PA AM HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN (f :Siï li Sf BINNENLAND KINADRUPPELS DONDERDAG 13 DEC. 1928 DERDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Electrische Stoel door HANS DE LA RFVE BOX. Kasper Waltersen. de bekende myste rie verhalenschrijver, richtte zich geïrri teerd op en bewoog zijn vulpen lang zaam in ronddraaiende beweging tus- schen zijn door vele sigaretten vergeelde vingers. Er was iets ir. de atmosfeer van zijn. rustige werkkamer, dat hem om den drommel niet beviel Het was Vrijdagavond en als steeds op dit tijdstip van de week besteedde hij een half uur aan het inboeken zijner honoraria en het afteekenen der ontvan gen cheques. Een heel stapeltje lag voor hem en over weinige minuten zou hij er mee klaar zijn. Ket was nu precies negen uur en om half tien zou captain Blake, zijn Engelsche vriend komen, voor hun wekelijks partijtje schaak. Dat was zoo ongeveer Kasper's eenige ont spanning in zijn druk schrijversleven. Al stond zijn uitgever voor de deur te springen om de laatste roman in han den te krijgen, het partijtje schaak met den invaliden oorlogsvriend ging Vrij dagavond steeds voor. Zijn pen gleed opnieuw over het glad de papier, waarin het rose licht van het schemerlampje weerspiegelde. Kasper hield van een intieme sfeer, in een helle lichtzee kon hij onmogelijk werken. Doch opnieuw schokte hij op. Het was alsof de zware overgordijnen achter hem bewogen. Gek, hij hoorde nieis. maar hij voelde instinctief, dat er iets niet in orde was met die gordijnen. Toen, langzaam, met de beweging van een acteur die voor een propvolle zaal speelt, wendde hij het hoofd om. Een zacht gegrinnik trof zijn oor. Tusschen de twee overgordijnen in stond een slanke man, in een eenigszins ver schoten colbert. De roode das om zijn hals teekende hem volkomen als de man „van de straat". v-Ik wist niet. dat mün bediende de ramen op een kier had gelaten merkte Kasper nuchter op, terwijl hij zijn stoel verschoof, met de linkerhand het stapeltje cheques in een laadje duw de en zijn bezoeker nauwkeurig opnam. Deze kwam iets naar voren en onder de klep van zijn pet glinsterden zijn zoe kende doch meteen voorzichtige oogen. Hij glimlachte opnieuw en een gaaf gebit kwam even bloot. Het - frappeerde Kasper, dat deze kleinigheid hem op- Viel. „Je mag wel plaats nemen!" zei hij achteloos, op den stoel naast hem wij zende met een nonchalant gebaar, doch de indringer viel hem in de rede met een paar fluisterende woorden: „Ter zakeJe begrijpt mij wel? Probeer niet dwaas te doen. Uit je boeken heb ik gemerkt, dat je niet veel respect heb voor een geladen pistooltje, ach, zoo zijn er meer, hoormaar een boek is meestal anders dan de werkelijkheid hè? Luister nou eens, ik zal het netjes met je maken. Je betaalt mij een zeker be drag en ik verdwijn net zoo als ik ge-" komen ben!" „U kunt beter de voordeur nemen!" antwoordde Kasper, met zijn vulpen spelende. ..Ik ben bang voor de verf. begrijpt u? Geen week geleden zijn alle vensterbanken in een nieuw kleurtje ge zet". „Je wil me bang maken, waarde heer; maar ik ben ook niet van gisteren, hoor. Die verf is al goed opgedroogd en er is niets aan mijn zolen geplakt, hoor. Nee, afdrukken of zoo iets, laat ik niet ach ter!" „Als je morgen was gekomen, had je waarschijnlijk meer geluk gehad, vriend lief; ik heb geen geld in huis. Alleen een paar cheques, die alleen ik en geen ander kan inwisselen!" „Praatjes! Steek je handen maar eens in de hoogteen gauw wat, over twin tig minuten verwacht je dien vriend met dat afgeschoten been". ,Je bent goed ingelicht, maar waarom zou ik mijn handen in de hoogte ste ken? Ik zou hen plotseling naar bene den kunnen laten vallenop jouw hoofd begrijp je?" „En met een kogel in je gladde tong. mijnheer Wsltersen. Wees blij. dat ik je aan nieuwe copy help. Dat is je toch zeker Wel een drie duizend mark waard, hè?" De beide mannen keken elkaar aan en de schrijver begon te begrijpen, dat hij iets voorzichtiger moest worden. Hij zag drommels goed. dat de man vooj- hem gevaarlijker was, dan zijn vele amateur- collega's. Vooral de zwart geschoeide hand met de donkergrij-nende revolver beviel hem maar matig. „Misschien kunnen we tot een ac- coordje komensprak hij langzaam, de vulpen neerleggend. „Ik zou je een cheque kunnen geven, op voorwaarde natuurlijk ,.Ja. praat door „Op voorwaarde, dat je een nieuw le ven begint". ..Dat r.eem ik aan!" ..Natuurlijk, dat snap ik!" Hij lachte zachtjes en vervolgde geamuseerd: „Kijk je bent een linke jongen met een goed stel hersenen en durf. Misschien is het je bekend, dat ik al eens eerder der gelijk gezeLschap heb gehad? Geen maand geleden klom er ook een kerel door dat zelfde raam en wilde mij over rompelen. Jammer, dat ik iets te vlug was en hem een wat-je-kou kon geven, die hem vier weken in het ziekenhuis bracht. Hij kreeg drie maanden om er over na te denkenik herinner mij dat. er trouwens verleden jaar ook al eens iemand ongenoodigd binnenkwam. Ik was juist naar bed. maar hoorde hem stommelen hier in dit vertrek. Ik sloop naar beneden, doch behoefde niet han delend op to treden. Naast mij woont doktc-r Schulzen, misschien ken je hem. de directeur van het krankzinnigenge sticht? Dat dacht ik wel. Nou, hij zag van uit zijn raam. dat er een lichtje in myn werkkamer ronddwaalde. Hij is een flinke kerel en weet op te treden. Hij klom den dief door het venster achterna en sloeg hem van achteren neer „Bah, van achteren!" zei de ander minachtend, en toen driftig: Vooruit schrijf die cheque, want ik vertrouw je niet!" „Ik heb wel eens meer gehoord, dat men romanschrijvers niet vertrouwt! merkte Kasper Waltersen verdrietig op. „Nou, je zult je zin hebben, maar ik schrijf die cheque niet eerder, dan dat je naast mij bent gaan staan. Ik houd niet van die achterbaksche handelin gen!" „Je hebt veel noten op je zang, maar je zult je zin hebben!" zei de indringer norsch. Hij wierp een vluchtigen blik door de kamer en zijn oogen bleven ge richt op den eikenhouten stoel naast het bureau. Hij verschoof zijn pet even, richtte zijn wapen op zijn onvrij willigen gastheer en liet zich t.oen langzaam in den stoel zakken. Slechts even keek Kasper van de oheque op. Plotseling klonk er een harde tik. onmiddellijk gevolgd door een wilden vloek en een gekletter van staal op hout. ..Vervloekte bedrieger!" schreeuwde de indringer. „Ik zal je Toen keek de romanschrijver op en hij lachte vriendelijk. Voor hem zat de indringer in den eikenhouten stoel, doch de twee armleuningen waren van positie veranderd. Toen de man goed en wel zat. waren zü naar binnen geklapt en omknelden het mannenlichaam met vasten greep ter hoogte der ellebogen. De revolver was op den parketvloer ge vallenEn bulderen dat de kerel deed Langzaam verscheurde Kasper de half voltooide cheque, toen nam hü de tele foon van den haak en vroeg het nabij gelegen politiebureau aan. „Dat is waar ookwendde hij zich kwasi spijtig tot den gevangen man: „Ik vergat je te zeggen, dat ik dezen stoel van mijn vriend den krankzinnigen gestichtedirecteur te leen hebIk krijg te veel heeren hier, die ik niet uit- genoodigd heb snap je?" VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. DE VALSCHE QUITANTIE VAN 12.500. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen den gewezen procuratiehouder van de Rotterdamsche Bankvereeniging \e Rot terdam, die dopr de rechtbank aldaar wegens valschheid in geschrifte, met betrekking tot een quitantie van f 12,500 en het gebruik maken van die valsche quitantie, was veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenis. Het Hof verminderde deze straf tot anderhalf ja3r, eveneens onder aftrek der preventieve hechtenis. ZUIDERZEEWERKEN DOOR DE STORMEN GETEISTERD. SCHADE VAN RUIM EEN MILLIOEN GULDEN. Behalve langs onze Noordzeekust, heb- 5* de jongste stormen ook duchtig lil gehouden op de Zuiderzee. Zoo werd oi i. de proefpolder te Andijk aan een «listig gevaar blootgesteld en gingen verschillende visschersvaartuigen verlo ren. Naar de Tel. verneemt bedraagt de door het hooge water aan de Zuiderzee werken toegebrachte schade ruim een mlllioen gulder DE LEGERLEIDING. BELANGRIJKE VERANDE RINGEN. De Haagsche Courant meldt: Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, is de generaal-majoor In- singer, gouverneur de residentie, bestemd om te worden benoemd tot commandant van het veldleger, tevens commandant van de vesting Holland, zulks in de plaats van den tot lid van den Raad van State benoemde luitenant-generaal T. F. J. Muller Massis. Deze benoeming zou tevens tot gevolg hebben een promotie van den kolonel der artillerie jhr. W. Roëll in zijn nieuwen rang zou worden bestemd voor de functie van inspecteur van het wapen. De Nederlander voegt daar aan toe: Naar wij van bevoegde zijde vernemen is dit een zeer voorbarig bericht. Hoe wel het niet als „onjuist" gequalifi- ceerd mocht worden, mag daaruit niet worden afgeleid, dat alle gegevens uit dit bericht juist zullen blijken te zijn. BEHOOVING. De 28-jarige kantoorbediende die in October op de trap van een kantoor aan den Oppert te Rotterdam den kantoor bediende J- Seelbach van een lasch met een inhoud van f 23.000 had willen be- rooven. in welke poging hij niet ge slaagd is, werd door de Rotterdamsche rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch vras drie Jaar. DE BEROOVING VAN EEN BANKLOOPER. De daders uit anar chistische kringen HERINNERINGEN AAN EEN HEFTIG CONGRES. Dezer dagen zijn te Amsterdam drie personen aangehouden, verdacht be trokken te zijn bij de berooving van een ouden banklooper op 8 Maart 1926 te Amsterdam gepleegd. Zü zyn ter be schikking van de justitie gesteld. Aan den looper werd een geldtromme! met f 6000 ontstelen. Volgens „het Volk" zün de drie ge- arresteerden, de 30-jarige boekhande laar II. v/. E., de 33-jarige metselaar J. v. d. G. en de 28-jarige timmerman K. A. J. H.. bekende anarchisten en le den van de Internationale Ancimilita ristische Vereeniging. Verder schrijft het blad nog: Het mocht de politie destü'ds niet ge lukken eenig licht in deze zaak te bren gen. Wel is nog komen vast te staan, dat deze brutale berooving grondig was voorbereid en meer dan één persoon daarbü betrokken moet zün geweest. Inmiddels is ongeveer anderhalf jaar na het gebeurde de banklooper overle den en sindsdien rustte de zaak, al bleef de politie haar voelhorens uitsteken. Tot nu een paar maanden geleden de politie een tip kreeg, die haar aandacht vrceg voor eenige jonge mannen, die haar werden aangewezen als betrokken te zijn bü dit misdrüf. Dit drietal speel de in de anarchistische en anti-milita ristische beweging een min of meer ac tieve rol. Het had de aandacht getrok ken, dat zü zich dadelük. nadat de be rooving had plaats gehad. financieel heel wat beter konden bewegen dan kort te voren, maar bovendien was be kend geworden, dat het, in dien tüd in de kringen der anarchisten onderling ook niet heelemaal pluis was. Met name stond E, van zün geestverwanten aan aanvallen op zün beleid bloot. Merkwaardig is, dat het E. het las tigst schijnt te zijn gemaakt gedurende een aantal maanden, volgende op den bewusten avond van den 8sten Maart 1926. Herinnerd wordt aan het heftige incident, dat zich op het Kerst-congres van 1926 van de Intern. Anti-Militaris tische Vereeniging rond den persoon van E. heeft afgespeeld. Over dit congres hing een mysterieuze atmosfeer en hoewel er met geen enkel woord over gesproken werd. bestaai thans de sterke indruk, dat verschillen de Amsterdamsche afgevaardigden in bedekte termen den op den ouden bank looper gepleegden aanslag in het debat brachten, teneinde daarmede op E. een zekere pressie uit te oefenen. Een niet gering deel van het conga-es wilde E., die als redacteur van „De wa pens neder" mede leiding gaf aan de anarchistische anti-militaristische be weging, in deze functie niet herkiezen, in verband «met zün gedragingen tegen over enkele anderen uit deze beweging. Van verschillenden kant werden hem de heftigste venvüten gedaan. Zoo zou hü o.a. op zich hebben genomen de uit gave van een boek „De Geest van den Opstand" door B. Damme. Na drie j: ren echter was deze uitgave niet verder gevorderd, dan dat E. een voorschot van f 300 had ontvangen. Een andere grief tegen hem was, dat hij van een kameraad f 1000 had geleend tegen een borgstelling, die later zou zy'n ge bleken niet echt te zün. Om deze en soortgelüke kwesties uit te vechten was klaarblijkelük dit Kerstcongres belegd Er heerschte daar een zeer zenuwach tige stemming, vooral bü degenen, die zich als de verdedigers van E. opwier pen en men hoorde mompelen, dat in dien de leiding er niet in zou slagen de onderlinge ruzies te bedwingen en voor al te letten op de woorden die gespro ken werden, E. wel eens „in den bak kon zitten". In de middagzitting van dit congres, toen de twee partijen, die zich hadden gevormd, elkaar bükans in de haren dreigden te vliegen, werd van E. gevor derd, dat hü. die zich al dien tüd bui ten de discussies had gehouden, zich zou rechtvaardigen, E. heeft toen gesproken, met als eenig gevolg een heidensch getier van zy'n aanklagers, die hem van alles en nog wat verweten, waartegen de beschul digde niet langer op kon. Buiten zich zelf van woede en hevig geëmotionneerd schreeuwde hü zijn belagers toen toe: „Nou kan het mü niets meer verd nou zal ik spreken: nou zal het my vervolgen met dreigementen een einde nemen. Ik zal jullie vertellen, hoe ka meraden zelfs politiediensten verrich ten Maar op dit oogenblik stormden vrien den van E. op hem af en brulden hem hoogst opgewonden toe: „Houd je mond! Büt liever je tong af! Denk om je vrouw en om je kind!" Daarop zeeg E, die lijkbleek zag, ineen Terwyl men hem weer tot bewustzyn bracht, verliep het congres. Men fluisterde toen. dat E. en twee andere anarchisten betrokken zouden zün bü een aanslag op een banklooper en dat de kameraden, bü wie liü in het kryt 6tond, toen zü daarvan de lucht hadden gekregen, hem met bekendma king daarvan hadden gedreigd, indien hy niet betaalde en zich uit de bewe ging terugtrok. Uit de plaats gehad hebbende arres taties blykt, dat aan de destyds geuite bedreiging nu gevolg is gegeven. Is het blad wel ingelicht, dan zou E. echter niet daadwerkelijk bü den aanslag be trokken zyn, maar zou het hem „van hcoren zeggen" bekend zün geweest, dat twee leden der I. A. M. V. zich aan dit feit hadden schuldig gemaakt. Hü zou destyds op het congres hebben willen betoogen. dat hy die daad afkeurt, maar dat goede revclutfannairen voor hun daden dienen te staan. Hy wilde er voor waarschuwen niet maar dadelijk geloof te slaan aan beweringen. Wel heeft het politie-onderzoek reeds uitgewezen, dat ook E. zich plotseling uitgaven permitteerde, die met zyn maatschappelke positie niet in over eenstemming waren. Voorts dat v. d. G. zich kort na den aanslag o.a. een duur motorrijwiel met zyspan kocht en dat H. die destücs ongehuwd was, op royale wijze geld uitleende." HET MISDRIJF TE ROTTERDAM. NOG MEER AANWIJZINGEN TEGEN DEN PROCURATIEHOUDER? Zooals wy reeds in ons vorig nummer medegedeeld hebben is de procuratiehou der v. O. naar het Huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. De Maasbode deelt nog mede: Het gerucht doet de ror.de. dat het pakje of liever de lap. die Zaterdag avond uit het Boerengat door een dui ker is opgehaald, eigenlyk uit een boord en een overhemd bestaat. De boord V3n maat 15 1/2. Bovendien wordt bericht cat de Amsterdamsche Politie- Scheikundrge Dr. Van Ledden Hulsebos op deze kleeren bloedvlekken heeft ge vonden en natuurlük wordt deze vondst in verband gebracht met Van O. De Commissaris van Politie weigerde zich daarover uit te laten. Van G. ontkent volgens de Telegraaf pertinent zijn schuld aan den moord cn antwoord op a'.l? beschuldigingen en vragen: „Ik heb er niets mee uitstaan de." Niettemin zün er naar commissaris Dükstra mededeelde, verschillende aan wijzingen, die in de richting van zün schuld wijden. Van O. werd juist een week geleden aangehouden in verband met tegen hem gerezen verdenking. Hy moest toen echter weer op vrye voe ten gesteld worden, daar de aanwijzingen tegen hem niet steekhoudend bleken. Zün tweede arrestatie geschiedde ui: sluitend op grond der malversaties en ir. het begin was van een verband tusschen deze malversaties en den moord niets gebleken. Maar tijdens haar onderzoek kreeg de politie verschillende zeer belangrijk aanwijzingen en heeft ook het dreggen eenige resultaten opgeleverd, die van groote beteekenis bleken te zyn. Bovendien kwamen ook eenige tegen strijdigheden in de verklaringen van v O. in een ander licht te staan. Het resultaat van dit alles is nu, dat er verband bestaat tusschen malversa ties en moord en v. O. nu officieel be schulöigd wordt bij den moord be trokken te zün. De verdediging berust neg steeds bij Mr. Kokcsky, uit Amsterdam, die hierbij thans wordt bygestaan door den Rot terdamschen advocaat mr. J. H. v. d Meer. DE POSTZAK MET OUD PAPIER. NOG GEEN LICHT. Het hoofdbestuur der posteryen had Woensdag nog geen antwoord uit Genua ontvangen op de aanvrage om een du plicaat van het advies, waarop de stuk ken met aangegeven waarde vermeld staan, welke hadden behooren te zitten in. den zak, welke nu slechts oud papie: bevatte. Het is dan ook niet bekend hoe groot de waarde van de verdwenen bedragen is en evenmin staat het nog vast, waar de diefstal van de brieven met gelds waarde is gepleegd. Daar echter de zegeling volkomen ln orde was, is het waaxschünlük, dat de waardelooze rommel vóór de zegeling te Genua in den zak is gestopt. Iemand, die met de postzakken ter dege op de hoogte is, hoorde het Han delsblad de onderstelling uiten, dat er misschien nooit brieven met geldswaarde in den zak hebben gezeten, dat de zak met papier „voor de grap" bij de zending is gevoegd en gezegeld. Zoo'n grap zou tamelyk flauw zün. Het zou ook kunnen, dat te Genua oud papier was opgeruimd en in een zak gedaan en dat deze zak per ongeluk was verzegeld en verzonden. In dat geval zouden er dus heelemaal geen brieven met geldswaarde weg zün Mochten deze optimistische veronder stellingen onjuist blyken, dan zullen noch de afzenders,, noch de geadresseer den het geld kwüt zün. De posterüen in dit geval misschien de Italiaansche, maar dit is een zaak voor de administra ties en het publiek heeft er geen direct belang by' zyn aansprakelük. De ge adresseerden zullen echter misschien een paar maanden op hun geld moeten wachten, en dat kan voor velen, die geheel of gedeeltelyk van toelagen uit Indië moeten leven, onaangenaam ge noeg zyn. De N. R. Ot. deelt nog mede De aanwüzingen tegen v. O. zyn weer sterker geworden. Over den aard van deze aanwüzingen mag in het be lang van het onderzoek, niets worden gepubliceerd. Het verdere onderzoek be treffende de malversaties is nu in han den gekomen van den rechter-commis saris, mr. A. Huygen; het onderzoek in de geruchtmakende moordzaak wordt in hoofdzaak door commissaris S. Dük stra en den inspecteur van den ju6ti- tieelen dienst in de derde afdeeling, den heer L. Hermans, voortgezet. De grootte van het totale bedrag, dal v. O. zich op wederrechtelyke wijze heeft toegeëigend is nog niet bekend. Wel staat vast, dat het meer heeft bedragen dan het aandeel, dat hü in de zaak had. it aandeel bedroeg aanvankelijk f 7000; later heeft v. O. dit op f 10.000 ge bracht. BRUTALE INBRAAK Ih de woning van den Directeur der Gemeentely'ke Gasfabriek en Waterlei ding te Zaltbommel is ingebroken. Zoowel het woonhuis als liet kantoor werden bezocht. de benedenverdieping van het woonhuis werd alles overhoop gehaald en eenig geld medegenomen, terwijl eveneens twee rüwielen werden ont vreemd. Op het kantoor was alles dusdanig geborgen, dat niets gestolen kon wor den. De inbrekers namen, nadat de Di recteur onraad had bemerkt en een on derzoek instelde, de vlucht. TARIEVEN TELEFOON. ADRES VAN DEN MIDDENSTANDSBOND. Het bestuur van der. Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft aan het hoofdbe stuur van de Posterijen. Telegrafie er. Telefonie te 's Gravenhage een adres gericht, waaraan we het volgende ont- leenen: „Hoewel niet door uw Directie uitge- noodigd om van advies te dienen, ver oorlooft het Bestuur van den Kon. Neder!. Middenstandsbond na grondig kennis genomen te hebben van de wü- ziglngen. die uw Hoofdbestuur zich voorstelt te brengen in de voorwaarden der tarieven van den Ryks-localen en interlocalen telefoondienst zich toch de vrijheid. U zyn bezwaren tegen die wijzigingen kenbaar te maken. Allereerst willen wü dan als onze meenirg te kennen geven, dat ons het motief tot de noodzakelijkheid om Cc tarieven te wijzigen ontgaat, da.u Uwerzijds verklaard is, dat het tnans gevoerde tarielsysteem in toepassing het eenvoudigst is en den minst admi nistratieven rompslomp geeft en last not least in den smaak van het publiek valt. Het bedrüf, dat dus naar genoegen van de gebruikers functioneert en dat bovendien voldoende winst oplevert, zai dus nog belangrijk moeten worden ge- wyzigd in het, belang van de gebruikers! Wy meenen echter, dat door de voor gestelde wijzigingen het belang van de gebruikers niet zal worden gediend, en kunnen dan ook r.u reeds vaststellen, dat bü invoering dier wüzigingen voor al de belangen van hen, die een mid dens tan ösbedryf uitoefenen, finan cieel niet gering geschaad zullen wor den. Het gror.ó'oedrag of abonnement van het voorgestelde tarief varieert tusschen l 24 en 28 per jaar; dit bedraagt bij het bestaande tanefl f 35 tot f 80 per Jaar. Nemen we nu allereerst de netten met r.iet meer dan 50 aansluitingen er, nemen we hierbij aan. dat deze abon né's 3 locale gesprekken per dag voeren, dan betaalden deze bij hei oude tarief f 35 zonder meer, by het nieuwe f 24 voor abonnement, plus 3 gesprekken daags, het jaar gerekend op 313 werl. dagen is dus circa 940 3 cïs is f 28.20 of totaal f 52.20. Bü netten met 100 tot 300 aansluitin gen is het oude tariefabonnement i 45. het nieuwe vermoedelü'k f 30. aanne mende. dat deze abonné's 5 locale ge sprekken daags voeren, dan zullen deze per jaar hebben te betalen 1565 x 3 ct. is f 46.95 plus f 30 abonnement, is in totaal f 76.95. Zelfs al zouden de locale gesprekker» slechts 1 oent kosten, dan nog zouden je abonné's volgens deze berekeningen duurder zün. Voor een middenstandsbe- drüf is het aantal gesprekken »n de be rekening aangenomen, toch zeker niet te hoog. Een speciaal bezwaar zal het nieuwe tarief bovendien nog vele winkelbedrij ven (in 't büzonder zaken in levens middelen) opleveren, doordat, daar slechts de uitgaande gesprekken bere kend worden, waarschünlü'k vele klan ten den winkelier zullen verzoeken, hen geregeld op een bepaald gedeelte van eiken dag telefonisch op te roepen om orders te noteeren; op deze wüze heeft de klant dus het gesprek niet te betalen, doch wel de winkelier, ook in het ge val dat de klant niets te bestellen heeft. Hoewel de billükheid onzerzüds zeer goed wordt ingezien, dat de tarieven ln hun toepassing zooveel mogelyk een juiste vergelding van de te verleenen diensten moeten -zijn. kunnen wy niet zonder onze stem daartegen te verhef fen, een dergelijke belasting van den localen dienst laten passeeren, aange zien wij vreezen, dat hoofdzakelük de mlddenstandsbedrüven hiermede zullen worden getroffen. Wy verzoeken u dus dringend, om voor den handel het ge bruik van de telefoon niet duurder te maken dan het thans reeds is. Mochten er wüzigingen ingevoerd worden, welnu, dat ze dan strekken allereerst om den dienst der telefonie nog meer te per- fectioneeren en in de tweede plaats om door werkelyke verlaging der tarieven het gebruik ervan te verruimen." (Volgt onderteekening.) HET VERGAAN VAN „DE NIEUWE ZORG". EEN BESCHULDIGING. In den nacht van 23 November, ty- dens den zeer hevigen storm, is, gelük men zich zal herinneren, in het Volke.- rak, vóór de monding van den Roosen- daalschen en Steenbergschen Vliet, ver gaan het schip „De Nieuwe Zorg", me: aan boord schipper J. Meyer, zyn vrouw en drie kinderen, die allen den dood in de golven vonden. Eon andere schipper, Mijer geheeten. die in denzelfden r.acht op eenige hon derden meters van „De Nieuwe Zorg" ag. heeft thans verklaard, dat de slee pers in de haven weigerden hem en zün collega binnen te halen, in de hoop dat zy later de noodvlag wel zouden hüschen, hetwelk den kapiteins der sleepboot-en de mogelykhcl-e opent een hoog. zelfs vijfvoudig, sleepgeld, dikwerf 150. te vorderen. Daar de schippers dit niet toonden betalen, zijn zü in het Volkerak voor anker gegaan. De nacht verliep echter allerverschrikkelijkst. Tot elf uur had My'er nog steeds de lichten van ,J>e Nieuwe Zorg" gezien, daarna niet meer en bü het aanbreken van den dag zag hü het topje van den mast bo, ven het water uitsteken. Wanneer de sleepbooten gedaan hadden wat van hen gevraagd was, zouden vyf dcoden niet te betreuren zyn geweest. De Justitie stelt naar deze bewering een onderzoek in. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i» 60 Cl», per regel. 1\ bezlckerfUbMen. 19^ L0UIÖ DOBBELMANN-ROTTERDAM EEN DROGE GEMEENTE Met ingang van I Januari a s. zal de lemeente Duivencüjke (Schouwen) droog worden, daar ce eenige vergum r.inghouder zijn vergunning niet langer wenscht te behouden FELLE BRAND TE KATWIJK AAN ZEE. Het pakhuis van de firma Gebrs. Taat staande aan de Voorstraat Katwijk aan Zee. is tot den grond toe afge brand. Een groote partü hout en "n vüf- tal vracht-automobielen gingen in de vlammen op. De brandweer wist uitbrei ding te voorkomen. Da achterzyde van het café-restaurant Van der Laan be kwam belangryke waterschade. De schade wordt gedeeltelyk door verze kering gedekt. De oorzaak van oen brand is onbekend., Dr H.MANNING'S EETLU5T-0FWEKKEND. 1.30 p. H._ ST. NICC LA AS VERBALISEERD. TE KRIMPEN AAN DEN IJSEL. Wy lezen in dc N. R. Ct.: Zaterdagmiddag heeft de afdeelinT van de S.D.A.P. ie Krimpen a. d. IJsm! den kinderen der leden een Sinterklaas feest bereid. Te half vier werden St. Nicolaas en zün knecht van het Veer af gehaald. Daar stapten zü in een gei wd- staanden auto en met muziek voorop gingen zün naar het Vereenigingsge- bouvv. waar het feest plaats vond. Tot zoover, schrüft de V. waarts, niets büzonders. zult ge zeggen. Maar dan kent ge Krimpen aan den IJssel en... deszelfs burgervader r.iet! Dezen burgervader was eerst toestemming cc- vraagd voor het houden van den terklaasoptocht. En hü- hü weigerde die toestemming te verleer.en! Waarom? Burgemeester gaf van zijn weigering dc volgend® verklaring. Het Sinterklaasfeest was z-i. niet anders dan een vereering van een heilige en en feest van hcldensehcn. roómscb-katho- lieken oorsprong. Het vieren daarvan was z-i. niet meer of minder dan het plegen van een handeling, die lijnrecht in strüd was met den Bübel als Gods woord. Dat onze vrienden, schryft het blad verder, toch hun feest vierden, heeft men in dit bericht reeds kunnen lezen. Hun euvele moed werd echter bestraft. Zondagochtend verscheen ae Krimpen- sche politie bü onzen vriend Schouten, die den vorigen dag, als Sinterklaas ver momd. per auto door Krimpen aan den IJssel had gereden en hy maakte -'es- wegc proces-verbaal tegen hem op. En ook de voorzitter der partüafdeeling. dia in Krimpen heidensche zeden had inge voerd, kreeg een proces-verbaal. VINCENT VAN GOGH. DE VERVALSCHINGEN. De Nederlandsche Kunstkoopersbond ls ln buitengewone vergadering bijeen geweest ter bespreking van dc aangele genheid der falsificaties van sc'nilderüen van Vincent van C ~gh. Na uitvoerige besprekingen is de volgende motie aan genomen: ..De vergadering van den Nederland se hen Kunstkoopersbond spreekt zyn meening uit. dat het werk over Vincent van Gogh door J. B. de la Faille alleen wordt beschouwd als een opsomming van aan hem toegeschreven werken en de ondervinding van den persoon van den vervaardiger geen waarborg geeft voor diens competentie". EEN FRANSCHE ONDERSCHEIDING. De Académie de Médecine te Parüs heeft den twee-jaariijkschen prüs-Julcs "rault. die bestemd is voor het beste origineele werk over exotische patholo gie. toegekend aan onzen landgenoot dr. G. Lotsy te Cairo, vooi zijn boek: „Le '.agnostic radiographique de la Bilhar- ziose". DE STORMRAMP 1927. HET STORMRAMPCOMITé HEEFT 8 TON OVER. Verschenen is het algemeen verslag an het Nationaal comité Stormramp 1 Juni 1927 (Neede. Eibergen, enz.). Het verslag, dat 47 pagina's druks beslaat is verlucht met foto's van vernielde en herstelde boerderüen en woningen. De totale inkomst-en van het comité bedroe den 1 979.101: de uitgaven voor scha de vergoeding 1.132430; het saldo S46.Ó2I Van dit saldo zaJ nog moeten worden uitgegeven 30-000. EEN HARDHANDIGE DIENSTBODE. Men meldt uit Nieuwer-Amstel aan de Maasbode: Dinsdagmiddag ontspon zich ln een deftig huis aan den Amsteldük een heftig gesprek tusschen mevrouw en haar kortelings in dienst getreden dienst bode. over de uitvoering van het werk, dat niet naar den zin van mevrouw wah. Het meisje was, zooals gewoonlijk, het met haar mevrouw niet eens en stak zulks niet onder stoelen of banken. Niet alleen dat de keukenprinses haar mees teres overlaadde met minder lieflijke benamingen, doch op een gegeven mo ment ging zü zelfs zoo ver. dat zü een meel roller nam. en hiermede mevrouw te lyf ging, die na eenige geduchte slagen geïncasseerd te hebben, luid gil- "ende haar toevlucht moest zoeken bü een naburige familie. Het meisje maak te van deze gelegenheid gebruik om al het keuken meubilair met dit wapen ..af te stoffen" zoodat het geheel spoedig groote gelijkenis vertoonde met de be faamde „vroolijke keuken" der steeds spaarzamer wordende Lunaparken. De komst var. <jen heer des huizes die tele fonisch was gewaarschuwd, maakte een eind® aan de terreur en ook aan 'net ver- blyf dezer impulsieve gedienstige, die zich terzake van mishandeling ook niet aan de relatie met vrouw Justttia zal kunnen onttrekken.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9