HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN St. Nicolaas Cadeau Kalenders Firma Anton de Rooy Aspirin- Tablellen FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder DINSDAG 4 DEC. 1928 DERDE BLAD No. 3797 WEL EN WEE UIT MIJN WERKKRING. I. II. De geneesheer vertelt De gezagvoerder vertelt De geneesheer vertelt: „U komt my spreken over het wel en wee in myn werkkring?" zei de genees heer. „Kjjk, het moet het levensdoel van den dokter zijn, het wee der mensch- heid in het wel te doen verkeeren, de zieke menschen gezond te maken. Soms gelukt dit door het nemen van eenvou dige maatregelen, in vele gevallen ver- eischt het veel overleg. De groote moeilijkheid is n.m. dat wy te maken hebben met het levend orga nisme. Prof. Pel placht te zeggen er zijn geen „ziekten" maar „zieken", waarmee hij bedoelde dat ieder geval verschillend is. Het levensproces te doorgronden gaat boven het bereik van het menschelijk verstand, ook bij nauwkeurige waarne ming en studie, blijft altyd die ééne on bekende factor. Gelukkig is voor den geneesheer, die beschikt over de noodige kennis en er varing, in de.meeste gevallen toch veel goeds te bereiken. Feitelijk moet de arts daartoe altijd paraat zijn met verstand en hart. Juist dit ten allen tijde beschik baar zijn schijnt sommigen een bezwaar. Van die zijde wordt aangedrongen op een reorganisatie van het beroep, zij wil len de geneesheeren tot staatsambtena ren maken met bepaalde werktijden. Een ernstige zieke zou dan allicht des ochtends een anderen geneesheer aan zijn bed krijgen dan "s avonds. Welke dokter, die met zijn zieken meeleeft, zou in zulk een systeem gaarne meewerken? De patient is er niet mee gebaat, want wie is dan verantwoordelijk voor de be handeling? Daarom lijkt het mij beter de artsenkeuze vrij te laten en waar het noodig is consult te vragen. Ontegenzeggelijk wordt wel misbruik gemaakt van het feit dat de arts altijd beschikbaar moet zyn voor ernstige spoedgevallen en wordt dit zoo begrepen, „dat je bij den dokter altijd terecht kunt", b.v. wordt 's avonds laat hulp ge vraagd bij eeu zieke die reeds den heelen dag die hulp noodig had. Ook wordt vaak op ongelegen tijden advies ge vraagd over bijzonderheden en kleinig heden, die evengoed op een gewoon spreekuur kunnen worden behandeld. „Zooveel mogelijk boodschappen des ochtends vóór 9 uur zenden" dat ver licht de taak van den dokter, dat komt ten goede aan hemzelf, zijn gezin en vooral aan zijn studie en daardoor van zelf tenslotte ook weer aan zijn pa- tienten. Want studie blyft noodig, ook als men eenmaal gevestigd is. Het schoone van het beroep is juist dit: Er komen, naast vele dingen die opge lost zijn en die strekken ten zegen van de menschheid, altijd .weer nieuwe vra gen. Als voorbeeld moge dienen de koe pokinenting: Meer dan 100 jaar 5s geregeld vacci natie toegepast ter voorkoming van de vreeselijke kinderpokken. Voor wie 5h staat en bereid is, objectief te oordeelen, kan het geen twijfel lijden dat door dezen maatregel een geesel der mensch heid onschadelijk is gemaakt. Het is een der grootste overwinningen van de me dische wetenschap. En wat gebeuri? Onverwacht doen zich in de laatste jaren in aansluiting aan deze bewerking soms ziekteverschijnselen voor die zelfs tot den dood leiden. Het is wel heel, heel zeldzaam, maar toch een groote ontnuchtering. Het gevolg is u bekend: opheffing van den indirecten vaccina- tiedwang. Dat de medische wereld onder dezs omstandigheden zoo onomwonden ver klaard heeft van den inentingsdwang al te zien, is wel een bewys dat zij in staat is een eens ingenomen standpunt herzien, als dat noodig is. Doch tusschen zit men niet stil, maar wordt met ijver gezocht naar een oplossing, omdat het waarschijnlyk is, dat anders deze gevreesde ziekte weer haar slacht offers gaat opeischen. Een heel ander punt dat het wel en wee van den geneesheer raakt is het groot aantal beoefenaren van deze kunst. Waar vroeger één was, zijn nu minstens 2 a 3. ja. soms 4! Er is dus wel reden voor de vraag: hoe moeten die alle een bestaan vinden? Ongetwijfeld heeft de werkkring zich uitgebreid: door staatsbemoeiing zijn veel meer medische ambtenaren noodig dan vroeger, schoolartsen, gemeente artsen, artsen van de Rijksverzekerings bank, het staatstoezicht op de volksge zondheid enz. Ook de zorg voor het krankzinnigen-wezen is veel verbeterd en voor al die dingen zyn geschoolde krachten noodig. Ook de werkgevers zien langzamerhand de noodzakelijkheid van een behoorlijk toezicht op nun ziek personeel. Vroeger kreeg de arbeider by ziekte geen of een karig loon, nu wordt in dat geval een vergoeding gegeven, die hem in staat stelt behooriyk te leven. Is het wonder dat onder die omstandigheden soms neiging bestaat den tyd der ziekte wat te rekken? Het is toch ook beter behooriyk opgeknapt tc zyn eer men aan het werk gaat. Maar waar Ss de grens? Om hier voor misstanden te waken worden controleerend-genees- kundigcn aangesteld, om er voor te zor gen dat alleen zy uitkeering krijgen, die werkelyk niet in staat zyn te werken Dit is het belang van den werkgever, maar tevens dat van den werknemer Want niet zonder schade kan iemand zijn ziekte op den duur erger voorstel len dan zij is, omdat hij zich zelf het ten slotte zóó indenkt, dat hij tot inge beelde zieke wordt. U ziet dat er dus wel meer medici een plaats kunnen vinden dan vroeger, maar toch lang niet elk vindt een ruim, ja zelfs velen vinden nauwelyks een vol doende bestaan. De toekomst is dan ook niet rooskleurig, alleen zy. die beschik ken over veel menschenkennis, die met toewijding en grondige kennis zien aan hun taak geven, zullen op den duur met voldoening dit schone beroep kunnen uitoefenen en by de groote concurrentie op deze wijze in hun levensonderhoud voorzien." De gezagvoerder vertelt: „Wat myn taak is? Het schip navi- geeren. Iedere koers die het gaat moet ik opgeven, ik ben voor het schip ver antwoordelijk. Als een jongen eind-exa men van de H. B. S. heeft gedaan kan hij op de Kweekschool voor de Zee vaart komen en is dan na één jaar leer ling, vervolgens kan hy zijn verschil lende examens doen, totdat hij eerste stuurman geworden is en kapitein kan worden, dat wil zeggen als er een vaca ture is. Dan is het maar wachten. Er varen er op dit oogenblik velen voor 3den stuurman met den eersten rang, al zegt men wel dat er niet veel liefheb berij meer is voor de zee. Of iemand nog de hoogste rangen kan bereiken wanneer hy als gewoon matroos naar zee gaat? Ja zeker, dat kan nog, maar wanneer hij dan alleen maar de lagere school doorloopen heeft, moet hij natuurlijk zooveel langer op de Kweekschool blijven. De tijd is niet gunstig voor de vracht vaart. De vrachten zyn laag, de wereld- tonnage is veel te groot, er wordt maar raak gebouwd en de concurrentie groot en het gevolg daarvan wordt, dat wij weinig aan wal zijn omdat natuur lijk het rendement van de schepen zoo groot mogelyk moet zijn. Als kapitein op de groote vaart denk ik. dat ik zoo wat drie weken in het Jaar thuis ben en daarvan moet dan nog na elke reis af het bezoek aan de directie om verslag te doen, de aanmonstering voor de vol gende reis en de verklaring voor den notaris. Of de laatste stormen werkelyk zoo bijzonder heftig geweest zijn? Ik kan u zeggen, dat ik nog nooit zóó'n storm heb meegemaakt. Als zooiets gebeurt is het maar 't beste in volle zee te zijn, dan loop je geen gevaar om op de kust te worden gesmeten en met volle la ding te varen, omdat wanneer het schip alleen geballast is, dat wil zeggen de watertanks gevuld zijn, de windvang veel grooter is dan anders. Ja, de draadlooze installatie aan boord is een groote maatregel voor veiligheid om de onderzeesche kloksignalen geef ik veel minder. Die dienen meer, zou ik zeggen, voor reclame, om aan de passagiers het gevoel voor veiligheid bij te brengen. Maar de draadlooze tele grafie is een belangrijk mf.ddel tot veiligheid, omdat reddlngboolen bij kalme zee heel mooi zijn, maar by storm vaak niet -uitgebracht kunnen worden. Ze loopen vol of slaan om wat hoor je van al die booten, die uitgezet worden? En dan is er de paniek, vooral wanneer er veel Portugeezen, Spanjaarden, Ita lianen of Arabieren aan boord zijn. Die beginnen te schreeuwen en lawaai te maken, de Noordelijke volken biyven veel rustiger. Zoo is het alleen te ver- 1 klaren, dat de Prinses Mafalda, die om ringd was door hulp brengende schepen, toch nog met 300 passagiers naar den kelder is gegaan. Het beste reddings middel by stranding vind ik altijd om met een gewonen ladder over boord te gaan, maar de menschen hebben er gewoonlyk den moed niet voor. Een ladder zinkt nooit, hij blyft altyd dry ven. Je kunt er afgeslagen worden, maar er telkens weer opkruipen. Het komt er maar op aan, vast te houden en een been om een sport te slaan. De Salen- to was verloren, de reddingbooten kon den het schip niet bereiken, een ladder zou nog de eenige kans zijn geweest en er kunnen er een heeleboel op zitten. Als je op de kust wordt gezet, spoelen de golven je vanzelf wel aan. Wanneer het mij ooit gebeurt, op de kust te stranden, dan probeer ik dat: ik ga met een ladder overboord. Hy is nog veel beter dan een vlot, een deur byvoor- beeld. Je wordt daar afgeslagen, je kunt je er niet aan vasthouden, dat kan wel op een ladder. Je wordti er door nat op, zeker, maar in de booten niet minder. Of het gevaar van brand aan boord groot is? Neen, dat is niet groot. De tegenwoordige bluschmiddelcn zyn wel zoo, dat je er dadelyk een eind aan kunt maken: soms ben je zelfs al vóór dat de brand uitbreekt gewaarschuwd, bijvoorbeeld by het broeien van kolen. Wat beter is: het stoken met olie of met kolen? Het eerste. Er is minder personeel voor noodig en het gaat ge- makkelyker: olie wordt in de ketels gespoten. Maar olie is duurder. Er wordt dus gestookt met olie als de vrachten voordeelig zijn en met kolen, als de vrachtvaart slecht gaat. Er wordt te genwoordig gesproken over een me thode om de kolen zoo fyn te maken, dat ze als stof in de ketels kunnen worden gespoten, evenals de olie en de slechtste kolen zijn er voor te gebruiken. Wat de ketels betreft, die kunnen in een dag voor het stoken met olie of met kolen geschikt gemaakt worden. Of ik in den oorlog gevaren heb? Ze ker, ik heb den heelen oorlog naar alle kanten gevaren. Overdag was dat het onaangenaamst, dan moest je voortdu rend uitkijken naar de mijnen. Eens op een dag heb ik er acht en dertig geteld. En 's avonds? 's Avonds,dan hoefde je er niet naar uit te kijken, dan zag je ze toch niet. Dan maar full speed va ren. Ik heb het wel gehad, dat ik er naar verlangde dat 't maar donker wor. den zou. Je wordt er op 't laatst onver schillig onder. Dan kwam daar nog by, dat je ieder oogenblik een torpedo kon krygen van onder of een bom van bo ven, want het gaf niemendal of je een neutraal schip was. 't Is me eens ge beurd, dat er een bom viel tusschen myn schip en een ander schip in. Een beetje verder en zoo'n ding valt op je eigen schip." Ieder die wel eens met een zeeman gepraat heeft, begrypt wel dat dit ver haal niet zooals ik het hier oververtel gezegd is. Het kwam langzaam, zoo by stukjes en brokjes. De zeeman is geen redeneerder en zeker niet over zijn eigen aangelegenheden; hy is gewoonlijk kort in zijn antwoorden, meer de man die handelt, dan die praat. Maar een slag menschen om trotseh op te wezen. En dat zyn wij Nederlanders dan ook. Het zou jammer wezen, wanneer waar is wat men zegt: dat de liefhebberij voor het varen afneemt. Wij met onze koloniën hebben gToot belang bij een korps zee vaarders van ons eigen volk. Want wij gaan op dat stuk voor niemand op zij. Ook de eenvoudige matroos niet. Hy mag eens kankeren als op 't land, over het voedsel vooral, als de nood aan den man komt is hij niet bang. Hy gaat. En toen ik afscheid nam van dezen kapi tein, niet zoo ryk aan woorden, maar een kloeke figuur, breed van schouders, stevig, een "toonbeeld van kracht en vastberadenheid, waar je als land rot je leven aan zou toevertrouwen, toen dacht ik: wij zyn en blijven toch een zeevarend volk. In weerwil van statistieken, die zeggen, dat de neiging naar zee vermindert. Dat zal tijdelyk zijn. De zee blijft toch ons element. K J. C. P. i NAZORG VOOR ONVOLWAARDIGEN. ii INGEZONDEN MEDEDEELINGEN it 60 CU. p«r regeL om nooit te vergeten Vampyr Stofzuiger f 98.- Verkoopbureau Gr. Houtstraat 15 Telefoon 15497 Groote keuze bij o Anegang 14, Tel. 11963 Haarlem vooraan. Wat voor verdere ontwikkeling der Na zorg noodig is. Ook steun van. particulieren gewensebt De Verbands-Commissie. Voor de grootste groep van onvol- waardigen de zwakzinnigen be schikt Haarlem over een 3-tal goede scholen 2 gemeentelyke en een R.-K. terwyi sinds 1925 tevens Nazorg voor hen ingesteld is. Deze Nazorg kost het Gemeentebe stuur voor het komende jaar reeds 25.000 zoodat. wanneer we een verge lijking met andere plaatsen in ons land maken. Haarlem niet alleen een schitte rend figuur maakt, doch ver vooraan staat. Een woord van dank mag dan ook den Raad en in het byzonder den on langs afgetreden Wethouder van On derwijs Mr A, Bruch niet onthou den worden. Een goed werkende Ge meentelijke Werkinrichting de eerste Gemeentelijke in ons land en een bloeiende avondschool vormen van deze Nazorg de grondslagen. We kunnen slechts hopen, dat ook de Provincie Noord-Holland en de Regee ring zich niet langer afzydig houden en door het voteeren van gelden aan de verdere ontwikkeling van deze Nazorg mede zullen helpen. Dit jaar is tevens een begin gemaakt met aparte verzorging der blinden, wat van de Gemeentekas een uitgave van f 17.000 per jaar vraagt. Moge ook de groep: lichameiyke ge- brekkigen niet al te lang meer op hulp behoeven te wachten en mogen Burge meester en Wethouders van Haarlem aan het verzoek, om ook een enquête in te stellen naar aantal, eventueele hulp middelen etc. van en voor deze onvol- waardigen, voldoen. Iedere groep heeft een aparte com missie van deskundigen, terwyl het ge heel, ter voorkoming van versnippering en noodelooze uitgaven, gecentrali seerd is. Daar in dit blad reeds meermalen ar tikelen over deze groepen verschenen, kunnen we volstaan met daarnaar te verwijzen. Wel blijft nog een kardinale vraag ter bespreking over en wel: Moet de hulp voor deze menschen een zuiver geval van Overheidsbemoeiing zijn of niet? Zelfs degenen, die yveren voor uitslui tend Overheidsbemoeiing, zullen moeten inzien, dat, in aanmerking genomen de enorme financieele gevolgen en de ja renlange worsteling, welke nog te wach ten is. om bij stukjes en beetjes, verbete ring in het lot van deze menschen te brengen, het gewenscht is, dat het par ticulier initiatief een en ander krachtig ter zyde staat. Deels om als stuwkracht te dienen en de massa warm te krygen en te houden voor dit probleem, deels omdat een groot gedeelte van de hulp uit ondersteuning zal blyven bestaan, daar door productief werk alleen een groot gedeelte niet tot een menschwaar- dig bestaan kan geraken. Behandelt men dit vraagstuk verder op bureaucratische wyze en schakelt men de naastenliefde uit, dan zal de remmende invloed zich zeer zeker doen gelden. Met al wat ons verdeelt zullen we deze geschilpunten moeten laten rusten, de eerste tijden, eendrachtig tyd, geld en kracht beschikbaar stellend, in het waar- achtig belang van deze misdeelden met de Overheid samen moeten werken. Het doet my dan ook innig genoegen, dat een 22-tal Haarlemsche vereenigin- gen thans met de Gemeentelyke Nazorg samenwerken. Mannen en vrouwen, van alle richtingen en politiek inzicht wer ken hier samen, om dat vraagstuk voor Haarlem en omgeving tot oplossing te brengen. Zy vormen de bekende Verbands-Com. missie Nazorg, welke als centraal li chaam fungeert voor alle groepen, welke onder Nazorg vallen en er hopeiyk nog ondergebracht zullen worden. Deze Verbands-commissie zal o.a. dezer dagen een krachtige actie beginnen voor fondsvorming voor de groepen Na zorg. welke van Gemeentewege reeds ge organiseerd zyn. Deze groepen krygen daardoor de be schikking over Nazorgfondsen, opdat de Nazorg zoo goed mogelyk tot een af doende verbetering voor deze misdeelden kan meewerken. Tot heden werd reeds f 13.000 voor dit doel byeengebracht. Het is te hopen, dat de ingezetenen van Haarlem en Omgeving krachtig de plannen van deze Commissie zullen steu nen. Vol vertrouwen gaan we voor Haarlem de toekomst tegemoet en wanneer de in gezetenen deze pogingen financieel steu nen, zal de tijd niet ver meer zün, waarop wy, dank zy de samenwerking van Overheid en particulier initiatief het geheele probleem: Nazorg voor On- volwaardigen, kunnen omvatten en aan den uitbouw beginnen. In 'n slot-artikel, dat dezer dagen ver- schynt, zullen we nader dit streven der Verbands-commissie uiteen zetten. Heemstede. E. P. SCHUYT. EEN STADION TE HAARLEM? Eenige weken geleden hebber, we mededeelL'igen gepubliceerd over he: plan voor den bouw van eer. Stadion op een stuk grond aan de Houtvaar: naar het ontwerp van don Haarlemschen architect Jean Courtois Deze deelt ons thans mede, dat de plannen inmiddels as te re vormen hebben aangenomen. E' heeft zich volgens hem eer. commissie •an voorbereiding geconstitueerd, waar van het secretariaat is opgedragen aar. Jhr. G. Elias, Adriaan Stoopplein 9 te Overveen. die gaarne bereid is r. ad ere inlichtingen te verstrekken. Tot zoover dit bericht. Naar aanleiding van deze laatste toe zegging hebben we ons tot den heer Elias gewend, met de vraag wie de sportvereenigingen zyn. die den heer Courtois hebben uitgenoodigd het plar. te ontwerpen en welke personen in de commissie van voorbereiding zitting heb ben genomen. Tot ons leedwezen kon de heer Elias aan ons verzoek niet voldoen. De persoon, die het initiatief tot deze plannen genomen heeft, verklaarde hij wenscht zyn naam nog niet genoemd te zien. Het is zyn bedoeling om bin nenkort een vergadering met de belang hebbende sportvereenigingen te houden om de wcderzUdsche belangen te be spreken. Tot deze vereenigingen be hoort o.a. de H.A.V. „Haarlem". aie gaarne de beschikking over een sintel- baan heeft. SINT NICOLAAS OP EEN VRACHTAUTO. DE MUIDER TOL WORDT HERDACHT. Feestavond Sportvereeniging „Ulysses". Zaterdagavond hield bovengenoemde sportvereeniging haar jaarlijksche feest avond in het gebouw van den Haar lemschen Kegelbond. Medewerking verleenden dit keer het duo Van Musscher: Prof. Antonini met zyn sprekende mannequin, alsmede de krachtmenschen „The Dönies". Gezellig muziek verhoogde de feeststemming. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer G. Wiegmink dezen feestavond. Allereerst trad het duo Van Musscher op. Het oogstte met de voordracht ..De moderne Vrouw" een daverend applaus. Hierna was de beurt aan prof. An tonini den bekenden goochelaar, die schitterende staaltjes van handigheid liet zien en het publiek steeds weer verbaasd deed staan. Nadat het duo van Musscher weder op de planken was geweest niet een schets uit het Volksleven: .Nelis gaat naar de Oost", werd gepauzeerd. Na de pauze traden op de acrobaten .The Dönies". Deze heeren lieten ver bluffende staaltjes van kracht en lenig heid zien. Vooral dc „onderman", een bekend Haarlemsch athleet, moet over een groote kracht beschikken. Hierna trad weder op prof. Ar.onini, nu met zyn sprekende mannequin. Het bal onder leiding slaagde zeer Dansavond I. V. O. Bovengenoemde vereeniging kan met zeer veel genoegen op haar feestavond terug zien. Bovendien leent Gebouw Rosehaghe zich prachtig tot het houden van intieme feestavonden. Te circa 9 uur opende de voorzitter der feestcom missie de heer J. A. de wys met welge kozen worden den avond en liet de band onder leiding van den heer Pot hooren. Hierna zong de heer G. Wegman op verdienstelijke wyze een feestlied, waar van het refrein door de aanwezigen werd meegezongen. Dit bracht er de goede stemming eerst recht in, welke nog verhoogd werd door een nummer promenade, Eenige dames verleenden verder hun medewerking, welke zeer geapprecieerd werd, waarna zy een kleine bloemen hulde in ontvangst hadden te nemen. Verder droeg de heer Morlang op de hem eigen manier een aardig numme: voor. Tot 2 uur duurde de pret. Een woord van dank aan allen die aan dezen avond hebben meegewerkt is zeer op zijn plaats. „HOLFU". De eerste abonnementsvertooning. De onlangs opgerichte „Holfu", de Hollandsche Film Universiteit, die hier reeds een introductie-avond beeft ge geven. geeft haar eerste abonnements vertooning te Haarlem op 10 December, 's avonds in den schouwburg Jansweg. Het programma vermeldt: Rijstcultuur op Java en Japan. Ka- toen-industrie. Het leven der rivieren, Geschiedenis van de telefoon. De ko kospalm, Sneeuwjuweelen, De Galata- brug te Cons tan tinopel, Teekenfilm „Kat en Muis". De „Courant" verneemt dat Sint Ni colaas Woensdag zyn intocht in Muiden zal doen op de vrachtauto die op 11 Sep tember. bestuurd door den bedrUfschef van „Oud Bussem" zUn historischen aanval deed op den muller tol. Dienself den dag zal door de tolbestormers de heer Kadeier, de vroegere tolbaas ge huldigd worden om zyn loyale houding in den stryd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug tc bekomen bij: Schahman. Schccpcrstr. 13. bankbiljet: dc Koning, Brouwersstr. 62. gordijn; Hcvnen. Gr. Moutstr. 45 hond (terrier): Stoepman. Scheepmakcrsdijk 55. handschoen: do Groot, Timorstr. 112. handschoen; v. d. Reep, Amstcrdanistr. 3 j. portcmon» naic met inhoud; J. Gilijn, Saenredam* traat 7 z\v„ idem; Kroon, v. 't Hoff» straat 54. portefeuille met inhoud; Vos. Schouwtjcslaan, portcmonnnic met in» houd; Veerman. Cronjcstr. 5S. rozen» krans; Meijer. Gen. Bothastmat 27. ring: v. d. Klugt. Emostr. 29, autO'slin» ger; v. d. Ylugt, Nachtegaalste. 93. sleutel; Boerkool. Wijde Gcldclooze» pad 9. sjaal: Jansen, Socndastraat 34. schoenen; Marijnc, Duinweg 19. Sant» poort; J. Mars. Oude Groenmarkt 20, lantaarn: f\ van Dijk. L. Hccrcnvcst 126. portcmonnaic met inhoud: R. Km» mcr, Billitonstr. 23 (Heemstede), ha» mcr; A. van Krieken. Brouwcrsplein 18. zakmes: Machiclzcn. Vooruitgang» straat 6. rijwielbclus. ting merk; Dirce» teur Postkantoor Haarlem, twee pa« rapluio's: J. Pikmans. Ravclingstecg 6. rijwielbelastingmcrk; G. Prccncn. Wal» deck Pyrmontstr. 19, hccrcnhand» schoen; 1?- Akersloot, Corn. Schoon» str. 14. rijwielbelastingmcrk. Srik. Rozenprleelstraat 49 zw.. bank biljet; Konings. Bankastraat 25. kinder- bont: A. B. Schcffer. Brouwersstraat 149. bal; A. J. F. Helmerstraat 8, boord; Henders. Meester Comellsstraat 58. ceintuur; Schouten. Olieslaeerslaan 5. zakkam in étui; de Groot, Timorstr. 112. handschoen; de Vries. Scheeperstr. 7. idem; Bur. van Politie. Smcdcstraat, idem. idem. idem. idem. horloge: Kennel Fauna, hondje, gebracht door Politie. Amsterdamschc poort: hond (fox), ge bracht door: Pruis. Jan Harlngstraat 11, kat. (zwart-wit). gebracht door: Linde man. Nieuwe Kruisstraat 9: Holzapfel, Gasthuislaan 127. lognet; P. Mayers, Breestraat 15. lao: Staal. Santpoorter- straat 29. mand: J. Visser. Emmakade lrd-, medaillon: B. Velthuvzen. Banka straat 9. overhemd: W. Boom. Klever parkweg 101. oorknopje: de iWt, Mar- nixstraat 6rd.. portcmonnaic inct in houd: Hotel den Hout (portier), idem; J. Freund. Aelbertsbergstraat. 62.pen ning thond). Bur. van Politie. Snietie- straat. pakje: Neeven. Bisschop Ottostr. 14. rozenkrans; Bur. van Politie. Sme- destraat. idem; Diependaal. Tcrbunr- straat 34 (Sandwort.), rijwlclbelasting- merk; Bur. van Politie. Smedcstrant, sleutel; J. T. Malefyt. Popellngstraat 17. tasch; A. Tilmich. Anthoniestraa' 50, tang; wyrwmds. Frans Halsstraat 28, vulpotlood INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regeL T. BRUIJN Pz. 7 December herdenkt notaris T. Bruyn Pz., den dag waarop hy 25 jaar in functie is als secretaris-penningmeester van den Romolenpolder; op 28 Decem ber is hy bovendien 25 jaar in dezelfde functie werkzaam aan den Waarder- polder, den Veerpolder en den Veen- polder. is maar al tc gemakkelijk aan» leiding voor U, in het vcrtTck te heet te stoken. Des tc gcvoc» liger is U voor de koude, als U in de buitenlucht komt. Dc plotselinge temperatuurswisse» üng heeft dan dikwijls een verkoudheid tot gevolg. Hoesten, hevige verstoptheid zijn de eerste ver* schijnsclcn en vermanen U tege* lijkertijd eenige te nemen, om ernstiger verkoud» heden te voorkomen. Men elsche steeds de origi» ^*5* necle verpakkirg „«oyeV' en/ J lette er op, dat op dke fofivcR tablet het woord „BAYER" r g i ingestempeld is. Prys75cts. R (Een verhaal uit den tyd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 20) Eindelijk richtte hij zich tot Hans, die geduldig had gewacht. Je blyft in het kamp; myn dienaar zal je een avondboterham geven en zor gen dat je een strooleger krijgt. Mijn meesteres heeft gezegd dat ik morgen, by het aanbreken van den dag. het kamp moet verlaten. Marston knikte. Als je weggaat zal ik je een brief voor je meesteres meegeven. De redding van de Barones uit de klauwen van haar oom scheen Marston een kleinigheid, vergeleken bij de taak cie hij thans op rich genomen haa; om den Chaos var. zijn gevoelens en ge dachten een brief aan Auguste von Mar eken te moeten samenstellen! By het vage licht van een walmende lantaarn, slaagde hij er ten slotte, na veel wikken en wegen en overpeinzen in, eenige regels op papier te brengen: Aan Hare Hoogwelgeborene, de edele Barones von Marcken. Uw nederige dienaar, Kolonel An thony Marston, in het Kamp van Zyne Genade den Hertog van Marl borough, haast zich om zyn groote dankbaarheid te uiten voor Uw vriendeiyken brief en de bewyzen van Uw genegenheid, die door Uw boodschapper in goeden staat zijn overgebracht. Kolonel Marston kan de uren niet vergeten waarin hy zooveel welge meend hartelijkheid van U mocht ontvangen. U zult steeds de eerste plaats in zyn hart innemen en wan neer hy naar de mate van zyn kracht in staat zal zyn om het leger waarvan hij deel uitmaakt, van dienst te zyn, zullen zUn daden be zield worden door de herinnering aan het schoone gelaat, dat als een ster licht boven zijn horizon. Kolonel Marston kust de hand die de boodschap geschreven heeft, die hij mocht ontvangen en verzoekt zijn diepsten eerbied en ioewyding te mogen uitspreken. Nadat hy den brief gedateerd had. vouwde Anthony hem dicht en zegelde hem met den zegelring dien hy altijd droeg. Daarna wierp hy zich op zyn veldbed en trachtte te slapen, maar het duurde een heele poos voor de slaap zich over hem ontfermde. En het was geen droomlooze slaap. In zyn droom zag hij zich knielen in de eetzaal van Hansau. Evenals dien avond trad de Barones op hem toe, haar kroon op het hoofd. Wéér boog hy zich over haar hand en kuste die. Toen hij die hand losliet nam ze met beide handen de kleine kroon, bezet met flonkerende juweelen van haar hoofd en plaatste die op het zyne. Het scheen dat er nog meer gebeuren ging, toen de droom plotseling wreed verstoord werd. Hans stond naast zijn bed. Het is dag, me neer. zei hy. Ik kom den brief voor mijn meesteres halen. HOOFDSTUK XV. Een delicate boodschap. Marlborough hep met groote steppen de kamer op en neer: zijn zwaard klet terde tegen zijn beenen; hij was in volle wapenrusting op zijn ijzeren handschoe nen na, die hy op de zware eiken tafel in het midden var. het vertrek had neer gelegd. Dit vertrek was de Raadzaal in het Stadhuis van Donauwörth. Dien dag bad de groote veldheer rijn ".egennaebt over de rivier geworpen en de grensstad ingenomen. Het Beiersche leger, was verslagen maar niet vernie tigd en had zich teruggetrokken voor den overmachtigen vyand. Marlborough had eigenlijk byzonder in zyn schik moeten zyn, maar toch ge tuigde zyn gefronst voorhoofd, dat er aan zyn goed humeur iets ontbrak. De Markgraaf van Baden had juist de ka mer verlaten; de Engelschman was al leen. Een ernstig probleem hield hem bezig: het was van het grootste belang om in verbinding te komen met Prins Eugenius, om dezen van den stand van zaken op de hoogte te brengen en de plaats aan te wijzen waar Marlborough wenschte dat de beide legers zich zou den vereenigen: van het juiste over brengen van zyn berichten hing het heele welslagen af van den „coup" die het leger der verbondenen zou uitvoe ren. Hochstadt of zooals de heele we reld het later noemen zou Blenheim, was het punt waar Eugenius moest sa mentreffen met zijn Engelsche en Hol landsche bondgenooten. Hoe moest hij op de hoogte worden gebracht? En wie moest deze gewich tige boodschap overbrengen? Een schriftelijk bericht leverde te veel risico op. Ook voor de eigen on derbevelhebbers moest het vereenigings- punt voorloopig geheim blyven. Boven dien liep de weg naar het leger van Eugenius over terrein waar de versla gen Beleren zich bevonden, dus het ge vaar was niet denkbeeldig dat een der- gelyk document ln handen van den vyand kon vallen! Dc boodschapper moest een Intelligent en dapper man zyn de streek goed ken de, hy moest absoluut betrouwbaar zyn en bereid zyn zyn leven op het spel te zetten op elk moment van zyn tocht dwars door vüandeiyk gebied. Hy liet in gedachten al zyn hoofd officieren de revue passeeren. Maar het was een klop op de deur die hem aan een beslissing hielp. Binnen, riep de veldheer ongedul dig. Kolonel Marston om uwe Genade te spreken! Dat was de man dien hy hebben moest! Marston droeg zyn zaak voor: een kwestie van bevoegdheid tusschen hem en een van de Hollandsche regiments commandanten. De Opperbevelhebber had zyn beslissing spoedig gegeven en daarop richtte hij zich tot zijn bezoeker met de plotselinge vraag Kent u deze streek goed? Jawel, uwe Genade. Ik heb hier het vorige Jaar gejaagd als gast van den Prins van Hessen-Anhalt. Marlborough knikte. En daarop ver telde hij met gedempte stem aan zijn bezoeker wat hij op "t hart had. Marston's oogen schitterden van en thousiasme: het groote vertrouwen dat in hem werd gesteld het werk dat hy te doen kreeg, de gevaren die hy trotsce- ren moest dat alles behaagde hem buitengewoon. U zet uw leven op het spel; bent u daarvan doordrongen, kolonel? Ik ben volkomen bereid dat te doen, uwe Genade. De belooning zal evenredig zUn aan liet gevaar dat u loopt. Marston boog diep. Ik ben gelukkig om uwe Genade te mogen dienen, uit sluitend om de voldoening die deze dienst my schenkt. Andere, belooning verlang ik niet. Daarvan ben Ik ten volle overtuigd en ik stel dat zeer op prfjs, Toch zal het gebeuren zooals ik zeg U wenscht dat ik direct vertrek? Hoe eerder u gaat hoe beter. Zal ik alleen gaan of kan ik myn dienaar meenemen? De hertog dacht een oogenblik na. Tn 'n ander geval zou ik gezegd hebbenGa alleen", maar de bijzondere eigenschap- oen van uw dienaar ln aanmerking ge nomen. is het beier dat hij meevr.a*.. U moet hem van het doel van uw tocht op de hoogte brengen; als een van u bei den komt te vallen, kan de ander trach ten zyne Hoogheid van Savoye te be reiken. OVorJt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9