Aspirin- HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 DEC. 1928 VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. De verbetering: van de Fonteinlaan. Over de ur gentie er van. Is het aangevraagde bedrag te veel? Zuinig met kapitaalsuitgaven, vermaant wethouder Slingenberg. Noodig raadpleging Gewestelijke Com missie uitbreidingsplannen. Voorstel aangehouden. - Over verlenging termijn onbewoonbaarverklaring wo ningen. Krotten waarin een varkenshouder nog niet zijn varkens zou willen hebben. Lange debatten over de woningpolitiek. De heer Visser contra den heer Reinalda. Hoe er opnieuw krotten komen. Voor stel van B. en W. aangenomen. De oudejaarsavond der kellners. Persoonlijke tusschenkomst van den Burgemeester voor overleg tusschen partijen. Geen sluitingsuur in verordening. Verbetering Oude Weg. Wethouder Gerritsz over de tramaangelegenheden. De gemeente kan niet geheel onder de tram zitten. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies: le. een verzoekschift van den Haa/r- lentsdhen Besbuurdersbond om uitbrel ding van het aantal leden der Gemeen telijke Commissie voor de Werkloos heidsbestrijding en deze Commissie te doen verdeelen in eenige subcommis sies voor onderzoek van het vraagstuk der werkloosheidsbestrijding. 2e. een verzoekschrift van de Vereeni. ging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel om beschik baarstelling van* géiden voor het veran deren van de speelplaats harer school aan de Bakenesser gr acht. 3e. een verzoekschrift van de Com missie uit de vergaderingen van de ouders van leerlingen der Middelbare Sahool voor Meisjes met 5-j. c. om maatregelen teneinde te geraken tot een -beteren en gesonderen toestand van het onderwijs en de huisvesting van de leerlingen van genoemde school. 4e. een verzoekschrift van H .F. Gets e.a. bewoners van de Oosterstraat en Indischestraat, om de zuidelijke gedeel ten hunner straat en het correspcndee- rend gedeelte der Zaanenstraat voor publiek verkeer geschikt te maken- ei. .open te stellen. 5o. een verzoekschrift van J. Fa.hren- fort e.a. bewoners van den Kloppersio- gel tusschen het Frans Halsplein en de Joh. de Breukstraat, om den loop dei autobussen van lijn 2 zoodanig te wij zigen, dat zü niet meer den Klopper- singel passeeren. 60. een brief van Th. Teeuwen, waar in hy bezwaar maakt tegen het uitbrei dingsplan voor de gronden ten Noorden ivan de Jan Gyaenvaart. 7o. een verzoekschrift van J. IJ. en P. J. Blokker om aan hen te verkcopen een perceel grond, gelegen aan Dec kerstraat, en een verzoekschrift van W. F. van Leeuwen en K. H. J. Wolzak om aan hen in koop af te staan een perceel grond, gelegen aan de Kempstraat. 3o. een verzoekschrift van den Haar lemse/hen Besbuurdersbond om nog eenige meerdere weiken eveneens te doen geschieden door werklooze ar beiders. PUNT 5. - Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener eerste suppletoire begrooting voor den gewonen dienst van 1928. De heer Joosten zal stemming vragen over den post 69 a aandeel ten laste van den kapitaaldienst bomende in de kosten van den dienst van Openbare Werken. Verder vraagt spr. inlichtingen over den post van vijftig opcenten op •öe hoofdsom der personeele belasting. De heer Slingenberg antwoordt Op de gedane vraag, dat zooals de post opcenten op de personeele belasting is aangegeven thans, hy het meest de wer kelijkheid nabijkomt. Er zyn inlichtin gen gevraagd aan den Directeur der Directe belastingen Uit die verstrekte in, lichtingen is gebleken dat de opbrengst nu reeds 70-000 meer is dan ze was geraamd. Het is te verwachten dat nog een bedrag zal inkomen dat nogal zal meevallen Post 69a komt in stemming. Hy .wordt goedgekeurd met 22 stemmen voor en j 2 tegen. Tegen stemden de leden Stam, Joosten, Keerwolf, Groenendaal, de Vcs, mevr. Maarschall, Koppen, Gerritsz, Sclioll, Roodënburg, Meijers en Reinal da. Het geheele voorstel van B, en W. ji'ordt z. h, s. aangenomen. VERBETERING VAN DE FONTEINLAAN. IS HET URGENT? PUNT 8. Voorstel van B. en W. om voor ver betering van de Fonteir.laan e.a. te: hunner beschikking te stellen een be drag van f 80.000. De heer De Breuk betoogt dat- er (tal van nuttige zaken zijn, die op een af doening wachten. Echter al die wem schen kunnen maar niet dadelijk vol daan worden. Een van die wenschen, d'ie niet dadelijk kunnen voldaan worden is de verbetering der Fonteinlaan. Het verkeer is daar niet zoo gevaarlijk, dat verbetering van den toestand dringend urgent is. D2n is het meer noodig over te gaan tot verbetering van den weg van de Fonteinlaan naar den Kleinen Houtweg. Men kon de Fonteinlaan wel wat opknappen, maar spr. is er tegen de gevraagde tachtig duizend gulden te voteeren. De heer Visser vindt het gevraagde bedrag wel abnormaal hoog maar is van oordcel dat- het noodzakelijk is dat daar ■ter plaatse een verbetering komt. De heer Van Liemt zegt dat Öe Commissie voor Openbare Werken uitsluitend de vraag heeft te bezien: is (dit ontwerp goed of is een ander beter wanneer haar een ontwerp wordt voor gelegd. Ze heeft na te gaan: krijgen we waar voor ons geld? Van de drie ont= werpen die de commissie, te zien kreeg, was het ontwerp dat B. en W. thans den Raad voorleggen wel het duurste maar het was het beste. Als Raadslid wenscht spr. in den Raad de vraag te stellen: is het ge wenscht thans vcor ce Fonteinlaan het gevraagde geld te .-gaan uitgeven. De meening van de min derheid van B. en W. zou spr. gaarne jrememen. De heer Slingenberg die de mim derheid in het college van B. en W. uit maakt, zet uiteen, dat hij steeds be zwaar heeft gehad tegen het uitgeven van een bedrag van SO.OOÜ voor ver, betering van de Fonteinlaan. Natuurlijk weegt voor spr. het financieel bezwaar het meest. Maar daarnaast is er nog wat anders De directeur van den Hout en de Plantsoenen oordeelt de oplossing die nu den Raad wordt voorgesteld niet de juiste te zyn. Volgens hem dient daar niet te worden gemaakt een bree- de asfaltweg, omdat dan het verkeer naar Den Hout te veel zal gaan aan drukken. Als er echter in de Fonteinlaan iets moet gebeuren, hoe dat dan aan te pak= ken? De Directeur van Den Hout en de Plantsoenen was van meening dat in dien de klinkerbestrating aan weerszij den werd verbreed, daarin zou zijn te zien een gelukkige oplossing van de zaak. In onderscheidene gedeelten van ens land is het middel, dat de Directeur van Den Hout en de Plantsoenen aan, gaf, reeds toegepast en daar kwam dan een goede toestand. Het staat er 200 mede, dat een goede klinkerbestrating uit een oogpunt van verkeer niet is af te keuren. Het is ook voor het snelver keer een zeer goede wegbe^ekking. Een klinkerbestrating kan duurder zijn dan. een asfalteering wanneer men een ge heel nieuwen weg moet gaan aanleggen. Maar hier is een goede klinkerbestra* ting, die alleen moet verbreed worden. Als men hier de bestaande klinkerbe strating er zou moeten uithalen en dan er een asfalteering zou moeten gaan maken, dan zou dat duurder uitkomen dan wanneer de klinkerbestrating aan weerszijden werd verbreed. Uit den aard der zaak is het financieele beswaar te gen de uitgaaf van 80-000 voor dit werk bij spr. het zwaarst wegende. De kapitaalsuitgaven gaan meer en meer toenemen In de Memorie van Ant woord op het afdeelingsverslag van den Raad. op de gemeentebegrocting voor 1929 wordt medegedeeld dat de kapi taalsuitgaven in 1928 reeds meer dan vier millioen bedragen. By een kapitaals uitgaaf dient de vraag onder de oogen te worden gezien is een werk dat moet gebeuren urgent en onmiddellyk noodig naast de vraag van de nuttigheid. Nu is spr. van meening, dat de ver.- betering van de Fonteinlaan niet zoo urgent is. dat daartoe onmiddellijk moet worden overgegaan. De weg gaande van de Fonteinlaan naar dan Kleinen Hout weg is veel slechter neg dan de Fon teinlaan is. Nog wenscht spr. iets an ders te bespreken. De heer Gerritsz deelde spr. mede dat de Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat hem er opmerkzaam op had gemaakt, dat de weg aansluit aan het uitbreidingsplan van Heemstede en dat dus de Geweste lijke Commissie ook een woord over de zaak heeft mede te spreken. Die com= missie kaar uitmaken dat het trace van den weg dien B. en W. nu voorstellen te gaan aanleggen niet past in de bestaan de uitbreidingsplannen. Nam de Raad nu het voorstel van B en W. aan, ver leende de Raad het gevraagde crediet, dan zou het best kunnen gebeuren, dat de gelden besteed wei-den voor een ge heel ander tracé. Het is gewenscht. dat B. en W. met een plan bij den Raad komen nadat eerst d,e Gewestelijke Commissie daarover is gehoord. Het voorstel is nu praematur. De Raad zal daarom niet verstandig doen met het -aan te nemen. De heer Adrian gelooft wel dat de zaak der verbetering van de Fonteinlaan een zaak va/11 urgentie is, vooral bij avondlicht is het er gevaarlijk ryden. Evenwel het is de vraag of daar ter plaatse veel doorgaand verkeer zal blü- ven. Als het verkeer langs andere we: gen wordt geleid dan zal het in de Fonteinlaan niet zeer zoo druk zijn. Om die reden lacht het dure plan van B. en W. spr. niet toe. De Fonteinlaan ten westen vooral is te smal. Het kost daal de grootste inspanning als men er rijdt om niet een fietsrijder omver te rijden. Ei- is wel eenige verbetering noodig. Maar zooveel geld te gaan uitgeven als i. en W. voorstellen dat is me te mach tig, zegt spr. Ten slotte dringt spr. aan op een betere verlichting van de Fon teinlaan en van den Heerenweg. De heer Reinalda wenscht dat naar aanleiding van de opmerking van den heer Slingenberg over bezwaren die de Gewestelijke Oommissie zou kunnen hebben, de heer Gerritsz den Raad eerst dienaangaande nader in licht. voordat het voorstel van B. en W. verder wordt besproken De heer Gerritsz is van meening. dat aan de opmerking dat de Geweste lijke Commissie wel eens bezwaren zou kunnen opperen niet te veel gewicht moet gehecht worden. Er was een oud uitbreidingsplan van Heemstede, dat aan B. en W. niet bekend was. Maai op dat plan is een weg aangegeven op de plaats waar volgens het voorstel van B. en W. de nieuwe weg komen zal. Dc weg is dus niet in strijd met dat uit* breitdingsplan. De Hoofdingenieur van den Provincia len Waterstaat maakte er attent op dat de Gewestelüke Commissie nog over de zaak moest gehoord worden. Spr. ant woordde dat het hem onbekend was dat het moest gebeuren. Wa&rschijniyk zal le Gewesteiyke Commissie geen beswa ren hebben. Echter de zekerheid dat de Gewestelijke Oommissie geen objectie za. maken is niet te geven Het is daarom wellicht beter nu geen besluit te nemer, maar te wachten totdat het hoaren van de Gewestelijke Commissie is geschied. Het is wel jammer. De zaak heeft nu al eenige vertraging gehad doordat een vorigen keer het agendapunt is uitge steld en door het moeten hoorea van de Gewestelüke Commissie zal nog meer vertraging ontstaan. Het werk zal dan niet meer dezen winter kunnen worden uitgevoerd en dezen winter niet meer kunnen strekken tot bestrijding ran de werkloosheid. De heer Van Liemt heeft uit het gesprokene door den wethouder begrê» pen dat het de bedoeling is het agenda punt aan te houden totdat de Geweste lijke Commissie over de zaak is gehoord. Spr. drukt dan' den wensoh uit dat B. en W. tevens nog eens zullen overwegen of een goedkcopere oplossing aan de zaak is te geven dan die welke is neer gelegd in het voorstel dat B. en W. thans den Raad deden. De heer Gerritsz merkt nog op, dat de meening van den Directeur van Den Hout en de Plantsoenen, die door den wethouder van financiën is aange haald niet geheel juist is Een klinken bestrating is duurder aan een asfal teering. De heer Van de Kamp vraagt waarom den Raad niet eerder de mede- deeüng is gedaan dat de Gewestelijke Commissie nog over de zaak moet ge hoord worden. De heer Gerritsz antwoordt dat de Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat hem Dinsdag de mededee- ling deed. Besloten wordt tot aanhouding van het voorstel. PUNT 10. Voorstel van B. en W. ter zake ran het geven van vergoeding volgens art 100 der L.O. Wet 1920 aan de besturen van S bijzondere scholen. De heer S c h 0 i 1 zegt dat de toelich ting op het voorstel wel wat sober is Het is gewenscht dat de toelichting voortaan niet zoo sober is. Verder vraagt spr. een inlichting aangaande een voor gestelde vergoeding. De heer Rooden burg antwoordt gaarne er toe te zullen medewerken dat de toelichtingen voortaan wat uitvoeri ger zyn De inlichting die is gevraagd is nu niet dadel ük te geven. Het voorstel zal dan moeten worden aangehouden. Besloten wordt tot aanhouding van het voorstel. PUNT 11. Voorstel van B. en W. ter zake van plaatsing van een urinoir aan de Beuken- straat en t-ot vervanging van het be staande door een nieuw urinoir aan de Nagtzaamstraat. De heer Koppen maakt de opmer king dat nog meer urinoirs in Haarlem Noord' noodig zullen zijn. De heer Gerritsz antwoordt aan die opmerking aandacht te zullen schen ken, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, ONBEWOONBAAR VER KLAARDE WONINGEN. MOET DE TERMIJN VERLENGD WORDEN? PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den termijn voor ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde wo ningen. De heer Van Liemt heeft met te leurstelling ontwaard dat B. en W. voor, stellen den ternujn van onbewoonbaar verklaring te verlengen. In vergelijking met deze krotten zijn de noodwonin gen. nog paleizen. Het zijn zulke krot ten waarin deze menschen wonen, dat een varkenshouder er nog niet zyn var kens in zou hebben willen uit vrees dat de beesten ziek zouden worden, De cil reeteur van dei: gemeentelyken genees kundigen dienst verklaarde dat kinde ren ziek zyn geworden door het wonen in deze krotten. Het is ontoelaatbaar dat de gemeen schap nog langer mensolien in die krotten laat wonen. Het was een groote vergissing van den Raad te besluiten de noodwoningen te laten afbreken. De menschen waren daar beter gehuisvest dan in deze krotten. Spr. zal tegen de voordracht van B. en W. stemmen uit protest dat op dit moment nog men schen in deze krotten moeten wonen. Maar als het voorstel wordt afgestemd, aan zal de gemeente iets moeten doen. dan zal de gemeente de menschen maar niet op straat mogen laten staan. De heer Visser kan zich aansluiten bij het door den heer Van Liemt ge, sprokene. Het zal den wethouder voor de volkshuisvesting moeilijk vallen de ze voordracht te verdedigen, gaat spr. voort, daar de heer Gerritsz een vori gen keer, toen hij nog raadslid was en reen wethouder en er ook een voorstel aan de orde was tot verlenging van den termijn van onbewoonba arverklaring, zeide dat het de laatste maal was dat hij er voor zou stemmen en dat de ge meente maatregelen moest nemen cat een dergelijk voorstel niet meer noodig was. Het was op 29 Juni 1927 dat een motie van den heer Peper en een motie van spr. in handen van B. en W. om prae- advies werden gesteld. De motie van spr. strekte tot het bouwen van kleine gezinswoningen. Sindsdien verliepen am derhalf jaar, maar er is nog niets van de zaak gehoord. De toenmalige wethou der voor de volkshuisvesting deed' be loften die niet werden nagekomen. B. en W. kunnen in gebreke worden ge steld, Het is waar. de menschen kunnen niet wonen in deze woningen. Het zyn niet alleen woningen die krotwoningen zijn maar woningen waarbij de letter k voor de r. kan vervallen. De gemeen schap had moeten maken dat cr betere 'woningen voor die menschen kwamen. Maar de vorige wethouder heeft voor de bewoners van de krotwoningen zoo goed als niets gedaan dan alleen eerm ge verschuiving toe te passen. De heer Kees en zegt- dat een vori gen keer hy stemde voor verlenging van den termijn omdat het toen gold ouden van dagen wien het moeilijk viel een andere woning te vinden. Maar na het geen de heer Van Liemt zeide, is spr. huiverig voor deze voordracht te stem men. De klachten door den heer Van Liemt geuit, wenscht spr. te ondersteu nen. De heer Visser moet niet gaan jeggen dat onder den vorigen we:hem der zoo goed als niets is gedaan De wo ningpolitiek van dien wethouder hebben we gaarne ondersteund, verklaart spr. De heer Visser wil klein gezinswonin gen. Maar wij pleiten vcor woningen voor groote gezinnen omdat we die al lereerst noodig oordeelen. De heer Peper betoogt dat hij in den regel vierkant tegenover den heer Van Liemt staat, maar dat hy het nu geheel met hem eens is Het is ergerlijk in de hoogste mate dat menschen die wonen in krotten die de allerslechtste -n Haarlem zijn na een jaar er nog niet uit kunnen gaan. Ze kunnen geen wo-. aing vinden omdat, die er zyn, voor hen te duur zyn. Het is te hopen dat de Raad niet met het voorstel van B. en W. zal medegaan. Dan zal er te meer drang by B. en W komen om voor die menschen andere huisvesting te teach, ten te gaan vinden Er is geen enkele re den om het besluit tot onbewoonba ar verklaring van deze woningen voor den tweeden keer ongedaan te gaan maken. Als het voorstel van B. en W. mocht worden verworpen dan zal de gemeente gelden moeten verstrekken ter tegemoet koming in de huur die deze menschen niet zullen kunnen betalen. De heer Castrlcum zet uit een dat hy en de zijnen gaarne mede gingen met de woningpolitiek van den vorigen wethouder voor de volkshuisves ting en dat ze zich niet kunnen veree nigen met de plannen van den heer Visser. Het oordeel van Mr. Gerritsz. De heer Gerritsz doet opmerken dat gedurende den tüd van zijn wethou: derschap reeds veel op ander gebied is voorbereid. Het is niet redelük tot hem het verwyt te richten dat gedurende de drie maanden van zijn wethouderschap nog niets is gedaan ter zake van de volkshuisvesting. Indien de Raad ce voordracht van B. en W. mocht af stemmen dan zal geen andere woning te vinden zyn voor de menschen die nu in deze krotten wonen. Ze zullen dan een huur van zes gulden of meer moeten verwonen en dat kunnen ze niet beta len. In de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van de gemeentebe- grooting over 1929 zullen uitvoerige me. dedeelingen gedaan worden over de re denen waarom er nog niets kwam van don bouw van de 138 woningen waar voor gelden zyn uitgetrokken tot een bedrag van 400-000 op de vorige be grooting, welke gelden nu weder ge-, bracht zyn op ce begrooting voor 1929- De Raad zal dan zien dat het bij den minister van Arbeid ligt dat het raads besluit tot den bouw van die 138 wo ningen nog met tot uitvoering kwam. De minister vaardigde indertijd een circulaire uit en wil Haarlem niet de noodige medewerking verleen en, tenzij aan de voorwaarden, vermeld in die cir culaire de hand wordt gehouden. De kosten van de woningen zullen niet zoo hoog mogen zyn als die welke te Haar. iem r.oodig geoordeeld worden en het bedrag van dc kosten van den grond voor iedere woning zal niet meer dan 800 mogen zyn. Eij ccn prys van SOO zal de maagdelijke grond per M2- moeten kosten 083. Te Haarlem is -. oor dien prys geen grond tc vinden. Ik houd me aanbevolen zegt spr. Indien men mij kan zeggen waar ik voor dien prijs grond hier kan koopen. Toen ik te Den Haag over de zaak con fereerde verwees men mü naar Den Helder, waar, zoo zeide men mü. wel woningen voor 1300 kunnen gebouwd worden, gaat spr. voort Nadat ik had gezegd, dat het te Haarlem niet kan, zeide men: gaat dan maai- eens te Beverwijk zien, daar zyn woningen voor 1700 gebouwd. Met Rijksambtenaren ging ik naar Beverwijk. Nadat we daar oij de woningen waren gekomen zeide een der ambtenaren toen we by een gebouw waren: „is dat een fabriek?" Neen werd geantwoord, dat zyn de wo ningen. Welke woningen waren het? Het wa ren lage woningen met ijzeren ramen, met yzeren roeden er in. Het bleek verder dat de woningen 2000 hadden gekost. Een der ambtenaren oordeelde na ze te hebben gezien: ,.zc zün niet erg geacheveerd". Er was geen kap op de woningen en er was geen zolder. De W.C.'s waren buiten. Dergelijke wonim gen kan men te Haarlem niet gaan bouwen. Te Beverwijk staan ze in een polder. Men heeft ze in de breedte kun nen uitbouwen. Maar te Haarlem gaat dat niet. Te Zaandam zag ik ook woningen. Daar geeft de gemeente op de wonin gen een huurtoeslag van een gulden, de economische prijs is er 3-33. Die wo ningen voldeden me ook niet. Het is waar we willen te Haarlem duurdere woningen bouwen maar wij zullen dan ook waar voor ons geld krijgen. Met toeslag van het Rijk zullen we geen wo. ningen kunnen bouwen tegen een prijs hooger dan een economische prijs van 5. Is de Raad bereid de financieele medewerking van het Rijk op te offe ren, dan ben ik gaarne bereid de noo dige voorstellen ter zake van woning bouw aan B en W. te doen verklaart spr. Het zou my geen ongenoegen doen. vervolgt spr.. indien de Raad ae voor. dracht van B en W. niet aanvaardde maar dan zal de Raad ook moeten be sluiten deze menschen een toeslag op de huur te gaan geven. Echter het ge ven van een toeslag op ce huren is iets waarvan de heer Visser niets moet weten. Het staat met de woningen die te Beverwijk zyn gebouwd er zoo mede, dat ze na tien jaar nieuwe krotten zul len vormen. Ze doen nu reeds aan een krot denken. De eischen van de huur die het Rijk stelt zijn niet te aanvaarden. Menschen die per week 25 verdienen kunnen geen 6 aan huur verwonen. Het is de vraag als we mochten besluiten zonder steun van het Ryk woningen te gaan bouwen of we het dan nc*g wel zouden kunnen gaan doen of dan niet van hoo. ?er hand belemmeringen er zouden kunnen komen. Dat de woningen cle men wenscht er niet komen is niet hier te zoeken maar in de woningpolitiek die te Den Haag wordt gevoerd, besluit spr. De heer Van Liemt repliceert dat hetgeen in de Memorie van Antwoord staat waarvan de wethouder nu eenige mededeelingen deed, een zaak van late- ren datum is. Voor deze menschen moet er een toeslag op de huur komen. Die menschen moeten de woningen uit. Maar als men hen iets gaat geven met de eene hand dan moet inen het met de andere niet weder gaan afnemen. Er moet hun een Üuurtoesiag worden gege ven boven hun gewone ondersteuning Hier wonen menschen in krotten en die moeten worden geholpen. De heer Visser zegt dat hy niet ls :egen het verleenen van een huurtoeslag maar wel tegen het verleenen van een huurtoeslag aan valide arbeiders die een voldoend loon hebben. Spr. houdt vol dat er wel plannen waren maar dat het niet tot uitvoering van die plannen kwam onder den vorigen wethouder #an de volkshuisvesting. De heer Reinalda. U moet maar eens sturen een Motie van afkeuring aan minis- te De Geer De heer Visser: Men zegt dat te Haarlem geen woningen kunnen worden gebouwd volgens de eischen van den mi. .lister. Andere gemeenten kunnen dal echter wel doen. Te Den Haag deed aen soc.-dem. een voorstel tot het bou wen van woningen voor kleine gezin, aen en dat is daar aangenomen. Te- Haarlem is niet gepoogd iets te doen. Omdat hier niets is gedaan moeten de ze menschen in krotten wonen. Het is de schuld van B. en W en van den toenmaligen wethouder die niet kwam .net de plannen die hy beloofde. Da heer Joosten is dankbaar dat er in den Raad zulk een groote gees: drift is om aan een wantoestand een einde te maken. Spr. kan medegaan om de voordracht van B. en W, af te stem men maar hy kan niet medewerken om de menschen zonder meer op straat te gaan zetten. Want hoe slecht een wo ning dan ook is een dak boven het hoofd te hebben is altijd nog beter dan op straat te staan. Als de woningen zullen moeten worden ontruimd dan zullen de menschen er uit moeten. Maar dan moet er wat gaan gebeuren. Mede namens mevrouw Maarschall en ce heeren Koppen en Scholl dient spr. daarom een voorstel in om te besluiten ter beschikking van B .en W te stellen een bedrag van 3000 voor het verlee. nen van een toeslag op de toekomende huren die deze menschen zullen moeten verwonen. Geroep: Als het noodig is. De heer Joost ïn: Natuurlijk als het noodig is. .Er staat ook in het voor stel de gelden ter beschikking van B. en W. te stellen. De heer Adrian vindt het een ge. vaarlijken weg inslaan niet aan te ne men de voordracht van B. en W. Er moeten geen woningen worden ont ruimd indien de menschen geen nieuwe woningen hebben. Na de ontruiming van de woningen zijn we met die men, schen nog niet klaar zegt spr. B. en W. moeten dan maar zien wat ze met die menschen doen. wordt geoordeeld. Ze moeten ae maar trachten ergens onder dak te brengen. Maai- mag men voor deze menschen een uitzondering gaan maker? Er zyn nog meer krotten in dc gemeente dan deze krotten. De bewoners van die krotten zullen ook een betere woning gaan eischen in dien men deze menschen gaat helpen. Het helpen van deze menschen brengt ernstige gevolgen met zioh. Indien men gaat besluiten te geven een toeslag op de huur dan gaat men voor deze men. schen een systeem toepassen dat af wijkt. van het systeem dat tct heden Ls gevolgd. De Raad zal daarom liet beste doen met do voordracht ran B. en W. te aanvaarden. Want: Beter een slechte dan geen woning. De lieer Keesen zet uiteen nim mer te kunnen medegaan met de plan. ncn van den heer Visser. De heer Vis ser komt met een woningtype dat we niet willen en nooit willen zullen aldus spr. wy achten woningen voor groote gezinnen in deze plaats noodig. Wat aangaat het voorstel Joosten. dienaangaande heeft spr nog niet een bepaalde meening. Hot is noodig dat het gaat naar B. en W. om praeadvies of dat het wordt aangehouden in ieder geval, opdat we het eens rustig kunnen bezien, oordeelt spr. De heer Loerakker is van oor deel dat we hier staan voor ..een pro bleem dat niet maar met wat zuinig, heid is op te lossen". Voor deze men schen is een toeslag noodig. Spr. Is daarom geneigd met het voorstel van den heer Joosten mede te gaan. De heer Castrlcum zegt dat als er overbiyft van de gelden die de heer Joosten wil toestaan voor huurtoeslag in deze menschen dat anderen kan ten >ede komen. De heer Wolzak schaart zich aan de zyde van B. en W die aldus spr. al het mogelijke gedaan hebben ter voor. ziening in de volkshuisvesting Men dient rekening te liouden met alle moeilijkheden in en buiten Haarlem, waardoor bestaande plannen niet ten uitvoer kunnen komen. Het is ge wenscht dat de Raad de voordracht van B. en W. aanneemt. Dat de wethouder voor de volkshuis vesting nu tegen de voordracht spreekt, verwondert me zegt spr. Als dat voorstel van B. en W. mocht worden verworpen dan is een voorstel als dait van den heer Joosten noodig. De heeren hebben dan aardig de zaak in elkaar gezet. Nog zegt spr. dat voor anderen dan deze menschen ook wel de woningen tc hoog in hum- zijn en zouden nu deze menschen een huurtoeslag krijgen en die anderen niet? Om al die redenen zal de Raad verstandig doen met B. en W. mede te gaan. De heer Reinalda betoogt dat men :en onrechte by dit voorstel ce zaak van de volkshuisvesting ter sprake brengt. Onbewoonbaarverklaring van woningen kan alleen worden toegepast indien er van den bouw van nieuwe wo ningen sprake is. De verlenging van den termyn voor ontruiming van woningen heeft niets te maken met het vraagstuk van de volkshuisvesting In zün geheel. Van de 51 woningen tot onbewoon baarverklaring waarvan de Raad inden tüd besloot zün er 39 ontruimd. Maar door allerlei moeilijkheden hebben be woners van 12 woningen nog niet een meuwc woning kunnen vinden. Indien nu wordt, gezegd die menschen moeten ar uit, dan moeten aanvaard worden de consequenties die daaraan vastzitten. Die menschen moeten dan woningen hebben waarvoor ze slechts een lage tuur kunnen betalen. De be teekenis van het voorstel is onevenwichtig aan de de batten die nu hier gevoerd worden. De methode die eenige gemeenten toe, issen is verkeerd. Er werd venvezen naar de woningen die te Den Haag zUn gebouwd. Maai- de bouw van aie wo ningen is een fout geweest. De heer Litacrt Peerbolte zeide: achteraf heb ik spijt dat die woningen er kwamen want iet zyn Opnieuw krotten die te Den Haag kwamen Hel gaat er om goede woningen voor de arbeiders te bouwen. De Raad zal nu moeten stemmen voor liet voorstel van B. en W. maar inmiddels moet voort gegaan worden de menschen uit dc INGEZONDEN MEDEDEELINGEN q 69 Ct». per rcgfL Huiveringen en een algemeen gevoel van onwel zijn wijzen er met zekerheid op, dat een ernstige verkoudheid In aantocht Is. Neemt U dadelijk eenige tabletten. Daardoor beschermt gij Uw orga nisme het best tegen ernstiger ziekten. Men welgero alle namaak en eische steeds de origineels ver pakking "sioyct~, kenbaar aan den oranje band met het Bayerkruis. Ook lette men erop, datelketablethetwoord f B "BAYER" draagt. f A :R. Prijs 75 ets. krotten te gaan halen. Ik denk er niet aan aldus spr.. om to zeggen uit dema gogische overwegingen: dc menschen mceten cr uit. Indien we een oplossing aan de zaak gaan geven dan moet het ëe:. degelijke zün. De heer Visser: En ccn langzame. De heer Reinalda: Neen niet een langzame Als u eens wist hoe te Den Haag wordt geageerd dan zou u dat nü t zeggen. Spr. herinnert aan wat ls ge beurd ter zake van het Raadsbesluit aan gaande den bouw van woningen voor ouden van dagen. Steun van het Rllk kon niet worden verkregen. Dan zou dc gemeente den bouw zelf ter hand gaan nemen. Maar het heeft heel wat gekost eer dat Ged. Staten het Raadsbesluit goedkeurden. Thans eindelijk hebben Ged. Staten goedgekeurd hot Raadsbe sluit van Juli 1927 tot beschikbaarstel ling van gelden voor den bouw van o- ningen voor ouden van dagen. De zaak is nu by de Commissie voor Openbare Werken. Hoe de minister van Arbeid staat ten opzichte van het verleenen van gelden van het Ryk voor den bouw van ar beiderswoningen is wel gebleken by dc behandeling van de begrooting van Ar beid in de Kamer. Woningen te Haai- lem moeten veel meer kosten dan de gelden die de minister toestaan wil. Wanneer ik zeide het kan te Haarlem niet, dan werd te Den Haag gezegd, ga dan eens zien te Goes en te Heerlen wat daar is gebouwd. Maar. zegt spr.. aldus als daar is geschied, moet men tc Haar lem niet de volkshuisvesting gaan be vorderen. Daar het Ryk niet den noodigen steun verleent zullen dus de gemeenten zelf de woningen moeten gaan bouwen. Maar dan met een huurtoeslag. Er zün valide arbeiders die slechts per week 21.50 verdienen onder meer in de metaalin dustrie. Die moeten dus een huurtoeslag hebben. Het is echter de vraag of Ged. Staten aan dergelijke voorstellen hun goedkeuring zullen schenken. De Regec- rlng heeft aan Ged. Staten een aan schrijving gericht met verzoek er op te letten, dat met torzyde stelling van d<n Regeeringssteun gemeenten niet beslui ten nemen ter zake van voteeren van gelden voor woningbouw tegen hoogcre bedragen dan zou geschied zün bil het verleenen van Regeeringssteun. De Voorzitter: Wilt u zich hou den aan de voordracht van B. en W. die aan de orde is. De heer Reinalda: By de Begroo ting zal ik over deze zaken nog meer spreken. Als de heer Visser interrumpeert, zegt de heer Rei na Ida: Men zal de beurs hebben open te doen voor dc Volkshuis vesting als dat noodig ls. Den Voorzitter beantwoordt spr. met de opmerking: Hot geen ik zeide was noodig omdat ten on rechte by deze voordracht het vraag stuk van de volkshuisvesting is bespro ken. Wat nu aangaat de voordracht van B. en W. de Raad kan nu dit voorstel gaan aanvaarden. Maar indien de Raad het mocht willen verwerpen dan moet de Raad met het voorstel van den heer Joosten medegaan. De heer Klein is het er mede eens dat. de zaak van de Volkshuisvesting buiten deze voordracht omgaat. Die moet bij de begrooting behandeld wor den, De heer Joosten wil nu aan toe slag op de huur voor woningen voor dezë menschen gaan besteden een bedrag van 3000. Het is een voordeeltje dat wol een ieder Z3l willen hebben. Wil men een yiurtoeslag gaan geven dan zal er op moeten worden toegezien, dat de menschen cok een andere woning gaan zoeken. Er zal dan contnV.e moeten zyn Dan moet er komen een nieuwe d'.em.t als onderdeel van den gemeenteiykcn woningdienst- Het is gewenscht daarom dat de Raad neemt een besluit ter zake van het al dan niet verleenen van een huurtoeslag in een rustiger sfeer dan thans, dat over het voorste! van den heer Joosten B. en W eerst van praead vies dienen. Dc heer Klein Schiphorst was eerst tegen de voordracht van B. en W. maar gehoord de debatten niet hot minst door het gesprokene door eten heer Reinalda. kan spr. nu r.iet nv:cr tegen de voordracht stemmen. Wat wil het zeggen indien 12 menschen niet da delijk een woning kunnen vinden? De heer Visser dient een voorstel in om te besluiten uit de 25000 die is toegestaan voor toeslag op de huren van woningen van won'lngb^uwverecn!- 'g in gen. ook een huurtoeslag aan deze menschen te verleenen. De heer Gerritsz morict nog op dat als men er aanmerking op heeft dat

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13