UIT DENEMARKEN. STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON. Het Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 DEC. 1928 Aarhus. Zomers, wanneer het Kattegat niet 6pookt, en Onesund, glad als een spiegel blauw als de wateren van de Middel- landsche Zee, alle beelden weerkaatst, dan is het de moeite waard om met een der uitstekende stoombooten die van Kopenhagen op Aarhus varen, een uit stapje naar deze laatste stad te maken. Om elf uur 's avonds gaat men aan boord, en den volgenden morgen om 8 uur stapt men in Aarhus aan wal.' Aarhus is de voornaamste stad van de provincie Jylland (Jutland) en de twee de van heel Denemarken. Er is wel een groote sprong tusschen Kopenhagen met zijn 800.000 inwoners, en Aarhus dat slechts op ongeveer 60.000 inwoners kan bogen, en eerstgenoemde is zeker de stad waarin alle kunst, nijverheid en industrie zich concentreeren, maar wat natuurschoon aangaat wint Aarhus het verreweg van Kopenhagen. De ligging is buitengewoon mooi. Aan beide kanten der stad strekken zich uitgebreide beu- kenbosschcn, die met hun schaduwrijk loof tot rusten uitnoodigen, tot vlak aan zee uit, terwijl het prachtige donker' blauwe Kattegat, welks wateren zacht- kens kabbelend het strand besproeien, of door den storm schuimend opgezwiept worden, een majestueus gezicht opleve ren. Met een paar kennissen maakte ik «enigen tijd geleden zulk een uitstapje. De reis was al een genot op zichzelf. We waren midden in de mooie lichte zo mernachten van het Noorden, en duide lijk zag men van het dek de geheele kust van Oresund tot aan Kelsingór en toen we het Kattegat instoomden lag dit spiegelglad voor ons; één voor één kwa men de sterren te voorschijn en midden cr tusschen in zag men den sikkel van de afnemende maan. 't Was een al te heerlijke zomernacht om prozaïsch naar kooi te gaan en we besloten dan ook om onze nachtrust er maar aan te geven en op 't dek te blij ven. een heldhaftig besluit dat we niet langer dan tot een uur of twee volhiel den, waarna de natuur haar recht eischte. Te Aarhus aangekomen ontbeten we eerst op ons gemak aan boord, en wan delden toen door de stad en langs de mooie breede promenade naar het bosch. 't Was alsof ik mij met een tooverslag op het eiland Sicilië bevond. Die donker blauwe zee. die schitterende zonneschijn, die witte huizen, en dan bij 't wandelen door de straten ieder oogenblik die kijkjes op 't Kattegat. *t Kon even goed Palermo zijn, en ik begrijp niet waarom de Denen steeds in dichte drommen naar Italië reizen, als ze hun eigen mooi land zoo vlak bij de hand hebben, en dan nog wel zonder de vlooien en andere onaan gename insecten, waar men in 't Zuiden zoo gul op getrakteerd wordt.. Maar de leus der eeuw is „verandering". Ieder een verbeeldt zich tegenwoordig 't niet uit te kunnen houden zonder verande ring van lucht en omgeving minstens eens in 't jaar,' en de Den-en zijn hierop geen uitzondering. Een wandelingetje van ongeveer 10 aninuten bracht ons aan het prachtige Marsellsborgbosch waar de tegenwoor dige koning zich reeds als kroonprins ccn, ik moet eerlijk bekennen, vervelend uitziend slot heeft gebouwd, dat op den hoogen heuvel waarop het gelegen is, een heerlijk uitzicht aanbiedt. Dezer dagen doet juist een nog al amusante anecdote de ronde waarin ko ning Christlaan en een van zijn vroegere cerste-ministers de hoofdrol spelen. Deze laatste was zooals bekend en zooals de meesten zijner collega's van boerenaf komst, en dientengevolge steeds op voet van oorlog met de étiquette aan het hof. Nu moest hü een samenkomst hebben •met Koning Christlaan om staatszaken te behandelen, en reisde te dien einde per extra-trein naai- Marselisborg, waar de Koning zich toen bevond. De Koning was van plan onmiddellijk na afloop der conferentie met zUn jacht „Dannebvog" naar Kopenhagen terug te keeren en de eerste minister verzocht zonder omwe gen Z.M. om met hem mee te mogen ireizen. Koning Christlaan keek een oogenblik hoogst verwonderd, maar antwoordde toen heel beleefd: „Dannebrog staat ge heel ter beschikking van Uwe Excellen tie". Zielsvergenoegd stapte deze dien avond aan boord van het koninklijk jacht, en verkneuterde zich op de gedachte van met den Koning samen te zullen reizen, en op de algemeene afgunst die hij hierdoor onder zijne collega's zou op wekken. Dit laatste vond hij nog het allergcnoegelljkst. Maar wie er kwam, geen koninklijke familie. En toen des avonds laat de kapitein buigend kwam vragen, wanneer het Zijne Excellentie behaagde dat het anker gelicht zou wor den, kreeg hij op zijn verwonderde vraag of Z.M. niet kwam, ten antwoord: „Z.M. is per extra-trein naar Kopenhagen ver trokken". Een uitstekend lesje voor den wel wat al te vrUmoedigen minister. Nu, we maakten door mooie lanen en langs kleine paadjes waar bet geblader te boven onze hoofden een soort prieel vormde en steeds stijgend een heerlijke wandeling van ongeveer anderhalf uur naar een uitzichtspunt „Orneride" ge naamd (Adelaarsnest). De zee schemer de door de boomen heen; en beneden ons zagen we hier en daar een stedelins aan 't strand zich door een bad verfris- schen zonder zich om een badcostuum of een badhuisje te bekommeren. En steeds hooger steeg de wevg steeds min der menschen ontmoetten we om de poëzie van dit prachtige landschap te verstoren, en toen we eindelijk op het hoogste punt aangeland waren, zagen we rondom ons het uitgestrekte beuken bosch. aan onze voeten het azuur der zee. en in de verte schemerde het land Mols, waarvan de bewoners dezelfde re putatie genieten als de Inboorlingen van Kampen bij ons. Zoo opvallend is de gelijkenis dat de bewoners van Mols zich aan volkomen dezelfde domheden schul dig maken die bij öns als Kamper-uien bekend staan. Alweer een bewijs te meer dat we hier op aarde allen broeders en zusters zijn. 't Verschil is maar uiterlijk. We laafden ons op dit mooie plekje aan een uitstekend kop koffie met ge kookte room, op Scandinavsche manier en toen het tijd werd om te vertrekken, begaven we ons aan boord van een van de kuststoomboot-jes, die gedurende de zomermaanden ieder half uur -an Aar hus naar Ornerede stoomen. Langs de begroeide klippen stoomden we naar Aarhus terug dat er verder echt provin ciaal uitziet en ook niet veel meer be zienswaardigs aanbiedt, mat uitzonde ring van deDomkerk die terecht be roemd is. En dan de clectrische trams, die Amerikaansch praktisch zijn inge richt. Conducteurs zijn er niet. De sagiers stappen vooraan in en uit. Zij werpen het geld voor den rit bij den koetsier in een bus. Voor het geval dat zij geen kleingeld bü zich hebben zijn er binnen in de tram twee automaten aangebracht waar men altijd geld wis selen kan. Een bijzender praktische in richting die heel wat kosten en moeite bespaart. Dienzelfden avond pakten we de boot weer en waren der. volgenden morgen om 8 uur In Kopenhagen terug, opge- frischt door al het natuurschoon dat we ir. ons opgenomen hadden. FREM. ST. NICOLAASFEEST VAN „KINDERVREUGD". Woensdagmiddag was net St. Nicolaas feest voor de kinderen der Vereeniging „Kindervreugd" in het Leidsche kwar tier. De prettige middag begon met een rondgang van de ongeveer 175 kinderen door de straten van hun kwartier, waai de moeders van achter de ramen of in de deur hun.kleinen trotsch zagen..mar- cheeren achter Shit Nicolaas die te paard voorop reed. Dwars door de stad trokken ze naar het gebouw -Bloemhof, waar de vereeniging den kinderen een gezelligen middag aanbood met Sinter klaas als gast. De voorzitter, de heer G. de Vries verwelkomde de kinderen en hun begeleiders. Tot de laatsten richtte hij zich met het verzoek om medewer king en uitstel van eventueele critiek tot in de vergaderingen. Het bestuur hoef de eigenlijk geen critiek te vreezen, want het had het mogelijke gedaan om den kinderen eei leuk feest te bezorgen. Eerst kregen ze versnaperingen, wat vooral de kleinen, er waren jongens en meisjes van 4 tot 14 jaar. gced beviel. Voorts hadden de grooteren zelf een werkzaam aandeel in de verhooging der feestelijkheid omdat zij aardige tooneel- stukjes opvoerden, eenvoudige samen spraken tusschen twee, vier of zes kin deren. Ter afwisseling daarvan werdefi lied jes gezongen of films vertoond door de medewerking van ..Amfilmin". Er waren mooie gekleurde Pathé-filmpjes bü. o.a. een van jonge vogeltjes. Een orkestje verleende zijn medewerking. Sinterklaas vertoonde zich weer in de pauze. Hij ging voorop in de „Mutsen promenade" en alle kinderen volgden den goeden man, die ze allemaal van een papieren muts voorzien had. Een van Sint's goede ideeën! Ook aan het slot van den middag kwam de eerwaardige grijsaard nog eens kü'ken of ieder genoeg getracteerd was. En toen dat zoo bleek verraste hü ze allemaal met een cadeautje. Zooals de voorzitter in zijn slotwoord het ook wenschte, zal dit feest voor ve len wel een reden zün om toe te tre den tot de nuttige vereeniging. Of zoo een enkele gemeend had, dat het nog mooier kon zijn zal hij dit door zün voortdurende» steun mogelijk wil len maken. SPCOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. DE CONFERENTIE MET DE TRAMDIRECTIE. Men schrüft ons: Door de afdeeling Haarlem van de Ned Vereen, van ^orer- en Tramweg personeel werd Dinsdagavond in het ge bouw Cecilia een goed bezochte verga dering gehouden voor het tramwegper soneel. onder voorzitterschap van aer. lieer C. Bos. Dezs vergadering werd gehouden naar aanleiding van de drlemaandelijksche conferentie welke dien dag tusschen de directie der N.Z.H.TM. en dö vertegen woordigers der werknemersorganisatie plaats vond. Na een kort openingswoord werd het woord verleend aan den heer L. W. Peterse, hoofdbestuurslid, ten ein de verslag van de conferentie uit te brengen. Uit dit verslag bleek dat de directie een welwillende houding heeft aangenomen om verbetering te doen aanbrengen in liet pensioen wat vooral voor de oud-gepensionneeröen van groot belang kan zijn. Verder zal per 1 Januari a.s. een com missie van advies worden benoemd door welke commissie ontslagaangelegenhe den in behandeling genomen kunnen wor den. Voor de rechtspositie van liet per soneel is de benoeming van deze com missie van groot belang en reeds meer malen was hierop aangedrongen. De commissie zal bestaan uit drie onpartij dige personen. Voorts zullen de diensttüdencommis- sies worden samengesteld; voor ieder van de 12 personeelsgroepen een commissie. Daar de directie besloot om wanneer 25 pet- van een groep ongeorganiseerd is; ook een ongeorganiseerde in een com missie te doen zitting nemen, zal er mis schien kans bestaan dat in een viertal commissies ook een ongeorganiseerde zitting krygt. Over dit punt werd uitvoerig gespro ken, doch de vergadering besloot dat in geen geval vertegenwoordigers der Ned. Vereen, naast een ongeorganiseerde in een dergelijke commissie plaats zal ne men. Een belangrijk besluit werd ter confe rentie genomen ni. dat de gehuwde amb tenares in het bedrüf werkzaam al kun nen blijven, over welk punt de Ned. Ver eeniging een voorstel had gedaan. Ook zal in de dienstkleeding eenige verbete ring worden aangebracht. De vergadering volgde met groote aandacht de uiteenzetting van den heer Peterse en keurde me- algemeene stem men de houding van de vertegenwoor digers der Ned. Vereen, goed, welk voor stel onder applaus werd ondersteund. PERSONALIA De volgende gediplomeerden der Mid delbare Technische School te Haarlem zün geplaatst in^de navolgende betrek kingen Afdeeling Bouwkunde. De heer G. F. Wamelink als teekenaar bij de Gemeen tewerken van Renkum. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: De heer J. G. Gouda als waterbouw kundige bü Publieke Werken, Amster dam, afdeeling Havenwerken. Afdeeling Werktuigbouwkunde: De heer J. C. Benschop als employé bü hét Ingenieursbureau J. C. Vrins, 'sGra- venhage—Soerabaya, met de bedoeling naar Soerabaya te vertrekken. Afdeeling Electrotechniek. .De heer P. H. van Staalen als electrotechnicus by Electrost-oom te Rotterdam. RADIO OP SCHOOL In een schrijven van N.V. Philips' Ra dio van 17 October werd medegedeeld, dat in de plannen van de omrcep-or: g-anisatie meer en meer teekening kwam en speciale proefuitzendingen vcor het onderwijs zouden plaats hebben. Deze proeven zün thans genomen en hebben het volledige bewijs geleverd, dat de radio=schooluitzendingen de be langstelling hebben wakker geroepen zoowel van het onderwüzend personeel als van de schoolgaande jeugd. Zoo heeft A-oor de radio de heer Hans Martin gesproken over „het Nederland, sclie Luchtverkeer". De A.V.R.O. heeft in deze adhaesie- betuigingen aanleiding gevonden om de radio-schooluitzendingen flink ter hand te r.emsn en zoo zal op de Vrijdagen 14 en 21 December e.k. van 2-052-45 de heer A. F. J. Port-ielje van Artis een lezing houden over „Het omgaan me! en het waarnemen van levende dieren", terwijl aangezocht zün om na de Kerst, vacantie te spreken mevrouw Top Naéff en de heeren Jhr. Jan Feith, D. J. van aer Ven, Mr. G. J. Salm, C. Joh. Kievit, Prof. R. Casimir en J. Stampe, rius. Ook de andere omroepvereenigin- gen brengen uitstekende krachten voor de microfoon. Zoo sprak Dr. G. P. Marah-g te Utrecht over Palestina. Van de 2ij de van den Minist er van Onderwijs is geen bezwaar tegen het aanschaffen van een radio-installatie voor de school VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1365 DE NIEUWE KRAAN Vader haalt zün gereed schap om zelf een nieu we kraan in de keuken te maken, daar de oude lekte gaat aan den arbeid, vaarop het water on middellijk naar alle kan, en spuit beseft dat hü eerst de oofdkraan had moeten Afzetten en rent naar den kelder om het alsnog le doen rekent dat dit de püp is ':e naar de keuken leidt en draait die dus af wanhopige kreten van moeder, die boven heui haar wascht, doen hem begrypen dat hü de ver, keerde buis gekozer. heeft bevindt dat alles nu in orde is, draait de oude kraan eruit en de nieuwe erin zet de kranen in den .celder weer open en con stateert dat de keuken- kraan blyft lekken (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS B ARTELJOR1SSTR A AT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F125.— VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN De jaarlijksche feestavond dezer ver eeniging zal worden gehouden op Zater dag 15 Dec. in de bovenzalen van „De Kroon". Eenige leden verleenen htm medewer, lung door zang, declamatie en voor drachten, de avond wordt met een bal en souper besloten. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door de White-Star, Band, de bekende Haarlemsche band onder leiding van den heer Rodrigu-es Pereira. Een beperkt aantal introductie-kaar,, ten is verkrijgbaar KENNEMER VEREENIGING VOOR JEUGDHERBERGEN Een schare jongeren en enkele oude ren waren Dinsdagavond in de aula van het Kennemer Lyceum büeen voor de propaganda-bijeenkomst voor Jeugd herbergen. De heer C. Sipkes opende deze bü- eenkomst en deelde nog eens het doel der vereeniging mede: het stichten in Haarlem of omgeving van een jeugd herberg, die goedkoope nachtgelegen heid biedt voor onze toekomstige jeugd- wanderers. De ledenlüst, die nu 110 le den telt, moet groeien, moet gauw ver dubbelen en de vereeniging heeft daar voor noodig den financieelen en mo- reelen steun van velen. De heer K. Roose sprak nu over den invloed van het wanderleven op de Duitsche jeugd. Hij had hierbij de be schikking over een aantal lantaarn plaatjes van he<; Deutsche Verbond van Jugend Herbergen. De jongens winnen het met hun 65 pet. verre ran de meisjes met 35 pet. in het Wanderleven. Coëducatie heeft in Duitschland ook op dit gebied bewezen zeer wel mogelijk te zijn. Spr. toont dan aan. hoe het wandelen het kind in aanraking brengt met en nader brengt tot de natuur; hoe het leert eenvoudige dingen te waardeeren. Zoo words de landman bezocht, maar ook het dorp, de kleine stad, de groote stad. De tent verdwijnt, is ook niet al tijd verkieseiyk. We zien de eenvoudige herbergen komen en zien die dan ont wikkelen tot een behoorlijk logies, dat eenvoudig blü'ft, maar dat toch beant woordt aan strenge eïschen van schoon heid en hygiëne. Spr. eindigt met er op te wijzen, dat jeugdherbergen ook in ons land moeten komen, ter bevordering van onze cultuur en gezondheid, tot meerdere ontwikke ling van onze jeugd. De Haarlemsche Algemeene Muziek- vereeniging bracht muzikale opluiste ring. De heer Sipkes sprak een slotwoord. JUBILEUM OP HET TELEGRAAFKANTOOR. 16 December is het 25 jaar geleden, dat de heer F. v. d. Burg in dienst kwam op het Rüks Post- en Telegraafkantoor hier ter stede. De jubilaris van thans was in den beginne hulpbesteller, maar door ü'ver, plichtsbetrachting en nauw gezetheid opgeklommen, is hü nu reeds verscheidene jaren werkzaam als chef van de afdeeling uitgaande telegrammen op het telegraafkantoor. Daar hü by superieuren en ondergeschikten in hoog aanzien staat zal het hem zeker Zondag niet aan belangstelling ontbreken. BELANGEN OPENBAAR ONDERWIJS Reeds in iet voorjaar werd te Am sterdam een vergadering gehouden van afgevaardigden van comités die de be langen van het openbaar onderwijs behartigden. Ook het Haarlemsche Co mité tot behartiging van de belangen van het openbaar onderwijs, was daar vertegenwoordigd. Na ampele tespreking werd daar be sloten de bestaande comités zooveel mo- gelyk tot een federatie te vereenigen en een landelyk comité op te richten. De uitwerking werd opgedragen aan drie leden van het Amsterdamsche Co mité. Dit voorl pige comité heeft een ver- p lering uitgeschreven voor Zaterdag middag 22 December in Parkzicht. Op de agenda komt ook voor samen stelling -en verkiezing van het Bureau van het Landelijk Comité. KANTONGERECHT. WEER 'N DRONKEN AUTOMOBILIST Steeds grooter wordt het aantal be stuurders van auto's, die in dronken schap, of ten minste onder den invloed van sterken drank aanrüdlngen ver oorzaken. En de straffen zün niet ge ring. Woensdag stond C. de G., een autohandelaar uit Beverwijk terecht, die Op 28 November met zün auto een wielrijder had aangereden, die licht gewond werd. Toen de bestuurder den auto op het geschreeuw van menschen op straat tot staan had gebracht, onge veer 150 M. verder en de beide inzitten den er uit waren gekomen constateer den de getuigen, dat de bestuurdei war taal sprak, en onder den invloed ver keerde. Verdachte De G. verklaarde voor den kantonrechter niet dronken geweest te zijn. Hij had drie bon-els op. Zijn broer had hü als getuige décharge meege bracht. Die had 5 borrels op, maar wist, dat zijn broer niet dronken was ge weest. Evenmin als de verdachte had hij den fietser gezien. Het O, M. ver- onderstelde dus, dat hü ook dronken geweèst was, dan wel onder eede on juiste verklaringen aflegde, omdat de getuigen hadden gezegd, dat de bestuur der wel dronken was. Een der getuigen was op het nipper tje aangereden, de ander heelemaal. De broer zei, dat hij een tik gehoord had. Het O. M. vroeg 14 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van de bevoegd heid om een motorrütulg te besturen. De kantonrechter wilde den verdachte nog een kans geven om aan hechtenis te ontkomen en vere-ordeelde hem cot twee honderd gulden boete en verder conform den eisch. WETEN EN WERKEN. Het bestuur der vereeniging „Weten en Werken" verzoekt ons mede te deélen dat het besloten heeft, om in dit veree- nigihgsjaar, evenals in vorige jaren, wc; der een tiental lezingen te doen houden. Het is aan het bestuur gelukt, daarvoor de medewerking te verkrygen van toom aangevende personen op verschillend gebied, zoodat de lezingen (waarvan ce meeste met lichtbeelden) dit jaar iets zeer büzonders beloven te worden. De eerste lezing zsl plaats hebben op 4 Ja nuari a.s in het gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat. Er is nog plaats voor een beperkt aantal leden. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 18 December hopen de heer Hen- Irlküs Johannes Bürij en zijn echtge- aoote Jacoba Maria Hansbeek, wonende Drossestraat 13, hun gouden huwelijks feest te vieren. De bruidekom werd 30 October 1855 te Kampen geboren en de bruid 31 Aueusfcus 18-6 te Leiden. (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD 48) ZÜ gehoorzaamde, stom verbaasd. Mag ik niet kükenhad ze gezegd. Des te beter, dan had ze dus niet ge- ::ion. wat hij gezien had en daar was hy" meer dan dankbaar voor. Op dc vlakte waren twee van zyn kampknechts bezig geweest de kameelen büeen te drijven. Hü had verscheidene ruiters op die mannen zien toerüden en neerslaan met hun scherpe .tulwars" voordat ze tijd hadden gehad, geluid te geven. Op da; moment had John Seward Mervyn brzrepen. dat- als hü ooit in zün leven in het nauw was geweest, dat nu het geval was. En als hij zichzelf niet vervloekte, omdat hü het door zijn cigenwüzc koppigheid zeever had later: komen, dan kwam dat alleen, omdat hij daar geen tyd voor had. Dc heele txoéV> reed als een wervel wind cp hc-t kamp tce. De bedienden. Hen afkomstig uit dc Pundjab, waren dordelijk verschrikt in een van dc ten ten by elkaar gekropen. Alleen de sol daten schenen tot eenigen tegenstand bereid en legden hun geweren aan, maar men kon hen aanzien dat elk voor wendsel tot overgave hen welkom zou zyn. Melian kom niet naar buiten, hoor Je? riep haar oom over zün schouder. Hü was opgestaan en stond nu tegen over de witte bende. Deze hadden hun paarden ingetoomd en zich in een halve cirkel tegenover hem gesteld. Salaam! riep hü- Dat is een -vreem de manier om een vreemdeling in een vreemd land te begroeten. Een gemompel ging op uit den kring van woeste, gebaarde gezichten. En de somber, fonkelende, vijandige oogen schenen nog kwaadaardiger en begeeri- ger te kijken. Dit is de Sirdar, Allah-din-Khan, zei er een, den man aan zijn rechter hand aanwüzcnde. Wees gegroet. Sirdar Allah-din- Khan! Ik zeg nog eens, dit is een vreemde manier, om een welkoms tbe- zoek te brengen. Een welkomstbezock. herbaalde de hoofdman met donkere stem. Maar als dit nu eens geen welkomstbezock was? De vurige oogen van den fanatieken krijgslustige» Aziaat ontmoetten den harden blauwen gloed van de oogen van den Europeaan en geen van beiden sloeg ze neer. In dat geval, antwoordde Mervyn, most ik den Sirdar verzoeken terug te gaan. Het is niet veilig voor hem om te blijven, want daar het leven van den Sirdar vele van zün volgelingen waard is, is het niet goed zulk een kostbaar leven in de waagschaal te stellen. De toon, waarop dit gezegd werd. klonk zakelük, zonder een zweem van bedreiging erin. Mervyn was nu op zün best, koel, bezield met den moed dc wanhoop. By zün woorden ontsnapte een gemurmel van verbazing aan den groep tegenover- hem. Hun eerste ge dachte was aan een hinderlaag. Waren er soldaten verborgen in die tent, en waren door het zeil geweren op hen gericht? En Mervyn stond hen kalm aan te staren, een hand achter zich. Het leven van zoo'n machtig op perhoofd als de Sirdar All a h-d in-Khan moet zeer waardevol zün. ging hü voort, op denzelfden onverschilligen toon. En hy heeft maar een leven! En gü hebt er twee, Feringhi, ant woordde de hoofdman duister. Twee dat wil zeggen tweemaal de dood inplaats van eens cn dan een langzame martel dood. Eer. van uw belde levens is daar achter u. in de tent. Goed! Ik mag ge dood worden of niet. maar ik zweer by het graf van den profeet, dat als gij het wapen, dat gij op den rug ver bergt ook maar te voorschijn haalt, gij i en uw dochter den vuurdood zullen ster ven en zU het eerst. Mervyn deed zün best zyn gelaats uitdrukking te belieerschen terwijl hü den spreker aankeek Maar hü bewoog de hand, die hy op den rug hield niet. Uit dat moestee harde gezicht, uit de woorden waarmee de bedreiging gefor muleerd werd, begreep hü dat dit von nis absoluut en onherroepelijk was. Hü zou den hoofdman kunnen neerschieten maar niets ter wereld zou den wervel wind van den aanval züner volgelingen kunnen stuiten. En zü zouden het woord van hun aanvoerder gestand doen! Melian, worstelende met den dood ir. de vlammende gedachte alleen al was vreeselijk. Zü het eerst! had hij gezegd. Mer vyn realiseerde zich de verfijnde wreed heid in die woorden. Hü kon er niet aan denken! Ik zal mün wapen niet gebruiken, zei hü- Wat wenscht SIrdar Allah- din-Khan? Geld? Uzelf! Het antwoord was kort en onontkoom baar. Mezelf? Niets anders! - En wat wordt er dan van mijn j dochter die overigens mijn dochter niet is. maar mün zusters dochter? vrceg Mervyn. Als goede volgelingen van den profeet moogt ge een vrouw geen leed doen; dat verbiedt u de heilige Koran. Maar hoe moet zü dan alleen haar familie terugvinden, zü die van te voren nog nooit dit land betrad. Met haar hebben we niets van doen. antwoordde het opperhoofd. Zü moge ln vrede gaan. Twee van mün mannen zuilen haar tot in het gezicht van het kamp van den anderen Feringhi bren gen, en hü wees over zün schouder in de richting van Varne Coates kamp. Maar wit uzelf betreft, gij moet ons volgen! Mervyn had het gevoel alsof meer dan de helft van den zwaren last, dien hü op zün schouders had gekregen, weer van hem afviel. Maar kon hy de belofte van den hoofdman vertrouwen? Hy' was overtuigd, dat hü dat ln dit geval kon- Dus antwoordde hij op plechtigen toon- Gy' zult uw woord houden Sirdar? MÜn 2uster's kind zal veilig naar het gindsche kamp gebracht worden door twee van uw mar.nen ongekrenkt door woord of daad. op voorwaarde, dat ik met u meega? Wilt gü dat zweren bij den Heiligen Koran en bij het graf var. den Profeet? Ik zweer hei! antwoordde Allah- din-Khan, bij den Heiligen Koran, bij het graf van der. Profeet en bij den Heiligen K3aba. En hij hief den greep van zyn zwaard tot aan zün voorhoofd. Mervyn wist dat de eed gehouden zou worden. Ik wilde gaarne afscheid nemen van het meisje en haar voorbereiden op haar zei b» T i dat er in de tent niets anders zal ge beuren, dan dat. Het was wel eigenaardig dat het op perhoofd hiertegen geen bezwaar maakte en evenmin verlangde, dat een zijner mannen met hem zou binnengaan Hij boog alleen toestemmend het hoofd. Wel wat is er? U bent een hee'.en tüd aan het praten geweest, oom, zei het meisje, toen hij de tent binnen kwam. Ik meet je wat zeggen, lieve Melian, je zult vooruit moeten trekken naar Coates' kamp. Ik kan er niets aan doen, maar ik moet met deze lieden mee. Maar ik zal spoedig weer bü je zijn. Het opperhoofd ral twee mannen aanwij zen, die je zullen geleiden; je zult abso luut veilig zün. Je moet maar aanCrr.rs zeggen, dat ik je zoo spoedig mogelijk volgen zal. Hü probeerde opgewekt te spreken en te glimlachen. Maar Melian liet zich niet misleiden. Zü schudde het hoefd. Ik ga niet naar het kamp van Mr. Coates zei ze term'n •- r - leen. Als u met deze menschen mes moet, ga ik ook!

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6