H. D. VERTELLINGEN FLITSEN Het Mysterie van Heath Hover Fa. Anton de Rooij HAARLEM'S DAGBLADDINSDAG 4 DEC. 1928 (Nadruk vcrboc!»n; auteursrecht roorbehoudon.) Bloemen door E. TEMPLE THURSTON. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1358 MOEILIJK BESLUIT Wanneer je je afvraagt of dat nu werkelijk de «tem van Sinterklaas is door den schoor steen, ze klinkt zoo heesch en schor en vader is erg verkouden, maar toch (Nadruk verboden.) Toen ik nog journalist was dat wil zoggen, toen ik regels vol schreef voor een krant, die me een zekere som per regel betaalde voor 'net aantal regels dat de hoofdredacteur zco vriendelijk was niet tc schrappen - werd ik op een dag naar het East-End gestuurd om te zien of er misschien wet copy zat dat is vaktaal, weet u in een bloementen toonstelling van arme menschen. ..Misschien is 't komiek", zei die re dacteur. ..Mogelijk", zei :k. ..Nou, maak het dan maar komiek", eei hij. want hij had. geloof ik, den toon van mijn antwoord opgemerkt. Ik stak mijn notitieboekje in mijn zak cn ging op weg naar het East End. O daar waren zooveel velschillende soor ten bloemen en het was ongetwijfeld tie komieksie bloemententoonstelling, die coit gehouden is. Eén vaar de voorwaar den was bijvoorbeeld geweest, dat je plant in een pot en op oen vensterbank gekweekt moest zijn. Het zal wel niet moeilijk zijn geweest om daaraan te vol doen! Op myn tocht naar de tentoon stelling had ik nergens ook maar een vierkanten meter grond gezien, behalve een kerkhof, dat cm een kerk heen lag. Maar de eenige dingen, die daar groei den, waren grafsteeiien, en zoo verweerd en vuil dat niemand ze voor bloemen zou gehouden he'joen. U kunt u wel voorstellen wat een zie lige, verschrompelde dingen het waren, die daar op smalle vensterbanken, in donkere steegjes geworsteld hadden om in het leven te blijven. Ik heb nog nooit van mijn leven zoon uitstalling gezien. Ze deden bijna de tranen in je oogen komen, als je dacht aan groote, frissche tuinen waar in het voorjaar de narcis sen dapper hun gele kopjes opheffen te. gen den Aprilwind in. Er waren kleins geraniums, die met hun arme, moede oogen tegen het licht stonden te knipperen. Een vrouw kwam aandragen met een lathyrus, die spich tig uit zijn pot omhoog klom langs een dun stokje. Je voelde, dat voor die arme uitgeschoten plant licht en zonneschijn iets onbereikbaars waren geweest. Er zaten twee bleeke bloemen aan en ze j leken net teere, ongezonde achterbuurt- kinderen. Wat zou :k er niet voor over hebben gehad om die lathyrus uit zijn armoedige pot los te halen en hem te planten in een ruim, wijd veld en een Meidoornhaag, waar hij zijn arme, ver moeide ledematen tegenaan kon leunen. De vrouw zag mij er naar kijken en ze begon te stralen van verrukten trots. ..Hij ziet er niet al te sterk uit", zei ik. Ze keek eerst naar de plant en toen naar niij met een uitdrukking van ver baasde verwondering in haar oogen. „Niet sterk?" zei ze. ,.ik heb d'r wa rempel nog geen één zoo mooi als deze gezien. Kijk me dat viooltje daar es an het hangt heélemaal". „Maar dat is nu ook jiet de ergste van de heele tentoonstelling", zei ik. „Ik be doel het niet als een persoonlijke be- leediglng ik geloof vast, dat u er al uw zorg aan besteed hebt!" „Nou!" zei ze, „dat zou ik meenen! Ik heb er de aarde van de straat voor afge krabd!" Ik liep door, want de jury kwam er aan en de jonge deminee, die net zijn laatste examen achter den rug heeft, lie eft verbazend weinig eerbied voor de Pers. Hij heeft er waarschijnlijk zelf voor gewerkt. En hij was de voorzitter Van de Jury. Ik kon niet verstaan wat hij van de 'lathyrus zei. Ik was een eindje doorge- loopcu, tot waar een vrouw stond, die haar hand llefkoozend om de pot in haar armen had heen gelegd. Er stond een mooie, flinke plant in met diep paarse bloemen, die prachtig afstaken tegen de frissche groene bladeren. Daar bleef ik staan wachten. Ik was benieuwd wat de jury hiervan zou vinden. Ik was heel erg benieuwd. En de vrouw glim lachte trotsch, toen ze zag hoe belang stellend ik naar haar plant keek. „Zou ik een kansje hebben, meneer'" „Ik weet niet", zei ik. „hij ziet er wel heel mooi en sterk uit". „En kijk me al ö:e bloemen eens aan", zei ze enthousiast. ,.U zou "t niet geloo- ven. meneer, maar die heeft me zoon verleden jaar van buiten mee terug ge bracht. Hij had 'm er zóo maar uitge trokken hij zat vol met bloemen. „Zet 'm in een vaas", zeg ik, maar me man zegt: „Stop 'm in een pot", zegt ie, „die doet 't nog wel", zegt ie. „er zitten wor tels aan". En dat hebben we gedaan, en we hebben 'm op de vensterbank ge zet. Van den winter ging ie heelemaal FEUILLETON. (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD 40) Dat zou lk zeker heel graag, ant woordde hij. Ik houd veel van dat soort dingen. En terwijl hij dat zei, dacht hij. welk een geringe prijs die anderhalf uur gevangenschap en koude dien dag, dat hij hier onder valsche vlag was komen aanzeilen, voor dit heerlijke samenzijn. Komt u dan maar mee! ZU ging hem voor de trap op. En door ce een of andere onverklaarbare in tuïtie. scheen het wel alsof plotseling Helson Varne's beroepsinteresse ge wekt was. Het leek, alsof er in zijn hersens plotseling op een aparte snaar getokkeld werd. HU deed een deur open en hoewel het midden op een zomerschen dag was. sloeg hen een kilte tegemoet. Er was maar één raam in de kamer en dat was mot spiunewebben behangen cn al les in het vertrek was overdekt met een laag stof. Wc 'gebruiken dit deel van het huis niet, zei zc, en we hebben te weinig hulp om me er kamers in orde te houder. dood, maar me man wou niet, da' *k 'm weggooide. „Wacht maar tot 't voor jaar", zegt ie, „geef 'm een kansie". En warcmpr'.s, assio me daar opeens niet begint uit te loopen en te groeien!" „Dan zult u er wel heel wat zorg aan besteed hebben?" zei ik. „Zorreg? Me man zei, dat ik 'm nog naar de maan zou helpen met al m'n gegiet!" Ik ging opzij voor de jury. Toen de dominee de plant zag. die daar zoo frisch en gezond in zijn helderroode pot stond, begon hij hardop te lachen. „Weet Je wel, wat dat voor een plant is, vrouwtje?" zei hij. Ze schudde haar hoofd. „Tja, daar kunnen we je niets voor geven het is maar een gewone doove- netel een roode doovenetel". „Maar 't benne toch mooie bloemen, vin u niet?" zei ze, met een flauwe blos op haar wangen. „O ja, 't ls een prachtige kleur", zei de dominee nonchalant, „maar al God's scheppingen zijn nu eenmaal mooi". „Nu. waarom kan liij dan geen prijs krijgen?" vroeg ze. „Omdat het maar een gewone doove- netel is", zei de dominee schouderopha lend, en hij wilde verder gaan. „Maan- hij is flinker en sterker en mooier dan alle andere", zei ze. „Zeker natuurlijk dat is niet meer dan logisch. De andere zijn alle maal gekweekte planten. Dit is maar een gewor.e roode doovenetel". Toen ik terugkwam, zei ik mistroostig tegen dien redacteur: „Niet de moeite waard", en ik dacht aan de paar korte regeltjes, die in m'n notitieboekje ston den. „Niets komieks?" vroeg hij. „Niets", zei ik en Ik vertelde hem van de rcode doovenetel. „Maar dat vind ik donders komiek!" zei hij. „Vin je?" zei ik. Uit „The Patchwork Papers". LEZING SJEF VAN DONGEN. De directie van het Gem. Concertge; bouw deelt mede, dat Sjef van Dengen wegens het succes bij zijn eerste lezing te Haarlem, besloten heeft, deze lezing (toegelicht door meer dan 60 fraaie lichtbeelden) nogmaals te houden en wel cp Woensdagmiddag 12 December. De heer van Dongen heeft gemeend ook de leerlingen der scholen in de ge legenheid te moeten stellen deze inte ressante lezing bij te wonen door de entreeprijzen zoo laag mogelijk te stel len. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. por regel. Wacht met het Koopen van een Vulpenhouder tot U in de ANEGANG komt. Daar vindt U de grootste keuze. Wij hebben voor iedere hand de juiste pen. Uw naam wordt er gratis in gegraveerd en wij geven 2 jaar schriftelijke garantie, op elke Vulpenhouder. Groote sortecring in: Mont Blanc Caw Swan Waterman Parker enz. enz. Het huis van Vertrouwen voor Vulpenhouders is Anegang 14 Anegang 14 Iel, 11963 dan we nu in gebruik hebben. Klik, daar hebt u het mooiste stuk uit de heele kanter en meteen legde ze een hand op een oud eiken buffet dat dcor den tijd heelemaal zwart geworden was. maar trok die weer even haastig en met een vies gezicht terug. Wacht, zei ze ik zal even een stofdoek saan halen. Het is zoo niet om aan te raken en ik wou het u van binnen laten zien! Ze ging de deur uit. Toen hij alleen was begon Varne het oude meubel a3P alle kanten te bekijken en hij zag da delijk dat dit buffet op de antiquiteiten- markt goud waard was en hij liep erom heen om het aan den achterkant te be kijken en duwde het een eindje van den muur weg. Maar wat was dat? Iets glansde hem tegen uit het stof daar beneden, iets dat schitterde als een stervormig oog. Hij bukte. Het was een klein schijfje in den vorm van een ster een vljfpuntige ster, inderdaad maar uit een van ce punten leek eer klein driehoekje uitgesneden. Het was een vreemd ding en terwijl hij ernaar keek, kreeg de speurderskoorts hem te pakken. Hij vergat waar hij was, vergat dat- Melian direct zou terugkomen; hü kon alleen maar naar dat ding staren en het was alsof dat ding op zijn beur; hem aanstaarde. Maar wat ter wereld was dat? Ver warde gedachten bestormden hem en wat het ergste was, liij kon er geen orde in brengen, Ilij strekte zijn hand uit DE ST. NIKOLAAS- DRUKTE. EN WINKELPERSONEEL. Wij ontvingen van verschillende in gezetenen „stukken over de quaestle van den extra-arbeid van winkelpersoneel ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- f-eest. Inzenders komen allen op tegen de zinsnede in het antwoord van ae Mid denstandscentrale op het ingezonden stuk van M. M. in ons blad: „Geconsta teerd werd dat het personeel in diverse zaken werkzaam, afkeurt elke actie tot vervroegde winkelsluiting. Zij vinden 'voor hun patroons, doch ook voor zich zelf de St. Nicolaasdrukte een pretje waar zij bovendien voor betaald wor den". De secretaris van de afdecling Haar lem van den Alg. Ned. Bond van Han dels en kantoorbedienden, de heer W. Bartels, schrijft o.m.: „Wij wenschen hier te verklaren, dat onze ondervinding eenigszins anders is. Onze Bond organiseerde in de afge- loopen weken een landelijk petitionne ment voor de winkelbedienden, waarin de Regeering wordt gevraagd de invoe ring van de Rijkswinkelsluitingswet, ge paard gaande aan een vrijen middag Ir. de week en tevens afkondiging van het werktijdenbesluit, verordenend een werk week voor de winkelbedienden van ten hoogste 50 uren per week, als overgang naar de 48-urige werkweek. Welnu, dit petitionnement werd en wordt nog steeds in Haarlem door hon derden winkelbedienden, van alle scha- keerlng en richting, geteekend. Hieruit blijkt voldoende dat onze actie voor vermindering van den arbeids tijd inslaat onder de winkelbedienden en dat de mededeeling van den heer v. T. er geheel naast is. Overigens is onze Bon<i gaarne bereid den heer v. T. in een openbare verga dering de gelegenheid te geven met ons ever deze aangelegenheid van gedachten te wisselen. En dan die extra betaling! Wij weten niet wat de heer van Tete- ring onder extra betaling verstaat. Wij verstaan hieronder een behoorlijke geldelijke belooning voor geleverde ar beidsprestatie buiten de normale arbeids week. Dus niet in den vorm van een fooi, een banketletter of iets dergelijks. Een onderzoek door ons ingesteld had tot resultaat, dat ons duidelijk werd dat er aan die extra betaling nog wel het een en ander ontbreekt. Enkele goede uitzonderingen geven den heer v. Teterlng echter niet het recht om met veel pathos te verklaren dat „zij er bovendien voor betaald krij gen". De andere inzenders schrijven allen in denzelfden geest. Eén zegt dat zeker 50 pet. der winke liers niets extra's betalen. Een ander vestigt er de aandacht op dat vele patroons het winkelpersoneel tot 11 uur laten helpen en dan nog eens tot 12 urn vakken laten aanvullen. Daar na moet het personeel den volgenden morgen te 8 uur weer aanwezig zijn en dan krijgen zij f 5 uitbetaald voor 20 uur overwerk in 6 dagen. Inzender vindt dit geen redelijke vergoeding. Een vierde inzender zegt in vijf ver schillende zaken gewerkt en nog nooit in drukke tijden een extra'-uitkeering gehad te hebben. Het secretariaat der Middenstands- i centrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten schrijft ens nader naar aan leiding van het bovenstaande: En de stroom van ingezonden stuk ken houdt aan Betreurd meet worden, dat daarin de persoon van den secretaris der Centrale naar voren wordt gebracht, terwijl niet hij. doch de gcheele Middenstandscer.- trale hier aan het woord is. Zou tcch de ondergeteekende zijn eigen, persoonlijke wenschen moeten kenbaar maken, dan waren reeds om zeven uur alle winkels, bedrijven en on dernemingen gesloten 'en verkeerden al len In der. huiseiljken kring. Daar zou zeer zeker de eigen zaak van den secre taris het best bij varen. Maar een be stuur der Middenstandscentrale mag zich niet laten leiden door overwegingen van egoïsme of persoonlijk voordeel, doch alléén en uitsluitend door de verlangens van het Haariemsch publiek en de be langen van den Winkelstand in deze St. Nicolaasperiode. Deze beide eischen in deze dagen zoo wel van patroon als van personeel een verhoogde arbeidsprestatie. Kwamen er zoo enkele malen in 't jaar niet van die drukke periodes dan kon de winkelier zijn keel wel aan den kapstok hangen en stond ook het personeel in den kortst mogeüjken 'tijd op straat. Zouden dan de diverse ingezonden stukkenschryyers gereed staan om die personeelen van het noodige te voor zien? om dat ding op te nemen, en toen toen scheen een onverklaarbare macht hem terug te houden. Het was alsof een stem hem wat in het oo»- fluisterde. Als je leven je lief is. Iaat. het dan liggen! Dat ging toch niet aan! Met sterke wilsinspanning be- heerschtc hij zijn uit het evenwicht ge slagen gedachten. Weer strekte hij zijn hand uit en weer, nog sterker nu kwam het kille gevoel van een mysterieuze gewaarwording, cn weer trok hii zijn hand terug. En toen. a.ls om de bc- toovering tc verbreken kwam de heldere stem van Melian. I-IeLston Varna was zich bewust, dat zijn voorhoofd bedekt was met klam zweet. Terwijl hij dat haastig met zijn hand afveegde, keerde hij zijn gezicht naar de deur. Toen drone het tot hem door, dat ae klank van een andere, diepere stem, zich met die van het meisje vermengde. Weer han delde hij onder den invloed van ziin instinct en schoof het oude meubel tegen den muur terug. Ilij was daar juist mee klaar, toen Melian naar binnenkwam, gevolgd door haar oom. Deze laatste vond hü. zag er ver schrikt uit en de vlugge, tersluiksclv- onderzoekende blik, dien hij op het buf fet wierp, ontging hem niet. Wel, hoe maak je het., Varne? Jullie bent in deze stoffige oude schat ten aan liet rommelen geweest, vertelde Melian me. Ja, die zijn een hoop geld waard, maar ze zijn helaas niet van mij. Als dat zoo was, had ik zc allang naa" zry allen geven sterk den indruk van absoluut geen insiders te zijn anders zou den ze weten dat de reactie op eenige dagen St. Nicolaasdrukte spoedig volgt Dat er dan dagen en weken volgen, waarop haast geen sterveling in de za ken komt, dat de personeelen dan vaak urenlang met hun zielen onder den arm loopen en de winkelier, komt er niet op aan, of hü zelf voor zijn huishouden ook maar een cent verdiend heeft en dan spreek ik nog niet van „ver loren" heeft kan, ook zonder arbeids prestatie van beteekenis, de loonen uit betalen. Daar wordt onzerzijds geen bedenking tegen gemaakt, verre van dat maar de billijkheid vordert-, dat men ook deze keerzijde van de medaille eens bekükt. En dat moet, want, laten we het maar gerust bekennen, de tü'den voor den Kaarlemschen Winkelstand zyn, over het algemeen, allerellendigst. Na onze uiteenzetting van Zaterdag j.l. kunnen wü ons onthouden hier ver dere beschouwingen aan deze kwestie te wijden. Trouwens, het is toch uilen naar Athene dragen.... Alléén mogen wij er nog op wijzen, dat in deze ongemotiveerde actie een zeer gevaarlijke tendenz is te zien. Ongeveer 60 pot. van het aantal werk nemers in Nederland verdienen hun brood in onze Middenstandszaken en bedrijven. Aangenomen mag worden, dat in een stad als de onze, waar niet zoo heel veel industrie is, dit percentage nog wel wat hooger zal zijn. In onze zaken en bedrijven heerscht over het algemeen tusschen patroon en werknemers nog een prettige, aangename en vertrouwelijke geest. Hoeveel anders is het bij die andere 40 pet. Ze zijn werkzaam in ondernemingen van het groot-kapitaal en der groot industrie, zien of spreken hun aandeel houders, commissarissen, directeur-en zelden of nooit. Van een meer intieme, gemoedelijke verstandhouding is dus geen sprake. Deze werknemers zijn niet veel meer,dan een „nummer" of „machineonderdeel" ge worden. Vandaar, het kon niet uitblij ven een aanvankelijke verwijdering, daarna vervreemding, welke, dan be hoeft er niet veel bij te komen, tot vijandschap en *aat overslaat. Nog één stapje verder slechts en men staat mid den in den klassestrüd! Wee degenen, die daarvoor de verantwoordelijkheid zouden moeter. dragen! En toch is in deze richting door buitenstaanders n.l. om óók in onz-, zaken en bedrijven het zaad van onte vredenheid, het zaad van haat te strooien, herhaaldelijk Teeds gewerkt. Hier en daar mochten zij wellicht een enkele maal in hun boozen opzet slagen, doch tot. nog toe mislukten hun pogin gen over de heele linie finaal. En nu manifesteert zich hier ook weder in deze eigenlijk futiele kwestie (want men noeme maar eens bij name de winkelzaken, welke op St. Nicolaas- avor.d tot 10 uur open blijven met haar personeelen) een hernieuwde poging om den splijtzwam te werpen tusschen pa troon en personeel van onzen winkel stand. Zyn er ten deze misbruiken aan te wyzen, goed. laten onze personeelen er zelf mee voor den dag komen en wij staan aan hun zijde om met hen deze uit te roeien. Doch de buitenstaanders, zij, die voor het meerendeel in dienst zijn van groot kapitaal en groot-industrie, welke hoe langer hoe meer de gezworen vijanden van onzen I-Iaaiiemschen industriëeler. middenstand worden, laten die in eigen hof hun onkruid maar wieden, doch dezen hebben van onze goede, weder- zydsche verhoudingen niet de minste notie, en zy zün niet de aangewezenen en ook voor ons niet acceptabel om zich te gaan bemoeien met de zaken tusschen ons en onze personeelen, wijl zü daar algeheel buiten staan en onze menschen mans genoeg zijn en hun voogdyschap niet van noode hebben. Hoogstens kunnen zij een klove doen ontstaan, welke voor onze beide cate gorieën, winkeliers en hun personeelen, het leren allerondraaglijkst zou ma ken. Velen van onze personeelen leven innig en hartelijk mee in de zaken onzer winkeliers. Zy wetc-n van zeer nabij dikwijls, onder welke groote zorgen de winkelier met zijn gezin zit te zuchten, veroorzaakt door slechte seizoenen en wat dies meer zij, óók door verliezen, welke op niet verkochte goederen wor den geleden. Het zijn deze hoogstaande personeelen welke mede deelen in die zorgen, die. als waren het hun eigen zaken, blijde zijn, dat er eenige dagen van drukte aan breken en óók om deze redenen die dagen „prettige" dagen noemen. Dezen zijn het, de nog onbedorven personeelen van onzen Middenstand, welke de ware levensvreugde smaken, omdat zij den arbeid niet als een vloek beschouwen, doch als een weldaad Gods. Van deze ideale menschen moeten schennende handen afblijven! P. J. M. VAN TETERING secretaris der Middenstands - centrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. (Hiermede sluiten wij de discussie. Red. H. D.). KINDERVOEDING De Vereeniglng Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voed sel uit, in de Zoetestraat: Maandag 205, Dinsdag 202, Woensdag 197, Donderdag 214, Vrijdag 212, Zater dag 178 porties, en in de Gen, Cron- jéstraat Maandag 88, Dinsdag 90, Woens dag 90, Donderdag 92, Vrijdag 34, Za terdag 83 porties. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stof zuiger huis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 APEX STOFZUIGERS F 90.- PROTEST TEGEN LICHTBEELDEN AVONDEN. Door de Ouder-Conimissie van school no. 33 aan de Karolingenstraat is ge protesteerd tegen de wijze waarop in de school op Woensdag zoogenaamde licht beelden avonden worden georganiseerd. By de school wordt aan de kinderen een kaart uitgereikt waarop te lezen is, dat des avonds een lichtbeelden- en vertel avond wordt georganiseerd in de school, waartoe de kinderen tegen betaling van 3 cent toegang thebben. Op de kaart wordt niet medegedeeld van welke vereeniging het uitgaat, waar door vele ouders in de meening ver keerden, dat gezien het feit, dat alles in school plaats vindt, de bijeenkomsten uitgingen van een neutrale vereeniging, met het gevolg dat buitengewoon veel kinderen daarheen gingen. Verschillende ouders hebben zich thans tot de Ouder-Commissie met een klacht gewend, daar het bleek dat deze avon den door een organisatie die de kinderen in deze bepaalde richting onderwijs geeft belegd was. Van lichtbeelden is er zelfs een avond in het geheel niets gekomen. Naar aanleiding van deze klachten zal de Commissie ter bevoegder plaatse haar ontstemming over het verleenen van de hulp der neutrale school op deze wijze kenbaar maken en daarnaast ds Commissie de ouders zal oproepen hun kinderen niet eerder naar dergelijke bijeenkomsten te zenden alvorens men met zekerheid weet van welke vereeni ging dergelijke kinderbijeenkomsten uil gaan. DEUTSCHER VEREIN 1928. Zaterdagavond gaf de Deutsche Verein 1923 een feestavond in het ver- cenigingslokaal Koningstraat 54. Daar bij bleek, dat het aantal leden van deze ps opgerichte vereeniging nog steeds vermeerdert, zoodat het vereenigings- lokaal zeifs spoedig vergroot zal moeten worden. Er heerscht op deze avonden dan ook altijd de echte Duitsche gezel ligheid, een toon die men op Holland- sche avonden we! eens mist. Zoo ook de zen avond, hetgeen raker niet het mins; te danken was aan de goedheid van St.- Nicolaas, die een. kijkje kwam nemen, en verrassingen meebracht en de be kwaamheden in het humoristische genre die de heer Otto Otto zooals altijd ten tcon spreidde'. Er kwamen dan ook veel aanvragen bij het bestuur om spoedig nog eens zoo'n avond te geven. HOOFDSTUK XXII De Vrijbuiter. Boven hun hoofden Tzen de sombere rotsmuren honderden voeten omhocg. Soms schenen ze elkanoier te raker., op andere plaatsen hingen zy zoover over dat ze de smalle strook blauwen hemel geheel aan het oog onttrokken. Losse steenen, ronde steenen alle mogelijke soorten en vormen V3n steenen vormden het natuurlijk plaveisel van dezen na tuurlijken weg en glipten en ratelden onder de moede, struikelende hoeven van de beide paarden, van de drie paar den eigenlijk, want de beide voorste ruiters werden op eerbiedigen afstand gevolgd door een „cyce" of stalknecht. Het was koel in de diepte van dien grooten spleet, maar toch wonderlijk benauwd. De beide Europeanen waren gekleed in Khaki-pakken die blijkbaar 2l heel wat meegemaakt hadden en droegen Terai-hoeden. Zy hadden beiden een geweer en dat hadden ze gebruikt ook, zy het dan ook met vredelievende bedoelingen, want. ze kwamen terug een succesvolle jacht op „Makhor" die huizen in het rotsgebergte, waarvan deze spleet, die een verder overigens toe gankelijk rotsplateau in tweeën ver deelde, den natuurlijken toegang vorm de. (Wordt ycryolgd.ï een veiling gestuurd. Ik houd heelemaal niet van dat sombere goed om mo heen. Geef mij maar liever iets moderns, aa.t is in den regel comfortabeler ook. Van al die oude dingen wordt, een mensch gewoonweg melancholiek. En dat word ik van deze kamer ook! Hü huiverde even. 'Als je dus uit gekeken bent, kom dan mee naar be neden een whlsky-soda drinken. Heel graag. Ja, dat moet zeker een heel kostbaar stuk zün, antwoordde Varne. Ik dacht, dat het van u was. Nee, het is van den ouden Tulli- bard. En JÜ trekt dus weer op een van je geheimzinnige tochten uit, vertelt Melian me daarnet. Pas goed op jezelf. Varne.' De kruik gaat zoolang te water.... je kent het oude spreekwoord. Ja, en zooals achter de meeste van zyns gelijken is het ook het product van een dwaalbegrip, lachte Varne. Misschien heb je gelijk. Kom nu maar mee. Deze beroerde kamer maakt me van streek. Ik geloof waarachtig dat ik op den terugweg een tikje zonne steek heb gekregen. In ieder geval, ik voel me heelemaal niet zooals ik wezen móet. Nadat hun gast vertrokken was. scheen er over de glorie van den dav voor Melian een sluier geworpen. "Wat was hii een gezellig kameraad dacht het het meisje. Ze wilde wel, dat hij in de buurt woonde, inplaats van dat hü al leen van tijd tot tijd eens even opdook om dan weer voor tijden te verdwy'- nen. Ze had hem niet met haar ver drietelijkheden lastig gevallen, omdat zc den mooien dag niet wilde bederven. Nu hij weer vertrokken -was, •wie weet voor hoelang, had ze spijt van haar terughoudendheid. En later zou ze er nog meer spyt van hebben. Mervyn en Melian zaten aan het mid dagmaal. De gordünen waren neer en de lamp brandde vroolijk. Buiten gierde een plotseling opgekomen wind en deed de boomtoppen wild schudden. Hoor zei Melian. Ik heb het wel gezegd, dat het te mooi was om te blijven. Dat voorspelt verandering van weer! Een vernieuwde vlaag, sterker dan de vorige, volgde op haar woorden. Hemel, het zal nog gaan stormen. En kyk eens, allemachtig, de wind heeft de oude kelder opengeblazen! Zy zat er met het gezicht naar toe. Mervyn met den rug Ze zag de plotse linge, verschrikte uitdrukking op zün gezicht, toen hü zich omkeerde, om de richting van haar ocgen te volgen. De deur was open! Zü stond ongeveer op een kwart open, een zwart, gat omlüstend, waaruit een yskoude luchtstroom de kamer binnen kwam open, zooals zij dien avond had open gestaan, nu zes maanden ge leden. En nu evenals toen, was die deur stevig op slot geweest,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6