KERSTMIS, w U MM FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 DEC. 1928 Het Kerstfeest thuis. En buitenshuis. beginnen. Vroeg Sinds een paar dagen is de winter in gevallen. en liet zal ons allen wel net- zelfde gaan: het denkbeeld van een kerstviering staat opeens dichter bij ons dan met het lauwe, soms zelfs zoe'.e weer. waarop we de laatste maanden zijn vergast. Vroeg donker was het. •.er- leden week ook. vooral met een regen dag, waarop het zelfs nauwelijks licht scheen te worden. Maar als het nu half vier is, en wü kunnen ons papier of ons naaiwerk niet meer zien, dan sluiten we met genoegen dc gordijnen, steken het licht op en porren ons aller vriend de kachel nog eens een beetje aan. Kerstmis is nu eenmaal echt het feest voor „binnenshuis": Paschen en vooral Pinksteren drijven ons al veel meer naar buiten, maar kerstmis vraagt een intieme, huiselijke stemming, waarbij het gure weer buiten, de gezelligheid binnen slechts kan verhoogen. Dat is dan ook de reden, waarom het kerst feest, naast zijn dieperén zin en beteeke- nis. ons altijd die speciale intimiteit geeft van een warme kamer by lamp licht. Daarin ligt cok de Teden van het verlangen naar een „witte kerst", zoo als dat heet. Tijdens of na een sneeuw bui zijn alle geluiden gedempt, de lucht is zeldzaam rein en zuiver en wie uit de warme beslotenheid van het woonver trek naar buiten kijkt in de witte we reld voelt nog meer de plechtigheid van de kerstmisviering en het geluk cm dit in den eigen besloten kring te kunnen doen. Want dat is toch voor de meesten het ideaal: de gezelligheid thuis, of ten minste bij familie of goede vrienden, en dan in niet te grooten kring. Maar ook velen zoeken in dien Lijd de gezelligheid buitenshuis: de hotels in de wereldsteden zijn tijdens de kerstda gen overvol en alle restaurants in onze eigen belangrijkste plaatsen hebben de handen vol aan de gasten tijdens die periode. „Kerstfeest buitenshuis vieren, dat gaat niet", zeggen zij die het in intie- men kring zoo graag voorstaan. Neen, maar het gaat ook werkelijk niet, het is zelfs niet eens de bedoeling otn het ervoor door te laten gaan. Die feest gangers gaan wel zoogenaamd kerstmis vieren in een duur restaurant of in Londen of Parijs, maar van da echte kerststemming bemerken zij niets, en zij voelen er ook niet voor, om er wat van te bemerken. Het nuchtere feit dai er twee Zoiidagen op elkaar volgen, die zoo gemakkelijk tot vier kunnen worden uitgebreid nu kerstmis op Dinsdag valt, is voor hen een reden om feest te gaan vieren. En omdat anderen het kerstfeest vieren, noemen zij het hunne ook zoo. En dan verbeelden zy zich misschien dat zij er wel degelijk aan meedoen, om dat hun buitenshuis-omgeving toch ook versierd is, toch ook rood licht heeft, en toch ook een kerstboom heeft. Maar de ware reden voor deze viering is de wel kome aanleiding voor uitgaan eii pretjes. Dat sommigen zich over zulk feest vieren zoo kunnen opwinden, is toch eigen® een raadsel: tot de schoonheid en de intimiteit van het eigen feest doet dit alles niets af, als die anderen maar niet komen storen en hinderen. En zoo grof zullen zij zeker niet zijn. Kerstmis schijnt op het punt van de •viering altijd meer critiek te moeten uitlokken dan Paschen of Pinksteren. In de eerste plaats zal dit wel liggen aan de beteekeuis, die velen zoo erg na aan het hart ligt. Maar juist daarom zou de verdraagzaamheid hen, ook in dat op zicht, beter staan dan de smalenae op merkingen die soms gelanceerd worden. Misschien zijn wij menscnen door koude, regenweer of sneeuw ook prik kelbaarder dan bij de andere feesten die in het veelbelovende voorjaar val len. en zijn daarom eerder geneigd onze medemenschen met een critiscli oog te bekijken! Intusschen gaan we ons nu alvast voorbereiden voor alles wat er aan Je viering vastzit. To vroeg Is dat aller minst: wie het zoo op het laatste oogen- blik nog moet afraffelen, brengt er ze ker niet veel moois meer van te-echt Hoe zulien we onzen kerstboom nu een? aardig versieren dit jaar. Koe zullen we on3 huis in een fleurig pakje steken, i Hoe zullen we den huiselijken kring ont halen. Allemaal vragen die vroeg te- antwoord moeten worden en die niet tol de laatste dagen kunnen wachten. En als we dan zelf nog veel van de versie ring willen maken, mag er zeker niet tc iaat begonnen worden, want het is vce'al een. knutselwerkje dat heel wat van onzen tijd vraagt. We gaan dus nu aan den slag cn be denken allerlei gezellige dingetjes, die niet alleen de kerstviering mooier kun nen maken, maar die ook van tevoren al heel wat genoegen verschaffen. MENU. Gehaktrolletjes Witte boonen met zure saus Gebakken aardappelen Plumpudding Voor de gehaktrolletjes nemen we half kalf- en half varkensgehakt, een snee brood zonder korst, wat zout, 1 ei, peper en nootmuskaat, 8 ingemaakte augurken. Van deze ingrediënten .behalve de augurken, wordt op de bekende wijze gehakt gemaakt. De bal wordt in achten verdeeld, elk achtste deeltje wordt cot een croquetje gevormd met een augurk binnenin. Daarna worden de rohetjes in paneermeel gewenteld, in een losgeklopt ei gedompeld en weer in paneermeel ge dompeld.. Ze worden tenslotte in warm frituurvet bruin en gaar gebakken, on geveer vijf minuten. Vcor de witte boonen. die een nacht geweekt zijn en met hetzelfde water gaar gekookt, willen wij een fijne zure saus maken die bereid wordt van: een eetlepel bloem, 1 ei, 2 d.L. water, wat zout, een scheutje azijn, yz ons boter. Het ei wordt geklopt, en in een pan netje met den bloem geroerd, totdat alles glad is. Dan wordt het vermengd met water, azijn en zout naar smaak. Het mengsel moet onder voortdurend roeren nu gaar en gebonden worden op het vuur, waarna van het vuur de boter er in kleine klontjes door wordt gemengd. Voor de plumpudding nemen wij: Ruim 6 eetlepels bloem, 1 snee oud brood, 75 Gr. krenten, 1 ons rozijnen, y2 ons kalfsniervet, ruim 1/2 ons donkere basterd suiker, y2 ons amandelen, 2 eieren, 2 handappelen, sap van y2 citroen, geraspte 'schil van 1/2 citroen, sücade en snippers, zout, een scheutje sherry of rhum Het niervet wordt van ai.e velletjes ontdaan, en fijngehakt. Alle bestanddee- len worden nu klaargemaakt: sucade en appels gesnipperd, amandelen gepeid en gemalen, broud geraspt, k'enten en rozijnen gewasschen. Alles wat droog is, wordt nu vermengd, daarna dc eieren er door gedaan, citroenschil en sap, sherry of rhum, en iets zout. Dit meng sel wordt in een met boter besmeerden, en met paneermeel bestrooiden pudding vorm gedaan en gedurende 5 a 6 uur in waterbad gekookt. De pudding wordt brandend binnengebracht door er wat rhum over te gieten en deze aan te steken. E. E. J.-P. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. Kerstversieringen enz. CH3D GMSM stm GEZELLIGE SNUISTERIJEN. Wie zoekt naar passende geschenken voor een verjaardag of voor andere fees telijke gelegenheden, zooals Kerstmis, Nieuwjaar enz. kan aan de hand van de hieronder volgende gegevens mis schien makkelijker een keus doen. Poedertaschjes van bcrocaat-zijde met een snoezig beugeltje van ecaille zyn heel nieuw en voor een coquet dametje een welkom geschenk. Dan is er een groote verscheidenheid in byouteriedoosjes en bakjes. De laat ste lijken veel op sleutelmandjes, zyn met kant en zijde bewerkt en in vele maten in de winkels voorhanden In handtaschjss is een groote verschei denheid. Imitatie-gobelins met vergul de beugel in ovalen vorm treden op den voorgrond. Soms' zijn deze beugels nog kunstig bewerkt en in grillige vormen gebogen en voorzien van een ketting. Het zakmodel is het nieuwste hetzij ovaal of rond. Bonte kussens van gebrocheerde zijde om gezellige heekjes van de kamer mee te vullen zijn van die dingen waarmee men ais cadeautje bijna altijd succes heeft. Een practisch comfortabel geschenk kan een parapluie zijn, als natuurlijk eerst voorzichtig geinformeerd is of 't cadeau te pas komt. Er zijn van die ge zellige luxueuse parapluies waarmee je voor je pleizier op de zonnigste dag rondtrekt, zonder in 't minst geïrriteerd te zijn. dat je met een regenscherm loopt. Want de moderne tompouces zijn niet alleen maar voor den regen, ze zijn tevens een completeering van ons wan deltoilet. We hebben voor ieder costuum een andere parapluie en de nieuwste vinding is een model niet afneembare overtrek; maar dat nieuwtje komt uit Amerika en zal bij de Hollandsche vrouw wel niet zoo spoedig ingang vin- i den. -afS. -<* KerstmisNog slechts eenige da gen en het Kerstfeest is daar, de heer lijke Kerstdagen vol wijding en stem ming. In de gangen en kamers prijken de takken der dennen; groene takjes hulst versieren wanden en lampen en in vele woningen staat de kerstboom, omhangen met zilveren slingers en kaarsjes, om straks te worden ontsto ken. ten einde nog meerdere luister by te zetten aan dit heerlijke herdenkings feest. De kleine kleuters worden natuurlijk door moeder reeds vroeg van de betee- kenis van het kerstfeest op de hoogte gebracht. Dan zit moeder aan het hoofd der tafel, de kinders om haar heen en vertelt een kerstverhaal. Hoe aandach tig luisteren de kleintjes! En als dan de kaarsjes ontstoken zijn, de groote lamp uit, de kinderen een kerstliedje zingen, terwijl moeder begeleidt, dan gevoelt ieder het schoone, het indrukwekkende van deze Kerstdagen. Heerlijk voor de kleuters is 't zelf te mogen meehelpen aan het versieren van kamers en wan den en het daarvoor benoodigde zelf te mogen maken, natuurlijk onder moe ders leiding. In de gezamenlijke voorbereiding ligt de vreugde van het feest reeds ver borgen. Laten wij beginnen met het maken van slingers. Een der aardigste slingers ter versie ring van kamer en kerstboom maken wij van blaadjes, gescheurd van ver schillende kleuren papier, die u aar» een touwtje rijgt, nadat u een gaatje er in hebt geboord. Vóór ieder blaadje legt u een knoop, daar anders de blaadjes na tuurlijk allemaal op elkaar' zouden schuiven. Zie afb. a. Een andere slinger, die ik met u wilde maken is, de vlaggetjes-slinger. Afbeel ding b. laat u heel duidelijk zien, hoe deze slinger in elkaar is gemaakt. De vlaggetjes-slinger is heel gemakkelijk te knippen uit vloeipapier en wanneer het erg mooi moet worden, in 2 baantjes. Hierna volgt de guirlande.. Men neemt gekleurd vloeipapier en hieruit knipt men reepen van 16 cM. breed; hiervan maakt u één lange strook. Daarna wordt deze strook in vieren ge nomen en dan op 1 cM. afstand yan weerszijden ingeknipt. Zie afb. c. Nog slechts enkele dagen.... Aan 't werk dus, moeders met uw kleuters! W. R. DECEMBERMAAND - BAKTIJD. Wanneer nu één maand in het jaar bij uitstek geschikt is voor het maken van eigen baksel voor diverse min of meer feestelijke en gezellige gelegen heden. dan is het de Decembermaand. Er wordt in deze maand, zou men kun nen beweren, meer gebakken dan in eenige andere maand. Daarom is het niet kwaad, op eenige nuttige wenken ten aanzien van het bakken te wijze, ten einde er toe mede te werken, dat zoo min mogelijk werk en kostelijke ingrediënten als meel en boter enz. ver loren gaan, bij een mislukking-van het baksel. Over het geheel genomen hebben de gelukkige bezitsters van een gasfor nuis iets voor, boven de eigenaressen van koienfornuizen, namelijk dit: dat bij een gasfornuis met een korter bak tijd toe kan. omdat de hitte voortdurend gelijkmatig blijft, wat bij een kolen- fornuis lang niet altijd het geval is. Vóór het bakken moet de over altyd vcorgewarmd worden, gedurende een minuut of tien. Men kan nagaan, of ae hitte in den oven voldoende is, door even de hand er in te houden. Kan men de hitte nog net uithouden, zonder dat het pijnlijk wordt en de huid gaat steken, dan is de temperatuur goed voor het meeste bakwerk, namelijk dat, waar van in de recepten staat aangegeven, dat het in een „matig warmen oven" gebakken moet worden, Heeft men deze hitte eenmaal verkregen, dan kan de kraan (van het gasfornuis) op klein ge zet worden en de vorm in den oven gezet worden. Voor de nieuwelingen in de bak kunst is de verleiding in den beginne groot, om telkens even de klep open. te DRIE MOOIE JURKEN. - r) Alles werkt er in dezen tijd van 't jaar BPeciaal toe samen: we zijn allemaal in een gulle, goedgeefsche bui, het is de tijd van de intieme feestjes, en er zijn een aantal feestelijke dagen in het vooruitzicht. Wat is er dan natuurlijker, dan dat we een aanslag op het gulle en goedgeefsche hart van onze echtge- nooten en pipa's wagen, mitsgaders op hruizelver beurzen en ons zelf een ^nooie" jurk C3deau doen? En als „Madeleine" dan nog het ontwerpje daarvoor heeft uitgekozen, en op haar beurt weer aan u cadeau doet, wel. wat staal er dan nog in den weg. December 4s nu eenmaal een maand van gulheid en intimiteit, dus.... Mag ik u uitnoodi- gen, met mij de nevenstaande modelle tjes te bekijken? Nummer één van links: Een aimandeligroene japon van crêpe georgette. De volants zijn aangezet en vallen links langer dan rechts, natuurlijk weer in overeenstemming met de mode lijn, die het .vplongeant" voorschrijft. De garneering bestaat uit een strook in schulpen uitgesneden fluweel in dezelfde tint. Er is vier meter stof van 1 meter breedte voor noodig, behalve het flu weel. Heel fijn is ook nummer twee, van roode crèpella, waarvan het bolero-tje en de rok dezelfde lyn vertoonen. De jabot (die onder den ceintuur weer uit den rok te voorschijn komt) is van ivoorkleurige crêpe georgette. Er is 3.50 M. stof van 1 meter breed voor noodig. Nummer 3: een combinatie van zwart en wit, heel fijn en heel modern, het lijf en do bovenmouwen van witte crêpe satin., het rokje dat op zy' langer valt en gesmokt is aan de taille, is van zwart velours. Er zal 3 meter velours van 1 meter breed en 2 meter crêpe van I M. voor noodig zijn. En, zooals te verwach ten Is, de noodige vingervaardigheid. Maar als het dan ook klaar is,,,._ MADELEINE. ER IS EEN UITWEG UIT ELKE MOEILIJKHEID. Om te voorkomen, dat blikken trom meltjes, en andere blikken voorwerpen gaan roesten, moet men ze met reuzel inwrijven en daarna in den oven flink verhitten. Dan blijft alles roestvrij en glimmend. Wanneer u een groc maakt of om andere redenen heet water in een glas moet gieten, zet dan een lepeltje in het glas, en zet het glas op tafel (niet op steen). Het glas zal dan niet bar sten. Paarïmocr moet nooit met- zeepsop schoongemaakt worden. Men neme een zachten stofdoek en doe daarpo een paar druppels olijfolie (of sla-olie) en wryve daar het paarlmoer zachtjes mee. Na- wryven met een oude zijden lap. Dan wordt het weer prachtig. Vuile peau de suède handschoenen trekke men aan en wrijft ze dan met een stukje wit flanel dat men in heet, droog meel heeft gedoopt.' Wasch messen dadelijk na tafel af, door ze af te nemen met een doek met heet sop. Dompel de messen zelf nooit heelemaal in het sop. (Een verhaal uit den tyd van den Spaansohen Successie-Oorlog. Naar h e t E n g c 1 s c h van MORICE GEKARD. 28) Dat waren droevige dagen voor mijn meesteres. Maar spoedig daarop kwam ander bericht, dat de Franschen den slag verloren hadden en hun generaal gevangen was genomen. Mijn meesteres leefde op en zei dac zy altijd wel ge weien had. dat de Engeischen onover winnelijk waren. Wij herinnerden haar maar niet aan de dagen, dat zij zoo dreef gestemd was geweest; het was zoo heerlijk haar weer tc hcoren zin gen en haar met haar lievelingsvalk op haar pols te zien uitrijden. Anthony luisterde met vochtige oogen naar liet. onopgesmukte verhaal van Hans. Hè. wat washij nog zwak. Hij veegde met den rug van zijn hand over zijn oogen. Heeft je meesteres dus over my EEN HEERLIJK TOE- HAPJE. Neem 1 ons zachte biscuits en bestrijk die met een weinig jam. Maak een custardvla en leg de besmeerde biscuits laag om laag met de vla. in een schaaltje, waarbij men ervoor moet zorgen, dat da bovenste laag uit vla bestaat. De tafel- genooten zullen hun oogen uitkijken en smullen! de combinatie van zwart en rose is zeer in de mode dezen win ter. Vooral voor avondkleeding zul len genoemde kleuren gezien worden Zoo zal, bijvoorbeeld, een zwart sa tijnen robe met ruimen rok en van voren iets korter dan van achteren, een rose voering hebben, die dus in 't bijzonder tegen het lager han gende achterpand te zien komt Wit jluweel, gegarneerd met strass is een der successen van het seizoen. Kwaliteiten, bijna zoo licht als crepe, worden voor bruids japonnen gebruikt met zilverkant als garneering De zwart-wit mode heeft een bijzondere distinctie. We zien niet alleen zwarte mantels gegar neerd met ruit hermelijn of zioarte mantels op ruitte japonnen, maar eveneens zullen witte met zwart ge garneerde robes een succes zijn. Op ruit satijn worden groote vlammo- tieven van zioarte panne geappli- queerd HUISJAPON. japon, waarvoor als stof een dof zwart crêpeweefsel genomen kan worden. Zoo als de teekening laat zien hangt het lijfje los over een aan den Tok bevestigd onderlijfje. Dit onderlijfje is met mouwen van een andere stof, en wel j een wit crépeweefsel met kleurige bro derie of drukpatroon. Zuinigheidshal'-e neemt men natuurlijk alleen de on derste helft van dit lijfje in deze stof; de rest kan van batist of waschzijde genomen worden. De rok heeft een tot in de zijde rei kende overslag, die hier met een aardige plooi eindigt. Het zwarte lijfje heeft van onderen een breede band met eenige op- rijgjes en bovendien de eigenaardigheid, dat het van voren juist over het midden een sluiting heeft door middel van stof- overtrobken knoopen en lusjes, zoodat het als een jasje aan_ en uitgetrokken kan worden. hooren spreken? Hans? Ja, meneer; wonderlijke verhalen worden over uw moed verteld, hoe u de soldaten '.door een moeras hebt geleid en hoe u een standaard hebt veroverd. Toen hoorde zij dat u gewond was, maar dat scheen zij niet te willen gelooven hij liet zijn stem dalen zij zeide, dat zij het wel op een of andere manier gevoeld zou hebben, als Marston knikte. Op een keer kwam kolonel Hellebrand de binnenplaats oprijden. Mijn meesteres vloog op hem toe. Zij kon haast niet wachten op wat. hij te vertellen had. En toen vertelde kapitein Hellebrand wat er allmaal gebeurd was en dat u te zwak was om te reizen. Heeft Je meesteres je een brief mee gegeven? vroeg hy, daar Hans blijkbaar niet wist wat hij verder zeggen moest. Hans frommelde zijn muts in zijn han den. Neen. meneer. Marston was bit ter teleurgesteld. Het stond op zyn ge zicht te lezen en het ontging Hans niet. Mijn meesteres heeft mij geen brief meegeven; zij heeft mij gezonden met een draagstoel en twintig soldaten van her. kasteel: vannacht hebben zij aan de zijde van de Nebel gebivakkeerd. Ik kwam om te zien of u in staat bent om te reizen. Myn meesteres denkt namelijk, dat u gauwer beter zult worden als u op het kasteel-komt: de lucht in Han- sau is dc verrukkelijkste ter wereld, voegde hij er aan toe op een toon. alsof hij de atmosfeer van alle hemelstreken bij ervaring kende. Marston strekte zijn hand uit naar den ruigen. eenvoudigen knecht met zijn warme hart. Hans knielde en drukte zyn lippen er op. En wilt u naar het kasteel ko men. meneer? Ik zal gaan, zoodra de draagstoel hier is. Hans sprong op en rende de stoep af. verrukt door het succes van zijn op dracht. Een uur later kwam hij terug aan het hoofd van eeru troepje mannen die een kostbaren draagstoel droegen, belegd met kussens en kleeden. Een gedeelte van hun route liep langs het slagveld; Sir Anthony richtte zich op om er nog eens een blik op te werpen: doch het eenige. wat nog de plaats aan duidde. waar kort geleden zoo bloedig gestreden was. waren de loopgraven, die de soldaten van het overwinnende le ger gegraven hadden. Marston zuchtte met een groot gevoel van dankbaarheid dat hij niet een dergenen was. die ginds onder de zoden hun laatste lustplaats hadden gevonden. Reeds twee dagen waren zij nu op weg. Anthony Harst on voelde zich da gelijks sterker worden; hij deed telkens korte wandelingen en liet den draagstoel vooruit gaan. De avonden waren kil, vooral in de hooger gelegen streken; de mannen slie pen in de open lucht bij groote vuren en sir Anthony had een tent tot zijn be- scliikking. In den namiddag van den volgenden dag rustte Sir Anthony onder de scha duw van een grooten beuk, terwijl de soldaten bezig waren het vaatwerk in een riviertje te spoelen. Vanavond zou li ij haar weerzien! Hij kwam op haar verzoek, als haar gast om zijn. gezondheid en krachten weer te vin den! Wat was haar motief? Was het dankbaarheid, sympathie of medelijden niet zijn toestand? Of was er behalve deze gevoelens mis schien nog een ander, een dieper, waar van zij zichzelve niet bewust was? Daar hoorde hij hoefgetrappel. De mannen, die ir. Mansion's buurt waren, grepen naar hun wapens. Marston's zwaard was nog in zyn schede. Zou hij het al kunnen hanteeren? Twee amazo nes kwamen den hoek omrijden, gevolgd door een groep mannen. De soldaten lie ten hun wapens zakken en vormden haastig een rij. Het was de barones met haar tante, Gravin von Ardleim. Hans was c.mid dellijk bij zijn meesteres en hielp haar uit het zadel. Fagan liep op zijn mees ter toe en hielp hem opstaan. Zoo begroette de Barones Sir Anthony onder de schaduw van den grooten beuk. terwijl het zonlicht dcor de bladeren speelde en het haar en het gezicht van het jonge meisje in gouden gloed zette. Er was een blos op haar gezicht, mis schien door den frisschen rit, of mis schien door iets anders, door een emo tie, die zij niet onder woorden brengen kon. Sir Anthony nam haar hand en kuste die. Hij werd in zijn draagstoel gehol pen, de Barones reed aan de eene zijde, de Gravin aan de andere: Nooit heeft een man zulk een escorte gehad! zei hij bij zichzelf HOOFDSTUK XXIV. Wat de rivier teruggaf... Sir Anthony Marston was nu reeds eenige maanden de gast van Baronesse Auguste von Marcken op Kasteel Han- sau en zijn krachten waren door de goede verzorging die hij genoten en het prettige leventje dat hij geleid had, weer geheel teruggekomen. De tijd wa* d« ook niet meer verre dat hij zich weer in het rumoer van krijg en avontuur zou on derdompelen. Het was een ijzig-koude. late Decem- bermiddag dat. hij met Mark bezig was in de rivier forellen tc vangen. Hij had maken om te zien of de koek nog niet gaar is of niet te bruin wordt of iels dergelijks. M2ar men vergeet dan, dat de meeste mislukkingen juist daarvan het gevolg zijn. Indien men zich precies aan de voorschriften en den baktijd Ln het recept aangegeven houdt, zal da boel niet verbranden. Maar kijk: men gedurig in den oven onder he-, bakken, cian loopt men hard kans. d -baksel, aat rijzen moet. :r.z3kl door den kcuaen luchtstroom, waardoor de hsele keek. met zooveel moeite en kosten bereid, mislukt. Neg moet men bedenker., wan neer men koeken enz. fc3kt. van grooter of kleiner formaat, dan het oorspronke lijke recept aangeeft, dat men in ver houding den aangegeven baktijd dan verlengt of verkort. Terwijl nog in het oog gehouden moet worden, dat deeg waarin veel boter zit. wat meer verhit meet worden. dan licht deeg zender boter er in. Voor bakvorm kan men het allerbeste vuurvast porselein nonion, dat de minste kans oplevert van aanbran den van het gebak. RECEPT. Broodpuddinkjes. Neem daarvoor 150 gram oud brood, 1 ons basterdsuiker. 3. 4 ons boter, alsme de sap en schil van 1/2 citroen. De boter wordt gesmolten, waarna men er de sui ker, citroenschil en sap, alsook het ge raspte oude brood bij doet. Met dit mengsel vult men met boter besmeerde en fijn paneermeel bestrooide zand- taartvorrapjes, die men op een bakblik zet. waarop men de puddinkjes in een matig warmen oven lichitbruim bakt. Als men ze gestort heeft, geeft men ze met een citroensausje. BONTMANTEL. Bont is volstrekt niet meer uitsluitend de dracht van met veel aardsclie goede ren gezegenden. Ziet men niet reeds aardige korte manteltjes voor den schap- pelijken prijs van ongeveer zestig gul den? Dat is nu 'wel geen echt seal of bisam of nertz, maar men heeft het ds laatste jaren in de kunst van preparee ren en verven van goedkoope bontvellen, zooals van konijnen en hazen, zoover gebracht, dat men deze na de bewer king niet dan met moeite van de kost bare soorten kan onderscheiden. Toch is het nog niet gelukt alle dure bont te imiteeren en tot deze hooren in de eerste plaats caracul, breit- schwantz en astrakan. Vooral de twee de maakt tegenwoordig opgang: het is dan ook een prachtig materiaal voor kleeding. Het is zoo soepel en dun, dat men er zelfs mantelcostuums van ver vaardigt, behalve hoeden en gewone lange bontmantels. De meest geziene kleuren zijn grijs, zwart, beige en ha vanna. Onze teekening toont u een model in beige met in kleur geheel bij passende voskraag. zijn bak byna vol; zijn handen, in groo te handschoenen gestoken, waren haast gevoelloos van de koude. Hij was juist uit het diepe gedeelte van de rivier naar den oever komen waden, toen Fagan die een eindje van hem afstond, hem toeriep: Pas op, sir Anthony, daar komt wat aan! Waar vandaan? Hij hoefde al niet meer op het ant woord te wachten. Een meter of twintig de rivier op was iets zwaars in den kleinen waterval gekomen; het werd als een blok hout heen en weer gestuwd; toen kwam het met schuim bedekt in groote vaart aandrijven. In spanning, maar met een voorgevoel van iets onheilspellends vroegen zij zich af wat het wel zou zijn. Het duurde niet lang of het kwam op de plek waar Sir Anthony had staan visschen. Het was het doode lichaam van een man! An thony waadde naar het diepe gedeelte, pakte hst lichaam, dat heen en weer ge slingerd werd en trok het naar den over, wat geen gemakkelijke taak was. daar het een forsch lichaam was en de kleeding met water doordrenkt. Spoedig kwamen soldaten aanloopen, die hem hielpen het op het droge te leggen. Mark uitte een kreet; toen h(j het gezicht ge zien en den dcode herkend had. (Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12