BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 DEC. 1928 BRIAND'S GROOTE REDE. Belangwekkende mededeelingen. FRANCOIS ALBERT ZIET SPOKEN, T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Fransche Kamer is bij de be handeling van de buitenlandsche be grooting een teedere kwestie aan de orde gekomen namelijk de „Anschluss". De geweaien minister van Onderwijs. Francois Albert hield een vurig betoog waarin hy Briand met den grootsten klem bezwoer ook een Locarno voor het Oosten te scheppen daar Duitschland steeds nog plannen tot aansluiting in eenigerlei richting koestert. Volgens Albert schuilt het gevaar ■voornamelijk in de Duitsche stemming te dezen opzichte. Zelfs onder de so cialisten is men geneigd de aansluiting toe te juichen. En ondanks Briand's tegenwerping dat hij er van overtuigd is, dat men in Duitschland de vredes- quaestie boven alle andere quaesties zal stellen, vervolgde Francois Albert met de bewering dat er nog een derde factor is die de aansluiting met Oostenrijk gunstig zou kunnen beïnvloeden, name lijk de politiek van het vaticaan die aansluiting wel eens zou kunnen goed keuren omdat er dan een uitgestrekt katholiek centrum in midden-Europa tot stand zou komen. Briand verwierp deze meening verre, met de opmerking „Hoe zou de Heilige Stoel koelbloedig het verdwijnen van een land als Oostenrijk kunnen aanzien dat. van Katholiek standpunt gezien, een onvergelijkelijke religieuze kracht vormt? Waarop Francois Albert weer ant woordde dat vele katholieke Duitsche bladen zich ten gunste van het plan heb ben uitgesproken. Tn ieder geval schijnen de motieven van Albert ons zeer ver gezocht, en zeer overdreven, vooral wat de Duitsche socialisten betreft. In zijn antwoord, ook aan Bracke, die voor de ontruiming van het Rijngebied een lans had gebroken, vroeg Briand de aandacht voor hc-t geheel gewijzigde re gime in het Rijnland, dat zoo zeer ver schilt van het algemeen karakter dat het Rijnland geruimen tijd geleder, droeg. Nadat Briand op de wederzijdsche in ternationale genegenheid had gezinspeeld tusschen Frankrijk en Duitschland, die gebleken was uit Stresemann's groote rede in den Rijksdag, zeide hij dat het noodzakelijk was dat de controle tot stand kwam zooals die in Locarno is begrepen. Deze contröle zou het doel hebben de vorming van verzoenings commissies, die geschillen tusschen Duitschland en Frankrijk zouden moeten regelen, zonder dat de Volkenbond, tus- schenbeide zou behoeven te komen. Door middel van statistieken tocmde Briand voorts nog aan, d<at Frankrijk het minst van alle groote naties voor be wapening uitgeeft. (Doch vergelijkende statistieken rusten zoo dikwijls op theoretische spitsvondigheden die welis waar onweerspreekbaar zijn, doch niet temin geen eerlijk beeld van den waren toestand geven). Terecht noemde Briand eindelijk d: waarborgen op (als daar zijn: Volken bond en verschillende verdragen) waar door de onafhankelijkheid van Oosten rijk onaantastbaar is. Inderdaad, zoo één twee drie. als Francois Albert vermoedt dat het gaan aou, is aansluiting uitgesloten. Evenmin en zeer terecht meende Briand dat het uitgesloten is. dat twee landen in de huidige tijdsomstandig heden, zoo maar de overige wereld voor een voldongen feit zouden plaatsen. Zooals te begrijpen is had Briand's rede een verdiend succes. Zij is dan ook ten staal van wijs beleid, ondanks het feit dat dergelijke groote gelegenheids redevoeringen over het algemeen slechts gemeenplatsen goed voor de buiten wacht inhouden. F. A Voor de Fransche verkiezingen. Op het Fransche ministerie van bin- ïtfcnlandsche zaken is de gemengde com missie van vijf Kamerleden en vijf Se- aiatoren bijeengekomen voor het onder roek van de aanspraken der vereenigin- pyn, die in aanmerking komen voor het stellen van candidaten bij de aanstaande ICamerverkiezingen, aldus de N. R. C. De wreenigingen. die door deze com missie van tien worden toegelaten, zul len met de 13 fascistische vakvereeni- pingen te zamen 800 candidaten moeten stellen, waaruit de Groote Raad de 400 definitieve candidaten, of althans een deel hunner, zal aanwijzen. Den Men Maart mogen dan de kiezers, die bestaan uit de leden der erkende vakvereenigin- gen, zij, die aan een zekeren census vol doen, gepensionneerde ambtenaren en geestelijken, zich met ja of neen over die lijst uitsoreken. is het ja, dan vormen de 400 uitverkorenen van den Grooten Raad de nieuwe Kamer, die 21 April, de verjaardag van de stichting van Rome, bijeen moet komen. Is het neen maar dat acht de regeering ondenkbaar den zouden er zoogenaamde vrije ver kiezingen moeten volgen ECHTSCHEIDING IN HET OUDE ROME. Naar het oude Romeinsche recht, was de vrouw volkomen onzelfstandig. Ze ging uit „de hand" van den vader over in die van den echtgenoot- Eerst in de laatste periode van het keizerlijke tijd perk kwam daarin verandering. Het huwelijk werd door een verdrag gesloten en eveneens kun. het huwelijk door een tusschen beide echtelieden gesloten overeenkomst worden ontbonden. Hier voor was dsu niet noodlg. zooals thans bjj ons een rechterlijke behandeling en een rechterlijk vonnis, ja zelfs be stond de mogelijkheid, dat het huwelijk door de verklaring van een der echtge noot-en kon worden ontbonden, zooals thans in het nieuwe Rusland mogelijk is, De huwelijksovereenkomst zelf kon slechts met toestemming van beide par tijen worden gesloten. De vrouw kon dus niet meer tegen haar wil aan den man worden gegeven. Ook werd zij zelfstan diger, wat betreft de beschikking over haar vermogen. En, in geval van echt scheiding waren -verschillende bepalin gen. betreffende haar onderhoud, vast gesteld. De nieuwe vorm voor het sluiten van een huwelijk, "a de invoering van het Christendom, waarbij liet huwelijk tot een sacrament werd. bracht mede de onmogelijkheid van een scheiding. EEN HUWELIJKS. AANZOEK VAN 116 JAAR GELEDEN. Op den negenden Mei 1712 verscheen in het Leipziger ..Intelligenzblatt" de volgende advertentie: „Vier nette, zeer mooie, achttien tot vier en twintigjarige meisjes van goede opvoeding en wonende op het platte land, die ieder een som van 3000 gul den ten huwelijk meebrengen, wenschen in een groote stad een goede verzorging te vinden. Zij durven te beweren goede huishoudsters te zyn, in staat welke huishouding ook te leiden. Door dien haar vaderlijk buis zoo ver afgelegen is. is de kans, dat zij een huwelijksaanzoek krijgen, niet groot. Ze letten meer op bekwaamheid en rechtschapenheid dan op vermogen. Om nadere inlichtingen kan iedereen, die niet ouder is dan 40 jaar en geen lichamelijke gebreken heeft schrijven onder het motto „Zoek en ge zult vinden". Brieven zenden aan het uitgeversbu reau van het „Intelligenzblatt", Peter- burgerstrasse 33. Dat geheimhouding in acht zal worden genomen, spreekt van zelf". Op deze annonce, welke een der oud ste huwelijksadvertenties is, kwamen meer dan twintig brieven. Helaas de ge schiedenis vermeldt niet, of ze mekaar hebben gekregen. OP 'N GRUWELIJKE MANIER GETYRANNISEERD. De politie te Berlijn had van buren van de weduwe Goldschmidt in de Lüb- benerstrasse gehoord dat de 62-jarige verlamde vrouw door haar onderhuurder Sadowsky op een guwelijke manier werd getyranniseerd en algezet. De man ver hinderde haar bovendien leder contact met de buitenwereld, 's Avonds laat slaagde de politie er in Sadowsky op te sporen en gevangen te nemen. De be schuldigingen van de buren moeten a ten deele juist zijn gebleken. Zij houden in dat Sadowsky van de hulpeloosheid der vrouw misbruik heeft gemaakt en haar heeft gedwongen hem tot univer- seelen erfgenaam aan te wijzen. Boven dien heeft hij haar een gefingeerd koop contract van haar huis afgeperst bene vens vier blanco-onderteekeningen, waar mee hij zich in het bezit heeft gesteld van alle roerende goederen der weduwe. Vermoedelijk zal Sadowsky. naar het Berl. Tagebl. meldt, moeten terechtstaan wegens vrijheidsberooving. afpersing, oplichting, valschheid in geschrifte en meineed. (N. R. Ct.) KRANSEN. Naar oud gebruik versieren wij vaak de graven van onze dooden met bloemen en kransen. Van onze eerste voorouders is het niet bekend, dat zij den dooden kransen wijdden. Wij weten evenwel, dat het oude cultuurvolk der Egyptenaren zijn dooden een krans mede in het graf gaven. Bij de mummies van koningen heeft men overblijfselen gevonden. In deze kran sen domineert de heilige lotusbloem. Ge liefden schonken elkaar lotusbloemen, de vrouwen droegen ze als versiering, men bood ze aan hun gasten als een soort welkomstgroet, zette deze kransen op het hoofd en hing ze om den hals. Van de Egyptenaren leerden de Grieken, die als veroveraars in het l^nd kwamen, de zede van de bloemenversiering. Men wond kransen uit bloemen, n.l. uit rozen, welriekende kruiden als marjolein, salie enz., uit laurier en mirrebladen. Kran sen werden de overwinnende veldheeren en de overwinnaars in de wedstrijden aangeboden. Men bracht ae naar de goden als offergaven. De Romeinen namen van de Grieken het gebruik van kransen over. Zooals Pdinius meedeelt, kende men in het oude Rome aanvankelijk slechts kran sen door dappere oorlogsdaden ver worven. Later werden ze algemeen en golden te gelijk als versiering, zoowel voor mannen als voor vrouwen. Plinius vertelt ook, dat men den dooden bloemen bracht. Dit wordt ook door Plutarchus meegedeeld. Om de urnen waarin de asch van beroemde dooden werden be waard-, werden zooveel kransen gevonden dat de urn volkomen werd bedekt. Als grafversiering werden bloemen en kran sen reeds in de oudheid gebruikt. Zoo als in de Middeleeuwen een krans van stroo als een teeken van grooten smaad werd beschouwd, zoo was bü de Romei nen een krans van gras naast een krans uit laurierbladen een bijzondere onder- rcheiding voor oorlogsroem. Z'e werd slechts verleend bij besluit van den Romeinschen senaat, wanneer een veld heer een volkomen overwinning op den vijand had behaald. Ofschoon zonde* eenige materieele waarde overtrof de krans uit gras als eereteeken den kost baarsten met diamanten versierde krans. De krans was ontstaan uit het gebruik dat de overwonnene aan den overwin naar een graszode van het veroverde gebied moest aanbieden, als een teeken van onderwerping. Verscheen de bezitter van een gras- krans in het openbar, dan juichte men hem toe. In den schouwburg stond iedereen, zelfs de hoogste hoogwaardig heidsbekleders, op, hem ter eere. In het oude Rome was aan deze kransen een zeker bijgeloof verbonden. Zoo brachten de kransen uit krokussen, naar beweerd werd, een gezonden slaap! Kransen van klimopbladen zouden iemand bescher men tegen dronkenschap. Bij de Germa nen was de krans van eikenloof het teeken van den vrijen man. Het Christendom nam het gebruik van kransen over ze waren in het be gin een symbool van het martelaar schap. Uit edel metaal, meestal goud. gevormd, hing men de kransen in de kerk op, waar de altaren en de beelden der Heiligen met bloemen en kransen waren versierd. In de Middeleeuwen droegen mannen en vrouwen bü feeste- iyke gelegenheden, naast bloemen en kransen, kransen uit edel metaal, met steenen versierd, in het haar. DANKBAAR SAN MARINO. San Marino, het nauwelijks 60 vierkan te K.M. groote republïekje op de gTens van Noord- en Midden-Italië verheugde zich tot dus ver op zyn Monte Titano in een verheven afzondering. Wel was het door wegen met het Italiaansche gebied verbonden, maar de spoorlynen meden zyn gebied. Daarin komt verandering. Een electrisch lijntje zal Rimini, de be kende badplaats aan de Adriatische Zee met San Marino verbinden. Dan kan de bus, die nu tweemaal daags de 24 K.M. langen weg tusschen beide plaatsen heen en weer rijdt, op stal gezet worden. Men heeft gisteren de eerste spade voor de nieuwe lijn in den grond gestoken en de kapiteins-generaal van de republiek hebben te dier gelegenheid een tele gram aan Mussolini gezonden om hem te bedanken voor zijn ruime medewer king aan het tot stand brengen van dit werk, dat de republiek nieuwen bloei moet schenken, aldus de N. R. Ct. VRIJZ. PROTESTANTEN IN HAARLEM-NOORD. Dinsdagavond hield de afdeeling Haar lem-Noord van den Ned. Protestanten bond haar eerste algemeene jaarverga dering in het gebouwtje Ceramstraat 4. De jaarverslagen van de secretaresse en den penningmeester werden goedge keurd. De balans sluit met een klei.i tekort. Een kascommissie werd benoemd voor het verschenen én het ïoopende boekjaar. De voorzitter van de commis sie ter behartiging van de belangen van de Vrijz. Herv. leden in de afdeeling deelde mede. ruim f 70 te kunnen stoi ten in de kas welk bedrag opgebracht werd door aangeslagenen in de ker kelijke belasting, die hun van dien aan slag teruggekregen deel ter beschikking hadden gesteld de* commissie. In de vacature Ds. Los werd als bestuursli. gekozen de heer J. Visser. Besloten werd tot het aangaan van een hypotheek op het kerkgebouw en verkoop van den reservegrond. Uitgebracht werd een verslag van de algemeene vergadering te Hilversum. Den waarnemend voorzitter den heer Vink, en de bazarcommissie werd dank gebracht voor hun moeilijk werk. LIEDERTAFEL HAARLEM'S ZANG GENOT. De Liedertafel .Haarlem's Zanggenot' geeft een concert op Dinsdag 11 De cember in de Gemeentelijke Concert zaal met medewerking van Jacob Bijster organist te Haarlem en het dubbel - mannenkwartet „Harmonie" te Am sterdam. Op het programma staan werken o. van Jac. Bonset, César Franck, Pr. J. Roeske, L. C. Keereweer, Jacob Bijster en Isr. J. Olman, Hoofdschotel is de Missa in Honorem Sanctissimae Tri- nitatis, voor koor, soli en orgel van Hubert Cuypers. C. WERKHOVEN, f EEN GEZIEN PERSOON IN DE S. D. A. P. Dinsdagmiddag is de heer C. Werk hoven, secretaris-penningmeester van de SD.A.P., te Bussum op 41-jarigen leef tijd overleden. De heer Werkhoven studeerde aan de kweekschool te Maastricht voor onder wyzer en was als zoodanig werkzaam in Veenendaal by Arnhem. Hü was vele jaren voorzitter van de afdeeling Arnhem der S.D.AP.; in Juni 1920 werd hij secretaris der partij. Sinds October 1925 nam de heer Werkhoven naast de functie van secretaris, die van penningmeester waar. Ook was hij secre taris van de Vereeniging van sociaal democratische raadsleden en gedurende de periode van 19221925 was hy lid van den gemeenteraad van Bussum. waar hy een geziene persoonlijkheid was. De teraardebestelling zal geschieden te Lun teren, waar zyn ouders wonen. EEN NIEUW FINANClëEL SCHANDAAL. De manoeuvres van madame Marthe Hanau. ZIJ EN DE BANKIER BLOCH GEARRESTEERD. INTERPELLATIE IN DE FRANSCHE KAMER. In aansluiting van de berichten van het financieele schandaal in Frankrijk betreffende de „Gazette du franc" wordt nog het volgende gemeld: De G. d. F werd in 1925 opgericht in de moeilijks dagen van den franc, en met het goede doel om den vrede te dienen. De eige naresse Madame Marthe Hanau is er met behulp van haar eersten man den bankier Bloch. in geslaagd van de Ga- zette du Franc een enorme financieele instelling te maken, wyd vertakt op het platteland. De courant van Coty „l'Ami du Peuple" en daarna de .Populaire" vestigden de aandacht op het corrup- tieve karakter van deze sneeuwbalzaak. In ieder geval houdt Madame Hanau bij hoog en -bij laag vol, dat zij niets ongeoorloofds hebben gedaan. Inmiddels is het parlement er zich ook mee gaan bemoeien. Het Hbld. meldt bijvoorbeeld: Aan het einde der Kamerzitting vond het aangekondigde korte debat plaats over de aangekondigde interpellatie- Chastanet. Nu de twee hoofdschuldigen gearresteerd zijn, was het duidelijk dat de regeering niet anders kon antwoorden dan dat het recht nu zijn loop hebben moet. Chastanet vereenigde zich dan ook met de verdaging der interpellatie tot na de bgrooting. Hij drong alleen aan op aanvulling van de strafwetge ving, die preventief heel wat beter wer ken kan. Namens de regeering antwoord de minister van financiën Chéron, dat hij reeds een begin gemaakt heeft door aanbieding van het wetsontwerp, dat aan personen, die een veroordeeling ach ter den rug hebben, verbiedt, het vak van bankier uit te oefenen. Andere ont werpen zullen volgen, waarvan de strek king zal zijn, een strenger toezicht uit te oefenen op de emissie van nieuwe effecten, op de werking van maatschap pijen, die een beroep doen op het pu bliek crediet, enz. Ook meet- er een contröle worden ingesteld op de vrije markt-, die zich naast de officieels effec tenbeurs ontwikkelt heeft, en die nu in het geheel niet gecontroleerd wordt. Zoo zal -men komen tot een meer af doende bescherming van het publiek. De Telegraaf weet te melden: Maandag begaf mevrouw Hanau zich na afloop van haar werkzaamheden ten bureeie van de ..Gazette du Franc" naar haar villa te Boulogne-sur-Mer. Daar werd zij in den loop van den avond bezocht door een verslaggever van de „Petit Parisien", die haar verzocht haar indrukken mede te deelen omtrent de geruchten, welke den laatsten tyd met betrekking tot haar onderneming de ronde deden. Mevrouw Hanau verklaar de: „Ik heb steric den indruk, dat ik nog hedenavond of anders morgen vroeg ge arresteerd zal worden. De opeenvolging der feiten, die my de laatste 48 uur ter oore zyn gekomen, geven mij de ze kerheid, dat het tijdstip voor myn ar restatie reeds vast staat. Het zou mij ge makkelijk zyn gevallen, reeds eenige dagen geleden te vluchten. Dat wilde ik echter niet. Ik ben er mij niet van bewust iets gedaan te hebben, waarop aanmerking gemaakt zou kunnen worden." In de „Ere Nouvelle" publiceeren de drie voornaamste redacteuren van de .Gazette du Franc", nl. Pierre AudiJjert, Bené Gast en Pierre Descaves, een verklaring, waarin zü op hun eerewoord verzekeren, dat het financieele consor tium, dat de krant in het leven heeft geroepen, nimmer gepoogd heeft, hun standpunt op politiek, sociaal of econo misch gebied te beïnvloeden; dat men hun nooit richtlijnen heeft gegeven, welke hun onafhankelijkheid zouden hebben aangetast en dat zij geen aan deel hebben ontvangen uit de opbrengst der advertenties. Als merkwaardigheid wordt er aan herinnerd, dat de „Gazette dun Franc" herhaaldelijk interviews met hoogg* plaatste staatslieden, o.m. met Poincaré en Briand, heeft gepubliceerd, en dat de beste journalisten aan het blad me dewerkten. Chastanet heeft omtrent zijn plan tot het houden eener interpellatie overdez- zaak een onderhoud gehad met minis ter-president Poinoaré. Deze verklaar de zich met dit voornemen accoord, doch gaf daarbij tevens te kennen, dat de in terpellatie eerst gehouden zal kunnen worden wanneer de begrooting afgehan deld is. Volgens de „Intransigeantzou h^t concern passiva hebben ten bedrage van 120 a 130 millioen francs, waartegenover slechts 30 a 50 millioen francs activa staan. Het blad merkt hierbij evenwel op„ dat alle gegevens omtrent den wer- kélyken stand van zaken nog slechts vaag zijn.. Van de personen, die gelden ter beschikking van het concern hebben gesteld, schynt tot dusver nog niemand benadeeld te zijn. Een nieuwe aaridee- len-emissie evenwel, wélke Zaterdag zou plaats vinden, is in verband met de gebeurtenissen der laatste dagen ver hinderd. In Noord -Frankrijk heeft de zaak bui tengewoon groote sensatie verwekt. In structies zijn gezonden aan de recht banken in alle steden, waar de 400 agentschappen der „Gazette du Franc" gevestigd zijn. Deze agentschappen zul len geschorst worden en het onderzoek, dat thans te Parijs is begonnen, zal in de provincie worden voortgezet. Dinsdagmorgen is de politie, nadat het advies van den gouverneur der Banque was ingewonnen, tot arrestatie van Martha Hanau en haar ex-echtgenoot Lazare Bloch, overgegaan, op last van den commissaris van politie Pachot-, aan wien het onderzoek der affaire is op gedragen. De arrestatie van mevrouw Hanau had 's morgens om vyf uur plaats die van Bloch eveneens in alle vroegte, in zyn woning te Neuilly. Het huis van Bloch was den geheelen nacht door de politie bewaakt. Om een uur 's avonds verliet zyn vriendin de woning, doch zij keerden onmiddellijk terug. Men vermoedt, dat Bloch zich op deze wijze er van heeft willen vergewissen, of er nog kans op ontvluchting voor hem bestond. In alle lokaliteiten van de „Gazette du Franc" zijn huiszoekingen gehouden, evenals in de woning van den hoofd redacteur Audibert. De boeken werden in beslag genomen. De 250 employés der onderneming konden dientengevolge niet aan het werk gaan. Vaz Dias seint ons nog: Het ingestelde onderzoek inzake het bedrog van de ..Gazette du Franc" heeft tot nog toe een tekort van meer dan 100 millioen franc aan het licht ge bracht. De onderzoekingen duurden den geheelen dag. 400 employés hebben ver-' lof gekregen en zullen wel kunnen reke nen op het verlies van hun betrek king. OP DEN SMALLEN MUIDERSTRAATWEG. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Gisterenavond is op den Muider- straatweg by Naarden een ernstig auto ongeval gebeurd, dat toch nog zonde: persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Twee auto's, die elkaar op het smalle gedeelte van den Muiderstir&atweg tus schen Naarden en Hakkelaarsbrug na derden, zijn, daar een hunner gedwon gen door den mist en het gevaar van „stranden" tusschen de tramrails, te veel links hield, tegen elkaar gebotst en met zulk een kracht dat van beide wagens de voorassen werden omgebogen en de wielen dwars onder de auto's kwamen te staan, meldt de Tel. Het verkeer ondervond geen stoornis daar het ongeval tamelijk dicht aan de zijde van de trekvaart plaats vond. Beide wagens liepen zeer ernstige schade op: de inzittenden daarentegen kwamen met den schrik vrij. VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN. De vereeniging voor School- en Werk- tuinen voor Haarlem en Omstreken is bezig met een groote uitbreiding harer tuinen, waardoor in 1929 ongeveer 150 leerlingen meer zullen kunnen worden geplaatst dan in 1928, dus 600. De tuin aan de Kleverlaan wordt met 3/4 H.A. uitgebreid ongeveer 60 cM. opgehoogd en geheel hervormd tot een model school en werktuin, door den tuin-architect. den heer G. Bleeker. Door het verlengen van de Heem- steedsche Dreef is de werktuin aan het Haemstedeplein te Heemstede vervallen. De vereeniging is er echter in geslaagd een braac liggend terrein in huur te krygen, gelegen langs den Heerenweg. tegenover de Kerklaan te Heemstede, dat reeds tot werktuin is ingericht. Door een en ander ziet het bestuur zich voor enorme uitgeaven geplaatst die ruim f 5000 bedragen, waarvoor nog geen dekking aanwezig is. Vooral het verkrijgen van gelden voor bouw van een tuinschuur te Heemstede baart buitengewone zorgen, waarvoor het be stuur nog geen oplossing heeft kunnen vinden. Tot tegemoetkoming eenigszins in de reorganisatiekosten van den Haarlem- schen tuin. mocht het bestuur heden als St. Nicolaasgeschenk een bedrag van f 250 incasseeren, geschonken door een industreel, die onbekend wenscht blijven, en die ook het vorig jaar de vereeingin reeds met een gift van f 500 verraste. Aan deze nobelen schenker brengt hei bestuur openlijk hartelijken dank. Het hoopt, dat dit schitterend voorbeeld op een dag als heden navolging mag vin den, opdat dit jeugdwerk steeds meer kan worden uitgebreid. Want klagen óver verwildering, baldadigheid, ruw heid en wat niet al meer der jeugd, is heel gemakkelijk, maar „Berustend klagen brengt geen baat, de baat eischt onze klieke daad1". Het secretariaat is gevestigd by den heer A. D. de Roos, Joh. Verhulstweg 35 Santpoort(Station) HILLEGOM. DE SIXLAAN. De boom, die in de Sixlaan is geval len, was ziek. Het hout van het onder eind van den stam was byna geheel vermolmd. Als de andere boomen van de Sixlaan ook in zoo'n slechte conditie verkeeren, zouden zij zeer gevaarlijk zijn. Een onderzoek van een deskundige lykt gewenscht. De boomen van deze laan zyn mooi, zij moeten daarom zoo lang mogelyk behouden worden en al leen op advies van een deskundige zou tot vellen besloten mogen worden. SPORT EN SPEL VOETBAL. DOELMAN H.ALLE GEHULDIGD. Dinsdagavond kwart over acht arri veerde te Deventer de keeper Halle, die in den wedstrijd tegen Italië te Milaan zoo een goed figuur sloeg. Duizenden waren aanwezig en een muziekkorps deed zich hooren. Halle werd toegespro ken door den voorzitter van Go-Ahead, den heer De Rooy en door een verte genwoordiger der burgerij. Hij kreeg een krans en veel bloemen. Onder ge juich van de menigte nam Halle met zijn verloofde plaats in een auto, die hem naar zijn woning bracht. Ned. Voetbalbond KET PROGRAMMA VOOR ZONDAG AFDEELING I. lc klasse: U. V. V.—H. F. C. Hermes—V. U. C. R. C. H.—Ajax. A. D. O.Stormvogels. Hilversum—Sparta. Tweede klasse A: K. F. C.—H. R. C. W. F. C.—West-Frisia. Z. V. V.—A. F. C. Zeeburg ia—Alcm. Victrix. Helder—Hollandia Tweede klasse B D. E. C.Haarlem. H. V. C.—Baarn. V. V. A.Spartaan. B. F. C.—Velox. Bloemendaal—Zandvoort. 3e klasse C: AmstelZ. R. C. O. V. V. O.—Kinheim. KennemersOosterpark. Watergraafsmeer—E. D. W. 3e Klasse D: Scheveningeiv—L. F. C. E. H. S.—U. V. S. AlphiaAlphen. Schoten—T. H. B. Reserve eerste klasse. Stormvogels 2—E. D. O. 2 A. F. C. 2—Hilversum 2 Spartaan 2—Blauw Wit 2 Z. F. C. 2—R. C. H. 2 H. F. C. 2—Ajax 2 Reserve tweede klasse A. Alcm. Victrix 2—A. F. C. 3 Blauw Wit 3—K. F. C. 2 Haarlem 2—Ajax 3 AFDEELING II. Eerste klasse: V. S. V.—'t Gooi. H. V. V.—Excelsior. Blauw WitZ. F. C. Feyenoord—E. D. O. D. F. C.—H. B. S. Tweede klasse A: Quick—V. I. O. S. V. O. C.—Xerxes O. D. S.—Unitas. Overmaas—D. H. C. A. S. C.—B. M. T. Tweede klasse B: NeptunusSteeds Hooger. R. F. C.—C. V. V. S. V. W.—Merwede. Gouda—Hercules. Fortuna—S. V. V. Reserve eerste klasse: D. H. C. 2—D. F. C. 2 H. B. S. 2Feyenoord 2 Unitas 2—Sparta 2 Xerxes 2—U. V. V. 2 C. V. V. 2—V. O. C. 2 AFDEELING IEt Eerste klasse. TubantiaGo ahead. Z. A. C.Enschedé. Ensch. Boys—Heracles AFDEELING IV. Eerste klasse: Willem H—L. O. N. G. A. N. A. C.Eindhoven. RoermondN. O. A D. P. S. V.—B. V. V. WilhelminaM. V. V. AFDEELING V Eerste klasse. Velocitas—W. V. V. Be QuickLeeuwarden G. V. V.-Veen-dam Frisland—G. V. A. V. Achilles—Alcides. (Sportkr.) BILJARTEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BU D.E.S, Dinsdagavond was een der grootste en oudste biljartvereenigingen in den lande op bezoek bij de jubilaresse, nl.: de club „Amsterdam". De eerste party ging tusschen Fran ken (Amsterdam) en Tuninga (DE.S.). Terwijl de Amsterdammer een behoor lijke party speelde, was de Haarlemmer slecht, zoodat er al spoedig een groot vèrschil was. Wel liep Tuninga later nog wat in, maar het was te laat. Het einde kwam met 75 om 49 voor Franken. Op het andere biljart stonden de Bra ve (Amsterdam) en van Amstel (D.E.S.) tegenover elkaar. Beiden begonnen goed, doch daarna was v. Amstel er uit, ter- wyl de Amsterdammer langzaam voor uit liep en won met- 75 om 53. Vervolgens traden Keizer (Amster dam) en Bijrij (DE.S.) in het strijd perk. Het werd een zeer spannende par ty van begin tot einde. Tenslotte behaalde de Amsterdammer de overwinning. De stand was: 100 om 92. Op het tweede biljart ontmoetten Waag (Amsterdam) en Vlug (D.E.S.) elkaar. Ook in deze partij bleef de spe ler uit Groot Mokiïm na vinnigen strijd de baas. Het werd 100 om 83. Het zag er voor de jubilecrende club thans slecht uit en het team dreigde voor de eerste maal te verliezen, doch de overige vier spelers dachten er an ders over en wonnen alle vier hun partij. Kater (Amsterdam) was de eerste, die het tegen Kuiper (DE.S.) moest afleg gen. In het begin ging het gelijk op. doch dan ging Kuiper langzaam maar zeker voor, om ten slotte onbedreigd te winnen met 75 om 59. Nu volgde een zeer ongelijke party tusschen Berlyn (Amsterdam) en van Schie (D.E.S.) De Haarlemmer bleek be langrijk sterker en gaf bovendien vaak slecht af, zoodat v. Schie de 100 vol had, toen zijn partner pas 31 noteerde. Toen de twee laatste partijen begon nen, was „D.E.S.'' reeds 12 punten voor. De partij Kinsbergen (Amsterdam)—v. Terwisga (D.E.S.) was buitengewoon spannend. Beiden vochten om de eer der overwinning. Heel op het laatst kwam de D.E.S.-man in de meerderheid en won met 100 om 93. Sanders (Amsterdam) had tegen Bot telier (D.E.S.) voortdurend de leiding; doch eindelijk nam Bottelier die over, om die niet moer at te geven. Hij won met 75— om 63. Door dezen uitslag was het pleit van den avond alweer beslist in het voor deel van „D.E.S." De algemeene stand was: „Amsterdam" 596, „D.E.S." 627 ca ramboles. Alzoo een verschil van 31 ca ramboles. DAMMEN. OM DEN KORENBEURS-BEKER DAMCLUB „ÏJMUIDEN" WINT DEN BEKER. Dinsdagavond had in „De Korenbeurs" de finale plaats om den „Korenbeurs"- beker. In deze finale speelden om den beker de Damclub IJmuiden I tegen de Cas- tricumsche Damclub I. Na een fraaien stryd wisten de IJmui- denaren voor een jaar beslag te leggen op dezen zilveren wisselbeker. De gedetailleerde uitslag luidt: Damcl. IJmuiden I Castricumsche Damclub I. Barend DukelY. Horjus 2—0 F. Basstra—V. Koeman l—l Joh. Kramer—A. de Zeeuw 1—1 H. Muller—O. G. Brakenhof 2—0 P. Booij—C, Juffermans 2—0 J. SmitA. Scheerman 2—0 P. v. d. KuilJ. Boot 2—0 D. OttC. Peperkamp 1—1 P. Visser—W. Beentjes 1—1 G. van Zanten—G. Sprenkeling 02 voor IJmuiden. Totaal 14—6 DAMBOND DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN. Binnenkort zal de jaaxlyksche com petitie van den aambond voor het dis trict Haarlem en omstreken aanvangen. De termijn van inschrijving sluit Maandag 17 December a.s.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10