46e Jaargang No. 13955 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 17 December 19.28 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 3.57V$, Fo. per post door Nederland f 3.87VS. Losse nummers 1 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57^, fo. per post f 0.65. ADVERTENTIEN ,_5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1 4 regels 60 cents, elke rege. meer 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1t regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslange Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand. voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50 -; Arm- of Beenbreuk f 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA ZIE TWEEDE PAGINA "-TUMSTUKJES Haarlem17 December. HET 0UDE-MANNEN EN VROUWENHUIS TE ZANDV00RT Thans tot afbraak gedoemd. Vandaag 25 jaar geleden: De eerste vlucht der Wrights. Willen WUbni Wright (t 1913) De luchtvaart viert vandaag een zil veren jubileum dat heel belangrijk is. Precies een kwart eeuw geleden maakte de Amerikaan Orville Wright, die met zijn broeder Wilbur samen het toestel gebouwd had, de eerste vlucht met een motorisch gedreven vliegtuig. Jarenlang hadden de twee broers, die een fietsen- fabriekje hadden te Dayton (Ohio) met onuitputtelijk geduld geëxperimenteerd. En paar maanden per jaar plachten zij een eenzaam kamp te betrekken op Kill Devil Hill, nabij het plaatsje Kitty Hawk, in den staat North Carolina. In 1802 hadden- zij het zoover gebracht dat hun wrakke samenstel van linnen en bamboe voor zweefvluchten, van een heuvel af bruikbaar bleek. In Decem ber 1903 deden zij de eerste proeven met een 4 cylinder 16 P.K. automobiel-motor in hun toestel. Aanvankelijk mislukten ze. maar met voortdurende veranderin gen kwamen de Wrights zoover dat zij vertrouwden by gunstigen wind d-w.z. een sterke tegenwind bij het loslaten van het toestel van de houten glijbaan waarop het. starten moest te kunnen vliegen. Zooveel vertrouwen hadden zij, dat zy de geheele bevolking uit de om geving uitnocdigden om te komen kijken. Natuurlijk werd erom gelachen, vrijwel niemand geloofde eraan, en maar vijf menschen waren althans nieuwsgierig genoeg cm te komen. Er was geen enkele journalist aanwezig. Het was venijnig koud, en er stond een wind van twaalf meter per seconde. Tegen dien storm in startte het -toestel op een houten rail. De motor sloeg zijn volle toerental, Orville zat aan de be sturing en Wilbur holde mee en hielp het geval in evenwicht houden zoolang het op de rail bleef. Na slechts twaalf meter -te hebben afgelegd verhief het zich in de lucht en vloog gedurende twaalf seconden, waarin het 36 meter aflegde. Dat was de eerste Vlucht-met-motor. De aanwezigen waren buiten zichzelf van opwinding. Er volgden dienzelfden morgen nog Örie vluchten op. waarvan Orville er een maakte en Wilbur twee. De laatste was de langste: hij duurde 59 seconden en de afgelegde afstand was 260 meter. Onmiddellijk na de landing greep een hevige windvlaag het toestel en het werd zwaar beschadigd. De Wrights, die dol van vreugde waren over het wel slagen van hun jarenlang pogen, keerden naar Dayton terug, zetten hun proeven voort en begonnen tegelijk een zwaren strijd tegen onwil en ongeloof van de Arr.erikaar.sohe autoriteiten. Wat Europa betreft daar had niemand een woord van de heels historie geloofd. Het was in dien tijd en vrywat later nog gebruik om van alles wat uit Amerika bericht werd bij voorbaat aan te nemen dat het niet waar was. Erger was evenwel voor de Wrights de kortzichtigheid van hun eigen land- genooten. In twee jaar tljds verbeterden zij hun vliegtuig dermate, dat op 5 October 1905 Wilbur een vlucht vol bracht die 33 minuten 3 seconden duur de en waarbij hij een afstand van 38 K.M, aflegde, zocdat zijn gemiddelde snelheid ruim 60 K.M. per uur was. Nog steeds werkte hij toen met zijn 16 P.K. autcmcbiel-motor, die met een fietsket- tingen-transmissie twee schroeven dreef. De "dekken van het toestel, precies gelijk waren 12 M, lang en -het totale ge wicht was m3ar 338 K.G. Or. 5ar.!-:? de prachtige resultaten, nu bereikt, duurde het tot Mei 1906 eer de Wrights hun pat-ent kregen en weigerden de Amerikaansche autoriteiten om ds uitvinding te koopen. Doorzicht en on dernemingsgeest. de hoogst geroemde kwaliteiten van de bewoners der Nieuwe Wereld, scheten bij deze belangrijke gele genheid droevig tekort. Na twee jaar vruchteloos onderhandelen gaven de Wrights het met hun landgenooten op, Orville Wright. staken naar Europa over en boden hun uitvinding aan het Fransohe ministerie van Oorlog aan. Dit bleek al even kort zichtig als de Amerikaansche autoritei ten, maar het Fr-ansche particuliere initiatief overtrof het Amerikaansche in ondernemingsgeest. Een syndicaat werd gevormd door Henry Deutsch de la M-eurthe en Letellier (directeur van Le Journal) Voor de leden van dit syndi caat en een aantal sportsmen en journa listen deden de Wrights op 8 Augustus 1908 de eerste vlucht in Europa. Dat gebeurde in het Hippodröme des Ha- noudières by Le Mans. Het toestel maakte een langdurige vlucht op on geveer 10 M. hoogte, met een snelheid van 55 K.M. Het enthousiasme der aan wezigen was onbeschrijfelijk. Dienzelfden, dag kocht het syndicaat de uitvinding van de Wrights, en had Frankrijk dit dus aan Amerika ontnemen. Het gevolg was dat de verdere ontwikkeling der luchtvaart de Wrights deden daarna niet veel meer zich in Frankrijk concentreerde. Wilbur Wright overleed Teeds op 45 jarigen leeftijd, in 1912. Hij behoorde zelf niet tot de tallooze slacht offers die de luchtvaart in haar eerste jaren eischte. Hij stierf in zijn bed, aan typhus. De Wrights kunnen niet als „de uit vinders van het vliegtuig" bestempeld worden, want de Duitscher Otto Lilien- thal en de Franschman Clément Ader, die in de negentiger jaren haast gelijk tijdig zweefvliegtuigen uitvonden, waren hen voorgegaan. Strikt genomen was Clément Ader de eerste die vloo-g in een toestel, zwaarder dan de lucht. Dat ge beurde in 1890, toen hij vijftien meter vloog. Hij bereikte, ondanks belangrijken financieelen steun van de reg-eering, geen groote Tesultaten meer omdat hij alles ineens trachtte te volbrengen en al experimenteerde met mechanische drijf kracht door een stoommachine ge leverd toen zijn zweefvliegtuig nog veel te ver van de perfectie verwijderd was. De Wrights volbrachten de eerste mechanisch gedreven vlucht, bouwden het eerste practasch bruikbare motor: vliegtuig en luidden dus waarlijk de groote era van de moderne luchtvaart in. Op 27 Juni 1909 werd de eerste vlucht in ons land te Leur (Noordbrabant) door graaf de Lambert op een Wright-toeste'. volbracht. In datzelfde jaar werd ook voor het eerst te Haarlem (Schoten) een vliegjemonstra tie gegeven, door den Belg Jules Verstraeten. Het schijnt haast onbegrijpelijk dat de eerste vlucht der Wrights vandaag ai een kwart eeuw geleden is. Er is wel aanleiding om er even met onze gedach ten by stil te staan en den mc-ed en de ontembare energie te herdenken van die beide koene Amerikanen heel een voudige mannen, zonder geleerde tech nische opleiding, zonder eruditie, die door hun helder inzicht en hardnekkig volhouden een vraagstuk, dat de menschheid al eeuwenlang vergeefs had trachten op te lossen, tot zijn oplos: sing brachten. Door de gansche wereld zal vandaag dit grootsche jubileum herdacht wor den Een bijzondere plechtigheid vindt in Lcndm plaats. Daar viert de Royal Aeronautical Society den gedenkdag met een feestbanket in het National Science Museum in South-Kensington, en midden in de zaal zal het vliegtuig hangen waarmee de Wrights hun eer de vluchten op 17 December 1923 vol brachten. Want ook dit toestel is na2r Surcpa gegaan. Het kostbaarste histo rische stuk van twee hunner grootste ritvinders is den Amerikanen ontgaan doordat zij ook daarvoor destijds geen geld genoeg over hadden waarvan Er.ge. land dankbaar profiteerde door het te koopen. Over een der schoonste gebouwen te Zandvoort wordt dezer dagen het laat ste vonnis geveld. Reeds eerder besloot de Raad tot afbraak, maar de Minister van Kunsten en Wetenschappen had daartegen ernstige bezwaren en stelde voor, om de eventueele kosten voor re stauratie indien deze niet hooger zouden zijn dan f 16.000 te doen dra gen door het rijk, de provincie en de ge meente, ieder voor f 4000. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad met meerderheid van stemmen daarop in te gaan, Thans deelen B. en W. mede, dat dï Rijks-inspecteur het bedrag dat de re- LONDEN, 15 Dec (Reuter). Het bulletin van Zaterdag 7.20 uur luidt: De koning heeft een rustigen dag ge, had met eenigen slaap. Ofschoon d: pols vast blijft en de koorts thans matig is ,houdt de uitputting aan. Besloten is tot stralen: therapie ove: te gaan als deel der behandeling. LONDEN 15 Dec. (Reuter). Twee nieuwe geneesheeren, van wie een radioloog-oleotrolccg, zijn in com suit geroepen. Zy verlieten het paleis om 5-30 uur en keerden een lialf uur later terug. LONDEN 15 Dec. (Reuter). Reuter verneemt dat de toestand de? konings geen reden tot onmiddellijke bezorgdheid geeft. In welingelichte kringen wordt ver, klaard dat de stralen-therapie, tot wel ker toepassing is besloten, zal worden aangewend als een nieuwe aanvals; methode in den langen en moeilijken strijd, dien de doktoren voeren De uit putting, welke nog steeds aanhoudt, is het gevolg van de gifstoffen, welke zich hebben ontwikkeld bij de algemeene in. feotie, waaraan de koning heeft geleden Het feit, dat de koning een rustiger, dag heeft gehad en dat de koorts matig LONDEN 16 Dec. (V.D.) De re geering van Paraguay heeft heden. Zondag,, een besluit bekend gemaakt waardcor de lichtingen van 10 jaren ■welke de leeftijden va-n 18 tot 28 jaar omvatten gemobiliseerd worden. In Asuncion heerscht op grond van dit mobilisatiebevel groote opwinding. De beslissing der regeering wordt door de bevolking met groot enthousiasme be groet. Groote scharen vrijwilligers mel den zich aan. Oorlogsroes. NEW YORK. 16 Dec. CV.D.) Vol gens berichten in de Zuid-Amerik3anshe bladen hebben hevige gevechten plaats gehad tur-schen Boliviaansche en Para- gueesche troepen. De Boliviaansche troepen hebben de forten Boqueron en Red jas Silva bezet en Boliviaansche vliegtuigen bombardeerden een Para- vreesche siell'ng aan as Pilcomayo- rtrier. Uit La Paz wordt gemeld, dat de President van de Bcüviaansche republiek in het Congres het woord voerde en na derhand voor een menigte van 30.000 menschen sprak. Onder gejuich zeide de President, dat Bolivia den Volkenbond had medegedeeld, dat het genoegdoening stauratie zou moeten kosten beduidend hooger schat, dan f 16.000— en stellen B. en W. voor tot- slooping over te gaan. waarmede het Rijk zich vereenigt. Namens het ryk is thans een Lod ge daan op 12 eikenhouten deuren en frag menten van bedsteden groot 1253.—. B. en W. zien geen kans een hooger bod te verkrijgen en stellen voor het aanbod van het Rijk te aanvaarden. Zoo zal dus binnenkort het ouöe-man_ nen- en vrouwenhuis onder den hamer van den slooper vallen. Daarmede za; verdwijnen een van de werkelijk ^mooie geveltjes die Zandvoort bezit. was, is geruststellend Het avondbulle- 'in wordt onder de gegeven omstandig heden bevredigend geacht. LONDEN 15 Dec. (Reuter). De koningin heeft haar gewone mid, "lagrit niet gedaan. Prinses Mary heeft haar komst op ?en lief dad igheidsplechtigheid te Wind sor afgezegd. In den brief, waarin zl; haar wegblijven toelicht, verklaart zij dat haar afwezigheid niet een vererge ring in de ziekte haars vaders betee- kent Gegeven echter den emstigen toe stand, wenscht zy niet lang het paleis te verlaten. Zondag LONDEN. 16 Dec. (VD.) Het heden avond uitgegeven bulletin luidt: De koning heeft een rustigen dag ge had en de hedenmorgen vastgesteld? verbetering in Z.M.'s toestand heeft zich gehandhaafd. Zondagavond werd de nieuwe Röntgenstralen therapie op den ko ning toegepast. Van gezagheb bende zijde werd bevestigd, dat het bulletin wijst- op een kleinen vooruitgang in de goede richting, zoodat de bezorgd- heïd derhalve eenigermate vermindert verlangde en gedwongen was. zijn toe vlucht te nemen tot militaire maatre gelen. Paraguay heeft troepen op voor uitgeschoven posten stelling laten nemen en nieuwe botsingen uitgelokt. Volgens later ingekomen berichten heeft het Boliviaansche ministerie van oorlog medegedeeld, dat Paragueesche troepen- aföeelingen Boliviaansche forten in hef Gran Ohaco-gebied hebben aangevallen, waarbij het tot bloedige botsingen kwam. In antwoord daarop hebben de Boli viaansche troepen toen het fort Boqueron bezet. Verder wordt uit Bolivia van of- ficieele zijde medegedeeld, dat de re geering verdere vijandelijkheden voor komen wil. Intusschen is de Boliviaansche bevolking geheel door een oorlogs-roes bevangen Een aantal studenten-organi saties verlangden onmiddellijk in het leger te worden ingedeeld. Briand grijpt in. LUGANO 17 Dec. (V.D.) Als ^resident van den Volkenbondsraad heeft Briand aan de regeeringen van Para guay en Bolivia gelijkluidende telegram men gezonden, waarin hy verklaart, dat ae hem bekend geworden feiten ten duidelijkste de bedreiging van den vrede Het woord is aan Vauvenargues: Wie steeds slechts met mate ande ren weet te loven bewijst duidelijk zijn eigen middelmatigheid. toonen, welke door de botsingen tus- schen de legertroepen der beide landen ontstaan Is. De Volk en bondsraad heeft de regeeringen reeds gewezen op de noodzakelijkheid, maatregelen te nemen om verdere incidenten onmogelijk te maken. Hy brengt opnieuw de voorstel len van den raad in herinnering, met het oog op de plechtige verklaringen die de regeeringen hebben afgelegd om hun uit het Volkenbondspaci voortvloeiende verplichtingen na te komen. Briand heef: de regeering van Paraguay tegelijk me: het telegram het hem heden toegezon den telegram van de regeering van Bo livia toegezonden. Briand zal ondanks de binnengekomen berichten over den dreigenden toestand tusschen Bolivia en Paraguay Maandag vroeg uit Lugano vertrekken. Alle maat regelen zyn genomen opdat hy alle eventueel Maandagmorgen binnenko mende verdere telegrammen van de Bo liviaansche en Paragueesche regeeringen ontvangt De secretaris-generaal van den Volkenbond is Zondagavond naar Genève teruggekeerd. De verdere op het oogen- blik telegrafisch gevoerde onderhande lingen loopen over Genève. Mocht het bijeenkomen in buitengewone zitting van den Volkenbondsraad noodig zijn. dan zullen ds noodlge maatregelen van uit het Volkenbonössecretanaat genomen worden. 120 dooden? Volgens de Boliviaansche regeering zijn bij de gevechten van Zaterdag 100 Pa raguayans) en 20 Bolivianen gedood. Het Paraguaansche ministerie van Oorlog meldt, dat het fort Boqueron slechts door 13 man bezet was, die gezien de Boliviaansche overmacht zich terugtrok ken. Volgens een bericht uit Santa Fé (Ar gentinië) zyn groote hoeveelheden oorlogsmateriaal met bestemming voor Bolivia de stad gepasseerd. Hiertoe be hoorden vier vliegtuigen van Dultsche constructie welke niet voorzien waren van wapenen, doch die geschikt zijn voor oorlogsdoeleinden. Voorts bevatten de zendingen machinegeweren, munitie en sabels. De Argentynsche autoriteiten slaan de gebeurtenissen met bezorgdheid gade en men acht het mogelijk, dat zij maatregelen zullen nemen om in de toe komst dergelijke zendingen te voorko men. De bladen te Buenos Aires brengen het bericht, dat de regeeringen van Bo livia en Paraguay de arbitrage van den president van Argentinië Irigoyen zonden hebben aanvaard. In Italië loopt het hardnekkige ge rucht, da: de Paus bij Bolivia stappen heeft gedaan om te bemiddelen in liet conflict met Paraguay. NEDERLANDER IN PARUS VERMOORD. RAADSELACHTIG GEVAL. De Ort, meldt dat in Parijs in zijn villa in do Rue Bois de Boulogne een Nederlandsch rentenier, de heer Herman Goldschmidt is vermoord. De vermoorde was 56 jaar, oud-Indischman, en voor heen lid der directie van Tels' Handels maatschappij. Sedert eenige jaren woon de hy hier geheel teruggetroken als rentenier met een knecht, Victor Jou an geheeten. De moordenaar, een zekere Raymond Bernard, was bankemployé, 25 jaar oud en met den heer Goldschmidt bevriend Hij heeft den heer Goldschmidt me' een ploertendccder gedood en daarna zichzelf van het leven beroofd. Het motier van de daad is onbekend. DE WERKLOOZEN. BRANDSTOFFEN EN EEN KERSTGAVE. Door den gemeentelijken dienst der werkloosheidsbestrijding wordlt aan de werkloozen die via dezen dienst onder steuning ontvangen en voor zoover zij hiervoor in aanmerking kernen, een gulden per week toeslag gegeven voor brandstoffen. Voor hen die via het Burgerlijk Arm bestuur ondersteuning ontvangen za' ieae week voor het eerst weder een bon hetzij voor turf, hetzij voor cokes, wor den verstrekt. Daarnaast zal ook dit jaar weder vco: ie Kerstdagen en voor den Nieuwjaars dag een extra uitkeering worden ver strekt. BEHOOVING. Zondagavond zien uur zyn door d« >olitie in bewaring gesteld een man en ?en vrouw, verdacht van berooving van iemand voor een bedrag van 5250. De berooving zou plaats gehad hebber. :n het huis van het echtpaar. De politie heeft een gedeelte van het eeld in be, slag genomen. 25 JAAR VLIEGEN. (Op 17 December 1903 maakten de gebroeders Wright hun eerste vlucht). Heden een kwarteeuw geleden. Nam een mensch voor 't eerst de vlucht. In een samenstel van latjes Type: zwaarder dan de lucht; Slechts voor vijf-en-twintig Jaren, Werd die eerste vlucht gedaan, 't is met de techniek van 't vliegen. Toch wel vliegensvlug gegaan; Toen vloog men als 't. windstil weer was, Nauwelijks een minuut in 't rond. En de wereld zag 't gebeuren Stomverbaasd, met open mond. Als er nu een Indië-vlieger, Ergens noodgedwongen daalt. Na een vlucht van tal van uren, Moppert men: hij heeft gefaald; Langs den weg, die is gevlogen. In die vyf-en-twintig jaar. Langs dien weg. dien men moest zoeken. Dien men vol wist van gevaar. Qtaat een reeks van monumenten, Wilskracht, vinding, heldenmoed, En een droeve rij van kruisen, Voor geofferd menschenbloed; Tn 't museum staat te Londen. U'eerste Wrightsche vliegmachien. En de menschen die er langs gaan. T achen wat als zy haar ren. Maar met dit lachwekkend toestel. Is een nieuwe tijd gedaagd. Sinds daarin een tweetal helden. Zich in 't luchtruim had gewaagd, vyf-en-twintig jaar geleden. Was dat toestel niet vertrouwd. Maar men heeft op Wright's principes Heel de luchtvaart, opgebouwd; Orville Wright die d'eerstc vlucht deed, Wilbur die zijn leven gaf, Voor die pioniers gaat heden. Vol ontzag mijn petje af. P. OASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN AMSTERDAMSCHE "K* BRANDSTOF ANTHRACIET-MU. Veriegelde Hkk(0 Gr. Houtstraat 187, Tel. 12504 Amsterdam - Hilversum - Bussum - Leiden (Ook aothraciet co brechcokc» t. ceotr. vervr.) DE EXTRA-UITKEERING AAN HET SPOORWEG PERSONEEL. VERGADERINGEN TE HAARLEM. Zaterdag werden te Haarlem vergade ringen genouaen door de afaeomgen var. den Bond van ambtenaren in dienst by ae Nederlanoscne Spoorwegen, oen Protestantsch-Christelyken en oen Neu tralen bond van Spoorwegpersoneel naar aanleiding van de conferentie tusscnen de direct.e der N. S. en den personeel- raad die Zaterdag te Utrecht plaats had, m welke conferentie werd beslist over het verzoek van den personcelraad om aan het spoorwegpersoneel een extra- uibkeering te doen van een halve maand loon met een minimum van 70. Na uitvoerige discussie was door dc directie medegedeeld, dat zU een week loon, met een "minimum van 30 zal ultkeeren en voor personeel dat nog geen jaar onder RijkscLensbverband werkzaam is een vierde der uitkeering voor elke volle 3 maanden. Ook is daar o.a. ver meld. dat de directie zeide niet sympa thiek te staan tegenover ongeorganiseer den, hoewel die ook de exira-uitkeermg genieten. In de vergadering van den B. A. N. S„ welke in Lion d'Or gehouden werd deed de heer J. Veenhuysen namens het hoofdbestuur uitvoerig verslag van de conferentie lussrhen directie en perso- neei. Met levendig applaus betoonden dc vele aanwezigen hun instemming met de uitlating der directie over de ongeorga niseerden. De heer Veenhuysen deeide nog mede dat ln verband met de komen de feestdagen de uitkeering zco mogelijk voor 25 December zal worden verstrekt- De afdcelmg Haarlem van den Protes tantsch-Christelyken bond lüeld haar vergadering in het gebouw van den Chr. Haarlemschen besturenbond aan de Ba- kenessergracht. De heer J. C. de Vries die de vergadering leidde, gaf verslag van cl: resultaten der conferentie te Utrecht. Hij herinnerde er aan dat deze actie door het hoofdbestuur van den P. C. B was ingezet, dat de personeelraad het voor stel eerst had verworpen, doch later toch de actie weer was begonnen. De Centrale bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hield eveneens een vergadering. Geconcludeerd werd, dat i'ri personeel hoewel dankbaar, niet voldaan is over het bereikte resultaat. RUD. LEHMANN OVER LEDEN. Te Parijs, waar hij sedert vele Jaren woonde en thans hot ambt b:k'.:c-;'ie van gezant van Liberia by de Framcfae -epubliak. is JJ. Zatrrdag, op 5s-j-en leeftijd, overleden de heer Rud. Lehmann. eertijds een bekend ingc::-- tene van Amsterdam, aldus de Cu Hij was hier ter stede consul-generaal van Griekenland en tevens gcruimea tyd doyen van het Corps Consulaira OORLOG TUSSCHEN PARAGUAY EN BOUVIA. Mobilisatie van Paraguay. DE BOLIVIANEN BEZETTEN TWEE FORTEN. PARAGUEESCHE STELLING DOOR VLIEGTUIGEN GEBOMBARDEERD. DE TOESTAND VAN GEORGE V. Verbetering in den toestand? RöNTGEN-THERAPIE TOEGEPAST.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1