HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN BU1TENLANDSCH OVERZICHT Wacht met het Koop en van Anegang 14 Fa. Anton de Rooi] UITSLUITING V00RL00P1G OPGEHEVEN SEVERING ALS ARBITER AANVAARD FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder MAANDAG 3 DEC. 1928 VIERDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) (VOOR DE KINDEREN.) Een gesprek met St. Nicolaas. Aangezien ik verleden jaar in de eer ste dagen van December dagenlang langs de havens van Botterdam ge dwaald heb, zonder de groote stoomboot van Sint Nicolaas te kunnen ontdek ken. had ik mij dezen keer al lang van te voren beter op de hoogte gesteld. In de eerste plaats bleek mij al spoedig, dat de goede Sint meestal te Amsterdam aankomt en zoo goed als nooit te Rot terdam en verder kwam ik te weten, dat .hij altijd in de laatste week van Novem ber naar Nederland komt. Het zal den goeden grijsaard wél niet meevallen, om in dezen tijd van het jaar zijn vaderland in het warme Zui den te verlaten om een goede veertien dagen bij ons te kamen wonen. Maar ach, hij doet het al zooveel jaren, dat hij daar nu zoo langzamerhand ook wel aan gewend zal zijn. Enfin, om op ons verhaal terug te komen; ik informeerde eerst bij den Spaanschen gezant hoe het schip van Sint Nicolaas eigenlijk heette en vernam tot mijn verrassing, dat die naam te genwoordig luidt „Pedro". Dat beteekent Piet! Dus de brave Sint heeft zijn schip naar zijn trouwen knecht genoemd. Nu, dat vond ik al bijzonder aardig. De „Pedro" zou op 28 November te Amsterdam binnenloopen en jullie be grijpt, dat ik maakte dat ik er bjj kwam. Het was vreeselijk slecht weer, zooals jullie je ook nog wel herinneren zult en verscheidene zeelieden te Am sterdam waren van meening dat Sint Nicolaas ditmaal een zeer gevaarlijke en moeilijke reis gemaakt hadtenminste, als hij op tijd aankwam. Want het was best mogelijk, zoo zeide er een, dat er onderweg iets met het schip gebeurd was. er waren zoo veel schepen ver gaan. Maar die gedachte zetten we spoe dig uit ons hoofd, want wij meenden terecht, als er met de „Pedro" iets ge beurd was, dat we dat dan ook wel in de kranten gelezen zouden hebben. „Ach!" lachte een oude zee-kapitein, ,maak je nu toch niet ongerust over Sint Nicolaas! Die is immers onsterfelijk, dat weet je toch ook wel!" En -werkelijk, zoo zou het wel zijn, want zoover ik weet, komt Sint Nicolaas al meer dan duizend jaren op zijn ver jaardag bij de kindertjes op bezoek, dus moet hij wel onsterfelijk zijn. Allerlei gedachten dwarrelden nu door mijn hoofd. Het was toch ook wel vreemd dat iemand zoo oud kon worden als Sint Nicolaas en dan altijd maar in staat bleef om zulke verre reizen te doen en paard te rijden.... Opeens werd ik uit mijn gepeins op geschrikt door een lang gerekt signaal uit een misthoorn en toen ik opkeek, zag ik in de verte een gewéldig dampend stoomschip naderen. Voor op den boeg stond een klein, donker jongensfiguur tje, "dat vroolijk met beide handen naar den wal wuifde.... Vol spanning zette fik myn verrekijker voor de oogen en zag even later het glundere ge zicht van zwarten Piet vlak bij. Tsjonge, wat had hij een pret. Hij bulderde van het lachen en scheen iets naar de men- schen op den wal te roepen, maar wat hij riep kon ik natuurlijk niet ver staan. Langzaam kwam het schip, waarop tmet groote, gouden letters de naam „Pedro" geschilderd was. naderbij. Toen het eindelijk aan den wal gemeerd werd, was het klokslag elf uur in den morgen. Alle kinderen waren op school en dus waren het alleen maar groote menschen. die de aankomst van het Spaansche stoomschip bijwoonden. Sint Nicolaas rekent dit zeker, met opzet zoo uit. Hij kwam ook niet aan dek en bij gevolg anoest ik de stoute schoenen aantrek ken en aan boord gaan. Ik was wel een beetje bang. dat de kapitein van het schip, die vlak by de loopplank stond my weg zou jagen, maar in plaats daarvan heette hij mij hartelijk wel kom. De Sint zou mij zeker wel even willen ontvangen, dacht hij, maar dan moest ik wat haast maken, want om twaalf uur zouden alle winkeliers aan boord komen, om de bestellingen in ont vangst te nemen. Sint Nicolaas moest namelijk nog al zijn inko'open doen! Ik beloofde, dat ik niet te lang zou blijven en toen bracht de kapitein mij naar de kajuit. Hij klopte aan de deur en ik hoorde hoe daar binnen een stoel verschoof en zachtjes gekucht werd. De deur ging open enik stond voor don echten Sinterklaas! ..Goeden morgen, Sint!" begon ik da delijk, „hebt u een goede reis gehad en was het niet erg stormachtig op zee en bent u blij dat u weer in Holland bent?" „Kalm aan, jongeman, kalm aan, hoor!" antwoordde Sint Nicolaas. ter wijl liij met de hand beduidde dat ik moest gaan zitten. Nu moet jullie weten, dat ik heelemaal geen ..jongeman" ben. want ik heb zelf al grijs haar en groote kinderen, maarbij Sint Nicolaas vergeleken, kom ik natuurlijk nog maar pas kijken! „Ik heb een goede reis gehad, voor storm ben ik niet bang en ik ben blij dat ik weer in Holland ben!" kwam Sint Nicolaas terug op mijn vragen. „Wat wil je nu nog meer weten?" „Neem me niet kwalijk, Sint", vroeg ik nu beleefd, „maar waarnaar ik altijd zoo nieuwsgierig ben geweest is, hoe het toch komt, dat u altijd op uw verjaar dag geschenken en verrassingen rond deelt, terwijl alle andere menschen juist op hun verjaardag geschenken krij genl" Een oogenblik keek Sint Nicolaas mij verwonderd aan. Zijn ernstig, maar vriendelijk gelaat straalde echter, toen hij antwoordde: Denkt u dan werkelijk, dat ik niets krijg op mijn verjaardag? Ja, nu bedoel ik natuurlijk niet alleen cadeautjes; de krijg ik van zwarten Piet en den kapi tein van de „Pedro" en van mijn oude huishoudster in Spanje genoeg, maar nog zooveel andere mooie dingen. Denkt u eens na en let u maar eens op, hoe veel duizenden kleine kindertjes op vijf December alleen maar aan mij denken en hoeveel honderden arme moeders ders met vreugde zien, dat de goede Sint kleertjes gebracht heeft voor haar klan tjesNeen, meneer, als u dénkt, dat ik op mijn verjaardag niets krijg, ver gist u zich. Telkens, op 5 December, valt mij de dankbaarheid van bijna het ge- heele Nederlandsche volk ten deel en dat is zeer, zeer veel, vindt u ook niet?" Ja, dat vond ik ook en ik kon my voorstellen, dat Sint Nicolaas op zijn hoogen leeftijd zeer gevoelig is voor al die uitingen van dankbaarheid. „En, Sint" zoo vroeg ik verder, „is het waar, dat u over de daken van de huizen rydt?" „Dat is waar!" antwoordde de grijsaard, terwijl hij nadenkend over zijn baard streek, „dat is echt waar! Maarziet u, dat is eigenlijk niet zoo'n groote kunst, want mijn paard doet dat niet zoozeer omdat ik het wil. maar het dier weet dat er onder by na eiken schoorsteen een weinig van het lekkere Hollandsche hooi voor hem klaar staat en daar heeft het beest heel wat klim partijen voor over. Telkens als hij bij een schoorsteen komt, snuift hij zoo hard hij kan de lucht op en als hij merkt, dat er hooi onder ligt, hinnikt hij zachtjes. Dan gaat Pieterman even naar beneden en komt in een wip met hooi terug. Al het hooi gaat in groote zakken en zoo verzamelen wy een voorraad, die voor meer dan een jaar voldoende is. Wij hebben nu in Spanje nog een beetje hooi en een massa stroo van verleden jaar. Dat stek vooral zwarte Piet op een hoogen pry's, want als wij geen hooi meer hebben, moet hij er :n Spanje telkens op uit om gTas te snijden voor mijn schim melVroeger heb ik wel eens hartelijk gelachen om dien Piet. Dan had hij de gewoonte als hij zoo in dien schoor steen kroop, om een zware stem op te zetten en te roepen: Zijn hier nog stoute kinderen? Ach, ach, wat scljrikten die kleintjes dan. Maar soms was het te erg. Dan werden de kinderen zoo ze nuwachtig. dat zij het op een huilen zetten en in geen dagen tot bedaren waren te brengen. Daarom spreekt Piel nu niet meer door de schoorsteenen, al leen als hij weet. dat er in het huis werkelijk heel ondeugende rakkers wo nen. Die krijgen dan een geducht standje, dat begrypt u!" Ik begreep het, maar moest toch nog even vragen, wanneer Sint Nicolaas weer naar Spanje terug keerde. „Op 6 December, des namiddags, ga ik alty'd weer terug. Dan zijn we net tegen de Kerstdagen weer in Spanje. En als we dan weer thuis zyn. Piet en ik, zetten we ons voor den haard en maken een geschrift over onze reis naar Holland. Alles wat wij beleefd hebben wordt net jes opgeschreven en er wordt precies uitgerekend hoeveel hooi we hebben gekregen. Dat is een gezellig werkje. Te gen dat het Oudejaarsavond wordt, krijg ik meestal nog het Kerstmannetje een paar dagen te logeeren en dan maken we al weer afspraken voor het vol gende jaar." Op dit oogenblik werd er aan de deur geklopt en toen Sint-Nicolaas gekucht had kwam de kapitein binnen om te zeggen, dat er drie winkeliers waren om hun opwachting by Sint-Nicolaas te maken. De Sint knikte, dat zy bij hem konden komen en reikte mij de hand ten afscheid. „Kom volgend jaar nog maar eens praten, hoor!" zei hij vriendelijk en ik antwoordde dankbaar: „Graag, Sint, en ik zal de kinderen van de jeugdrubriek allemaal maar na mens u een prettigen Sint Nicolaas toewenschen!" „Best, best!" lachte de Sint en daarna keerde hij zich tot de binnenkomende winkeliers en ik moest weg. Toen ik van de loopplank ging, werd ik byna omver geloopen door Pie terman. die het geweldig druk scheen te hebben en geen oogenblik tyd scheen te hebban voor een praatje. Enfin, hem spreek ik het volgend jaar wel eens. Op den wal stonden honderden kin deren te kijken naar het mooie schip, maar zij wisten niet, dat het „de stoom boot uit Spanje" was. En nu begreep ik ook opeens, waarom zwarte Piet. zoo'n haast had. Hij wilde zich natuurlijk uit de voeten maken om niet door de kin deren gezien te worden. Nu, dat is hem volkomen gelukt INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. een Vulpenhouder tot U in de ANEGANG komt. Daar vindt U de grootste keuze. Wij hebben voor iedere hand de juiste pen. Uw naam wordt er gratis in gegraveerd en wij geven 2 jaar schriftelijke garantie op elke Vulpenhouder. Groote sorteerïng in: Mont Blanc Caw Swan Waterman Parker enz. enz. Het huis van Vertrouwen voor Vulpenhouders is 14 Tel. 11963 GEHEIMZINNIG GEVAL. BERLIJN, 1 Dec. Een raadselachtig drama heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Schöneberg afge- spee'.d. De bewoners van een huis hoor den even voor twee uur 's nachts plotse ling doordringende kreten om hulp, die van de binnenplaats kwamen. Toen zij naar buiten keken, zagen zij, dat uit het venster van de badkamer der woning van „Oberregierungsrat" Alfred Detring op de tweede verdieping van het huis een meisje hing. dat zich krampachtig aan het kozijn vastklemde en vertwij felde pogingen deed. zich in veiligheid te brengen. De bewoners alarmeerden on middellijk de brandweer. Toen cieze ech ter ter plaatse kv.-am, hadden de krach ten van het meisje haar reeds begeven en lag de ongelukkige in een bloedplas op het steenen plaveisel van de binnen plaats. Zwaar gewond werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. De recherche is thans bezig met een onderzoek naar deze geheimzinnige zaak. KENNEMER LYCEUM. GééN „DURE SCHOOL" Men zal zich herinneren dat eenogen tijd geleden een der leden van de Twee de Kamer in de afdeelingen heeft ge vraagd of het juist was, wat beweerd werd. nJ. dat aan het Kennemer Lyceum te Bloem endaal kinderen van minder gegoeden werden geweerd. Wij konden toen dadelijk de juistheid van die bewe ring ontkennen. Op het verzoek van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen om illchtingen is nu door het bestuur van het Kennemer Lyceum geantwoord dat van de oprichting af het bestuur zich op het standpunt heeft geplaatst, dat kinderen ook van onbemiddelde ou ders het Kennemer Lyceum zouden kunnen bezoeken. Dientengevolge is dc schoolgeldregeling, evenals dc contribu tieregeling van het lidmaatschap der vereeniging „Kennemer Lyceum", stérk progressief en voor sommige categorieën laag. zoodat het elkeen mogelijk is zya kinderen op het Lyceum te laten gaan. Bovendien is het bestuur in staat door voor dat doel bijeengebrachte giften minvermogenden ouders van begaafde kinderen verder tegemoet te komen. In den cursus 1928—1929 zijn voor zoover op dit oogenblik de gegevens ter beschikking staan onder de leerlin gen: 26 kinderen van onderwijzers L.O.; 15 van leeraren M.O.; 4 van predikan ten; 33 van particulieren met inkomen beneden f 3000; 15 van particulieren met een inkomen beneden f 4000 30 van particulieren met een inkomen beneden f 5000; 10 van particulieren met een inkomen beneden f 6000. STINKBOMMEN IN HET DEUTSCHES SCHAUSPIELHAUS. HAMBURG, 1 Dec. Bu de opvoering van Bruckner's „De misdadiger", die gisteravond in het Deutsches Schauspiel- haus plaats had, is het zeer rumoerig toegegaan. Teen de pauze na het eerste bedrijf was afgeloopen en het scherm werd opgehaald, ontstond een groot la waai. Men zag een deel van het publiek in het parket met tranen in de oogen en zakdoeken voor mond en neus zich in alleryl van hun plaatsen naar de couloirs begeven. Van de hoogeT gelegen rangen en de staanplaatsen waren- na- namelijk stinkbommen en zakjes nies poeder naar beneden geworpen. De demonstranten, blijkbaar nationaal- sociaallisten. begonnen intusschen en masse te fluiten en met sirenen te loeien. Het publiek koos eensgezind partij tegen de demonstranten. Op het tooneel had men tevergeefs getracht door te spelen, doch al spoedig was men genoodzaakt het doek te laten zakken. Het duurde eenigen tijd voor de politie op het alarm een colonne van dertig man had gezonden, de voornaamste rad draaiers, deels met geweld, had gedwon gen het theater te verlaten. Het publiek dat de voorstelling gaarne voortgezet wlide zien, stond op sommige plaatsen op de stoelen om de politie aan te duiden wie aan de demonstratie hadden deelgenomen. Na een half uur was de ru$t hersteld én kon de voorstelling ongestoord worden beëindigd. NASH EN PACKARD. De heer Hoogeveen die reeds een ga rage heeft in de Meester Cornelisstraat heeft Zaterdag de garage in de Juliana- laan te Ovsrveen vlak bij den Zylweg heropend en er eer. aantal mooie auto's van de door hem vertegenwoordigde merken Nash en Packard geëxposeerd in showroom en garage. Er waren veel bloemen van bekenden en zakenrelaties en glanzend stonden de groote wagens daar naast elkaar in vetschillende kleuren in verschillende modellen, maar alle mooi van lijn en met veel blank metaal. Vele belangstellenden kwamen Zater dag reeds een kijkje nemen, de zaak is goed geoutilleerd met moderne werktui gen in de repara.tieafdeeling en de heer Hoogeveeh zal wél succes hebben met deze uitbreiding van zijn zaak. SALARIS-CONGRES VAN ONDERWIJZERS. De Onóerwijs-Centrale, (waarbij o,a. zijn aangesloten de vereeniging van leeraren bij het Nijverheidsonderwijs, die van Onderwijzeressen bij het voorbe reidend onderwijs, het Nederlanösch Onderwijzers-Genootschap en de Ver. voor M.U.L.O.) houdt op Zaterdag 15 December des middags te 3 uur een salaTis-congres in Bellevue te Amsterdam De respectievelijke hoofdbesturen roe pen van alle afdeelingen een officieele deputatie op en nog zoovelen, die tijd en gelegenheid hebben te komen. Sprekers zijn de heeren A. P. Jung- curt Jr. (Unie van Chr. Onderwijzers). C. Menke (Nijverheidsonderwijs) en R Schoemaker (N.O.G.) Geleidelijke tewerkstelling van arbeiders. De beslissing in zicht. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een reeks telegrammen van heden morgen doet ons melding van de alge- heele wijziging in het conflict in dc mijn industrie: Nadat de Rijkskanselier officieel het telegrafisch bericht had ontvangen van het besluit der drie metaalbewerkers - bonden, om Severing als scheidsrechter te aanvaarden, lieeit de Rijkskanselier zich met Minister Severing in verbin ding gesteld en hem officieel de functie van scheidsrechter opgedragen. Minis ter Severing heeft zich bereid verklaard de functie te aanvaarden en zal dadelijk naar het Roer-gebied vertrekken. De nieuwe uitspraak zal waarschijnlijk niet voor het einde dezer week vallen. Men rekent er echter op dat de bedrijven Dinsdagmorgen te 7 uur weer open zui len worden gesteld. In dc groote Gedelegeerden-conferen tie van den Chrlstelijken Metaalarbei ders Bond, die Zmaagmiddag te Essen werd gehouden, werd tegen den avond bijna met algemeene stemmen besloten het voorstel der Riiksregeering tot be slissing van liet conflict in de ijzer-in dustrie aan te nemen en de bemidde- lingsact-ie van minister Severing, zon der voorbehoud te aanvaarden. De beraadslagingen van de gedelegeer denconferentie van den Duitschen me taalarbeidersbond. die ook te Essen bij een kwam, duurde bij het afzenden van dit bericht nog voort. Uit bestuurskringen verluidt, dat er een meerderheid is voor aanvaarding van het voorstel der Rijksregeering. dientengevolge kan verwacht worden, dat binnenkort de arbeidsvrede in de ijzerindustric van de Noord-Westgroep hersteld zal zijn. Evenals dc Christelijke en moderne metaalarbeidersbonden heeft ook de conferentie van den Hirsch-Dunker- schen (neutralen; Metaalbewerkersbond het hoofdbestuur gemachtigd, met. den minister van binnenlandsche zaken ais scheidsrechter in onderhandeling te tre den. Het gerucht, a^s zou de bond reed,- zonder eenig voorbehoud er in hebben toegestemd, met de regeering in onder handeling te treden, werd als onwaar tegengespiokcn Nadat bekend werd. dat beide par tyen in het metaaiconflict het voorstel van Rijkskanselier Müller. om de beslis sing inzake den arbeidstijd en de loon en in handen te leggen van minister Se vering. hadden aangenomen, heeft ook het Ryksverbond van werkgevers beslo ten de uitsluiting op te heffen. De be drijven zuiien weder worden openge steld en de arbe ders zullen geleidelijk weer te werk worden gesteld, naarmate de bedi-yfsmogel'jsneden het toelaten. Deze ontspanning is natuurlijk van net grootste gewicht- Zal op de verade ming een oplossing volgen? Het feit dat ade partijen zich met Severings scheidsrechtenschap hebben eensgezind verklaard, en dat men wel verwachten kan wat diens uitspraak on geveer zal inhouden, maakt een spoe dige afwikkeling var. zaken waarschijn lijk. F. A. Onlusten in Agram. Zuidslavië's eerste verjaardag. Bloedige viering. De Grazer Tagespost meldt uit Agram (Zagreb) De viering van den tiendc-n jaardag Zuid-Slavic's zelfstandigheid begon tc Agram op stormachtige wijze en had een bloedig verloop. Om 9 uur 's morgens zou in de kathe draal een plechtige godsdienstoefening worden gehouden. Kort voor het begin daarvan klommen drie studenten op den toren en heschen er drie groote rouwvlaggen. Op de middelste stond het' wapen van Kroatië, op de tweede „1 Dec. 1918" en op de derde „20 Juni 1928". Toen het publliek de vlaggen be merkte, maakte zich een groote opge wondenheid van de menigte meester. Het kwam tot bctoogingen tegen de re geering en het regiem, men hoorde ock tegen het leger gerichte kreten. Intusschen hadden politie-agenten de drie studenten van den toren gehaald en gearresteerd met het doel ze naar het bureau te brengen. Toen de menigte dit bemerkte, drong zij op de politieman nen in om de studenten te bevrijden. Er ontstond een botsing, waarbij de menigte met steenen naar de politie wierp en die uitliep op een geregeld vuurgevecht. Er werden meer dan honderd schoten gelast. Een student werd gedood een agent en ©en burger zwaar gekwetst naar het ziekenhuis gebracht. De demonstraties duurden tot 10 uur voort tot tenslotte do politic en dc gen darmerie. die versterking hadden ge kregen, de betoogers uiteendreven. In de stad heerscht nog groote op winding en men vreest voor nieuwe onlusten. Kritieke toestand AGRAM, 1 Dec. (V.D.) Dc univer siteit op het koning Alexnderplein, waarin zich 500 studenten bevinden, wordt door politie cn gendarmerie be legerd. Dc studenten hebber, de staats- vlag naar beneden gehaald en een rouwvlag geheschen. Ook van het ge bouw der Kroatische Boerenpartij waait een zwarte vlag. Hedenmorgen kwam het herhaaldelijk tot botsingen. Bij een der opstootjes werd een 10-jarig knaapje gedood e:i een lid der jeugdorganisatie gewond. De bij dc politiecharge gedoods man is een Sloveen, PetritsJ ge- aamd. De Kroatische boerenpartij heeft de bevolking aangespoord dc zwarte vlag gen uit te steken en dientengevo' - 'u it Sagreb thans in het teek en va- gemeenen rouw. Ten teeken v nalcn rouw wegens het doodse' n den student zijn de cafe's en resmts gesloten. Voorts werd de galavoorstelling in het Lanöstheater door studenten verstoord, zoodat zij afgebroken moest worden. Om negen uur trok een taptoe door dc straten der stad, waarbij de soldaten door demonstranten werden gevolgd, d e protesten deden hooren. Teen de troepen voor het Landstheater waren gekomen, weerklonk plotseling ccn revolverschot, waarop de politie een salvo op de me nigte afvuurde, waarbij opnieuw twee •nonstranten zwaar werden gewond. :ns andere berichten zouden zljjin- :is eveneens reeds bezweken zun. ..aar ten slotte het radicaal-nationa listische blad „Hervatski Boratsj" uit Belgrado meldt, zou het Joegoslavische kabinet-Korosjets zijn ontslag hebben ingediend en zou de leider der coalitie van boeren en democraten, Malsjek, met het vormen van een nieuwe regcering zijn belast. Bevestiging van alt bericht was eveneens nergens te verkrijgen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. (Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) l Naar het Engelse li van MORICE GERARD. 1 19) Het duurde een oogenblik voor de kolenbrander alleen staan kon. Zoo gauw hij zich een beetje hersteld had. fluister de Mark hem toe: Je deed het beste met heen te gaan: je dochter wacht buiten in de gang. Kom mee, ik zal je uitlaten. De oogen van de toeschouwers waren geboeid "door het schouwspel voor hen, zoodat zij onopgemerkt aan de deur kwamen; Fagan opende deze en liet den kolenbrander uit, lorn ging hij er met zijn rug tegen aan "staar., oogenschynlyk de minst-geïnteresseerde van het heek gezelschap. i Voltman was geweldig sterk, een Her cules. Hij hanteerde zijn zwaard met groote bedrevenheid en bewoog zich vlugger dan men van iemand van zyn postuur zou wachten. Marston's schermkunst stond echter hooger en hij was ook beter in condi tie dan zijn tegenstander, die de laatste maanden in het fort niet veel beweging bad gehad. In 't eerst nam Anthony een verdedigende houding aan en hij wist alle aanvallen af te weren. Hij hield Volt-man scherp in 't oog. peilde zijn aanvalsmcthoden, kalm. koel en be- heerscht. volkomen overtuigd, dat het niet lang meer duren zou, of hij zou ont dekt hebben waar de kwetsbare plek van zijn tegenstander lag. Het zweet druppelde van het voorhoofd van den dikken majoor. Nu begon Marston aan te vallen. Langzaam, heel langzaam ver slapte de tegenstand van den majoor. Marston's zwaard kletterde nu in de eene. dan in de andere richting; de slag werd iederen keer nog opgevangen, maar soms net op het nippertje. Ieder oogenblik werd het duidelijker hoe de strijd zou afloopen. Voltman wist het ook en begon angstig te worden. En angst is in een gevecht ccn gevaarlijk metgezel! De soldaten, die toekeken, waren r.iet meer twijfel over den uit slag. Ze hielden niet van hun bevelheb ber, sommige haatten hem zelfs, maar tenslotte was zijn zaai de hunne, met I zijn val zouden zij ook vallen. Bijna ge lijktijdig trokken alle soldaten hun wa pens en kwamen naar voren. Voltman wierp een blik op den sergeant: het was een bede om hulp. de eerste die hij in zijn leven gedaan had; maar die zijde- lingsche blik gaf Marston zijn kans. want op dat ondeelbare oogenblik wa ren die oogen. die in die van zyn tegen stander hadden moeten kijken, niet waakzaam. Anthony deed een uitval; de punt, van zijn zwaard drong in den rechterschou der van den majeor. HU waggelde en viel tegen de verhooging aan. Marston sprong terug en zwaaide zijn zwaard woest in het rond: Fagan rende hem te hulp. Een pistoolschot klonk; een ko gel schroeide Anthony's wang en maak te een gat in den rand van zyn hoed. De sergeant had echter niet gerekend op de geweldige vlugheid van Fagan. Deze sprong op hem toe en stak zijn dolk in de borst van den onderofficier, die met een gekreun zijn armen omhoog hief en neerviel. Dat was het laatste bedrijf van het drama. Doch Mark Fagan had beneden ook hooren vechten: een troep stevige bceren en stedelingen waren door ver raad een achterpoortje binnengekomen en maakte korte metten met de bezet ting cn het duurde niet lang of ook de wapenkamer was gevuld met een vrecm- de groep mannen, die allerlei soorten wapens droegen, van zware ruiterpisto len tot snoeimessen, bylen en liartsvan- gers toe. Hier was geen vechten tegen; dc soldaten gaven zich over en Marston nam het bevel over de grensvesting op zich. Het was met gfoote voldoening, dat liy den volgenden morgen de sleutels aan zun opper bevelhebber overreikte. Met innigen dank naderde Anna hem en kuste zyn hand. daarna kwamen haar vader en korporaal Gotlich. WU kunnen u nooit genoeg danken, zei het meisje met tranen in haar oogen. Iederen avond zal ik bidden dat de hemel u mege besehermen en be waken zooals hij het dezen nacht ge daan heeft. HOOFDSTUK XIV. Een brief. Dit avontuur had een eigenaardige uitwerking op Marston. Ofschoon Anna Geyer maar een eenvoudig boerenmeis je was en haar verloofde maar een ge woon soldaat, wat Anthony zich tus- schen die twee had zien afspelen, de wederzijdse be hartelijke liefde die hij in hun oogen had zien schitteren, zelfs de aanraking van Anr.als hand op zijn eigen arm. wekten gedachten en gevoe lens bjj hem op. die hem vervulden en verwarden. Welk geheimzinnig verband bestond er. dacht hy. tusschen Anna, de dochter van een houtskoolbrander cn de hoogge boren jonkvrouw, de meesteres van het kasteel Hansau. dat doze laatste juist nu zoo volkomen z'jr. ziel cn zinnen bo boer schte? Was het de zachte, toege wijde vrouwelijkheid van beide? Plotseling werd de klop van zijn tent geopend cn hy zag was het, een droom? het gezicht van Hans, den getrouwen dienstknecht van Barones Auguste von Marckon! Is er iets niet in orde op het kas teel? Is je meesteres in gevaar? vroeg Marston haastig aan den boodschapper. Alles is in de beste orde; de ba rones is veilig. Er is niets byzonders meer gebeurd sedert uw vertrek. Dus jc bent niet de brenger van slechte tyding? vroeg Anthony verlicht. Neer. sir. Ik geloof dat als er nieuws is. het alleen goed nieuws is. Maar dat zal wel allemaal in den brief staan, dien Ik u moest brengen. Hans haalde uit zhn klceren een klein document in een perkamenten omslag te voorschUn. Er stond geen adres op maar het stuk droeg een zegel, waarvan Anthony het wapen terstond herkende. Hij liep naar een plek in de tent waar een lantaarn hing. opende het stuk en las. Het was geen iange brief, maar de inhoud was een verkwikking voor zijn ziel. Aan ZUne Excellentie don Kolonel Anthony Marston, in het Kamp van Zijne Ge nade ccr. Opperbevelhebber. Deze wordt u gezonden o:n u te groeten en u adieu te zeggen, daar ik gehoord heb dat het leger weg gaat van de grens. Ik breng u mUn dankbare hulde voor alles wat u voor mU deed en dat nog steeds levend Is in mUn hart, MUn gebeden hebben u verge zeld en zullen cat blUven doen tot den dag dat uw dienst geëindigd is, wanneer ik u hcop weer te zien. Met alien embied. dankbaarheid en hoogachting, ben ik BARONES AUGUSTE VON MARC KEN. Uw toegewijde dienares. De stem van Hans stoorde zUn ge dachten. Myn meesteres heeft u een en ander gezonden dat zU zelf gemaakt heeft; lk heb de mand buiten laten staan onder de hoede van uw dienaar. Anthony gaf zich aan UeflUke ge peinzen over; hU zag de heele expeditie naar Hansau weer voor zich en het beeld van het schoone meisje week niet uit zUn geest. Hij voelde zich vreemd, on gekend gelukkig. .(Wordt vervolgd,).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13