BUITENLANDSCH OVERZICHT DE MOEILIJKHEDEN VAN DEN DUITSCHEN LANDBOUW. SCHERPE BEWOORDINGEN. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN TIJDSCHRIFTEN BURGERLIJKE STAND BRIEVEN UIT BERLIJN. SCHEEPSBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 DEC. 1928 Chamberlain en de „ontruiming". T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De crisis in den Duitschen landbouw is aanleiding geweest tot een aantal in terpellaties in den Rijksdag, die door den minister van landbouw en voedselvoor ziening Dietrich, beantwoord werden. De minister ontwikkelde daarbü een programma van steun dat door de meer derheid -van den Rijksdag gunstig ont vangen werd. De minister begon te constateeren dat het door den vorigen Rijksdag vastge stelde noodprogram nog slechts voor een klein deel is uitgevoerd. Hij betreurde dezen tragen gang, dien hij weet aan de vele instanties, die er over moesten beslissen en hij zegde maatregelen tot bespoediging toe. lieer bedenkelijk vond hij den toenemenden schuldenlast in den landbouw, die thans reeds op 11 1/2 milliard wordt geschat. De interest op deze schulden bedraagt meer dan 1 mil liard. Slechts een redelijke oplossing van de schadevergoedingskwestie kan een krachtigen stoot tot kapitaalsvorming geven en den schuldenlast van den land bouw verrichten. De minister verklaarde zich bij de be spreking van de ingediende voorstellen tegen een verhooging van de invoer rechten op rogge en tarwe. Als daar toe werd overgegaan dan zou Dultsch- land met ingevoerd meel worden over stroomd. Het graanvraagstuk is niet door ta- riefsverhooglng op te lossen, maar vel door een stabiliseering van de markt prijzen. Daarentegen is de regecring wel ge neigd, een tariefsverhooging voor levend vee te overwegen. zy heeft den Rijksraad ook een voor stel toegezonden om het tarief voor ver- brutkssuiker met 10 mark te verhoogen, onder krachtige waarborgen voor de ver- bni '.kersbei angen De minister verklaarde voorts krach tig te zullen medewerken voor het tot stand komen van een handelsverdrag met Polen, als Polen bereid biykt de daartoe noodige concessies te doen. Het door den vorigen Rijksdag vastge stelde noodprogram dient door een pro gram ter bevordering van productie en afzet te worden vervangen, dat met na me op de verbetering van den afzet van vee en een hervorming van het zuivel- bedrüf zal zün gericht. Een ontwerp- meikwet zal den Rijksdag weldra berei ken en de regeering is bereid voor de volgende vijf jaar 100 mi 111 oen voor dit doel uit te trekken. Ten slotte bepleitte de minister een reorganisatie der coöperatieve land bouwbonden en een doelmatige verceni- ging van de coöperatieve wynbouw-bon- den. In het debat, dat op deze verklaring volgde greep de minister nogmaals in met de verklaring in tegenspraak met een bewering van communistischen kant dat de regeering er naar streeft vooral den nood der kleine boeren en landar beiders te lenigen. In het Engelsolie Lagerhuis kwam de ontruiming van het Rijnland aan de orde. Austen Chamberlain toonde zich allerminst mild met de verklaring dat er geen enkele rechtvaardiging was voor de bewering, dat Duitschland zich had gekweten van alle verplichtingen, die voor dit land uit het Vredesverdrag voortvloeiden en waaraan het recht kon verleenen ontruiming van het Rijnland te vragen. De voornaamste verplichting, die Duitschland niet vervuld had, wa ren de schadevergoedingen. De regeering was van meening, dat een spoedige ont ruiming van het Rijnland alleen zou kunnen volgen op de algeheele nako ming door Duitschland van al zijn ver plichtingen inzake de schadevergoe dingen. Nochtans zou de regecring met vreugde een voorspoedige ontruiming van het Rijnland begroeten. Inmiddels is men het evenmin eens kunnen worden over het antwoord aan Duitschland t. a. v. de instelling eener commissie van deskundigen. Terwijl En geland een volkomen en definitieve op lossing van het schadevergoedingsvraag- stuk bepleit, na een nieuw onderzoek van Duitschland's draagkracht. blijft Frankryk er bü dat de deskundigen al leen de totaal-som van Duitschland's schuld en de annuïteiten te bepalen heb ben. Havas voegt er echter officieus by dat de levendige wensch bestaat, om het eens te worden en de eensgezindheid ten slotte ook tot stand zal komen. De laatste opmerking is echter wel een officieuze dooddoener die van officieele zyde geïnspireerd zal zyn. P. A. Onderhandelingen met Afghaansche opstandelingen. KONSTANTINOPEL, 3 Dec. (V.D.) Naar uit Kaboel gemeld wordt heeft koning Aman Oellah besloten een Afghaansch minister te zenden naar de oproerige stammen om onderhande lingen te voeren. De minister heeft een samenkomst gehad met de leiders der opstandige stammen. De regeering verlangt, dat de opstan delingen zich onmiddellijk onderwerpen. Ingeval het ultimatum van de Afhgaan- sche regecring door de stammen afge wezen wordt, zal de regeering gedwon gen zyn tot maatregelen tegen de op standelingen over te gaan. Do regee ring verwacht het antwoord op het ul timatum in -18 uur. Koning Aman Oellah leidt zeil" de operaties tegen de opstan delingen. De hoop op een vrijwillige by- legging van de oneenigheden tussohen de Afghaansche regeering en de oproe rige stammen is zeer gering. Belangrijke verkla ring van Kalinin. Een telegram van het W. B. uit Mos; kou maakt melding van een verklaring van den president van den Raad van Volkscommissarissen Kalinin over de boeren- en graanquaestie. Kalinin betoogde, dat wanneer het niet gelukt de graanproductie te ver; meerderen, het niet is te zeggen, of het Sovjetstelsel kan blijven voortbestaan, daar het huidige staatsgezag slechts dan stevig kan staan, indien de groote meerderheid' van arbeiders en boeren in voortdurend beteren toestand komen. De communistische partij wil den poli- tieken en economischen druk tegen de rijke boeren handhaven, zy wil de vor ming van collectieve landbouwonderne mingen bespoedigen en het particuliere bedryf van den kleinen en middelmatig gen boerenstand laten voortbestaan. Mexico's nieuwe kabinet. MEXICO, 1 Dec. De voorloopige president Portes Gil heeft heden een nieuw kabinet samengesteld. Hiertoe behooren o.a.: Rubio: minister van Binnenlandschc Zaken, Generaal Amara: minister van Oor log. Esfcrad: minister van Buitenlandsche Zaken. Mont-es Deoca: minister van Flnan- HAZARD SPELEN IN ZWITSERLAND. Met een meerderheid van slechts 20-000 stemmen 290.000 tegen 270-00' heeft het Zwitsersche volk by refe rendum beslist, dat voortaan de gelukS; spelen onder bepaalde waarborgen weer in de kurzalen zullen worden toegelaten, aldus het HbM. Dat die meerderheid van het volk in derdaad hiermede instemt zou te veel gezegd zyn. Men mag aannemen, dat de voorstanders, die groote materieele be langen by den uitslag der stemming betrokken achtten, hun troepen wel tot. den laatsten man ter stembus zullen hebben gebracht Desniebttemin is on geveer 50 pCt. van de kiezers weggebls ven, en van de opgekomenen was neg ongeveer da helft er tegen. Intusschen, het voorstel is aangeno men zooda men den volgenden zome weder in de kurzalen van Luzern, lm terlaken, Montreux, Bern, Genêve er. mogelijk nog andere plaatsen de beken ds paardjes of spoortreintjes kan zier. loopen cn zyn inzetten verliezen. Teneinde grof spel te voorkomen is bepaald, dat de inzetten nimmer hooge. dan twee francs mogen zyn. De voor standers van het initiatief hebben ziel laten leiden door de hoop, daardoor d: vreemdelingen langer in Zwitserland t' kunnen houden, ook door het hun aan bieden van betere muziek of grooteu feesten in de kurzalen, waarvan de kos ten zullen moeten worden betaald uit d: winsten die de kurzalen met het spel maken en d'us uit de verliezen van de vreemdelingen zelf. 30.000 KEER GRATIE. TOKIO, 3 Dec. (VD.) De kronmgsfeestelykheden zyn Zon dag met een parade der troepen, waar, aan 35.0UO man 'deelnamen, geëindigd De keizer heeft een gratie-besluit ge- teekend, waardoor dertig duizend mis dadigers gratie ontvangen. EEN ZEER VREEMDE BRUILOFT. De dlstriotsarts dr. Wufsberger ging dezer dagen van het dorp Vranov naar Sóhut, schryft de Pester Lloyd, en ont moette op den sitraatweg een bruilofts stoet van verscheidene rytuigen. Toer. de auto van den arts den stoet naderde vuurden eenige boerenjongens revolver: schoten af op den auto. Toen daarna gendarmes tot de vervolging van den bruiloftsstoet overgingen, vormden de boeren een echte tirailleurslinie, die der. jendarmes slag leverde. Tenslotte ech ter sloegen de boeren op de vlucht, waar bü echter het bruidspaar en ce bruids; juffers in handen van de gendarmen rielen Daar het- echter bleek dat dezen niet aan de schietparty hadden deel ge nomen mochten zij hun weg ter kerke voortzetten. POOVER RESULTAAT. Zondag om drie uur heeft de ingenieur Volkhart op de Avus, die auto-renbaan bü Berlijn, zijn aangekondigde proeven met zyn raket- of vuurpülaubo geno men, Wolff meïdit er over, dat maar een paar honderd menschen de demonstra- Me hebben bijgewoond. De auto. aldus de N. R. Grt, een klei; ne roodgeschilderde Bugatti, kwam bij de eerste proef slechts heel langzaam in beweging. Hy reed bü ce ontbranding van de eerste drie vuurpylen slechts en kele meters vooruit en bleef toen staan De drie volgende vuurpijlen brachten hem ook maar weinig verder, toen ont plofte do vierde en scheurde een flink stuk uit den zijwand van den auto. Daar mee was de eerste proef ten einde. Na een pauze van anderhalf uur, die gebruikt word om nieuwe vuurpylen aan te brengen, liet Volkhart, die zelf aan het stuur zat. kort achtereen zes vuurpijlen ontbranden en bereikte ten slotte een snelheid van ongeveer dertig K.M. per uur. DE VALSCHE VAN GOGH. Wacker gehoord. RAADSELACHTIGE HOUDING. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: De Berlynsche kunsthandelaar Wacker is van zijn verbiyf in Nederland terug gekeerd. Reeds Zaterdagavond had hij een lang onderhoud met Kriminalrat dr. Ueltaer, die het onderzoek in de zaak van de vervalschte schilderijen naar Vincent van Gogh leidt. Wacker zou tij: dteris dit onderhoud hebben,- geweigerd, zich uit te laten over den oorsprong der schilderüen. Hij verzekerde, dit niet te kunnen zeggen en beroept zich op het door hem gegeven woord. Dr, Ueltzer wees hem er op, dat hü over de schilderijen, die hij in den han del had gebracht, eerst beweerde, dat zc uit „een Zwitsersche verzameling" af komstig waren. Eerst later, toen aan de echtheid van de schilderijen werd ge twijfeld, beweerde Wacker dat ze uit Rusland afkomstig waren, Wacker ver; zekerde de namen van de personen die de schilderijen aan hem verkocht heb- oen, thans nog niet te kunnen noemen, daar deze zeker groote moeilijkheden zouden hebben, indien deze namen be» kend gemaakt werden. Andere personen zouden dan erfrechten op het vroegere bezit der schilderüen doen gelden. Te vens schynt men ook moeilijkheden met de douane en belastingautoriteiten te vreezen Dr. Ueltzer herinnerde Wacker er nog aan, dat liü reeds jaren geleden een brief, waarin sprake was van vroe gere bezittingen van Van Gogh, zou hebben getoond aan den bekenden kunstcriticus MeienGraefe. Op de vraag waar deze brief zich bevindt,, antwoord de Wacker, dezen te hebben vernietigd. Dr. Ueltzer stelde nu voor, dat Wacker in gezelschap van een beambt; aer Berlynsche politie zich naar Zwit; seriand zou begeven, alwaar deze be ambte in staat zou worden gesteld, on der eerbiediging van het geheim, te spreken met de vroegere bezitters der schilderyen. Aldus zou kunnen worden vastgesteld of de doeken wel degelyk door koop in het bezit van Wacker wa ren gekomen. Voor dit voorstel bleek Wacker echter niet te gevoelen. Wel verklaarde hij zich ten slotte bereid, met MeienGraefe naar Zwitserland te reizen en hem in den loop der maand in kennis te brengen met de vroegere bezitters van de schilderüen of mei hun vertegenwoordigers. Wacker heeft geen der schilder yen, die bü naar Nederland had meegeno men, naar Berlyn teruggebracht. In zyn bezit bevinden zich neg slechts twee schilderijen van Van Gogh, waarvan een door de politie in beslag is geiuo; men en het tweede aan een anderen Kunsthandelaar bleek te zijn uitgeleend. Wolff seint omtrent het verhoor van Otto Wacker: Otto Wacker, die de vermoedelijk val- sche schilderüen van Vincent van Gogh heeft verkocht, heeft in tegenwoordig heid van zijn advocaat een bespreking gehad met Kriminalrat dr. Ueltzer. Zy heeft geen positief resultaat opgele verd. Wacker. heeft geweigerd de herkomst van de schilderijen op te helderen. Hij heeft indertijd aan een deskundi ge twee brieven van zy'n Russischei. opdrachtgever getoond, waarby hy dt enderteekening had bedekt. Deze brie- .en heeft hü later vernietigd, teneinde misbruik te voorkomen. Tegen Wacker is geen strafvervolging .u gesteld. Het materiaal, dat de crimineele po: litie heeft bijeengebracht, zal aan he-, jpenbaar Ministerie worden voorge -egd. APPELTJE, WAAR ROL JE HEEN? Aan dezen titel van één der num mers van de Blaue Vogel herinnert ons het onderstaande stukje: - De Koning heeft generaal Ogo Oaval- lero, den af tredenden onderstaatssecre taris van oorlog, den erfelijken graven- .Itel verleend, aldus de N. R. Crt. Mussolini heeft Cavallero een brief geschreven, waarin hij opsomt, wat de ze aan zün zijde Mussolini is minis ter van oorlog in drie en een hall iaar tij as heeft tot stand gebracht. D, nieuwe indeeling van het leger is vol tooid, de kwaliteit van de artillerie er. de kwantiteit van de infanterie per du visie is verhoogd. Er zijn twee nieuwe legerkorpsen geschapen, te Utiane en te Alexandrië, de technische diensten zün verbeterd, de militaire scholen her vormd. Er is een nieuwe bevordierings- wet tót stand gebracht enz. De wyze van lichting is herzien, er is een nieu we taktiek opgesteld, eenheid gebracht .n de chemische diensten, decentralisa tie in den dienst der intendance en ad; ministratie enz. „De weerslagen van deze handelingen op het moreel van den troep", zoo gaat Mussolini voort, .springen in het oog: ie troepen, die dezen zomer aan de ma noeuvres hebben deelgenomen waren eenvoudig prachtig van tucht, van aan valslust. en van geestdrift. Er is dus veel volbracht. Er lolijft ook nog veel tc vol: orengen, gezien en in aanmerking ge nomen, dat ondanks het verheven ver; drag van Kellogg, de heele wereld het vaderland van genoemden heer Kellogg niet uitgezonderd, voortgaat zich te wa penen Ik ben er zeker van, dat gü, zü het op ander gebied, voort zult gaan hei land kostbare 'diensten te bewijzen". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regeL Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kepij den inzender niet teruggegeven. KINDERPOSTZEGELS. Het is bekend, dat dit jaar de ver koop van kinderpostzegels en briefkaar ten zal plaats hebben van 10 December tot 10 Januari. De postzegels met beel tenissen van Minckders Boerhaave, Lo- rentz en Chr. Huygens hebben de fran- keerwaarden van 1 1/2, 5, 7 1/2, 12 1/2 cent en worden verkocht voor 2 1/2, 8, 10, 6 cent. De overwaarde komt ten goe de aan meer dan 300 vereenigingen van alle gezindten, ten doel hebbende be scherming van 't steun en hulpbehoeven de kind. De prentbriefkaarten met re producties van schilderüen van Frans Hals en Jan Veth worden uitgegeven in series van 6 tegen den prijs van 35 cent. De beweging die jaarlyks in het zich daartoe bü uitstek leenende ty'dperk Kerstmis en Nieuwjaar weerkeert, is al gemeen in den lande maar moet zich nog meer uitbreiden om in de nooden dei* verschillende vereenigingen te voor zien. De jaarlijksche opbrengst is sty- gende, zü bedroeg 1927 116000, toch komt er nog veel te kort. Om den verkoop van postzegels en briefkaarten zooveel mogelük te bevor deren acht de Centrale Propaganda Com missie te 's-Gravenhage o.m. wenscheiyk het oprichten van plaatselijke Comité's. Ten Raadhuize te Heemstede is geïnstal leerd het „Heemstepdsche Comité voor plaatsing van kinderpostzegels en brief kaarten", dat als volgt is samengesteld. Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemees ter van Heemstede, eere-voorzitter; Dr. E. A. M. Droog. 2e voorzitter. Ds. D. J. H. Bavinck, Ds. C. M. Briët. C. R. van Empelen. Mevr. J. F. Heuff-Schoon- akkei-, 2e secretaresse; Dr. F. W. A. Korff, Ccrns. L. Kwak, 1ste secretaris: Ds. J. A. van Leeuwen. E. J. van Lent, J. Moolenaar, P. Oosthoorn, G. D. Rasch, mevr. B. de Voogt-de Vogel, me vrouw H. F. Waldkötter-Benner, 2e pen- ningmeesteresse; J. G. M. v. Walsem. S. J. van Praag. 1ste penningmeester; Pastoor P. J. Nieuwenhuis; L. J. van Wyk, le voorzitter, Pastoor H. A. V. IJzer mans. De werkwü'ze van het comité bestaat o.a. in het verspreiden van reclamepla ten; toezenden van' circulaires met be- stelkaarten aa.n hen die geacht worden in groote hoeveelheden zich van postze gels en briefkaarten te voorzien; het 'verkoopen van zegels en briefkaarten in een tentje in het postkantoor, dagehjks van 912 en van 5 uur in de depots Binnenweg en Zandvoortschelaan en in het Heemstede's Woningbureau Heem- steedsche Dreef 276 te Heemstede. Namens het Heemsteedsche Comité, L. J. VAN WIJK. 1ste voorzitter. CORNS. L. KWAK, le secretaris. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaal - abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 Januari gratis Abonnement 1-90 P. maand en 5-50 per kwartaal. Buiten Am sterdam verhoogd met 20 ct. per maand voor verzending. Abonnementen op te geven by het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 TELEFOON 10209 Voor Astra's Decembernummer is Louis Saalborn geïnterviewd over de voorbe reiding tot de geslaagde opvoeringen van Shakespeare's „Getemde Feeks". Anna van Gogh-Kaulbach stond een novelle „De Roman" af en „Optimiste" begint een reeks „Indische Herinnerin gen". Oorspronkelüke vertellingen van Dr H. van Loon, Fokko Bos, May Vonk- Jansen en Jo Niebcer, een geheimzinni ge geschiedenis ..De Spook-Rickshaw" door Rudyard Kipling, een fijn Japansch sprookje, bewerkt door Ellen Forest, en een trein-detective-avontuur van Char les Pankhurst. Verder de serieverhalen van Agatha Christie en E. Phillips Oppenheim. ZANDVOORT. Geboren: Adriana, dochter van Jb. Keesman en N. Molenaar. Gehuwd: H. Keur en M. Terol. Ondertrouwd: A. Keur en A. Paap HAARLEMMERMEER. Bevallen: F. BuijsBoer, zoon; H. H. WortelPols, dochter; H. \Val= kiervan Roosmalen, dochter; J- C. fnpijnHille, zoon; J. P. van der Meervan der Meervan Emden. zoon; A. W. Klootwijkvan Helden dochter. Ondertrouwd: J. de Moor en K. C. Visser; G. W. Vcrweij en J. Dekkers; J. Terlouw cn C. A- de Ron. Gehuwd: A. dc Cloe en G. den Dekker: J. Gocmaat en J. Verkerk. Overleden: Simon Verschoor, S7 j-, gehuwd met S. J. van Wijlen. VELSEN Ondertrouwd: A. J. Bakker en M. Glas; J. Stolk en J. H. Prins; W. F- Vcldmeycr en J. Rcchstcincr; K. A. L. Groencvelt cn S. Lammcrs; P- Zwem» met cn J. v. d. Wal: J. Postma en J. M. Driessen. Gehuwd: B. G. Langevcld en B. J. Barnhorn; A. H. P. v. d- Put cn A. W. A. Kramer: Th. P. Kuyl en C. P. Nieu* wenhuizen; G. J. Jansen cn J. G. de Vries; T. DrijveT en G. Kuyper; L Visser en A. Oldenburg. Geboorten: M. G- van der Vis Vuijst d. C. Punt—Smit z- J. C. BreetGroot z. J. M. van Loonvan Hooff d. S. TijssenBoschma z. C, G. ScholVeldman z. L. A. C. Breurmg' den Baars d. M. OldenburgDekker z. Overleden: C. M. Nijsscn, 7 j-, d. v. Nijssen. -1 Y (Van onzen correspondent). Johnny en Boess. - Een burgemeester die het niet makkelijk heeft. Het grootste kletsdepartement. Berlijn is achteruit gegaan. Doch men weet van aanpakken. Berlijn, November. Maken we eens een wandeling door de straten der rijkshoofdstad. Maar van te voren laten we ons in lichten, En wel door den heer eersten burgemeester zelf. We doen liet niet minder! Men moet zich den burgemeester van Beriyn niet meer al te deftig- voorstel len. Een Nederlandsche dorpsburgerva der is wellicht uiterlijk een veel waardi ger persooniykheid dan die van een mo derne wereldstad. Nemen we Johnny Walker (niet den bekenden Engelsch- man van de whisky-reclame „born in 1820, still going strong") maar den springlevenden chef van de grootste stad op aarde, New-York. We hebben dien jeugdigen papa van de geweldigste opeenhooping van mo derne menschelijke wezens niet lang ge leden hier te gast gehad. En daarbij ge legenheid gehad op te merken, dat hü nog minder officieel is dan zy'n repu tatie. Neen, zooiets ware in ons deftige Holland onmogehjk! Een burgemeester, die nachtlokalen opzoekt en de daar aangeknoopte gesprekken op zy'n hotel kamer voortzet! Zelfs de Berlyners von den het een beetje shocking. En die zijn op dit gebied toch r.iet zoo gauw uit het veld te slaan. Ik weet niet, hoe zich onze heer Boess, die een braaf huisvader is, op buiten landsche reizen gedraagt. Hij was met zün collega Walker büzonder ingenomen. En geen wonder, want dat waren we allen. Wie zelf niet ambtenaar is en in in dit bijzondere milieu groot geworden, voelt altü'd sympathie voor hoogge plaatste ambtenaren, die blijk geven aan ongemotiveerde deftigheid een broertje dood te hebben en die in de eerste plaats mensch willen zijn. Mensch onder menschen. Maar ik weet wel, dat onze heer Boess het gced meent met zyn gemeente. Al heeft men het hem tot nu toe waarlijk niet gemakkelijk gemaakt. Duitschland gaat namelijk gebukt onder denzelfden misstand, die in Europa de meeste ge meenten tot onheil geworden is: de om standigheid, dat de politiek zich van het gemeen te-wel-en-wee heeft meester ge maakt. Men voelt hier al lang de be hoefte de autonomie der gemeenten weer in te krimpn, sinds men de erva ring opgedaan heeft, dat de gemeente raden kleine politieke parlementen ge worden zyn, waardoor wel veel gekletst en gestreden, maar bitter weinig gedaan wordt. Het grootste kletsparlement ter we reld is de Berhjnsche gemeenteraad, waarin socialisten en communisten de meerderheid en dus meer dan het hoog ste woord hebben. In het byzonder de communisten kennen hier in Duitsch land geen grooter genot dan het in de war sturen van vergaderingen, en dan in de eerste plaats van raadsvergaderin gen. Het is dan ook geen wonder, dat hier voor het baantje van burgervader de meest geschikte candiöaten reeds 'ang niet meer te vinden zy'n. En toch is de eerste burgemeester van Berlün niet de eigenlijke voorzitter van den gemeenteraad. Zulke groote gemeen ten hebben een soort eerste en tweede kamer, waarbij de raad dan de tweede kanier is en door een eigen voorzitter geleid wordt. Maar de eerste burge meester pleegt toch belangryke raads vergaderingen ook bü te wonen. En dan moet hy' dingen meemaken, die men schen met minder geduld en goed hu meur dan de heer Boess stellig naar pensioen hadden doen grijpen. Burgervader Boess is democraat, be hoort dus tot de ongeveer zwakste par ty van het zoogenaamd-democratische Duitschland. Op politiek gebied heeft hij dus niet al te veel achter zich, en het is daarom begrypely'k. dat hy" zich liefst niet al te veel met groote politiek inlaat. Tenzy' men aan zün heilig huis je, zün liefde voor den republikeinschen staatsvorm komt, in welk geval het is bij den vlaggenstrijd met de groote Berlynsche hotels gebleken de heer Boess zich koppig en onverzoenlijk toont. Waarom hij dan ook in reactionnaire kringen in de hoofdstad bijzonder ge haat is. De burgemeester is trofsch op zijn stad En. zoo hoort het ook Hü wil trachten Parijs, Londen en New-York te over vleugelen. Daartoe is natuurlijk veel geld noodig. Meer dan waarover Berly'n tot nader order zal kunnen beschikken. Dus moet er geleend worden. En dat ge schiedt op zoo ruime schaal dat ik eerlük gezegd blü ben. mijn overtollige duiten niet in Berlynsche stadspapieren belegd te hebben! Eens moet dat zaakje toch zeker mis- loopen! De byzondere liefde van den burge meester gaat uit naar sport en spel. Hij is een hartstochteiyk liefhebber van speelplaatsen, wedstrüden en wat daar alzoo byhoort. En er gaat haast geen Zondag voorbij, zonder dat men den po- pulairen man tusschen de zwemmers, voetballers, vliegers, hardloopers of ten nisspelers ziet. Maar nog meer voelt hy' voor parken voor de arme bevolking. En dat is wel de mooiste trek in zijn ka rakter. Berly'n beschikt tegenwoordig over schitterende plantsoenen, die met elke andere groote stad ter wereld concur- reeron kunnen. Niet alleen zyn eigen stadgenooten maken het hem moeilük, hü moet zich ook zoo nu en dan tegen critiek van bui ten verdedigen. Niemand minder dan Italië's dictator Benito Mussolini heeft onlangs Berlün aangevallen en aan de hand van de statistieken wellicht, omdat in Duitschland Rome altijd nog als een doode provinciestad beschouwd wordt trachten aan te toonen, dat Berlün tot een langzamen ondergang ge doemd is. Mussolini heeft er aan her innerd, dat sinds het einde van den oor log Berly'n niet vooruit gegaan is, wat het aantal inwoners betreft en dat het aantal sterfgevallen dat der geboorten overtreft. Waar zoo iets mogelijk is, zegt de dictator, kan men in Berlyn bewe ren wat men wil en nóg zoo druk doen, men kan niet meer ontkennen, dat het bergaf gaat. En wat is daar nu tegen te zeggen? Het is juist, dat Berlün tydens den oorlog niet alleen uiteriyk hard achter uit gegaan is, maar dat ook het aantal inwoners afnam. Het is eveneens juist dat Berlün thans, in 1928 slechts 200.000 inwoners meer heeft dan in 1914. Het kan evenmin ontkend worden, dat byna geen stad ter wereld zoo weinig kinde ren in verhouding tot het aantal inwo ners heeft, en dat het aantal der ge boorten schrikbarend achteruitgegaan is. Waar ligt dat alles aan? Natuurlyk in de eerste plaats aan het feit, dat een oorlog nu niet bepaald de meest ge schikte propaganda voor een groote stad beteekent, en dat de enorme verliezen van het slagveld zich ook hier merk baar gemaakt hebben. Maar er komt nog iets anders by. Eerst de laatste drie jaren wordt in Ber lün weer met de noodige energie ge bouwd. En toch zyn er nog ruim drie honderdduizend woningen te weinig. Dat heeft natuurlyk ten gevolge, dat vele gezinnen huiverig zün, naar hier te ver huizen. Er zyn wel woningen te krügen, maar slechts voor hen, die twee tot vüf- duizend gulden per jaar huur kunnen betalen en die bereid zyn voor zooge naamde „oude woningen" bedragen van vier tot achtduizend gulden „schadeloos stelling" aan de tegenwoordige huurder af te staan. Voor welk geld deze zich dan in goedkooper woningen geheel nieuw plegen in te richten. Waar geen woningen zün, worden ook weinig huwelyken gesloten. En wie toch trouwt schynt het zoo in te richten, dab geen kinderen ter wereld komen, op de overweging dat voor nieuwe we reldburgers bij deze woningmisstanden geen plaats te vinden is. Het gebrek aan inkomen en kapitaal nog even daar gelaten. Daaruit echter de gevolgtrekking te maken, dat Berlün ten doode gedoemd is. schynt me toch schromelijk overdre ven! De tegenwoordige oorzaken van stil stand op bepaalde gebieden zy'n van tü- dehjken aard. De energie echter, die Berlyn op velerlei gebied toont, is bly- vend. Ze was er ook vóór den oorlog, en is slechts tydelijk afwezig geweest, toen onder zeer abnormale omstandigheden stilstand onvermydelijk was geworden. Ik ken geen stad ter wereld, die zoo van aanpakken weet als juist deze. Wie hier al van de oorlogsjaren af gewoond heeft en de ontwikkeling der dingen heeft meegemaakt, is eenvoudig ver bluft van de snelheid, waarmee Berlyn zich uit de misère omhoog gewerkt heeft. Mussolini wage er toch eens een reisje aan. Al kunnen we hem niet de verze kering geven, dat hij in dit centrum van arbeidersbeweging met hartelykheid ontvangen zal worden. Maar men is toch beleefd genoeg om het hem niet storend te laten merken. Hü zal verstomd staan van de levenslustigheid van deze stad. Ja, als hij in deze wintermaanden naar hier komt, dan zal hy" zelfs op onze boulevards in het westen, in de eerste plaats op den Kurfürstendamm die thans geheel winkelstraat geworden is, den in druk krijgen in het hartje van Parijs te zü"- Want daar is men al druk bezig volgens Parysch voorbeeld op dc ter rassen van de groote koffiehuizen pot- kacheltje's neer te zetten, zoodat dich ters en nietsdoeners, journalisten en so- ciety-girls, en andere nieuwsgierigen van bercep ook bij tien graden onder nul nog buiten zullen kunnen zitten en het ver keer gadeslaan, dat ook reeds Parysche afmetingen heeft aangenomen. Neen, Berly'n is geen stervende stad. En als straks weer wat kapitaal ter beschikking komt en de grootsche bouw plannen uitgevoerd zijn, dan zullen ook de kinderkens weer tot ons komen, en de vreemdelingen zullen komen en hui zen huren, totdat geliik in de bouw plannen ook reeds voorzien is het respectabele aantal van tien millioen in woners bereikt zal zyn. Tien milücen. In één stad. Kan de Nederlandsche lezer zich zoo iets voorstellen? Maar Ik wed. dat we het nog binnen de eerstvolgende 20 jaren beleven zullen. Het is de waag, of Lon den en New-York het record dan in tusschen al eerder bereikt zullen het ben? H. v. B. Alkmaar p. 2 Dec. Dungeness, Au sterdam n. Chili. Alcor 2 Dec. van Lissabon, Rottei- dam n. Santa Fé. Baarn 30 Nov. te Guayaquil van Amsterdam. Brielle 30 Nov. van Talcahuano naar Coronel. Cottica p. 2 Dec. Ouessant, Amser- dam n. West-Indië. eEmdijk 29 Nov. v. Vancouver naar Rotterdam. Ganymedes 3 Nov. 'te Amsterdam van Hamburg. Gemma 3 Nov. van Tsingtao naar Rotterdam. Nieuw Amsterdam 4 Dec. 5 u. voor- gaats van den Waterweg verwacht, New York n. Rotterdam. Nykerk 2 Dec. v. Beira n. Mozam bique. Schiekerk 3 Dec. van Rotterdam n. Hamburg. Sibajak p. 3 Dec. 15 u. Sagres. Rot terdam n Batavia. Simon Bolivar 1 Dec. v. Dover, Am sterdam n. W.-Indië. Stuyvesant 1 Dec. 0 u. 5 m, 1000 mül West van Land's End, West-Indië n. Amsterdam. Veendyk 1 Nov. v. Colombo, Calcutta n. Rotterdam. Waterland 2 Dec. 23 u. van Monte video, Buenos Ayres n. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10