ADVOCAAT 4! JAC. LAMP van Breemen s WIJNBERGH Co. IDe toets tijden Al1 A DE WEG NAAR GEZONDHEID LEVERTRAAN AJ-TENDOESSCHAIE ULSTERS GKufstkamp— een klinkende naamJ Brechcokes en Anthraciet Anthraciet „Speciaal" „Support Shoe" „Great Mountain" Wales „Stovesse" Wales „Ammanford" Wales per flesch f 1.75 per v. flesch f 0.90 Kruisstraat 16 - Botermarkt 48 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kcpij den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie! Vergun mij in uw blad enkele inlich tingen te mogen vragen aan de Ned. Herv. Diaconie te Haarlem. Waarschijn lijk zullen er velen zijn, die zij. naast de armen der gemeente, met htm ant woord een dienst kunnen bewijzen. 1. Heeft de Diaconie voor een belang rijke som een oude kerk gekocht? 2. Waarvoor heeft zij die kerk noo- dig? 3. Heeft zij de geldmiddelen voor dien fcoop? 4. Steekt zij zich daardoor niet ir nieuwe schuld? Daar nu weer biljetten zijn rondge bracht ten behoeve eener inschrijving tot aanschaffing van winterbehoeften, zal menigeen met het oog op dien kerkkoop kunnen vragen: „Zit de Diaconie toch ruim in haar middelen?" Dat zal zeker niet. En terughouding van een noodige bijdrage zou dan niet verantwoord zijn. Daarom schijnt mij een duidelijke toe lichting in uw veelgelezen blad voor tal rijke Hervormden wenschelijik. Met beleefden dank. Hoogachtend, B. v. D. Bijschrift. Wij hebben dit ingezonden stuk ter Inzage gegeven aan het College van Dia. kenen, dat er op antwoordt: „Het Col lege van Diakenen der Ned. Herv. Ge meente, alhier, wenscht op ongeteeken- de stukken niet in te gaan. Als de heer B. v. D. lidmaat der Ned. Herv. Gemeente is. kan hij, ten allen tijde, rechtstreeks inlichtingen bekomen bij de Diaconie". Red. Haarlem, 11 December '28 ST. NIC. FEEST BOND v N. O. AFD. HAARLEM. Geachte Redactie, Mag ik nog een keer de gastvrijheid van uw blad inroepen? In 't ingezonden stukje namens de St. Nicolaas Commis sie van den Eond van Neder".andschc Onderwijzers vallen mij twee indiscre, ties op. le. Mijn naam werd voluit genoemd terwijl ik met letters onderteekend had. waarvoor ik natuurlijk mijn speciale re denen had (ds redaotie verklaarde mij mijn naam niet genoemd te hebben). 2e. werd er van een verklaring, onder vier oogen gedaan, openlijk gebruik ge maakt. Verder verbaast het mij, waarom al= leen op mijn ingezonden stukje geantr woord wordt en niet op dat van den hee: v, d Hart Zeker, ik wil graag bekennen, dat mijn oordeel over 't tooneelstukje zelf lichtvaardig was geweest en met het voornemen dit te herstellen, ging ik des avonds dan ook dadelijk naar de opvoe ring. En hoewel er geen moord en dood slag op 't tooneel werd gevoerd, kwamen de haat en onverdraagzaamheid tus. schan andersdenkenden toch sterk op den voorgrond. Vandaar, dat ik mijn oordeel over de onoordeelkundige keuze van dit jaar niet kon wifeigen. 't Gaat toch om den ideëelen kant van de kwestie, ik begrijp met, dat juist ie Bond van Nederlandsche Onder wij zere dat niet inziet. Natuurlijk, dat de jeugd zoo'n stuk prachtig vindt; ware er nog meer in ge vechten dan hadden zij 't waarschijnlijk iog „fijner" gevonden, maar deze be weegreden geldt toch niet alleen. Velen hopen met mij, dat van de volgende spreuk profijt worde getroln ken: Un homme averti en vaut deux. Met donk voor de opnam© Hoogachtend. HENRIëTTE d. K. Bijschrift Dat de naam van dc geachte inzendster aan de St Nicolaas Commissie van den Bond van Neder- mdüche Onderwijzers bekend is gewor den, is veroorzaakt doordat zij tot een bespreking met de commissie is overge gaan. Zcoals wel bekend mag hcelcn ioot de redactie nimmer, onder geen :nkel beding, medodeeiingen aan dei-den omtrent de identiteit van personen die haar inlichtingen hebben verstrekt ol van wie stukken zijn opgenomen dit hetzij ongoteekend, hetzij met pseudo niem of initialen onderteekend zijn. Ook .n dit geval is dilt niet geschied. De in zendster heeft zelf haar ixdentüteit ken. oaar gemaakt. Red. HAARLEMS SCHOONSTE HALSEN... Zoo brachten dan dezer dagen diverse foto-pagina's ons een schouwspel, dat menig Haarlemmer een steek in het hart moet zijn geweest: de inscheping der Nederiandsche schilderijen met be stemming \oor de gastvrije expositie zalen van Burlingtou-House Een schrijnende steek in elk hart dat klopt voor Haarlem's belangen, voor Haarlem's naam in binnen- en buiten landwant waartoe het te verbloe men: de stad van Hals heeft zich op smadelijke wijze onbetuigd gelaten, bij het organiseeren van de grootsche mani festatie van Hollandsche Kunst, die de Lonüensche tentoonstelling beioofc te worden. Terwijl de Anglo-Batavian Society, de onvervaarde promotor der onderneming, allerwege geestdriftigen bijval voor zijn indrkuwekkend plan ontmoette, terwijl spontane particuliere deelneming werd geboden, niet slechts uit Holland maar tevens uit de kostbaarste Amerikaansche en Europeesche collecties, terwijl de groote Nederlandsche musea en ver scheidene buitenlandsche niet aarzelden de leemten aan te vullen meende de stad Haarlem, in het bezit van een cor poratie-serie die ter wereld haars ge lijke niet vindt, hare 200 vurig begeerde medewerking te moeien onthouden aan een tentoonstelling, die door de hooge bescherming van het Engelsche en het Nederlandsche Koningshuis werd ge- sanctionneerd als een cultufeele zaak van internationale beteekenis. Het is pijnlijk te moeten aannemen dat, in dezen tijd van actie, opbloei en reorganisatie in het museumwezen, ons Haarlemsche Frans Hals-museum zich ergenoegt met een houding van passivi teit, die zich bezwaarlijk laat aanpassen bij de dwingende eischen van de schoone taak die een museum heeft te vervullen. In het hedendaagsche museum is men tot de erkentenis gekomen, dat tot nu toe de kunst er gebalsemd werd en bij gezet, inplaats van er te blijven voort leven tot heil en welbehagen eener dorstende menschheid. Na jaren van afwachtende berusting achter stoffige gordijnen en gegrendel de deuren, heeft men, indachtig aan Mohammed's kwestie met den berg. op andere wijze raad geschaft en zoo bleek allengs dat in het bijeenbrengen van overzichtelijke en instructieve exposities de oplossing moest worden gezocht. Er is in de kunstwaardeering van het groo te publiek een duidelijke kentering waar te nemen, dank zij den frisschen wind die door de voornaamste vaderlandsche musea vaart en die er zijn streven op richt den volke zoo veelvuldig mogelijk van versche schoonheidslndrukken te voorzien. Ruilen en leenen van kunst werken gaat hieremede onvermijdelijk sa men en is. als men wil, een noodzakelijk „kwaad" maar dan toch van volkomen ondergeschikt belang in verhouding tot het nobele doel. Dit rechtvaardigt ten toonstellingen in het algemeen. Ten toonstellingen als deze Londensche van 1929 vertoonen daarenboven nog een an deren lichtkant. Zooals na de Holland sche Expositie te Parijs in 1921 toene ming van het vreemdelingentoezoek hier te lande te constateeren is geweest, zoo zal wederom in het a.s. voorjaar te Lon den het zaad eener machtige en overtui gende propaganda in ruimen, vruchtba ren bodem ontkiemen. Afgescheiden nog van daaruit volgende materieele voor deden voor ons land, zullen wij de vol doening hebben, te kunnen terugzien op een geslaagde bevordering van interna tionale vriendschap en on een tactvol aankweeken van wederzij dsch begrijpen en waardeeren. Zulk een verheven doel verdient on beperkte beschikking over de noodige middelen en is zelfs een ernstig offer waard. Tot dit besef heeft alleen Haar lem niet kunnen komen. Mogelijk ook werd bet hier veiliger gevonden, te pro- fiteeren van hetgeen door vooruitstre vender handen tot stand werd ge bracht. Tenzij het beduchtheid was voor hel buitenlandsche oordeel over onze ang- stig-sehoongenoetste Halsende eeni- ge acceptabele beweegreden misschien! D. HOOGENDIJK. Wij hebben deze klacht overgebracht aan den directeur van het Frans Hals Museum, den heer G D. Gratama, die er het volgende op antwoordde: Juist omdat onze Halsen een serie vormen die in de wereld haars gelijke niet vindt, heb ik gemeend het gemeen tebestuur te moeten adviseeren de Hal sen niet naar Londen te sturen, ik heb dit met een bloedend hart gedaan, want ik deel overigens volkomen het stand punt van den heer Hoogendijk, maar in dit geval, waarin het schilderijen gold van zulk een hooge kunstwaarde en zulke groote afmetingen, mocht ik niet anders handelen. Van bekrompenheid is in dit geval een sprake. Wij hebben bij voorbeeld- wel schilderijen naar een Jan Steen-ten- oonstelling gestuurd maar een museum mag mi. niet het allermooiste sturen Dat doet men in het buitenland ook niet. De „Nachtwacht" wordt ook niet naar tentoonstellingen gezonden. Ook door het Haarlemsche gemeente bestuur dat in dezen terecht een zeer voorzichtig standpunt heeft ingenomen, werd het zenden van een of meer Halsen naar Londen, niet verantwoord ge acht. Verlies of beschadiging van onze Hal sen zou niet alleen een nationale- maa: ook een internationale ramp beteeke- RECHTSTOESTANDSWET VOOR RIJKSAMBTENAREN. In de Memorie van toelichting op de Regelen betreffende den Rechtstoestand van Ambtenaren, zitting 1927-1928 no. 392, verklaart de minister van Justitie o.m.: „Tal van (andere) grieven der ambtenaren blijven echter aan de ken nisneming van dsn burgerlijken rechter ontsnappen. Wie den ambtenaren over de geheele lijn bescherming van rech. wil verzekeren, kan daarom niet ont kennen, dat de instelling van een blj- zonderen rechter voor ambtenarenzaken wenschelijk is." Artikel 2 van Titel I van het Ont werp van wet bepaalt evenwel dat' „Voor toepassing van Titel II (waarin juist het formeele recht is geregeld) worden niet als ambtenaren beschouwd: a. Ministers; b. Ledsn van den Raad van State; c. Krachtens grondwet of wet voor hun leven aangestelde ambtenaren; d. Militairen als zoodanig. Bescherming van recht, als in de Me- moirle bedoeld, voor de militairen, wordl dus niet noodig geacht. Die categorie var. ambtenaren zullen geheel verstoken blijven van beroep. Misschien wil men ons tegenwerpen: Gij hebt toch bij Kon. Besluit van 30 Augustus 1926 no. 58 een Commissie va*. Beroep toebedeeld gekregen! Doch hierop moet het antwoord lui den: Men moet op een naam alleen niet afgaan bij het proeven van ie wijn. Want immers, in gezegd Kon. Be sluit is de naam „Commissie van Beroep' niets meer, maar dan ook volstrekt niets meer dan een naam. Met beroep heeft die naam niets ge meen. De commissie dient den minister van advies. Het advies der commissie is niet bindend. De commissie oordeelt alleen over haar door den minister voorgelegde be zwaarschriften. Bezwaarschriften, die de minister derhalve niet wenscht door te zenden, krijgt de commissie niet te zien De minister beslist tenslotte over alle bezwaarschriften. Ziedaar het beroep. Wanneer vij zeggen, dat dit met be roep in de figuurlijke en letterlijke be teekenis niets te maken heeft, zal dit wel geen bestrijding vinden. Ook voor de ambtenaren zijn thans reeds dergelijke beroeps-instanties aan wezig in den vorm van raden van be roep. Wij spreken hierbij niet over ver schillende bestaande scheidsgerechten, wier bevoegdheden inderdaad overeen stemmen met het begrip „Beroep". In het kort komt de regeling van he; formeele recht van den ambtenaar hierp neer. Er worden ingesteld Rader, van Beroep en een Centrale Raad van Beroep. Ambtenaren, die meenen in verzet te moeten komen tegen besluiten, hande lingen en weigeringen (om te besluiten of te handelen) door een administratief orgaan genomen, verricht of uitgespro ken kunnen zich in eersten aanleg wenden tot de Ambtenarengerechten en in hooger beroep tot den Centraler. Raad van Beroep. Indien evenwel nog een tusschen-instantie bestaat voor be roep. in den vorm van een reeds be sta anden Raad van Beroep of Scheids gerecht, vervalt het beroep op het Amb tenarengerecht en blijft naast de be staande instantie, het hooger beroep op den Centralen Raad over. Zoowel het ambtenarengerecht als de Centrale Raad van Beroep beschikken over beslissingsrecht. Hun uitspraken zijn bindend. Dc inrichting van deze beroeps-instan ties komt overe n met die van andere rechtbanken, al is dan ook de benoeming der rechters andere geregeld. De ambtenaar ontvangt door het wets ontwerp waarborgen voor zeer gr00cc rechtszekerheid. Hoe geheel anders is hierbij hou ding van de Regeering tegenover de militairen. Blijkens de toelichting ver draagt de uitvoering van het militair ge zag zich niet met beroep, als voor den imbtenaar voorgesteld. Een nadere toe lichting ontbreekt. Dc vraag mag worden gesteld, wat het militair gezag met dit wetsontwerp te maken heeft. Met een beroep op de wet op de Krijgstucht enz. enz. zal men aanvoeren, dat het belang van de Krijgs tucht eischt, daf de straffen steunende op die wet, bezwaarlijk kunnen worden beoordeeld door rechters, staande bui ten het militair verband en leven. Welnu.-, voor een oogenblik grif toe gevend, dat de krijgstucht vereischt, dat de strafbevoegdheid blijft bij de tegen woordige strafopleggers, en dat de uit oefening van het militair gezag in de zen zin bezwaarlijk geplaatst kan wor den onder de controle van een ambte narengerecht,... wat is er dan tegen, of kan er dan tegen zijn, alleen het hoofd stuk betreffende de straffen niet van toepassing te verklaren op de militai ren? In wat voor opzicht kan het bezwaar lijk zijn voor het militair gezag, indien voor den militair een weg tot proce- deeren werd geopend voor de gevallen waarin zijn meerderen, al of niet ge zagdragers in het leger, de bestaande administratieve regelingen, naar ge meend wordt, verkeerd, onbillijk of on rechtvaardig toepassen? Wat kan er tegen zijn de controle van den rechter te stellen boven het militair gezag, indien het gaat over het toepas sen, uitvoeren, handhaven van admi nistratieve dus niet van krijgstuchte- üjke voorschriften voor den mili tair? Thans is helaas den schijn gewekt, alsof controle op het recht in het leger wordt geschuwd. HOUDERS rAN TREKHONDEN Nu het ongunstig jaargetij ls- aange vangen en regen, sneeuw of ijs weer dt straten bedekken, doe ik een beroep op u Denk om uw trouwe viervoeters, die iagelijks met u den kost verdienen als gij hier of daar naai binnen gaat om v even te verwarmen. Zie dan eens weT- ren paar smeeker.de oogen van den hond •j nastaren, net of hij zeggen wil: moet k hier zoo lang in die koude natte brei mder de kar blijven staan? Is het te noeilijk den hond even uit te spannen, ?g dan ten minste een plank, zak of nat onder het dier, maar beter is het rok hem even van de warmte te laten genieten, want wat gij niet wilt dat u geschiedt, gun dat ook uw dieren niet. J. ZIJLSTRA, Brandtstr IS. vil. Inspecteur der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. DE TRAM EN BOSCH EN VAART. Geachte Redactie, Een Bosoh en Vaart-bewoonster uitte eenige dagen geleden een klacht, dat de belangen der Bosch en Vaart-bewoners vergeten zouden zijn bij de thans op handen zijnde tramwijzigingen. Als antwoord hierop werd vermeld, dat er toch een autobus-verbinding kwam „Lijn 1" die op het Oranjeplein en in de Zomerluststraat stopte! Sta mij toe, geachte Redactie, het vol gende te mogen mededeelen. De Leidschevaart is een der tochtigste en koudste leelten van Haarlem. De Bosch en Vaartere zullen wel zeer on gaarne van de stadstram op de Leid schevaart gebruik maken. Bovendien zijn niet alle mensohen (vooral ouden van dagen) daarenboven acrobaten, die de Kwakelbrug op de Leidschevaart zonder groote moeite bestijgen of afdalen kun nen. Ook is die tram onbruikbaar voor bezoeken aan Jansweg Schouwburg, Gemeentelijke Concertzaal en Groote Kerk. Wat betreft de bovenaangehaalde autobus, heeft men bij gebruikmaking hiervan het twijfelachtige doch wellicht belangwekkende genoegen een rondrit door het Leidsche kwartier te mogen maken, alvorens in het Centrum der stad of bij het station aan te komen. Van het bereiken van den Jansweg- Schouwburg, Gemeentelijke Concertzaal - 1 Groote Kerk is evenmin sprake. Ik weet natuurlijk wel dat men door min of meer gecompliceerde overstapjes ten slotte wel tot het doel zal kunnen geraken, doch de nadeelen aan deze overstapperij verbonden behoef ik u wel niet nader uiteen te -etten. Ik vraag mij zelf af hoe het mogelijk is, dat de belangen van zulk een be volkte wijk als Bosch en Vaart zoo stief moederlijk zijn behandeld, en hoewel de bevolking meest kapitaalkrachtig ge noeg zal zijn om van auto's gebruik te maken, heeft ze toch volgens mijn mee ning recht op dezelfde behandeling als de bewoners uit de andere wijken onzer Gemeente. Iedere Gemeente tracht zoovee] moge lijk een gemakkelijk verkeer naar haar voornaamste punten te bevorderen. In "aarlemvult u de rest zelf maar in. Ik denk hierbij ook aan het exploi- teeren van buslijnen door de plaatselijke electrische Tram Maatschappijen. Wat deed de Haarlemsche Tram Maatschap pij? Heeft deze geen steun of voeding van haar bestaande lijnen noodig? Met dank voor de plaatsing. Een belangstellend inwoner van Haarlem. (Geen Bosch en Vaarter). Diverse, keurige kamers met voll. pension aangeb. in rui me omgeving, op prima stand, na bij station, incl. verwarming telef a 15 p. week. Br. no 2295 bur van dit blad GEBRUrK VAN NV HANDELS VER- Verkrijgbaar by Drop. v.h. M. J. Schipper, KI. Houtstr. 125, Tel. 10850, Haarlem. Fa. J. van Cittcrt 37 ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN Philips Radio compleet f 250 a f 10 p. maand Salon Pathéfoons f 60 a f 4 per maand. Dames» en Hecrenrijwielen f 75 a f 6 per maand. Rijwiel» en Radioraagazijn „ALBA", Spaarmvouder. straat 98, Telef. 15426. 10 NIJG /-/_ V/*N v, In den kamp der pro- <j' ducten om den voor rang, is de toets der tijden de zwaarste proef die doorstaan moet worden. Hulstkamp's Jenever is triomfeerend uit den strijd gekomen; ook hier overwon de onveranderlijk goede kwaliteit. BARTELJORISSTRAAT 24 MODERNE ENGELSCHE WANDEL JEKKERS EN HEEREN MODE-ARTIKELEN SPORTKLEEDING ONDERKLEEDING FIETS MOTOR AUTO Ruime s rfeering Brandstoffenhandel Bakenessergracht 78 Telefoon 10070 Schouwtjeslaan 23 Telefoon 10848 voor centrale verwarming Neemt proef met onze Aanzegshuizen: Generaal Cronjéstraat 28. - Zand- voortschelaan 34 Heemstede - Tel. 26156. g voos DAMES HEEREN EN KINDEREN %*J zaOE Fabc Wilhelm Benqer Söhne Stuttqort ALLE BELASTINGZAKEN J. F. G. BODE D. MICHEELS Oud adj.Insp. Bel. - Ged. account Haarlem Kenaupark 20. teL 1361; Vdam. Keizerstrr. 5 "*7, Tel. 3^-" (met Ingebouwde Brug) is DE SCHOEN voor moeilijke er pijnlijke voeten Houtkooper's Schoen enmagazy n Zijlstraat 86 Telef. H912 13 30-50 13.80, 20-30 f 4.00, 10-20 f 2.50 30-50 13,50, 20-30 13.50, 10-20 f 2.30 30-50 (3.25, 20-30 f 3.25 Importeur*: L. J. L. WITTOP KONING Co., Amsterdam. Beitel bij H. J. v. Eskert. Plein 17, Tel. 13173, Haarlem; H. J. r. E*fee:t, Seboterweg No. 5 Tel. 10022, Haarlem; J. Windhorst, BloemendaaJ, BloemenJaalseheweg 57, Tel. 22195 Chr. A. Meere, Heemstede, Binnenweg 97, Tel. 28545; Stynii SchoUnu», Oranjeitraat 7 Zeodroort, TeL 247. o GEBRUIKT ONZE ALOM BEKENDE bereid met inlandsche eieren Brandewijn en Sniker

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 8