r /Medische controle PEPERMUNT HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 DEC. 1928 OVER HET HUWELIJKS RECHT. MEVROUW WIJNANDTS FRANCKEN BESTRIJDT „FAMKE". Druk bezocht was de vergadering die de afdeelingen Haarlem, Bloemenóaal en Heemstede van den Vrouwengroep in den Vrijheidsbond Donderdagmiddag in „De Nyverheid" belegd hadden. Spreekster was mevrouw E. W. Wij- nandts Francken—Dyserinck, over „Het vroegere en het moderne huwelijk, Be lastingwetten en huwelijkswetten, en Famke's ideaal". Vooral over de brochures en het zg nieuwe feminisme van „Famke", mevr. VeenBrons, sprak de irdeidste „Famke" legt meer den nadruk op de ethische zijde der'vrouwenbeweging dar. op de politieke, maar de spreekster wenschte aan te toonen, cat de stry.l '.-oor het recht op persoonlijkheid van .ie \touw a.ls een lijn loopt door de heele feministisohe beweging zoowel nu -Is vroeger. Van een „voorbijgegaan femi nisme" is geen sprake, het feminisme leeft nog en heeft geen vernieuwing i.eodfg. Zelfs In de rechtsche kringen is er vooruitgang te bespeuren een vooruit gang die gekomen is in den tijd van een menschenleven. In liet m fa der. en laatst der negentiende eeuw was het nog zoo, dat de man de vrouw beschouw de als een stuk roerend goed. In Roe menië stond het er in 1924 nog zoo voor en wij kunnen daar op grond van het verschil in. beschaving niet onverschillig voor blUvcn, want door den Volken bond zijn wij allen internationaal ver bonden. In de vrouwenbeweging vooral is internationaal denken zoo noodig. daar gaf spreekster bewijzen van. Na gesproken te hebben over het ontstaan van de vrouwenbeweging en over de meening die zelfs in weten schappelijke kringen neg eens bleek te moeten gestipuleerd worden als lets nog niet algemeen bekends, dat de vrouw niet een dienstmaagd r.aar een levens gezellin van den man is, bracht mevrouw wynandts Francken hulde aan het Tweede Kamerlid, mr. Knottenbelt, den feminist bij uitnemendheid Het argu ment, dat de huwelijksbanden lósser zijn geworden sinds de vrouwenbeweging, bestreed spr. met te zeggen, dat de hu- wel Ukstoestanden van vroeger bestonden ten koste van het geluk van menig mensch. Zij bestreed ook het denkbeeld van „Famke" van een belasting op on ge huwden, zooals die in zooveel landen thans wordt ingevoerd. Zij betoogde, dat Famke, al stelt zij haar ideeën als nieuw voor, niets nieuws brengt. 25, 30 jaar ge leden waren die ideeën er ook al. Vrou wen, die echter de vróuwenbeweging niet in haar geheel kennen brengt Famke licht op een dwaalspoor, want haar brochures gaan er vlot in. Een fatale vergissing noemde spreekster Famke's huwelijksdwang en zij betreurde haar optreden voor de Nederlandse he Ver- eeniging van Huisvrouwen. Na afloop der lezing was er gelegen heid tot het stellen van vragen. DE RECHTSPOSITIE VAN HANDELSREIZIGERS. Lozing Mr. L. G. van Dam. Donderdagavond hield de af deeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Vertegenwoordigers van Handela ren en Industrieelen Hermes" een ver gadering in De Nijverheid. De voorzitter, de heer J. Zonneveld kon in zijn openingstoespraak een woord van welkom richten tot vrij veel aan wezigen, waaronder mr. L. G. van Dam ais spreker van den avond en dr. S. Eizinga, welke als inspecteur van het Middelbaar Handelsonderwijs van zijn belangstelling blijk gaf. Mr. var. Dam stelde vast. dat een rechtspositie voor de handelsreizigers en handelsagenten, waarover hy zou spre ken, eigenlijk ontbreekt, hetgeen niet bevorderlijk is voor den te presteeren arbeid zelf. Het recht is op dit punt in Nederland onvolledig. Bovendien bestaat er evenmin een wettelijke om lijning van de begrippen handelsreiziger en handelsagent ieder afzonderlijk. Alle zekerheid hieromtrent moet steunen op de jurisprudentie der rechtscolleges. Zoo blijkt dan uit enkele vonnissen die de spreker citeerde, dat de positie van den agent zwakker is dan die van den handelsreiziger. Een wettelijk vastleg gen der rechten blijft evenwel dringend noodig. Er bestaat, vooral voor agenten, on zekerheid aangaande loon en provisie, de betalingsverplichtingen van den pjlncipaal in geval van mislukken eener transactie, met de schuldvraag beider zijds, den aard van de arbeidsovereen komst enz. Ten aanzien van de handelsreizigers bestaat nog eenige zekerheid ontleend aan de wet op het arbeidscontract, de agenten daarentegen hebben alleen houvast aan de rechtspraak. En niet alleen bij salaris-, provisie- en mono polie-regeling wringt de onzekerheid, o: I: bij ontslag en kwestie over den op zeg gin gsténnJlJn en in tal van andere gevallen. Spr. ziet het als de taak van de or ganisaties vnïi handelsreizigers en agen ten, om ontwërp-contracten op testellen Die zouden later ten grondslag kunnen komen aan een nieuwe wet waarvan de •tot standkóming zou worden vergemak kelijkt. Meer activiteit van de organi saties in dezen is dan ook gewenscht. Tn het buitenland bestaan wel rege lingen der rechtsverhoudingen. De .■■••M-hiklaten daarvan, die der Oostelijke landen, ging spr. op de onderhavige punten na en hij constateerde in de vastlegging daarvan een beteren toe stand dan in de Romaansche landen, die het code civil tot basis der recht spraak hebben. Het belangrijkste in de voortreffelijke nieuwe Ooscenrijksche wet is wel. dat deze de „concurrentie clausule" uitsluit. In Nederland za! men ook moeten komen tot geregelde agentuur-cor.trac- ten, zoowel voor handelsreizigers als agenten. en een betere omschrijving van bolde groepen. Velen maakten gebruik van de ge legenheid tot. vrager, stellen. Na de re pliek van mr. Van Dam werden huis hond?' i'-"> aangelegenheden behandeld. DE ZEEDIJK BIJ MUIDEN. OP WIE KAN DE PROVINCIE DE KOSTEN VERHALEN? De voordracht van Ged. Staten om, in aansluiting aan het besluit van 20 Juli 192ó waarbij aan het Hoogheemraad schap van den Zsedijk bscosten Muider. sen voorschot van ten hccgste 300.000 verleend werd, dit voorschot met 6".00: te va:*hoogen uit hoofde dor noodzakelijk gebleken en belangrijke overschrijding der raming wat de kosten tot herstel en verbetering- van dan Zeedijk betreft, gaf aan verschillende lrim in de commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland aanleiding tot opmerkingen Allereerst werd daarbij herinnerd aan het voorloop'g karakter, dat in 1926 het voorschot van 300.001) gedragen heeft, hetwelk, evenals thans blijkbaar het geval za! zijn, geschied is onder- voorbe houd van een nader door de Provinciale Sta'on te treffen regeling omtrent de terugbetaling. Blijkens de voordracht hing deze regeling sa-men mot de plan nen om al de bij de instandhouding van drzen dijk belanghebbende gronden, die nek buiten NcouchHoliand gelogen zijn, tot een grcot waterschap, het Zuider, kwartter, te vereenigen, en was het, daarvoor noodig, overleg van Hoofdin genieur-Directeur uit den Provincialen Waterstaat met zijn am-btgenooten in Zuid-Holland en Utrecht zoover gevor derd. dat voorstellen mot betrekking tot dit onderwerp destijds binnen niet te lang tijdsverloop werden tegemoet ge= zien. Van deze plannen werd sedert niets meer vernomen, hetgeen aanleiding geeft tot de vraag, oi daarmede ook do dogellng omtrent de terugbetaling van de voorgeschoten en thans opnieuw voor. te schieten gelden onbeperkt mocht wore :len uitgesteld. Men meende, dat, waar het reeds zoo belangrijke voorschot thans weder m?: 60.000 zal worden verhoogd, een voor- cor.ige rcg-ling. zoo al niet onvermij delijk, dan toch in elk geval zeer ge wenscht was. Van andere zijde werd medegedeeld: Wat hot nieuw op te richten Hoog; heemraadschap betreft, hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland z'.oh er toe bepaald hot afwijzend advies van hunnen Hoofdingenieur over te leggen, onder referte daaraan. Van Utrecht re nog geen antwoord ingekomen. Aan de Kroon is bij de Water sta at-- wet de bevoegdheid gegeven om bij een met redenen omkleed besluit belangen van waterstaat, twee of meer provinciën gemeenschappelijk aangaande, te rege len, wanneer de Staten van de eeivc provincie regeling noodzakelijk achten, doch die van de andere weigeren of na- loten zich daaromtrent te verklaren of tot regeling ever te gaan. Blijft dit ge val zich vccrdccn, don zal dus vermore dolljk de oplossing der quaestie moeten worden gevonden door de - voorlcopige vaststelling van een reglement door Noord Holland alleen, dat alsdfcn aan de Krcon is voor te leggen. DE N. Z. H. T. M. DE NIEUWE LIJNEN. Een abonnö zendt ons eenige opmer kingen naar aanleiding van de bekend making betreffende de nieuwe lijnen van de N.Z.H.TM. Inzender vindt dat niet meer van het vertrek van Schoten, maar van het Soendapletn moet gesproken worden. „Schoten" staat ook nog op de trams. Wie ver in Haarlem-Noord moet zijn, denkt door dit opschrift, dat inzender misleidend noemt, dat hij de plaats van zijn bestemming met de tram zal kunnen bereiken. Dan is het, vraagt inzender toch ze ker de bedoeling de lijn Soendaplein- Blauwebrug als stadsrit van 10 cent te beschouwen? Beide haltes liggen immers in Haarlem. Volgens het nieuwe plan zóu een rit Haarlem (Station)-Heem stede 10 cent kosten en Soendaplein Heemstede 15 cent. Beide ratten begin nen echter te Haarlem. Voorts is het ook onbillijk dat de rit van de halte Kloverlaan (by Klever parkweg) naar Heemstede 10 cent kost maar van de halte Kinheimpark naar Heemstede 15 cent. De directie deelt ons naar aanleiding van hot vorenstaande mede, dat de handhaving van den naam „Schoten", voortvloeit uit den wsnsch. ten gerieve van het publiek zooveel mogelijk de namen van stadswijken aan te hou den. Het is voorts niet de bedoeling de ta- riefgrens van den Hout naar de Blau- webrug te verleggen; deze tariefgrer.- zen worden toch niet bepaald naar de gemeenteiyke grenzen, doch naar den aard der bebouwing; in verband hier mede nu wordt de bestaande tariefsgrens in den Hout vooralsnog de meest juiste geacht. Dat is rit van het Station naar Heem stede resp, van Kleverparkwog naar Heemstede 10 cent zou kosten, is on juist. De prys voor zoodanlgen rit zal f 0.15 bedragen (wat betreft de lyn Schoten—(station)—Heemstede kan bo vendien gebruik worden gemaakt van 10- rlttenkaarten, waarvan de prys per rit f 0.12 1/2 bedraagt); slechts voor het traject Heemstededen Hout zal de prys f 0.10 cent zyn, evenals dit thans het geval is. HISTORISCHE TENTOONSTELLING GOOI EN OMSTREKEN. De Commissie, welke deze tentoonstel ling organiseerde ,is bijzonder geslaagd met haar werk. Alle gemeente-besturen vair Gooi- en Eemland en verschillende uit de Vecht streek, Stad en Lande van Gooiland en zeer vele particulieren hebben ingezon- de zoodat de tentoonstelling ruim vier honderd nummers telt. Zeer zeldzame boek- en plaatwerken, oude schilderijen en curiosa zijn aanwezig. Een byzonder karakter heeft de ten toonstelling nog verkregen, doordat ook HM. de Koningin-Moeder welwillend haar archief van het paleis te Soestd'jk openstelde voor de Commissie, en deze eene keuze kon doen uit Hare verzame ling, betrekking hebbende op het p3leij Soestdyic. In een uitvoerlgen catalogus vindt men alles genummerd en verzichteiyk gere gistreerd. De tentoonstelling, welke plaats vindt in het hoofdgebouw van het Dagblad De Gooi- en Eemlander te Hilversum, wordt Zaterdagmiddag geopend. HET ROTTERDAMSCHE MOORD-MYSTERIE. DE VERDUISTERINGEN BELOOPEN OVER 'T LAATSTE JAAR 5000.—. De Tel. schrijft: „Omtrent het totale bedrag der door den gewezen procuratiehouder van de N. V. De Haas Jr. Handel Mij. Van O. verduisterde gelden vernemen wij nog dat over het laatste jaar reeds een bedrag van vier a vijfduizend gulden is vastgesteld. Het is zeer 'waarschijnlijk, dat daarby nog verschillende andere posten zullen komen, terwijl het totale bedrag der in 1928 verduisterde gelden nog wel belangrijk hooger zal zijn. Er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat het totaal bedrag der door v O. in het tydvak van 4 jaar gepleegde knoeie rijen zijn aandeel in de zaak. waarover hij bovendien niet meer de vrije beschik king had, ver zal overtreffen. Men weet dat aanvankelijk alle om standigheden op een roofdmoord sche nen te wijzen en op dezen grond gaf de politie dan ook haar reconstructie van het misdrijf en werd het onderzoek ingesteld .Toch waren de politie reeds den avond van het misdrijf enkele feiten ter oore gekomen, die het vermoeden deden rijzen dat er andere motieven dan roof in het spel waren. Iïet tijdstip van den moord. Een dezer feiten was b.v. de reeds ver melde doktersverklaring omtrent het tijdstip dat de moord moest zijn. bedre ven, die een vreemd licht wierp op de verklaringen van den heer Van O. dat hij cm kwart na zes het kantoor had verlaten. Het kwam de politie vreemd voor, dat de 'neer van O. eerst om over 7 op het station Hofplein was aangeko men. en dus zoo lang had gedaan over een afstand, die veel minder tijd behoeft te vorderen. Daar kwam neg bij het zon derlings gedrag van Van O. by de ter aardebestelling van het slachtoffer er. daarna ook op den middag van dien dag toen hij, naar wij vernamen, niet alleen zijn kantoor wilde binnengaan, maar cm gezelschap van buren vroeg. Er werd dan ook in deze richting ge zocht en daarop zyn niet alleen de malversaties aan het lioht gekomen, doch ook zoodanige aanwijzingen verkregen, dat Van O. thans onder zware verden king staat betrokken te zijn bij den moord, hoewel hij alle schuld ontken nen blijft. Een andere zeer belangrijke vondst is die van de beide sleutels welke op de achterpoort van hst fabrieksterrein passen, hetgeen daarom van zulk een groot belang is, wijl vaststaat dat de da der door die poort is verdwenen. Het gerucht dat in de stad de ronde doet, als zou van O. bekend hebben dezs sleutels weggeworpen te hebben, is naar commissaris Dijkstra ens mededeelde, volkomen onjuist. Het is zslfs wij zeker dat hij dit niet gedaan heeft. Wie deze persoon dan wel is, kon commissaris Dijkstra ons in dit stadium van de zaak niet mededeelen". Over het accountantsonderzoek vóór den moord schryft de N. R. Ct.: „De accountant is met zyn onderzoek begonnen met de boeken betreffende de afdeeling sponzen in het bijzonder en de afüeeiing verkoop in het algemeen. Daarbij kwamen wel enkele kleine te korten van f 1 en 50 cent voor den dag, masjr diit wekte nog geen argwaan. Daarna, zou de accountant beginnen met de kas. Aan dit onderzoek was hy juist toegekomen op den Woensdag vóór den moord, om 4 uur 's middagsJ-Iefc spreekt vanzelf, dat de nu opgesloten procuratie houder toen begrepen heeft, dat zijn malversaties aan het licht zouden ko men, en de politie meent, mede op grond van tal van andere aanwijzingen, dat er samenhang moet bestaan tusschen het tijdstip, waarop de malversaties aan het licht moesten komen en den moord op den directeur, den heer Lans, dien men zoo kennelijk uit den weg heeft wil len ruimen. Hierby' kan nog worden opgemerkt, dat de procuratiehouder v. O. niet meel de vrije beschikking over zyn aandeelen had." ELECTRO-TECHNISCHE BEDRIJVEN. R.-K. EN NEUTRALE WERKGEVERS. In café Brinkmann had een vergade ring plaats, welke uitgeschreven was door de afdeeling Haarlem en omstre ken van den R.K. Bond van Werkge vers in Electro-Technische Bedrijven „Sint Antonius", met het doel om naast hare, ook een neutrale organisatie te helpen oprichten, waaraan reeds lang behoefte bestond. De voorzitter, de heer Joh. Spruyt deed mededeeling van de door de jongt organisatie reeds bereikte successen, te weten: 1ste het met ingang van 1 Ja nuari '29 gaan rendeeren der bij het G. E. B. te Haarlem gestorte waarborgsom, voor het maken van huurinstallaties, 2de de verkregen toezegging, dat met ingang van 1 Februari '29 men van het G. ,E. B. zou over gaan, tot een instelling van „erkende installateur". Geen enkele installatie verkrijgt meer aansluiting op het net, wanneer zy niet door een bij het G. E. B. als installateur erkend staande is uitgevoerd. Hierna werd het woord verleend aan Jhr. J. C. Mollerus om zijn propaganda- rede te houden. Hy behandelde het or ganisatiewezen der electrotechnische werkgevers van 1903 af tot 1917, hierbij wijzende op gemaakte fouten. Het ergste wat volgens spreker te betreuren was. bestond in het feit, dat in 1918 de Groot Werkgever zijn voeten niet meer kan steken onder de tafel waaraan ook de Klein Werkgever aan zat. Met één slag was toen in stukken geslagen, wat in zoovele jaren was op gebouwd. Bestenden er voor dien tijd reeds 37 afdeelingen, thans zyn zy haast alle ver dwenen. Doordat men de Klein Werk gevers aan hun lot overliet, ontstonden de gecombineerde bedryven. Deze om bouw was begrypeiyk. Spreker deed mededeelingen over zyn bevindingen gedurende zUn Studiereis in Duitschland. Zwitserland en Oos tenrijk betreffende het organisatiewe zen op eiectrotechnisch gebied. Die lan- rien hadden een landelljkcn Bond, met afdeelingen over het geheele land, welk voorbeeld in Holiand absoluut gevolgd meest worden ter voorkoming van een ondergang van het vak. De voorzitter der R.K. afd. Rotterdam sprak hierop een opwekkend woord tot de nog niet georganiseerds collega's In het algemeen, hen hierbij wijzende od de reeds te Rotterdam in zeer korten tijd behaalde successen. De voorzitter verzocht opgaaf welke neeren zich beschikbaar wilden stellen om een Neutrale Organisatie voor E. T. Werkgevers te Haarlem op te richten. Hiertoe verklaarden zich de heeren W. Kuipers Jr.. M. van 't Klooster, W. J. Erdtsieck en J. G. Kaasenbrood be reid en zegde toe, zoo spoedig mogelyk groote propaganda te zullen gaan voe ren. Be voorzitter sloot de vergadering, hierbij den wensch uitsprekende, dat in de toekomst de besturen der beide or ganisaties aangenaam zouden mogen sa menwerken. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN Oh. T. het op den openbaren weg een rijwiel 's avonds berijden, hetwelk nte* is voorzien van een held/èr lichtgevende lantaarn f 3 subs. 1 week tuchtschool A K. het te Haarlem als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig daarme de rijden over den openbaren weg ter= wyi hij als zoodanig verkeerde onder den invloed van het gebruik van alco holhoudender! drank f 200 subs. 40 da gen hechtenis. J. F. v. R.. overtreding van art. 22b van de Mo!re-, en Rijwiel, wet f 20 subs. 20 dagen hechtenis. A. de J overtreding van art. 461 Sr. na ver zet bekracixtiging van heb vonnis d.d. 19 Sept. 1928. H. K. overtreding van de Motor, en Rijwielwet na verzet vonnis ad. 5 December 1923 bekrach; tigd. P. W v. d. L. overtreding der Lo- terijwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis met vernietiging van het inbeslaggenomen toestel,G. v. d. O. overtreding van he'. Meikbesluit f 15 subs. 15 dagen hechte, nis. N G. S. het onder den invloed van sterken drank een motorrijtuig bestu, rende, daarmede de veiligheid van hei verkeer in gevaar brengen en niet het rijbewijs ver toonen f 50 subs. 5.0 dagen hechtenis met ontzegging van een mo- ïorrtjtuig te besturen voor den tijd var. een jaar plus f 10 subs. 10 dagen hecfc, tar.is. C. de G. overtreding van de Mo= tor- en Rywielwet f200 subs. 40 dager, hechtenis met ontzegging om een nw= t-.rvij'.uig te besturen voor den tijd van zes maanden. D. C. B overtreding van het Motor, en Rijwielreglement f 20 subs. 20 dagen hechtenis. P. L. H. het langs de spoorrails koeden laten loo- pen f 8 subs. 8 dagen hechtenis. K G. overtreding der verordening vair het vis, schershavenbedryf f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. V. overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer 2 geldboeten van f 8 subs. 2 on 8 dagen hechtenis. GRENADIERS EN JAGERS. EEN VEREENIGING OPGERICHT. In den Haag is een vereeniging „De Gaixle" opgericht. Hiervan leunnen lid worden alle per sonen, die de uniform dragen of gedra gen hebben der regimenten Grenadiers en Jagers. Het doel der vereeniging is: 1. Versterking van het nationaliteits gevoel en de liefde tot het Vorsten huis. 2. Het hooghouden der traditiën van de beide korpsen. 3. Het bevorderen van den samen hang. 4. Onderlinge hulpverleening. Reeds zeer vsle personen gaven zich op als lid. In het hoofdbestuur zyn gekozen: Majoor der Grenadiers A. N. C. F. Keyzer, als voorzitter, 1ste luitenant der Jagers P. P. C. van Ryen. als secre taris adjudant-onderofficier der Grena diers J. H. Krispijn, als penningmeester, te zamen vormende het dagelyksch be stuur. Verder de heeren Bouman, de Graaf, Freni, Hoekstra, Langenbach van Seben te 's-Gravenhage en van Wijnbergen te Amsterdam. Het is de bedoeling in verschillende steden ook te Haarlem zoo spoedig mogelijk afdeelingen op te richten. HERZIENING DER HUWELIJKS WETGEVING. Eenigen tijd geleden is alhier een plaatselijk comité gevormd voor een gemeenschappelijke actie tot Hervor ming onzer Huwelijkswetgeving. Dit comité bestaat uit: Prof. Mr. P. A. J. Losecaat'Vermeer, voorzitter: Mr. L. G. van Dam, secretaris; mevr. Venema van Doom, penningmeesteresse; mevr. C. S. de Veer Blok Wybrandi; Mr. Dr. T. Kruyff; A. C. Boes; mej. Mr. E. C. van Dorp; Mevr. Mr. van EekThiel; C. Jacobs; Mevr. J. F. JacobsArriëns; S. Rykens; Mr. M. Slingenberg; Mevr. E. SmitGreidanus; Mevr. Th. Thiel— Wherbein en Ds. A. Trouw. Het comité heeft van B. en W. van Haarlem toestemming verkregen door bemiddeling van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die zich daartoe welwillend bereid heeft verklaard, aan alle a.s. echtgenooten circulaires te doen uitreiken, waarin op de mogelijkheden van ons Huwelijksgcederenrecht wórdt gewezen. Op Woensdagavond 30 Januari a.s. wordt een debatavond gehouden over de herziening der Huwelijkswetgeving tuschen de heeren Mr. P J. Oud, uit den Haag (Pro) en Mr. P. H. Ritter Jr., uit Utrecht (Contra). ONTSPORING TE VEENENDAAL. Donderdagmiddag ongeveer één uur ontspoorden even voorbij het perron van lxet station Veerendaal. twee wagens van een goederenterein. Daar het juist in een wissel gebeurde, werd de hoofdlijn versperd, waardoor de sneltrein, die om 13.25 uit Kesteren ver trekt naar Amsterdam, voor het station te Veeneröaal meest stoppen. Deze had eenige minuten vertraging. De trein die van de richting Rher.cn moest binnen komen, had ongeveer een kwartier ver traging. Opruimingsmateriaal was spoe dig aanwezig, de hoofdlijn werd het eer ste vrijgemaakt, waarna de sneltrein naar Amersfoort kon dcorstoomen. De materieele schade is gering en persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. i SPORT EN SPEL VOETBAL. E. D. O.—D. F. C. Men schryft ons: Zondag komen de Dordtenaren een bezoek brengen, aan de Kleverlaan. We herinneren ons nog goed de onverdiende nederlaag die E. D. O. aan den Market- ten weg op 14 October leed, toen aan D. F. C. in de laatste minuut een penalty werd toegewezen, waardoor zij den wed strijd met 43 won. Na de schitterende overwinning jL Zondag van E. D. O. op Feoenoord is men thans geneigd, aan cte thuisclub een gemakkelijke overwin ning te voorspellen. Maar niets is wissel valliger dan het voetbalspel. Het E.D.O. elftal zal goed doen, de tegenpartij niet te onderschatten. Het komt met de na volgende opstelling uit: De Kief té, v. d. Kuil, Boeree, J. Perukel, Dinkla', C. v. d. Laan, v. d. Hurk, Tanis, Steffens, L. Perukel. H. Oorne. KRACHTSPORT. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. De wedstrijden om de kampioen schappen van den Nederlandschen Krachtsportbond vangen Zondagmiddag in het clublokaal van „Hercules aan met de le afdeelingen worstelen in bantam-, veder- en lichtgewicht. In deze drie ge wichten dingen 38 athleten mede, waar onder: W. Massop. J. Theesing, G. Be derf, J. Randerman, C. Oliver, Breomcr en Weber. BILJARTEN. D. O. S.—SPORTLUST. Dinsdagavond had de eerste wedstrijd plaats tusschen de eerste klassespslers in het lokaal van den heer Nieuwenhof aan de Leidschestraat. De uitslag is: D. O. S. 400, Sporfclust 222 caramboles, zoodat D. O. S. ver in' de meerderheid was. De hoogste serie werd gemaakt door F. v. a. Berg met 35 caramboles. Lectuur voor onze Jeugd De boekenmarkt is dit jaar buitenge woon goed voorzien van aardige meisjes, boeken. Voor me liggen er twee van zeer verschillend gehalte. Leerzaam, onder houdend en vlot van stijl is Marianne's groote Reis door Willy, Pétiilon. Ma rianne, het kind uit 't eenvoudige gezin, waar de dubbeltjes gekeerd moeten wor den, ts vriendin met Tineke, «enig. kind van gefortuneerde ouders. Tengevolge van een val is Tineke reeds weken aan haar stoel gebonden. Marianne bezoekt haar trouw en 't is daarom zoo heel be grijpelijk, dat Tineke het heeriijk vindt, als haar vriendin mee mag, wanneer ze op dokters advies naar het Zuiden gaan. Marianne's zusje, Jettie, een heel zwak poppetje, wordt ten slotte ook meege vraagd. Deze groote reis wordt werkelijk een evenement in Marianne's 'leven. Hoe onderhoudend, zoo zonder vooropgezette schoolmeester ij, wordt ons dit reisje be schreven. Me diuikt de schrijfster heeft dit alles zelve beleefd. Allerlei merk waardigheden vaii de voorbij stoomende plaatsen worden zcó genoeglijk meege deeld, dat ze als een gezel1 tg verhaal klinken. We. beklimmen bergen, bezoe ken oude slóten en beleven ook nog een romantische geschiedenis met Rudolf den knecht. Marianne had al heel gauw gemerkt, dat Rudolf geen gewone knecht was. Hij ontpopt zich dan ook als een edelman, die om politieke redenen uit Oostenrijk gevlucht was. Tenslotte kee- ren de Hollanders weer naar hun land terug, voldaan over 't genotene. Dit is nu eens een echt frisch meisjesboek, dat hartelijk kan worden aanbevolen. Wat heeft Jeanne Faure er ook fijne illustra ties bij gegeven. De uitgeversfirma ten Blink heeft het in alle opzichten uit stekend verzorgd. Darwin tulpen door I. C. de Boone— Swartwolt uitgegeven door J. M. Meu- lenhoff, is weer iets heel anders. Coir weer een beschrijving van twee vrien dinnen Mien en Emmy. In 't begin ver nemen we wat van een gezellige logeer party bij Em's zuster Hilda. Dan komt een „hij" Op de proppen in den vorm van Kees van der Horst, theologisch stu dent. Je voelt aankomen, dat er ee; liefdesgeschiedenis wordt geweven. Er gaat van Kees iets goeds uit en dat is maar gelukkig ook, want de redenaties van de andere heeren, die er af en toe by betrokken worden, zyn nog al laag by den grond. Over 't algemeen krijg je niet den indruk, dat er op het gymna sium waar Em en Mies leerlingen van zyn hard gewerkt wordt. Er wordt ook wel wat heel vroeg en wat heel veel ever jongens gepraat. Ze zyn zoo heel gauw „chaud"'. Dergelyke uitlatingen mogen hyper-modern zyn, ik zou ze liever ge weerd zien in een boek van onze bal: vischjes. Mien is nog schoolmeisje als ze eigenlyk al verloofd is met Fiet. En Em hoopt op Kees. 't Slot van het boek zal onze bakvischjes misschien onbevre digend laten, want ze krijgen mekaar nog. niet. Maar er is hoop. Het boek is in vlotten stijl geschreven en 't zal zeker een van die verhalen zyn, waar wy ouderen wel een en ander tegen in te brengen hebben, maar waar onze ma:sjes van smullen zullen. De bandteekenihg van Ella Riemers- ma is heel fyh, de binnenplaten kunnen my maar matig bekoren. Overigens een heel mooie uitgave; Een allergenoeglijkst verhaal is Pim's Verjaardag door M. C. van Zeggelen. Wat zullen onze kleintjes hiervan genieten! Pim beleeft heel- wat op dien eenen dag. Moeder heeft hem beloofd, dat er nog een groote verras sing zal komen. Al moet Pim cok een kwartiertje in den hoek staan, omdat hy een anderen jongen een klap gaf, moeders woorden blijven stralen. Ten slotte komt de groote verrassing in den vorm van zyn vader, wiens schip juist is aangekomen. De thuiskomst wordt byzonder fijn geschetst. De Illustraties van Ella Rlemersma zijn schitterend. De uitgever van Msülenhoff zal dunkt me. spoedig voor een herdruk van dit allerliefste kinderboek moeten zorgen. W. B. Z. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 cents per regel. Wis er prijs op stslt slochts artikelen te gebruiken, wel ke naer hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alleen welka onder voortdurende medische controle staat van Dr. van Hamel Roos Harmons te Amsterdam. Voor H.H. Winkeliers bij: Fa C. H. S. HE1LKER, Haarlem DE AANRIJDING BIJ HET KALFJE. Mejuffrouw Th. M. A. V., die op 24 Juni by het Kalfje bij Amsterdam met haar auto een 9-jarig meisje heeft, aan gereden, ten gevolge waarvan dit meis je is overleden, is door de Amsterdam- sche rechtbank tot één week hechtenis veroordeeld. Het O. M. had 3 weken heen ter. is gsëischt. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kepij den inzender niet teruggegeven. „HET BROKKENHUIS" KINDERHUISYEST. D? laatste 3 weken werd weder in vrier.doiyken dank ontvangen van me vrouw van L. 1 tafel, van mevrouw Ha 1 doos en 2 pakjes goed, van mevrouw v. B. 3 ijzeren ledikanten, van mevrouw B. eenig speelgoed, 2 paar schoenen en 1 paar pantoffels: van mevrouw B. 1 pakje goed; van mevrouw v. d. H. R. 1 pak kleeren, van mevrouw v. T. 1 gewatt. deken, van mevrouw S. te Overveen 2 ledikanten, 1 matras en eenige kleeren, van N. N. i pakje gced en 1 kiniderwa» gen, van mevrouw K. te Overveen 1 pr, schoenen en 1 paar pantoffels, van ine* vrouw H 1 pakje goede, van mevrouw' V, 1 pakje goed en 2 dameshoeden; van Zuster Z. 1 pakje good en 1 paar- schoe nen, van mevrouw O, 1 pakje goed, van den heer R .1 pak kleeren, 2 paar nieu we schoenen en 1 wieg; van mevrouw S. 1 fornuis: van N. N. 1 kinderstoel en 1 pakje goed; van mevrouw N. 1 petro leumkachel, i waschtafel en diversen, van mevr. H. heerenpak en 1 pakje kindergoed, van mevrouw K. l pakje goed en speelgoed; van rncvr. R. te Overveen l vouwwagen!je en 1 paer schoenen; van den heer S. diverse goe deren, van mevrouw H. 4 paar schee, nen en eenige kleeren; van mevr. B. l •kachel, l stel overgordijnen, 1 pakje kim dexvgoed en 3 paar kinderschoenenvan Zuster B. l gaskaoheltje en 1 pakje goed; van mevr. L. :e Aerdenhout 1 kin derwagen; van mevr. P. te Bloemendaal 1 pakje goed en 1 regenjas; van mevr. C. i winterjas en ondergoed; van mevr. v. D. 1 koffer met kleeren, van mevr. W. te Bloemendaal eenige kinderklee- ding: van N. N. 6 paar kousen, van me vrouw A. 1 pakje goed; van mevr, K. 1 kinderwagen en diverse voorwerpen; van mevr. S. l paar schoenen; van me vrouw J 1 pak good; van den heer V. 1 keukenkastje, van mevr. K. 2 manden met gced en 1 stoel; van de dames W. 1 pakje goed; van mevr. H. M. te Bloe, men daal 1 japon, 1 mantel en 2 hoe, den, van mevr. wed. W. L. 1 jas; van mevr. B. pakje goed; van Mevr. K. te Santpoort 2 pakjes goed en 1 doos met hoeden; van mevr. v. R. te Aerden hout 1 pakje g'csd, van men, O. l tafel tje en onderst :.l trapr.aaimachine; vau dames van S. 1 pakje kleeren c-n 2 ma trassen en van mevr. O. te Overveen 1 ledikant, 1 kapokmatras, 1 waschtafel, 1 keukentafel en 1 stoel. De laatste 3 we ken kenden er weer respectievelijk is, 10 en 19 gezinnen goed worden geholpen, mede in verband met de omstandigheid dat", hot bestuur wederom een flink be= drag had aangewend voer aankoop van nieuwe goederen, Aan onkole gezinnen werd in verband met de zeer geringe in, komsten geheel gratis hulp verstrekt, terwijl de overigen een zeer kleine ver good'ng botaalden, Momenteel is er we der grcot gebrek aan warm onder- en bovengoed voor meisjes en jongens van den schoo'plichbigen leeftyd, terwijl' een zeer arm, doch nc-r, gezin onze hulp in riep voor verstrekking van een kachel en een 2 persoonshedikant met matras, sen. Verder zouden we gaarne aan een warme jas geholpen willen worden voor een ouden man van middelbare groot te, die nog als nachtwacht werkzaam is. Het aantal hu'.pvragenden is weder bij zonder grcot. made in verband met de Ingevallen koude van de laatste dagen. Gaarne worden er r.cg goederen en voorwerpen van allerlei aard ingewacht. De adressen voor het afhalen der goe deren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvcst en telefonisch vcor Haarlem by mevr. G N. v. d. Vangst—de Gilde. Brederodestraat '4. tel no. 117 '2 en by mevr. G. S. de Veer—Blok Wybrandi, Kleverlaan 50» tel. 1299S cn to Blcamendsal by mew. M. LionlJungblut. RUperweg 1. telef. "'2115 en bij mevr. F A. Prinsen Cre-: lings—Blaauw, Platanenlaan 6 tel. 22478. HET BESTUUR VAN HE'S BROKKENHUIS

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10