HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN BU1TENLANDSCH OVERZICHT EEN VURIG PLEIDOOI VAN STRESEMANN, EEN VERKLARING MET MOREELE WAARDE. GEVANGENBEWAARDER VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. FEUILLETON. EEN HUISJAPON VRIJDAG 28 DEC. 1928 DERDE BLAD No. 3803 DE ITALIAANSCHE KAMER. De indruk, dien -wij in het buiten land van de Italiaansche dagbladpers, zoowel als van de Intaliaansche Ka mer voor afgevaardigden gekregen hebben en nog voortdurend krijgen is. dat aan beide onder de zware vuist van Mussolini geen schijn of schaduw van onafhankelijkheid of zelfstandig heid gelaten is. De laatste maatregel van Mussolini, waarbij hij zichzelf weer een ministersportefeuille heeft verleend, zoodat hij er nu acht tot zijn beschikking of, als men liever wil, tot zijn last heeft, die maatregel is al vol doende bewijs van de ruggegraatloos- heid van het Parlement. Wat de dag bladpers aangaat, toen onlangs haar onvrijheid in buitenlandsche bladen besproken werd, heeft Mussolini zich verwaardigd daarop zelf een antwoord te geven, waaraan een zekere leukheid niet valt te ontzeggen. „De pers," zoo verzekerde hij, „is volkomen vrij alle gebeurtenissen te bespreken, maar daar zij er voor zichzelf van overtuigd is. dat de fascistische Regeering de beste is, kan zij zich bij de door deze genomen maatregelen van ganscher harte aansluiten." Met deze eenvou dige kringredeneering kan men alles, ook zelfs het ongerijmdste bewijzen. Maar niet, dat al deze Italiaansche journalisten precies in dezelfde rich ting denken als Mussolini; het zal de broodvraag wel zijn, die hen noopt in die richting te schrijven en het komt ons in 't buitenland allicht niet ter oore, dat er op de Italiaansche keien staan, die hun zin voor onafhankelijkheid met broodeloosheid hebben geboet. Wij voor ons hebben geen reden, ver trouwen te stellen in Mussolini's breed heid van opvatting, sedert wij van een onzer lezers vernomen hebben, dat hij zich ons blad naar Rome had laten nazenden en in een van de nummers een groote vierkante opening vond; bij onderzoek bleek hem, dat op de uitgeknipte plaats een stuk over Mus solini had gestaan. Waarschijnlijk heeft de censor öe Nederlandsche taal niet kunnen lezen, maar zich aan den veiligen kant gehouden en het „ge vaarlijke" stuk verwijderd. Dit nadert de grens van den groot heidswaan want Mussolini weet zeer wel dat hij van Nederlandsche bladen voor zijn eigen onderdanen niets te vreezen heelt; hoe zou een taal die zij niet kennen invloed op hen kunnen uitoefenen. Blijkbaar zijn zulke mal ligheden dus als waarschuwingen aan buitenlandsche bladen bedoeld en heeft de censor zijn ijver willen toonen; im mers zijn baas en aller Italianen baas is vroeger zelf al veel verder gegaan toen hij een wetsontwerp liet aannemen, waardoor buitenlandsche journalisten die in hun bladen het fascisme bestreden hadden, voor den Italiaanschen rech ter kunnen worden gebracht. Namelijk zoodra zij de Italiaansche grens over- schryaeri. Want om iemand te kunnen hangen, meet men hem. zegt het spreekwoord eerst hebben. Dit maakt voor ieder, die zich niet zuiver op de fascistische graat voelt, de zaak nogal gemakkelijk. Hij blijft aan dezen kant van de grens en zoodoende uit Musso- linis gevangenis. Alle Ministerieele zetels, op een na in- öe hand van den Duce, alle Parle mentsleden op zijn hand zoo kan men gemakkelijk alle zaken naar zijn hand zetten. Wel zijn er nu en dan pogingen gedaan om van het recht van discussie en critiek gebruik te maken, maar de fascistische meerderheid heeft dit nooit geduld. Het Engelsche tijdschrift Contemporary Review ver haalt, dat toen een der communistische afgevaardigden in de Kamer verklaar de: „de demonstratie waarmee de Ka mer Mussolini ontving, vertegenwoor digt noch de inzichten noch de in stemming der arbeidersde heele groep uit de Kamer gedreven en op straat afgeranseld werd. Dit bewijst zeer zeker, dat in Italië van een eigenlijk parlement, dat wil zeggen groepen vrij-gekozen vertegen woordigers van de verschillende par tijen, geen sprake kan zijn. Het toont ook aan, waarom de Italiaansche pers in haar geheel onder het juk van den dictator gekomen is; hoe zou anders een van de bladen, de Impero kunnen schrijven: „Lichamelijke straf, toege diend aan anti-fascisten, is volkomen „in de lijn van nationale hygiëne. Het „fascisme is „Italië". Anti-fascisme „is anti-Italië. Zoodoende zijn slagen „en kloppartijen tegen anti-fascisten, „die fascisten beleedigen, geen party- daden maar daden van nationale ver dediging." Deze redeneering. priecies kloppen de met die van den machthebber zelf. is logisch wanneer men het fascisme als de eenlge reaelyke overtuiging voorstelt en iedere andere ontoelaat baar acht. Maar dan meet de Impero voortaan, ook niet „Present!" roepen wanneer appèl gehouden wordt van ae beschaafde staten van Europa. Ik geef toe, dat het gekozen voorbeeld, dat van de uitgedreven Communisti sche groep, niet het sterkste is dat wij kunnen denken. Die groep zelf zou, had zij de macht er toe, op dezelfde manier handelen en de fascisten uit de deur zetten. Zooals in Moskou in de Sovjet geen andersdenkende wordt geduld. Maar, ook aan ae leden van de Chris telijke democratische party overkwam hetzelfde en om geen twyfel over te laten aan zyn bedoelingen, verklaarde Mussolini dat oppositie in de Kamer niet kon worden geduld en dat alleen anti-fascisten, die de fascistische idealen hebben aanvaard en daartegen geen propaganda meer voerden in en buiten Italië, op terugkeer in de Ka mer mochten hopen. Na deze verklaring moesten men- schen die voor zichzelf nog eenigen eerbied hadden, wel inzien, dat er voor hen in de Kamer niets meer te doen viel. Het was de slaverny der vroegere eeuwen, zoo niet lichame lijk dan toch geesteiyk. Maar overigens: hoe konden de ver jaagde Communisten zich beklagen? Zy waren het immers juist, die door hun woelingen na het einde van den oorlog het verzet opriepen, waarvan Mussolini en zyn tirannie het resultaat is geweest! Lenin, Trotsky, Stalin en al die andere kopstukken van het Russische commu nisme dachten of denken er immers evenmin over, een behoorlyken parle mentairen regeeringsvorm in te voeren of toe te laten, die noodzakelijk is voor een democratische regeering. De com munist in Rusland duldt evenmin als de fascist in Italië een anaere meen'ing naast de zyne. Het verschil is alleen eên verschil in methode en de Russische is heel wat bloediger geweest dan de Ita liaansche, al heeft de laatste ook den moord op Mateotti op haar geweten. De wonderolie uit de eerste dagen van de zwarthemden is in ieder geval heelwat onschuldiger, dan de moorden zonder vorm van proces van Felix Dzjerzjinsky en zijn bloedhonden. Tot tirannie en onderdrukking hebben beide geleid, maar het Russische systeem paste spe ciaal by de Aziatische minachting van het menschenleven, het Italiaansche berust op de kracht der suggestie, waar voor het Italiaansche volk zoo gevoelig is. Tirannie zijn beide. Zy bekooreu tot dezelfde familie, zij het ook als achter neven. Ook hun neiging tot expansie buiten de grenzen is dezelfde, alleen wenschen Stalin en zyn aanhang de we reld te veroveren om haar daarna tot een puinhoop te maken en Mussol.nl met zyn aanhang om er vervolgens de orde in te scheppen, die naar onze mee rling met den dood van iedere vrije ont wikkeling gelijk staat. Tegenover beide neemt het overige Europa een afwachtende houding aan. Ik geloof, dat men goed zal doen met eenig geduld voor deze beide verschijn selen over te hebben. Dat heeft Europa alvast tegenover Rusland niet, aan den dag gelegd. Het is een fout geweest die nu ook wel erkend wordt, om onmiddel lijk na het optreden van de Sovjets te trachten die omver te werpen met Deni- kin, Wrangel, Koltsjak en anderer witte legei's en niet veel liever af te wachten totdat de Sovjets zelf gelegenheid zou den hebben gehad? de onbruikbaarheid van hun systeem in de practyk te toonen. Het kon immers niet voldoende zyn, dat men buiten Rusland van ds on- mogeiykheid der Sovjets overtuigd was die overtuiging moest juist in Rus land zelf ontstaan en tot ontwikkeling komen. Het is moeilyk te zeggen, wat er gebeurd zou zyn wanneer de witte legers niet waren opgetreden, maar de veron derstelling dat de contra-revolutionaire bèweging in Rusland zelf dan op dit oogenblik sterker zyn zou., is niet on redelijk. Wel is het verklaarbaar, dat Frank rijk en Engeland voornamelijk tegenover de Sovjet-propaganda in hun eigen landen den strijd overbrachten op het terrein van hunne belagers zelf. maar daarom getuigt het nog niet van breed heid van inzicht. De historie heeft tyd noodig. een verstandig beschouwen re kent niet by tientallen jaren, maar lie-, ver bij halve of heele eeuwen. Het ge weldigste dwaalbegrip heeft tijd noodig om zich in al zyn naaktheid te vertoo- nen en overhaasting doet meer kwaad, dan goed. De rol van Europa tegenover beide verschijnselen, communisme en fascisme, kan niet anders dan die van den waakzamen en afwerenden toe schouwer zyn; het overige dient aan het gezond verstand van de betrokken vol keren zelf te worden overgelaten. Ontbindende elementen zyn in beidt landen al zonder hulp van buiten aan het werk. In Rusland zijn ze het beste zichtbaar: daar heeten zij o.a. Trotsky, hongersnood, verzet van de boeren. Op den duur zal onderdrukking van bover. af niet baten. Het ontbindende elemem'. in Italië is Mussolini zeif. die vair der. eenen stap tot den anderen overgaande, gedreven wordt inplaats van te drijven, totdat zyn dwingelandij zelf aan ce oppositie de overwinning zal he'oben verschaft. Daarvoor is natuurlijk tijd noodig, dus geduld van de toeschouwers. Het heeft geen zin, speculatieve beschouwingen te houden over den tyd. waarop Sovjet en fascisme zullen sterven, zy zullen precies zoolang bestaan als het eigen volk dat zal dulden en geen dag langer, wy in het buitenland hebben niet noodig daaraan mee te helpen op den duur zal de verstandige democratie het win nen, dat wil zeggen de vrye ontwik*: e- ling van de opbouwende krachten in de samenleving. Men kan dat niet te vaak zeggen, maar voor alles is daar geduld voor noodig, omdat de maatschappij al tijd in overgang verkeert en ieder? overgang tüö n nodig heeft om aan te toonen dat de weg dien zy opgaat goed of verkeerd is. Zoowel Lenin als Musso lini (om de stelsels naar de profeter te noemen) zullen hun onbruikbaarheid eerlang hebben aangetoond. J. C. F. Over de ontruiming. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Minister Stresem-ann heeft zich in een Interview uitgelaten over het recht van Duitschland ten opzichte der ont ruiming van het Rijnland. In tegenstelling met de latste rede voeringen van Chamberlain in het Lagerhuis zsi'de de minister, dat vol gens de opvatting der Duitsche regeering artikel 431 van. het Vredesverdrag be paalt, dat het, bezette gebied ontruimd zou wordien, wanneer Duii'tsdhland zyn verplichtingen nakomt, en niet dan eerst wanneer het de geheele heretelsohu'ö heeft betaald. In dat geval zou art. 431 geen zin hebben. De overeenkomsten uit het plan- Dawes zijn niet alleen betalingsbeloften van Duitschland, zij geven veeleer doel matige panden voor de regelmatige be taling der vastgestelde annuïteiten, die boven de bene",:nren v»? het verd-a- van Versailles uitgaan. Wy hopen allen, zeide de minister, dat de aanstaand? commissie van deskundigen tot een definitieve regeling van de auaestie van herstel zal komen, maar zelfs in het ge val dit niet zou gelukken, zyn de over eenkomsten van het plan-Dawes, die ver na 1935 reiken, voldoende om de voorwaarden van art. 431 als vervuld te beschouwen. Men kan Stresemann ongetwijfeld in deze redeneering gelijk geven. En zijn opvatting vindt een uiterst krachtige be vestiging in de verklaringen van Wilson en Lloyd George van 16 Juni 1919 (die St/reseimann dan ook citeerde) dat Duitschland gerechtigd is om op zyn bewyoen van goeden wil de aandacht ie vestigen. Dit Duitsche pleidooi Is van groote moreele zaggir.gskirao'ht. t Is echter de vraag op het de gewcnschte uitwer king zal hebben. F. A. Geheime en delicate besprekingen. De Romeinsche oorrespondent meldt d.d. 22 December aan het Hbld.; Gedurende eenigen tyd zijn opnieuw besprekingen geopend tussc-hen verte genwoordigers van den H. Stoel en van de Italiaansche regeering om te komen tot een oplossing der Romeinsche quaes- tie. De regeering was ditmaal zeer toe- schieteiyk en trachtte tot een vergelijk te komen op de volgende basis: de ex- tvateiTitorialiteit der Vaticaansc.be pa leizen, van S. Pieter, van de Oancelle- ria, het Lateraan en het kasteel te Gas tel Gandolfo erkend en een jaargeld aan den Paus bij wyze van schadevergoeding voor het verlies van Rome, welk jaar geld volgens de bepalingen der „Legge delle Guarantigie" van terugwerkende kracht zou zijn tot 1922. het jaar waarin de laatste pauskeuze heeft plaats ge vonden Echter was aan dit voorstel een voorwaarde verbonden. De Paus zou openiyk. dus in een allocutie of een en cycliek, moeten erkennen, dat de fascis tische gedragingen geheel in öe lijn der katholieke leer vallen en meer in het bijzonder, dat de fascistische jeugdop- voeding de goedkeuring wegdraagt van het Vatikaan. De bedoeling van Musso lini met deze politiek is zyn aanhang te versterken onder de rechtzinnige plat telandsbevolking en zijn positie tegen over het. buitenland te versterken. Onnoodig te zeggen, dat de besprekin gen op deze laatste voorwaarde, door de fascisten gesteld, schipbreuk hebben ge leden. Nog wordt er over en weer con tact gezocht, doch de kans op succes is uiterst gering. Vooral het „Balilla"- jeugdwerk wordt door den Paus zeer gelaakt. De besprekingen zijn geheim en er lekt vrywel niets uit. Afghanistan. De toestand steeds gunstiger? KABOEL, 27 Dec. I7B.) Volgens de laatste berichten uit Afghanistan zyn op het oogenblik als Europeesche vrouwen en kinderer van Kaboel naar Indië in veiligheid gebracht. De moge lijkheid Kaboel per vliegtuig te verlaten, is echter wegens den zwaren sneeuwvii intusschen zeer gering geworden. In Djalalabad en omgeving heersoht thans rust, terwyi de koning, Amanoellah, steeds meer hulp van vrijwilligers ont vangt. Voor de verzoening. De tekst van het verzoeningsprotocol met betrekking tot het geschil tusschen Paraguay en Bolivia is aan de twee re geeringen voorgelegd. Er wordt in voor gesteld, negen arbiters te benoemen die de oorzaken van het conflict en de aan- sprakelijkheden moeten vaststelen. De twee partyen zullen elk twee arbiters benoemen, de overige vyf zullen worden aangewezen door de arbitrage-conferen tie. De arbiters zullen zes maanden mo gen besteden aan het verzamelen der gegevens; daarna moeten zy rapport uit brengen. Zy zullen alleen de jongste in cidenten behandelen en niet de grens kwesties in haar geheelen omvang, wel ke reeds zoo lang tusschen de beide lan den bestaan Ernstige toestand in Namaqualand? KAAPSTAD, 26 December. (Beuter). Het lid dat Namaqualand in den Volksraad vertegenwoordigt is te Kaap stad aangekomen in verband met den toestand in Namaqualand, waar naar het heet de minder-bemiddeiden ge dreigd hebben te beginnen met liet zoe ken naar diamant in het verboden ge bied. Hy zegt dat er armoede heerscht in Namaqualand en vreest voor het uit breken van ernstige onlusten a.ls de re geering niet onmiööellyk optreedt. De politie-autoriteiten zyn evenwel geneigd den ernst van den toestand te verkleinen. LONDEN. 27 December. (Reuter). In verband met berichten als zouden zich botsingen tusschen politie en arbei ders hebben voorgedaan in het diamant district van Namaqualand wordt uit Pretoria gemeld, dat de eenige wanor delijkheid. die zich te Port Nolloth heeft voorgedaan een betooging was. eenige dagen geleden, tengevolge van de aan houding van een arbeider. Een menigte van ongeveer 200 personen liep voor de gevangenis te hoop, doch de politie trad krachtig op en weigerde den gevangene vrij te laten. Na een nieuwe betooging verspreidde de menigte zich. De toe stand is thans normaal. De ontsnapte gevangenen als getuigen. INCIDENTEN IN DE RECHTSZAAL. Een niet alledaagsche venschyning voor öe Haagsche rechtbankeen gevangenbewaarder als verdachte in de beklaagdenbank, een naspel van de befaamde ontvluchtingen uit de Sche- veningsche straf ge var.'er. is Den gevangenbewaarder der bijzon: iere strafgevangenis te Scheveningen E. A. K. was ten laste gelegd, dat h; tusschen l Januari en 20 September 02$ op verschillende tijdstippen. tcrwU": hy als ambtenaar in dienst van der. •taat der Nederlanden belast was met de bewaking van de gevangenen in do strafgevangenis te Scheveningen. van R, M. en E. M., althans van een hun. uer, twee schilderyen als gift heeft aangenomen, ofschoon hy wist. dat deze aanbieding hem werd gedaan omdat hy on verschillende tijdstippen aan R. M. een hoeveelheid tabak zou hebben ver strekt. Voorts zou verdachte J. Geudens, J. Kraayenhof. F. F. van der Meer en M d_ Brande of één hunner opzettelyk by hun ontsnapping behulpzaam zyn geweest, door twee zaagjes ter beschik king van Van der Meer te stellen. Er was veel belangstelling voor deze zaak, waarin niet minder dan vijf en ywintig getuigen a charge en a décharge gedagvaard waren, w.o. tal van gedeti neerden uit de gevangenis te Scheve.- ninger.. waarbij de destijds uit de ge vangenis ontsnapten en voorts veel re chercheurs en gevangenbewaarders. Op de publieke tribune had zich een vyftal agenten opgesteld, blijkbaar me; de bedoeling om eventueele ontvluch tingspogingen in den kiem te smoren. In de zaal zelf was het aantal gewoon lijk dienstdoende rijksveldwachters eveneens versterkt. Onder strenge bewaking werden de gedetineerde getuigen binnengebracht. Het aantal getuigen was zoo groot dat men zitplaatsen in de zaal te kort /am. Het getuigenverhoor begon met de ondervraging van hoofdinspecteur v. d. Heuvel, die onmiddellijk na tie ontvluch. ting te Scheveningen een onderzoek in stelde. Getuige vertelde wat hij daarbij had opgemerkt. De volgende getuige v. d. Ploeg, re chercheur. had ten huize van verdachte twee schilderijen in beslag genomen. Dan verschijnt de directeur der bU- zondere strafgevangenis te Schevenin gen, de heer Gijze Weenink als getuige die begon met medeöeelingcn te geven over de straftijden der in Augustus on'.= snapte vier gevangenen en over de wyze waarop zij ontvluchtten. Incidenten. Als volgende getuige zou worden ge.- boord de ontsnapte gevangene en weer gedetineerde F, F. v. d. Meer, die onder protest de zaal binnenkomt en der. president zegt, niet als een bond te willen worden binnengebracht. Hy be weert, dat een rijksveldwachter hem mishandeld heeft en laat zyn polsen zien. De president slaagt er in, hem te kalmeeren en daarna vertelt hy. hoe de ontvluchting in zyn werk is gegaan President: Wie heeft u de zaagjes ge geven? Getuige Van der Meer: Ik heb ze ge- '-.ragen. Van wien zeg ik niet. President; U moet de waarheid zeg ren. Getuige: Dat doe ik ook. Ik heb ze van iemand gekregen, maar ik zal nie mand verrajen. President; Hebt u ze van den bewaar, der gekregen? Getuige: Neen. President: Vroeger heeft u gezegd an wel. Getuige: Dat heb ik gedaan om uit ie cel te komen. Daar kon Ik niet te gen. De directeur had gezegd, zeg van wien je de zaagjes hebt en je komt de oei uit (Beweging). President: Dat is toch van een di recteur niet aan te nemen. Getuige: Toch is het waar. President: Hebt u de zaagjes van ver dachte gekregen? Getuige: Ho: is niet waar. dat ik zo van hem heb gekregen President: Der.k er om. u staat onder eeöe. Getuige: Wat ik zeg is de waarheid. Deze man is onschuldig. Hjj heeft re r. 'j niet gegeven. (Beweging: verdachte zit te snikken). President: Hebt u geen brieven ge# schreven om kleeren na de ontvluch ting. Getuige: Hier wil ik geen antwoord op geven. President: U maakt u schuldig aan een strafbaar feit. Getuige: Dat weet ik. Het O M.: Ik zal er acte van nemen, dat u weigert te antwoorden. Getuige: Ik zeg de waarheid. Het M.: U laat de helft weg. Getuige: Verdachte is onschuldig. Is dat niet genoeg? Het O. M.: Dat Is geen antwoord. Mijnheer de president, ik verzoek a.-:e, dat getuige niet axHwoordfc op de gestel» de vragen. Hierop zal ik hem laten ver volgen. Getuige: Gaat uw gang. De rechter mr Feith: Toont u nu geen lef. Getuige: Dat is geen lef. Mr. Feith: Het is wel lef. Want als Je na vijf jaar er nog een tiid bykrjjgt. zal je er wel anders over denken. Getuige: U kan het gemakkelijk zeg gen. U heeft ze niet uit te zitten. (Vroo- lykheid). „Het Is een schandaal" Mr. Mobach. verdediger van verdach# te: Ik kom er tegen op. dat als deze getuige zegt dat verdachte onschuldig is. dit niet voldoende zou zyn. wy heb ben hier alleen met de zaak van ver» dachte te maken. Het is een schan daal. (Verdachte barst in zenuwachtig snikken los) President: U gaat te ver! Rechter Mr. De Kuyper: O moet we ten. wat u zegt. Verdediger: Er zal nog meer los ko men over deze zaak. Het getuigenverhoor van Van der Meer. dat een zoo spannend en heftig verloop had. eindigt hier. Daarna komt gedetineerde Joh. Geu, dons als getuige voor. die verklaart, dat Van der Meer hem gezegd heeft, dat hij als ze hem ooit te pakken kregen. ?ls verschaffer van de zaagjes Iemand zou aanwijzen, die h\j haatte. Tegen hem had de directeur gezegd: Zeg maar dat verdachte het gedaan heeft, dan ben je binnen veertien dagen vrij, Maar hij heeft het niet gedaan. Ook de volgende getuige. Joh. Kraayenhof, wil niet in finesses treden. President: Weet u dan wie het wel gedaan heeft? Getuige: Er is my vrijheid beloofd, als ik het zeggen zou. Ik heb mUn vrouw en kinderen lief Maar als ik mijn vrij heid zoo moet verdienen, dan maar niet. Beweging). De volgende getuige, gedetineerde M. v. d. Brande. geeft een korte uiteenzet,- ting van de ontvluchting. Hoe men aan de zaagjes kwam wil hij niet zeggen. Getuige R- M. zeide. dat hij vroeger onder pressie verklaard had, dat ver dachte hem tabak had gegeven, thans yprbk hij dit tegen. Ook over de kwestie van de schildc- •ytjes kwam men niet verder. FLINKE JONGEN REDT ZIJN OUDERS. De kinderen van den heer V., te Naaldwyk, verwonderden zich er op Tweeden Kerstdag over. dal hun ouders, zooals hun gewoonte was, geen aanstal ten maakten om vroeg op tc staan ten einde zich naar de kerk te begeven. Ten slotte ging een der zoons naar beneden, reeds op de trap kwam hem een sterke gaslucht tegen. IJlings spoedde hy zich naar de slaapkamer van zyn cuöers. waar eveneens een sterke gaslucht hing. De herig ontstelde jongeman had geluk kig de tegenwoordigheid van geest om deuren en ramen wya open te zetten, zyn ouders waren reeds bewusteloos. De onmiddellijk te hulp geroepen genees heer kon slechts na langdurige toepas sing van de kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder opwekken. By on derzoek bleek, dat er des nachts een ko- lengasexplosie had plaats gehad in de kachel, die in de huiskamer staat, meldt de TeL INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 cent» per regel. O, die HOlÖT'buien! f Grijp in Uw vertwij feling niet naar een van die „kalmcercn- de" middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlammen. Toch behoe ven Uw hoestbuien U niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, maar snel verzachtende en siijmoplossendc AKKERS ABDIJSIROOP Voord. Borst door SOPHIE KERR. Vertaald door CHRISTINE KAMP. 7) Hoe zy ook spionneerden, zy kon den toch niet uitvinden wie de vrouw was, aan wie Herbert meer dan gewone attentie bewees, want er was er geen. Zij waren begonnen te besluiten, dat hy dat alles maar deed om zich te amu seeren, of wel, dat hij slim was, heel slim! Dat viel htm zeer hard, maar in tusschen verdubbelden zy de zendingen van eetwaren en Janie verklaarde, dat zy er haar zolen mee versleet met naar het gasthuis te loopen en daar al die lekkernijen te brengen. Maar toen het huis van mynheer Mal let langzamerhand geheel veranderd was. en hy wist, dat hy nu niets meer daarin te doen had, kwam er een gevoel van eenzaamheid over hem Al de ro mantiek en sentimentaliteit, die vroeger in hem waren, had die arme Ella ge knot, belemmerd en uitgedoofd, maar in BUn hart en geest waren toch nog eeni ge vonkjes blijven glimmen. Deae begon nen nu te gloeien en op te leven. Het visioen, dat den avond na de begrafenis voor zijn geest was verschenen en dat hy zoo resoluut terzyde had gezét, kwam terug en vervolgde hem. In dit nu zoo goed en sieriyk ingericht huis was een vrouw noodigeen vrouwtje met ele gante kleeren §,an, een, die de trappen zingend op en neer zou loopen. die mooie kussens zou borduren en bloemen in de vazen doen, die zyn koffie en thee in zou schenken en er twee stukjes sui ker in zou laten vallen met haar kleine blanke vingertjes, die altijd gereed zou zijn om pret met hem te maken, met hem uit te gaan en te genieten van het leven en toch niet zoo lichtzinnig, da; zij geen belangstelling zou koesteren voor zyn zaak, niet ernstig zou luisteren als hij daarover sprak en haar zou uit leggen, wat hij deed en wat hy zou doen om de zaak te doen bloeien. Zij zou naar hem opzien en hem bewonderen. Meer en meer voelde mynheer Mallet, dat hij zoo'n vrouwtje noodig had. Hij was letteriyk gezegd, rijp om geplukt te worden. Hy begon de voortdurende vervol ging van Eva en Lilian afschuweiyk te vinden. Eddie Paine en Bob Taylor konden niet altyd hun gegrinnik weer houden als de twee in den winkel kwa men en evenals alle normale mannen vond Herbert het vreeselyk belachélyk te zijn. Hij was zoo lomp jegens de da mes als hij maar kon, maar dat hield haar niet terug. Hij voelde, dat Eva, door haar zuster geholpen, van plan was met hem te trouwen. En nu begon hy In allen ernst bang te worden. Zy waren zoo groot, zoo sterk, zoo vastberaden, zy konden hem dwingen om te trouwen, het kwam er niet op aan, hoe hU tegen stribbelde. Door zyn angst verloor hy zy'n goeden eetlust en werd steeds zenuwachtiger. Ten laatste ging hy een dokter consul teeren. Hy zei niets over die vervolging, maar sprak alleen over zyn zenuwen. „U heeft verandering van omgeving noodig", zei de dokter. „U heeft een moeilijk jaar achter den rug en u ben: te druk werkzaam geweest in uw zaak. Ga voor een paar weken op reis, kyk naar andere gezichten, r.aar een andere omgeving. Dat zal u goed doen, beter dan pillen of poeders, want die heeft u niet noodig." Herbert dacht er eens over na en ging naar een reisbureau, maar de agent wil de hem naar Egypte, Algiers, de Riviera. Bermuda en ten slotte naar Florida zen den. Hy deed Herbert schrikken met zyn praten over reizen van minstens drie maanden, met zyn luxe hotels en tropische zeeën en daardoor had hij dan ook het verdriet van Herbert te zien heengaan zonder een reisbiljet genomen te hebben. ,.Hc-t is een arme kerel", dacht hij, ..die heelemaal geen plan had om op reis te gaan." Maar daarin vergiste hij rich toch. Herbert ging rechtdoor naar- een pas sagebureau en kocht een plaatsbewys voor een reis naar New-York, de groote stad. „Ik zal daar eens de groothande laren gaan bezoeken en kyken naar wat nieuws voor myn zaak", dacht hy. „Ed die en Bob kunnen t wel een paar we ken alleen beredderen en kunnen zy dat niet dan wordt het tyd voor mij om dat te weter. te komen". Toen hy zijn plan aan Janie mee deelde, riep zy uit: „Mynheer. vertel my niet wanneer u terug komt, want 3ls ik het niet weet. kan ik het ook niet vertellen, aan die harpijen, kunt mU een telegram sturen op den dag. ca: u terugkomt: dan ben ik ook op mijn post, wees daar verzekerd van." Dat leek hem zoo'n goed idee, dat hy aan Eddie en Bob zei, dat hy nog niet wist hoelang hij weg zdu blyven. Daar konden Eva en Lilian het mee deen! Toen hy in den trein zat waren al zyn zorgen en zenuwachtigheid opeens als weggeblazen en vervangen door eon heeriyke opwinding. Hy had nog nooit zoo'n reis gemaakt, zoo vrij en ongehin derd. Vroeger was Eila altyd meege gaan of ka A hem slechts vier en twintig uur verlof gegeven. Verontschuldigin gen om langer weg te blyven waren bij kaar nutteloos. Daarom kocht hy ge* woonlyk zyn voorraden by reizigers, die by hem kwamen, dan behoefde hij niet op reis te gaan. Hy ging naar een goed hotel en nam een kamer met uitzicht op de straat een rustige, gezellige, zonnige kamer met een mooi gezicht op wolkenkrabbers zoo vreeselyk groot vergeleken met zyn gestalte en toch zoo klein vergeleken met de oneindigheid van de lucht er boven. Hy voelde rich als een atoom, maar eigen! yk als een vroolyke atoom vol met wenschen. die vervuld zouden worden, onrust, die ter zyde zou ge steld worden. Het was een prettige sen satie. De eerste dagen wandelde hij rond door kunstmusea en dacht niet aan za ken doen Hij zag veel, dat hem beviel, ook veel dat hij afschuweiyk vond. Maar van alles genoot hij, kleuren en vormen indrinkend, als eeh dorstige hond het water van een heldere bron. Toen hy een groot gebouw wilde voor- bU gaan, zag hU, dat het een concert zaal was en dat er dien avond een con cert gegeven werd. Hy nam een plaats bewys en zijn ooren en ziel wérden ver kwikt door een feest van muziek, waar bij de hoorders doodstil zaten te luiste ren. geen beweging makend, zelfs niet durvende hoesten of kuchen. Herbert had nooit zulke muziek gehoord en ver rukt ging hy na afloop van het concert naar zijn hotel Maar na zoo iets verhevens voelde hy de behoefte aan lichteren kost, Hy kocht een nieuwe das, heelemaal niet geiykend op die welke Ella voor hem kocht. Daar na ging hy twee handelaren in kantoor behoeften bezoeken. Een van hen kende hy alreeds cn deze. Giles Brody, had al tijd sympathie voor mynheer Mallet geveeld, omdat hy zUn wissels steeds prompt op tyd betaalde. Giles begroette hem met vreugde cn stelde hem voor zamen te dir.eeren en dan naar een theater te gaan. Brody leidde Herbert vaar een restau rant .waar het orkest, maar ook het menu meer dan voldoende waren. Hors d'oeuvre, zoo voor hun oog en gereed ge maakt. gestoofde tong met wijnsaus, kal koen me'. Wostphaalsche ham en cham pignons en dan chocolade soufflé voor dessert. En uit zyn zak haalde Brody °en platte flesch met uitstekende whis key. Herbert at en dronk en keek met welbehagen om zich heen. Weldra was hU zyn gastheer aan het vertellen over zijn huls en de 'euwe inriohting, over zyn eenzaamheid daar en zelfs over Eva en Lilian. Brody luisterde en zooals miss Greeley gedaan had. begreep hij meer da,, mijnheer Mallet zei. „Arme man", dacht hy, „hij heeft no$t plezier in zijn leven gehad. Wat een schandaal!" ewco-at vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9