ZIJN ER NOG LIJKEN IN DE SALENTO? DATUMSTUKJES Ttl 7K1 Econoom p"K,M"TeL 14037 DE FINANCIëN VAN HEEMSTEDE. 46e Jaargang No. 13945 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 5 December 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, niet geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 3.57Fo. per post door Nederland f 3.S7V5- Losse nummers f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57H, fo. per post f 0.65. ADVERTENTIEN ,_5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per reeel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke regei meer 15 cents: buiten Arrondissement dubbele prijs Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 14 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonnés Uitkeeringen: Levenslang# Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50-; Arm-of Beenbreuk f 100.» Alleen een onderzoek met duikers kan zekerheid geven. MAAR WIE ZAL DAT LATEN INSTELLEN? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: WOENSDAG 5 DECEMBER. Cinema Palace: „De Verworpeling" 8 uur. „Compagnons in lief en leed". St. Nicolaas 2.30 uur. Luxor Theater: „Vrijgezellenclub De Nachtpit". „De Danseres van Alaska". 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Mensch durf te leven". Tooneel: William and Ellen Boomgaarden. 7—9; 9.1511.15. Sint Nicolaasmatinée 2.30 uur. Standaard Theater: „Gestrand in Pa rijs": „Is dat uw Baby", 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 6 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen. Haarlem, 5 December. Een Janboel. By de behandeling van de Onderwijs- 'begrooting heeft de heer J.' H. Schaper gisteren in de Tweede Kamer een betoog tegen de Kollewijnsche spelling gehou den. Niemand, zei hy, zweert bij de stroeve vormen van De Vries en Te Winkel. Men helpe ons daarvan af. doch zwere niet bij Kollewyn. De heer Schaper wil geen anarchie maar een stelsel, dat niet in excessen vervalt. Dit is inderdaad geen zaak van den minister van Onderwijs alleen, maar een van re- geerir trsbeleid, die in den ministerraad thuis hoort. Ons land heeft in de practijk twee namen (Nederland en Holland), twee volksliederen (waarvan het Wien Neer- landsch Bloed het oificieele en het Wil helmus het meest-gebruikte is) twee hoofdsteden (Amsterdam als officieele en Den Haag met de instellingen die vrijwel elk ander land ter wereld in zijn hoofdstad houdt) en twee vlaggen (het rood-wit-blauw officieel en de Prinsen vlag, als zijnde veel mooier, met steeds winnende populariteit). Binnenkort zullen wij er misschien vier spellingen op na houden. Nu zijn er in de practijk al drie. De eerste is de oude. van De Vries en Te Winkel. De tweede erkent de geslachten bij zelfstandige naamwoorden niet meer. De derde is die van Kollewyn. Waarschijnlijk kunnen de aanhangers van de drie stelsels naar getalsterkte in dezelfde volgorde gerangschikt wor den. maar nr. 2 en nr. 3 winnen steeds meer terrein, vooral nr. 2. En telken jare wordt de chaos grooter. Nu is nr. 1, de spelling van De Vries en Te Winkel, nog altijd de officieel- erkende, en met belangstelling lees ik in het Kamerverslag dat de regeering deze handhaaft bij alle examens. Het zal haar niet gemakkelijk vallen, want bij het onderwijs dcet zij het overigens niet. Op zeer vele scholen zijn de onderwijzers en leeraren in Nederlandsche taal blijk baar volkomen vrij in het onderwijzen van de spelling die hun zelf het best aanstaat. Zij doen tenminste wat zij verkiezen, en berijden naar hartelust hun eigen principe-stokpaarden. Het gevolg is een steeds toenemende spel- ling-anarchie. Van de moeilijkheden die de aan de maatschappij afge'everde leerlingen en die het heele bedrijfsleven van deze wanorde ondervindt trekt de regeering zich blijkbaar niets aan. En toch zijn die groot. Op alle kantoren ondervindt men tegenwoordig den last van sollici tanten die alleen de spelling sub 2 of die sub 3 geleerd hebben. En geen enkel 'behoorlijk georganiseerd bedrijf neemt er genoegen mee om- zijn corresponden tie in drie verschillende spellingen uit te zenden. Dientengevolge is de directie wel genoodzaakt om de tekortkomingen van het onderwijs dat als zoodanig, als geheel niet meer weet hoe het de Nederlandsche taal moet spellen, te gaan verbeteren. Buiten officieele publicaties is de chaos in wat-er-gedrukt-wordt verschrik kelijk. Alleen de dagbladen en sommige weekbladen volgen nog een vast stelsel, en houden aan De Vries en Te Winkel vast. Wij doen dat niet omdat wij zoo koppig-conservatief zijn, maar omdat wij meer prijs stellen dan het ministerie van Onderwijs op eenheid en organisatie. Wij wenschen geen krant uit te geven in drie spellingen 'straks komen er nog meer, als het zoo blijft doorgaan). Het is ons volkomen duidelijk dat de spelling van iedere taal evolueert, en dat men op zijn tijd de bakens moet verzetten. Wat mij betreft: ik zou met genoegen afzien van de geslachten der zelfstan dige naamwoorden en spelling nr. 2 aanvaarden, als die algemeen werd in gevoerd. dcor de regeering. via het on derwijs. Nu dat niet gebeurt, en Den Haag co boel maar laat waaien, is er geen der.ken aan. Wij krijgen onze kopy niet alleen van de redactieleden op ons bureau maar ook van ettelijke officieele lichamen, van bonden en vereenigingen. van nieuwsbureaox zooals Reuter. Be- linfante, Vaz Dias, van een heele reeks medewerkers in binnen- en buitenland. Wij moeten snel en dus systematisch werken. Derhalve is voor ons de eenige bruikbare methode, om het stelsel der groote meerderheid door te voeren. Dat is nog steeds De Vries en Te Winkel. Maar de meerderheid brokkelt steeds meer af, en het verbeteren van kopy vordert steeds meer tijd. Het komt wel eens voor dat iemand een ingezonden stun in de Kollewijnsche spelling zendt en aan daarbij de voor waarde stelt dat er geen veranderinggn in moeten worden gemaakt. Wy weige ren die voorwaarde onveranderlijk. Wat denken zulke inzenders eigenlijk? Dat wy er machinezetlevs en correctoren op na kunnen houden, die in staat zijn om drie spellingen juist te behandelen, en dat wij ei' lust in hebben om terwille van hun stokpaard een krant uit te ge ven die een belachelijke staalkaart van spellingen zou worden.? Geen sprake van! Voor de Kollewijnsche spelling voelen wij weinig. De meeste menschen vinden „eindelik, dadelik" enzoovoorts geen ver betering op eindelijk en dadelijk. Wij zeggen evenmin lik als lijk. Theoretisch moge deze verandering te verdedigen zijn, practisch blijft zij even ver van de spreektaal als de bestaande schrijfwijze. En plastisch is zij leelijk. Er zijn andere kollewynismen die hinderlijk aandoen en niet voldoende gerechtvaardigd schij nen. Ik weiger trouwens te gelooven dat men de normale spelling-evoluties, die nimmer zullen ophouden, ooit zal kunnen wijzigen dcor met een minder heid een ingrijpend nieuw stelsel aan een onwillige meerderheid te gaan op dringen. Anders is het gesteld met een wijzi ging zooals „de opheffing van de en den" (zooals men het gewoonlijk uit drukt) die algemeen als gewenscht wordt erkend. Waarom zou die niet officieel ingevoerd worden? In elk geval vragen wij: Laat Den Haag een beslissing nemen. Laat het ministerie van Onderwijs zijn houding vaststellen en aan de scholen mededee- len volgens welk spelling-stelsel er on derwezen meet worden. Dan kan het controleeren of er de hand aan wordt gehouden. Daarvoor hebben wij een mi nisterie van Onderwijs. Meent men dat de tijd is gekomen om een voorstel in te dienen tot plotselinge invoering van een heele reeks wijzigin gen over de geheele linie, zcoals de Kol lewijnsche spelling, laten de Kamers daar dan over beslissen, zooals over iedere andere onderwijszaak van natio naal belang. Laat men een besluit nemen, en orga- niseeren. Zooals het nu toegaat is het een janboel. Aan onze twee hoofdsteden, twee namen en twee volksliederen is de wereld gewend, aan onze twee vlaggen zal zij ook wel wennen, maar als wij niet meer weten hoe wij onze eigen taal moeten spellen mak-en wij ons tegen over iedereen belachelijk. R. P. DE PERSONEELE BELASTING. HERZIENING VOORLOOPIG UITGESTELD. In de memorie van Antwoord op de begrooting voor het departement van Financiën deelt de minister van Finan ciën het een en ander mede over de per- soneele belasting. Men weet dat de ver laging van de personeele belasting voor velen niet de verwachte baten heeft ge, bracht, maar is opgeveerd geworden, wij" ongeveer gelijktijdig de dcor de huur ders betaalde huurprijs als huurwaard: is aangenomen. De minister deelt nu mede, dat het aanvankelijk in zijn voornemen lag een herziening van de classificatie der ge meenten door te voeren. In verband me' het feit, dat zijn ontwerp betreffend: de financieele verhouding de personeel: belasting voor het laatst als Rijksbelas ting wil doen heffen, laat hy deze her ziening voorloopig liggen. DE VEENDAMMER- AFFAIRE. DE W.'S BERUSTEN IN HUN VONNIS. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer J, J. W., die in verband met de af faire der Veendammer Hypotheekbank door het Gerechtshof te Amsterdam in Hooger Beroep is veroordeeld tot twree jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van negen maanden preventieve hechtenis, in dit vonnis berust. Ook zijn zoon, de heer J. P- H. W., die tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van negen maanden preventieve hech tenis is veroordeeld, zal in dit vonnis berusten. Omtrent de houding van den derden verdachte, den heer A. C. M. is nog niets bekend. NEUTRALE BESTUURDERSBOND In de Maandagavond gehouden alge- meene ledenvergadering van den Neu tralen Bestuurdersbond ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor het con- eres van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond op 14 en 15 Dec. te Utrecht, werden tot afgevaardigden gekozen de heeren E. W. Goedhart, A. Nieman en als plaatsverv. lid de heer A. L. van Doorn. Van de omgekomen bemanning van de „Salento" zijn slechts eenige lijke; aan het strand aangespoeld. De vraag is al meermalen gesteld, zijn er neg lijken op het wrak? Deskundigen zijn het er over een:, dat alleen zekerheid verkregen kan wor. den als een onderzoek door duiken wordt ingesteld. Het geheele wrak z.t onder water, alleen een stuk van dt kaartenhut en het sloependek steken bij -aag getij boven het water uit. De vraag is evenwel: wie moet ddt on derzoek laten instellen? Wij hebben by de betrokken ministe ries in den Haag geïnformeerd, of d. regeering dit voornemen had, maar kre. gen den indruk dat dit niet het geval is Iedereen is gerechtigd om naar he; wrak van de „Salento" te varen om een onderzoek in te stellen. Er is niemand op het schip achtergebleven om „den eigendom te verdedigen". Wanneer om een voorbeeld te noemen de I ta in ons vorig nummer gaven wij uit voerige bijzonderheden over de gemeen- tebegrooting van Heemstede voor 1929. De begrootingen voor 1928 en 192D ver- tconen een geheel verschillend bee'-d. Die voor 1928 begon met een post van 357,154 als batig saldo van 1926. In 1929 kan men niet teren op eer overschot van het verleden, integendeel de rekening van 1927 sluit met een te kort van 63.646, dat nu vereffend moet worden. Alleen deze beide cijfers geven een verschil van 420.800. Dat wil veel zeggen op een totaal van 1-650.850! Op de begrooting voor 1928 kon 210.000 uitgetrokken worden als stor ting in het fonds voor bijzondere doel einden. Maar om voor 1929 de eindjes aan elkaar te kunnen knoopen zonder belastingverhooging, was het noodig om 110.000 uit dat fonds te halen ter ver meerdering van de inkomsten. Wij hebben eenige vergelijkingen ge maakt tusschen de begrootingen van 1928 en 1929. Daarbij moet bedacht worden, dat hel aantal inwoners dit jaar van 11.943 tot 12-975 gestegen is. De gewone inkomsten zijn voor 1929 niet lager geraamd dan voor 1928- D" belastingen waren voor 192S begroot op 370590, maar voor 1929 op 407-09.: alzoo 36-500 meer. Ook de inkomsten uit de bedrijven zijn voor dit jaar hooger gesteld. Gas: 1928: 54-964. 1929: 75-689 Electriciteit: 192S: 65.464, 1929 9S-770. Er wordt dus voor het aanstaande jaar 54.031 meer uit deze twee bedrijven gehaald Voor de waterleiding was het tekort over 1928 geraamd op SS 16. nu voor 1929 slechts op 2.901: dus ook bijna 6000 in het voordeel der gemeente- financiën Daarentegen zijn de kosten van dc reiniging voor 1929 1.577 hooger ge steld. De gewone uitgaven vertoonen ook geen sterke stijgingen. RUZIE MET EEN BOKSER. KWEEKER NEERGESLAGEN. Dinsdagnacht, kwart over twaalf, kre gen in een danszaal te 's Gravenhage de kweeker L. W. R. uit Naaldwijk en de beroepsbokser Jacques d'O. een woor denwisseling met elkaar, welke later in een twist ontaardde, meldt het Vad. Om half één verlieten beiden het café. Toen de heer R. in een taxi wilde stap pen, trad de bokser ineens op hem toe en gaf hem twee krachtige vuistslagen op het hoofd, met het gevolg dat de kweeker op de straat viel. waarbij hii met het hoofd tegen den trottoirband terecht kwam. Hij had een ernstige hoofdwonde, terwijl hy bewusteloos was De bokser wachtte de komst der politie niet af. maar maakte van de verwarring gebruik om zoo gauw moge- l:jk weg te komen. Juist teen de politie kwam, verdween hy in een taxi. De agenten waarschuwden 'n anderen tax' en hoewel zij den dader dadelijk achter volgden. zijr. zij er niet in geslaagd hem a3n te houden. Na overbrenging naar een ziekenhuis 'o'.eek dat de heer R een schedelbreuk en een fmstige hoofdwonde had opge- loopen. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. De bokser was van morgen nog steeds zoek llaansche regeering een onderzoek wil. dan is het eenvoudigste, dat zij een sleepboot huurt en er een duiker op ai stuurt. Wordt iets gevonden, dan moe. üt bij den strandvonder worden aan gegeven. Strandvonder is de burgemees ter van Zand voort. Er zou, abstract gesproken, een onder hoek kunnen worden ingesteld naai- de oorzaak van het vergaan van de „Sa. lento". Hiertoe moet d§ Raad van de Scheepvaart volkomen zelfstandig de oeslissmg nemen. Maar voor zoon on derzoek is. zoo deelde men ons van be voegde zijde mede, geen enkele reden want men is het over de oorzaak eens Ligt het «wak gevaarlijk voor d, scheepvaart, dan moet Waterstaat het opruimen. Het is evenwel zoo goed als zeker, dat men tot dit kostbare werk niet zal overgaan, omdat er weinig o: zoo goed als geen gevaar voor de scheep vaart is. Men zal het wrak dus later, verzinken in den bodem der zee. 1928 1929 Algemeen beheer 39-772 19-69. Openbare Veilig heid 127-788 129.4SC Volksgezondheid 22-985 26.313 Volkshuisvesting 942169 92-281 Openbare Werken 171.762 171.135 Onderwijs 117-222 121-651 Ondersteuning behoef, tigen 70.725 72.735 Werkloozen 9-OOQ 12.501 Grondbedrijf 21.470 17-101 De kosten van het Algemeen Beheer zyn voor 1929 lager geraamd. omdat onder de inkomsten een post van f 30-000 is opgenomen als rente voo: Haarlem voor de schadeloosstelling. Onder de inkomsten is bovendien voor 1929 een bedrag geraamd var, 176.076.— als uitkeering van Haarlem ingevolge de annexatie. Naar aanleiding van deze begrooting hebben wij nadere inlichtingen ingewon nen bij het Heemsteedsche gemeente bestuur. Ons werd verzekerd, dat de stand van de financiën van Heemstede nie gunstig is. De begrooting is sluitend ge maakt door 110-000 uit het reserve- ootje te halen, maar bovendien moet bedacht worden, dat gerekend is op de volledige uitbetaling van de schadeloos stelling zooals die door Heemstede be groot is. Bekend is. dat Haarlem veel minder heeft aangeboden. Als Gedepu teerde Staten dus belangrijk onder he: door Heemstede gevraagde bedrag gaan komen de financiën van Heemstede er r.og slechter voor te staan. Heemstede zit voor zware lasten, voor al de kosten van het onderwijs gaan ge regeld in de hoogte De gewone uitgaven van Heemstee: zijn hooger dan de gewone inkomsten. Wat de resultaten over het nog loo iende jaar 1928 betreffen, is mede t" deelen. dat de cijfers vrijwel kloppen net de ramingen. Dank zij het groote batige saldo van 1926 zal de voorgeno men storting van 210.0CO in het reser. vepotje kunnen plaats hebben. Op de begrooting van 1928 waren nog ::-en inkomsten geraamd voor de scha deloosstelling. DE ONDERGANG VAN DEN TRAWLER IJM. 58. ZIJ DIE NIET TERUGKEEREN. Nu vrijwel alle hoop op den terugkeer van den stoomtrawler „Amplitudo" is opgegeven. het vaartuig is thans bij na drie weken in zee geven wy hier onder de namen van tien der elf op varenden. die vermoedelijk by deze zee ramp het leven lieten. De naam van den jongsten stoker kon ons nog niet worden opgegeven: T. H. Pompert. schipper, gehuwd en wonende te Den Helder. L. Mastenmaker, stuurman, ge huwd. IJmuiden, J. Schroevers. machi nist. gehuwd, IJmuiden; J. Glas. oudste stoker, ongehuwd. Egmond aan Zee: J. Krijger, gehuwd. IJmuiden. Tuit. ge huwd. Scheveningen. de Bruin, gehuwd Scheveningen; J. Dekker, gehuwd. Eg- mond aan Zee. allen matroos, J. Julia nus. tremmer. ongehuwd. IJmuiden en J. Kok. kok. ongehuwd. IJmuiden. De reeds lange doodeniy'st der omge komen trawlervisschers moet dus vril- wel zeker nog met elf namen uitgebreid worden. Een eeresaluufc asn de onversaasden die hun leven lieten in den stryd tegen het ontembare element. Wij very men nog, dat van den schip per reedy meerdere familieleden, o.a. een broer, een zeemansgraf vonden. Het woord, is aan Bernard Shaw Geen enkele man kan tegen een vrouw op, behalve met een pook en een paar met spijkers beslagen schoe nen. En zel/s dan niet altijd. HET REDDINGSWEZEN. De ondergang van de Salento met haar gansche bemanning, op de Noord zeekust bij Bloem endaal, heeft diepen indruk gemaakt. Duizenden menschen hebben zelf kunnen zien hoe men een gansche bemanning op achthonderd me lers af stands van onze kust in de gol ven moest laten omkomen zonder hulp te kunnen bieden Vanzelf spreekt dat na zulk een ge beurtenis algemeen gestreefd word: naar middelen om het reddingswezen :e verbeteren Wy hebben in dit blad in dienzelfden zin geageerd. In de eerst, jlaats hebben wij betoogd dat er vol doende geld voor de Reddingsmaat- schappyen moest zijn om overal op onze kust, waffr zij dit noodig achtte het modernste en beste materiaal i.e. vooral motorreddingbooten te kunnen stationneeren. Wij hebben ons verheugd In de enthousiaste actie om geld voo; dit doel bijeen te brengen, die door de leerlingen der Haarlemsche scholen is ingesteld. In de tweede plaats hebben wij be toogd dat er meer gedaan moest wo; jden om experimenten met nieuwe uit vindingen op reddingsgebied te doen De techniek op dit gebied vordert zee. langzaam. Om haar vooruitgang te sti; muieeren zal er veel geld voor voortdu rende proefnemingen noodig zijn. En ge zien de geweldige technische ontdekkin gen die op ander terrein (waar uitvin, dingen meer rendeerend zfjni worden gedaan, lijkt het toch niet ontdenkbaa: dat men iets zal vinden waardoor he" mogelijk wordt om vliegtuigen dienst baar te maken aan het reddingswezen Om maar een hoofdpunt te noemen. Iemand uit Zandvcort heeft aan d. .egeering bericht aangaande een vin ding, waardoor lijnen op grooter afstand dan tot dusver overgeschoten kunnen worden. Wy wachten de resultaten bc; langstellend af. Laat men inmiddels niet te ver gaan in zijn critiek. Sommige menschen. aan hangers van den ouden waan dat alle: In het buitenland beter is dan bij ons schijnen tc meenen dat ze daar over mo derner reddingsmiddelen en betere or ganisaties beschikken. Het antwoorc daarop is: Neen. U vergist u. Wij beat ten even moderne reddingsmiddelen al' andere landen, ofschoon de hoeveelheid grooter kon zijn. De organisatie is bij ons minstens even goed als tn andere landen, en wat den meesten betreft: beter. Ons grootste nationale zwak is mis schien dat wij het onderling zoo zelden :ens zijn en zoo mal tegen het groo:: ouitenland opkijken. Maar in initiatief, in durf. ook in or ganisatie staan wy er. over de geheele linie gerekend, niet bij achter. Integen deel: wij overtreffen het vaak. Op grond van eigen jarenlange ervaring in Frank rijk en Engeland heb ik meer dan eens vergelijkingen kunnen maken, b.v. op het gebied van gemeentebshcer, die ver in ons voordeel uitvielen. Over 't gc'neeï besturen trouwens alle kleine landen in Noord-Europa beter dan de groote. een voudig omdat hun terrein beknopter r. overzichtelijker is. en decentralisatie er derhalve beter op uitvoerbaar blijkt. Hei gaat niet altijd op in het Datumstukje van vandaag wordt juist een onderwijs zaak aangeroerd, waarin onze decentra lisatie leelijk faalt maar als regel wel Niet zeuren over het grrróote buiten land. Wij zyn zelf minstens even capabel. R. P. RIJMDAG- Zal ik nu maar vandaag niet zwijgen? U zult al zooveel rijmen krijgen. Een hartlijk rijm, een teeder rijm. Een 'k-doe-het-nlmmer-weder-rijm, Een vurig rijm, een krachtig rijm. Een kan-ik-het-niet-prachtig rijm. Een mooi, een nog-zoo-kwaad-niet rijm. Een 'k-doe-mijn-best-maar-'t-gaat-niet rijm, Een loopend rym, een zeurig rijm, Een zag-je-'t-ooit-zoo-keurig rijm. Een lang rijm of een bot-af rijm. Een 't gaat-me-niet-zoo-vlotaf-rijm. Een plechtig rym, een statig rijm. Een 't gaat-maar-'t-is-maar-matig rijm. Een grooter of een kleiner rym, Een ik-kan-'t-nog-wel-fyner-rljm, Een simpel rijm. bombarie rijm, Een 't-is-toch-alles-larie-rym, Een droog rijm of een sappig rijm. Een vind-je-me-n!et-grappig rijm, Een beter rym. een minder rijm. En 't mooist van al. een kinderrijm. Maar hoe het ock mag zijn gerijm. U heeft geen oog voor mijn gerijm. U zult al zooveel rijmen krijgen. Dat ik vandaag maar eens moest zwijgen P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELlNGEN Dag en nacht DE TOESTAND VAN DEN ENGELSCHEN KONING. LONDEN. 4 Dcc. (VD.) Het he denavond te half negen uitgegeven bul letin inzake den gezondheidstoestand van den koning vermeldt, dat de stijging der temperatuur, welke hedenmiddag geconstateerd werd. blijft aanhouden. Dientengevolge voelt de koning zich weer minder wel. Overigens blijft de toestand onveranderd. In het Lagerhuis. In het Lagerhuis werd hedenmiddag in een verklaring gewezen op de nood zakelijkheid van de vorming van een commissie, die namens den koning zou kunnen optreden. Namens de Labour Party voerde Clynes het woord, die ziin rede besloot met de opmerking, dat al len ten zeerste verheugd zouden zyn. het herstel van Z.M. te mogen verne men. Zijn rede werd met applaus van alle deelen van het Lagerhuis begroet. De samenstelling van de commissie. In zyn antwoord zei minister-presi dent Baldwin, dat hij verheugd was te kunnen verklaren, da^ <1° kening zier» vanmorgen goed genoeg voelde, om de samenstelling van een commissie, die namens Z.M. zou kunnen optreden, mo gelijk te maken. De koning had in deze commissie benoemd H. M. de Koningin, den prins van Wales, den Hertog van York. den Aartsbisschop van Canter bury, den Lord-Kanselier cn den mi nister-president. Speciale trein voor den prins. ROME. 5 Dec. (V.D.) De secretary van de Brltsche ambassade, D. F. Ho ward. heeft een spec lal en trein aange vraagd aan 't ministerie vanBuitcnland- :ohe Zaken om den Prins van Wales Maandag den lOden dezer te Brir.disl af te halen. In antwoord daarop is er bevel gegeven den konïniyken trein ter be schikking te stellen van den prins, die Maandag omstreeks 12 uur in B.-'Oditl venvacht wordt. De prins aal de re's on- middellUk voortzetten over Posen ra. An- cona, Bologna en Turyn over do Mont Oenis. LONDEN. 4 Dcc. (Reuter). De geheime Raad waarin bovenge noemde commissie werd benoemd, weid gehouden in de audiëntiezaal naast dc slaapkamer des konings, terwijl de deur tusschen beide vertrekken werd open gelaten. opdat de koning van zyn bed ';on waarnemen, wat -r gebeurde. Da koning teekende vervolgens hot desbe treffende document. LONDEN. 4 Dcc. (Reuter). Het officieele bulletin om halfvler door hot Palels uitgegeven zegt: De Koning heeft een rustlgon morgen doorgebracht. Ofschoon de temperatuur thans 100.2 bedraagt, handhaaft zich de lichte ver betering in den algemeenen toe;land. in het vorige bulletin medegedeeld. He bulletin ls door vijf dokters ge- teekend. LONDEN, 4 Dec. (Reuter). Het bulletin van hedenmiddag met be trekking tot 's Konings gezondheidstoe stand is voor het eerst door alle vijf de artsen onderteekend. ontboden om dei koning te behandelen. Reuter verneemt uit de meest gezaghebbende bron dat inliet onverwachte bezoek van vijf dok ters geen reden voor ongerustheid be hoeft te worden gezien. HET TREINONGELUK BIJ RIJSWIJK. DRIE VERDACHTEN VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche rechtbank zijn Dinsdag drie zaken behandeld tegen verdachten, aan wier schuld het tc wyten zou zyn geweest, dat ln den nacht van 15 op IC October 1927 naby Rijswijk twee electrische treinen op elkaar zyn geloopen meldt de Tel. Het eerst stond terecht de gepension- neerde hoofdconducteur der Ned. Spoor wegen J. H. V.. wonende te Rotterdam; hem was ten laste zelcvd. dat het aan zijn grove schuld te wijten zou zhrt ge weest. da* in genoemden nacht Rijswijk gevaar is ontstaan voor het verkeer, door hoogst roekeloas. terwijl hy bemerkte, dat de trein cp re keerd -poor reed zijn trein niet onmiddellijk tot stilstand te doen brenzen. Verdachte gaf de feiten tce behoudens dan da: hem grove schuld zou troffen, het O.M betoogde, dat hier sprake is van ernstige plichtsverzaking: de eisch luidde: één maand hechtenis. De ver dediger betoogde dat feitelijk de sein- Minder gunstige cijfers. EEN TOELICHTING VAN HET GEMEENTEBESTUUR.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1