WAAR DE MEENINGEN BOTSEN! PEPERMUNT HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 DEC. 1928 VIERDE BLAD Eenige kopstukken uit de film-industrie over de geluidsfilm Wat de kunstenaar Walter Ruttmann zegt Vandaag zetten wij de artike lenreeks over de Duitsche film industrie voort. Wij geven thans in het kort de meeningen over de geluidsfilm iveer van eenige der bekendste Duitsche verte genwoordigers der filmindustrie, die door onzen redacteur ge ïnterviewd werden, en stellen daartegenover de opinie van Walter Ruttmann, Filmkunste naar bij uitnemendhid ook in Haarlem bekend door de vertoo ning die de Ned. Filmliga van zijn abstracte films gaf. BERLIJN, December. In het eerste artikel over het interes sante proces dat zich op het oogenblik in de Duitsche filmindustrie afspeelt hebben wij reeds met eenige woorden ge_ zinspeeld op het merkwaardige conflict dat onvermijdelijk rijzen moest: tus- schen hen die zich met hart en ziel aan de stomme film hebben gewijd en die genen die zich met waai'lijk koortsach tige energie op de productie van de ge luidsfilm wierpen. De tegenstanders van het nieuwe instrument in de hand van den filmexploitant, schermen met de wapenen die het dichtst bij de hand liggen. De voorstanders beweren dat die wapens hen niet treffen kunnen omdat zij het zullen vermijden er mee in aan raking te komen. En de onbevooroor deelde toeschouwer? Deze dient mijns- inziens te beseffen dat iedere groote vin ding haar weg hoe doet er niet toe gevonden heeft. Dus: ook de geluidsfilm zal er komen. Want deze is een groot- sche vinding. En hoe? Wel, haar weg zal een zeer moeilijke zijn, omdat haar adepten in de toomelooze haast van de productie waarschijnlijk aanvankelijk niet de hoogte zullen bereiken waarop de stomme film thans al staat. De stomme film heeft een levensgeschiede nis, een zorgenrijke levensgeschiedenis en gelukkig een zekere artistieke standing eindelijk bereikt. De geluids film is als een jong optimist zonder er varing. Het is nu maar de vraag wat er zal gebeuren. Als de geluidsfilm er zich Op gaat toe leggen om.de stomme film van aiakrgen en muziek te voorzien en zich verder parallel aan de laatste te ontwikkelen, is zij bij voorbaat veroordeeld, Als zij een contrast zal zijn met de stomme film, een fel contrast, (zooals de tegenwoor dige goede film dat reeds is met het tooneel) dan zal haar een goede toe komst in artistiek opzicht verzekerd zijn. t Is mijns inziens onaannemelijk dat de geluidsfilm er niet komen zou. En 't schijnt aan den anderen kant zeker dat de geluidsfilm in den beginne maar al te dikwijls een blunder zal zijn. Men moet dus afwachten en zijn oordeel voorioo- pig opschorten. Over dit belangrijke vraagstuk had ik gesprekken mot Thea von Harbau, de trouwe medewerkster van Fritz Lang; zij staat in de Europeesche filmindustrie zeer hoog aangeschreven; met Joe May, den bekenden regisseur van tal van be roemde films, de populaire acteurs Curt Vespermann en Warwick Ward en den in ons land minder bekenden doch el ders terecht (buitengewoon gewaardeerden Alfred Zeisier, regisseur van een aantal eenvoudige, zeer kunstzinnige films, en productie leider voor verschillende groote werken onder anderen van de film „Die Flucht vor der Liebe" die op het oogenblik wordt opgenomen. De productieleiding is de belangrijkste functie van het bedrijf. Hij die met deze taak belast wordt is zooveel als mi nister van financiën en minister van kunsten en wetenschappen. De productieleider moet er voor zorgen dat de kosten voor de film de raming niet overschrijden en zelfs voor het ar tistieke resultaat is hij per saldo ver antwoordelijk. De regisseur staat dus qua rang onder den productie leider. Zeisier onderscheidt zich in velerlei op zicht van zijn collega's. Hij haat alle protserig filmvertoon en heeft steeds paar eenvoud en waarheid gestreefd. Aan zijn oordeel hecht men zeer veel, waarde. Terwijl Fritz Lang bezig Is met het voeren van de regie voor het groote werk ,Die Frau im Mond" (later komen wij uitvoering op dit moment terug) zetten wij ons apart met Thea von Harbau, een ernstige niet meer jeugdige vrouw. Door de sobere werkjas die haar ge- heele gestalte omkleedt, en het ernstige eenüigszins zorgelijke gelaat doet zij eerder denken aan de directrice van een ziekenhuis, dan aan één der eminentste vertegenwoordigsters van het Duitsche Hollywood, Vraag: Welke is uw meening over de geluidsfilm? Antwoord: „Ik ben een tegenstand ster van de geluidsfilm. De kracht van de film ligt in haar zwijgzaamheid. De film bijvoorbeeld heeft ons daarom bij voorbeeld opgevoed tot de kennis en het' begrip van de schoonheid van 't gelaat Zij heeft het woord niet noodig. Feite lijk evenmin als de muziek. Wilt u een bewijs? In één onzer films komt een passage voor waarin een mensch gedood wordt. Ik heb iemand gesproken die mij bij hoog en bij laag bezwoer dat op die passage het tusschenschrift MOORD! volgde. Ik antwoordde hem rustig dat dit zeker niet het geval was. Hij geloofde mij niet en zei: „Mevrouw, ik zie de letters en het uitroepteeken nog voor mij." Toen liet ik hem de film zien. Het woord was er niet. Dit is een bewijs van de ongelooflijk groote suggestie die juist van de stomme film uitgaat omdat zij stom IS, en die van de geluidsfilm niet zal uitgaan. Daarom geloof ik ten eenenmale niet in de geluidsfilm." Bij Joe May. In een „Vorfuhrungs- raum" waar de gemaakte films proef draaien. Joe May is naar schatting een vijftiger. Zeer goed verzorgd, welriekend, athletische gestalte. Een sportman. (Hij was als jongeman zeer rijk, bezat een renstal, bereed zelf zijn paarden onder den naam van Mr. Cook, won vele prij zen als autorenner, en was vliegenier bij Latham). Uw meening over de geluidsfilm? .Jk heb de geluidsfilm nog te weinig gehoord en gezien om er over te kunnen oordeelen. Zij zal zich in de toekomst echter doen gelden, hoewél de stomme film nooit verdreven zal worden. De dia logen-film zal slechts in zeer kleinen kring vertoond kunnen worden omdat zy nationaal is. Ik geloof dat een ver binding van geluidsfilm met tooneel uiterst schoone resultaten zou kunnen opleveren, vooral dan wanneer het too neel te kort schiet. Ik denk mij bijvoor beeld een scène op het tooneel: twee mannen hebben een gesprek over een pianiste. Op de één of andere wijze zou men een geluidsfilm van die vrouw spelende op den vleugel, kunnen in- lasschen. Dit is een primitieve voorstel ling, maar u begrijpt waar ik heen wil. Het zal echter ook blijken dat experi menten met geluidsfilms gevaarlijk kun. nen zijn. Dit wil ik u weer met een primitief voorbeeld toelichten: Verbeeld u in een stomme film een opneming van een mensch met een wanhopige uitdruk king op het gelaat. Hij schijnt als ver lamd door een zoo juist opgedane ont zettende ervaring. Zij die de vooraf gaande tafereelen gezien hebben weten dat deze mensch een moordenaar ls. Stel u voor dat deze man plotseling zou zeggen: „Ik ben een moordenaar" Ik ben er van overtuigd dat het publiek dan zou gaan lachen. Ik weet wel dat een regisseur1 van een geluidsfilm niet zoo een groven blunder zou begaan, doch ik heb door overdrijving willen aangeven op welke manier men makkelijk een artistieken flater zou kunnen slaan. Resumeerende: De geluidsfilm zal er zijn, hoe.is nog een vraag die mij zeer pessimistisch stemt. "JV V Kurt Vespermann En dan Zeisier. Een gentleman. Zeer bescheiden met een weloverdacht oor deel: Ik ben niet ingenomen met de ge luidsfilm. De kracht van de film ligt in het feit, dat zij stom is (von Har bau). Het is niet het doel van de film om klankrijk te zijn. Ja zeker, ik kan het niet ontkennen: de oplossing is al lerbekoorlijkst in economisch opzicht belooft de film die van illustratieve muziek is voorzien machtig veel (voor kleine bioscopen in de provincie) doch „künstlerisoh"? Neen, In dit opzicht geloof ik niet in de geluidsfilm. En eindelijk het oordcel van Walter Ruttmann. Zooals wij de vorige week al schreven is Ruttmann avant gar dist, Hij is een kunstenaar in den wa ren zin des woords en zijn liefde voor de film is al een kunstzinnig, niet een commercieele. Hij maakte abstracte films (een spel van bewegende lij nen en vormen en vlakken door de Filmliga ook in Haarlem ver toond) en heeft vooral naam ge- Th ca von Harbau Warwick Ward, Warwick Ward. Even elegant als op het witte doek. Lang, knap, specifiek Engelsch hij spreekt dan ook slecht Duitsch en hij vindt het heel prettig dat de conversatie in het Engelsch ge voerd kan worden. Zijn antwoord op mijn vraag is al heel kort: ,De sprekende film zal in een jaar hebben afgedaan." Verspermann: Het type van een niet meer zoo jeugdigen jeune premier. Be schaafd, geestig, onderhoudend. Iemand die gewend is om geïnterviewd te wor den en het den interviewer al heel mak kelijk maakt- Hij heeft vijf minüten pauze tusschen twee opnemingen voor „Die Flucht vor der Liebe" waarin een nieuwe jeugdige filmster en de bekoor lijke Jenny Jugo, optreden. Curt Ves permann heeft zelf reeds „getonfilmt" in het werk van Tri-Ergon „Ein Tag film". Zijn oordeel lijkt in vele opzichten op dat van May. Hij is sceptisch doch ontkent geenszins de enorme beteeke- nis van de uitvinding die een revolutie in het filmbedrijf teweeg brengt. maakt met de Berlin film. Ik trof hem in de artisten cantine op Tempelhof. En dit is voor mij het cardinale punt: het feit dat een man als Ruttmann zich de geluidsfilm aantrekt bewijst dat hij er een zelfstandigen kunst vorm in ziet. Immers hij haat elk soort film dat onecht is, onzelfstandig, en onwaar achtig. En juist onder deze qualifica- ties vallen de bezwaren van degenen die hier boven aan het woord waren. Ruttmann heeft ondanks zijn nationa liteit het type van een rationeelen Amerikaan. Zijn meening komt op het volgende neer: Het is zooals bij het begin van de bioscoop: juist de gecultiveerdsten ver. weren zich tegen de gedachte dat het begrip kunst in eenige verbinding zou kunnen worden gesteld met het begrip geluidsfilm. Toch hebben zoo goed als alle sceptici voor de stomme film ge- i-capituleerd. Hetzelfde zal met de geluidsfilm geschieden. Als ep eerst maar genoeg voorbeelden van de juiste toepassing der geluidsfilm aanwezig zullen zijn. Ik hoop dat ik met mijn eerste geluidsfilm een reeks aestheti- sche bezwaren omvergeworpen heb! Dit oordeel staat eenzaam tegenover alle anderen. Maar wij mogen niet ver. geten dat ja het hooge woord moet er uit dat Neubabelsberg vooralsnog geen belang heeft bij de sprekende film Dit klinkt misschien hatelijk tegenover degenen die in dit artikel het eerst aan het woord zijn, doch het is niet hate lijk bedoeld. Het is logisch en ver klaarbaar dat zij, die hun leven ge heel en al ingesteld hebben op de stomme film. en daarmee dan ook enorme resultaten hebben bereikt, zich uit een soort van - neiging tot lijfsbehoud tegen de geluidsfilm ver weren. Dit dcct niets af aan ce verdiensten KERSTFEEST VAN „VOLKSZANG". tan hun reuzen-arbeid. Want dat hun veri ceera mag worden zal volgende artikelen. aldus gequaüfi- blijken uit de F. A P.S. Van verschillende kanten heeft men de opmerking gemaakt dat het ook een bezwaar is van de geluidsfilm dat zU niet ingekort kan worden. Dit bezwaar bestaat voor een deel niet. Men kan technisch zoo te werk gaan bij het opnemen, dat men evengoed als bij de stomme film knippen kan. De filmhuurder kan natuurlijk in de film zoo goed als niet knippen. Een tweede bezwaar zou zijn dat de regisseur niet praten mag tijdens het opnemen. Inderdaad dit is onmogelijk. Men verge te echter niet dat zoowel bij de geluidsfilm als bij de stomme film de regisseurs schier ontelbare malen de kleinste scènetjes repetecren, al vorens er gedraaid wordt. Als dan ein delijk de definitieve opneming geschiedt zwijgt de regisseur. Zoowel bij de ge- lulds- als by de stomme film. Walter Ruttmann DE STAALWATERBRON. HET BEGIN DER LIJDENSGESCHIEDENIS. Het zal in het begin van 1929 juist 40 jaar geleden zijn, dat hier ter ste de een eerste vergadering van belang stellenden in de exploitatie van de Stasiwaterbron in den Haarlemmer meerpolder gehouden werd. Dat was het begin van de lange lij densgeschiedenis. Eerst 30 Juni 1892 kwam een maat schappij tot exploitatie van die bron tot stand. De gemeente Haarlem gaf vergunning om het water door buizen binnen de gemeente te leiden en in het Freaerikspark werd het Bronge bouw gezet. 14 September 1894 werd de bouw aanbesteed voor f 102.692. Het maatschappelijk kapitaal van de maatschappij bedroeg f 335.000. De duur was voorloopig bepaald op 99 jaar. In 1895 werd het Brongebouw ge opend. maar de badgasten die ver wacht werden, zijn niet gekomen. De exploitatie en de Drinkhal is op een fiasco uitgeloopen. Men weet. dat de gemeente Haar lem thans met de maatschappij pro cedeert over de vraag of de gemeente thans bevoegd is, om het Brongebouw te naasten. Dit proces duurt nu al eenige jaren. Er worden pogingen aan gewend om tot een minnelijke schik king tusschen gemeente en maat schappij te komen. Ingewijden verze kerden ons, dat er alle redenen zijn om te verwachten, dat dit gelukken zal. maar.... het duurt wel lang. Zou het 40-jarig jubilé niet aangegrepen kunnen worden om tot een compromis te komen? De maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen heeft in den loop der jaren getracht verschillende koo- pers voor het Brongebouw te vinden. Men weet, dat er een plan bestaan heeft om er den zetel van Bloembol lencultuur te vestigen, maar daarvan is tenslotte toch niets gekomen. Dezer dagen vernamen wij ook, dat het Brongebouw indertijd te koop ge boden is aan de directie der N.Z.H.T. M. die er dan haar kantoren en een station voor de lijnen naar Amster dam en Zandvoort (eventueel ook van de electrische lijn naar Leiden) zou hebben gevestigd. Ook die plannen zijn niet doorgegaan. Een der moeilijkheden is dat er een servituut op den grond (de oude Koe kamp) ligt. Ais de gemeente het Bron gebouw in eigendom krijgt de ge meente en de maatschappij moeten het alleen nog eens worden over de som die de gemeente daarvoor betalen moet moet het in de bedoeling lig gen om het gebouw en het park te gebruiken voor vergaderingen, con certen, enzoovoort. Een bepaald be sluit daarover is evenwel nog niet door den gemeenteraad genomen. WETSONTWERP- DE GEER. RAPPORT DER VEREENIGING VAN NED. GEMEENTEN. Ter voorbereiding van een uitspraak van de Vereeniging van Ned. Gemeen ten ten aanzien van het wetsontwerp betreffende de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten heef- na voorafgaande commisslevergaderin.- gen, het bestuur van die vereeniging het ontwerp verder bestudeerd Onmid dellijk daarop is van 1123 dezer in elk der provinciale afdeelingen een le.- dsnvergadering gehouden, waarin mr. Jonker een uitvoerige critische uiteen zetting van het wetsontwerp heeft gege ven. De vereeniging zal weldra haar oor deel over het wetsontwerp kenbaar ma, ken. „ORA ET LABORA". TOONEELVEREENIGING „VOORUITGANG". De bond van arbeider s-tooneel ver- eenigingen in Nederland houdt dezen winter een lanaelijken tooneelwedstrijd waarin de Haarlemsahs afdeeling tooneel vereeniging „Vooruitgang" op 5 Januari a.s. zal uitkomen met „Ora et Labors" van wijlen Herman Heijermans. Het is zeker dat afdeeling Haarlem onder leiding van mevr. Sanders Herzberg. ernstig zal trachten den zilveren wisselbeker, voor dezen wed strijd door de directie van Het Volk beschikbaar gesteld, in haar bezit te krijgen. Als spreker zal dien avond optre den de heer F. v. d. Walle, hoofdbe stuurslid van het N. V. V. Dc voorstelling heeft plaats in den Schouwburg aan den Jansweg en be> gint om half acht. BEKROOND Op de pluimveetentoonstelling Llsse behaalde onze stadgenoot Koster met zes inzendingen Vlaam- sche reuzen 1 eerste-, 2 tweede-, derde en 5 eerepryzen, benevens den wisselbeker voor het hoogste punten. r v - **- te „Volkszang" vierde Donderdagavond in het gebouw Het Blauwe Kruis, haa: Kerstfeest. Was het dus te verwonde ren, dat de lange zaal weer geheel ge wild was met liefhebbers (en vooral -hebsters) van den fristscher.. ongedwon gen Holl3ndsdhen zang? En was he*, dus te verwonderen, dut de wakkere leider, de heer K. Sixma, weer m°t •Jhousissme den dirigeerstaf zwaaide over al die vrouwen en mannen, die hij den loop der jaren zoo ongekunsteld en zoo zuiver heer; leeren zingen? Het begin was eenigszins sensationeel. Juist toen nog eenige tientallen belang - ellenden in de eivolle zaal tevergeefs naar een steel zochten, gingen piotso- ing alle electrische lichten uit. De aan wezigen hielden zich rustig en toen de hf°r Sixma opmerkte dat het nu eer. chte Kerstnacht was. hieven ze uit eigen beweging het lied „Stille Nacht"' aan Intusschen was het defect hersteld. De heer Sixma opende den avond me* een woord van welkom namens bet be stuur en namens de vaste kern van Volkszang. Hij sprak oen woord van dank aan het adres van den eere-vcorzitter den heer H. M. E. van Dobben. die evenals vorige jaren ook nu weer een fraai verlichten Kerstboom geschenken had. maar die wegens ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Spre ker deelde mee, dat hem een telegram gezonden zou worden, waarin hem een spoedig herstel wordt toegewenscht. Door luid handgeklap betuigdén de aanwezigen daarmee hun instemming Na op de be teekenis van het Kerst feest ook voor ..Volkszang" gewezen te hebben, verzocht hij allen op te staan en het „Lied van den Volkszang" te zingen. Daarmee was meteen de ver- eischte stemming verkregen. Een dameskoor gevormd uit de kern der vereeniging, zong onder leiding van den heer de Wit op zeer verdienstelijke wijze .Het Kind in dé kribbe" en „Stille Naóht". De heer Sixma deelde daarna mee dat het zijn bedoeling was om het Kerst feest nu eens op recht gezellige, huise lijke wijze te vieren. En daarbij hoort, zooals dat, in zooveel huisgezinnen ge beurt, een Kerstverhaal van Moeder. Dat zou ook hier geschieden. Mevrouw Storm, die al zooveel propaganda voor „Volkszang" gemaakt heeft, had zich bereid verklaard dbt verhaal voor te dra- gey. Daartoe had zij gekozen Carol van NievéLfs „Harmonia". Op boeiende wijze en met een duidelijke stem. die ook achter in de zaal gced te verstaan was, droeg sü een groot gedeelte var. dit roerende verhaal voor. De aandacht van het publiek was sterk gespannen V j. Betty Dijkstra, onze bekende Haar- lemsche zangeres, zong de daarbij be- hoorende liederen zcoals van ouds weer op schitterende wijse. Zij werd daarbij door der. heer B. G. J. Vink zeer mu zikaal op dc piano begeleid. De twee solisten en mevrouw Storm hadden een dankbaar applaus in ont vangst te nemen. Daarna had een verloting van fraaie en nuttige voorwerpen plaats. De avond werd verder doorgebracht met zang en spel. Vooral de liederen „Baanveger" en „De Vink'' (dit laatste op verzoek van dten heer Vink. zei de heer Sixma lachend) sloegen geweldig in. Het is weer een mooie propaganda voor „Volkszang" geweest. UIT DE STAATSCOURANT. Tot lid van de Centrale Commissie voor de examens ter verkrijging van di ploma's van stuurman en van schipper aan boord van zeevisschersvaartuigen, alsmede van diploma's van schipper aan boord van kustvkschersvaartuigen zyr. voor 1929 o.a. benoemd de heeren G. Duyckinck aSnder. directeur der vis- scherijschool te IJmuiden en J. C. Kruyt, oud-gezaghebber bil de Gouver- nements -marine in Ned.-Indië, te Heemstede. Tot lid van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleepvaart, zijn voor 1929 o.a. be noemd de heeren J. Steenborg. oud-ge zagvoerder ter koopvaardij, te Haarlem; P. Schuurman, oud-gezagvoerder ter koopvaardij te Hlllegom en H. G. J. Uil- kens. oud-gezagvoerder te koopvaardij, te Haarlem. Tot. lid van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen en als machinist voor de sleepvaart zijn voor 1929 o.a- benoemd de heeren. Ir. W. J. Muller, hoofdingenieur der Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Haarlem en D. Duursma. gep, hoofd machinist van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland", te Santpoort (station) SYNAGOGEDTENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Van 28 December af: Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 3 1/2 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Predikatie voor het Moosafgebod. Mlddagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.45 uur. Werkdagen: Ochtenödicsnten te 7 uur Zondag te 7 1/2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondagavond te 7 uur. De diensten op Sabath. vinden plaats ter Synagoge L, Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah. worden verricht in het Gemeen tegebouw L. Wijngaardstraat 14. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 50 Cent» per regel. DE ACTUEELE STAD: KABOEL. Ongeveer 100.000 Afghanen en 500 Europeanen wonen in Kaboel, de stad die nog tegenwoordig van het meest na, bij gelegen spoorwegstation en de haven slechts na een wekenlange reis is te be i-eiken. 1700 Meter boven de zee ligt de Afghaansche hoofdstad, ten zuiden van de Hindoekoesch, waarvan de berg, toppen tot 7000 Meter hoog zijn, en aan een zijrivier van den Indus. Het is een echte Oostersche stad, met lage hulzen, moskee en minarets, een stad. waardoor aantal 1 dc kameelkaravanen trekken, een rusti ge plaats met een zvyt MobectmGdaan- Het genot, dat het gebruik van U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is vandeorigineele bereiding uit echte pepermuntolie. sche bevolking, eer een groot dorp dan dc residentie van een koning. Aman Oellah wenschte een andere hoofdstad. Eenige K.M van Kaboel door ecu prachtigen weg met Kaboel verbonden, liet hij zich oen nieuwen regcerlagszetel bouwen, dat naar hem „Daroel Aman" of het huis van Aman werd genoemd. Dc Europeanen staan verwonderd te kiiken, wanneer ze. midden in Azië. een Europeesche stad aanschouwen, met re< geeringsgobouwen, die in Mtlnchen of Parijs konden staan, mot een Euro- ^eesch raadhuis en Europccsch aonge* '.egde ministerswoningen. Op den 2 Februari 1921 werd do eerste steen voor het groote werk ge legd en het terrein ingewijd, waarop zich. wanneer alles \*olgens de plannen a-as bebouwd, na tien Jaar een stad met 20-000 inwoners zou hebben gestaan. Men heeft, eerst, cementfabrieken ge bouwd eH ambachtscholen ingericht. Eenige Jaren geleden werd door den ko. ning een commissie aangewezen, die te Berlijn, Rome. Parijs. New York en Moskou alerloi kunstenaars, vaklieden, en geleerden wist over te halen naar Kaboel te gaan om mede te werken aan de technische doorvoering van liet ge heel. In Daroel Aman is alles met smaak ingericht en van de modernste technb sche middelen voorzien. Er is een wa terleiding, kanalisatie, electrisch licht, telefoon en centrale verwarming. Een deel van de stad zou worden ingericht als tuinstad. Bovendien heeft men de huizen als „voorbeelden" ingericht, waar door de Afghanen kunnen leuren, op welke eenvoudige, doelmatige wijze hui zen kunnen worden gebouwd. Zeer ze» ker heeft dc emir Aman Oellah de ge neigdheid van zijn onderdanen om do VVestersche voorbeelden op to volgen, «rel wat overschat. Voorloopig denken de Afghanen er niet aan. him wonin» zen naar „dc voorbeelden" in te rich ten Ze voelen, in tegendeel, meer nei ging om een cn ander te saboteeren. SPORT EN SPEL Voetbal in Engeland. Tijdens de Kerstdagen '41 n nog de volgende wedstrijden gespoeld: Blackburn RoverArsenal 52 ArsenalSunderland z 1—1 W. Ham U.Newcastle U. 10 Newcastle U.W. Ham U. 10 BirminghamBolton W. 02 Bolton W.Birmingham 6—2 PortmouthAston Villa 3 —2 Aston VillaPortsmouth 32 Hucdelsfielid T.—Derby C. 9—0 Derby C.Huddersfield T. '.—2 Leeds U.—Cardiff C. 3—0 Cardiff C.—Leeds U. 2—1 BuryLeicester C. 31 Leicester CBury 5—2 Wednesday—Manchester C. 4—0 Mancherster C.—Dednesday 2—2 Manchester U.Sheffield U. 1—1 Sheffield U.—Manchester U. G—1 Ever tonSunderland 0—0 BurnSey—Liverpool 3—2 LiverpoolBurnley 0—0 De Wednesday leidt noog steeds In de hoogste afdeeling mot 32 punten uit 22 wedstrijden. Hot elftal van Jimmy Seed, dc ex- Tottenham-Hotspur-speler staat nu wol stevig hovenaan dar Derby County on middellijk volgt met 27 punten uit 23 wedstrijden. Wat dc Londensche clubs betreft staat West Ham Unitod op de veertiende (21 p. uit 23 wedstrijden), en Arsenal op de zestiende (19 uit 22). Bury zijn hekkensluiters met 13 punten uit 19 wedstrijden. In de tweede divisie won Chelsea zoo wel uit als thuis van Sioke City waar door dfe Londensche club weer gelijk staat met Notts County en Hull City. De strijd is hier nu zeer fel geworden. GYMNASTIEK. ONZE TURNERS IN 1932 NAAR LOS ANGELES. Het bestuur van het Koninklijk Nc- derlandsch Gymnastiek Verbond heeft ln principe besloten ploegen af te vaar digen naar de Olympische Spelen in 1932 te Los Angeles. Eveneens zal worden deelgenomen aan het landenturntournooi in 1930 te Luxemburg. De jaariykschc wedstrijd te gen-België zal in April as. in Antwer pen varden gehouden, (De OrU;

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13