DATUMSTUKJES Het woord is aan 46e Jaargang No. 13947 Verschijnt dagelijks, KeEalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 7 December 1928 HAARLEM S DAGBLAD ADVERTENTIÉN I5 regels f 1.75: elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per reeel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 14 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is 'kom der gemeente) f 3.57V*. Fo. per post door Nederland 1 3.87^. Losse nummers f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57H. fo. per post 1 0.65. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang» Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overladen f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f 400 Drukker^ Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-: Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50.-; Arm- of Beenbreuk f 100.. DE TOEGANGSWEG UIT HET OOSTEN NAAR DE BINNENSTAD. In de toekomst zal een deel van het doorgaand verkeer Haarlem mijden. EEN VERBETERING VAN DE LANGE BRUG. Op het uitbreidingsplan van Haarlen- is, zooals onze lezers weten, een nieu we brug ontworpen over het Zuider Bui ten Spaarne. De Rustenburgerlaar. wordt dan verbreed, zoodat, "ia het ter rein van de voormalige buitenplaat Westrust cat al gedeeltelijk beb~-uwr werd en waar reeds 'n breede verkeersweg aangelegd is een aansluiting verkre gen zal worden m-H ti"u Kleinen Ht' weg en de Baan. Van die brug aan het Spaarne zou dan een weg aangelegd worden achter de Slachthuis- en Am- sterdamsche kwartieren cm, naar der rijksweg Haarlem—Amsterdam. Het "doorgaand verkeer Amsterdam— Zandvoort en Amsterdam-Leidender Haag—Rotterdam zou d'an over dier nieuwen breeden verkeersweg gaan. Bovendien heeft de Provinciale Wa terstaat nog het plan om een tweeder weg voor doorgaand verkeer aan te leg gen van den rijksweg Haarlem-Am sterdam achter de Haarlemsche bebou wing om, naar de «Blauwe Brug tr Heemstede. Ook daarvoor zou een brug over hst Zuider Buiten Spaarne ge maakt moeten worden en wel ongevee: ter hoogte van d° Crayoneste'-v"art. Dit zyn onderdeelen van een gïoot plan om in de toekomst ringbanen voor het snelverkeer te maken, waardoor dit snelverkeer geheel uit de binnenstad ge houden zal worden. De gemeente Haarlem zou zorgen voor een ringbaan, loopend om de oude bin nenstad. Daarvan zou dan de bovenge noemde weg Amsterdamsche vaart brug over "het Spaarne verbreede Rustenburgerlaan, een onderdeel vor men. Verder ook een nieuwe weg die van de Amsterdamsche vaart naar het Prin sen Bolwerk zal loopen, om daar aan sluiting te verkrijgen op de Bolwer ken, die ook verbreed zullen worden. H-et verbreede Kennemerplein zou ook in de ringbaan worden opgenomen. De provincie zal voor een tweede ring baan zorgen, die veel ver-der van de binnenstad af komt. Die weg wordt nog breeder, zoodat die zich nog beter zal leenen voor het groote snelverkeer. De hierboven aangegeven weg met de brug over het Spaarne tegenover de Crayenestervaart zal er een onderdeel van vormen. Indertijd gaven wij reeds aan waar de groote rijwegen ontworpen zijn op het onlangs vastgestelde uitbreidingsplan voor Haarlem-Noord. Het is de bedoeling van ons gemeen tebestuur dat de tram HaarlemAir. sterdam over den nieuwen weg. cien gemeente aanlegt, zal rijden De trair zou dus van de Heerenvest, de Anthc niestraat, de Lange Brug, Kampen-es en Kleinen Houtweg verdwijnen. Eer. feit is, dat zooals de toestand van d: Lange Brug thans is, het verkeer geva ren oplevert. Het is ons evenwel gebleken, dat cc tramdirectie er niet veel voor gevoelt, oir _n de toekomst achter de Amsterdam; sche en Slaoh-thuiskwartieren om, via de nieuwe brug en de Rustenburger- aan naar de Baan te rijden. Daarom is aan het gemeentebestuur ren andere oplossing voorgesteld. Daar bij is de tramdirectie uitgegaan var. ie overweging, dat er binnenkort eer groote verandering te wachten is wa' 'oetreft het doorgaand verkeer te Haar lem. Het rijk legt een nieuwen weg aar. van Amsterdam door den Haarlemmer meerpolder naar Sassenheim. waar aan sluiting verkregen wordt op den be staanden weg HaarlemLeidenden Haag. Die nieuwe weg zal zeer spoedig worden gemaakt. Als die klaar is. za'. het doorgaand verkeer Amsterdam- LeidenDen Haag—Rotterdam geheel Puiten Haarlem omgaan Bovendien legt het rijk en daarme de is al begonnen een weg Amster lamVeis en, langs het Noordzeekanaal aan. Het doorgaand verkeer Amster lamVelsenIJmuidenAlkmaar zal jar. ook ni°t meer over Haarlem gaar De tramdirectie meent, dat het-, nu die groote ontlasting van het verkeer voor Haarlem te verwachten is. niet noodig is om de E. S. M. uit de binnenstad te weren. Maar er zal toch wel iets moeten ge beuren. Er is dezer dagen dan ook door de directie bij het gemeentebestuur een breed-opgezet plan ingediend om een afdcende verbetering tot stand te bren gen tusschen het wegvak van den hoek van de Lange Heerenvest tot aan de Turfmarkt Uitgezonderd de Anthonie- straat en de Lange Brug is de toegangs weg uit het Oosten naar de binnenstad zeer goed. De Amsterdamsche-vaartweg is verbreed, de brug bij de Amsterdam sche poort is flink breed en ook de Heerenvest op een groot verkeer be rekend. Als dus de Anthoniestraat en de Lange Brug verbeterd worden, zal het geheele wegvak dat de tram gebruikt aan redelijke verkeerseischen voldoen. Uitvoering van het plan zal groote kosten met zich medebrengen. Door de tramdirectie is evenwel aan het ge meentebestuur aangebeden om een dee'. dezer kosten te dragen. Ongetwijfeld is hier een quaestie aar. de orde gesteld die van veel belang is. Ongetwijfeld zou het voor het verkeer van veel belang zijn om bedoelde ring wegen om de stad aan te leggen. Maar... daarnaast zal toch de noodzakelijkheid blijven bestaan om de Lange Brug te verbeteren. Deze brug zal de eenige toegangsweg uit het Zuid-Oosten naar de binnenstad blijven. De nieuwe brug over de Rustenbuxgerlaan zal alleen ge bruikt worden voor het verkeer met het Zuidelijk gedeelte der stad. In het Zuid- Oosten der stad hebben zich groote woon wijken gevormd en de bewoners daarvan zullen ook in de toekomst uitsluitend aangewezen blijven op de Lange Brug Vandaa dat plannen voor verbetering alle aandacht verdienen. TRAM-AANGELEGENHEDEN. Belangrijke verklaringen van de directie der N. Z. H. T. M. 2'voort t wolft Station (A)A>I A'idam Het tramnet na de reorganisatie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: VRIJDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk". 2e Abonnementsavond. Rotter- damsch Hofstadtooneel: „Het Graf van den Onbekenden Soldaat", 8.15 uur. Schouwburg Jansweg. Dansavond Joanne Boozers. Betsy Koopman, bege leiding. 8.15 uur. Theosofische Vereen. Haarl. Loge, Nassauplein 8; Voordracht door den heer W. L. van Warmelo over „Vrede door Broederschap". 8.10 uur. Cinema Palace: „De Sloppen van Chi cago (Underworld)"; „Als Vader aan den Boemel gaat". 8 uur. Luxor Theater: „Speelgoed der Vrou wen"; „Een duivelachtig Complot". 8 uur. Rembrandt Theater: „Harten en Dia manten". Tooneel: Bart Elfering. 79; 9.15—11.15. Standaard Theater: „De Stad staat op Stelten"; Tooneel Gezelschap Dirk Jan- se: „Blonde Greet". 8 uur. De Waag: .Kunst zij ons Doel". Ten toonstelling schilderijen en teekeningen Willem van der Nat. 104 uur. ZATERDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek) .Maartsche Buien (The Temperamentalists)8 uur. Nieuwe Kerk: Winterlezing. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en •s avonds. De JVaag: „Kunst zij ons Doel". Ten toonstelling schilderijen en teekeningen W.llem van der Nat. 104 uur. ONZE ADMINISTRATIE. ALLEEN TELEFOON 14825 Wij vestigen er de aandacht op dat onze administratie (afdeeling der ad vertenties en abonnementen) tot nadere kennisgeving telefonisch uitsluitend be reikt kan worden op no. 14825. Het telefoonnummer 10724 is tijdelijk buiten werking. DE „SALENTO". EEN ONDERZOEK OP HET WRAK. Naar wij vernemen hebben belang hebbenden bij het stoomschip „Salen- to" aan Bureau Wijsmuller opgedragen een onderzoek in te stellen naar de positie van het wrak en lijken, die even tueel nog gevonden mochten worden, aan land te brengen. Ten behoeve van dit onderzoek heeft genoemde firma de beschikking gekre gen over een visschersvaartuig, waar op een duikersinstallatie is gemon teerd. Indien de weersomstandigheden het toelaten t het afdalen mogeliik blijkt, zal de bekende IJmuidensche dui ker Jan van Drummeien een onderzoek op het wrak instellen. Tot heden kon er "oor de onstuimige zee van de plannen nog niets komen. HET VERZET. (Een zekere heer Hoeberth te Weenen heeft een ver- eeniging van pantoffelhel den opgericht, die verzet moet voeren tegen de over- heersching der vrouw). Vele Weensche mannen weenen, Onder den pantoffeldruk, Naar de arme stakkers meenen, Is het echtelijk geluk, Uit hun huis en haard verdwenen Onder 't vrouwelijke juk: Hoeberth had dit lang verdroten. Daarom heeft hij (zie 't bericht) Als protest, en vastbesloten, Een vereeniging gesticht, Die voor zijne lotgenooten, Als het kan. het lot verlicht; Per annonce deed hij melden, In een groote Weensche krant, Sluit u aan, pantoffelhelden, Dezer stad. van 't gansche land, Voortaan zullen w' ons doen gelden, Zet de vrouwen naar uw hand; Spoedig komen wy' te zarren, Tn ons krachtig pogen één. Om de plannen te beramen. Spoedt u ter vergaadring heen. Maar iet wel. niet met een dame. D' oproep geldt voor u alleen.... t Was a? over *t tijdstip henen, Waarop men vergaadren zou. Teen nog niemand was verschenen, In 't vergaderingsgebouw.. Van die heiden had niet. eene. De permissie van zijn vrouw. P. GASÜS. Haarlem, 7 December. Deventers Huldiging. De bevolking van Deventer heeft, zoo als u gelezen zult hebben, den heer Halle gehuldigd. Deze heer Halle was de doelverdediger van het Nederlandsch Elftal in den wedstrijd tegen Italië te Milaan. Hij heeft uitstekend voldaan, daarover waren alle aanwezigen bij dien wedstrijd het eens. Toen hij te I>eventer terugkeerde stond een menigte van duizenden voor het station. Een muziekkorps deed zich hooren. Halle werd toegesproken door den voorzitter van zijn vereeniging, Go Ahead, en door een vertegenwoordiger der burgerij. Hij kreeg een krans, en nog meer bloemen. Onder gejuich der menigte' nam hij met zijn meisje plaats in een auto, die hem naar zijn woning bracht. Als ik zeg dat ik dit een erg geval van sportoverdrijving vind zal men mij, hoop ik, niet verdenken van Haarlem sche jaloezie op Deventer. Neen, dat is het niet. Ik ben zelfs bereid om aan te nemen dat Halle nog beter het natio nale doel heeft verdedigd dan onze Haarlemmer v. d. Meulen het al zoo vaak deed. Desnoods wil ik gelooven dat nog niemand ooit zoo goed voor Holland gekeept heeft als Halle. Het hoofdbezwaar tegen een huldiging ligt m.i. in het feit, dat wy den wed strijd tegen Italië niet gewonnen heb ben en zelfs niet gelijk gespeeld, maar verloren. Met 23. En nu is voetbal geen individueele sport, maar wordt door ploegen tegen elkaar gespeeld. De een heid. de combinatie, de onderlinge sa menwerking en vooral het enthousiasme van het geheel beslissen over winnen of verliezen. De persoonlijke kwaliteiten van de spelers komen pas daarna in be schouwing en zijn van secundaire be teekenis. Aangezien het Nederlandsch Elftal verloren had was er niet de minste re den om het te huldigen. Het is dan ook niet gehuldigd. Maar evenmin was er reden om den heer Halle te huldigen. Ronduit gezegd vind ik het al tamelijk belachelijk om éen voetballer of tennis ser met gejuich van duizenden, toespra ken, bloemen en muziek aan een station op te wachten als hij gewonnen heeft. Als-ie verloren heeft, zooals in dit ge val, wordt het bepaald dwaas. Over het algemeen huldigen wij, ge loof ik. tegenwoordig veel te veel. Af en toe lijkt het wel alsof er een soort van huldigings-epidemie heerscht op allerlei gebied. Dit is jammer, want de waarde van het artikel huldiging daalt door deze overproductie. Hetzelfde zie je met lintjes gebeuren. Als een regeering te veel menschen decoreert zakt de waarde van haar decoraties in overeenkomstige mate. en tenslotte begint men ze te hoo- nen. U kent het verhaal van den ont snapten Belgischen moordenaar, die door de politie in een minimum van tijd werd opgespoord omdat hij de eenige Belg was die niet was gedecoreerd. Als wij volgens de Deventersche op vatting doorgaan met huldigen zullen wij tenslotte voor het geval komen te staan van den eenigen Hollander die nog niet is gehuldigd. Het zou pijnlijk wezen. Op iedere actie volgt reactie, en zoo meet het gevolg van deze jaren van huldigings-woede wel een periode wor den van hulaigings-afkeer. Men zal al lerlei waarlijk verdienstelijke menschen. die op een of ander gebied de zege heb ben behaald, de hun toekomende kran sen en toespraken gaan onthouden. Men zal gaan zeggen dat 5 jaar, 15 jaar en 35 jaar geen jubilea zijn, en zich gaan bepalen tot 25 en 50. Als iemand verloren heeft zal men schamper zeggen dat hij er reeds met muziek is ingegaan en dat er geen termen aanwezig worden geacht om dit met behulp van een orkest nog eens extra toe te lichten. Tooneelspelers zullen maar eens in de vijf jaar mo gen jubileeren. en al hun verjaardagen plus al hun 50ste. 100ste. 150ste enz. creaties van bepaalde rollen zullen zon der toespraken, en zonder meer applaus dan het gebruikelijke, voorbijgaan. Misschien zijn er menschen die vree zen dat ons bestaan daardoor saaier zal worden. Ik geloof het niet. Wij kunnen evenveel feestjes blijven vieren, of des noods nog meer dan tegenwoordig. En de weinige huldigingen die wèl plaats hebben zullen door grooter spontaneï teit en grooter geestdrift zooveel meer beteekenis krijgen en zooveel plezieriger zijn. dat iedereen er nog tijden lang met genoegen aan terugdenkt. mtusschen zij Deventer van harte de glorie gegund dat het niet alleen zoete koek maar ook sterke mannen voort brengt. R. P. GROOTE OVERSTROO MINGEN. IN FINLAND. REVAL 6 DEC. (V.D.) Tengevolge var. den aanhoudenden regenval is het wa ter van het groote Wiirzjarv-meer bui tengewoon sterk gestegen en heeft groo te oppervlakten land en 5 dorpen over stroomd. Het water staat in de buizen 1 meter hoog. De bevolking bevindt zich in grooten nood. In verband met eenige wijzigingen in het tramnet hadden wij een onderhoud met Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der N.Z.H.T.M. Allereerst kwam de opheffing der Ceintuurbaan ter sprake, Nu met 19 December do tweede autobuslijn de ringbaan: Nagtzaamplein, Kampervest, KI. Hout weg, Floraplein, Westergracht, Brou wersplein, Hoofmanstraat, Pieter Kies- straat. Stationsplein, Jansweg, Rivier- vischmarkt, Spaarnwouderstraat, Am sterdamstraat geopend zal worden, kan het reeds lang bestaande plan uit gevoerd worden om de Ceintuurbaan op te heffen. 18 December zal de Ceintuurbaan voor het laatst rijden. Dan zullen de wagens evenwel ge bruikt worden voor het openen van de nieuwe tramlijn Station—Leid- schevaart. Een gedeelte van de rails der Cein tuurbaan wordt daarvoor gebruikt, na melijk Stationsplein—Koninginneweg. Verder gaat de nieuwe tramlijn over de E.S.M.-baan naar Zandvoort. Voorloopig zal het haltepunt van de nieuwe lijn de Kwakel aan de Leidsche- vaart zijn. In de toekomst, als de weg verbreed ls, zal het eindpunt verlegd worden naar de plaats waar de E.S.M. den Leidschevaartweg verlaat om naar het viaduct om te migen. Dan zal het tramnet uit de volgende lijnen bestaan: I. SchotenHeemstede. II. Bloemendaal—Station. III, OverveenJulianawegStation. IV. Leidschevaart (Kwakel)—Station. V. OverveenZijlwegVerwulft. In het vervolg zullen de lijnen met cijfers aange duid worden. Net als te Amsterdam zullen wij dus spreken van lijn een, lijn twee. enz. De cijfers komen op de wagens te staan. Vooral voor vreemdelingen is dit van veel gemak. Te meer omdat nu en kele lijnen over dezelfde rails zullen rij den. Van nog meer belang is het verkrijg baar stellen van overstapjes van 10 en 15 cent. Voor een dubbeltje kunnen passa giers van de lijn Soendapleir.—den Hout ook gebruik maken van de lijnen Multatuli Een ruiter viel van 't paard, en sinds dien tijd noemde ieder die van 't paard viel zich een ruiter. naar Overveen. Bloemendaal en van de tram naar de Kwakel aan de Leidsche vaart. Passagiers uit Heemstede die van de stadslijnen c-n van de lijnen naar Bloe mendaal en Over/ten gebruik maken, moeien 15 cents betalen. Deze overstapjes be teekenen een be langrijke tariefsverlaging. Passagiers Heemstede31ocmendaai moeten nu 25 cent betalen. Na 19 December slechts 15 cent. Nu moet voor overstapjes Soenda- pleinOverveen 15 cent betaald worden. Dit wordt dan 10 cant. De kaartjes worden evenwel zoo inge richt, dat alleen overgestapt kan wor den met een aansluitenden dienst. Het eenmanssysteem. Dit blijft voorloopig nog ongewij zigd. Op HJn I (SchotenHeemstede, blijft alleen de erste wagen eenmans- wagen, de volgwagen wordt steeds door een conducteur bediend. Op de ander, lijnen, dus n, HI, IV en V, zullen al leen eenmanswagens rijden. Mocht in de toekomst het vervoer op die lijnen toenemen, dan zullen ook daar volgwa- gens met conducteurs komen. Er zal een 5-minuten-dienst worden ingevoerd op de lijnen I, II, en IV. Op de lijnen naar Bloemendaal en Overveen zal voorloopig nog met een 10-minutendienst volstaan worden. Het overstappen zal in de meeste ge vallen op het Stationsplein plaats heb ben. De dienst wordt zoo ingericht, dat de trams 3 minuten op dit plein moeten wachten (welke tijd natuurlijk verminderd wordt met eventueel opont houd). De passagiers zullen dus, uit zonderingen daargelaten, voldoenden tijd hebben om over te stappen, terwijl lang wachten tooh voorkomen wordt. Over verdere tariefsverlaging kon de directeur zich nog niet uitlaten Het trambedrijf te Haarlem kan In afwijking van andere steden waar het veelal noodlijdend is bestaan, maar groote winsten worden niet gemaakt. De exploitatie moet dus voorzichtig geleid worden. Een algemeen tarief van 10 cent is op dit moment nog niet in te voeren, daardoor zou de financieele uit komst al te zeer gedrukt orden. Bo vendien is het trammen te Haarlem niet duur. Het zou onredelijk zijn om te eischen, dat men van Schoten. Bloe mendaal of Overveen voor een dubbeltje naar Heemstede zou rijden. Er ls wel over gedacht om het eindpunt van de stadslijn, dat nu in den Hout is. verder naar Heemstede te verleggen. Maar ook daartoe kan thans nog niet worden over gegaan. Bovendien rijdt men met een 10-rittenkaart van Heemstede naar Schoten voor 12 12 cent. Die 10-ritten- kaarten geven evenwel geen recht om over te stappen. Aan de opheffing van de Ceintuur baan zijn natuurlijk eenige nadeelen verbonden. 3y concerten van beteekenis In het Gem. Concertgebouw (o.a. van de Bachvereeniging) werden er extra - diensten georganiseerd. Er liepen zelfs speciale Bach-tranis naar Bloemendaal, Overveen en Zand voort. Als in het aanstaande voorjaar als de Jansstraat en de Jansweg geas- phalteerd worden de rails van de Ceintuurbaan weggehaald worden, dan zullen de trams niet meer op het Klok huisplein kunnen komen. Als de ge meente evenwel concessies doet inzake recognitie en onderhoud van de bestra ting naast- de rails, wil de N.Z.Fï.T.M. de rails Klokhuisolein—Turfmarkt la ten liggen en by Bach- en HO.V.-con- certen extra-trams laten loopen. Tenslotte brachten wij de toekomst - plannnen van de N.ZE.T.M, ter sprake. Binnenkort wordt de lijn Overveen doorge trokken naar het Spaarne. De tram gaat dan van het Verwulft over de Ged. Oude Gracht naar de Turfmarkt. Daardoor zal een aansluiting verkregen worden met de tram Haar lemAmsterdam. Dit plan kan evenwel pas uitgevoerd worden als de gemeente het Verwulft gaat verbreeden. De Kroon moet dan eerst een beslissing nemen over he: raadsbesluit inzake de overeenkomst met de firma Vroom en Dreesmsnn. Als de Ceintuurbaan met 19 December ls opgeheven, zal er geen nieuwe tramlijn door de Jansstraat kcmen.Daarvoor hebben eerst wel plan nen bestaan. De tram SchotenHeem stede zou dan gaan door de Kruisstraat en Barteljorisstraat, de tram Heemste deSchoten niet meer door de Smede- straat maai* coor de Jansstraat en den Jansweg. De tramdirectie had geen bezwaren om die reorganisatie in te weren, maar tenslotte bleek het ge meentebestuur tgen de uitvoering be zwaren te hebben. Er is afgezien van doortrekking def Hjn naar Oud-Schoten. Voor die doortrekking heeft de tram directie plannen btj het gemeentebe stuur ingediend. Er was evenwel als voorwaarde gesteld, dat als de tramlijn tot de Jan Gijzenvaart zou zijn door getrokken. de stadsautobussen geen vergunning meer zouden krijgen om dat traject te bereiden. Op die voorstellen zyn B. en W. evenwel niet Ingegaan. Er komt ook niets van het exploitee- ren van een tramlijn langs den Zeeweg. Zoo'n tram verbinding zou alleen kun nen bestaan als langs den Zeeweg hui zen stonden en ook een badplaats-Bloe- mendaal-aan-Zee ontstond. Nu is het verkeer evenwel te gering. Op dit traject kunnen autobussen uitstekend In de behoefte van 't vervoer voorzien. Het gemeentebestuur van Bloemen daal heeft ingezien dat er van de tram plannen niets komt. want het midden terrein. dat oorspronkelijk voor een tram bestemd was, wordt nu gebruikt voor het maken van een beter fietspad. De plannen over het electrificeeren van de lijn HeemstedeLeiden zijn nog steeds aanhangig. Het wachten is op de beslissing van de Kroon inzake de concessie voor de autobussen. De N.Z.H.T M. wil de stoomtramlijn wel electrificeeren, maar dan moet zij geen concurrentie hebben van de autobussen. Twee vervoermiddelen kunnen daar niet bestaan of zij lijden beide een ai-moedig bestaan. Electrificeeren van de lUn zou onge veer 2 millioen gulden kosten. Maar dan zou aan alle vervoereischen voldaan kunnen worden. Al naar de behoefte ls zou een 7 1/2, 15 of 20 minutendienst in gesteld kunnen worden. Tot zoover de mededelingen van de tramdirectie, waaruit ongetwijfeld dui delijk blijkt, dat zjj er naar streeft het tramnet te verbeteren om daarmee het publiek zooveel mogelijk te gerieven. 121/2 JAAR RAADSLID. M. H. GrocncndaaL De heer M. H. Groenendaal werd 23 Juni 1916 gekozen tot lid van den ge meenteraad. als een der afgevaardigden van der S. D. A. P. 23 December a.s. zal de heer Groenendaal dus 12 1/2 jaar raadslid zijn. DE TOESTAND VAN DEN KONING. VOORUITGANG. LONDEN, 6 Dec. (V.D.) Vorens het hedenavond te half negen ui tg/geven bulletin ls de algemeene toestand van den koning sedert vanmorgen onver anderd gebleven. De infectie localiseert zie', thans meer definitief aan de rech terzijde, waaruit de vooruitgang van de laatste twee dagen voortspruit. Er moet thans minder gevaar bestaan voor het zich ontwikkelen van een abces maar zeker is. dat het verloop van de ziekte uiterst langzaam in zyn werk gaat KAAPSTAD, 7 December, Reuter. De hertog van Gloucester is hier aange komen. Vandaag gaat hij scheep naar Engeland. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRIEK. NEW-YORK. 6 Die.(V.D.)H-a;n vond in 1 een chemische fabriek in het Noordelijk deel van New-York een hevig: ont ploffing plaat:, waardoor 6 arbeiders ge dood en 12 arbaiders gewond werden. Het gebouw ging geheel in vlammen op. terwij! alle ruiten in de omgeving van de fabriek door den luchtdruk werden ingedrukt. Op de fabriek waren oQ arbeiders werkzatm.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1