Purol bij Ruwe Handen TWEEDE KAMER. UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 DEC. 1928 12 December. Een motie-ryke, niet emotie-ryke middag. De be. grooting voor Financiën. De oud-gepensionneerden. Allerlei. En domineeskransje. BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. Jlr tl t.U il'« I Jli, ,1 I'| A„ 'K U.//K11.. „O, wat leuk," zeidc Billy blijde. „Mars! Vechten dc luidjes nog?" „Och. wat gekheid," kraakte Redneb, „Billydief, wat klets jc toch? „Wou jij soms gaan vechten, jongen, „Met die lichte kleertjes aan? Jc zou gauw van koude sterven, Wou je zoo aan het vechten gaan?" Redneb bleef niet te lang weg, maar Billy vóór hij zijn klccrcn had. '"MÊÊ, „Lieve roodneus." zeide Billy, „Doe mij nu eens een plezier, „Ga mijn Zondagspakje halen, ,.'k Heb geen and're klccrcn hier. Vaders huis staat, moet jc weten, Op den hock van ccue straat, Naast ecu school en bij een halte, Daar dc tram daar telkens gaat." had in dien tijd heel veel wederwaardigheden, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». PER REGEL. De motie-van Braambeek, die de regee ring uitnoodigde dwang uit te oeferen tot het herstellen van het contact tus- schen de werkgevers in het Tramweg- bedrijf en de Ned. Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel, is verworpen. Als hoofdmotief voor die verwerping zal ge golden hebben, het motief, dat de heer v. Gijn nog voor de stemming uitsprak: de Kamer is als zoodanig niet cp de hoogte van wat contact-herstel doet uit blijven. De motie viel met 5224 stem men. Een motie-rijke middag! De heer de Visser het is merkwaar dig, maar hoe meer links de groepen zijn georienteerd, hoe vruchtbaarder de mo tie-productie de communist de Visser zette het weinig spannende, zeer een tonige debat over de begrooting van Fi nanciën (dat is elk jaar zoo) in met het stellen van drie moties. Laten wij ze maar opsommen! De eerste motie luidde: „De Kamer van oordeel, dat het principieel onjuist is van het Rijkspersoneel, pensioenbij dragen te heffen, verzoekt de regeering maatregelen te treffen tot invoering van premie-vrij pensioen". De tweede motie luidde: „De Kamer van oordeel, dat het noodig is, de aan tallen personen, die in 's Rijksdienst werken op arbeidscontract zoo veel mo gelijk te beperken, verzoekt de regeering allen, die een jaar of langer in dienst zijn, een vaste aanstelling te geven en v oor hen, voor wie dit niet mogelijk is. zoodanige wijziging in hunne aan stelling te brengen, dat zij bij het vaste personeel niet achterstaan". De derde motie luidde: „De Kamer van oordeel dat eindelijk recht gedaan moet worden aan de oud-gepensionneer den, verzoekt de regeering daartoe een voorstel te doen met zoodanig en spoed, dat nog vóór de verkiezingen daarover een beslissing genomen kan worden. De tweede dezer motie is niet onder steund geworden, zoodat zij niet in be handeling kon komen. Wel heeft de heer Heemskerk met den communist be- toogd, dat het aantal der op arbeids contract werkenden, zoo gering mogelijk moet worden gehouden. De eerste motie wekte in de Kamer geenerlei deining. Ook niet de derde mo tie. Niet de motie, wel het onderwerp. Dat trouwens gisteren reeds werd aan gesneden door verschillende afgevaar digden Vandaag hebben de heeren Bak ker, Arts, v. d. Bilt en K. ter Laan dat zelfde onderwerp behandeld. En gespro ken hebben zij in afkeurenden zin over de regeling van het oogenblik, die niet de oud-gepensionneerden gelijk stelt met de gepensionneerden van het oogen blik, maar de noodlijdenden tegemoet komt door steun uit 'n stichtin die werkt met de methoden van het Natiohaal Steuncomité. Deze stichting heeft zoo zette de minister uiteen rekening te houden met het aantal jaren-, dat iemand in rijksdienst geweest is. Zonder meer te vragen, dat iemand van zijn pensioen kan leven is niet goed zei- de hij want ook thans onder de hui dige wetgeving- zullen er, als gevolg van den korten diensttijd, kleine' pensioenen worden genoten. De minister betoogde dat degenen, die het werkelijk noodig hebben met de uit- keeringen volgens de stichting er beter san toe zijn. dan wanneer er een voor ai!e oud-gepensionneerden uniforme re- geiing zou worden getroffen: de stich ting plaatst de gelden, waar zij behoo- ren. Na wat hij het vorige jaar heeft ge zegd. was de minister heel kort. De wenken uit de Kamer (betreffende de normen binnen de stichtin gs-werkzaam- heid) zal de minister nog eens overwe gen. Van een wettelijke regeling, waarop sterk werd aangedrongen wilde hij niets weten. Evenmin is de minister hij zei het kert. maar krachtig te vinden voor afschaffing van den geslachtsaccijns. Enkele heeren vroegen regeering te zorgen dat de credietbanken voor de boeren en tuinders dus de boeren leenbanken. alleen deze credieten zou den geven en niet ook de middenstands- creóietbanken. Daarmede stemde de re geering in. Overwegen zal de minister de wen- schen over het kleine papieren geld, over de reorganisatie van den belastingdienst en over de salarispcsitie (woordvoerders J. ter Laan en Bakker) van de com miezen der directe belastingen. Verschil lende veil'.ngsvereenigingen houden van de afrekeningen wegens verkoop der producten van de leden een bepaald be drag af, voor het goedmaken van kos ten. Op het totaal der afgehouden be dragen blijft meestal over, en nu hef fen de belastingdiensten daarop de divi dend- en tantièmebelasting, zy vorde ren zelfs na. En tegen de navordering ging het scherp protest van de heeren Schouten en Bierema, vandaag. De minister was 't in de groote lijn met deze woordvoerders eens: hy hoopt dat hy de navordering zal kunnen tegen gaan. Er is een wijziging van de pensioen wet in bewerking, die enkele kleine punten zal regelen. Een persioenbac- chanaal zal de minister niet ontkete nen. Al komt de Kamer met nog zoo veel wenschen. Ook zal de minister overwegen een commissie in te stellen, volgens den wensch van Mr. van Gijn, die zal heb ben te onderzoeken of de pasmunt niet geheel van nikkel moet zijn. Met de waarde van het teruggenomen zilver zou de staatsschuld kunnen verminderd worden. De heer Heemskerk maakte bezwaar tegen de jurisprudentie van 1914 en 1916. die de gebouwen der Vrymetse- laarsloges van personeele belasting vrij stelt als staande in dienst* van ver- eenigingen. die werken ten algemeene nutte. Mr Heemskerk merkte op, dat- dit niet blijken kon vanwege het geheime karakter der loges. De minister zal er eens over denken wanneer hij een paar rustige dagen heeft. De mogelijkheid van storting der be lastingschulden ten postkantore zou met 1 Januari a.s. algemeen worden. De post daartoe kwam op de begrooting by nota van wijziging. Om nu de Kamer de ge legenheid te geven daarover in de af- deelingen te beraadslagen, schrapte de minister die post, hij zal met een sup- pletoire begrooting komen. De mogëiyk- reid van storting op alle postkantoren zal dus nog even moeten wachten. De heer K. ter Laan zag de oud-ge- pension eerden-motie van den heer ie Visser als niet ver genoeg gaand en kwam deswege met een andere: „De Kamer, van oordeel; dat de pensioenen der oud- gepensionneerden en hunne weduwen en wezen dienen herzien te worden en dat de weduwen vaar voor 1909 gepen sionneerden bü de wet dienen gepen- sionneerd te worden, noodigt de regee ring uit, een wetsontwerp, dit alles brengende, te bevorderen." Na de beantwoording der 24 sprekers door den minister hadden de stemmin gen plaats over de talrijke moties. De eerste motie-de Visser viel met 4219 stemmen. Voor de S.-D., de communist en de heer Arts. Men had bezwaar tegen de overweging, dat pen sioenstorting principieel onjuist is. De motie-K. ter Laan viel met 3223 stemmen; Voor de communist, de soc.- dem., de vrijz.-dem. en de heer v. d. Bilt. De tweede motie-de Visser viel met 33—25 stemmen. doel van den Staat en dat van de eveu- genoemde vereeniging parallel" loopt me: het aankoopen van landgoederen, ter wijl de vereeniging minder duur exploi teert dan de Staat. Half zeven in den avond. Een leege Kamer. Er zijn nog 10 leden. Daarvan zijn zes dominees en 4 ge meenteleden. Zes dominees: Dr. de Visser, Dr Schokking, Ds. Kersten. Ds. Lingbeek, Ds. Zandt en Ds. v. d. Heide. Op den voorzittersstoel een predikant; Dr. de Visser Achter de ministerstafel een dominees zoon: Mr. de Geer. En een kerkeiyk debat! Ds. Zandt betoogde de noodzakelyk- heid dat de Ned. Herv. Kerk wordt be vrijd dat het „synodale juk" van 1816. Ds. Schokking cn dc minister zetten uiteen, dat sedert 1852 de Ned. Herv. Kerk niets in den weg staat om zich zelve in te richten volgens eigen opvat ting en wenschen. De regeering is be reid de K. B. van 1816 en 1852 terug re nemen, wanneer de Ned. Herv. Kerk zelve daarom vraagt. Maar overigens waren zoowel hy als de minister van Justitie van oordeel, dat er al zouden de K. B. van 1816 en 1852 worden teruggenomen er niets verande ren zal. Is uw optreden vroeg de mlniste- aan Ds. Zandt niet wat doctrinair? De begrooting is afgehandeld. Morgen Defensie. INTIMUS HEEMSTEDE LEZING OVER INDIë De heer D. J. A. Westerveld hield Dinsdagavond in Hotel Van Meurs voor de afdeeTng Heemstede van de S. D. A P. een lezing over het onderwerp: „De tegenwoordige verhoudingen in Indië". De voorzitter, die heer A. May, open de de niet druk bezochte vergaderinp met een woord van welkom, waarna hi? eecige gevoelvolle woorden sprak ter herinnering aan den pas overleden se cretaris der S. D. A. P. den heer C. Werkhoven. Daarna gaf hy het woord aan der heer Westerveld. Deze noemde het standbeeld van J. P. Coen op het Wa- terlooplein te Bat art a een voortreffelyk symbool voor de verhouding tusschen de inlanders en de Europeanen. Hij her- innerde er aan, dat de Ned.-Indische Grondwet en ook andere wetten in Ne derland worden gemaakt. Hy vond het bezwaariyk, dat de gouverneur-generaal een Nederlander is, evenals alle andere hooggeplaatste ambtenaren. Het zyn ook Nederlanders, die in Indië de be- langryke werken uitvoeren. Alleen in den laatsten tyd komt het inlandsch element in aanmerking. By het hooger onderwijs is slechts één inlandsche hoogleeraar, zei spreker, en by het mid delbaar onderwijs zijn hoogstens onge veer acht inlandsche onderwyskrachten. De heer Hesterveld noemde dit een ver keerden toestandvolgens hem hebben de Nederlandsche onderwijzers nog te weinig inzicht in de mentaliteit van het in landsche kind. Het wetenschappelijk onderwijs in het Maleisch staat in Indië op een laag peil. De rechtspraak in In dië is eveneens geheel in vreemde han den, evenals alle suikerfabrieken. De Javaan kan bijna geen leidende positie krygen. Er komt echter kentering, ze: spreker. Op Sumatra overvleugelt de inlandsche rubberindustrie de Neder landsche. De im- en export zyn echter nog geheel in handen van vreemden. De Javaan kan zich dus economisch onmo gelijk ontwikkeien. Spreker noemde eenige staaltjes, om aan te toonen, hoe ver vele Nederlanders zich daardoor boven den inlander verheven achten. Toch voelt hy zich hoe langer hoe meer de gelyke van de Europeanen. Het aan tal analphabeten onder hen neemt af. Daardoor verandert dus ook hun men taliteit. In 1912 ontstond onder hen een nationale beweging om zich vrij te maken. De regeering nam daar echter maatregelen tegen, onder het motief, dat daardoor een gevoel van haat en minachting aangekweekt werd. Daar voor hermnerde spreker aan het pro ces tegen de Indonesische studenten. Hy nam het ten slotte op voor de rechten van den inlander, die nu nog te zeer on der de Nederlandsche overheersching gebukt gaat. De voorzitter bracht aan den heer Westerveld een woord van dank. Mevrouw May. de echtgenoote van den voorzitter, luisterde de byeenkomst met verdtenstelyk pianospel op. KINDERKOOR. Nu het aantal leden van het Heem- steedsche Kinderkoor boven verwachting zoo groot is geworden, heeft het bestuur ln overleg met de directrice mevrouw Betsy Rigter—Mendes, besloten tot split sing over te gaan en uitsluitend voor meisjes van 13 tot 18 jaar een afzon derlijk repetitie-uur in te stellen en wel Woensdagmiddag van 5 tot 6 uur. Het aantal meisjes voor deze afdeeling zal echter minstens 25 moeten bedra gen. Aanmelding voor deze nieuwe af deeling kan geschieden Woensdag 19 December a.s. des namiddags van 5 tot 5.30 uur in het gymnastieklokaal van de Bronsteeschool. Het bestuur verwacht, dat ook voor deze nieuwe afdeeling groote belang stelling zal bestaan. IJS VEREENIGING „HEEMSTEDE". Hedenavond heeft vrU zeker de laat ste vergadering plaats van de ysvereeni-, ging „Heemstede". Doordat op een vorige vergadering geen 3/4 der leden voor opheffing wa ren, moest een beslissing uitgesteld worden. De vorige week werd een vergade ring gehouden waarin weer een be stuursvergadering werd geformeerd welk bestuur tegen hedenavond eer. vergadering heeft uitgeschreven ln hotel Van Ree. Is daar het vereischte aantal leder, niet aanwezig, dan zal om 9 uur weder om een vergadering gehouden worden; op welke vergadering dan met 3/4 der aan wezige leden tot opheffing kan verla ten worden. - - VELSEN. BEROEPSKEUZE. De Vereeniging tot bevordering van voorlichting beroepskeuze houdt Vrydag 14 December haar jaarvergs "e- j te IJmuiden. In deze vergadering zal worden voor zien in de vac. ure in het bestuur, ont staan wegens het bedanken van Ds. L. S. Limbor&h Meyer. Volgens -ooster tre den voorts af de heeren v. d. Werf en Henning. VERKOOP VAN GROND, B. en W. stellen den Raad voor te verkoopen aan H. M Koning te Sant poort een gedeelte bouwterrein ter groot te van ongeveer 550 M2„ liggende op den hoek van de J Kostelljklaan en den Stationsweg te Velsen (in Veiser- beek) tegen den prys van f 6 per M2. VERGOEDING SCHOUW- COMMISSIES. B. en W. stellen voor. overeenkom stig het door de schouwcommissies ge dane verzoek aan de leden dier commis sies een vergoeding toe te kennen van f 2.50 voor elke schouw, inclusief her- schouw, ter bestryding van de kosten welke voor hen noodzakelijk uit het houden van den schouw en den herschoüw \feortvloeit. temeer daar het den laat sten tyd meermalen vc% komt dat zy wanneer proces-verbaal wordt opge maakt, voor den kantonrechter als ge tuige moeten verschynen. IJMUIDEN. FRYSK SELSKIP „IT POMPEBLêD" Het Selskip ,.It Pompleblêd" geeft op Dinsdag 18 December a.s. in 't Wapen van Velsen aan den Stationsweg een „toanieljoun". Het Haarlemsche gezel schap „Gysbert Japicx" zal opvoeren „De Koekoek", tooneelstuk in drie be drijven van Jan Fabricius, in het Frïesch vertaald door M. Oostenburg „Efternei Dounsjen". "WEER EEN NIEUWE SCHOOL Woensdag 19 dezer zal worden aan besteed het bouwen van een school met 7 lokalen en een gymnastieklokaal voor de Vereeniging voor L. en M. U. L. O. schoolonderwijs op Gereformeerden grondslag alhier, onder architeetuuur van den heer J. H. v. d. Veen te Am sterdam. BLOEMENDAAL. PROPAGANDA-AVOND NED. BLINDENBOND. Op Dinsdag 18 December zal in Vree burg een propaganda-avond worden ge geven "voor den Ned. Ned. Blindenbond met medewerking van de muziekver- eeniging „Onderling Kunstgenot" te Bloemendaal, mej. A. Beyer, Amsterdam, zang, en Joh. Veenschreuder. piano. De heer Joh. v. d. Berg, propagandist te Oosterbeek, zal het woord voeren. HAARLEMMERMEER OPRICHTING SCHIETVEREENI GIN G Eenige leden van den byzonderen vry- willigeu landstorm te Nieuw-Vennep al hier hebben tegen Vrijdagavond a.s ia het vergaderlokaal der Gereformeer de kerk aldaar een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een plaatselijke schietvereenlging. Het doel zal zyn in den winter schiet oefeningen te houden met de buks en het cylindergeweer. AUTOBOTSING. Woensdag kwam op den Hoofdweg naby den Vijfhuizerweg in Haarlem mermeer een uit Amsterdam komende luxe-auto. vermoedelijk door verkeerd of niet voldoende uitwyken. in botsing met de vrachtauto van v. Z. D« schok was zoo hevig dat het voorst® gedeelte van beide motorrytuigen grootendeels werd vernield en de auto's met een kraanwagen naar een garage moesten worden gesleept. De beide bestuurders kwamen er ais door een wonder vrywel ongedeerd af. De politie stelde omtrent het gebeurde een onderzoek in. HALFWEG. PLUIMVEE/TENTOON STELLING. Tegen as. Zaterdag en Zondag heef' ie plaatselijke Pluimvee-vereeniging ee: lub-tentoonstelling georganiseerd, wel :e wordt gehouden in café Comeiissen. HEEMSTEDE Ondertrouwd: C. L. M.Hamelynck en M S. J van Huystee. Getrouwd: Th. J. Weyers en A. Band B. J. Moolenaar en G. E. M. Thlel. Bevallen: M. C. J Duivenvoorden geb. van der Eem, z., M. E. Weijers. geb. Jan sen, z. Overleden: S. van Schie, m. 35 J„ D H. J. Offerhaus, m. 81 j., V. Hepp. 39 j., m. A Konst, echtg. van R. de Blauw 68 j., A W. Peper, echtg. van Joh. v. d. Aar 75 j., K. de Boer, wed. van P. Best 86 jaar. BENNEBROEK Bevallen: J. A. Keyzer—Verschoor, z. en d. Kra-katau, thuisr. 11 Dec. v. Djed- dah. Boskoop 11 Dec. v. Curasao naar Europa. Haarlem 11 Dec. v. Cartagena te Gal veston (vertr. 19 Dec. n. Bremen). Hans Arp, thuisr., 9 Dec. van Char leston. i- Hebe 11 Dec. v. Amsterdam te Ca- dix. Jan van Nassau 11 Dec. v. Amsterdam te Curasao. Midólemoor 11 Dec. v. Algiers n. Ca- lamata. Nereus 11 Dec. v. Malta n. Palermo. Strabo 12 Dec. v. Bordeaux te Am sterdam. Theseus 11 Dec. v. Gravosa n. Barl. Zeus 11 Dec. v. Messina n. Venetië. Telamon 11 Dec. v. P. Barrios te Kingston. Delfland, uitreis, 11 Dec. van RIo Janeiro. Ganymedes 12 Dec. v. Amsterdam te Rotterdam. Generaal v. Swieten, Rotterdam n. Batavia, 11 Dec. te Port Said. Nieuw Holland 8 Dec. v. Singapore te Melbourne. Jagersfontein, ultr., 9 Dec v. Aden n. Mombassa. Nias, uitr., passeerde 10 December Dakar'. Springfontein, thuisreis, 10 December te Kaapstad. Springfontein, thuisreis, 11 Dec. te Kaapstad n. Duinkerken. Sumatra uitr., 11 December te Beira. Binnendyk. 11 Dec. v. Norfolk n. Rotterdam. BurgerdUk 11 Dec. v. Rotterdam te Boston. Drechterdyk, Pacifickust n. Rotterd. 11 Dec. te Londen. Meissonnier, Swansea n. d. Pacifickust 8 Dec. v. Cristobal. Nieuw-Amsterdam 12 Dec. v. Rotterd. n. New-York (v.m. 3 u. 15 in zee). Radnorshire, Rotterdam n.d. Pacific kust 8 Dec. v. Crisrtbal. Ridderdyk. thuisr.. 11 Dec. to Suez. Stadsdyk, thuish., 12 Decè van Co lombo. IJselkerk, ultr., 11 Dec. van Ran goon. Aldemarin 11 Dec. v. Bremen n. Ham burg. Ouderkerk, uitr., 11 Dec. 11 Dec. v, Port Said. Oostkerk, uitreis, 12 December te Manilla. Gorontalo, 11 Dec. v. Rotterdam te Middlesbro. Kota Inten 12 Dec. v. Batavia te Rot terdam. Kota Radja uitr., pass. 12 Dec. Gi braltar. Sibajak, uitreis, 12 December van Suez. Tapanoell 12 Dec. van Rotterdam te Batavia. Aidebaran, thuisr., 12 December Ro;t. n. Buen. Ayres. Alclnous, Batavia n. Amsterdam, 1) Dec. v. Padang. Meriones, Japan n. Amsterdam pass. 12 Dec. Perim. Polydorus. Amsterdam na Batavia, p. 12 Dec. Gibraltar. Oanfa, Japan n. Amsterdam, 12 Dcc. tc Belawan. - r VRIJDAG 14 DECEMBER HILVERSUM. 1071 M. 10 00—10.15 Morgenwijding. 12 30—2.00 Lunchniuziek door het Trio Boris Lensky. 2.05—2.45 Uitzending voor scholen. 4.004.30 Halfuurtje voor de huis wouw. door Dr. H. v. Aken Jr. 5.306.00 Radiopraatje. 6.—7.15 Concert door het Boris Lensky Trio. 7.157.45 Lezing vanwege het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart. 8.058.50 Pianoconcert door Elsa Nol- tlsenius met begcl. van Thea Diepen- brock. 8.509.35 Nutslezing door Mr. M. Le- venbach' Hu'dige verhoudingen ln de Vereen. Staten. 9.35—10.30 Populair Concert door het Omroep-orkest. 10.30 Persberichten. 10.35—11.45 Dansmuziek. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het K R. O.-trio. 3.004.00 Vrouwenuurtje door Mej. Do Twaalfhoven. KR.O. 4.00—5.00 NC.R.V. Gramofoonmuziak. 5.00—6.45 Concert N.C.R.V. Nod. Vo caal Ensemble, Dir. J. N. Nelissen. 7.007.30 K.R.O. Paedagogie door Dr. J. v. Dnel. 7.35 V.P.RO. Sprs. Ds. J. v. Dorp: Oude Testament (9). Ds. G. v. Duyl: De levensbeschouwing van Paulus. G. v. 't SantJonsson, sopraan. T. Goddard Lingbeek, sopraan. C. CastendUk, mezzo sopraan. S. Gesterkamp, mezzo sopraan. J. v. d. Rosièrev. Emmerik, alt. H. Schouwman, plano. Schubert-cyclus. OAVENTRT, 1609 ML 10 35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatcnconccrt (viool, piano). 12.50 Orgelconcert I.20 Orkostconcert. 2.50 Lezing. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. 3.40 Muziek 3.45 Lezing. 4.00 Muziek. 4.05 School-concert. 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Taailezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Schubort-liederen, voor bariton. 7.20 Bioscooppraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 „De Roosters concert Party", Vrooiyke avond. 8.20 Symphonieconcert, o.l.v. F. r. Hoesslin. Wagner en Beethovenmuziek. 10.20 Nieuwsb. 10.25 Lezing. 10.40 Plantageliedjes. Koor. O. Ka- vann, alt. S. Robertson, bas. 1105 Een verrassing. II.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS «RADIO-PARIS- 17» M. 12.50—2.10 Orkestconcert 4.05—6.05 Orke-tconcert 8.50—11.20 Concert Symphonlemuziefc. Daarna „Die Entführung a. d. Serail", Mozart. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 3.504.35 Kcrstnmzlek en -gedichten. 5.055.50 Orkestconcert. 7.208.15 Concert. Klein Werag- orkeet. 8.20 .Hatem und SuleUta". A. Lenz- berg, sopraan. W. Vlelhaber, bariton. F. HummelSuleika. F. Castello— Hatem. Daarna concert. KcNIGSWUSTERHAUSEN (ZEE* SEN), 1250 cn 1680 M. 11.204.20 Lezingen en lessen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen en lessen. 7 20 Kamermuziek. 8.20 Lezing: Soziale Weltrelsen. 8.50 Mandolineconcert. HAMBURG m M. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert 6.20 Orkestconcert. 7.20 „Mariënkind, ke-stspel ln 5 bedr. van Hausmar.n. 9.05 Symphonieconcert. *>R L'SSEI. 509 M 5.20 Orkestconcert. 6 50 Trioconcert. 7.2H Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 8.5510.50 Engelschc composities. Or* kest cn solisten. - - m Een vrywel door iedere fractie be sproken onderwerp was de herclassifi- citie van de gemeenten in verband met de heffing van de personeele belasting. Men weet. dat de verlaging van de per soneele belasting voor verschillende contribuabelen niet ds verlichting heeft gebracht, welke de minister voortoover- de bij de behandeling Dit is een gevolg geweest van den gelyktijdigen maatregel welke de huurwaarde deed gelijkstellen met den werkelijk betaalden huurprijs. En nu was he: betoog van de heeren Vliegen en Arts hedenmiddag, dat ook, al was het maar voor twee jaar alsnog een nood wetje zou moeten worden aangenomen, cm de gemeenten te her-classificeeren. Al was 't maar voor twee jaar want de minister houdt een herclassificatie achter, omdat de financieele verhouding r.og in dit jaar in behandeling komen moet, waarbij de heele personeele be lasting wordt omgewerkt. En zij als rijks belasting kan verdwijnen. De minister kan de her-classificatie- wenschen volkomen begrypen, maar zeide de bewindsman een der groote motieven, waarmede steeds aangedron gen werd op het brengen van de per soneele bc-lasting by de gemeenten, was de moeilijkheid der classificatie. Diffe rentiatie kan in de gemeente veel beter plaats hebben. De minister was voor de her-classi ficatie nie/ te vinden, maar, wordt des ministers ontwerp op de financieele verhouding niet aanvaard, dan zal in den a.s. zomer het gereedliggende her classificatie-ontwerp moeten worden in gediend. En wel met bekwamen spoed. Zou de loop van het ontwerp op de financieele verhouding in de richting gaan van een afstand door het Ryk aan de gemeenten van „Personeel", in den zin, dat het Ryk int en aan de ge meenten uitbetaalt, welnu, dan kan op nieuw de classificatie aan de gemeenten werden overgelaten. Aldus de minister die ook niet komer. wil. om dezelfde toekomstige oorzaak met een verandering in de Personeele belasting voor de bedryfslocaliteiten. Nog eens zette de minister uiteen, dat Qfc grondbelasting in den koopprys is verdisconteerd dit n.a.v. de vragen 'vandaag van den heer van Rappard) tot afschaffing van de grondbelasting. By de stemmingen over deze moties kwam er eenige reeèsstemming over de Kamer, omdat niemand wist waar om toevallig alle dominees uit de Kamer niet aan de stemming deelna men. Toen zij achtereenvolgens binnen kwamen wei-den zij met gejuich en bra- vo's verwelkomd. Rumoer was er te over, toen de heer Braat stemming vroeg over een bepaald artikel. Niemand verstond waarom hij stemming vroeg over art. 12. Natuurlijk werd het artikel aangenomen. By het uitbrengen van zyn stem tegen riep de heer Braat „diefstal". Daarover had hy een hartige repri mande van den president in ontvangst- te nemen. Een reprimande, die klonk als een klok. Plattelander Braat zei geen stom woord meer. Wat art. 12 inhield? De financiering van die verlofstractementen van de Kamerleden, die eertijds staatsambtenaar waren. By de artikelen werden door de heeren Bakker. Oud, en J. ter Laan, verschil lende ambtenaarsaangelegenheden be sproken over de salarieering, de pro motiekansen vooral van ontvangers en over de vaste aanstelling van tijdeiyke rUksklerken. Eenige toezegging kwam niet van ach ter de ministerstafel. De minister maak te spoed en alle opmerkingen ving hy onder één hoedje, hy zal alles over wegen. De minister maakte terecht spoed, want de voorzitter had booze plannen, plannen om de begrooting voor „Finan ciën" af te doen. Het voornemen werd uitgevoerd. Om half acht eerst ging de Kamer huis-toe. By de afdeeling „Domeinen" beloofde de minister vriendelijk te zijn tegenover de pachters der mosseikweekeryen, die, naar 't schynt, wel eens te hooge pach ten moeten betalen. Op een vraag, of de Staat niet beter zich het eigendomsrecht van de land goederen ,X)e Muntberg" en „De Wolfs berg" had kunnen verzekeren, dan deze met beduidende hulp van den Staat het eigendom te doen worden van de Ver eeniging tot behoud voor Natuurmonu menten, merkte de minister op dat het

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7