Apropos ITALIë-NEDERLAND (3-2) Voetbal in Engeland. UW BILJARTEN. De Hollanders leiden met rust. MET EERE VERLOREN. '.Van. onzen speclalen verslaggever). Milaan, Zondag. Verloren, maar met eere! Verloren na met rust een 21 voor- spreng gehad te hebben en tot tien minuten voor het einde den stand ge lijk te hebben gehouden. Verloren door een pennalty wegens hands, die aan Italië de winnende goal in de laatste minuten opleverde. Verloren, maar hoe eervol en hoe kranig met ons elftal, waarin eigenlijk niemand het rechte verhouwen stelde en dat men vrij algemeen een zware neder- Saag tegemoet zag gaan tegen de ..Kampioenen van Europa" in de voor onze spelers zoo nadeelige omstandig heden van een Itallaansch grasloos veld en een fanatiek Italiaansch publiek. We kunnen trotsch zijn op de 3—2 neder laag even goed als vier jaar geleden de 21 nederlaag tegen Uruguay ook door een penalty in Parijs een eervol resultaat was voor ons Ned. voetbal. Onze spelers hebben de verwachtingen verre en verre overtroffen, ze wierpen zich met -geestdrift in den strijd en ze weerden zich zóó uitnemend tegen de sterke italiaansche ploeg van amateurs en half-amateurs (oftewel beroeps spelers). dat een hulde aan ons kranig elftal vooraf dient te gaan aan het wedsfcrijdrelaas. Onze elf HollandSche jongens hebben die hulde ten volle ver diend 1 HÏRSCHMAN, de leider van onze voetbalploeg. Onze middenlinie. Een groot aandeel in dit succes zoo mogen wij dit resultaat op Itadlaanschen bodem wel noemen heeft onze mid denlinie gehad, die veel beter speelde dan de overeenkomstige linie in de Italiaansche ploeg. Van Heel was'daar in de beste, maar ook Kools werkte zoo wel aanvallend als verdedigend uitmun tend. De grootste verrassing was noch tans Van Dolder op de spilplaats. Deze Hilversummer, die in zijn club links half'speelt, bleek zich uitstekend thuis te 'voelen als spil en bij gebrek aan mïdhalfs van een klasse a.ls De Korver of Van linge, bleek deze proefneming van de T. C. een succes. Onze middenlinie zat voortdurend achter haar voorhoede, in het vertrouwen dat ze twee betrouwbare backs achter zich had. Door dat goede steunen kon j onze a an vals linie voor rust telkens ge vaarlijk worden. Eerst tegen het einde toen de Italianen, aangemoedigd door het publiek, sterk in den aanval kwamen legde onze middenlinie zich sterk op ver dedigen toe om te trachten den stand op 22 te houden. Achter deze middenlinie stonden twee rustige en vastberaden backs, van w-ie aanvoerder Van Kol de beste speler van het veld was. Uitnemend werd onze captain geassisteerd door Horsten, die wel iets minder brillant was, maaT toch verre boven de middelmatigheid uit kwam. Mocht Denis, die binnenkort geope reerd wordt, zich verder voor wedstrij den niet meer beschikbaar stellen, dan heeft men in dezen Vitessenaar, die vroeger als Willem Et'er vier keer als kanthalf in het Ned. elftal uitkwam, een uitnemend plaatsvervanger. Ook keeper Halle kan op een uitsteken den wedstrijd terug zien; de drie doel punten waren onhoudbaar en toen hij het eerste kwartiertje van zijn debuut te boven was, wenkte hij met een pret tig aandoende bravour waarvoor hij meermalen een stormachtig applaus in ontvangst had te nemen. Soms was hij wat onzeker, maar door zijn forsch in grijpen en stevig wegwerken, was do ro- •busre Deventenaar een voortdurend struikelblok voor de Italiaansche voor hoede. Noch v. d. Meulen, noch De Boer zouden het hem hem hebben verbeterd. De voorhoede. Van de vijf voorhoedespelers, die de vorige maand tegen België vrijwel ge faald hadden en zich tevreden moesten stellen met een doelpunt van hun achterspeler Van Kol, waren slechts twee gehandhaafd en wel Tap en El- fring; op de overige plaatsen debu teerden nieuwe krachten, waarvan mid- voor Bakhuys het beste voldeed. De Zwollenaar gaf blijk een handig tech nicus te zijn. die zich in het meene men van den bal en het vrijmaken een meester betoonde. Voortdurend was hij een gevaar voor het Italiaansche doel en dat geen van zyn fraaie schoten doel getroffen heeft, was minder dar h\j verdiende. In de volgende interland wedstrijd zal de Z.A.C.'er nog we! eens een doelpunt op zijn naam krijgen. Ook Wim Tap als binnenspeler deed goed werk; hij gaf Holland op handi ge wijze de leiding door snel toe tc lcoper. op een wel gekeerd maar niet weggewerkt schot van zijn voet. Gerard Tap, de debuieerende internationaal, yvvs wat minder, maar toch ook zeer goed, waardoor ons binnentrio het beste deel van de voorhoede vormde. Het is lang geleden, dat we zooiets geschreven hebben De vleugelspelers (Elffring en Van Nellen) speelden goed. zonder iets ver rassends te presteeren. De achttien jarige Van Nellen had het nadeel van zijn licht gewicht tegen den stevigen Ro- setta, terwijl Elffring neg niet geheel op zijn vroeger spelpeil was. Maar men moet niet vergeten, dat de laatste jaren onze vleugelspelers steeds bijzonder op vielen, omdat het binnentrio zeer slecht was, terwijl nu. het binnentrio de aan dacht op zichzelf vestigde en van de buitenspelers aftrok. Summa sumniarum: een puik elftal, waarin het gemis van de spelers Denis en Van der Meulen niet bijzon der merkbaar was. De Italianen. Het overgroote deel van de Italiaan- sohe ploeg was voor ons nog welbekend van de Olympische Spelen. Achterhoede en middenlinie zijn zelfs ongewijzigd gebleven sinds Amsterdam, op den spil Bernardini na, die zijn plaats heeft moeten afstaan aan den ietwat ruwen Janni, den rechtshalf van de Olympi sche ploeg. Colombari completeerde nu ae middenlinie. De voorhoede daaren tegen is sterk veranderd en, naar het ons voorkwam, niet versterkt, hoewel toch de drie uitgelaten spelers beschik baar waren. De hooggeroemde Libo- natti op de midvoorplaats viel ons wat tegen; men herinnert zich, dat deze amateur" zóó hoog bezoldigd wordt, dat het zelfs voor de Italianen té kras om hem op een Olympisch tournooi te laten uitkomen in verband met den Olympischen eed. Maar al maakte hij ook twee doelpunten, beide met een kop bal, toch kon Libonatti ons niet ten volle bekoren, hij miste een bedenkelijke serie gemakkelijke kansen. Baloncieri, evenals in Amsterdam aanvoerder van de ploeg, was ook sterk in het missen van kansen en kreeg daar voor ettelijke malen verwenschingen van het geachte publiek naar het hoofd geslingerd. Wat werd hij soms uitgeflo! ten! Maar toen hij van zUn recht als aanvoerder gebruik maakte om de pe nalty te nemen en daardoor het winnen te bewerkstellig - -., was hij opeens een nationale heldl We durven niet beden ken wat men hem naar zijn hoofd ge slingerd zou hebben. letterlijk en fi guurlijk als hij de penalty eens gemist had. Het schieten bij Italië is het zwak ke punt. Technisch beter. De middenlinie bleef bij Italië bene den de verwachtingen, de Hollandsche middenlinie was zeer beslist beter. Goed waren de backs, minder goed daarente gen de keeper Oombi. Halle vonden we zeer beslist beter dan dezen Italiaan- schen doelman. Aan de doelpunten was echter niets te veranderen: het eerste van Wim Tap, was volkomen onhoud baar en het tweede werd door den Ita- liaanschen linksback Pitto in eigen doel getrapt tot verrassing van den onthut sten doelman. Technisch was de Italiaansche ploeg beter dan de Hollandsche, maar ïi enthousiasme deden de onsen niets on der voor hun tegenstanders. Het kwam ons voor, dat de geestdriftige aanmoe digingen van 't publiek niet alleen voor de Italianen, maar ook voor de Hollanders een sterke aansporing was; inplaats van zich te laten ontmoedigen door dat ge brul voor de tegenpartij, werden de oranjespelers er door aangevuurd om te komen tot het uitstekende spel, dat ze in dezen wedstrijd lieten zien. Over dat publiek zouden heele verba*, len te vertellen zijn; een dergelijk Zui delijk fanatisme, dat bij de penaltygoal het toppunt bereikte, is in ons land on bekend! En dan te bedenken, dat het publiek te Rome nog veel geestdriftiger moet zijn! Men gilt, fluit, loeit en brult van begin tot einde, het is je ware voet- balrazernij. Den 23sten man in het veld zouden wil haast vergeten: scheidsrechter Br aim T het minuscule Oostenrijkertje, dat reeds eerder een wedstrijd van ons elftal leid de. In Weenen is hij gewend aan die geestdrift en zijn leiding was over het algemeen goed te noemen. Een mistroostig stadion. Telkenmale als wij in den vreemde een voetbalwedstrijd zien, treft het ons. hoe fraai gebouwd toch onze beide sta dions in Amsterdam zijn: zoowel 't oude als het meesterwerk van Jan Wils, vor men een heel wat prettiger omgeving voor een landenwedstrijd dan het Ml laansche stadion San Siro, dat ook on geveer 30000 toeschouwers bevatten kan Ze waren er alle 30000; om tien uur wa° het al da-uk op den weg naar het sta dion en dan te bedenken, dat er evenals in Amsterdam, tijdverdrijf als jeugd voetbal, athletiek en samenzang werd gegeven. Maar de Italiaansche toe schouwers zijn gezellige menschen. Ze amuseeren zich nieteten en drl-iken, waarbij ze elkaar bombardeeron met proppen papier, sinaasappelschillen enz. Mooi gebouwd is het stadion niet- vierkant, plomp, met hooge betonnen tribunes aan alle vier kanten, van net speelveld gescheiden door een hoog hek ora. aan het geachte publiek te beletten om binnen de lijnen te komen. Hoog stens zou men papierproppen i zooals laatst in Rome kogelfleschjes door of over het hek in het veld kunnen gooien. Maar men kan geen tegenstan der attaqueeren of eigen goalgetters zoenen. Een leger fascistische soldaten met de karabijn op de schouder (een soort burgerwacht) droeg er ook toe bij om de orde te bewaren, voor zoover men in Italië van orde kan spreken; volgens Hollandsche opvattingen was het drie uur voor het begin een onbeschrij felijke herrie. Gem samenzang, inaar alles tegen elkaar in! Voor de muziek zorgden Philips' luidsprekers, die mede Holland's naam hoog hielden. Voor de ru«t. Thans de wedstrijd, die om 2.38 begon, nadat beide elftallen met veel applaus begroet waren. Dc Nederlandsche ploeg maakte bij het publiek „een goede' beurt'' door dc fa^cistcngroet te brengen Chelsea. aan de stampvolle tribunes. We leerer. het al aardig. Het is mooi weer: een blauwe lucht met weinig wind. De laatste dagen was het wat koud geweest in de Povlakte. maar gelukk-g was het nu wat beter ge- woden. Van Kol wint den toss en kiest den lichten wind in den rug; veel ver schil maakt dat niet. Aldus zijn de elftallen: Combi (Juventus) Rosetta (Juventus) Caligaris (Juventus) Colombari (Torino) Janni (Torino) Pitto (Bologna) Conti (Ambrosina) Balconcierl (Torino) Libonatti (Torino) Vecchina (Patioa) Levratto (Genoa) v. Nellen (D.H.C.) W. Tap (AJD.O.) Bakhuys (ZA.C.) G. Tap (A.D.O.) Elfring (Alcm. Victrix) Van Heel (Feyenoord) Van Dolder ('t Gooi) Kools (NA.C.) Van Kol (Ajax) Horsten (Vitesse) Halle (Go Ahead). Bakhuys zette den eersten aanval op; ELfring's voorzet wordt echter door Van Dolder naast geschoten. Levratto ant woordt met een tegenaanval, waarbij Halle den voorzet onderschept. Een vol gende aanval van Levratto strandt op hands. Vecchina probeert het met een ver schot: naast. Ook Elfring schiet eens Combi houdt den bal. Een ver schot van den spil Janni belandt in de veilige han den van Halle. Bakhuys schiet over, Conti aan de overzijde (alleen voor doel) naast! Holland leidt! Er wordt zeer snel gespeeld. Italië is wat sterker, maar toch komt het eerste succes voor Holland, als Elfring voor zet en Bakhuys inschiet tegen eer- Italiaan aan; de bal blijft voor het Ita liaansche doel zweven en Wim Tap schiet in. het leer springt terug, maar ten tweeden male schiet hij en nu met succes. Holland leidt met 1—0. Lang be houden wy onzen voorsprong niet: nadat Baloncieri naast geschoten heeft, zet Levratto mooi van links voor en Li bonatti kopt zuiver langs Halle. (11) Weer krijgt Baloncieri een fraaie kans, weer mist hij onder luid gejoel. Bakhuys probeert het alleen, de Zwol lenaar passeert in een ren ettelijke te genstanders, doch ziet zijn schot vallend door Combi gestopt. Een onverwachte kogel gaat juist naast, evenals een schot van Elfring. Halle stopt vallende een schot van Conti. Doordat Horsten en Van Kol het buitenspel valletje openzet ten, worden diverse aanvallen der Ita lianen onderbroken. Bakhuys en Wim Tap lossen een paar schoten, zonder succes, maar kort voor de rust schiet Pitto, de Italiaansche linkshalf in eigen doel en we leiden weer. (12). Twee kogels van Bakhuys worden door Combi iet of wat onzeker gestopt en met 21 in ons voordeel breekt de rust aan. Gelijk. Als om 3.38 weer begonnen wordt, komt Italië sterk in de meerderheid Reeds dadelijk vliegt een schot van Li bonatti over en als dan Vecchina de bakes gepasseerd heeft en op doel af stormt. kan Halle niet anders redden dan zich voor de voeten van zijn tegen stander te werpen. Onmiddellijk daarna weer een Italiaansche aanval: Conti zet voor en Libonatti kopt in (22). In de thans volgende periode van Ita liaansche overheersching doen vooral Van Kol en Halle schitterend werk, maar ook Horsten onderscheidt zich. Het blijft nog steeds 2—2. Een free kick te gen Van Kol wordt door Halie gestopt; telkens moet de stoere Deventenaar op treden en hij grijpt puik in. Zoo stompt hij een kogel van Colombari uit zijn doel en even later stompt hij een bal corner, wat hem een ovatie oplevert. Halle aan het werk. Steeds is het onze doelman, die zich onderscheidt: hij onderschept een voor zet van links, hij trapt, hij krabbelt, hij stompt er alles uit. Even moet er gestopt worden voor een verwonding van onzen doelman, maar dan wordt de belegering voortgezet. Wanneer hij op den grond ligt, mist Baloncieri nog; even later krijgt Levratto een open doel voor zich Halle is uitgeloopen nog wordt het geen doelpunt, We hebben wel geluk! Tien minuten voor het einde valt de beslissing: Horsten maakt hands en zeer terecht straft scheidsrechter Braun deze overtreding met een penalty, waar uit Baloncieri zijn elftal de overwinning bezorgt. (3—2) De laatste minuten staat ons achtertrio in de branding, robust grijpen ze in en 32 blijft het tot het einde. De sterkste partij heeft gewonnen, maar aan de verliezers komt ook hulde toe en zeer sportief brengt het publiek de onzen een minutenlange ovatie, wan neer het Ned. elftal zich na het eind signaal opstelt voor dc ecretribune en de fascisten groet brengt. Datzelfde gebaar herhaalt zich voor de andere tribune cn onder oorverdoovend gejubel verlaat Van Kol met zijn elftal het veld. Uitslagen van Zaterdag: W. Ham U.Wednesday 32 Leicester C.—Arsenal l Bury-Huddersfield T. 21 Aston VillaEverton 2f. Leeds U.—Sunderland 03 BurnleyPortsmouth 4—1 Cardiff C—Birmingham 1—4 Liverpool—Derby C. 30 Manchester U.—Blackburn R. 1—4 Newcastle U.Bolton W. 4l Sheffield U.Manchester C. 1—3 De Wednesday leidt nog niettegen staande haar nederlaag en Bury staat nog enderaan niettegenstaande haar overwinning In de tweede divisie werden 0.3. de olgende resultaten geboekt: Hull City—Chelsea 2—2 Mid füesbroughWBromwich A. 11 Notts Country—Bradford 3—3 Preston N. E.—Notts F. 32 Tottenham H.Bamsley 20 In deze afdeeling behield Notts Coun ty de leiding, gevolgd door Huil City cn NEDERLAND IN MILAAN. Wij tegenzitters. Het Nederlandsch elftal heeft Zon dag te Milaan tegen Italië gespeeld en met eere verloren. Het is een ware krachtprestatie om voor een chauvinistisch publiek als het Italiaansche en tegen een elftal, dat een paar weken geleden nog gelijk wist te spelen tegen de sterke Ocstenrijksche beroepsspelers met de oneven goal te verliezen, vooral als men in aanmer king neemt dat onze ploeg ditmaal de routine en moreeler. invloed van Der.is miste en een doelverdediger had, van wien men toch in het begin van den wedstrijd hog niet wist, wat men aan hem had. Halle heeft zich buitenge woon kranig geweerd en dit moet later voor zijn teamgenooten een bijzondere steun zijn geweest. De uitslag van 3—2 is ongetwijfeld een blijde verrassing voor bijna iederen voet balliefhebber. Mag men nu zeggen, dat het Nederlandsche spel dus toch blijk baar nog niet zoo slecht is? Laten wij het nuchter bekijken er zooals men dat in politieke redenaars kunst soms pleegt te noemen, een stel ling poneeren. Ze is deze: Geen Europeesche voetbalploeg kan .met zooveel effect als, wat de Engel- schen typisch noemen „spoilers" optre den als de Nederlandsche. De letterlijke vertaling van ..spoilers" is „bedervers" en dit woord kan dienst doen. Oranje pleegt het voor de tegen partij te bederven, door haar te belet ten haar beste en vlotste spel te ont plooien. Hebben onze voetballers in den Iaatsten strijd tegen België wel anders gedaan? Het is een eigenschap, een kunst- als ge wilt. die overwinningen kan brengen, wanneer zii gepaard gaat met wat geluk voor de voorhoede, er kun nen gelijke spelen mee bevochten wor den en de nederlagen tegen veel beter voetbal spelende landen als Italië, kun nen er klein door worden gohoudcn.Maar het is een negatieve verdienste. Het Nederlandsche voetbal is op het oogen- blik. uit een constructief oogpunt be schouwd, zwak. En hoe wy onze nationale ploeg ook samenstellen, dit- zal nog wel een tijdje zoo blijven. De wil is er, maar het vleesch is zwak, wy zitten in de magere jaren en kunnen slechts hopen, dat het er geen zeven worden. Maar voor er weer betere tijden aan breken en er weer jonge spelers komen van het kaliber de Kor ver, Mannus Francken, Otien, Snethlage, Welcker, Stom (die, vergeet dit niet. allen in den zelfden tyd speelden) zullen wij nog wel wat wedstryden als „spoilers" uit het vuur sleepen. Als zulke successen ons maar niet. wijsmaken, dat wij het wel kunnen. Bloemendaal 2R. C. H. 3 (2-2) Gesteund door den wind is R.CH. tydens de eerste helft veel sterker. Ter- v/yl de witte aanvallers er. niet in sla gen gevaarlyk door te breken, is de bal herhaaldelijk voor het Bloemen- daal-doel, waar het beslissende schot voorloopig ontbreekt. Wanneer éen der witte backs echter een fout maakt, ne men de bezoekers de leiding, kort liier- op gevolgd door een tweede doelpunt uit een fraaien kopbal. Rust 02. In de 2de helft is Bloemendaal het meest in den aanval. Geruimen tyd houdt de R.C.IL-verdediging stand, doch tenslotte moet zy tweemaal voor dé overmacht zwichten. (22). In den stryd om de leiding mist één der R. C. H/ers een prachtkans om zyn club de overwinning te bezorgen. Met een gelijk spel komt het einde. E. D. O. 3Kennemers 2 (42) De Kennemers, die hard van stapel loopen, bezorgen aan de achterhoede der thuisclub handen vol werk. Succes bly'ft echter voorloopig uit. Beter gaat het aan de overzyde. waar door toe doen van v. Orde en Riebeek de stand op 20 wordt gebracht. Toch weten de bezoekers een verdiend tegenpunt te scoren. (2—1). Na rust is de stand spoedig 22. Thans spannen beide ploe gen zich tot het uiterste in om de lei ding te verkrijgen, wat tenslotte aan de thuisclub, door middel van Forlgens gelukt; deze maakt met twee goede doel_ punten de overwinning tot een feit. I. V. O—V. V. H. (2—1) De thuisclub verschijnt met 2 invallers tegen een volledig V.V.H, De bezoekers spelen zeer enthousiast terwy! bij de thuisclub duidelijk mrkbaar de feest avond 111 de beenen zit. Niettemin gaat de strijd geiyk op en beide partyen mis sen eenige gemakkelijke kansen tot sco ren. Rust komt met blanken stand. Ge steund door den wind valt I.V.O. nu di rect aan, maar voor doel word t hopeloos geknoeid. Langzamerhand neemt V.V.H. den aanval over en uit een der zeer ge- vaarlyke aanvallen scoort Kroon. De I.V.O.-voorlioede blijft haar machteloos heid demonstreeren. Plotseling schiet Jongklng keihard tegen den onderkant der lat. Deze tegenslag spoort de ge- blokten tot meerdere krachtsinspanning aan en plots vindt de voorhoede haar gewonen vorm. Circa 5 minuten voor tijd maakt Voerman uit een prachtigen aanval onhoudbaar gelyk, terwyl Jong kind 6 sec. voor tyd op fraaie wUze I.V.O. de overwinning brengt. Scheidsrechter Kilk leidde tot aller genoegen. (Zie vervolg Voetbal 2c pagina Derde Blad). G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 HH TELEFOON 12225 KLEERMAKER -Li SHE ALS HET GETIJ VERLOOPT (Gertrude Ederle. de Ameri- kaansche Kanaalzwemster, gaat zich aan de schaatsen, sport wijden) Het is alwaar een tyd gelèe. Dat d'Amerikaansche Ederle De stoute poging durfde wagen Te zwemmen over het Kanaal. En zy wist voor de eerste maal Als vrouw in dezen tocht te slagen; Sindsdien heeft men een massa geld Voor deze zwemster neergeteld. Wanneer ze van haar tocht kwam praten Totdat ook dit geen winst meer gar. Het nieuwtje raakte er wat af Toen heeft men Gertrude zwemmen laten; Miss Ederle begreep al gauw «Laat dat maar over aan een vrouw) Dat zy moest zorgen voor variatie, De wereld had genoeg van haar Als zwemster en verlangde naar Een ander soort van krachtprestatie: Nu las ik tot mijn vreugde dat Zij 't ernstig plan heeft opgevat, Zich aan de schaatsen sport te wijeten. Met langen haal en forsoheu slag Komt Gertrude eerlang voor den dag. Als matador in 't schaatsenrijden; En als ze 'fc grondig heeft geleerd. Dan zie ik al. hoe op een keer 't Bewondrend meaisohöom krijgt te hooren Miss Ederle gaat volgend maal Op schaatsen over het Kanaal, Zoodra 't maar even heeft gevroren. P. GASUS. Een voetbal ranglijst. Een Oostenryker, de heer Frisch. heeft dezer dagen een „frisch" idee uit gebroed. Hy heeft namelijk een klassi, ficeering van voetballanden naar hun sterkte samengesteld, afgaande op de in het vorig seizoen behaalde resultaten op de manier zooals dat jaarly'lts met de tennismatadors gebeurt. Een gemakkei y-ke opgave was dit niet en de samensteller heeft dan ook eeni ge klippen gemoedelijk omzeild door ze eenvoudig te negeer en, De geheele we reld was hem te groot, hy heeft zich be paald tot Europa. En dan heeft hy be- roepsspel en amateurisme even gemoe delijk dooreengehaald. Hy komt langs dezen weg tot de volgende lijst: 1. Schotland 2. Engeland 3^ Wales 4. Tsjecho Slowakye 5. Oostenryk 6- Italië 7. Hongarije 8. Ierland 0. Portugal 10- Spanje 11. Duitschlamd 12- Denemarken 13. Zweden 14. Noorwegen 15. België 16. Zwitserland 17. Nederland 18. Frankrijk 19. Joego-Slavië 20. Polen 21; Estland 22. Luxemburg 23. Roemenië 24. Letland 25. Turkye 26- Finland 27. Bulgarije 28. Griekenland 29. Lithauen Ziedaar! Niet minder dan 29 gega digden, waarlijk de heer Frisch heeft niet de geheele wereld behoeven te ne men om het zich lastig te maken. Maar heeft een dergelijk staatje nu veel waarde? In ae eerste plaats heeft dc samensteller Schotland, Engeland en Wales, natuurlijk doelende op het be, roepsspel in die landen maar bovenaan gezet. Waarom? Uit traditioneel ontzag Er zijn eenvoudig geen gegevens waarop hy kon afgaan. Hij neemt zonder meer maar aan dat de professionals uit de drie landen, of landsdeelen, superieur zijn aan de beroepsspelers van Tsjechc Slowakye en Oostenrijk, zooals ze vroe ger ongetwijfeld sterker waren dan c.5 amateurs uit die rUken. Niet onwaar schijnlijk heeft hij gelijk, maar bewijs voering ontbreekt reeds dadelijk in he: begin. De lersche profs zyn zwakker dan die uit de andere deelen '.-an he: Vereenigde Koninkrijk, en zü staan daarom lager zelfs onder Italië en Hon garije. De samensteller vat de eerste acht samen in een „klasse der ultmun- ters" Daarna komen twaalf landen, die sa mengevat worden in een ecre-afdee-ling. Deze begint mot Portugal en Spanje, cüe wel wat geflatteerd boven Duit sch. land komen naar onze meening. Maar de samensteller houdt van groepen, want niet alleen do Iberische landen staan broederiyk by elkaar, ook de Scandinavische worden niet gescheiden en zoo wordt Noorwegen o,L zonder eenigen grond sterker verklaard dan Zwitserland en België. Zelfs onze oranje-jongens, hoe middelmatig tegen woordig ook, kunnen, dunkt ons, de Noren rog wel baas blijven. Overigens kunnen wij moeliyk bezwaar maken te gen de plaatsing van Nederland, óok al is die allesbehalve eervol. Er is een tijd geweest, dat Nederland algemeen beschouwd word als het sterkste voet. bolland op het continent na Denemar ken, Ware dit nog zoo. dan ronden wij nu de zesde of zevende plaats bezet, ten. Nu nummer zeventien, in de on derste helft, De heer Frisch zogt in zijn bijschrift „en de Hollanders teren nog (voor hoe lang?) op hun roemrijk ver. leden". Helaas, zoo ziet het buitenland ons voetbal en wie durft zeggen, dat liet ongeiyk heeft? Wat ook de gebre ken van deze klasseering mogen z'Jn. wy moeten, mot voorbehoud ten op zichte van Noorwegen, toegeven, dat slechts Frankrijk billijkheidshalve onder ons verdient te staan, waarbij wil dc serie zeer Jonge voet ba Handen die van 19 tot 29 genummerd zijn, bulten be schouwing kunnen laten Dit lystje kan ons een kijk geven op de waardeering in het buitenland in het algemeen en in Oostenrijk In het bii. zonder van ons vaderlondsche voetbal, maar verder heeft het slechts proble matische waarde, omdat de samenstel ler over veel te weinig nuttige gegevens beschikte om de zelf opgdecrirj taak naar behooren te vervullen. Afgeschei den van het feit. dat een eenvoudige samenvoeging var. beroepsspel en ama. teurlsme tot een er.kele lijst wel zeer onrechtvaardig is tegenover die landen, die hun amateurisme min of meer zui ver hebben gehouden. Record-geschiedenis. Er wordt op hot oogenblik weer meer dan een poging voorbereid om het we reld snelheidsrecord in automobielen over 1 K.M. en l myi, dat ton name staat van den Amerikaan Ray Kecch, te verbeteren, Dit snelheidsrecord is thans precies 30 jaren oud. In 1S98 heeft de Fransche Markies de Chasseloup— Laubat het eerste officieels record ge vestigd op een electrisch gedreven auto. zyn 6nellicid was precies 63 K.M., een vaartje waarmee nu dagelijks dame* over den Amsterdamschen straatweg chauffeeren. Het volgend jaar legde de Belgische coureur Jenatzy er een flink schepje op. Hy reed, eveneens met éen electrisch en auto reeds 105 K.M. 904 over een af. stand van 1 K.M. en de wereld sloeg, figuurlijk gesproken, de handen in el kaar van verbaasde bewondering. Dit record bleef tot 1902 bestaan. Eerst in dat jaar bracht de Franse li man Serpollet het op 120 K.M. 771- V/ij zullen het record niet verder op de voet volgen. Het werd geleidelijk ver hoogd. Tot 1906 waren het steeds Fran, schen en Belgen die het record belaag den. maar in dit jaar begonnen de Ame rikanen zich ermee in te laten en Ma- riott bracht het op 19.5 K.M. 525. Het duimde hierna drie Jaar voor dc 200 K.M. overschreden werd en wel door den Franschman Hémery (202 K.M. 655). Nu kwam er een lange rustperiode voor het record, ook al als gevolg van den oorlog. In 1022 haalt Lee G ui ness dan eindelijk 215 K.M. 075 en cdt is het sein voor een lange serie aanvallen, die vaak mislukken, maar ook mcerma, len slagen, zoodat de c.yfers nog voort durend biyven stygen. De 250 K.M. wor den in 1926 oversciireden door Segrave met 271 K.M 291 en de 300 K.M. wor den gepasseerd door denzelfden coureur in 1927 met 326 K.M. 4S7. Daama voert Campbell in 1928 het record nog verder op tot 332 K.M. 992 en Ray Keech brengt het tenslotte op 335 K.M 400, op welk geweldig cyfer het op dit oogen. blik nog staat. Je zou zoo zeggen, dat het welletjes is, maar de stryd tusschen Segrave, Campbell en Keech is nog niet uitge streden en wij zullen er binnenkort weer meer van hooren. Laat ons hopen, dac ie waaghalven er het leven by houden, iat toch, nuchter beschouwd, heel wat kostbaarder ls dan een wereldrecord. Jubileumwedstrijden bij D.E.S. Vrijdag w-'s op bezoek dc Amstcr» damsche biljartvcrceniging ..Vondel". Het eerst stonden Brocrsc (Vondel) cn Ronde D.E.S. tegenover elkaar. Het bleek al spoedig, dat de thirisspc- ler het sterkst was- Deze was goed op dreef en toen hij op de 9e beurt een mooi gespeelde serie van 27 produ» ccerdc. stond hij reeds op 69. terwijl dc tegenpartij pas 29 noteerde. Het einde kwam dan ook met den stand 100 om 69 in 24 beurten. Kruycr (Vondel) was lang in de meerderheid tegen v. d. Putten (D.E, S.) Wij dachten hem reeds tc zien winnen, toen dc D.ES-#man cr einde, lijk wat in kwam. ora vervolgens een fraaie serie van 30 tc scoren, die den doorslag in zijn voordeel gaf- Met eer serie van 8 besliste hij dc partij: 125 om 114 voor D. E. S. In de partij Coelman (Vondel)de Nijs (D.E.S.) was weinig strijd. De Amsterdammer was bijzonder op stoot. Op dc 13de beurt was de stand reeds 71 om 28 in zijn voordcel. Nop even zette de Nijs de tanden op el> kaar cn liep wat in. zoodat dc stand was 88 om 71: doch daarna liep zijn partner opnieuw uit cn won met J25 om S in 32 beurten. Nu was dc beurt aan Diergaarde (Vondel) cn Stcegstra (D.E.S.), In het begin was dc Haarlemmer iets voor, maar later nam dc Amsterdammer do leiding over. Toen echter dc stand SI om 76 was in 't voordeel van Dier* gaarde, maakte, Stcegstra in twee beurten uit: 100 om 81 voor D.E.S. Vervolgens kwamen de sluitstukken van beide teams Stolk (Vondel) en Klaassen (D-E.S.) in den strijd. Wat eerstgenoemde betreft, had hij even» goed de kopspcler kunnen zijn. want hij maakte de mooiste partij van den avond. Ook Klansen volgde langen tijd zijn tegenstander op den voet. zoodat on dc 12de beurt dc stand was: 48 om 47. Daarna was het met hem gedaan cn met series van 11. 14 cn 1,5 liep dc Amsterdammer hard naar het eind cn won met 10O om 56 in 19 beurten. De slotpartij speelden TTofstra (Von# del) en v. d. Putten (D.E.S) belden als 'nvalfer. Dc D.E.S.#man bleek verre# weg dc sterkste cn dit was voor zijn club noodig, want toen dc parfü bc# gon. stond ..Vondel" 20 cnrnm^olcs voor. Met zeer fraai snel liep v. d. Putten steeds verder uit. terwijl ziin tegenstander weinig presteerde. Het einde kwam dan ook met 125 om 60 in het voordeel van v. d. Pottem Het pleit was hierdoor in het voor» deel van D. E. S beslist met ccn winst van 45 caramboles. De stand van den avond was: Voiw del ,cn D- E, S. 594 caramboles-

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7