SCHAKEN 55 van de winst voor den arbeider! de Centrale SPORT EN SPEL SCHAATSENRIJDEN. WIELRIJDEN SCHEEPSBERICHTEN [Brandwonden Kloosterhalsem 'J 1ADI0-PR0GRAMMA m voedzaamst ivar de boterham cf ophexhwL HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG i DEC. 1928 Een en ander naar aanleiding van Capablanca's meening, betreffende noodzakelijke veranderingen van schaakbord en stukken. (Van onzen deskundigen medewerker). De ex-wereldkampioen J. R- Capa blanca heelt in de „Times" een beschou wing gehouden over het remise-gevaar, waarmede liet schaakspel bedreigd zou v/orden. De tijd zou niet ver meer zijn C. schat dien op 15 jaren dat elke speler altijd remise- maken kan. Met „elke speler", en daarop moeten wij da delijk grooten nadruk leggen, bedoelt C. uitsluitend de ..allerbeste" spelers. Ja, hij gaat gelukkig nog een stapje verder, want, zoo zegt C., „stel u voor een wed-' strijd tusschen een zestal spelers, waar bij niemand wint of verliest, maar ieder een altijd remise speelt". Hier, zouden wij bijna zeggen, h< eft C. zich zelf reeds mat gezet (een zelf-mat in een niet ge makkelijk te componeeen pobleem, al leen een genie als C kan zoo iets in een oogenblik doen!) zijn verdere betoog had derhalve feitelijk achterwege kunnen blijven, want voor hoogstens 6 spelers (van de millioenen schakers!) wijzigt men toch niet een spel, dat reeds on geveer 26 eeuwen bestaat! Maar welke veranderingen wil Capa blanca aanbrengen? In de eerste plaats zou hij het schaakbord op dambord- grootte willen brengen. Het damspel, het schijnt noodig dit eens op ts mer ken, bespeelt echter maar de helft van dc 100 velden, het schaakspel van thans alle 64 en „dat der toekomst" zou op 100 velden gespeeld mosten worden. Voorts zouden dan natuurlijk twee nieuwe stuk ken moeten worden ingevoerd: één zou oen loop van Toren en Paard, het an dere den loop van Paard en Looper in zich vereenigen. Reeds ongeveer 25 jaren geleden koesterde wijlen de bonössecre- 1 aris H. D. B. Meyer een dergelijk plan, echter niet om aan het remise-gevaar te ontkomen, maar als een nieuw soort spel, naast het oude, bedoeld. Hij toon de ons twee leeuwenkoppen, te plaatsen op de beide nieuwe velden, want ook zijn plan was op löO ve'den te laten spelen. De leeuw zou één veld verder springen dan een Paard, dus b.v. van C3 naar d6. Wy hebben er nooit meer iets over ver nomen. Toch vinden wij M.'s idee veel natuurlijker (die leeuwen zouden na tuurlijk artisdieren moeten zijn, dus b.v. in een kooitje op het berd staan), want Paarden en Loopers te combineeren tot een nieuwe figuur ziet er erg fabelach tig uit. In de „Times" gaf iemand een eenvou dige verandering m overweging, nl. een pion op de zevende lijn desgewenscht te promo1veeren tot I'aard of Looper. Voorts acht C. het wenschelijk om de beweging van de pionnen ten opzichte van den eersten zet, met één veld uit te breiden, dus b.v. ais eerste zet desge wenscht 1. e2e5, e9e6. Er zit dan wel gang in de pionnen, maar het bord is ook zooveel grooter, derhalve staan de pionnen (desgewenscht) ook dan reeds dadelijk met de neuzen tegen elkaar bij den eersten zet. Om tot C.'s betoog te rug te kecren. Hij noemt het boven staande den put dempen vóór -het kalf verdronken is. Naar onze meëning maakt C. den put hoe langer hoe dieper, zoo dat er nog meer slachtoffers in haar peillooze diepte zullen verzinken, dan thans reeds het geval is. Wanneer C. nu voorgesteld zou hebben, het nieuwe spel uitsluitend te spelen in matches om het wereldkampioenschap, dan zouden zij, die naar die hooge regionen streefden, er zich mee kunnen inlaten. Inderdaad moet worden toegegeven, dat Dr. Alje- chin, Bogoljubow. Capablanca, Dr. Euwe, Dr. Lasker en Nimzowitsch aan elkaar gewaagd zijn. Bewijzen daarvoor zijn de matches tusschen ben en de resultaten in de groote tournooien. Het laatste Berlijnsche tourncoi was nu niet bepaald een geweldig groot tournooi. Het schijnt, dat C.'s stem na zijn eersten prijs in dien wedstrijd weer krachtiger is gaan klinken, al is zyn nederlaag (die toch 1 nog moge 1 ij k was, al waren er inder daad angstig vele remise-partijen) tegen Aljechin toch nog niet bepaald zóó lang geleden, dat er reden is om nu reeds over den goeden ouden tijd te gaan pra ten, toen men nog wel eens een partij zag winnen. Moet dus het schaakspel, dat. zij het ook niet geheel in den te- genwoordigen vorm, ongeveer 26 eeuwen oud is, thans gewijzigd worden, omdat na 2600 jaren thans één meester zou in e e n e n kans te zien elke partij re- inise te houden? In de eerste plaats zijn wy er nog niet vaft overtuigd, zoolang het C. niet ge lukt zal zijn opnieuw den titel van we reldkampioen te veroveren en dien. zoo als b.v. Steinitz en Lasker, meer dan 25 jaren te behouden (dus door nimmer meer een partij te verliezen). In de eerstvolgende match zou daarom bepaald moeten worden, dat alle partijen dienen ie worden uitgespeeld tot het bitter ein de, eventueel tot er een zuiver theo retisch remise is ontstaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. 55°/0 der zuivere Winst is volgens hcc jaarverslag door Dc Centrale aan de arbei dersbeweging besteed. Sluit daarom Uwe levensverzeke ring bi| de eenige Maat schappij die de belangen van Uwe klasse dient. RUNSTRAAT. DEN HAAG In het ergst denkbare geval, tot beide partners een Roi cepouillé hebben. Zoo lang enkele groote schaakspelers er somtijds al genoeg van krijgen bij den 17en zet(in enkele tournooien gelukkig verboden) of laten wij zesgen in een stand, waarbij het aantal mogelijkheden nog onberekenbaar is, remise houden, zouden wy willen voorstellen alleen de bepaling aan de spelregels toe te voe gen, dat geen partij geëindigd is voor dat het doel is bereikt (nog steeds is het doel van het schaakspel het schaak mat van een der Koningen) of een theo retisch remise, speciaal omschreven in de reglementen of leerboeken over het schaakspel. Tegenwoordig neemt men eenvoudig aan, dat in bovenbedoelden remise-stand van weerszijden geen fou ten meer gemaakt kunnen worden, dus verder spelen is slechts noodeloos tijd verknoeien en „geestloos spel" (aldus C.) Maar duizenden en nog eens duizen den partijen worden dagelijks gespeeld in de wereld, echter niet door Capa blanca of een der andere 5 grootmees ters, welke er bij den 17en of zeggen wij 23sten zet zoo te zien nog remise achtig uitzagen, maar men speelde nog uit een sportief oogpunt door, en 70 pet. van dat aantal werd ten slotte niet remise. Ook de aanvalsstelling is remise-ach- tig, wij bedoelen als men de stukken bij den aanvang heeft opgesteld. Breyer publiceerde eenige jaren geleden onder den titel „een ingewikkelde stelling!' een artikel, waarin hij trachtte te bewijzen, dat 1. ö2d4. beter is dan 1. e2e4, waaruit men ziet, dat het nog niet zoo heel lang geleden is, dat men nog over den openingszet 'n artikel schreef, zulks noemde men „hypermodern". Het Breyer-gambiet begon echter met 1. e2— e4 (die!) en vervolgens e7eö; 2. f2 f4. e5 x f4; 3. Ddlf3. Het waren dan ook de z.g. „nieuwe ideeën", waardoor het remise-maken, alleen door de tech niek, niet zoo gemakkelijk meer was dan vroeger. Die nieuwe ideeën (zie het aar dige boekje van Richard Réti, v. Goor Zonen, Gouds) zijn thans 15 jaren oud en de theorie is op dat gebied nog niet afgesloten. Ten slotte is hel merkwaardig, dat Capablanca, die zichzelf al direct in den aanvang van zijn artikel de pas verder afsneed, aan het slot blijkbaar overtuigd is van de onuitvoerbaarheid van zijn voorstel. „Nu rüst de vraag of velen den nieuwen vorm van het spel zullen aan vaarden, gezien het feit, dat de oude slechts voor enkele spelers is uitgeput". Dus nogmaals noemt hij het zelf een feit, dat het cucle schaakspel voor slechts enkelen geen perspectief meer heeft. Het antwoord is eenvoudig, zegt C., laten de spelers zelf kiezen. Welnu, wij twijfelen er niet aan, dat voor,99.9 pet. der schaakspelers het oude schaak spel nog zóó ingewikkeld is, dat zij niet dan vluchtig zullen kennismaken met een eventueel in te voeren nieuw spel. Maar wij vragen ons tevens af, hoe zulks eigenlijk zou moeten geschieden. De schaakwereld zal nimmer op verzoek van één persoon, ook al is hij het schaak genie Capablanca, met de oude speel wijze breken. Wij komen tot deze con clusie, dat de geheele „beweging" er fei telijk .een is van persoonlijk belang voor Capablanca en hoogstens do vijf andere genoemde meesters, hoewel wij hun oor deel nog niet kennen. Het eenige, dat vaststaatis, dat, waar het eigenlijke practische spel vroeger ongeveer bij den lOen zet begon, zulks thans verlegd is tot ongeveer den 20sten zet. Maar alleen ook weer voor de meesters al is hun aantal natuurlijk grooter d3n zes. Maar daarom verbaast het des te meer, dat enkele van die meesters, waaronder C. in de allereerste plaats, zoo spoedig ge noegen nemen met remise. Hij wenscht „geen zelfmoord te plegen uit sportieve overwegingen", schrijft hij. Zeer juist, zoolang het gaat om een wedstrijd van het kampioenschap der wereld, kunnen wij begrijpen, dat er te veel op het spel staat, om iets te ondernemen in een stel ling, die oogenschijnlijk gelijk staat. Maai wanneer de schaakgoden Aljechin en Capablanca eens een partijtje zouden gaan spelen zonder de buitenwereld er in te kennen zooals er derhalve da gelijks honderdduizend^ gespeeld worden zouden zij ongetwijfeld ieder cp zijn beurt wel een of meer partijen winnen en het aantal remises misschien hoog stens 20 pet. bedragen. Dus komt naar onze meening het geheele voorstel van C. hierop neer, dat het oude schaakspel voor hem persoonlijk te eenvoudig is ge worden, in verband met zijn persoonlijk belang voor een nieuwe poging om het kampioenschap der wereld te heroveren. Moet het oude schaakspel om een per soonlijk belang verminkt worden, 't ware al te dwaas! Vermoedelijk heeft C. zich reeds ver diept in zyn nieuwe spel, zoodat ge steld dat eon dergelijke wijziging word ingevoerd voor een wedstrijd om het wereldkampioenschap hij dan voor- loopig een voorsprong zou hebben op de overige meesters. Na enkele jaren zou C. tot zijn ontzetting bemerken, dat ook die andere meesters in de theorie van het nieuwe spel thuis waren dank zij het door C. zoo mihachtend genoemde „onwaardigste wapen van den schaakspeler, het geheugen" en C. zou opnieuw iets moeten verzinnen om tij delijk boven anderen te kunnen uitblin ken. Eindigen wy mot een aanbeveling uit Dr. Euwe's boek. waaruit zal blijken, dat niemand ooit in staat zal zijn alle mo gelijkheden van het oude schaakspel te doorgronden, laat staan te onthouden. ..Een eenvoudige berekening leert b.v. het volgende: als t op de wereld dui zend milüoen schakers waren, die voor elke stelling slechts 1/10 secur.de r.oodig hadden, om hetzij de onmogelijkheid van as positie vast te stellen, hetzij den bas- ter. zet aan te geven, dan zouden vele triilioenen euwen nog niet voldoende zijn, om liet onderzoek van alle moge lijke stellingen tot een coed einde te brengen" VOETBAL. BUITEN DE COMPETITIE Tweede JeugdTramvogels (1-0) Beide elftallen verschijnen met enkele invallers. Tramvogels trapt tegen wind en regen in af. Tweede Jeugd onderneemt reeds da delijk veie goede aanvallen. De hechte Tramvogelss'Yeraediging weet deze ech ter onschadelijk te maken. De weinige aanvallen van Tramvogels zijn van alle gevaar ontbloot. Bij een goed opgezetten aanval van Tweede Jeugd ontstaat een misverstane tusschen linkshalf en keeper van Tram vogels. waarvan een tegenstander pro. fiteert en een bal in het net deponeert (1—0). Weinige minuten voor de rust weet Tramvogels den gelijkmaker te scoren, doch wegens buitenspel wordt dit doel punt terecht geannuleerd. Rust. (1 Na de rust zijn de rollen omgekeerd Met wind mede is Tramvogels geregeld in den aanval. De keeper van Tweed: Jeugd wordt danig onderhanden genO: men, doch hy kwijt zich uitstekend van zijn taak. Ook de beide backs staan pa! en het is voor Tramvogels een moeilijke taak om te scoren. Kort voor het einde denken we Tram- vogels nog den gelijkmaker te zien ma: ken, wanneer tot drie maal aan tce hard wordt ingeschoten, doch ook nu weet de keeper het gevaar te bezweren, zoodal als het einde komt, de stand nog steeds 1—0 voor Tweede Jeugd is. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND G. S. D. 2—D. S. V. 1 (1—5) Onder leiding van scheidsrechter Slin ger stelden de partijen zich op. In het begin viel D. S. V. meer aan dan G. S. D.; tot doelpunten kwam het niet, daar de verdedigers de D. S. V.'ers geen oogenblik vrij lieten. Na ongeveer 20 mi nuten spelen, wist D. S. V. de leiding te nemen, waarna G. S. D. alles in het werk stelde om gelijk te maken. Rust kwam evenwel met 1—0 voor D. V. S. Onmiddellijk na de hervatting ver grootte D. S. V. de leiding. Een goed op gezette aanval bracht G. S. D. een doel punt (12). Hierna nam D. S. V. het spel geheel in handen. Zij wist nog drie maal te doelpunten, zoodat het einde met een 5—1 overwinning voor D. S. V. kwam. EendrachtHaarlem (31) Haarlem kan terugzien op een pret- tigen wedstrijd. Haarlem komt met eenige invallers in het veld stelt zich als volgt op: Aanval: dames C. Schmitz en A. Nooy, heeren J. Baay en J. Benjamins, midden: dames A. v. d. Velden en B. Botti, heeren N. de Vries en J. de Haan, verdediging dames J. Beilschmidt en T. v. Leeuwen, heeren F. Slikker en A. v. Lohuizen. Na den uitworp komt de Eendraclit-aan- val direct flink opzetten en is Kolle weer de gevaarlijke, bijna niet ts hou den, man. Hij lost dan ook eenige goede schoten. De verdediging is, vooral dank zij het uitstekende spel van de dames, echter op haar post en er komen voor- loopig geen punten. Het Haarlemmid denvak kan liet haast' niet bolwerken tegen het uitmuntende spel van Een dracht; er wordt menige bal door knoeien onderschept. In den aanval gaat het vrij aardig. Benjamins lost eenige verdienstelijke schoten. Ook Baay wordt door uitstekend aangeven van mej. Schmitz in de gelegenheid gesteld om zijn club de leiding te geven. Ein delijk slaagt Kolle er tenslotte in om keurig zijn club de leiding te geven, cr.- geveer 2 minuten voo'* de rust. Na de rust komt Haarlem opzetten. In alle vakken zijn ze sterker, en ten slotte weet Baay, hoewel niet geheel vrij, zijn club op gelijken voet te bren gen (1—1). Plotseling breekt mej. Kolle dooi *en zet schitterend in (21). Dan, wanneer even later haast alle spelers om den paal dient op elkaar staan, zien we zoowaar een bal door de mand gaan 3—1. D? Haarlemmers geven zich tot het einde, doch er komt geen verandering meer in den stand. D. T. V. 2—Advendo 1 (0—11) Het is Advendo gelukt om op over tuigende wijze van D. T. V. II te vin nen. Van het vroeger zoo geduchte reserve twaalftal der rood witten is niet veel overgebleven. Wel beschikken zij over een uitstekend heerenzestal, doch liet spel van de dames is zeer zwak. Als wordt begonnen blijkt dat D. T. V. slechts over 3 dames beschikt. Ad vendo. dat invallers heeft voor mei. v. d. Kort en v. d. Have. laat 1 dame uitvallen. Direct ontwikkelt zich een vlug spel met Advendo in de meerder heid. Binnen 10 minuten weet Krelage die een uitstekenden wedstrijd speelde, met goede schoten den stand op (0—2) te brengen. De vak verwisseling is ge- heal voor Advendo en al spoedig heb ben Philippo en Dcegenaar met uit stekende schoten succes (04). D. T. V. blijft goed volhouden en heeft met en kele schoten pech. Nog voor de rust ge lukt het mej. Goiilag den stand op (0—5) te brengen. Na de rust pakt D. T. V. direct flink aan, doch geleidelijk komt Advendo weer :n de meerderheid en als mej. Gonlag weer een kans weet te benutten Is het met D. T. V. gedaan. Kort ach ter elkaar hebben Kreiage en mej. Lod der succes (0—8). Advendo blijft sterk in de meerderheid en kort achter el kaar brengen Deegenaar en Philippo den stand op (0—10). Nog vindt Ad vendo liet niet genoeg en kort voor het einde weet mej. Gonlag. ö.e bijzonder op schot was, nogmaals te scoren (0—11» In den stand komt geen verandering meer. (Gedeeltelijk reeds in ons vorig nummer opgenomen). BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. Paddestoel maakt *t venster open En daar uit het feeënrijk Kwamen vlindertjes en kevers Wel met duizend tegelijk. Schreeuwend riepen ze om 't fcetje, Toonden zich zoo schrikklijk kwaad, Dat zij duchtig wilden wreken Billy Boe's verdorven daad. I)us bevrijdden zij het fectjc, Hielden een vergadering. Om de strafmaat te bepalen, Voor den stouten jongeling. Eindelijk namen zij 'n beslissing, "Wreken zouden ze de fee. En zij namen in een deken, Billy Boe meteen maar mee. Waarheen? Dat zul je spoedig zien. Training Langebaan- wedstrijden. We ontvingen een fraai geïllustreerd boekje waarin Jan Bolt uit Assen de training voor langebaan-wedstry'den be handelt. Na een voorwoord en ccn in leiding behandelt hij in hoofdstuk I de theorie van het ryden en in hoofdstik II de oefeningen op het. droge. Het op kunstdrukpapier gedrukte boekje wordt uitgegeven door den boekhandel K. L. Noording te Groningen. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND Het eerste tiental der ..Haarlemsche Damclub (clubkampioen van Neder, land 1027H92S) is voor de as. hoofd klassescompetitie van den Nederland schen Dambond definitief alsvolgt sa mengesteld: 1. Aebe de Jong (captain); 2 K Leibbrandt; 3 F. A. Berkemeier; 4 J W. van Dartelen, 5 J- B. Sluiter Jr.; J. van der Giessen; 7 H. Greeuw. 8 R Hart&erink; 9 J. P. van Eyfc. 10 J. van Looy. Reserves: 1 J. Poppen; 2. W. van Daalen; 3 C. Gastelaars; 4 J C. van Waard; 5 W. J. Bosman; 6 P. Mcllema; 7 G. A. Óttolini Jr.; 8 J. Balk. 9 J- Wie- 'enga, 10 W. J. A. Matla. H. S. C. „Excelsior". Zondag hield ..Excelsior", onder be gunstiging van goed weer, haar uitge- stelden handicap wedstrijd over 30 K.M. De uitslag is als volgt: 1ste prijs H. eng. tijd 51 minuten; 2de prijs C. de Nijs, tijd 50 minuten, 3de prijs J. van Tol. Dinsdag vergadering in het gebouw „Olympia" te 8.30 uur. De Wereldkampioenschappen. Uit Parijs wordt aan „De Crt." ge meld Op het secretariaat van de U. C. I. is een schrijven ingekomen van den voor zitter der Italiaansche Wielerfederatie, tevens vice-president van de U. C. I., den heer Terrusio. -waarin verklaard wordt, dat Italië van het organiseeren der wereldkampioenschappen afziet ten gunste van Zwitserland. Ofschoon, zooals een paar dagen geleden reeds gemeld werd. de heer Rousseau, secretaris-ge neraal van de U. C. I. voorloopig nog niets definitiefs kan mecedeelen, meent hy. dat dit sehryven het is nog niet het officieele stembiljet van Italië van invloed kan zijn op de beslissing en dat Zwitserland een zeer groote kans heeft de wereldkampioenschappen te or. ganiseeren. Albireo, 2 Dec. v. Duala n. Sapele. Amsteiland 3 Dec. 6 u. 30 m. te Ham burg v. Amsterdam. Aigenib 1 Dec. v. Rio Grande do Sul Rotterdam n. Santa Fé. Arendskerk 2 Dec. te Antwerpen. Sydney n. Rotterdam. Alchiba p. 2 Decè Ouessant, Rotter dam n. B.-Aires. Almelo 1 Dec. v. Callao n. Mol- lenüo. Baralt 1 Dec. v. Cristobal n. Buena ventura. Bovenkerk 3 Dec. te Port Said, Rot terdam n. Br.-Indië. Boschwijk, 30 Nov. te Boston, Java n. New.-York. Breda 3 Dec. te Antwerpen v. Ham burg. Ball 1 Dec. v. Marseille, Batavia n. Amsterdam. Breed Lik 3 Dec. te Port Said, New- York n. Java. Borneo 1 Dec. v. Belawan, Batavia n. Amsterdam. Bengkalis 30 Nov. va Los Angeles n, Java. Boschriijk 30 Nov. te Boston, Batavia n. N.-York. Crljnsscn 3 Dec. te Hamburg van Wcst-Iudlë. Drechtelroom 2 Dec. v. Burutu n. Freetown. Drechterland 30 Nov. v. Duala n. Kribi. Djember 3 Dec. te Melbourne v. Rot terdam. Djambi 3 Dec. 7 u. v. Marseille, Ba tavia n. Rotterdam. Edam p. 2 Dec. Ouessant, Rotterdam n. New-Orleans. Gemma 2 Dec. te Tsingtao, Japan n. Rotterdam. Ganymedcs 3 Dec. v. CuXhaven n. Amsterdam. Grotius vertrekt 5 Dec. v. Lagos n. Accra. Giekerk 2 DCC. v. Kaapstad n. Dur ban. Ge'.ria 1 Dcc. 15 u. v. Amsterdam n. B.-Aires. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 cent* per regeL zijn pijnlijk en duren lang omdat dc huid vernield is. Akker's Kloos- terbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwij nen en ge houdt geen litteekens. ,,Gt>en goud zoo goed' d I Generaal Michiels 3 Dec. te Batavia v. Rotterdam. Generaal van Swieten p. 2 Dec. Fi- nisterre, Rotterdam n. Java. Grootend ijk 2 Dec. nam. 500 mijl v Lizard. Pacifickust n. Rotterdam. Hercules p. 2 Dec. 7 u. Lydd. Char leston n. Londen. Indrapoera 2 Dec. 8 u. te Bataria v. Rotterdam. Insulinde p 2 Dec. 14 u. Perim, Rot terdam n. Java. Jagersfontein 1 Dec. te Port Said, Amsterdam n. Port Natal. Joh au de Witt. 2 Nov. v. Port Said. Bataria n. Amsterdam. J. P. Coen 2 Dec. v. Genua, Amster dam n. Bataria. Jagersfontein 2 Dec. v. Suez n. Ft-. Soedan, Amsterdam n. Z.-Afrika. Kilstroom 30 Dec. te Dakar, Amster dam n. W.-Afrika. Kertcsono 2 Dec. 10 u. v. Perim, Ba tavia n. Rotterdam. Kota Inten p. 3 Dec. Pantellaria, Ba tavia n. Rotterdam. Koudekerk 3 Nov. v. Port Said, Bom bay n. Rotterdam. Lochgoil 2 Dec. v. Rotterdam n. Pa cifickust. Merauke 2 Dec. v. Belawan, Rotter dam n. Java. Meerkerk 2 Dec. te Calcutta v. Rot terdam. Ma.pia 2 Dec. te Londen. Batavia n. Amsterdam. Medan p. 2 Dec. 18 u. Gibraltar Rot terdam n. Batavia. Ouderkerk, u. 2 Dec. Gibraltar, Am sterdam n. Japan. Orania 2 Dec. 10 u. van. v. Las Palmas Buenos Aires n. Amsterdam. Oostkcrk 2 Dec. v. Sabang, Rotterdam n. Japan. Ouderkerk p. 1 Dec. Gibraltar, Rot terdam n. Japan. Prinses Juliana 3 Dec. v. Sabang, Batavia n. Amsterdam. Palembang 2 Nov. 3 u. v. Bremen n. Java. Polydorus 2 Dec. v. Amsterdam n. Newcastle. Pollux 2 Dec. v. Maracaibo n. Char leston. Patria 3 Dec. 12 u. v. Tanger. Batavia n. Rotterdam. Randfontein 2 Dec. te Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Rfjperkerk 2 Dec. v. Kaapstad n. Duinkerken. Beira n. Rotterdam. Rhea 3 Dec. te Bremen v. Ham burg. Radja. 2 Dec. v. Batavia n. Amster dam. Ridderkerk 1 Dec. v. Karachi n. Rot terdam. Rondo 1 Dec. v. Marseille. Batavia n Amsterdam. Rlouw 2 Dec. te Antwerpen v. Am sterdam. Singkep 1 Dec. te Port Said, Am sterdam n. Batavia. Scheldestroom 2 Dec. v. Hamburg n. Amsterdam. Streefkerk p. 2 Dec. Gibraltar, Bom bay n- Rotterdam. Samarinda p. 3 Dec. 5 u. Suez, Australië n. Rotterdam. Sumatra 1 Dec. v. East Londen n. Durban. Stadsdijk 2 Dec. v. Calcutta n. Rot terdam. Tabanan 2 Dec. te Amsterdam v. Hamburg. Thuban 1 Dec. v. Victoria, Santa Fe n. Rotterdam. Ternate p. 2 Dec. 14 u. Point de Galle, Rotterdam n. Batavia. Vlieland 1 Dec. v. Freetown n. Am sterdam. Venezuela 30 Nov. van Curacao n. Pto. Cabello. Vesta 29 Nov. v. Pto Plata n. Europa. Volendam 2 Dec. te New-York v. Ha vana. VcchtdUk 3 Dec. te Antwerpen, Beira li. Rotterdam. Van Rensselaer 30 Nov. v. Curacao n. Pto. Colombia. Waterland 30 Nov. 21 u. to Montevi deo. verm, vertr. 1 Dec. Bueno6 Aires n. Amsterdam. IJ.'troom 3 Dec. te Amsterdam v. W.- Afrika. IJselkerk 2 Dec. v. Colorr.bo. Rotter dam n. Calcutta. Zeelandia 2 Dec. 16 u. te en 19 u. v. Oporto, Amsterdam n. Buenos Aires. WOENSDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.302.00 Concert door het Bart* Lensky-Trio. 2.3.30 Gramofoonmuzlek. 2.303.00 Cursus leerbewerking. 3.004.00 Maak-het-zelf. 56 Gramofoonmuziek. 6.157.15 Concert door liet Boris Lens, ky Trio. 8.0510.15 St.-Nicolaas-avond-pro* gramma. 10.15 Persberichten. 11,30 Dansmuziek door het Dans- orkest. HUIZEN. 340.9 M. Na G uur 1852 M. Uitsluitend NCRV.-uitx. 11—11.30 Korte Ziekendicnst o.l.v. Ds. G. Laarman. 12.301.45 Concert mevr. H. Helder manSmit. piano. D. Vos. viool, F. Meyersen, bariton. 56. Kinderzanguurtje door leer lingen van do dr. H. Bavinckscliool :o Delft, o.l.v. mej. v. Heun en mejuffr. Cordïa. 6.30—7. Franschc ]«6. 7—7.30 Engelsche handelscorrespon dentie. 8.Concert. Het Ohr. Radio-orkest o.l.v. J. Pouwels. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Conceit (alt, viool). 12.50 Gramofoonmuzlek. I-202.20 Orkestconcert.. 2.f>0 Voor dc scholen. 3.15 Muziek. 3 20 Lezing. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek concert Bronkhurst Trio en L. Zifado, sopraan. 5.05 Concertorgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6,35 Nieuwsb. 6.50 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.00 Muziek. 7.05 Pianoconcert van Schubert. 7.20 Gezondheidspraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 E. Hastomhs. ljumorist a.d. piano6 8.20 Myra Hess. plano, J. d' Aranyi, viool. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 .A sea Change", of ..Love's Stowaway", opera-comique van W. D. Howells. II-2012.20 Dansmuziek. PARIJS ..RADIO-PARIS". 175# M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.20 Literaire causerie. 8.5011.20 Concert. Orkest en so listen. r f -OWPERG. 4«9 M. 10.35—11.15 Muziek voor scholen. 11.30 Mechanische muziek. 12,25—1.50 Orkestconcert. Schumann. 5.055.50 „Dichterliobe" van Rob. 7.208.15 Concert door het Klein- Werag-orkest, 8.20 Der Arme Heinrich". zangfabel van G. K. Mostar. Daarna tot 11.20 Or kestconcert. KöNIGS WUSTERHAUSEN (ZEESEN) 1250 eu 1680 M. 11.20—4.20 lezingen. 4.20—5.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 „Dor Tanz in 's Gltick" operetta in 3 axten. Daarna tot 11.50 Dans muziek. HAMBURG, 395 M. 4.— Concert. Orkest en solisten. 5,20 Orkestconcert. 7.20. .Prozess Sokrates", 2c avond. Muziek van Erdlen, 8.50 „De Ruïnen van Athene", van Beethoven. 10.5011.20 Dansmuziek BRUSSEL. 5"9 M. 5.20 Orkestconr rfc. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5011.20 Concert. Orkest en Mm. BuysseRolin, riool. INGEZONDFN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CMOBOTRA

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7