HAARLEM'S OM ONS DAGBLAD HEEN FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder STADSNIEUWS VRIJDAG 14 DEC. 1928 No. 3800 HET HAZARDSPEL IN DE ZWITSERSCHE KURZALEN. Vroeger bestond er jarenlang in de bursalen van Interlaken. Luzern. Mon« treux en Genève gelegenheid voor ha; zardspel. Duizenden Nederlanders, die in die jaren Zwitserland bezochten, heb ben zeker niet nagelaten ln die speelza len even een kijkje te nemen. Meestal ging het zóó, dat in de pauze van hel concert een aantal toehoorders ver dween om een beetje te gaan dobbelen en daarna in de tweede helft van de muziekuitvoering ai dan niet terug te keeren; dat hing ervan af. of zij door het hazardspel waren geboeid; men moet zich dat spel niet voorstellen in de af metingen van Mcnte Carlo: het was meer. laat ons zeggen een gemoedelijk, een huiselijk spelletje met betrekkelijk kleine inzetten, meestal .5 franc, dat de gasten begonnen om zich wat te verma, ken en dat zelden ontaardde in quae? ties van leven en dood. zooals dat in het schoone Monaco maar al te vaak voor komt. Van buiten was er wel eenige overeenkomst: evenals elders was er de eigenaar of zijn vertegenwoordiger met het traditioneele geldkistje, dat hij voortdurend in het oog hield; het troep je croupiers aan de hoeken aan de tafel, de gretige harken, waarmede zij de winst naar zich toehaalden en het groe ne laken zelf, dat zoo buitengewone at tractie voor de spelers schijnt te vor; men. De gemoedelijkheid zat meer hier= in, dat men niet speelt met fiches, maar met de kloeke Zwitsersche 5- francs-stukken, die de croupiers desge- wenscht wisselen en met buitengewone behendigheid aan den wisselaar toekei: len. Ik zeg dat niet om het kansspel aan te bevelen; het is inderdaad een zonder ling verschijnsel, dat denkende mem schen, die overdag genoten hebben van de prachtige meren en schitterende ber gen van het land, 's avonds nog too- nen behoefte te hebben aam den prik kel van het spel; het is tcch eigenlijk wonderlijk om te probeeren iemand anders, het zij dan een particulier of de Directie van een speelbank geld af te winnen, waarvoor men niets heeft ge daan en als er ooit sprake is van onver, diende winst, dan is liet zeker wel hier. Bovendien is het ook nog buitengewoon vreemd, omdat natuurlijk de kansen van de speelbank veel grooter zijn dan die van den speler (daar zorgt de speeL bank wel voor), zoodat de onverbiddelij ke logica medebrengt, dat de speler ten slotte. wanneer hij maai* lang genoeg doorgaat, altijd zijn geld verliezen moet, al heeft" het een tijd lang den schijn dat hij door een opvolgende reeks van toe valligheden inderdaad rijker zal heen gaan dan hij gekomen is. Ik heb in Luzern en in Interlaken meermalen naar het spel gekeken en er mij altijd over verwonderd, dat overigens verstandige menschen hun goede geld willen wagen in een strijd, dien zij onfeilbaar moeten verliezen, omdat de kansen niet gelijk staan. Het doet denken, aan den bokser, die een gevecht aangaat met iemand, dien hij vooraf geboeid heeft. Aan den andieren kant, zooals ik zeide, ziet men er weinig schokkende toonee, len of eigenlijk in het geheel geen. De tragische geschiedenis van reizigers naar het Zuiden van Frankrijk, die er tct zelfs hun reisgeld verspelen en van de administratie een spoorkaartje moeten krijgen om naar huis terug te keeren. komt er waarschijnlijk evenmin voor als het revolverschot, waarmede een on. trouwe kassier een mislukte poging om het van zijn patroon gestolen geld cok neg productief te maken, wel eens ein digt; althans ik heb daar in Zwitser land nooit van gehooid, maai* het is al een akelig gezicht, wanneer daar jonge lui, soms met den Rucksack over de schouders, de waarschijnlijk met moeite bespaarde francs opzetten omja waarom eigenlijk? Om nog wat verder te kunnen reizen dan him aanvankelijk budget toeliet, of misschien, wat nog erger is, omdat de geest van het spe: over hen vaardig geworden is. Al zijn de inzetten in deze kleine speelbankjes niet hoog, het is al erg genoeg, wanneer de dobbelzucht bij dergelijke jonge men schen wordt opgewekt, die naderhand kan leiden tot gevaarlijker beursspel of in elk geval tot de ontwikkeling van de neiging om geld te verdienen zonder in, spanning, welke neiging helaas rust op den bodem van menige menschenziel en daar liever moet blijven sluimeren. Het is waar. dat de voorstanders van de we= derinvoering van dit hazardspel de na- dealige gevolgen zooveel mogelijk hebben wülon ondervangen door den inzet tot 2 Zwitsersche franken, dat is ongeveer 1.te beperken; natuurlijk heeft dit practisch geen beteekenis, omdat iedere speler, wanneer hij maar vaak genoeg inzet, toch heel wel in staat is zichzelven (Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 29) Marston, die eveneens geschrokken was. toen hü het gezicht had gezien, riep: Het is Baron von Evck! Er la gen verbazing en toorn in zijn toon. Ja. sir Anthony, antwoordde Mark. Ik wist het al toen ik hem in het wa ter zag liggen met dat grijzende haar en die vierkante schouders. Drommels! Nog geen drie dagen geleden ben ik met hem op jacht ge- weesL Ik heb den Baron gisteren nog ge zien, meneer, zei een houthakker, die het groepje genaderd was. Breng lichten! riep sir Anthony. Laten we probeeren te ontdekken wat de oorzaak van zijn dood is. De Baron 5s niet verdronken, dat. staal vast, a'. heeft het wa;er hem hier gebracht. DERDE BLAD groote verliezen te berokkenen. Dergelij ke begrenzing van risico is daarom niets meer dan paaien van het eigen geweten en wij vragen ons af, waf de Zwitser sche kiezers er wel toe kan hebben be wegen om een kwaad dat, zij in 1925 toch eenmaal hadden afgeschaft, 4 jaren later weer in te voeren. Natuurlijk is het om het vreemdeliru genbezoek te doen; de voorstanders van de spelvergunning beweerden, dat een Kurhaus in de vier genoemde badplaats sen met zijn kostbare concerten, bals en andere genoegens op den duur niet zou kunnen blijven, bestaan, wanneer de ver gunning tot spelen niet opnieuw werd gegeven. Zij zagen daarin een aantrek kelijkheid te meer voor de vreemdelin gen en zij hebben in dit opzicht helaas ook wel gelijk Wij behoeven maar te denken aan de wedrennen in ons eigen land, die opgehouden zijn sedert de wet een verbod van wedden heeft uitge vaardigd en ons te herinneren, dat ja.- rsn geleden onder het burgemeester, schap van den heer Boreel van Kogelau- öen, toen er geld gezocht werd tot voort zetting van het Staalbad Haarlem, een Belgische bankier aanbood het noodige kapitaal te verschaffen, wanneer hem vergunning werd gegeven in Haarlem een speelbank op te zetten. Het is wel onnoodig te zeggen, dat Burgemeester Boreel van het denkbeeld gruwde en er nooit toe te krijgen zou geweest zijn, op die manier het kwijnende Staalbad weer nieuw leven in te gieten, veronder steld al, dat de Rijkswetten dat ooit zou den hebben veroorloofd, maar het is teekenend voor de publieke mentaliteit, dat wij over de krachtdadigheid van het middel allen eenparig dachten. Inden daad zou het publiek, ware de speelbank tct stand gekomen, bij duizenden naar Haarlem zijn gestroomd. Minder om het staalwater, meer om de speelbank. In Zwitserland is de zaak aan een re, ferendum onderworpen, een manier van beslissen, die nog wel eens in -andere landen als navolgenswaardig voorbeeld wordt beschouwd. In 1925, toen hetzelfde onderwerp ter sprake kwam, hebben de kiezers zich ertegen verzet. Ditmaal heeft de meerderheid der voorstanders het gewonnen, ofschoon tegenover de dobbelvrienden een zeer sterke minder heid de wederinvoering afkeurde; met 290.000 tegen 270-000 stemmen is men tot den noodlottigen maatregel overge gaan, heeft derhalve geen kraoht genoeg toegekend aan het argument, dat de speelbank niet alleen de vreemdelingen zou plunderen, maar bovendien een groote moreele schade zou toebrengen aan het eigen Zwitsersche volk, dai immers evenzeer aan de verzoeking werd blootgesteld, des te meer sedert de inzet was verlaagd. Deze zelfde vrees voor de belangen van den landgenoot was misschien wel het zwaarste argu ment tegen het voorstel van den Belgh schen bankier en dat het niet dehkbeeL dig was, is overduidelijk gebleken op den dag, toen arbeidersvrouwen den Burge meester van Bloemendaal kwamen smee- ken, de vergunning te Woesbduin voor het houden van wedrennen, in te trek ken, omdat hunne mannen een gedeelte van het zuurverdiende loon daar gingen verdobbelen. Overigens is er iets tragikomisch in de argumenten, die voor* en tegenstan ders van de spelvergunning in Zwitser land tegen elkaar in het vuur hebben gebracht; nergens heb ik gelezen, dat ij van de vreemde bezoekers genoeg ge- zend verstand verwachtten, om zich van die dobbelarij te onthouden. Is het niet wonderlijk, dat, wanneer men naar een vergelegen land reist om het natuur; schoon te bewonderen, het gemoed daarvan zoo weinig vervuld geraakt, dat men nog lust en tijd over heeft om te probeeren of er kans is om met éérx Zwitsersóhen rijksdaalder aan den 'bankhouder er nog 2 of 3 of liever meer te ontfutselen? Het is toch wel vreemd, temidden van een geestesverfrïssching als die een mooi landschap geven kan, daarvoor nog aandacht over te houden en* dat in het land van den Volkenbond, die zich in den laatsten tijd, behalve met quaesties van algemeerte politiek, ook bemoeid heeft met de dagelijksche aangelegenheden van ons maatschappen lijk bestaan. Het schijnt, dat de voor, standers van de speelbanken een winst van een half mihioen verwachten, of schoon een grooter bedrag hun welkom zal zijn. Hoe is het mogelijk, dat de reizigers, die het land komen bezoeken, bereid zullen zijn een dergelijke gr ooi e som daarvoor achter te laten! J. C. P. Door zijn kleeren moest een scherp voorwerp gestoken zijn, juist ter hoogte van het hart; het kon een dolk geweest zijn of de punt van een spies dat was dus blijkbaar de doodsoorzaak. Kijk hier eens, sir Anthony, zei Mark. Onder het rechteroor van den Baron was een ster met vijf punten in gekorven. Dat heeft de .Roode Vos" gedaan, meneer, zei Karl Hollen, de boschwach ter, dat is zijn teeken; dat zet hij op al zijn slachtoffers. Lieve hemel, ik dacht dat wij van hem bevrijd waren; hij schijnt dus teruggekomen te zijn, nu kunnen we wat beleven! Anthony stond op; hij strekte zijn schouders, er trilde strijd en avontuur in de lucht. Wat bedoel je, Karl? vroeg hy. Wat heeft een „Roode Vos" te maken met dit teeken op de hals van den Ba ron? Ze noemen hem altijd de „Roode Vos". Excellentie. Wie? Ik heb nog nooit van hem gehoord. Verleden jaar is hij weggegaan, sommigen zeggen naar Italië. Wij waren blij; maar nu Is niemand's leven meer veilig. Hij leeft op den top van een rots pa ast een afgrond, excellentie, in de Volsburg. met een troep mannen, meest Italianen en wat Duitschers, vogelvrijen, bandieten. Vijf jaar geleden hebben zij VAN ZIEKEN VOOR ZIEKEN. EEN WONDERMOOI WERK. Gelijk een blcem, die bloeit in vreemde streken. Zoo schoon en welig als in eigen gaard. Wier teng'ren stengel niet de storm kan breken. Die in haar kelk genezingskracht be waart, Is sympathie. O wie haar mocht aan schouwen Ia 't nachtlijk uur. of in den morgen stond. Hij volgt zijn levensweg in blij vertrou wen, Dewijl hij in haar hart de liefde vond. Aan dit fijn-gevoelde en daarom zoo innig-mooi gedicht van Shelley de Jong dachten we. toen we Donderdagavond in ce Nieuwe Kerk waren, waar gesproken werd over „Hel Zonnehuis" dat te Beek bergen zal geopend worden. Daar word verhaald van een schoon en heerlijk werk, dat bezig is tot stand te komen en dat groeiende is in veler belangstel ling. dat zijn oorsprong vond in de sym pathie die van lijdenden tot anderen clie ook door ziekte zijn getroffen uitging Een sympathie, die dreef tot hande len. tot doen. Welk een heerlijkheid moet het zijn voor zieken te weten dat ze hebben de sympathie van andere zieken in het droef uur van het lijden. Het is die sympathie, die, te midden van het lijden, toch vol vertrouwen den levens weg doet volgen. Dit de eene kant van het mooie werk t an hen die het. initiatief namen tot de stichting der vereeniging. Het Zonne huis. Maar de andere is, en dat is rog heerlijkheid-voller, dat zij, die uiting ga ven aan hun sympathie, daarmede ook voor zich het leven wat vreugde-voller maakten, dat het bewust zijn óók op het ziekbed toch nog wat voor anderen te kunnen doen, blijheid deed stralen in de donkerte van liur zijn. Wat de vereenigir.g „Het Zonnehuis" beoogt? Ze wil de stichting van een Chr. Tehuis voor behoeftige chronische kran- ken van alle gezindten, voornamelijk die genen voor wie in sanatoria en zieken huizen geen plaats is. Het denkbeeld tot de stichting der ver eeniging ging uit van zieken. Er ij een Bond van zieken „Zonnewende" bestaan de uit chronische zieken, die met elkan der correspondentie houden en die zoo elkander woorden van troost en bemoe diging op het ziekbed zenden. Die bond nam het initiatief tot de stichting der vereeniging en anderen hielpen mede. De leden van den bond maakten dat er gelden kwamen. Maar of de arbeid die ter hand genomen werd kans van slagen had? Dat was de groote vraag zoo zelde Ds. L. J. van Leeuwen die het samenzijn in de Nieuwe Kerk opende en die getuigde dat het hem tot blijdschap was gelegen heid te hebben eenige goede woorden te kunnen spreken voor „Het Zonnehuis". Want ik heb iets goeds te maken aan „Het Zonnehuis", verklaarde spreker. Toen ik had géhoord van het mooie werk van eenige zieken die van hun ziekbed uit bezig waren geld te verza melen en die vol van vertrouwen waren, was ik pessimistisch, dacht ik: daar kan niets van komen, ziende het bedrag dat ze hadden bijeengebracht. Ik had berekeningen gemaakt, ging spr. voort, gerekend en nog eens gere kend en voor mij stond het vast, er kan •niets komen van liet tehuis, Maar toch het 'tehuis, waar de zon van genade en van vriendschap zal schijnen, het zal er komen. Bij al mijn berekeningen had ik toch misgerekend. Ik had niet met God gerekend. Nadat de zieken bezig geweest waren met het verzamelen van de gelden, was er een echtpaar dat de som van 200.000 gaf. Nu was er de mogelijkheid dat het Tehuis er komen kon. Het was God die de uitkomst gaf. Zoo is dat tehuis, uit gaande van de vereeniging „Het Zonne huis" een planting Gods. God moge het tot een rijken zegen voor velen stellen en het in veler hart een goede plaats verleenen besloot Ds. Van Leeuwen. Na dat woord van inleiding dat aan stonds deed kennis maken met het schoone doel van de vereeniging „Het Zonnehuis", werd gezongen het Bonds lied van de zieken van „Zonnewende". Wij reizen met elkander. Wij wandelen hand aan hand. De een zij tot troost den ander, Op weg naar 't Vaderland, Zijn wij in Jezus een. enz. Mej. N. Kolk, Oratoriumzangeres te Rotterdam, bestuurslid der vereeniging ..Het Zonnehuis" zong daarna een aria uit de .Messias" van Handel en voorts bracht de Chr. Zangvereeniging „Aasaf" eenige nummers ten gehoore. Het woord was vervolgens aan den heer A. C. Kalis van Den Haag, voor zitter der vereeniging .Het Zonnehuis" mijn zuster ontvoerd; wij hebben haar nooit weer gezien. Bedoel je dat die man zijn gang maar gaat in het geweld aandoen aan mannen en vrouwen? vroeg Marston verontwaardigd. De boschwachter spreidde met ecu hulpeloos gebaar zijn handen uit. Wat kunnen we doen? We hebben geen lei der: daarbij is de Volsburg niet te paard te bereiken; er is maar één pad naar toe, dat nacht en dag bewaakt wordt als Salvio in zijn burcht is. Is dat de naam van de „Roode Vos"? Ja. Excellentie. Anthony richtte zich op; hier was een taak voor hem, een avontuur zooals hij er weer eens een hebben moest! Sir Anthony gaf order dat het lichaam van den Baron met een mantel bedekt en naar het kasteel gedragen moest worden. Hij ging vlug vooruit om de Ba rones van het gebeurde in kennis te stellen. Toen hij op weg was, hoorde hij hoefgetrappel en een wit paard kwam aangaloppeeren. Het werd bereden door een forschen man, een meisje zat ach ter hem. Het was de jonge Barones von Eyck, de dochter van den man. wiens lichaam zoo juist gevonden was; Sir Anthony kende haar alleen van gezicht; zy' was pas kort geleden teruggekeerd uit een klooster in Hongarije. Zij sprong van het paard en riep: die uiteenzette dat het leven van chro- nische zieken een moeilijk is. Maar zoo vervolgde spr. de chronische zieken die „Zonnehuis" oprichten kennen Jezus Christus als hun Heiland en daarom kunnen ze hun Kruis dragen. Ze doen het gewillig. Zooals spr. voorts mededeelde, is de vereeniging „Het Zonnehuis" opgericht door 25 chronische pattenten die met een groot geloof bezield waren, di* heb ben getracht gelden bijeen te zamelen voor de stichting van een tehuis. Na 5 jaar hadden ze eenig kapitaal verza meld maar niet genoeg nog op dat het Tehuis er komen kon. Daarna was er een echtpaar dat on bekend wenschte te blijven dat na de le zing van een courantenverslag over de vereenigir.g „Het Zonnehuis" de vermel de vorstelijke gift schonk en daarmede de totstandkoming van het Tehuis mo gelijk maakte. Spr deelde nog eenige treffende staaltjes mede van het werken der zieken op hun ziekbed om gelden bijeen te krijgen voor het Tehuis en ook dat het Tehuis met ingang van 1 Maart zal geopend worden te Beekbergen. Het leven dient te zijn. zoo rneenen die zieken, betoogde spr. aan het einde van zijn toespraak, een van dienende liefde opdat het schoon en heerlijk zij. Die zieken die de gelden wisten bijeen te brengen om daarmede anderen him sympathie te doen blijken smaakten in nige vreugde daarvan. Laten dan an deren hen steunen in het door hen ter hand genomen werk er. lid der vereeeni- ging worden. Met een warme opwekking daartoe besloot spr. In de nu volgende pauze gingen jongt dames rond om leden of begunstigers voor de vereeniging aan te werven. i de pauze deden mej. Kolk en de Chr. Zangvereeniging „Aasaf" zich nogmaals hooren, waarna Ds. P. J. Holland, pre dikant der Broedergemeente een slot woord sprak. Ds. Holland zette uiteen dat de ver eeniging een heerlijk doel najaagt, dat spr. gaarne in aller sympathie aanbe veelt, bracht dank aan allen die zoo welwillend dezen avond hun medewer king hadden verleend en zeide dat de naam ..Zonnehuis'' inderdaad goed ge kozen is. Heerlijk is indien de zon in iemands huis mag schijnen. Maar heer lijker is indien de Zon der gerechtigheid Jezus Christus, iemands leven mag be schijnen en verhelderen, besloot spr. Nadat Ds. Holland in dankgebed voor gegaan was. werd nog gezongen het laat ste vers van Psalm 72. Het samenzijn was niet zoo druk be zocht als wel gewenscht was geweest. Voor hen die alsnog tot de vereeniging mochten willen toetreden zij vermeld dat als correspondente der vereeniging te Haarlem is opgetreden mej. L. M. Byl de Vree, Schotersingel 153. DE OUDEJAARSAVOND. B. EN W. WILLEN GEEN GEDWON GEN VERVROEGDE SLUITING VAN CAFé'S, CABARETS, ENZ. In de raadszitting van 24 October werd ln handen van B. en W. om prae-advies gesteld het. adres van de afdeeling Haar lem van den Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel in Nederland, om maartegelen te willen nemen tot het sluiten van koffiehuizen, cafés, restau rants en cabarets op 31 December (Oude jaarsavond) om half tien des avonds. B. en W. schrijven thans aan den raad „Zooals bekend is, is het sluitingsuur der tapperijen bij art. 154 der Alge- meene Politieverordening voor deze ge meente bepaald op 12 uur 's nachts en is een vervroegd sluitingsuur op de Oudejaarsavond niet voorgeschreven. Wel worden verschillende cafés op dien avond vroeg gesloten, doch zulks ge schiedt geheel vrijwillig. Dit zal eens deels verband houden met het streven van de ondernemers om het personeel gelegenheid te geven den avond in den huiselijken kring door te brengen, ander deels is zulks het gevolg van het als regel geringe bezoek. Wij achten het echter niet raadzaam een vervroegde sluiting op den Oude jaarsavond gebiedend voor te schrij ven. omdat deze aangelegenheid naar onze meening er meer een is van over leg tusschen de werknemers en de werk gevers en wij meenen het vertrouwen te mogen uitspreken dat indien daartoe van de zijde van de werknemers alge meen het verlangen wordt kenbaar ge maakt, zal kunnen worden bereikt, dat de Vervroegde sluiting kan worden door gevoerd in alle gevallen waarin dat slechts eenigszins mogelijk is. Mocht uwe vergadering een andere meening zijn toegedaan, dan wijzen wij u er op. dat alsdan de vermakelijkheids - inrichtingen niet buiten beschouwing kunnen blijven, aangezien voor die in richtingen dezelfde motieven voor ver vroegde sluiting kunnen worden aange voerd. als voor de cafés. In verband met het vorenstaande geven wij u in overweging op het ver zoek van genoemden bond niet in te gaan". O, Sir Anthony Marston, ik kom om hulp te vragen. zy hief haar handen op. wanhopend en smeekend. De forsche man. de opperjager van haar vader was ook uit het zadel gekomen en stond naast haar. Sir Anthony voelde een diep medelijden met het jonge meisje: zij leek nog een.kind. haar haren waren losgewaaid en hingen op haar rug. An thony strekte zijn handen uit als om haar te troosten. Die vreeseiyke man. die ze de „Roode Vos" noemen, is teruggekomen; hU zocht twist met mijn vader en mijn broer haar stem stokte omdat o: dathU mü als vrouw wilde heb ben. Zij bedekte haar gezicht met de handen. Mark Fagan sloop weg, want hij hoor de de mannen aankomen met hun droe ven last en het meisje wist nog niet wat er gebeurd was. Het jonge meisje ging voort: Het was een week geleden; wy waren het al haast vergeten. Gisteren waren mijn vader en broer, die twee jaar ouder is dan ik, gaan jagen, de bergen in, ach ter een gewond hert aan. Die vreeseltjke man is hen achterna gegaan en wat er gebeurd is weet ik niet. Maar vanmorgen kwam een kolenbrander op het kasteel, doodsbleek; hij had mijn broer gezien, met de handen op zijn rug gebonden op een paard zitten; zij gingen in de rich ting van de rots, waar de „Roode Vos" NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. LEZING VAN DEN HEER J. CORVER. Donderdagavond hield voor de leder, van het Departement Haarlem der Ne;i. Maatschappij voor Nijverheid er. Har nel de heer J. Corver van het Neder- landsch Radio Instituut, te *s-Gravcn- hage een lezing met demonstraties over: ..Geluidsreproductie ook in verband me: foto telegrafie en sprekende film". Nadat de voorzitter var. het Departe ment Haarlem, de heer G. J. Droste Jr. den heer Corver met een kort woord had geïntroduceerd, nam deze het woord. Spr. ging na wat geluid eigenlijk is: welke eigenschappen ons oor bezit als waamemingsorgaan en welke factoren bij de reproductie eer rol spelen en be handelde in 't kort toonhoogte, sterkte en klank van het geluld. Voorts het ver schil tusschen een geruisen en een zui veren toon. De ongelijkmatige weergeving van ver schillende tonen door luidsprekers doe', niet spoedig hinderlijk aan omdat het oor een bij voorbeeld, twee maal greotere intensiteit van een geluid slechts als een nauwelijks merkbaren indruk van grootere sterkte opvangt. Niet-proportic- neele versterking der verschillende fre quenties wordt door ons oor pas ont dekt als de fout vrij erg is. Toch is voor goede geluicsreproductie het behoud der juiste verhoudingen zeer van belang. Daarbij is nog in acht te nemen, dat oij verzwakt geluid de zeer hocge en zeer lage ionen door de eigenschappen van het cor het eerst wegvallen en dat bij weergave boven natuurlijke sterkte de zeer lage en zeer' hooge tonen méér naar voren treden, vooral de zeer lage. scodat vooral de menschelyke stem te diep gaat klinken. Het best is dus voor elk geval de reproductie weer op Na tuurlijke sterkte te brengen. Moet men voor groote demonstraties bepaald de stex*kte hooger opvoeren, dan dienen vooral de laagste tonen getemperd te worden. Wil men om reden van smaak of bij opvoering boven natuurlijke sterkte een oepaald toon gebied meer of minder naar voren laten komen, dan kan dit bij den op zichzelf zco volmaakt moge- 1 ij ken versterker geschieden met- electri sche filters. Voor verstaanbaarheid dei* spraak zijn dc hooge tonen van overwegend belang; voor rustige genietbaarheid der wellui dendheid van muziek hebben de lage to nen zeer groote beteekenis. Overigens is men met gelijkmatige weergave van alle frequenties neg niet klaar. Ook de sterkte variaties moeten evenredig zijn aan de origineele. Daar voor mogen lampen niet buiten het rechte deel der karakteristiek werken en moet vervorming door de eigenschap pen van het ijzer in de transformatoren worden vermeden. Anders gaat de ver sterker by zeer krachtig geluid harmo- nischen produceeren, die niet in het oorspronkelijk geluid voorkwamen en wordt- muziek rammelend. Versterking van zeer hooge kwaliteit is niet alleen noodig voor geluidsrepro ductie. (electrisclie phonograaf, spreken de film, toespraak-systemen. radio ontvangst), maar ook voor hetgeen nu nog eenigszins een toekomstdroom lijkt, maar toch ten deele al zichtbaar is ge worden, n.l.televisie. Zooals bij electrische geluidsreproduc tie eerst geluid moet worden omgezet in electrische spanningsvariaties en daarna de versterkte electrische variaties weer in geluid, moeten bij liet overbrengen van afbeeldingen en bij televisie eerst liebtvariaties worden omgezet in electri sche spanningsvariaties en de versterkte electrische variaties weer in licht. Voor het over en weer transformeeren van •el geluid hebben wij microfoon fgra- mofoon weergever) en luidspreker; voor licht: de seleniumcel (of photocell en glimlainp. Verschillende proeven lichtten het ge sprokene toe. Vooral was interessant de slotproef waarby het geluid versterkt werd door belichting van het voor licht gevoelige metaal selenium. De heer F. Hulwit dankte bij af wezigheid van den heer Droste den spre ker voor zyn belangwekkende inleiding. SYNAG O GEDIENSTEN NED ISRAëL. GEMEENTE Van 14 December af. Sabbath: Vrydagavonddienst by den Ingang ie 3.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.37 uur. Werkdagen Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Tor ah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondagavond te 7 uur. De diensten op Sabbath worden ver richt ter Synagoge L. Begynestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het- Gèmeentc- gebouw L. Wijngaardstraat 14. woont; twintig mannen waren er bij. maar mijn vader heeft hij niet gezien. Sir Anthony nam het meisje zacht bij den arm en leidde haar door de poort naar de vertrekken van de Barones. Toen ging hy nadat hy haar een stoel gegeven had. de Barones zoeken. In een paar woorden vertelde hy h3ar de tragedie. Zij haastte zich, doods bleek naar het jonge meisje. Sir An thony wachtte buiten in de gang. Plot seling hoorde hij een kreet: Dood! Dood! Neen! Neen! Dat kan niet, riep het meisje. Hy voelde een prop in zyn keel; woe de maakte zich van hem meester. Dit kind had een beroep op hem gedaan; hy deed een gelofte dat het niet ver geefs was geweest! Toen ging hy heen om te zorgen dat het lichaam van haar vader vervoerd werd. HOOFDSTUK XXV. liet hol van den „Roode Vos". Sir Anthony had een paar uur tevoren nog nooit van den „Roode Vos" gehoord, maar Karei Hollen had hem nu zóóveel er van verhaald, dat hij popelde om hem in zijn hol te gaan opzoeken. Karl had hem precies verteld waar en hoe de roofburcht gelegen was en gezegd dat hy een vijftigtal marmen tot zijn be schikking had. Het aantal soldaten in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent# per regel. ..OVERDRACHT VAN GROND. Gebrs. Nieuwjaar willen aan de ge meente kosteloos overdragen 92 M2. grond bestemd voor openbaren weg. Verder wil deze firma voor bebouwing van den grond aan de Borskislraat hoek Timorstraat 8 M2. aan de gemeente af staan in ruil voor 21 M2. B. en W. achten die ruiling ln het belang der gemeente. Voor kosten van Openbare Werken moet dc firma f 250 aan de gemeente vergoeden. DE GRONDEN BIJ DE DELFT. Bij raadsbesluit van 10 October 1928 werden B en W. gemachtigd gronden gelegen naby de Pijnboomstraat en de Sparrenstraat en voorts ten oosten van de Delft, tcebehcorende aan H. Smolc- naars, kosteloos en om niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden. Thans verzoekt de eigenaar, in af- wijking van genoemd besluit, tot exploi tatie in gedeelten van zyn terrein te mogen overgaan en derhalve om de overdracht van den voor straat bestem den grond in gedeelten te doen geschie den. Bovendien vraagt hU om een kleine wijziging van het stratenplan, ontwor pen op de bij genoemd raadsbesluit be hoor ende teekening en wel in dien zin, dat de zuidelijke hoek van de Sparren- straat iets scherper wordt, zooals op de daarby overgelegde teekening is aange geven. Tegen inwilliging van het verzoek onder enkele nadere voorwaarden, be staat bij B. en W. geen bezwaar. LAGER ONDERWIJS. Ter voorziening in een vacature vatf onderwijzer aan school 110. 32, (Karolin- gensfcraat 61). hebben B. en W. de volgende voordracht van drie bevoegden opgemaakt: 1. de heer J. van Ommen, te Rys« wyk (Geld.) 2. de heer J. A. Huneman te Lisse en 3. de heer J. Langcbeckc, te Drieber gen. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug tc bekomen by: Kuipers, Bree- straat 10, duimstok, Zonneveld, Tcrnate- stvaat 42. idem. Martin, Gen. dc la Rey- straat S9 .handschoen, Duits, A. Deken straat 15 ktndcrhandsohoon. Oucbejans, Zylweg lil kindei'handschoen. S toll inga Tugelaslraat 34, klnderhandschoen, Riko Reitzstraat 25. hnndbesohormer. Kennel Fauna hondje (bruin) gébracht door: Schagen, Zomerstraat 32. v, Huls, Oran, jestraat 135, kist. Snoyink, Schoterweg S4. idem mot inhoud. Steenktst. Obi- straat 15, muts (wollen). Oassce, Ostade- straat 3. oorbellen v. Deventer, Haar- lemmerliedestraat 36. rywielbelasting- merk. Bureau van Politic, Smedestraat, spitlyn met pin. Klunne, Goltziusstraat 10, sleutel. Loomeyer. zylweg 34, snoer, v. d. Putten. Oranjestraat 111, tasch. Wildeman. Nijlstraat 10. zweep. Huyboom. Graaf Willemstraat 41, bankbiljet; Klautcrman, Indischestraat 71, tasch: Bon. Popelingstraal 7. boek; Bur. van Politie, Smedestraat. collier; ceintuur; Velthuis, Kastanjestraat 30. nagelgarnituur; Pcrry, Ged. Volders- gracht 4. fototoestel; van Poorten, Tey- lerpléin 59. handschoen: v. d. Raadt, Tugelaslraat, 64. Idem; v. d. Voort, Gen. de la Reystraat 26, Idem; Beenakker. Dr. Schaapmanstraat 17. idem; Bur. van Politie. Smedestraat. handschoenen: Kennel Fauna, hond (zwart), gebracht door Vermeulen. Nassaustraat 23 rood; Bur. van Politie. Smedestraat. kousen; Pape, Oosten de BruUnstraat 127, num merplaat: Oudman, Kinderhuissingel 48 portemor.naie (kinder); van Dijk, Sla perdijk 38. rozenkrans; Jansen. L. Mo lenstraat 38rd., actetosch met inhoud; v. Hooff, Schagchelstmat 25 rd.. idem; v. Esch, Pieter Kiesstraat 40. zakken. het kasteel was tc gering voor een aan val: daarby moesten er voldoende ach- terblyven voor de veiligheid van dc Barones. Sir Anthony besloot een dozün mannen in het kasteel te laten; de rest ging den volgenden morgen vroeg op weg in de richting van den Blauwen Berg. op de top waarvan Salvio's ver bluf gelegen was. Inmiddels waren in den heeien omtrek boodschappers uit gezonden om de bevolking op te roepen; de Baron was algemeen bemind ge weest; het lot dat hem getroffen had, kon ook het hunne worden en de edel lieden uit de streek zouden zeker aan de roepstem gehoor geien. Anthony Marston. Mark Fagan en Karl Hollen, allen in het jagerscostuum van het kasteel Hansau en tot aan de tanden gewapend, vormden de voorhoe de van de expeditie, die eindigen moest met den ondergang van de „Roode Vos" of in dien van hun zelf. Sir Anthony nam aarzelend afscheid van de Barones; ze was meegegaan tot aan den ingang. De hemel behoede u. Sir Anthony! zei ze zacht maar nadrukkelük. De hemel zal de rechtvaardigen verdedigen en de boozen straffen, ant woordde hij. (Wordt vervolgd.); v HANDELSBLAD GRATIS Zij. die zich thans als kwart aal- abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 Januari gratis. Abcnnemeni 1.00 p. maand en 5Ö0 per kwartaal. Buiten Am sterdam verhoogd met 20 ct. per maand voor verzending. Abonnementen op te geven by het Bykantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 TELEFOON 1020") -ptp. Hacmatogeii 33 .'AAR BEPROEFD ]koedüovnend-l/e>ióte>x&end.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9