H. D. VERTELLINGEN FLITSEN feuilleton! Het Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 DEC. 132S (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De gestolen Bacil. door If. G. WELLS. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No 1376 EEN FIIA'-DUTJE Vader is mee naar de bioscoop gegaan, tegen zijn zin omdat hij zoo'n slaap had hij beseft dat dit onvermijdelijk in de duisternis op een dutje uit. loopt en nauwelijks is het licht uit of daar komt het al dwingt zich aandacht voor dm oogenblik tot de actualiteiten- houdt het echter niet lang vol en I zakt weer weg wordt wakker geschrikt door menschen die langs hem heen moeten zakt weer in halve bewusteloos heid weg schrikt opnieuw op door de gelui; den die achter het tooneel ter be geleiding van de hoofdlilm ge maakt worden beseft dat hij wakker zal moeten blijven tot het bittere einde en schikt zich in zijn lot „En dit" zei de bacterioloog, terwijl hij een glazen plaatje onder de microscoop schoof, „is een preparaat van de beruch te cholera-bacil". De bleeke man tuurde door de micros coop. Hy was er biykbaar niet aan ge wend om met dergelijke instrumenten om te gaan, en hield een groote, blanke hand voor zijn andere oog. „Ik zie er niet veel van", zei hy. „Draait u even aan dit schroefje", zei de bacterioloog, „misschien is de micros coop niet op uw cog ingesteld. Een heel klein eindje Is waarschijnlijk al vol doende. „O ja! nu zie ik het", zei de bezoe ker. „Niet veel byzonders aan te zien. Kleine rose streepjes en stipjes. En toch kunnen die kleine deeltjes een heele stad ten gronde richten! Wonderbaarlijk!" Hij stond op, schoof het glasplaatje onder de microscoop uit en hield het te gen het licht. „Byna onzichtbaar", zei hij en aarzelde even. „zyn deze levend?" Zjjn ze gevaarlijk?" „Nee. deze zijn dood vergiftigd", zei de bacterioloog. „Ik wou, dat ik dat kon zeggen van alle cholera-bacillen op de wereld". „Ik veronderstel", zei de bleeke man onet een lichten glimlach, „dat u er niet erg op gesteld zou zyn om ze levend in uw bezit te hebben?" „Integendeel, we moeten wel", zei de bacterioloog. „Hier. bijvoorbeeld. Hy liep naar het andere einde van de kamer, en nam uit een rekje een verzegeld buis- je. „Hier hebt u ze levend". Hij aar zelde even. „Cholera in een fleschje, om zoo te zeggen". Er kwam even een lichten glans van voldoening op 't gelaat van den bleeken man. „Dat is een gevaarlijk iets cm in -uw bezit te hebben", zei hy, terwijl hy onafgewend naar het buisje keek. De •bacterioloog keek hem even u'tvorschend aan. De man, die dien middag bij hem was gekomen met een introductiebriefje van een ouden vriend van hem, boez- ■».- de hem diepe belangstelling in. Het sluike zwarte hr.ar. de diepe grijze oogen. zim bleek gezicht en zenuwachtige ma nier van doen, vormden zoo'n groot con trast met het rustige optreden van de collega's, waarmee hij gewoonlijk om ging. Hij keek peinzend naar het buisje in zyn hand. „Ja, hier zitten ze nu gevan gen. En je heeft zoo'n klein buisje maar te ledigen in wat water en die kleine dingetjes die je niet ruiken of proe ven kunt, en ternauwernood zien te commandeeren: „Gaat heen en verme nigvuldigt u", en de Dood zou op deze stad losgelaten zUn, de slachtoffers zou den by honderden vallen. Hier zou hy' aan de vrouw haar echtgenoot ontroo- ven. door straten kruipen en overal toe slaan. waar de menschen onvoorz'chtie zün en hun drinkwater niet koken. Iiy zou op den loer liggen, hy zou zich op lossen in den aardbodem, en op hon derden onverwachte plaatsen weer te voorsch yn komen Hy zweeg plotseling. Men had hem meer dan eens gezegd, dat lange oraties niet zyn sterke punt waren. „Maar ze zyn hier veilig absoluut .veilig". De bleeke man knikte. Zijn oogen glinsterden. Hy schraapte zijn keel „Stommerds blinde idioten zijn ze, die Anarchisten", zToi hy, „om bommen te gebruiken, als zoo iets voor het grU- p:."1 ligt. Ik geloof Op de deur werd even heel zacht ge tikt. De bacterioloog deed open. „Èen oogenblikje", fluisterde zyn vrouw. Teen hy het laboratorium weer in kwam keek zijn bezoeker op zyn hor loge. „Ik heb byna een uur van uw kost baren tyd verspild", zei hy. „Twaalf minuten voor vier. Ik had al om half vier weg moeten gaan. Nee, heusch. ik ka geen seconde langer blUven. Tk heb beloofd ergens te zün om vier uur." Hij verliet de kamer onder drukke dankbetuigingen, en de bacterioloog liet hem de voordeur uit, en liep peinzend door de gang terug naar zyn laborato rium. ..Wat een onaangenaam type", zei hy by zichzelf. „Dat enthousiasme van hem over die cholerabacillen!" Plotse ling viel hem iets in. Iiy liep haastig naar het rekje met de verzegelde busjes, toen naar zyn bureau. Haastig voelde hU in zijn zakken en holde naar de deur. „Misschien heb ik het op het ta feltje in de hall gelegd", zei hy. „Mlnnie", riep hij heesch, toen het daar ook niet was. „Ja?" kwam een stem van veraf. „Had lk iets in myn hand, toen ik zoo even by Je was?" Stilte. „Nee, want je „Alle goden!" riep de bacterioloog en holde de voordeur uit en de stoep af. Minnie hoorde de deur met een smak dichtgooien en holde verschrikt naar het raam. Aan het eind van de straat was juist iemand bezig in een taxi te stap- .(Een verhaal van (luistere krachten) uit het Engelsch vaxi BERTRAM MITFORD 69) Ronduilt gezegd, Ja, düt had ik, ze! (hy tündoll'jk. "Ik had aanzeggingen gekregen, om mij te moüdten. Maar tk had dirit alEeawaafl overboord gegooid!. Jaren geleden aJ en ik düchrt diait lk hier op dit eenzame plekje groöi. mijn sporen voldoende had uOlrzewiEoht. Ik negeerde den oproep ik wilde mat dfen troep niets meer te maken hebben. En jc ziet wat de gevcCgen waren. Ik weet niet, wie de man was. die hier gestorven is, maar lk herkende hem, wel niet dadelijk mttox toch 'den volgenden mor gen als een ran die licht gekleurde menschen uil Afghanistan. Hij leek heelemaal op een Europeaan en sprak stekend Er.gelsoh. Di: en de ster was een voldoende sleutel tot de situatie pc tweede boodschapper is voorzichtiger pen. De bacterioloog, zon 'er hoed en op zijn pantoffels, holde onder heftige ge baren op hem toe. Hy verloor één van zyn pantoffels en-liet hem liggen. „Hy is gek geworden", dacht Minnie, „dat komt van al dat bacillengezanik", en ze opende het raam om hem te roepen. De man bij de taxi scheen plotseling door dezelfde gedachte getroffen te worden. Hy wees haastig op den bacterioloog, zei iets tegen den chauffeur, het portier siceg dicht en in een oogenblik w.de taxi, met den bacterioloog er achter aan, uit het gezicht verdwenen. Minnie bleef nog even uit het raam kijken. Toen trok ze haar hoofd naar binnen. Ze was totaal uit het veld ge slagen. „Hij is een beetje excentriek", overpeinsde ze. „Maar zoo door Londen te Icopen op zijn rokken!" Toen kreeg ze een goede ingeving. Haastig zet te ze haar hced op, haalde een paar schoenen van hem, greep zün overjas en hced van den kapstok, en riep een taxi aan, die net voorby ging. „Den weg af en de stad in en uitkijken naar een heer üi een* fluweelen jasje cn zonder hced". „Fluweelen Jasje en zonder hoed, Bes tig, mevrouw." En hy reed meteen weg, of het de gewoonste opdracht ter wereld was. Een paar minuten later schrok het kleine groepje chauffeurs en lanterfan ters bij de taxi-standplaats op Ha ver stock Hill op van een auto, die in razen de vaart voorbü stoof. „Da's Harry. Wat voert die uit?" zei een lijvig heer, die bekend stond onder den naam van Ouwe Snoek. „Hy jast 'm er door!" zei een straat veger. ..Hallo!' zei Tommy Byles, „daar hè je nog zoo'n idioot!" „Da's Sjors", zei de oude Snoek, „en werachies die z'n vrachie is idioot, zco waar as ik leef! Zouwen ze mekaar achterna zitten?" Het greepje op den vluchtheuvel werd geanimeerd. „Hup, Sjors!" „Vooruit, je het 'm byna!" „Haal op. Harry!" „Dat gaat me d'r van door!" zei de straatveger. „Heb ik ooit", riep de oude Snoek. „Zoo direct ga ik ook mee deen. Daar hè je d'r nog een. Ze benne allemaal gek geworden!" „Dit is een wijfje", zei de straatveger. „Die gaat hem achterna", zei de ouwe Snoek. „Gewooniyk andersom". „Wat heeft ze in d'r hand?" „Een hced, geloof ik". „Da's me nog eens sport, zoo laat op den dag! ik zet een dbbeltje op Sjors", zei de straatveger. „Nou JU!" Minnie schoot voorby te midden van een donderend applaus. Ze was er niet al te verrukt mee, maar voelde, dat ze haar plicht deed, en hield haar. oogen straks gevestigd op den auto voor haar, waarin oude Sjors haar voortvluchtigen echtgenoot vervoerde. De man in de voorste taxi zat ineen gedoken in een hoek, met zün armen krampachtig over elkaar gevouwen en het kleine buisje vast in zyn hand ge kneld. Hy was doodeiyk bevreesd, en tegelijkertijd gelukkig. Zijn vrees was voornamelijk angst om gevat te worden, voordat hij zyn plannen had kunnen volvoeren, maar daarachter school een vagere, maar diepere angst om de mis daad, die hij begaan had Maar zyn ge luk, zijn verrukking overstemde dit al les. Nog nooit had een anarchist een dergeiyke gedachte gehad. Naast hem zouden alle beroemdheden onbeteeke- nend ïyken als hy maar wat water had! Wat had hy zyn plannen zorgvul dig voorbereid het vervalschte intro ductiebriefje en nu zou de wereld elndeiyk van hem hooren! Al die men schen, die hem hadden bespot en uit gelachen, die hem als een onbelarigryk persoon behandeld en zyn gezelschap gemeden hadden. In welke straat was hy nu? En hoe stond het met de jacht? Hij keek door het achterraampje. De bacterioloog was niet meer dan vyftig meter achter hem. Zou hy nu nog ach terhaald worden met de eindeiyke vervulling in het uitzicht? De auto vloog een bocht om. en hij greep naar een steun om zyn evenwicht te bewaren. Teen voelde hij plotseling het buisje knappen, cn de helft er van viel op den bodem. Hy viel met een vloek terug, en staarde somber naar de druppels vocht in zyn hand. Hy huiverde. „Wel, dan zal ik de eer ste zyn. PhuIn allen gevalle zal ik een martelaar zUn. Maar het is een afschu welijke dood. Ik ben benieuwd of het werkeiyk zoo pijnlijk is. als ze zegger". Een plotselinge gedachte kwam by hem op hy voelde tusschen zyn voe ten. In de andere helft van het buisje zat nog een druppel, en die dronk hy op. Dat gaf zekerheid. Dan zouden zUn plannen in allen gevalle r.iet mislukken. Toen drong het plotseling tot hem door, dat het nergens meer voor noodig geweest na wait met den eersten ge beurd was, af.e heeft zyn ster neerge legd en Je weet met welke gevolgen byna. Maar ik denk wel dat hij alles gezien heeft, Menvyn wachtte even tesrwyi hy pein zend voor zich uitkeek en hernam: -- Soms heb ik wel eens gedacht, en dat is het eenige, wat me in deze zaak nog wel eens hindiert, tenminste als het dien nacht gegaan is zooals ik daarnet zei: Stel je eens voor, dat die vent, o.m- diat ik zyn leven gered heb zich ten slotte teruggetrokken had Maar Helston Vame schudde lang zaam het hoofd. Ik zal me niet verstouten, mijn oordeel over Indië, boven het uwe te stellen, maar ik denk, dat d&t een te optimistische meening over deze heeren is. Misschien heb je toch wel gelijk m elk geval, Vanne biyi lk hier niet wonen, zoodat ze eerst een poosje naar me zullen moeten zoeken, voor ze me weer met zoo'n liefelijk eouverirtje aan boord kunnen komen. ik ben overtuigd dat die voor taan wel weg zullen blijven. Voor zoo ver ik den geestestoestand van deze was cm' den bacterioloog te ontvluchten, lij beval .l:n chafufeur cm tr stoppen, en slapte uit. Zijn hoofd voelde een beetje vreemd. Het werkte vlug, dat gcedje. Hij betaalde en ging teen met gekruiste armen op de stoep staan om den bacterioloog af te vachten. Er was x-ls tragisch in die pose. liet gevoel van den naderenden dood verleende hem waardigheid. Hij begroette zün achter volger met een uitdagenden glimlach. „Leve de Anarchie! Je bent te la„t, vrind. Ik heb het opgedronken. Spoedig zal er cholera heerschen in hst land!" De bacterioloog glimlachte ,hem onver wacht vriendelijk toe door zyn brille- glazen, „Hebt u het opgedronken! Een anarchist! Nu begrijp ik alles". Hij was op het punt om nog iets te zeggen, maar hij weerhield zich. Er lag een vage glimlach om zyn lippen. Hij maakte het portier open, alsof hij wilde uitstappen, waarop de anarchist hem een drama tisch vaarwel toewuifde, en wegsteven- de. zorg dragend om met zooveel mo gelijk voorbijgangers in aanraking te komen vanwege de besmetting. De bacterioloog stond hem zoo diep In ge dachten na te staren, dat hij nauweiyks verbaasd was, teen hy Minnie op het trottoir zag verschynen met een prar schoenen, een hced en een overjas. „Wat l'ef van je om daaraan te denken", zei hU', en hij kon zijn oogen byna niet af houden van de verdwynende gestalte. ..Daten we maar naar huis gaan", zei hij. nog starende. Minnie voelde met ab solute zekerheid, dat hy krankzinnig was en gaf den chauffeur maar zelf op, waar ze naar toe moesten. „Myn schoenen aandoen? Zeker-, lieve", zei hij, toen Ie auto wegreed, en hy de gestalte in de verte niet meer zien kon. Toen plotse ling begon hij te lachen. „Maar het is eigenlyk heel ernstig", zei hy. „Zie je, die man kwam me opzoeken, en hy is een anarchist. Nee val nu niet flauw, of ik vertel je verder 1 meer. En ik wou hem een beetje over bluffen ik wist niet dat hy een anar chist was en ik liet hem dat goedje zien, dat blauwe plekken op verschillen de soorten van apen veroorzaakt, en idioot die ik was, ik zei dat het cho lera-bacillen waren. Hy liep er mee om Londen te besmetten, en nu heeft b.y het opgedronken Ik weet niet, wat er gebeuren zal, maar je weet, dat de kat er blauw van is geworden en a- drie km ge honden ook en de musch '-ard blauw. En de greo'ste ellende is dat ik nu weer nieuw zal moeten pre pareeren. Myn jas aandoen? Op zoo'n warmen dag! Waarom? Omdat we mevrouw Jabber kunnen ontmoeten. Lieve kind. mevrouw Jabber is geen ijsberg. Maar meet ik nu een jas aantrekken omclat mevrouw Jabber O nou vooruit dan maar". (Uit „Thirty Strange Stories"). DE AUTOBUSSEN. OVER DE KLACHT DER KLOPPERSINGEL-BEWONERS Wij hebben eenfee weken geleden medegedeeld, dat de bewoners van het gedeelte van den KLopperstagel tus schen den Schotel-weg en de Joh. de Breukstraat aan B. en W. een adTes ge zonden hebben om bezwaren te opperen tegen het rijden van de autobussen langs den singel. Zij bete egden, dat hei landelijk karakter van den singel door de autobussen verstoord wondt," dat de bussen den grond zoo doen schudden d?.t de huizen daarvan schade lyden dat kinderen thans niet zonder gevaar overreden te worden buiten kunnen spelen, alsook dat de bussen veel stof verspreiden. Naar wij vernemen heeft de Commis saris van Politie die aan B. en W. ad viseert over de routes dier autobussen in overweging gegeven heeft om de bus sen naar de stad d'cor de Zooherstraat te laten rijden. De bussen die uit de stad komen kunnen den grintweg van den Kleppersingel nemen (er liggen hier twee wegen naast elkaar), zoodat de bewoners dan geen hinder meer van de bussen hebben. R.-K. VEREENTGTNG VAN GROOTE GEZINNEN. Kinderfeest. Midden op het podium-van de groote Gemeentelyke Concertzaal stond eer. troon. Een hooge majestueuze troon, met zes treden en dikke loopers daarop. Pal men overschaduwden met hun blad- waaiers den trcon en temperden het felle licht dat eruit hooge lampen op neerstraalde. En groote Oranje-appels er om heen duidden nog meer op een Zuidelijke sfeer dan de palmboomen. Op dien troon zat St. Nlcolaas in al zijn luister. De Heilige had een purpe ren mantel aan, met hermeiyn afgezet en een purperen mijter droeg hy op de eerbiedwaardige zilverwitte haren. Op dien myter was een gouden kruis ge borduurd en goud was ook de staf, dien Sint Nicolaas droeg. De Bisschop keek de zaal in en zijn blik was vriendelijk, want hij zag een zaal vol kinderen, vroo- lyke kleuters tusschen zes en twaalf. waaronder een enkele zuster moeiiyk orde kon houden, zoo vermaakten ze zich met de geklemde papieren mutsen, die ze op hadden. Bovendien gaf Zwar te Piet hun reden tot vroolijkheid en met recht, want zoo'n vermakeiyke duistere broeders ken. is er een ding sterker dan hun wraakzucht en hun fanatisme, dat is hun bijgeloof. Dat u viermaal achtereen aan dan dood ont snapt bent, zal ae langzamerhand het idee geven, dat u onder de bijzondere bescherming; van Allah staat en vooral het feit dat uw achtervolgers, met nie mand minder dan Allah-din-Khan in cluis, door de aarde verzwolgen zijn, zuiden ae (beschouwen als een Godsge richt! Bovendien, als u van mijn aan bod gebruik maakt en ik twijfel niet of u zudt liet deen en dat aardige kleine huisje binnen de muren van myn park betrekt, dan denk ik dat het een hachelijke onderneming zal zijn om met dergelijke boodschappen om u heen te draaien! Zoo praatten de beide mannen nog lang door in de gezellige warme kamer onder het koesterende lamplicht. En ais vanzelf kwam het s*sprek cp de „Spook- verschijnselen" die Heath Hover zyn lugubere reputatie hadden bezorgd. Als ik verschillende dingen niet met myn eigen oogen gezien had, zou ik het. allemaal voor praatjes van bü- geloovige boeren, hebben gehouden, zei Mervyn. Maar als je me vraagt of ik Zwarte Piet brengt Sinterklaas anders nooit mee. 't Was een kleine heelemaal zwarte, een figuurtje, dat de malste bokkespron- gen over het tooneel maakte en onver moeid er achteraan danste als Sint Ni colaas door de zaal wandelde, de slippen van zyn kleed opgehouden door twee pages in roode pakjes. Zwarte Piet zwaaide wel uitgelaten en soms ook dreigend met de gard, maar kwaad deed hy er niet mee. Nu moet de lezer niet denken, dat Sinterklaas zóó maar binnen gekomen was. Neen, hy werd eerst deftig inge leid door zyn grootvizier, een man met een heel mooi pakje aan, die zoo deftig sprak als een grootvizier uit Aranjuez betaamt. De grootvizier begon me4 de kinderen Spaansch te leeren, wat ze veel grappiger vonden dan Hollandsclie of Fransche spraakkunst. Daarna werd Sinterklaas met de muziek van leden van „Euphonia" uit Overveen en een heel gevolg in kleurige kleedy door een groep kinderen, die vlaggetjes hadden gekregen als vertegenwoordigers van de anderen, ingehaald. Sinterklaas hoorde op zyn troon hoe de kinderen op voorstel van den voor zitter, den heer W J. B. van Liemt een driewerf hoera op hem aanhieven om dat hij voor hen tegenwoordig drie da gen in Haarlem blijft, aangezien er Vrij. dag en Zaterdag weer feest is. Daarom liet liij de kinderen een hoera ophei bestuur van de Vereemglng van Groote Gezinnen uitbrengen en een paar mooie Sinterklaas- en Kerstliederen zingen, zooals „De Herdertjes lagen by Nacl-- te". Diep onder den indruk kwamen de kleinen van het Kerstverhaal, dat de oude Bisschop vertelde. Een gebedje zeiden zij voor htm nieu wen Bisschop, mgr. Aengenent. Toen kwam een gewichtig oogenblik: de grootvizier las een proclamatie voor van St. Nlcolaas, waarbij ieder kind een cractatie beloofd werd en een voorstel ling van de Bisschoppeiyke Hofbioscoop in uitzicht gesteld En nadat de Sint vriendelijk groetend, links en rechts de toegestoken handjes drukkend een langen rondgang had ge maakt en onder uitgeleide met muziek vertrokken was, kwamen zijn helpers die beloften trouw na. Een paar aardige films hielden de kinderen in de vroolijke stemming, die dit laatste Sint Nicolaasfeest van dit jaar in zyn geheel kenmerkte. HET KERSTFEEST VAN HET LEGER DES HEILS. OVER DE VERDEELING. wy ontvingen een klacht van een in gezetene over de verdeeling van de Kerstgaven van het Leger des Heils. Hii beweerde, dat menschen die 30 of zelfs 50 per week inkomen hebben, een uitkeering ontvangen hebben, terwijl Iemand die geen inkomen heeft en in armoede leeft overgeslagen is. Naar aanleiding van deze klacht had den wy een onderhoud met den com mandant van het Leger des Heils te de verschijnselen verklaren kan, moet lk eerlijk „neen" zeggen. Ik zal u eens wat zeggen, ant woordde Helston Vame. Ik heb eens tegen Nashby gezegd, en daar neem ik eeen woord van terug, dat ik aanneem het mysterie van elk spookhuis in Enge land op te lossen en dius ook dat van Heath Hover. Maar daarvoor moet ik wekenlang zoo'n huis van kelder tot vliering in het oog kunnen houden. En ik ben vast van plan om het „huis- spook" hier neg eens te ontmaskeren. Maar Yoorioopig ben ik al blij dat we dat andere mysterie hebben ontsluierd! Een verklaring is er natuurlijk en we hoeven daartoe niet on6 toevlucht te nemen to: bovennatuurlijke wezens of machten In een cud huis als dit, zyn alleen a'. zuiver technisch gesproken, honderd mogelijkheden voor zulke dingen. Een belangrijke factor is ook de geestestoe stand van de menschen die de ver- schynselen waarnemen: het staat we tenschappelijk vast dat zelfs by ont wikkelde menschen fantasie en sug gestie mees: wonderlijke uitwerking kunnen hebben. En ten slotte zün er inderdaad duistere krachten in het on bewuste van dc menschenzie'j. geen spo- Haarlem. Hy deelde ons mede, dat er dit jaar meer dan 400 aanvragen wa ren ingekomen. In den ouden tUa wer den de gezinnen der aanvragers door officieren persoonlijk bezocht, maar hei is gebleken, dat men hen meermalen om den tuin geleid heeft. Daarom is een andere weg ingeslagen. Over alle aan vragen wordt door den Armenraad ge adviseerd. Dit jaar konden, niettegen staande de aanvragen groot waren, aan alle gezinnen niet minder dan 325! die daarvoor in aanmerking kwamen, een uitkeering gegeven worden. Nie mand die op tyd zijn aanvraag inge diend had behoefde te worden over geslagen. Bovendien kon nog aan 300 arme kinderen een Kerstfeest worden aan geboden. Het onderzoek van den. Armenraad, die over vele gegevens en geroutineerd per soneel beschikt, geschiedt met nauwge zetheid. Het is uitgesloten dat gezinnen bedeeld zijn die 30 of 50 inkomen per week hebben. KERSTREDE S. D. A. P. Over ontwapening en samen werking met de katholieken. Op eersten Kerstdag heeft Ir. J. W. Albarda in de Kerstvergadering van de S.D.A.P. in het Concertgebouw een rede uitgesproken. Volgens de Crt. zeide spre ker o.a.: De stem van Nederland in den stry'd ynor de internationale ontwapening is alleen van zedelijke beteekenis. Maar van zeer groot belang in ons land, ging spr. voort, is de kamp voor nationale ontwapening. Wanneer onze vertegen woordigers in den Volkenbond kun: en wijzen op schittei-ende resultaten in eigen land, zal zulks de greote interna tionale actie ec-n flinken stoot geven. (Applaus). Spr. wees er verder op, dat op de jongste byeenkomst der Soc. Interna tionale te Brussel met algemeene stem men den aangesloten' partyen voorge schreven werd. naast het streven voor internationale ontwapening, in alle lan den zich krachtig te verzeten tegen de militaire toerustingen Nederland, zoo betoogde de spreker, dient ook het oor logsinstrument af te schaffen. Wij stellen ons met een leger veel meer bloot aan het krijgsgevaar dan zonder instand houding van een gewapende macht. Voor onze nationale onafhankelykheid kan met veel betere middelen gestreden worden dan met kanonnen en zwaar den. wy moeten voor recht en vrijheid strijden met de geestelijke wapenen! De heer Albarda kwam vervolgens tot de economische en politieke verhoudin- een. Overal wyzigt zich meer en meer de politieke constellatie. In Nederland, waar «ie kapitalistische klasse, volgens spreker, ook aan het tanen is. heeft blijkbaar voorgoed een vry'zlnnig-kapita. listische regeering afgedaan. Men ziet thans, dat er getracht wordt de in elkaar gevallen christelyke coalitie weer op de been te brengen. De R. Katholieken doen allerlei concessies. Er wordt maar liever niet meer gesproken over het ge zantschap by den Paus en het proces sieverbod. ken of geesten of dergelijke onzin, di? invloed bunnen hebben Dat ik daaraan geloof, heb ik u straks al gezegd toen we het over uw terugkeer naar Indië haddien. Maar die kraohteo zyn niet bovennatuurlijk, al geef ik direct toe dat hun uitwerking griezelig kan zijn En toen was het ook voor de beide mannen langzamerhand bedtijd gewor den. Sedert haar terugkomst op Heath Hover had Mellan geen last gehad van de angsten en vreezen die haar voor dien tijd gekweld hadden. De bocze macht wat die ook geweest mocht zyn scheen geweken. Ze had het veilige gevoel dat als Helston Varne met haar onder een dak woonde, haa niets kon deren. Want hy was op Heath Hover ingekwartierd als gast in het huis waar hy eerst als spion en met vijandige bedoelingen heen ge komen was. IIy was niet met hen samen uit Indië naar huis gereisd. Met bewonderingswaardige zelfverloochening had hy een week gewacht en was hen toen gevolgd. Hii was van oordeel ge weest dat dit geen. kwaad kon, zoo'n poosje zonder hein zou óf Mohan's ge- .(Nadruk verboden.) Voor de parade wordt ook de vrijheid van de zending maar zoolang opzij gezet. Spr. betwyfelt 't sterk of de uitslag dei- verkiezingen in 1929 wel zoodanig zal wezen, dat er weer een coalitie-regeering gevormd kan worden. Wanneer dat wer kelijk niet het geval is, zal er misschien weer gesproken worden over een. de mocratische regeering en dan ook weer over samenwerking daartoe tusschen de R. Katholieken en de soc. democraten. Maar spr. wil nu al reeds verklaren, dat indien er een samengaan ter sprake komt, dit zal kunnen geschieden wkrmeer er eerst een totale ommekeer in de R.-K. Staatsparty heeft plaats gehad, nl. zoo danig, dat in die party de democraten heerschen kunnen over de conservatie ven TEKORT VAN 13.000. ERAUDE AAN EEN ZUIVEL- FABRIEK TE PEIZE. Nadat reeds eenigen tijd te Peize i'Dr.) geruchten gaande waren omtrent een tekort by de Coöp. Stoomzuivelfa- briek te Peize. is in de vergadering van het bestuur c.. den raad van toezicht besloten terstond ongevraagd ontslag te verleenen aan den directeur J. de L. Dit ontslag is gegrond op het feit, dat de directeur op verschillende manieren ver; duisteringen heeft gepleegd, en grove speculaties in granen heeft gevoerd voor de coöperatie buiten de boeken om. Het tekort is voorloopig reeds 13-000 waarvoor een zeer kleine borgstelling aanwezig is. Tegen den ontslagen direc teur zal een strafvervolging worden in gesteld, De malversaties zijn het laatste half jaar gepleegd. De L was nog slechts VA jaar directeur van de fa briek, meldt het Volk. W. J. VERVLOET t Men seint ons uit Den Haag: In d^p ouderdom van 91 jaar is alhier overleden de oud-hoofdofficier van het Ned.-Indisch leger W. J. Vervloet, die van 1S93 tot 1910 secretaris van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis was. Sedert dien tijd was hy eejjelid De overledene was ridder in de Militaire Willemsorde en in de orde van den Ned. Leeuw. DE LLOYD-RAPIDE. De Rotterdamsche Lloyd-Raptde, die vansluiting gseft op de Tambora. die hedenmorgen om 8 uur te Marseille verwacht werd, zal Zaterdagochtend om ".ló te Rcozendaal aankomen, om 8-51 te Rotterdam D.P. en om 9.19 te 's-Gra, ■enhage Hollandsche Spoor. INGEZONDFN MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL.IORISSTR A AT 16 TELEFOON No. 10756 Verkoop, Verbuur, Inrui'en. Reparatie* voelens voor hem verdiepen, zou maken dat ze hem miste, of dat ze zich be wust werd dat ze hem niet miste. Was het eerste het geval en hij was in dit opricht nogal optimistisch wel dan hadden ae hun heele leven voor zich om de schade in te halen. Miste zy hem niet.enfin, dat was een mogelijkheid waarmee hy voorloopig nog geen rekening mee wenschte te houden. Ze waren niet langer in Maoaran ge bleven dan noodig was om weer cp hun verhaal te komen. Mervyn scheen even verlangend om het land weer te verlaten als hy het voorheen geweest was om het te bezoeken. Helston had hen tot Karachi uitge leide gedaan en had toen een route ge kozen die hem kort na hen in Enge land terug gebracht had En toen hii "op Heath Hover gearriveerd was, had hy geen reden gehad om zich over de warm te van de ontvangst te beklagen. (Einde). 4

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6