BUITENLANDSCH OVERZICHT IN DEN „AMERIKAANSCHEN BALKAN". BOLIVIAANSCHE TROEPEN LANGS DE GRENS GECONCENTREERD. GEMENGD NIEUWS. EEN NIEUW SCHANDAAL. LETTEREN EN KUNST. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 DEC. 1928 Het oorlogsgevaar neemt toe. Paraguay wil arbitrage. T BELANGRIJKSTE NIF.UWS. De Paraguayaansche zaakgelastigde te Washington, Juan Ram.:;::, heef: Donderdag de volgende verklaring ge publiceerd: „Het gezantschap van Paraguay heef: officieele inlichtingen ontvangen, vol gens welke de EoJiviaansche regeering troepen en oorlogsmateriaal langs de gi'ens concentreert. Door deze omstan digheden wordt het gevaar, cat eer. oorlcg zal uitbreken. grooter". Naar voorts uit Asuncion, de hoofd stek! van Paraguay wordt gemeld. is het kabinet Woensdag den geheel en dag in geheime zitting bijeen geweest De permanente commissie van het Congres heeft het Huis in buitengewone zitting bijeengeroepeen. ten einde den interna tionalen toestand end.?r het cog te zien. In verband' met het conflict hebben tal rijke ZitidsAmorikaansche diplomaten den Paraguyaar-schen minister van Bu:- tenlandsche Zaken een bezoek gebracht. Het handels- en bankverkeer in Para guay wikkelt zich voorloopig nog op normale wijze af. In Bolivia, aldus wordt uit La Paz ge seind, is inmiddels het nieuwe kablnc vrijwel tot stand gekomen. Het wordt een regeering der nationale eenhei-: waartoe vertegenwoordigers van al'; politieke partijen zullen behcoren. Mi nister van iCuitenlandsche Zaken is naar verluidt, Tomas Manuel Elio geworden, terwijl de portefeuille van Oorlog in handen van José Anteaana is gesteld, De staatspresident van Bolivia, Sile: heeft den geheelen dag met de leiders der politieke partijen geconfereeid. Klaarblijkelijk hebben de besprekingen vo:roamelyk op de samenstelling van het nieuwe kabinet betrekking gehad. Het Boliviaansche parlement heeft Woensdag zijn geheime zitting voortge zet. Er bestaan aanwijzingen, dat bin nenkort een belangrijke beslissing met •betrekking tot het grensconflict te ver, wachten is. Voorts wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de Paxaguyaansche gezant aldaar, Saguier, heeft verklaard, dat de Argen- •tijnsche regeering tot dusverre haar bemiddeling in het conflict nog niet officieel heeft aangeboden. Zij heeft slechts uiting gegeven aan de hoop, dat de beide bij het conflict betrokken re geeringen op kalme wijze zullen optre den, ten einde een vreedzame beslech ting te verkrijgen Paraguay heeft maatregelen genomen om aan de situatie het hoofd te bie den, die als ernstig wordt beschouwd. De leiders der politieke partijen in dit land hebben hun goedkeuring gehecht aan de vorming van een comitévoor nationale verdediging. Telegrammen. TTSt Lugnino wordt bericht, dat daar Donderdagochtend de telegrafische ant, •woorden van Bolivia en Paraguay zijn ontvangen op het Dinsdag door Briand als voorzitter van den VoLkembondsraaó aan beide staten gezonden telegram. De minister van Buifcenlandsche Za ken van Bolivia bevestigt in hoffelijke termen de ontvangst van Briand's tele gram, terwijl hij tevc-ns mededeelt, dut •het ter kennis van den BoJMaansohen staatspresident zal worden gebracht De iminister stelt zich voor, binnenkort na der te antwoorden. De minister van BuitenlandSche Za ken van Paraguay verklaart in zijn ant. woord, dat het telegram van Briand ge tuigenis aflegt van den hoog en vr edes geest, die de besprekingen van den Volken-bondsraad kenmerkt. Voorts deelt hij mede, dat Paraguay door dezen zelf den vredesgeest is bezield en dat het overtuigd van zijn goed recht, zijn inter nationale verplichtingen zal nakomen. Om die reden, aldus wordt verder in het antwoord gezegd, heeft Paraguay om de bijéenrooping verzocht van de verzoeningscommissie, die krachtens het verdrag van 3 Mei 1923 is ingesteld en ten doel heeft, conflicten tussohen Ame rika arische staten te voorkomen. Bolivia zoo vervolgt het telegram, heeft echter geweigerd zijn medewerking te verlee» nen aan de bijecnrcoping dezer com missie, die de waarheid zou hebber bloot gelegd en de veraniwoordelijkhei:' vastgesteld. Integendeel heeft het slcch-s geantwoord met een herhaling van zijn grieven. Paraguay weigert geen enkele verzceningsprocedure ai zeer ze ker niet die, waartoe het zelf is toegetre den. Gespannen toestand. Naar verluidt, is de toestand in Zuid- Amerika sedert den wereldoorlog nog niet weer zoo gespannen geweest als op het oogenblik De aan het Gran Sacco- gebied grenzende staten volgen met de grootste belangstelling de verdeeling van dit gebied. Zü spreken echter alleen van hun wil tot vrede. De bladen te Buenos Aires vergelijken het conflict tusschen Paraguay en Bolivia zelfs met de Euro- peesche toestanden in den zomer van 1914. Berichten uit de omgeving van Hcover meiden, dat een bemiddelend op treden van Hcover naar alle waarschijn lijkheid toch nog mogelijk zal zijn. Mocht de conferentie te'Washington er in toestemmen, dan zou in Buenos Aires een conferentie kunnen plaats vinden, waaraan behalve Hoover vertegenwoor digers van Bolivia, Paraguay. Argenti nië en Brazilië en Peru zouden deeln?- men. In dit verband wordt er op ge wezen. dat in het omstreden gebied Voor e--- gen tl.'d petroleum ontdekt is. zoo dat ook de Europeesch-Amerikaansche petroleumconcerr.en ten zeerste geïnte resseerd zijn. Met het oog hierop zou daar van eer. ingrijpen van don Volken bond geen sprake run. zooveel te min der daar vooral Washington de Mon- i roeleer ten scherpste wil in stand hou- j den. Uit Lugano. Bij een receptie van Engelsche jour nalisten verklaarde minister Austen Chamberlain met betrekking tot de af zonderlijke besprekingen welke de laat ste dagen zijn gevoerd, dat deze van rut zijn geweest voor het wegnemen van misverstand op verschillende punten en zoodoende de gehouden belangrijke conferentie van drie mogelijk hebben gemaakt. Dete Locarno ingeluide pacificatie politiek wordt voortgezet en Chamber lain gelooft, dat de Duitsche óelegatii die in zeer pessimistische stemming naar Lugano is gekomen, minder pessi mistisch naar Berlijn zal terugkeeren. Nieuwe besluiten van welken aard ook zullen bij de huidige besprekingen over hetgeen te Genève overeen is gekomen, niet genomen worden. Het geldt hier ook geen theoretische en juridische be raadslagingen, waarmede men niet ver der komt. dcch veeleer het vinden van een voor alle betrokkenen practischen weg. Chamberlain bevestigde, dat de bespre kingen zullen worden voortgezet. Om trent een nieuwe conferentie van drie is echter niets overeengekomen. Ove rigens verklaarde Chamberlain nogmaals ciat het de wensch der Britsche regeering is, de bezetting zoo spoedig mogelijk te doen beëindigen. Met betrekking tot het ontwapen5ngsvraagsi.uk deelde hij mede, dat dit thans door verschillende leden van den Volkenbondsraad be spreken wordt. Het staat evenwel aan den voorzitter der voorbereidende ont wapeningscommissie Loudon, het tijd stip voor het bijeenroepen dezer com missie vast te stellen. Actie in Slovakije. Naar de Weensche correspondent van het ,Berl Tageblatt" van betrouwbare zijde verneemt, is in Cechoslovakije een comité van actie gevormd onder den naam van Slovaaksche staten-generaal, welk comité naar absolute zelfstandig heid van Slovakije onder een eigen rijks bestuurder streeft. Van dit comité maken vooraanstaan de personen van Slovakije deel uit, wier namen om begrijpelijke redenen geheim gehouden worden. Het comité heeft op 14 November jl. een belangrijk besluit genomen, dat tot dusver eveneens geheim is gehouden en eerst Donderdag aan de kanselarijen en aan den Volkenbond moet zün toege zonden. De voornaamste punten van dit besluit zijn: Slovakije treedt onmiddel lijk uit het Cechoslovaaksche rijk en wordt, een- zelfstandige., onafhankelijke staat onder protectie van deh Volken bond. Ter voorbereiding wordt een raad van state ingesteld, die ter uitoefening van de uitvoerende macht een rijksbestuur der zal benoemen. Van het oogenblik af, dat de zelfstandige Slovaaksche staat is opgericht, is de rijksbestuurder ver plicht de macht zoo spoedig mogelijk over te dragen aan de bijeen te roepen const,ituecrenae nationale vergadering. De rijksbestuurder wordt gemachtigd "arpathen-Rusland in den op -te rich ten staat op te nemen, waarbij aan het Russische volk dezelfde staatsrechtelijke positie zal worden gegeven als de En gelsche dominions hebben. In een inleiding tot deze besluiten wordt gezegd, dat de Slovaken de on afhankelijkheid hunner natie willen ver dedigen. Door den pan-Cechischen waanzin wordt niet alleen Slovakije be dreigd. maar ook de Europeesche vrede. Slovakije neemt daarom uit historische noodzaak de toevlucht tot dezen nieu wen staat om het bestaan van de natie 'e redden. Het Slovaaksche volk heeft zich vrij willig bij Oechië aangesloten, heeft ech ter het recht, deze aansluiting, door d° schending der bepaling automatisch als geëindigd te beschouwen, aldus de moti- veering. Finsch kabinet afgetreden. De Finsche Rijksdag heeft met 33 tegen 82 stemmen een door de sociaal democraten tegen üe regeering ingedien de motie van wantrouwen aangenomen. Het kabinet is daarop afgetreden. KORT EN BONDIG. Twee huizen staande by den beken den gouden tempel te Amritsar, zijn plotseling ingestort. Tien bewoners wer den onder het puin bedolven. Slechts twee konden worden gered. Nadat het optreden der griep in ver scheidene deelen van de Vereenigde Staten vastgesteld was heeft het'depar tement voor volksgezondheid te Wash ington de sluiting van de meeste scholen gelast en een waarschuwend woord doen hooien. Tot nu toe is de ziekte nog niet in kwaadaardigen vorm opgetreden, slechts enkele sterfgevallen zijn voorge komen De brandstichier van Altheim, een dorp in het Badensche Frankenland, die al weken lang den rooden haan in schuren en hooibergen liet kraaien en alle dorpelingen in onrust hield, is ge- pak:. Het was een 19-jarige boerenzoon uit Altheim zelf. De politlepresident van Berlijn heeft een communistisch verzoek tot het houden van een optocht bij gelegenheid van de begrafenis van het lid van den Roeden bond van frontstrijders Schuiz. verboden naar aanleiding van de r.mcord te Karïshurst en c? relletjes bij den laatsten communistische:! optocht al daar voorgevallen. BANK-OPLICHTERS. De Tel. verneemt uit Berlijn: Te Weenen is een der bekendste ad vocaten, dr. Kurt Meller, gearresteerd wegens oplichting van een bank cp groots schaal. Tegelijkertijd is te Lima Peru de doctor in de staatsweten schappen Hutchnecker gearresteerd. Bei den hebben, tezamen mot een groote bende, in bijna alle Europeesche lar. den banken opgelicht voor bedragen, c.e in de miiiioenen loopen. Een groot aan tal nieuwe arrestaties in Cechaslovaky: Duitschland en zelfs te New York wond: verwacht In October j.l. werd een zekere Keiler gearresteerd, die het filiaal van do Deutsche Bank te Hamburg door een valschen credietbrlef op naam van ze keren Goldschmïdt voor een bedrag van '.O.000 mark had opgelicht.. Keiler bleek in werkelijkheid Friedlander te heeten en een der beruchtste International: chèque* en credietzwendelaars te zijn. Door een toeval slaagde de Deutsche Bank er in, den Weenschen advocaat Meller al smedeplichtige te ontmaske: ren. Meller en Hutschnecker. die te Lima een groote zaak in dames-lingerieën be zit. waren de leiders van eer. over de geheele wereld verspreide oplichtersben, de. Verschillende leden der bende zijn reeds gearresteerd; naar andere wordt gezocht. De officier van justitie te Wee, nen heeft reeds esn voorloopig onder zoek doen instellen naar een ancer be kend Weensch advocaat. c:e evenals zijn cchtgencote van medeplichtigheid wordt verdacht. WEER EEN AARDBEVING. Naar uit Santiago de Chili gemeld wordt, zijn in de steden Constitucion, Parral en Rancagua opnieuw aardbe vingen bemerkt, welke het instorten van vele door de laatste groote aardbeving reeds beschadigde huizen ten gevolge hadden. Een groote menigte doode vis- schen in de bocht van Constitucion wijst er op, dat de aardbeving uit zee opge komen is. ZEEROOVERS. Twintig mijlen ten Zuid-Westen van Pass Rock werd een Chineasch stoom schip door 6 piraten overvallen, die :n Hongkong als gewone passagiers aan boord gekomen waren. De piraten wer den daarbij door 5 leden der bemanning gesteund. De kapitein, een Zweed en de overige officieren wei-den gebonden. Het stoomschip werd door de piraten naar het Iamlorgeiland gebracht, waar nog 200 piraten aan boord kwamen, die al les. wat waarde had roofden. Den pas sagiers alleen werd een waarde ontroofd van ruim 10.000. EEN VLUGGE REIS. De Britsche draaalooze dienst geeft het volgende overzicht van de sipoed- reis van den prins van Wales uit het hartje van Afrika naar Londen. Toen het bericht van de ziekte des konings hem vijftien dagen geleder, voor het eerst bereikte, was hij in de bossohen ten N. van den Tanganyika* spoorweg op 10.000 k.m. van Londen, Hij verliet onmiddellijk zijn kamp naar Do* doma op 256 K.M, af stands. Van daar nam hij den trein naar de haven Dar es Salaam op 480 K.M. afst-ands, waarheer. de kruiser „Enterprise", een der snelste schepen der vloot, intusschan met groo ten spoed uit Aden onderweg was. Ver wacht werd, dat de reis van Dar es S?. laam tenmlste 12 dagen in beslag zou nemen. In werkelijkheid werd hij in 9'. dag afgelegd. De .Enterprise" maakt-: een merkwaardigen vluggen tijd op de reis van 5280 K.M r.aar Suez en toen de prins te Port Said weer aan bcord ging na de reis over land via Kairo re hebben gemaakt, maakte de kruiser iii weerwil van de zware zeeën een prach.- tigen tijd op den afstand van 1440 K.M. naar Brindisi. Door de medewerking der Italiaan- che staatsspoorwegen, de Zwitsersche bondsspoonvegen en de Fransche lijnen konden de ruim 2100 K.M, naar Bou logne worden afgelegd in 31 uur 11 mi nuten in plaats van 46H uur met den zex kunnen gemaakt zijn: het is vol gens de „Tims" een publiek geheim, dat .niets minder dan de pressie van het hoofd der regeering een snellere methode van vervoer bectte doch eene, die onder de omstandigheden zeker nie: te rechtvaardigen was". DE AMERIKAANSCHE LUCHTVAART. Woensdag werd de Internationale Con ferentie voor de civiele Luchtvaart te Washington dcor President Coolidge ge opend- In zijn rede wees Coolöige er op. dat in de geheele wereld dc overtuiging leefde, dat binnen afzienbaren tijd he: instellen van een regelmatigen Traiis- Atlantischen luchtöienst. met vliegtui gen of met luchtschepen, mogelijk sa! zyn. Men kon met zekerheid aannemen, dat de vervolmaking en de uitbreiding en de uitbreiding van het luchtverkeer grooten invloed za! uitoefenen op den voortgang der beschaving. Aan het slot van zijn rede deelde Coolidge nog mede. dat de uitgaven voor luchtvaart in de Vereenigde Staten in 1G23 ongeveer vijf tig millioen dollar bedroegen, tegen der tien millioen dollar Ir. 1925. VAN HINCHLIFFE'S MACHINE? Uit Akron 'Ohio) wordt aan de ..Da: ly Telegraph" gemeld, dat personeel van de Goodrich Cy. ran oordeel is. dat c? te Downings in Donegal County aange: snoeide wrakstukken deel hebben ui:ge maakt van het onderstel van het vlieg tuig ..Endeavour", waarmee kap. Hin chüffe en miss Mackay hun noodlottige oceaanvluchtpoging ondernamen. De band om een ge vond ai wiel was an het type. dat ook voor Hinchliffe' -.cestal is gebruikt, en het personen' voegt er aan toe. dat. wanneer de bar.-: bij nader onderzoek blijkt var. he: ..niet. ippsnd'" type geweest te zijn, er ge;n twijfel kan bestaan, dat de gevonden fragmenten d?el van Hinchllffes machi ne hebben uitgemaakt. ROTSBLOK NEER- GESTORT. Naar uit ïanclano gemeld wordt, is een groot rotsblok van den berg Ponna losgeraakt en in het dal gestort, op zijn weg zes huizen omver werpende. Een jong meisje is gedood, terwijl tal rijke personen verwond zyn. De autoriteiten hebben de hulpverleening in handen. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Naar uit Moskou gemeld wordt, heerscht op ce Zwarte Zee een zware storm. De verbinding tusschen Odessa en Sebastl- pol is verbroken. Het Russische handels schip „Trusjenik" is gekenterd. De be manning ken door een Italiaansch schip gered worden. De Russische draadlooze stations hebben verscheidene S.O.S. sei nen opgevangen. ACHTERLIJKE DORPEN. De Te:, verneemt uit Berlijn: In Zuid-Siberië zyn negen dorpen en zes gehuchten ortdekt, waarvan he: bestaan tot dusver nog geheel onbekend was. De bevolking spreekt een mengel moes van Slavische en Tartaarsche ta len. Zij leeft van jaoht en veeteelt. Haar levenswijze komt overeen met die dei- Russen in de achttiende eeuw. Van de sinds dien tijd plaats gegrepen hebbende gebeurtenissen, zooals de stichting der Sovjet-republieken, was haar nog niets bekend. De academie van wetenschap pen te Moskou is voornemens, een on- ceraoekings expeditie uit te zenden, ten einde de 2eden e:i gewoonten dezer men- schen te bestudeeren. NA DRIE JAAR TERUG. Een dezer dagen werd de markthal in de Ltndenstrasse te Berlijn opgeschrikt door de verschijning ran een man, dien men reeds meer dan drie jaren dood waande Het was de 59-jarige bloemenkoopman Otto Döring. die onder zijn vroegere collega's in levenden lijve verscheen Onder een grooten toeloop van be langstellenden vertelde Döring, wat er mat hem gebeurd was. Eenige jaren geleden was hij in gel* delijke moeilijkheden gekomen; hij zag geen kans om zich uit te redden en be.- sloot op een nacht stilletjes weg te gaan zonder zijn vrouw of wie ook te zeggen waarheen. Hij trok de wyde wereld in en kwam :n Mecklenburg, waar hij een plaats vend als tuinman. Het ging hem niet slecht: nu was hij tUdelyk terug te Bsrlyn. In de eerste dagen van Döring's ver dwijning werd in het Grunewald een nan gevonden, die zich opgehangen had. Men wist niet wie het was; de politie nam een foto van het lijk. waarin sommigen Döring herkenden. Mon be groef den doode op het „Selbstmörder Friedhof". En 'nu drie jaar later ver» schijnt deze doode, die onder den naam van Obto Döring werd begraven, op de markt, Vast stond, dat de levende Döring is. Wie is echter degene, die drie jaar gele* den op het „Selbstmörder Friedhof" be graven werd? SLANGEN TEGEN SLANGEN. In Brazilië, het land, waar meer dan 400 verschillende slangensoorten leven, sterven jaarlijks vele menschen aan den beet van een slang. Men is er echter on langs dóór een toeval in geslaagd een wapen tegen vergiftige slangen te ont dekken. Op een groote slangenfarm te Sao Paolo, kwam n.I. een groote mussurana. een niet-vergiftige slang, toevalligerwijs In het liok van vergiftige slangen. Niet gering was de verbazing van het toegeschoten farm-personeel, toen het zag. dat de indringster dadelijk op eer. vergiftige slang toeging en deze ver slond. Hoewel d? mussurana vele beten kreeg scheen dit haar totaal niet te hinde ren en zelfs een tweede slang volgde den weg van haar voorgangster. Nu liet men nog eenige mussurana's in het hok met het resultaat, dat alle overgebleven vergiftige slangen verslonden werden De Braziliaansche Regeering heeft nu in alle deelen van het land broedplaat sen voor mussurana's laten oprichten, om de verbreiding van dit slar.genras te bevorderen. Vooral in Indië. waar zeer veel men schen den dood door slangenbeten vin den, zou het fokken van de Mussurana een buitengewone weldaad zyn. HIJ BRACHT ZIJN F.IGEN BIEFSTUK MEE! Een dezer dagen trad een heer een groot café-restaurant te Londen binnen. Hü hield een ongebraden. maar gepa- neerden biefstuk, in zijn hand en ging daarmee r.aar de keuken, waar hij der, kok verzocht hem zoolang een pan af te staan en wat ruimte op het fornuis te geven, om zijn biefstukje te braden. Braadvet had mijnheer zelf wel mee genomen. Stom verbaasd had men dit alles aan gehoord. maar toen men ook dit weer te boven was gekomen, werd de gérant er bij gehaald. Alen trachtte den heer aar, het verstand te brengen, dat men wel gebraden biefstuk verkocht of dat hü zyn hapje maar thuis moest gaan klaarmaken. In elk geval kon men zijn verzoek, hoe beleefd het ook was ge daan. onmogelijk inwilligen. Met geweld werd ce vreemde gast daarna op straat gedeponeerd, doch wie beschrijft de ver bazing van den gerant, toen de heer even later. Sn gezelschap van twee agen ten van politie er. een rechter, recht op hem afstapte en hem een artikel voorlas, waarin stond, dat ..ieder Engelschman het recht heef:, mits hij de levensmiddelen meebrengt, de keuken van eer. restaurant binnen te stapper, om zijn maal te bereiden". Deze wet. die al lang vergeten is stamt nog uit het jaar 1473. De be doeling van der „Midaeleeuwschen heer" was eciiter. Regeering aan ie toor.er.. da; dergelijke v.eU.sr :n deze maat schappij niet meer thuis behcoren. En het schijnt, dat hü zijn doel heeft bereikt. De oplichterijen van oud-minister Klotz. VERVOLGING INGESTELD. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Nog zitten we midden in het schan daal van de Gazette of er barst een an dere bom. een die zoo mogelijk nog meer lawaai zal maken. En met reden. Wei heeft men geprobeerd om de geschiede nis zoo lang mogelijk verborgen te hou den voor ce groote menigte maar ten slotte ging het te ver. Beschuldigde is L. L. Klotz. oud-minister van Financier de fameuse bewindsman die Frankrijk met aankoop van de „stocks-américains" zoohi ontzettend nadeel berokkende. De heer Klotz heeft zich nu eens r.iet In allerlei gewaagde speculaties bege ven. maar als ce eerste de beste ordi naire oplichter heeft hij zich bezig ge houden met het uitgeven van cheques terwijl hy geen bankprovisie had en zelfs erger dan dat: met het vervaischen van wissel: en het namaken van handteeke- ningen. Haastig heeft men den heer Klotz daarop ingeschreven als ..krank zinnige" in liet krankzinnigengesticht La Maimaison. maar dit was niet an ders dan een formaliteit want 24 uur later moest ce directie hem weer ont slaan omdat de „patiënt" in het minst niet ziek was. Natuurlijfc heeft deze zaak in ce wan delgangen van het Parlement (de heer Klotz is nog steeds senator) een groote opschudding te-weeg gebracht. Er zijn twee aanklachten officieel in gediend tegen Klotz. De eer.e van den carrosserie-fabrikant Kellner aan de Champs Eiysées, de andere van een lood gieter. Geoffroy in de Rue IHöpital- S-.iint-Louis. De oud-minister heeft nl. enkele maanden geleden een schitte rend gecarrosseerde Hispano gekocht voor de somma van 250.000 francs bij den handelaar op de Champs Eiysées. In vol vertrouwen werd hem de wagen ge leverd maar héél vreemd keek nier. op teen een eerste chèque groot 60.000 francs onbetaald terugkwam. Wel had de bank waarop de chèque was getrok ken er op geschreven dat er geen geld op naam van Klotz was. maar men wil de aannemen dat de minister ondertus- schen had gestort en daarom stuurde het huis iemand met een briefje naai de woning van den minister om hem opmerkzaam te maken op dit abuis. De heer Klotz verontschuldigde zicli; na tuurlijk was het een vergissing, en hij gaf een andere chèque, van 125.C00 francs. Deze chèque kwam ook onbe taald terug met de medeüeeling dat dc schrijver geen sou meer op de bank had. Men heeft het toen nog in der minne willen schikken maar thans nam de oud- minister het van héél hoog en de firma diende een aanklacht tegen hem in we gens oplichterij. Is dit geval op zich zelf reeds zeer ernstig, emstlver nog is dat met de firma Geoffroy. Hoe komt de heer Klotz er bij om te teekenen „Geof froy frères"? Raadsel. Het schijnt dat de heer Klotz er in is geslaagd om de namen te weten te komen van alle klanten van genoemd huis, dat zich voornamelijk bezig houdt met het installeeren van kostbare bad kamers (iets w-at vee! op crediet ge beurt) en dat hij de daarvoor geteeken- de wissels in hun geheel heeft nage maakt, mee handte.-V.enlng. stempels en al Voorwaar peen kleinigheid. Voor het oogenblik zijn dit de twee eenige klachten die binnenkwamen, maar in welingelichte kringen weet men te vertellen dat de heer Klotz nog on eindig veel meer dupes heeft gemaakt met zijn oplichterijen. Men praat van vyftien anderen die op een zelfde ma nie.- zijn opgelicht maar die. uit consi- rieraiie voor den senator-oud-minister bet niet goed aandurfden om een aan klacht tegen hem In te dienen, om nog maar niet eens to praten van de r.codige bookmakers aan wie de heer Klotz en kele mülioenen schijnt schuldig re zijn. Maar aangezien het vak van bookmaker strafbaar is bij de wet is het niet waar schijnlijk dat die heeren een aanklacht zullen indienen tegen den man die op ere diet heef: gespeeld. Want dn: Ls Juist de quacstie. Klotz heeft, er op de renba nen eerst het kapitaal van zijn vader en toer. van zijn moeder doorgelapt en de speelwoede was zoo enorm dat h'J ook aan het kapitaal van zijn vrouw be gon ti:e daarop haastig den al te roeke- loczcn speler heeft verlaten. Van uit La Maimaison zelfs, waar men hom. om hem te redden, voor 24 uur had onder gebracht. telegrafeerde hij zelfs nog zyn orders aan een bookle om dien dag op dat en dat paard M spelen. Reeds en kele maanden geleden liep de boel mis. Klote verloor slag op slag en vrienden zijn toen tusschen beide gekomen om hem te redden uit de impasse waarin hij was geraakt. Want het blijkt dat de ex-minister reeds maanden geleden zich bezig hield met het uitgeven van chè- ques zonder provisie. Om schandaal te voorkomen heeft toen een bekend sports man dadelijk een bedrag van twee mil lioen verschaft teneinde de schuldei te kunnen betalen. Maar den dag daarop, na nieuwe verliezen op de renbanen, be gon de opllchterstruc weer van voren af aan en een politicus, vriend van Klots, begaan met den man. gaf toen een som van 80.000 francs. Dat alles, die eerste ondervindingen waren blijkbaar nog r.iet voldoende. De speeldu'vel had Klote to pakken en thans is het zoo ver geko men dat men hem ir. het openbaar heeft moeten aanklagen. Sedert eenige dagen waren deze fei ten bekend op het ministerie ran Justi tie, waar men begrijpelijkerwijze niet goed wist hoe men met de zaak can mosst. Men heeft toen nog. uit respect voor het verleden van Klotz. getracht om hem enkele degen bedenktijd te ge ven, hem zoo kansen verstrekkend om nieuwe bronnen aan te boren teneinde de schande van een vervolging te voor komen. maar alle vrienden van den mi nister bleven dlt-mgal doof. En zoo stond de minister van Justitie voor het zeer delicate geval om aan den Senaat het recht te vragen om senator Klotz te vervolgen wegens oplichterij. Begrijpeed dat alles verloren was heeft Klote he denochtend nog eon schrijven aan dn voorzitter van den Senaat gestuurd waarin lui aan den heer Doumer mede deelt ontslag te hebben genomen uit zijn hooge functie. Op het ministerie van Justitie is mon natuurlijk ook zeer oor- zichtig met het verstrekken van inlich tingen maar we hoorden toch dat op het oogenblik tenminste alleen noig maar aanklachten van de twee hierboven ge noemde huizen, benadeeld door Klote, zijn binnengekomen. Aangezien Klote ten sterkste or tegen protesteert „krank zinnig' te zijn zal men waarschijnlilk tot arrestatie moeten overgaan. HENRY A. TH. LESTTJRGEON. Parijs, 12 December. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H. O. V. Wederom twee „eerste uitvoeringen", waarvan zelfs een „allereerste uitvoe ring" op het programma van gister avond! Een nadere omschrijving van de begrippen „eerste" en „allereerste" zou misschien voor menig leek op mu ziekgebied dienstig zijn: in elk geval wordt er blijkbaar ijverig gewerkt door dirigent en orkestleden der H. O. V. Dc eerste vrucht van dien arbeid was de vertolking van orkestvariaties op een thema van Tschaikowsky, De compo nist Arensky en de bewerker C. J. Mul der hebben daarin een werkje geleverd, dat aardige vondsten bevat, nergens ex centriek wordt, maar gced en effectvol geïnstrumenteerd is en in de weergave door de II. O. V. grootendeels uitste kend klonk. Vooral het strijkensemble ontwikkelde een mooien, soepelen en zuiveren samenklank. Het variatiewerk is eenlgsztns op analoge manier behan deld als de variaties op een St. Nico- laasliedje van Van Gïlse. Bepaald pak kende of spannende momenten bevat het niet; het gaat een beetje als de klassieke nachtkaars uit, maar is. ook door zijn klaren opbouw, gemakkelijk en aangenaam te volgen. Minder gemakkelijk ïn het gehoor valt het, splinternieuwe cello-concert van den jongen Hongaarschen componist Geza Frïd. Vooral het eerste deel, het Allegro meccanïco (dc term slaat den kelijk op de metronomische eenheid van tempo) bevat vele acoustieke hard heden. Oorspronkelijk schijnt het wel: de lange orgelpunt van het begin, de leege kwarten waarmee de eerste solo inzet zijn geen alledaagsche verschijn selen in de cellolitteratuur; d- sexten en verminderde septimen in de cadens voe ren ons weer tot vroegere tijden terug.In de .Homanze" krijgt de solist in een cantilene gelegenheid zijn toonkwalitci- ten te doen hooren: ook dit gedeelte be gint met kwarten, hierdoor twee fluiten gespeeld, krijgt gaandeweg zachter "ka rakter en gaat plotseling in de finale (Molto Allegro) over. Dit laatste stuk is rhythmisch het minst pakkende deel maar de eerste indruk er van verheft zich tot hoog peil. De solist Vilmos Palotaï, evenals dc componist een jong rT-"-—-- verrichtte door het spelen c'er moeilijke solopartij knap werk, doch kreeg eerst in' zijr. tweede solcnummer gelegenheid de har ten der hoorders ie winnen. In plaats der Rococo-rariaties van Tschaikowsky waarvan het orkest-materiaal niet aan gekomen was speelde Palotai het cello concert van Sair.t-Saëns. en ondanks de overbekenöheiü daarvan bracht hij hqt auditorium in verrukking. Tempe rament, techniek, toon kenmerken zijn spel. Daarbij goede smaak, zoodat er van getuigd kan worden: eendracht •naakt- macht. Machtig was de werking van zijn voortreffelijk spel. niet door toonvolumc. maar door dc bekoring die er van uitging. We hopen dezen zeer be gaafden kunstenaar, die solocellist te Bremen is, hier nog meermalen te hoo ren. Met Tschnlkowsky's Ouverture-Fan tasie ..Romeo et Juliette", waarvan de uitvoering niet in allen dccle gelukkig slaagde, eindigde dit concert, waarvan het solospcl, en niet te vergeten, dc uit muntende samenwerking tusschen solist en orkest in het werk van Saint-Saëns zeker nog lang in goede herinnering zullen blijven. De vertolking van die orkestpartij door dc H. O. V. verdient waarlijk allen lof. KAREL DE JONG- KINDERKOOR ..EXCELSIOR" Zaterdagavond I5 December hoopt bovengenoemde vcrccniging baar eerste St. Nicolaasfccst tc vieren. Een humo» rist cn andere attracties zal dc stem» ming verhoogen. ook St. Nicolaas cn zijn knecht zullen aanwezig zijn. Tiet heeft plaats in dc bovenzaal van het gebouw Kwckkcboom. •f. O. N. E. V. O. Op Woensdag 19 Dreember wordt door de Haarlemse he toone ri vereeniging T. O. N. E. V. O. ir. den schouwburg aan ten Jansweg een opvoering gegeven van ..Liefdes-Manoeuvres", blijspel in drie bedrijven naar het Duitsch van Curt Kraatz en Freiherr von Sch'icht. De i-ollen zijr als volgt bezet: Overste Von Velsen, de heer P. Wov.da: Katha- rina, diens vrouw, mevr. C. Verkouteron- Zaayer; Elll, hun dochter, J. de Vos- Jacobs; Oom ran Velsen. gepensioneerd Majoor, de heer G. H. Po'.lé; Lecnt'.ne von Breltenbach, mevr. Eulderink; Ce cilia. haar tante, mevr. J. Deken-Kieln: Ernst von Winterstein 1ste lult., de heer Th. A. v. d. Have: Koert ven Wlnter- fitein. Kadet. 16 Jaar. mevr. J. Pollé- Hendrikx; Generaal von Koswite, de heer W. L. F. v d. Have: Dr. Erik von Osten. Archeoloog, de heer F. H. v. d. Schaaf; Schreuder. oppasser bij Over ste von Velsen, de heer Baars. Verder gasten en soldaten. Het belooft voor dc bezoekers een aan gename avond te worden. HUBERT LAROCHE EÏTNSTTO ZTEK. By de voorstelling gisterer in onzen Stadsschouwburg van ,.De ve'^mde ^eks" moest bet voorspel "ervallen. Floor Laroche die daarin de rol van den ketellapper vervult, was namelijk plotseling naar Brussel ent-boden omdat 9i vader de bskc Hu- -:t Laroche ernstig ziek ls. Men deelde ons medé, dat de toestand van Laroche zeer gevaarlijk moet zijn.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11