komen om hem te redden, maar het district is groot; het duurt een poos om ze bü elkaar te krügen. En or.dertusschen weer kwam er een hartbrekende snik kan vader dood zijn. Marston zag zich al aan het hoofd van een legertje recalcitrante boeren I IIü moest inwendig lachen om de Idee. Het was iets dat volkomen streed met zün principes. Maar ten slotte gold het een doel dat hem uiterst sympathiek was en een aanval op een sterkte waarvan de vlag van den vijand woei en waar over een man het bevel voerde die een afstraffing ruimschoots verdiende. Mag ik uw paard naar de smidse brengen, smeekte het meisje toen zü merkte dat hü even nadacht. Het is het beste dat mün dienaar het maar even doet: het dier houdt er niet van om door een vreemde geleld te worden. Dat zon Mendel niet goed vinden; het paard zal wel met mü mee gaan. zei ze vrlendelük. Ze streelde den kop en de ooren ran het dier en klopte het. op den neus. Het paard reageerde onmlddellük op de lief— koozing. Mark. gerustgesteld, gaf haar den teu gel In de hand. Anna verdween om den hoek van de smidse. Moonstone volgde, zün kop vlak bü haar schouder, zoo mak als een lam. Groot is de macht van de vrouw, constateerde Anthony lachend. Eerst winden ze de mannen om den vinger, dan de paarden. (Wordt vervolgcDi

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9