HUISVLIJT. n- r» POSTZEGELRUBRIEK RAADSELS Raadseloplossingen RUILRUBRIEK BRIEVENBAKJE. Een heel nuttig voorwerp aan den wand ls een brievenbakje, waarin die epullen worden bewaard, die niet dade lijk naar de prullemand verhuizen. Fi guur 1 stelt den achterwand voor: 20 bij 16 c.M. De maten zUn op de teeke ning aangegeven. Do stippellijnen bin nen de teekening geven de plaats aan waartegen de zijwanden en bodem ge plaatst worden. Figuur 2 ls de voorwand 20 bij 11 c.M. De driehoeken hierop aangebracht zijn losse stukjes dun tri plex, die op het voorblad worden vast- getimmerd of gelijmd. Op den middel sten driehoek brengen we nog een klei neren aan. De zijwanden zijn 4 1/2 c.M. breed en 9 c.M. hoog. De bodem wordt tusschen de zijwanden aangebracht. Om de spijkertjes zooveel mogelijk weg te werken, slaan we eerst de koppen plat. We kleuren het bakje met verf of beits. Vóór we ze aan het voorblad bevestigen, verven we de driehoeken met spre kende kleuren. Het geheel werken we met vernis of lak af. Het voorwerp is in de tijdingzaal te bezichtigen. Bloemhofstr. 29 rood. S. VOOR DE KLEINTJES. Hier hebben we eens een werkje voor de heele kleine lezertjes en lezeresjes onzer rubriek. Zooals je ziet is het een stippelteekening en nu moet jullie met een potlood een lijn trekken, welke van het eene stipje naar het andere loopt, net zoo lang tot alle stipjes met elkaar verbonden zijn. Op die manier wordt een bekend huis dier geteekend, dat verder nog met rood en blauw en groen en geel gekleurd kan worden,v tot ook dit :aar is en jullie zelf een mooie teekening gemaakt hebt. Probeert het maar eens. MET Z'N ACHTEN. door W. B.—Z. „Nee hè, moeder, juffrouw Kuiper zou bij ons niet aarden," zei Margje nu. Ze hoopte van harte, dat moe .Ier dit zou beamen. „Nee, dat zou niet gaan," vervolgde vrouw Houber. Freule Celestine dacht even na. Ze wou zoo gaarne hier hulp bieden, maar hoe zou ze te werk gaan zonder iemand te kwetsen. „Ik dacht, dat Marg toch maar op de Hoeve moest blijven. Ik kan die extra verdienste niet missen," begon vrouw Houber. „Als ze nou eens 's morgens kwam en dan bleef tot ik naar 't zieken huis ging?" „Dat zal wel kunnen, 's Morgens is er eigenlijk ook 't meeste te doen. Laat Margje 't zelf maar gaan vragen," stelde Celestine voor. „Ga dan gauw. Als ze je noodig heb ben, kun je desnoods in den namiddag nog een paar uur helpen,' zei moeder Houber opgewekt. Freule Celestine was werkelijk een redder in den nood. Marg liep als een haas naar de Hoeve De freule speelde nog wat met Bartje en besteeg toen weer haar paard. De keu kenmeisjes hadden al van 't droevig on geval van Houber gehoord. Bakker, sla ger en melkboer hadden vanmorgen nog eens haarfijn verteld, dat de boschwach ter met den ziekenauto naar de stad was gegaan. Ze stonden er eigenlijk ver baasd over, dat Marg daar aan kwam zetten. Over Christien kwam een blij, warm gevoel. Met Margje voelde ze zich veel meer thuis dan met Betje. Opgewonden deed Margje haar ver haal. Natuurlijk verzweeg ze niet, dat de freule zoo juist bij hen thuis was ge weest en dat moeder straks met den auto mee mocht naar de stad. Als je moeder met 't treintje van vie ren terug komt, kunnen we je nog best gebruiken," zei Bet. ,,'t Is hier dan juist etenstijd. Je kunt dan mee-eten en later helpen omwasschen." „Dat wil ik wel," antwoordde Margje. Dat zou zeker een overheerlijk maal wor den. En toen Margje weer naar huis liep was er groote dankbaarheid in haar hart. Er waren toch goede mensohen op de wereld en die zouden zeker helpen. Als vader nu maar beter werd, dan kwam alles terecht. Toen de anderen uit school kwamen, merkten ze dadelijk, dat de stemming in huis niet meer zoo gedrukt was. „Is vader wat beter?" vroeg Truusje. „Neen kind, of eigenlijk dat weten we niet," zei moeder. „Maar er is hier een goede fee geweest en die bracht alle maal zonneschijn in huis. En daar is nog wat van blijven hangen," vertelde Margje. „Malle meid," lachte moeder. En Truusje klapte in haar handjes en smeekte: „Vertel nu gauw verder, Marg. Wat deed die fee nog meer?" „Ze tooverde het verdriet weg en ze beloofde, dat ze nog veel meer zou doen." „Wat dan?" „Ze zou een auto voor de deur tooveren en dan mocht moeder meerijden. En in dien auto zou een mand zijn met de al lerfijnste vruchten." „Voor wie waren die vruchten?" „Voor vader. En moeder mocht ze brengen." „En ging de fee ook mee?" „Ja. En haar vader zou chauffeeren." „Nee, dat kan niet," beweerde Truusje. „Waarom niet?" vroeg Marg. „Feeën hebben geen vader." „Deze fee wel." „Dan weet ik, hoe ze heet," zei slimme Piet. „Nou, hoe dan?" vroeg Margje. „De freule van de Hoeve." „Slimmerd," lachte moeder. Truus wou nog veel meer weten, maai er moest gedekt worden, 't Eten moest opgeschept worden, broertje moest ge holpen worden, kortom allen moesten een handje mee helpen. De kinderen praatten druk met elkaar daarom merkten ze niet. hoeveel moeite moeder deed om het eten naar binnen te krijgen. Allerlei bange vragen bestorm den vrouw Houber weer, 't Was toch al geen kleinigheid om met z'n achten knap en netjes voor den dag te komen. Maar hoe het nu moest reilen en zeilen moeder wist er geen antwoord op te ge ven. De kinderen waren nog thuis, toen de mooie blauwe auto voor 't boschpad stond. Moeder had natuurlijk haar Zondag- sche japon aangetrokken en Marg had moeders schoenen zoo keurig gepoetst, dat je je er in spiegelen kon. Ze had den moeder allemaal goelen dag gekust, alsof ze voor weken uitging. En do groo- ten hadden wel gezien dat moeder met haar schoonen opgevouwen zakdoek tra nen van haar wangen wegveegde. „Zeg vader maar van ons allemaal ge dag," riep Marg, toen moeder al ln den auto zat en ze alleen nog maar moeders hand zag wuiven. Toen de auto wegreed, werd het Marg je wonderlijk te moede, 't Was net, of ze eenzaam en verlaten was in het groote bosch. Er kwam een waas voor haar oogen en ze zou het liefst maar op een boomstronk zijn gaan zitten om eens flink uit te huilen. Maar, daar had ze geen tijd voor. Ze moest zorgen, dat Piet Corrie naar de Bewaarschool bracht en Bartje moest zijn middagslaapje doen, (Wordt vervolgd.) CURASAO. VII (Slot). JC. Sc. /0 C /0C. IJ A3 - 3 6 Mie. /ÏC- J0C. JJ-C /óc Cct Gedurende 192226 werden eenige nieuwe zegels uitgegeven en eenige oude waarden in andere kleuren. In 't cijfer- type verschenen: 3 cent (groen), 5 cent (groen), 5 cent (violet), 10 cent (violet), 10 cent (karmijn). Grootte van de vak jes 2.3 bij 2.8 c.M. In 't type koningin met mailstoomer: 12 1/2 cent (rood), 15 cent (blauw), 20 cent (blauw), 20 cent (olijf) en 35 cent (leiblauw en rood). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1923 werden ook voor deze kolonie jubileumzegels uitgegeven ter gelegen heid van 't 25-jarig regeeringsjubileum der koningin. De teekening is ongeveer gelijk aan die, welke bij deze gelegen heid in de andere overzeesche gewesten verschenen. Het zijn 5 cent (groen), 7 1/2 cent (olijfgroen), 10 cent (kar mijn), 20 cent (leiblauw), 1 gulden (bruinlila), 2 1/2 gulden (zwartgrijs), en 5 gulden (roodbruin). Grootte van de vakjes 4.2 bij 2.6 c.M. In 1927 werden de zegels van de zoog. drijvende brandkast, die niet meer ge bruikt worden van opdrukken voorzien en als gewone frankeerzegels in omloop gebracht. De zegels werden overdrukt met 't woord "Frankeerzegel" en de nieuwe waarde. We krijgen dus 3 cent op 15 cent (groen), 10 cent op 60 cent (rood), 12 12 cent op 75 cent (bruin), 15 cent op 1.50 (blauw), 25 cent op 2.25 (roodbruin), 30 cent op 4.50 (zwart) en 50 cent op 7.50 (rood). Grootte van de vakjes 3.4 bij 2.6 c.M. Zie voor de in deeling 't schetsje. Bloemhofstr. 29 rood. S„ VERVOLG VAN HET DORP. Dé St. Nicolaas-viering en drukte be hoefde aan den bouw van ons dorp geen afbreuk te doen en daarom gaan we rustig met de voltooiing er van verder. Dezen keer volgt in de eerste plaats de hoefsmederij, want zooals je wel begrij pen kunt, kan een hoefsmid in een dorp, waar zoo veel boeren met paarden en wagens wonen niet ontbreken. Onze hoefsmid heeft het dan ook bijzonder druk. Steeds staat er een paard voor den poort en altijd is hij met zijn blaasbalg en voorhamer druk in de weer. Dan wordt het zoo langzamerhand tijd, dat we ook eens voor een waardige verblijfplaats van meneer den burge meester gaan zorgen. Nu, hij zal niets te klagen hebben, want het huis dat onze architect voor hem ontworpen heeft, is werkelijk buitengewoon fraai. Overal flinke, groote ramen, zoodat lucht en licht in overvloed naar binnen kun- -nen stroomen. Verder is er nog gezorgd voor een ruimen tuin. met een mooi. aardig hekje er om heen, zoodat hei geheel een echt landelijk aanzien heeft, als je straks, het huis gaat kleuren. Is Amerika rijk geworden door het goud ln den bodem. Rusland heeft er eerder schade bij- geleden. In den Rus- sischen bodem, speciaal in Siberië, be vindt zich ook goud en de Russische re geering exploiteert' dan ook al sedert ja ren goudmijnen. Aangezien nu in Siberië deze goudoogst nogal wat opleverde, ver keerde men in de meening, daartoe ge steund door de gelijkwaardigheid van den grond, dat zich in Noord-Amerika het z.g. Alaska eveneens goud moest bevinden. Instede nu van alle krachten ln te spannen om de goud-ex ploitatie in Siberië zoo goed mogelijk te beheeren, versnipperden de Russen hun kracht op Alaska, dat zü vroeger beza ten. Maar helaas is het hun nimmer ge- Het nuis van dén burgemeester ls ge bouwd van waalsteen, zoodat het een roode kleur heeft. Denk daar dus aan, Het dorpje, dat wü bouwen dateert al uit de middeleeuwen en er staat dan ook zelfs nog een oud kasteel. Hier heb ben we de slotpoort al, die uitkomt in de hoofdstraat van het dorp. Daarachter komt de volgende week het kasteel. Naast den slotpoort staan eenige oude arbeidershuisjes, welke van baksteen zijn opgetrokken. Evenals de vorige plaatjes, moeten deze teekeningen eerst gekleurd worden en uitgeknipt en op karton geplakt, waarna de witte strook omgevouwen wordt en de huisjes hun plaats in het dorp krijgen. Jullie moet er voor zor gen, dat alles smaakvol gegroepeerd wordt, zoodat, als eindelijk het dorp klaar is. het geheel een echt mooi lan delijk. Geldersch of Brabantsch dorpje lijkt. Natuurlijk kim je ook weer van deze arbeidershuisjes er eenige kal- keeren. lukt eenige vondst van beteekenis te doen en na vele jaren van teleurstellin gen is men er eindelijk tóe overgegaan om Alaska voor een belachelijk lagen prijs aan de Vereenigde Staten te „ver- koopen". Kort na dien verkoop waren de Amerikanen zoo gelukkig(?) om het veelgezochtc goud in Alaska te vinden en beseften de Russen dus, dat zij nooit goed gezocht hadden. Nu is men na dien met verdubbelde ijver in het Oosten van Siberië naar nieuwe goudaders gaan zoeken en de des kundigen op dit gebied beweren, dat de pogingen vroeg of laat succes moeten hebben. Men zoekt nu echter al een goede twintig jaar, maar helaas voor de arme Russen, zonder succes! De raadselprijzen voor de maand No vember zUn bij loting ten deel gevallen aan: PIET HEIN, DRAAITOL, BREEROO en PUOKIE die ze Woensdag 12 December bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 16 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Bloemenfee.) a. Welk beroep oefent Heer Bol- duwe uit? b. En welk beroep oefent Coen Curdut uit? 2. (Ingez. door Goudlokje.) Mijn geheel wordt met 3 woorden en 19 letters geschreven en bevat een mooie spreuk. I 7 4 6 15 is een stad in Zuid-Holland. II 12 13 14 18 10 is een deel van 't jaar. 3 2 5 14 15 is een vruchtbare rivier mond. Zonder 1 9 16 6 kan men niets betalen. 8 7 10 19 14 verwachten we dezen wintel-. 6 15 17 ligt tusschen bergen. 3. (Ingez. door Arretje Noff.) Neem uit de volgende plaatsnamen telkens óén letter, zoodat ge een dorp krijgt, dat thans bij Haarlem is ingelijfd. Oegstgeest, Venlo, Rotterdam, Amster dam, Scheveningen, Den Haag, Lisse, Naaiden. 4. (Ingez. door Huishen.) Strikvragen. a. Welke ellen kan men eten? b. Welke rozen plukt men niet? c. (Ingez. door Arretje Noff.) Wat is dit? TTTtttttt d. Hoe meer men er bij doet, des te kleiner wordt het. Hoe meer men er af doet, des te grooter wordt het. e. Hoe schrijft men bevroren water met 2 letters? f. Hoeveel wegen gaan naar de Groote Kerk? g. Welken appel eet men niet? h. Als men een kam en een pen naast elkaar legt, welke plaats krijgt men dan? i. Wat zette Adam 't eerst in den hof van Eden? 5. (Ingez. door Harold Lloyd.) Ik ben een bekend rijmpje van 28 let ters. I 2 3 is niet vlug. 8 9 10 is niet dichtbij. II 12 13 is niet rijk. 4 5 14 is een lidwoord. 15 16 is een voertuig. 24 25 26 27 28 18 is een ander woord voor hitte. 7 6 5 is een aanwijzend voornaam woord. 17 15 16 is een ander woord voor erg. 18 19 is versterkend. 20 23 19 18 is een getal. 21 22 22 23 hoort bij een vogel. 6. (Ingez. door Condor Voeg samen: man ch 3/4 van een kleedingstuk 1/2 van een hemelli chaam. De uitkomst moet zijn een soort stof en tevens de naam van een Engel- sche koopstad. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Zwemstertje.) Neem uit de volgende namen telkens één letter, zoodat ge een nieuwen schuil naam krijgt. Libra, Zeester, Enrico, Aboe Do, Sa rina, Abione, Breeroo. 2. (Ingez. door Condor.) Mijn eerste is iets, dat schoolkinderen graag hebben. Mijn tweede is een tijds verloop. Mijn geheel is een deel van de week. 3. (Ingez. door Zeemeermin.) Strik vragen. a. Waarom regent het nooit twee da gen achter elkaar? b. (Ingez. door Jaantje Vergers). Wie gaat op zijn kop naar de kerk? c. (Ingez. door Tooneelspeelstertje.) Welke klok heeft geen klepel? d. Welke hoed hangt aan geen kap stok? e. Welke bakker proeft nooit van zijn gebak? f. (Ingez. door Boschelfje.) Wij zijn met ons zevenen en zijn heel erg bejaard, Wij vliegen door 't leven en blijven evenveel waard. g. (Ingez. door Borduurstertje.y Ei- liep een mannetje onder den daüï Met een fluweelen wambuisje aan. Hij kroop door een gaatje Toch was het geen muisje Heel diep in de aarde. Daar was er zijn thuis. 4. (Ingez. door Juffertje Schrijfgraag)'; Ik ben een spreekwoord van 28 letters. 1 2 is een lidwoord. 3 4 5 6 7 is een vrucht. 16 17 18 ls niet dichtbij. 26 27 28 is een familielid. 12 13 14 15 krijgt men dikwijls in een loterij. 22 23 24 is een boom. 19 20 7 10 2 21 doet de regen. 8 27 6 11 is een lichaamsdeel. 9 10 11 is een zangstem. 21 23 23 24 ls geen ja. 25 26 27 28 behoort ln liet plantenrijk, 5. (Ingez. door Monteur.) Mijn 1ste is een werktuig dat de boer gebruikt. Mijn 2de Ls een lichaamsdeel. Mijn geheel is een plaats aan de kust. 6. (Ingez. door Huishen.) Mijn geheel bestaat uit 5 letters en wordt op elke school gebruikt. 2 1 4 3 is in ieder land verschillend. 3 4 4 2 is niet vroeg. 5 3 4 is groente. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. a. Postbode, b. bakker, c. hout hakker. 2. Zonder moeder. 3. Verkeersagentje, 4. Eendracht maakt macht. 5. Rusland. 6. Vader aarde droeg edele regen AFDEELING II 1. a. Loodgieter, b. Baanwachter. 2. Tafelkleed. 3. a. Bij de letter r. b. pijpekop, c. schoen, d. sneeuw, o. Als ze de eieren neergooiden bTaken ze. f. beschuiten, g. dubbeltje, h. Op de landkaart. 4. Hillegom. 5. Prikkebcen. 6. Baard, haard, paard, waard. Goede oplossingen ontvangen van: Wenda 5 De kleine Lord 5 Knagelijn- tje 5 Piet Hein 6 Appelmootje G Ap peltje C Flapoortje 4 Koolmees 6 Eikel tje 5 Electrien 5 Ambachtsman 5 Pijpje drop 5 Viooltje 5 Berliner Bol 6 Draaitol 6 Harold Lloyd 6 Het Naaistertje 6 Bart zonder barst 6 Wilgenroosje 6 Bloemen godin 6 Bloemenelfjc 6 De kleine Violist 6 Billy Boe 6 Eekhoorntje 6 Turnstertje 6 De kleine Vogelvriend 6 Groenling 5 Sneeuwklokje 4 Papavertje 6 Derme- takje 6 Huishen 6 Juffertje Ongeduld 5 Zwemstertje I 6 Pinksterbloempje 5 Krullemie 6 Zeester 6 Korstjesknager 4 Snibbelaartje 6 De kleine Metselaar 6 Baby Peggy 6 Arnico 6 Zangvogeltje 6 Monteur 6 Obione Zevenster 6 Arretje Noff 6 Hagenaar 6 Tramstudent 6 Bloe menfee 4 Brillantstcr 6 Krullebol Steil- haar 6 Sarina 6 Breeroo 6 Theeroosje 5 Denappellje 6 De Schipperin 6 Floris V 6 Sering 6 Prikkebcen C Piet Hein 5 Ver keersagentje 6 Pickie 5 De twee Vrien dinnen 3 De kleine Piccolo Blazer 3 Alba 6 WENDA GOEDHART, Waldeck Pyr- montstraat 54 heeft 20 Pelikaantjes en wil die graag ruilen voor Haas-azfjn- plaatjes, 2 tegen 1. W. LASSCHUIT, Gr. Houtstraat 15öz., geeft voor 5 heelc Sickeszpunten een pakketje met 10 mooie postzegels. Ruil-, tijd Maandag en Woensdag na 6 uur. RUBRIEKERTJES-LIJST. 616. Gerrit Treffers, oud 13 jaar, 617. Jacob Treffers, oud 12 jaar, beiden Bankastraat 93, Ind. Buurt. Heemstede. 618. Diny Hartsuyker, oud 11 jaar, 619. Leendert Hartsuyker, oud 13 jaar, beiden Madoerastraat 8, Indische Buurt-j Heemstede. 620. Violetta Bonsel, oud 8 jaar, Joh. v. Vlletstraat 83. Violetta mag Woensdag een verrassing bij mij komen halen, y~" GOUD.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12